X
تبلیغات
روش تحقیق

روش تحقیق

وبلاگ کلاسی درس روش تحقیق

تاثیر رفتار والدین بر مسئولیت پذیری فرزندان 12-8 سال شهر تهران

متغیر مستقل                                       متغیر وابسته

وضعیت اقتصادی                                    مسئولیت پذیری

سطح تحصیلات والدین

مسئول پذیر بودن والدین

شیوه تربیت درست والدین

رفتار منطقی

هرچه وضعیت اقتصادی والدین مناسب باشد مسئولیت پذیری فرزندان بیشتر خواهد بود

متغیر مداخله گر:امکانات رفاهی

متغیر تعدیل کننده:شرایط مالی

هر چه سطح تحصیلات والدین بالا باشد مسئولیت پذیری فرزندان بهتر خواهد بود

متغیر مداخله گر:روابط عمومی

متغیر تعدیل کننده:سواد والدین

مسئول پذیر بودن والدین باعث مسئولیت پذیری فرزندان می شود

متغیر تعدیل کننده:مشارکت در کار گروهی

هرچه تربیت فرزندان درست باشد مسئولیت پذیری فرزندان بهتر خواهد بود

متغیر مداخله گر:سرپیچی نکردن از والدین

متغیر تعدیل کننده:شکل گیری شخصیت

هرچه رفتار والدین منطقی باشد مسئولیت پذیری فرزندان بهتر خواهد بود

متغیر تعدیل کننده:اعتماد به نفس

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 22:58  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

ریحانه معینی :

سلام استاد من هیچکدوم از جدولام اینجا پیاده نشد. متغیرامو توش عملیاتی کرده بودم. اما پیاده نشد.

5 موضوع اولیه:

 1. تاثیر ماهواره بر روی نوجوانان 14 سال در جنوب تهران

 2. عوامل افزایش بیماری های خاص در شهرای صنعتی در آسیا

 3. تاثیر نقش جامعه و مخصوصا خانواده در بالا رفتن سن ازدواج

 4. عوامل افزایش آلودگی هوا در تهران

 5. تاثیر مدیر بر روی کارکنان کارگزینی آموزش و پرورش منطقه 10

بیان موضوع اول:

انگیزه :

همیشه این جمله را می شنویم که جواب را باید رد خود سوال جستجو کرد یا اینکه پادزهر همیشه در جایی است که زهر از آنجا تولید شده. برای همین با بررسی و پیدا کردن دلایل افزایش بیماریهای خاص در شهرهای صنعتی ریشه آن، احتمالا به راه و روش درمان همان بیماری نزدیک می شویم.

هدف :

بررسی ارتباط زندگی در شهرهای صنعتی و ابتلا به بیماریهای خاص و پیدا کردن عوامل افزایش این معضل

ضرورت:

شیوع بی رویه و رشد نابسامان بیماریهای خاص و جان دادن افراد زیادی به همین خاطر، باعث شد که ضروری بودن انتخاب این موضوع را حس کنم.

5 سوال اصلی موضوع اول:

 1. بیشتر بودن وسعت شهرهای صنعتی نسبت به دیگر شهرها در ابتلا ساکنین به بیماریهای خاص تاثیر دارد؟

 2. آلاینده­های سمی موجود در هوای شهرهای صنعتی در شیوع بیماری چه تاثیری دارد؟

 3. آیا ماشینی شدن زندگی در شهرهای صنعتی برشیوع بیماری های تاثیر دارد؟

 4. عدم توجه مردم به آلوده نکردن هوا در شهرهای صنعتی میتواند در ابتلا به بیماریهای خاص اثر بگذارد؟

 5. کمبود وقت برای زنگی در شهرهای صنعتی و عدم توجه به تغذیه و سلامت در افزایش بیماری­های خاص تاثیر دارد؟

بیان مسئله برای موضوع دوم:

انگیزه :

ازدواج و همسر گزینی از نگاه اجتماعی، جنبه ای از ویژگی اجتماعی زیستن انسان و از جمله روابط انسانی است که تابع عوامی ورای غرائز و طبایع بوده و تحت تأثیر شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیز می باشد. به عبارتی ازدواج: «برخوردی است دراماتیک بین فرهنگ و طبیعت و یا میان قواعد اجتماعی و کشش جنسی.»

 

ارائه راه حلی برای مشکل بالا رفتن سن ازدواج همیشه بررسی علل آن را میطلبد و از آنجایی که ازدواج یک امر شخصی زندگی هر فرد است، مسلما برای پی بردن به آن باید به محل شکل گیری شخصیت و کردار هر فرد یعنی خانواده و اجتماع اطراف او رجوع کرد.

هدف: بررسی علل و میزان تاثیر خانواده و جامعه در بالا رفتن سن ازدواج هدف این تحقیق است تا بتوانیم در فرهنگ سازی برای مقابله با این مشکل راه حل های موثری پیشنهاد کنیم.

ضرورت : طبق اعلام مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، سن ازدواج براي پسران 29 و دختران 28 است. اين اعداد و ارقام هر چه كه باشد، از بالا بودن نامعقول سن تاهل خبر مي‌دهد سن ازدواج يكي از شاخصه‌هاي مهم براي ارزيابي ميزان سلامت و بهداشت جسمي و رواني افراد يك جامعه محسوب مي‌شود

بالا رفتن سن ازدواج پیش زمینه کاهش آمار ازدواج است و از آنجا که درحال حاضر این معضل در جامعه وجود دارد ما برای پیشگیری از مشکل بعدی باید به این مسئله و تاثیر خانواده در آن بیشتر توجه کنیم.

5 سوال اصلی تحقیق:

 1. علاقه به رفاه بیشتر وبالارفتن سطح توقع جامعه در ازدواج نکردن جوانان چه تاثیری دارد؟

 2. مسئله مهریه تا چه حد در ازدواج جوانان خلل ایجاد می کند؟

 3. ایجاد حس رقابت بین خانواده ها با  برای ازدواج ایده آل برای فرزندشان در بالا رفتن سن ازدواج اثر دارد؟

 4. عدم رشد اجتماعی فرد در سن ازدواج  تاثیر بگذارد؟

 5. عدم امنیت اقتصادی(فقر) چه قدر در ازدواج نکردن یک جوان موثر است؟

پیشینه نظری :

بخشی از علل افزایش سن ازدواج را باید در مسائل اجتماعی جستجو کرد. شهرنشینی و مهاجرت از روستاها به شهرها و ایجاد حاشیه ها سبب می شود که سنت ازدواج در سنین پایین، کم رنگ شده و عملاً بین بلوغ اقتصادی و بلوغ جنسی فاصله بیفتد. ضمن این که تجربه فضای کار و زندگی متفاوت با روستا مهاجران را با تضادها و درگیری های ذهنی و روانی متعددی درگیر می سازد. میزان بالای مهاجرت به شهرها و خالی شدن بسیاری از روستاها از سکنه گویای تحول مهمی در این زمینه است. جوانان مهاجر در شهرهای بزرگ زندگی های مرفّه را الگو قرار می دهند و به امید زندگی مرفّه و متفاوت از همسالان خود و به منظور پس انداز بیشتر، هرچه بیشتر ازدواج و شروع زندگی خود را به تأخیر می اندازند.

سیاست های تنظیم خانواده و کنترل باروری نیز عاملی است که در افزایش سن ازدواج مؤثر است. مجموع سیاست های دولت مبنی بر کنترل موالید و شعار پُرجذبه «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بسیاری از افراد را به این نتیجه می رساند که برای نیل به شعار مزبور بهتر است ازدواج دیرتر صورت بگیرد. انگیزه داشتن فرزند و در آغوش گرفتن او که قبلاً از محرک های قوی برای اقدام به ازدواج بود، اینک قدرت و نفوذ کمتری دارد. آمار نشان می دهد زنانی که تا 25 سالگی ازدواج نکرده اند، عملاً تعداد فرزندانشان کمتر از زنانی است که در سنین پایین تر ازدواج کرده اند.

در مروري بر برخي تحليل‏هاي نظري، شايد بتوان گفت که اساس همه اين موضوع ها در مسئلۀ مدرنيسم جامعه وخانواده و تحولات ناشي از آن مطرح است.

 

در ديدگاه گيدنز، سرمايه‏داري و تسلط ارزش‏هاي سرمايه‏مدارانه، تقويت نهادهاي نظارت اجتماعي و ... از جمله ويژگي‏هاي دوران مدرنيته شناخته مي‏شوند. بازتابندگي نهادين يا حساسيت فوق‏العاده سازمان‏هاي جامعه مدرن براي پذيرش تغييراتي كه براساس مشاهدات به سرعت در خانواده منعكس مي‏شوند.

 

اگر ساير ويژگي‏هاي مدرنيسم مانند خردگرايي، فردگرايي، افسون‏زدايي، پوچ‏گرايي و دگرگوني را نيز در نظر بگيريم، در هر كدام از آنها نيز مي‏توانيم  اين تحولات را شرح دهيم. اما، مسئله اين است که مدرنيته و ابعاد مختلف آن، بدون واسطه‏هاي تغيير از جمله شهرنشيني، كاهش نفوذ نظام خويشاوندي، تحرك جغرافيايي، تكنولوژي و تكنولوژي اطلاعات، اشتغال زنان، جنبش حقوق زنان و تنوع‏پذيري نهادهاي اجتماعي نمي‏توانستند در خانواده مؤثر باشند. به بيان ديگر، تغييري كه در جامعه مدرن اتفاق افتاده، باعث شده است برخي از ويژگي‏هاي ازدواج در جامعه سنتي، مانند نوع انتخاب همسر و دخالت در آن، ازدواج‏هاي فاميلي، چند زني، قابليت فرزندآوري، پايين بودن سن ازدواج، فاصله سني زن و مرد، پديده ازدواج مجدد و ... تغيير كنند.


ميشل فوكو معتقد است كه با تزايد جمعيت در غرب، اين موضوع به امري حكومتي تبديل شد و در پي آن تجسس در امور جنسي مردم، راه را براي تبديل امري خصوصي به موضوعي حكومتي فراهم كرده و در پي آن امور جنسي گفتماني شده است. به
نظر مي رسد، اين مسئله در پيدايش تأخير در ازدواج در ايران مؤثر بوده است.

 

ديدگاه ديگر در اين سطح از تحليل، برگرفته نظريات گيدنز است كه طي آن، كاهش نفوذ گروه‏هاي خويشاوندي، انتخاب آزادانه‏تر همسر، به رسميت شناخته شدن حقوق زنان و خانواده، كاهش ازدواج‏هاي خانوادگي، آزادي جنسي و توجه به حقوق كودكان، از جمله تغييرات عمده‏اي است كه در خانواده اتفاق افتاده است.

كاستلز نيز معتقد است كه تغييراتي كه در حوزه كار يا آگاهي زمان اتفاق افتاده، به واسطه اقتصاد اطلاعاتي جهاني و دگرگوني تكنولوژيك، در توليد مثل بشر و دگرگوني خانواده پدرسالار مؤثر بوده است. او بر اين اساس، به تأخير انداختن سن ازدواج و زندگي مشترك بدون ازدواج را از جمله نشانه‏هاي بحران در خانواده مي‏داند. شواهد نشان مي‏دهند که سن ازدواج در ايران نسبت به سال‏هاي گذشته افزايش پيدا کرده است. اما، اين مسئله مختص به کشور ما نيست و عمدتاً کارگزاران اجتماعي در ساير نقاط دنيا اين پديده را يک مسئله و يا بحران اجتماعي نمي‏دانند.

پیشینه تجربی:

در حالی که ازدواج کردن هنوز معمول‌ترین الگوی زندگی در سراسر جهان است اما آمار تایید می‌کند که در عصر حاضر در هر کشوری افراد مجرد خیلی دیرتر از دهه‌های گذشته تصمیم به ازدواج می‌گیرند

همچنین طبق بررسی‌ها در بیشتر کشورهای جهان مهمترین عامل افزایش سن ازدواج، مسائل اقتصادی و اجتماعی است به طوری که هرچه کشوری غنی‌تر باشد مردم آن کشور زمان بیشتری را مجرد می‌مانند.

علاوه بر اين، آمارها نشان مي‏دهند که در ايران و بسياري ديگر از کشورها فاصلۀ سني زوجين در حال ازدواج و همچنين پراكندگي يا انحراف معيار سن زنان در هنگام ازدواج در حال كاهش است. از سوي ديگر ازدواج زودرس در سال‏هاي اخير سيري نزولي داشته است. 

در تحقيقات ارزش‏ها و نگرش‏هاي ايرانيان در سال‏هاي 80 و 82، ميانگين سن مناسب براي ازدواج مردان، از نظر پاسخگويان، 25 سال و براي زنان 9/20 سال شناخته شده است. همچنين، در بين حدود 4500 نفر از شهروندان ايراني، حدود 52 درصد با اولويت ازدواج فاميلي مخالف بوده‏اند. در مورد معاشرت پسر و دختر قبل از ازدواج، حدود 38 درصد اعلام موافقت کرده و حدود 29 درصد از افراد جامعه در مورد خواستگاري دختر از پسر براي ازدواج گزينه موافق را انتخاب كرده‏اند. حدود 92 درصد نيز مخالف تعدد زوجات بوده‏اند. اين آمارها همچنين نشان مي‏دهند که نگرش‏هاي مربوط به كار زنان در خارج از خانه نيز بسيار متحول شده است. به همين نسبت 46 درصد افراد مساله طلاق و 56 درصد روابط نامشروع را به عنوان مسايل جدي اجتماعي مي‏شناسند.

 

اين بدان معناست که با وجود آنکه بسياري از افراد اعلام كرده‏اند كه در ايران با موضوعي جدي با عنوان روابط نامشروع مواجه هستيم. اما مي‏توان گفت که در همه اين موارد شاهد بروز تحولات جدي در نگرش افراد جامعه هستيم.

امروزه وجود مسائل مختلف اجتماعی بویژه در شهرهای بزرگ پدیده ازدواج را به صورت امری پیچیده و مبهم درآورده است که نهایتا منجر به تأخیر در سن ازدواج می‌شود، ادامه داد: نوسازی در سطح فردی و اجتماعی بر زمان ازدواج تاثیر می‌گذارد.

عملیاتی کردن متغیر ها :

بالا رفتن سن ازدواج

توقع

مهریه

رقابت

رشد اجتماعی

فقر

     

توقع: (تعریف تجربی) (تَ وَ قُّ) [ ع . ] (مص ل .) چشم داشتن ، انتظار به دست آوردن چیزی یا انجام کاری را داشتن .

1.علاقه به رفاه بیشتر وبالارفتن سطح توقع جامعه در ازدواج نکردن جوانان تاثیری دارد

بالا بودن توقع                   علاقه به رفاه بیشتر                  کاهش میل به ازدواج

مهریه: تعریف تجربی/(مَ یُِ) [ ع . ] (اِ.) مقدار مال یا وجهی است که به هنگام ازدواج یا پس از آن شوهر در عوض تمتع به زن می دهد و باید مقدار آن معلوم باشد، مهر، کابین .

2.مسئله مهریه تا چه حد در ازدواج جوانان خلل ایجاد می کند؟

داشتن مهریه بالا               ایجاد امنیت خاطر                  مواجه شدن کمتر با موقعیتهایی که این انتظار را برآورده کنند

رقابت:تعریف تجربی/(رَ بَ) [ ع . رقابة ] (مص ل .) هم چشمی کردن .

3.ایجاد حس رقابت بین خانواده ها با  برای ازدواج ایده آل برای فرزندشان در بالا رفتن سن ازدواج اثر دارد

رقابتت بین اعضای جامعه و خانوادهها         چشم و هم چشمی           افزایش تجمل گرایی            کاهش افرادی که توان این هزینه را دارند               بالا رفتن سن ازدواج

رشد اجتماعی: تعریف تجربی/ تعالی، بلند پایه شدن

4.عدم رشد اجتماعی فرد در سن ازدواج  تاثیر بگذارد؟

عدم رشد اجتماعی              عدم مسئولیت پذیری                 عدم تمایل به ازدواج

فقر : تعریف تجربی/(فَ قْ) [ ع . ] (اِمص .)تهیدستی ، تنگدستی .

5.عدم امنیت اقتصادی(فقر) چه قدر در ازدواج نکردن یک جوان موثر است؟

فقر               نداشتن امنیت اقتصادی               عدم اعتماد به نفس             کاهش نرخ ازدواج

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 4:37  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

موضوع :ثاثیرات گرایش یک جنس به نمایاندن خود به جنس دیگر متغیر

1 :بی هویتی

تعریف تجربی :هویت واحساس هویت  یکی از مشخصات شخصیت فرد تلقی میشود .احساس هویت عبارت است از احساسی که انسان نسبت به استمرار حیات روانی خود دارد و یگانگی ووحدتی که در مقابل اوضاع واحوال متغیر خارج همواره در حالات روانی حس میکند . بنابراین از نظر روانشناسان هویت انسان نوعی ثبات دارد هویت زمانی پدید می اید که انسان با غیر مواجه میشود...

1-بی ارزش بودن در جامعه        2-احساس عدم مشارکت اجتماعی ..........شاخص

دوری فرداز اجتماع                     درصدبی تمایلی فرد در مشارکت ......موئلفه

2عدم ثبات فردی                                                                                                                                      

تعریف تجربی: یکی از مهم ترین ویزگی های ادمی است که نشانه ازپختگی شخصیت فرد دارد که البته برخی پیش زمینه ها میتواند ثبات فرد را تقویت کند مثل داشتن موفقیت اجتماعی  و شغلی مناسب ودرامد مطلوب . برای رسیدن به ثبات فردی برخی پیش زمینه ها الزامی است مانند رهایی از ایده ال گرایی و زندگی با مقتضیات دنیای واقعی  وعدم وابستگی به دیگری می باشد.. 

تعریف عملیاتی ثبات فردی:مجموعه ی از صفات ورفترها وافکار وتمایلات عاطفی وهیجانی فرد میباشد..

متغیر 3. حضور کمتر در محیط کار

تعریف مفهومی: محیط کار به محیطی گفته میشود که در سازمان به طور مستقیم با عوامل اساسی در ارتباط است  واز ان تاثیر می پذیرد.

تعریف عملیاتی :حضور کمتر در محیط کار

1-بی میلی به کار                                                       2-عدم امنیت در محیط کار..........شاخص

روزانه چند ساعت در محیط کار حضور میابد                   در کدام بخش از محیط کار بیشتر احساس امنیت میکند.موئلفه

متغیر 4.عدم اعتماد به نفس:

تعریف مفهومی:دیدگاهی است که به فرد اجازه میدهد که از خود تصویری مثبت وواقعی داشته باشد. افراد با اعتناد به نفس به توانایی هایشان اعتماد میکنندذ و حس میکنند که بر زندگیشان کنترل دارند  اعتماد به نفس به این معنل نیست که فرد قادر به انجام  همه کار است افراد با اعتماد به نفس انتظارات واقع گرایانه دارند     

تعریف عملیاتی:میزان ارزیابی های که فرد به وسیله میزان مخالفت یا موافقت یا بیانیه های موجود در نظریه اعتماد به نفس کوپر اسمیت  از صفات خود به عمل می اورد از طزیق محاسبه نمره وی در نظریه براورد میشود.

متغیر 5.عدم عزت نفس

 تعریف مفهومی عزت نفس:عقیده ی که خود درباره مجموعه توانایی ها شایستگی ها و ویزگی های خود دارد .

تعریف عملیاتی:درجه تصویب تایید پذیرش ارزشمندی است که شخص نسبت به خود احساس میکند

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 2:49  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; text-autospace:ideograph-other; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 1:37  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

تاثیر رفتار والدین بر مسئولیت پذیری فزرندان 12-8 سال شهر تهران

متغیر مستقل                           

وضعیت اقتصادی

سطح تحصیلات والدین

مسئول بودن والدین

تربیت درست فرزندان

رفتار منطقی

متغیر وابسته : مسئولیت پذیری

هرچه وضعیت اقتصادی والدین مناسب باشد مسئولیت پذیری فرزندان بیشتر خواهد بود

متغیر تعدیل کننده:مناسب

متغیر مداخله گر: حقوق دریافتی

هرچه تحصیلات والدین بالا باشد مسئولیت پذیری فرزندان بهتر خواهد بود

متغیر تعدیل کننده: بالا

مسئول بودن والدین باعث مسئولیت پذیری فرزندان می شود

متغیر تعدیل کننده :انگیزه

متغیر مداخله گر: مشارکت درکار گروهی

تربیت درست فرزندان باعث مسئولیت پذیری آنها می شود

متغیر تعدیل کننده:صمیمیت بین فرزندان

متغیر مداخله گر: سر پیچی نکردن از والدین

هرچه رفتار والدین منطقی باشد مسئولیت پذیری فرزندان بهتر خواهد بود

متغیر تعدیل کننده:افزایش بینش فرزندان

متغیر مداخله گر:اعتماد به نفس

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 1:29  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

تاثیر نشاط در کلاس درس دختران سنین بین 10 تا 15 سال تهرانی

متغییر وابسته

متغییر مستقل

رغبت درس خواندن

تدریس استاد

تمرتمرکز حواس

پوشش استاد

درک مفهوم

وجود روحیه

 

تعریف اسمی :

تدریس : سهیم شدن در دانش و یا مهارت

تعریف عملیاتی :

تحریک  و یا برانگیختن و راهنمایی کردن افراد را میگویند.

مولفه

شاخص

متغییر ها

آیا تجربه کافی دارد

مهارت کافی

 

 

روش تدرس استاد     

 

 

 

روش تدریس سخنرانی چه مقدار تاثیر دارد

 

 

آیا دائما در حال کار است

عشق ورزیدن به کار

تعریف اسمی :

وجود روحیه : عبارتست از مجموع کیفیات نفسانی و حالات روانی یک فرد.

 

تعریف عملیاتی :

 شناخت نوع سلیقه و نگاه ( بر مسائل و محیط ) یک دانش آموز

مولفه

شاخص

متغییر

روزانه چند درصد آرامش فکری دارید؟

آرامش فکری و روانی

روحیه

چه عواملی باعث انگیزش روحیه در فرد میشود؟

 

 

تعریف اسمی

علاقه به یادگیری : رغبت در آموختن ، و تمایل به خاطر سپردن

تعریف عملیاتی

اندازه گیری میزان رقابت بین دانش آموزان

تعریف  اسمی رغبت :

خواستن میل به درس خواندن

تعریف عملیاتی :

علاقه دوست داشتن ارتباط

تعریف اسمی پوشش :

 هر آنچه که پوشاننده و محافظ چیزی باشد.

تعریف عملیاتی پوشش :

پرده یا چادری که شی یا تن را بپوشاند

تعریف اسمی تمرکز حواس :

در یک محیط پر سرو صدا تا چه اندازه میتوان حواس را متمرکز کرد.

تعریف عملیاتی تمرکز حواس :

ذهن ، قویی است که ضبط و نگهداری مطالب را بر عهده دارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 0:40  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

سؤال تحقیق : تأثیر استاندارهای زندگی بر افزایش میل به مهاجرت به کشورهای پیشرفته بر جوانان 25 الی 30 ساله ی مناطق شمالی تهران .

متغیر 1 : فرصت های شغلی

تعریف مفهومی :  1. استفاده از هر زمان و وقت مناسب برای رسیدن به کار یا پیشه ای مناسب و درخور فرد  . 2.  تغییر کار و پیشه فرد  بر مبنا و فراخور دگرگونی اوضاع

تعریف عملیاتی :

مؤلفه ها

ابعاد

متغیر

شغل متناسب با تحصیلات

شغل منتاسب با علایق فردی

قدرت انتخاب در شغل

رضایت اقتصادی از در آمد حاصله

 

نامحدود

 

 

فرصت های شغلی

بیکاری

بی انگیزگی در اثر جست و جو و بی نتیجه بودن آن

عدم رضایت شغلی

عدم استفاده از توانایی های بالقوه فرد در شغل

 

محدود

 

متغیر  2 : امنیت شغلی

تعریف مفهومی : 1. ایمن بودن و امان بودن در برابر از دست دادن کار و شغل 2.  راحت و آسوده و بی بیم و نگرانی بودن  برای در برابر احتمال و عوامل بیکاری .  

تعریف عملیاتی :

مؤلفه ها

متغیر

داشتن درآمد مناسب و جلوگیری از چند شغله بودن

تمرکز در شغل

بالا رفتن کیفیت انجام کار

نداشتن ترس از دادن شغل

جابه جایی کمتر و تغییرات کمتر در شغل

شرایط محیط کار

وابستگی فرد به سازمان

وابستگی سازمان به فرد  

امنیت شغلی

 

 

متغیر 3 : ثبات اقتصادی

تعریف مفهومی : دوام یافتن ، پایدار بودن کیفیت فعالیت مربوط به دخل و خرج و چگونگی روابط مالی افراد جامعه با یکدیگر و اصول و قوانینی که  با توجه به مقتضیات زمان و مکان موجبات سعادت و ترقی جامعه و رفاه و آسایش افراد فراهم آورد . 

تعریف عملیاتی :

مؤلفه ها

ابعاد

متغیر

1.      پول 2. عرضه و تقاضا 3.هزینه ها 4.نقدینگی

5. تورم 6. کالا 7. مالیات 8. ارزش افزوده 9.بهروری

اقتصاد خرد

ثبات اقتصادی

1.     توسعه اقتصادی 2.رکود اقتصادی3.بحران اقتصادی

4. درآمد سرانه 5.توریع درآمد در جامعه 6.قدرت خرید

7.رشد اقتصادی 8. اقتصاد و سیاست 9. نوسانات نرخ ارز

اقتصاد کلان

متغیر 5 : بیمه ها

تعریف مفهومی : بيمه عملي است كه به موجب آن يك طرف(بيمه گر) باقبول مجموعه خطرها و بارعايت قواعد آمار و احتمالات درازاء دريافت وجهي(حق بيمه) از طرف ديگر (بيمه گزار)تعهد مي نمايد درصورت تحقق خطر معيني خسارت وارد به او و ياشخص ديگر را جبران كرده و يا وجه معيني بپردازد و يا خدمتي انجام دهد.

تعریف عملیاتی :

مؤلفه ها

ابعاد

متغیر

عمر

حادثه

درمان

 

اشخاص

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بیمه ها

 

 

 

 

بیمه های اتومبیل (شخص ثالث ٬ بدنه )

آتش سوزی

بیمه های حمل و نقل ( صادرات و واردات ٬ ترانزیت )

اموال

1.     1.مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان

2.     2.مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان

3.     3.مسئولیت مدنی مدیران و مسئولان فنی بیمارستانها - کلینیکها و درمانگاهها

4.     4.مسئولیت در مقابل همسایگان مجاور ناشی از سرایت آتش سوزی و انفجار

 

·         مسئولیت

 

بیمه وام های بانکی

بیمه نامه پول در صندوق

بیمه شتر مرغ

بیمه اسب

بیمه فرش  

خاص

متغیر 6 :  میزان تحصیلات

تعریف مفهومی : درسهایی که در مدارس خوانند و بیشتر در مورد مدارس عالی گفته میشود ˓ آن چه در یک موسسة آموزشی تحصیل شده است . 2 - آموزش

تعریف عملیاتی :

مؤلفه ها

ابعاد

متغیر

1.     دیپلم 2. کاردانی 3.کارشناسی

4.کارشناسی ارشد 5. دکترا

آکادمیک

میزان تحصیلات

1.     زبان های خارجی

2.     هنری

3.     نرم افزاری

4.      مهارت های شغلی و فردی

غیر آکادمیک

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 21:30  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

بسمه تعالی

 

موضوع/بیان مسئله

 

1-نقش تبلیغات رسانه ها در فروش بیمه های عمر در سال1392 در شرکت بیمه پاسارگاد

2-نقش مدیران در افزایش انگیزش سرمایه انسانی بانک پاسارگاد در سال 1391

3-عوامل تاثیرگذار در تعیین در تعیین قیمت سهام بانک پاسارگاد در بازار سرمایه در سال 1392

4-تاثیرات مثبت و منفی خرید اینترنتی نسبت به خرید در بازار سنتی در تهران در دوسال اخیر

5-نقش مدیریت در عدم دریافت مطالبات بیمه تامین اجتماعی تهران در سال 1392

 

بیان مسئله موضوع سوم :

هدف: تجزیه و تحلیل نوسانات قیمت سهام بانک پاسارگاد در بازارسرمایه

انگیزه و دغدغه: چه عواملی در نوسانات قیمت سهام بانک پاسارگاد در بازار سرمایه تاثیر گذار است

ضرورت: آشناشدن با عامل اصلی و اساسی افزایش و یا کاهش قیمت سهام در بازار سرمایه

سوالات تحقیق:

1-آیا وضعیت سیاسی کشور در قیمت سهام تاثیر گذار است؟

2-آیا اعتبار و سابقه شرکت در قیمت سهام در بازار بورس تاثیر گذار است؟

3-آیا عرضه و تقاضای سهام در قیمت سهام موثر است؟

4-سیاست پولی و مالی کشور در قیمت سهام بانک چه تاثیری دارد؟

5-اطلاعات درونی شرکت و شایعات چه تاثیری برقیمت سهام در بازار سرمایه دارد؟

6-میزان سهام شناور برای سهامداران بانک پاسارگاد چه تاثیری دارد؟

بیان مسئله موضوع چهارم :

هدف: دستیابی به خرید آسان و مطمئن

انگیزه:با انجام دادن خرید اینترنتی زمان خود را مدیریت کنید

ضرورت:آشنایی بیشتر مردم از خدمات الکترونیک

1-آیا خرید اینترنتی باعث صرفه جویی در زمان می شود؟

2-آیا خرید اینترنتی باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود؟

3-خرید اینترنتی چه تاثیری در رفاه شهروندان دارد؟

4-آیا خرید اینترنتی باعث دستیابی سریع تر کالا می شود؟

5-آیا خرید اینترنتی باعث دریافت سریع تر کالا می شود؟

 

پیشینه تجربی و پیشینه نظری

 

پیشینه تجربی:

 

موون، جان سی. مینور، میشل اس (1381)کتاب رفتار مصرف کننده، ترجمه عباس صالح اردستانی چاپ اول، نشر آن که نظریه خود را به شرح ذیل نوشته است.

محیط تجارت الکترونیک که مبتنی بر اینترنت است، این امکان رابه مشتریان می دهد تا برای جستجوی اطلاعات و خرید کالا و خدمات از طریق ارتباط مستقیم با فروشگاههای اینترنتی اقدام کنند. باید خاطر‌نشان کرد که خرید به صورت اینترنتی براساس تجربه واقعی از خرید کالا نیست، بلکه براساس ظواهری مانند تصویر، شکل، اطلاعات کیفی و تبلیغات از کالااستوار است. lohse&spiller1998 از سوی دیگر خرید از طریق فروشگاههای اینترنتی همانند خرید از طریق کاتالوگ است زیرا در هر دو تحویل کالا از طریق پست است و مصرف کننده نمی تواند کالا را قبل از خرید لمس و یا احساس کند. پس قبول خرید اینترنتی و انجام آن تا حد زیادی به ارتباطات مصرف کننده و چگونگی تعامل افراد با کامپیوتر بستگی دارد. بعلاوه، ویژگیهایی نظیر ارائه اطلاعات، راهنمایی و هدایت و انجام سفارشها در یک وسیله خرید دو سویه و تعاملی به عنوان عامل مهمی در ایجاد اعتماد به تجارت الکترونیک نسبت به فروش سنتی در نظر گرفته شده است که به مدل های زیر هم پرداخته است .

مدل رفتار خرید کاتلر
مدل رفتار خرید هوارد شث
مدل رفتار خرید انگل کولات بلاک ول

پیشینه نظری: با توجه به نظریه های ارائه شده ، به نظر من با گسترش روز افزون اینترنت در امور مختلف زندگی یکی از موضوعات مطرح شده ، شیوه انجام مبادلات از طریق اینترنت است که مورد توجه بسیاری از سازمانها و مشتریان است که خرید اینترنتی به عنوان شیوه ای برای صرفه جویی در زمان خرید نسبت به خرید سنتی صورت گرفته است که نگرش مشتریان را به این نوع خرید مثبت افزایش داد ، هرچند این نوع خرید مشکلات خاص خود را دارد به عنوان مثال راه اندازی یه کسب و کار اینترنتی کارآسان و ساده ای نیست نیازبه صرف انرژی زیاد و تلاش مستمر دارد تا بتوان به نتیجه ای دل خواه خود برسیم.

کلیات مفهومی و عملیاتی

  کلیات مفهومی : مدیریت زمان (اسم یکی از پسرهای مدیریت است ) مدیریت زمان یعنی شکارچی ماهر لحظات ، که همیشه یک گام به شکار خود نزدیک تر است ، او همیشه عادت دارد با یک تیر چند نشان بزند مدیریت زمان رام کننده چمش ترین اسب های سرکش اتلاف ها و وقت کشی هاست ، که صرفه جویی در زمان باعث می شود که ما خود راصرف امور مهم کنیم و کمک می کند به ارتقاء و پیشرفت برسیم و استفاده مناسبتری از زمان کمک می کند دستاوردهای خوب مبدل به دستاوردهای فوق العاده شوند

عملیاتی: در انجام خرید به شکل اینترنتی ،اگر اینترنت قطع شود فرآیند خرید کالا انجام نمی شود. 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 19:37  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

موضوع:تاثير بازيهاي رايانه اي بر افت تحصيلي كودكان 7تا9سال منطقه 2 كرج                  تعاریف مفهومی وعملیاتی متغیرها :                                                                               1.تعریف افت تحصیلی:افت از نظرلغوی به معنای کمبود،کمی و کاست و نقصان است.افت تحصیلی نوعی کاهش عملکرد تحصیلی ودرسی دانش آموزان از سطحی رضایت بخش به سطحی نامطلوب محسوب می شود.

تعریف عملیاتی: منظورازافت تحصیلی در این تحقیق کاهش نسبی  نمرات و تکرار پایه تحصیلی د‌ر یک د‌وره  است به بیان  دیگر یعنی  دانش آموزان در هنگام تحصیل بعد از یک دوره موفقیت تحصیلی یا متوسط به تدریج ظرفیت یادگیری او کاهش یافته و یا تکرار پایه ی تحصیلی داشته باشد.و همچنین دچار کاهش کیفیت تحصیلی گردند یعنی نسبت به وضعیت قبلی خود یا سطح کلاس از حد مطلوب یا معمولی در آموزش نزول کنند. مثلاً در چندین درس تجدید شوند یا  نمرات آنها سیر نزولی درپیش گیرد و معدل آنها از میزان قبلی پایین تر شود و در واقع از نظر تحصیلی با شکست روبرو گردند و در افت شدید مجبور به تکرار پایه شود.شدت افت تحصیلی      می توانددر افراد مختلف،متفاوت باشد وبرای آن می توان محدوده ای  از 1 تا100 مشخص کرد.

2.تعریف بازی رایانه ای: بازی هایی هستند که بازیگران برای انجام آن از یک دستگاه رایانه و یک کیبورد سود می برند . بازی های رایانه ای در فضای مجازی و غیر واقعی ساختاری مشابه با فضای واقعی دارند . در این بازی ها کاربران به عنوان کنشگر واقعی وارد فضای مجازی می شوند در این فضا نقشها و قواعد مجازی متنوعی که عمدتا بر اساس فضای واقعی شبیه سازی شده اند وجود دارند.

تعریف عملیاتی: از جمله عوامی که در این تحقیق درمورد بازی های رایانه ای بررسی می شود،میزان ساعاتی است که کودکان به بازی اختصاص می دهند به طور مثال:

 اختصاص کمتر از 2 ساعت در 24 ساعت به بازی رایانه/بین 2 تا 4 ساعت/بیشتراز 4 ساعت

و همچنین متناسب بودن محتوای بازی ها باگروه های مختلف سنی کودکان یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید به آن توجه شود  زیرا  محتوای  بازی ها متناسب  باهر گروه سنی  متفاوت است.و سطح بازی ها در گروهای سنی مختلف از سطح ابتدایی به پیشرفته تغییر می کند.

به طور کلی گروه‌های سنی عبارتند از:

 )خردسالی) بالای 3 سال

  )کودکی) بالای 7 سال

 )ابتدای دوران نوجوانی) بالای 12 سال

)نیمه دوم نوجوانی) بالای 15 سال

)بزرگسالان، مجرد) بالای 18 سال

)بزرگسالان، متأهل) بالای 25 سال

3.تعریف یادگیری:یادگیری،به فرآیند ایجادتغییرات نسبتا پایدار در رفتاری که حاصل تجربه است، ‌گفته می‌شود ونیز کسب دانش و اطلاعات، عادت‌های مختلف، مهارت‌های متنوع و راه‌های گوناگون حل کردن مساله را یادگیری می نامند. همچنین، می‌توان یادگیری را به عنوان فراگیری رفتارها و اعمال پسندیده، حتی به عنوان کسب رفتارها و اعمال مضر و ناپسند تعریف کرد.

تعریف عملیاتی: یادگیری در همه موقعیت‌های زندگی از جمله مدرسه و کلاس اتفاق می‌افتد. گرچه، یادگیری یک تغییر داخلی است ولی از تغییرات در رفتارهای قابل مشاهده، قابل استناد است. به طور مثال در این تحقیق  میزان یادگیری کودکان و همچنین تغییرات ظرفیت یادگیری آنها از طریق بررسی میانگین نمرات دانش آموزان نسبت به ترم فبلی آنها قابل مشاهده است.

4. تحصيلات والدين: منظور از تحصیلات،میزان سواد علمی و آکادمیک  والدین  می باشد. سواد و تحصیلات خانواده یکی از عوامل مهم پیشرفت بشر در جهان امروز است. پیشرفت تکنولوژی، صنعت، بهداشت و علوم مختلف مدیون این عامل مهم است.

تعریف عملیاتی:

بی سوادی والدین موجب عدم درک وظایف مدرسه ، برنامه های آن و تداوم حضور مرتب دانش آموز در مدرسه می گردد و مشکلاتی برای تحصیل دانش آموز و کار مدرسه فراهم می کند . همچنین از نظر ناتوانی در کمک فکری و عملی به امور برنامه درسی دانش آموزان در منزل ، از پیشرفت تحصیلی فرزندان آنان می کاهد .والدین با سواد علاوه بر نقش کمک رسانی در آموزش فرزندان خود ، الگوی منسجمی از یک فرد باسواد نیز هستند.دراین تحقیق میزان سواد خانواده ها را در سطوح زیر بررسی خواهیم کرد:

زیردیپلم/ دیپلم/ کاردان/کارشناس وبالاتر

5. وضعیت اقتصادی خانواده ها:به طور کلی  وضعیت اقتصادی خانواده،میزان درآمد ماهیانه خانواده

می باشد.

تعریف عملیاتی: کودکانی که متعلق به خانواده هایی با وضعیت اقتصادی فوق العاده پایین بوده وتواماً با فقراقتصادی و فرهنگی  مواجه اند،از انگیزه تحصیلی بسیار  پایین برخوردارند. واین عامل در پیشرفت یا افت تحصیلی دانش آموزان نقش بسزایی دارد.از این رو در این تحقیق به بررسی وضعیت اقتصادی خانواده ها اعم از کم درآمد،درآمد متوسط و پردرآمد می پردازیم که البته میزان درآمد خانواده ها را می توان تاحدودی  از  طریق بررسی وضعیت خوراک و پوشاک و وضعیت رفاهی کودکان مورد سنجش قرار داد

 

شاخص سازی

متغیر:افت تحصیلی

شاخص1:کاهش انگیزه درس خواندن

مؤلفه:به درس خواندن علاقه نشان نمی دهد

        به طور مستمر درکلاس درس حاضر نمی شود.

شاخص2:کاهش یادگیری

مؤلفه:کم شدن نمرات نسبت به قبل

شاخص3:انجام ندادن تکالیف درسی

مؤلفه:بیشتربه امور متفرقه و بازی مشغول است

 شاخص4:کم شدن تمرکز

مؤلفه: زود از مطالعه دست می کشد

          نمی تواند مدت طولانی به درس خواندن ادامه دهد.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 19:36  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

موضوع تاثیر مطالعه رمان بر روی شخصیت دختران 14 تا 19 سال شرق شهر تهران

 متغییراول : نوع رمان

رمان : فرهنگ فارسی معین

 داستان ، داستانِ بلند خیالی .

فرهنگ لغت عمید

داستان بلند خیالی منثور

تعریف عملیاتی

متغییر

بعد

مولفه

 

تاریخی

_ به رمان در مورد تاریخ ایران علاقه دازید یا تاریخ سایر کشورها؟

_ بیشتر در مورد چه دورانهایی مطالعه میکنید؟

نوع رمان

اجتماعی

_ آیا دید شما نسبت به جامعه تغییر کرده؟

_ آیا از تجربیات آنها استفاده میکنید؟

 

عاشقانه

_ آیا برای شما جذاب هستند؟

_  آیا باعث برانگیخته شدن احساساتتان میشود؟

_  آیا باعث تغییر نگرش شما نسبت به ازدواج شده است؟

 

متغییر دوم : اعتماد به نفس

فرهنگ فارسی معین

اعتماد تکیه‌کردن, متکی‌شدن‌بکسی وکاری رابه او سپردن

اعتماد بنفس اتکائ بخود بخویشتن متکی بودن

تعریف عملیاتی

 

 

 

 

متغییر

بعد

مولفه

افزایش اعتماد به نفس

در اجتماع

_  نترسیدن از حضور در جامعه.

_  کارکردن .

_  بودن  میان دیگران.

_  صحبت با دیگران

 

خانواده

_  راحتی در بیان مشکلات.

_  صحبت در مورد عواطف و احساسات

 

 

 

 

متغییر سوم : باور و افکار

باور

فرهنگ لغت عمید

1-یقین؛ اعتقاد.۲. عقیده. باور داشتن: (مصدر متعدی)۱. باور کردن.۲. سخن کسی را راست و درست پنداشتن

افکار

فرهنگ فارسی معین

 جِ فکر؛ اندیشه ها.

تعریف عملیاتی

متغییر

 

 

تغییر نگرش نسبت به جامعه و دیگران

تغییر باور وافکار

روابط با دیگران

 

حضور در جامعه

 

 

 

 

متغییر چهارم : همزاد پنداری

همزاد

فرهنگ فارسی معین

·  هم‌سن, همسال, دوبچه‌که‌دریک آن‌متولدشده‌باشند

پنداری

فرهنگ فارسی معین

·  پنداشتن, گویی, گوئیا, گویا, گمان‌بری , خیالی, وهمی, خیال‌باف

تعریف عملیاتی

متغییر

 

 

همراهی بیشتر با کدام یک از شخصیتهای داستان دارید؟

همزاد پنداری

 توانایی حل مشکلات شخصیت اول داستان

 

توانایی انتخاب درست بجای شخصیت اول داستان

 

توانایی کشف اشتباهات

 

 

متغییر پنجم : تمایل به جنس مخالف

تمایل به جنس مخالف دارای یک تعریف تجربی است و میزان تمایل به صحبت یا دوستی با جنس مخالف (پسر) را داشتن

تعریف عملیاتی

متغییر

 

 

راحتی صحبت با پسر

تمایل به جنس مخالف

داشتن علاقه به دوستی

 

افزایش علاقه و تمایل به ازدواج

 

 

 

متغییر ششم  :  زمان مطالعه

دارای یک تعریف تجربی است و زمان آن که میتواند صبح بعد از ظهر یا هر وقت از روز باشد که فرد آن زمان را صرف مطالعه رمان میکند

متغییر

بعد

مولفه

 

روز

_  در مسیر رفتن به کلاس یا هر مکان                 دیگری مثل اتوبوس و ...

_  بعد از اتمام تکالیف

_  در اوقات فراغت

زمان مطالعه

قبل از خواب

_  برای راحت خوابیدن

_  بدلیل برنامه ریزی در روز

 

بیشتر ساعات روز

_  بیکار بودن

_  بدلیل علاقه به داستان وتمام کردن آن

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 17:51  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

1- تاثیر فیس بوک بر جوانان 16 تا 25 سال شمال شهر تهران

2- تاثیرات مطالعه رمان بر روی شخصیت دختران 14 تا 19 سال شرق شهر تهران

3- عدم استفاده از افراد در شغل مرتبط با تخصص آنها درسازمانهای دولتی در غرب شهر تهران

4- علل افزایش بی حجابی در بین دختران 18 تا 28 سال شمال شهر تهران

5- افزایش تمایل دختران به کار کردن بین سالهای 90 تا 92 در جنوب شهر تهران

بیان مسئله مورد2

هدف ما در این تحقیق بررسی تاثیرات مطالعه رمان بر روی شخصیت دختران 14 تا 19 سال شرق شهر تهران است.

معمولا تاثيري كه يك داستان خوب بر ذهن و روح نوجوان مي گذارد هيچ واعظ يا هيچ برنامه ي تلويزيوني نمي تواند داشته باشد؛ چرا كه نوجوان وقتي رمان مي خواند خود را در كنار شخصيّت اصلی حس مي كند وگويي حادثه ها براي خود او رخ مي دهند و اين اتّفاقات را به عنوان تجربه اي در زندگي خود به حساب مي آورد. كودكان و نوجوانان به خاطر ويژگي هاي روحي و تمايلات خاصّشان، به مراتب بيش از بزرگترها به قصّه و رمان علاقه دارند و به همان نسبت هم بيشتر و سريعتر صحنه سازي ها و رفتارهاي آن را مي پذيرند و تحت تاثير آن واقع مي شوند تا جايي كه راه و رسم شخصيّت و قهرمان داستان را الگوي خود قرار مي دهند.

1- آیا برخی از رمانها مثل رمانهای عاشقانه باعث برانگیخته شدن احساسات نوجوانان میشود؟

2- آیا مدت زمان مطالعه رمان در همذات پنداری نوجوانان نقش دارد؟

3- آیا رمانهای تارخی یا اجتماعی باعث بالا بردن اعتماد به نفس و صحبت کردن افراد در جمع میشود؟

4- آیا رمانهای عاشقانه باعث افزایش تمایل به جنس مخالف در دختران میشود؟

5- آیا مطالعه رمان باعث تغییر در باورها وافکار افراد میشود؟

بیان مسئله مورد 3

امروزه در بسیاری از مراکز وادارات از جوانان تحصیل کرده استفاده می شود ولی در بعضی موارد تطابقی بین رشته تحصیای وشغل فرد وجود ندارد به عبارتی بسیاری از افراد در بعضی از مشاغل مشغول به کار هستند که مدرک تخصصی ان رشته را ندارند.

هدف : بررسی علل عدم استفاده از افراد در شغل مرتبط با تخصص انها

ضرورت: اگر هرکس مطابق با رشته خود در یک محیط کار کند به دلیل اینکه در دانشگاه با درسها و تئوری وحتی راه حلهای علمی برای ان کار آشنا شده اند بهتر از دیگران می توانند در شغل خود موفق بوده که در نهایت باعث موفقیت و پیشرفت جامعه خواهد شد.

1-      ایا نوع رشته تحصیلی افراد در انتخاب انها موثر است؟

2-      ایا میزان تحصیلات و داشتن مدرک دراستخدام افراد نقش دارد؟

3-      ایا میزان طلاعات افراددر تعیین جایگاه برای فرد در سازمان تاثیر دارد؟

4-      ایا تجربه داشتن فرد دران سمتی که میخواهند بر عهده فرد بگذارند نقش دارد؟

5-      ایا میزان علاقه فرد در انتخاب ان نقش دارد؟

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 17:31  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

  موضوع تحقیق: بررسی علل کشش به اعتیاد و بزهکاری در نوجوانان و جوانان در خانواده های مرفه و آزادمابانه در مناطق ۱ و ۲ شهر تهران

متغیرهای مدل مفهومی:

۱)خلاء عاطفی . ۲)بی ایمانی. ۳)سبک زندگی. ۴)بی بند و باری. ۵)پول حرام


۱-خلاء عاطفی( تعریف تجربی):عاطفه یعنی چیز های که ما به آنها نیاز داریم که آنها را دوست داشته یا از آنها متنفریم و خلاء عاطفی یعنی هر چه را که توجه می کنیم ولی نداریم مثلا - توجه دیگران - تایید دیگران - محبت دیگران .
 
تعریف عملیاتی:
 

متغیر

ابعاد

مولفه

خلاء عاطفی

نحوه برخورد والدین

عدم  توجه کافی به نیازها و احساسات فرزندان توسط والدین

مقایسه

مقایسه شدن در یک کلاس درس توسط معلم

مقایسه شدن بیش از اندازه با خواهر یا برادر دریک خانواده

نیازها

نیازها و درک متفاوت  فرزندان نسبت به هم

سن

عدم درک هرشرایط و هر رفتاری توسط فرزندان در سنین پائین تر

 

2- بی ایمانی(تعریف اسمی): اعراض از یاد خدا و غفلت از آیات او و نیز انکار لقای الهی و فراموشی روز حساب.

تعریف عملیاتی:

متغیر

ابعاد

مولفه

بی ایمانی

بی عبادتی

عدم رعایت اصول دینی در زندگی

توسل جستن به هرچیزی غیر از خدا در زمان سختی

عدم آشنا نمودن فرزندان با خدا از سنین پائین

سبک شمردن نماز

بی توجهی به انجام فرایض دینی

توهین به مقدسات  در خانواده

تکرار پی در پی گناه و از بین رفتن قبح آن در نظر فرد

اهانت به مقدسات دینی در حضور فرزندان و بی ارزش جلوه دادن رعایت مسائل اخلاقی

 

3- سبک زندگی(تعریف نظری): «سبك زندگي» الگوي نسبتاً ثابت زندگي روزمره و سازمان يافته در چارچوب داشتن موقعيت زندگي و منابع قابل دسترسي است. سبک زندگی كه شامل  مجموعه رفتارها و الگوهای کنش‌ هر فرد که معطوف به ابعاد هنجاری و معنایی زندگی اجتماعی مي باشد اطلاق می‌شود و نشان‌دهنده کم و کیف نظام باورها و کنش‌های فرد است.

تعریف عملیاتی:

متغیر

ابعاد

مولفه

سبک زندگی

شخصیت

شکل گیری شخصیت انسان با توجه به سبک زندگی

جهت گیری منفی فرزندان با الگوپذیری از والدین

طرز فکر

تصور غلط در مورد روشنفکری

عادت ها

عدم توجه به گروههای دوستان فرزندان توسط والدین

سبک آزادانه زندگی برای فرزندان

 

4-بی بند و باری(تعریف اسمی): بي بند و باري عبارتست از آسوده بيان كردن، رفتار كردن ، زندگي كردن بدون در نظر گرفتن مرز و حقوق ديگران و البته عموما در بي بند وباري امنيت فرد به خطر مي افتد.

تعریف عملیاتی:

متغیر

ابعاد

مولفه

بی بند و باری

آزادی بیش از حد

پرورش عادت ناصحیح آزادی بیش از حد در فرزندان

برآورده نمودن کلیه خواسته های نابجای فرزندان

بی حجابی

عدم رعایت اصول اخلاقی توسط والدین و الگوپذیری فرزندان

بی حجابی و افزایش زمینه گناه در خانواده

بی توجهی اعضاء خانواده نسبت به یکدیگر

عدم رعایت حرمتها

از بین رفتن صمیمیت در خانواده

 

5-پول حرام (تعریف تجربی): انسانهاي زياده خواه اغلب به جهت آسان تربودن ، پردرآمد بودن وسرعت بيشتر اعمال مجرمانه دركسب درآمد ، ازراه نامشروع وارد شده و کسب درآمد می کنند. که اين گونه حركات مشكلات زيادي براي آحاد جامعه نیز دربردارد.

تعریف عملیاتی:

متغیر

ابعاد

مولفه

پول حرام

طمع داشتن

طمع افراد به کسب پول فراوان از هر راهی

سیاهی قلب

شکل گیری بنیان و شخصیت درونی فرزند با روزی حلال یا حرام

مورد خشم و غضب خداوند قرار گرفتن

سیاه شدن قلب و عدم درک زشتی گناه

توقعات بیش از حد خانواده

توقعات بیش از حد خانواده در تامین همه خواسته ها و ایجاد معذورات و اجبار برای سرپرست خانواده

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 13:10  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

 

۱- عدم شناخت صحيح دين اسلام(X)                  گرایش جوانان به دین مسیحیت (ِY)

۲- میل به متفاوت بودن (X)       جلب توجه دیگران (مداخله گر)          دین گریزی (Y)

۳- علاقه به آزادی بی حد (X)     ارضای تمایلات(مداخله گر)   تهاجم فرهنگ غرب (تعدیل کننده)     گرایش به دین مسیحیت  (Y)

۴- وجود شبهات دینی (X)       انحرافات فکری (مداخله گر)    انجام افراط و تفریط توسط بعضی افراد (تعدیل کننده)    دین گریزی (Y)

۵- رهایی از قید و بند (X)   دنیا طلبی  (مداخله گر)       دین گریزی (Y)       

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 10:23  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

عنوان موضوع:بررسی علل کاهش انگیزه برای ادامه تحصیل در پسران دیپلم استان تهران

1) تعریف تجربی وضعیت اقتصادی:  طرز استقرار موقعیت مالی

تعریف عملیاتی:

مولفه ها

ابعاد

متغیر

اجباربه کاروتحصیل درکنارهم

فقیر

وضعیت اقتصادی

کاهش انگیزه برای ادامه تحصیل

 

میزان توانایی برای ادامه تحصیل

وضعیت معقول

متوسط

ثروت را به علم ترجیح میدهد

داشتن قدرت انتخاب

غنی

افزایش انگیزه برای ادامه تحصیل

 

گرفتن تصمیم آزادانه بدون اجبار

 

2) تعریف اسمی سستی: ضعف، ناتوانی،کم زوری

تعریف عملیاتی:

مولفه ها

ابعاد

متغیر

تمایل به نشستن و تلویزیون نگاه کردن

بی میلی به مطالعه

 

 

سستی

عدم توانایی انجام کارهای روزانه

احساس خستگی مکرر

 

 عشق ورزیدن به استراحت

ساعات زیادی از روز را خواب بودن

 

3)تعریف تجربی موقعیت خانواده: مقام وجایگاه و مرتبه ای که دودمان یا خاندان (نهاد اجتماعی کوچک که اعضای آن همبستگی دارند) در جامعه دارد.

تعریف عملیاتی:

مولفه

ابعاد

متغیر

تحصیلات دانشگاهی پدر ومادر  ودیگراعضای خانواده

 

فرهنگ

موقعیت خانواده

میزان تشویق اعضای خانواده برای ادامه تحصیل

مشاغل پدر ومادر

 

فعالیت اجتماعی

 

 

میزان تآثیر حرف های پدر ومادربرفرزندان

روابط اعضای خانواده

روابط عاطفی پدر و مادربایکدیگر

 

روابط عاطفی پدرومادر با فرزندان

 

4)تعریف تجربی فضای جامعه:محیطی که یک گروه یا مردم یک کشور یا شهر در آنجا زندگی میکنند

تعریف عملیاتی:

مولفه ها

ابعاد

متغیر

تشویق دولتمردان کشور به ادامه تحصیل افراد جامعه

سیاسی

 

فضای جامعه

سطح فرهنگ افراد جامعه وسیاستمداران

اجتماعی

کشورهای توسعه یافته

اقتصادی

 

 

 

کشورهای درحال توسعه

کشورهای توسعه نیافته

کیفیت فضاهای آموزشی

فرهنگی

 

کمیت فضاهای آموزشی

 

کیفیت تدریس مدرسان وبارعلمی آنها

 

5)تعریف تجربی محیط زندگی:فضای فراگیرنده مکانی که فرد درآنجا حیات دارد.( مکان زیستن)

تعریف عملیاتی:

مولفه

ابعاد

متغیر

وجود دوستان و اطرافیان مشوق

 

امن وآرام

 

محیط زندگی

وجود همسایه های همراه وبا ملاحظه

 

وجود دوستان ناباب

 

پرتنش و اضطراب

محیط زندگی ناهنجار

 

سلب آرامش توسط همسایه های پرهیجان یا سلطه جو و بی ملاحظه

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 0:0  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

عنوان موضوع:بررسی علل کاهش انگیزه برای ادامه تحصیل در پسران دیپلم استان تهران

1) تعریف تجربی وضعیت اقتصادی:  طرز استقرار موقعیت مالی

تعریف عملیاتی:

مولفه ها

ابعاد

متغیر

اجباربه کاروتحصیل درکنارهم

فقیر

وضعیت اقتصادی

کاهش انگیزه برای ادامه تحصیل

 

میزان توانایی برای ادامه تحصیل

وضعیت معقول

متوسط

ثروت را به علم ترجیح میدهد

داشتن قدرت انتخاب

غنی

افزایش انگیزه برای ادامه تحصیل

 

گرفتن تصمیم آزادانه بدون اجبار

 

2) تعریف اسمی سستی: ضعف، ناتوانی،کم زوری

تعریف عملیاتی:

مولفه ها

ابعاد

متغیر

تمایل به نشستن و تلویزیون نگاه کردن

بی میلی به مطالعه

 

 

سستی

عدم توانایی انجام کارهای روزانه

احساس خستگی مکرر

 

 عشق ورزیدن به استراحت

ساعات زیادی از روز را خواب بودن

 

3)تعریف تجربی موقعیت خانواده: مقام وجایگاه و مرتبه ای که دودمان یا خاندان (نهاد اجتماعی کوچک که اعضای آن همبستگی دارند) در جامعه دارد.

تعریف عملیاتی:

مولفه

ابعاد

متغیر

تحصیلات دانشگاهی پدر ومادر  ودیگراعضای خانواده

 

فرهنگ

موقعیت خانواده

میزان تشویق اعضای خانواده برای ادامه تحصیل

مشاغل پدر ومادر

 

فعالیت اجتماعی

 

 

میزان تآثیر حرف های پدر ومادربرفرزندان

روابط اعضای خانواده

روابط عاطفی پدر و مادربایکدیگر

 

روابط عاطفی پدرومادر با فرزندان

 

4)تعریف تجربی فضای جامعه:محیطی که یک گروه یا مردم یک کشور یا شهر در آنجا زندگی میکنند

تعریف عملیاتی:

مولفه ها

ابعاد

متغیر

تشویق دولتمردان کشور به ادامه تحصیل افراد جامعه

سیاسی

 

فضای جامعه

سطح فرهنگ افراد جامعه وسیاستمداران

اجتماعی

کشورهای توسعه یافته

اقتصادی

 

 

 

کشورهای درحال توسعه

کشورهای توسعه نیافته

کیفیت فضاهای آموزشی

فرهنگی

 

کمیت فضاهای آموزشی

 

کیفیت تدریس مدرسان وبارعلمی آنها

 

5)تعریف تجربی محیط زندگی:فضای فراگیرنده مکانی که فرد درآنجا حیات دارد.( مکان زیستن)

تعریف عملیاتی:

مولفه

ابعاد

متغیر

وجود دوستان و اطرافیان مشوق

 

امن وآرام

 

محیط زندگی

وجود همسایه های همراه وبا ملاحظه

 

وجود دوستان ناباب

 

پرتنش و اضطراب

محیط زندگی ناهنجار

 

سلب آرامش توسط همسایه های پرهیجان یا سلطه جو و بی ملاحظه

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 0:0  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

ویرایش موضوعات و بیان مسئله و مطالب جدید در مورد پیشینه تجربی و پیشینه تجربی

حوریه امینی / موضوعات و بیان مسئله

پنج موضوع مورد نظر

1. بررسی نقش خانواده در اجتماعی شدن فرزندان دبستانی

2. شکل گیری مفهوم خداوند در ذهن کودکان 12-7 سال

3. بررسی علل تجاوز محارم به دختران زیر 10 سال و فرار دختران از خانه

4. تاثیر میزان تحصیلات و درآمد مردان بر نگرش آنان نسبت به اشتغال همسرانشاند در شهر تهران

5. سنجش گرایش زنان به اشتغال و عوامل موثر بر آن در شهر تهران منطقه 7

موضوع انتخابی اول:

تاثیر میزان تحصیلات و درآمد مردان بر نگرش آنان نسبت به اشتغال همسرانشان

بیان مسئله:

با بررسی اشتغال زنان از نظر جامعه شناختی و نگرش مردان نسبت به این مسئله و باتوجه به گسترش دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در چند دهه گذشته و دسترسی بیشتر زنان به این موسسات، پدیده اشتغال زن به خصوص در جوامع شهری به شکل جدی مطرح شده است در صورتی که قبل از این ساختار خانواده بر نان آوری مرد و خانه دار بودن زن استوار بوده است. که با حضور زن در فعالیت های اقتصادی خارج از خانه دگرگونیهایی را بوجود آورده و مسائل تازه ای را در مورد رابطه زن و شوهر و یا رابطه والدین با فرزندان پدیدآورده که از دیدگاه اقشار و طبقات مختلف متفاوت بوده و بیانگر برداشت های مختلف این اقشار و طبقات نسبت به موضوع اشتغال زن می باشد.و همچنین کار زن در خارج از خانه خصوصا در کشورهای جهان سوم کارکردی اقتصادی را به کارکرد سابق زن اضافه کرده که چنانچه با کمک متقابل شوهر در انجام کارهای خانه توام نباشد می تواند نوعی عدم تساوی جدید در جامعه ایجاد نماید که هر روز بیش از پیش نمایان می گردد.

ضرورت (اهمیت موضوع):

با توجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی در سالهای اخیر و نیاز روز افزون جامعه به نیروهای انسانی، قشر وسیعی از زنان به بازار کار فراخوانده شده اند که سبب تغییراتی در عرصه اقتصادی و ایفاء نقش افراد خانواده گردیده است.و از آنجایی که زنان در خارج خانه نیز همپای مردان خود گردونه زندگی را می چرخانند و هم دوش و همگام در کنار شریک زندگیشان زحمت می کشند.زنان همواره چهار وظیفه مهم و عمده: زندگی زناشویی، مادر بودن، کدبانوی خانه و مضافا زن شاغل بیرون خانه را متحمل می شوند.

هدف تحقیق:

تحقیق حاضر سعی دارد نشان دهد که تاثیر عوامل مختلف بر نگرش مردان نسبت اشتغال همرانشان به چه میزان است و کدامیک نقش مهمتری را دارا می باشند.

5 سوال اصلی:

1.     چه ارتباطی بین سطح تحصیلات مردان و نگرش مثبت آنان نسبت به اشتغال همسرانشان وجود دارد؟

2.     چه رابطه ای بین میزان درآمد زنان و نگرش همسرانشان نسبت به اشتغال آنان وجود دارد؟

3.     آیا بین سن مردان و نگرش آنان نسبت به اشتغال همسرانشان ارتباطی وجود دارد؟

4.     چه تاثیری بر روابط مردان با زنان و دیدگاه آنان نسبت به اشتغال همسرانشان دارد؟

5.     علل افزایش تمایل مردان به ازدواج با زنان شاغل در چیست؟

موضوع انتخابی دوم:

شکل گیری مفهوم خداوند در ذهن کودکان 12-7 سال

بیان مسئله :

انسان به ‌طورفطری خداجوست و به دنبال قدرتی بی‌نهایتی است که همه امور در دست اوست . خالق جهانی زیبا و با عظمت . راه خداجوئی و شناخت خدا به کودک از درون خانواده شکل می‌گیرد .كودكان با محدوديت‌هايي در زمينه شناخت روبه‌رو هستند. آنان به تناسب سن و ميزان تحول عقل و شناخت خود، از مفاهيم برداشت‌هايي دارند. آشنايي با اين مفاهيم، سبب درك بهتر آنان و برخوردي درست در رويارويي با سخناني است كه از كودكان درباره مفاهيم ديني مي‌شنويم.پژوهش‌هاي روان‌شناسان در زمينه رشد ديني، اطلاعات مفيدي را در اختيار ما ـ والدين و مربيان ـ قرار مي‌دهد. نحوه درك و فهم كودكان و نوجوانان از مفاهيم مجردي مثل خدا، شيطان و بهشت روشن مي‌كند كه براساس آن نگراني‌هايمان را در بُعد تربيت ديني مي‌كاهيم و مي‌توانيم براساس ظرفيت فرزندمان روش‌هاي آموزشي مذهبي را در پيش گيريم.

ضرورت (اهمیت موضوع):

زماني كه كودك به مدرسه مي‌رود و يا به قول پياژه، وارد دوره عمليات عيني مي‌شود كه حدود 7 تا 11 سالگي است، رفته‌رفته توان غلبه بر محدوديت‌هاي فكري دوره قبل را پيدا مي‌كند. مثلاً مي تواند از چند بُعد به پديده‌ها بنگرد و هم‌چنين از حالت خودمحوري‌اش كاسته مي‌شود. 

وي سعي مي‌كند از طريق توجيهات فيزيكي، پديده‌ها را توضيح دهد. بنابراين، كودكان دبستاني مي‌كوشند خدا را به عنوان يك انسان فرض كنند، يك انسان خارق‌العاده و اعجاب برانگيز. توجيه‌هاي آنها گاهي مادي و خام و گاه فوق مادي است. مثلاً گاهي خدا را مريي و قابل رؤيت و به شكل آتش و نور و گاه نامريي مي‌پندارند و اين مسئله نشان مي‌دهد كه كودك ميان مرحله تفكر شهودي و عيني معلق است. به اعتقاد گلدمن، اين انديشه تا نه سالگي ادامه دارد، ولي از نه تا سيزده سالگي، ديدگاه كودك درباره خدا از حالت يك انسان فوق‌العاده به موجودي فوق طبيعي تغيير مي‌يابد. گلدمن اين مرحله را به طور كلي، تفكر مذهبي ـ عيني مي‌خواند. 
با رسيدن فرزندتان به سن ورود به مدرسه، متوجه مي‌شويد وارد مرحله جديدي از زندگي خود شده است. او با كودكان هم‌سن و سال خود ديدار دارد و دوستان جديدي مي‌يابد. در اين دوره، آموزگاران ديگري نيز وارد زندگي او و همانند والدين، به الگوي آموزشي وي بدل مي‌شوند و مي‌فهميد ديگر تنها معلم و الگوي او نيستيد. به مرور كه دنياي كودك بزرگ‌تر مي‌شود، ايمان او نيز توسعه مي‌يابد. زندگي معنوي او كه تاكنون درباره خودش بوده، اكنون دنياي بزرگ‌تري را در بر مي‌گيرد. او بهتر از گذشته مي‌تواند به جايگاهي پي ببرد كه به عنوان يك فرد در خانواده، مدرسه و جمع دوستان خود دارد
. 

قدرت بيان او به مهارت‌هاي جديد وي در زمينه خواندن و نوشتن اضافه مي‌شود.اين توانايي‌ها به او كمك مي‌كند تا بتواند تجارب و درك خود را براي ديگران توضيح دهد. بين پنج تا ده سالگي، كودكان مي‌آموزند كه به تدريج منطقي‌تر فكركنند و انسجام فكري آنها افزايش مي‌يابد. در اين دوره، ابتدا كودك باورهاي ساده را مي‌آموزد، آن‌گاه بينش وسيع‌تري مي‌يابد.

هدف تحقیق:

تحقیق حاضر سعی دارد نشان دهد که با رسیدن فرزندان به سن ورود به مدرسه قوه درک و فهم آنان توسعه یافته و قادر به فهم و درک حقایق ساده مذهبی است و قدرت ابراز عقیده در آنان پرورش می یابد و مناسب ترین سن برای درک بهتر مسائل مذهبی و شناخت خود و خدای خود می باشد.

5 سوال اصلی:

1.  چه راهکارهایی برای معرفی خدا به کودک وجود دارد؟

2.  رفتار ما در برابر پرسش های خداشناسی چه تاثیری بر شناخت خداوند و نعمت هایش در کودک دارد؟

3.  شناخت کودک از خداوند چه کمکی به او در آموزش مبانی اعتقادی و مذهبی و انجام تکالیف دینی دارد؟

4.  چه رابطه ای بین رشد اخلاقی کودکان شناخت درست خداوند می تواند داشته باشد؟

5.  جایگاه والدین در تربیت دینی و آشنا ساختن کودکان با مفاهیم دینی چه اندازه است؟

 

حوریه امینی / پیشینه نظری و پیشینه تجربی

پیشینه نظری:

براساس نظریه روان شناسی«ژان پیاژه» کودکان در سنین 6-2سالگی از جهت شناخت در دوره پیش عملیاتی قرار دارند. از خصوصیات تفکر در این دوره می توان به خود محور بودن کودکان و تمرکزگرایی آنان اشاره کرد. خودمحوری یعنی این که کودک فقط از دریچه چشم خود و براساس مقدار توانایی های خود به پدیده های جهان نگاه می کند و نمی تواند دیدگاه های دیگران را مورد توجه قرار دهد. تمرکزگرایی به این معناست که کودک فقط می تواند به یک جنبه از پدیده ها توجه کند که ممکن است آن جنبه مورد توجه، بعد مهمی از پدیده ها نباشد و بعد با این شناخت آن را به بقیه موارد تعمیم دهد. پس کودک در این سنین به بخش محدودی از یک مسئله توجه می کند. کودکی که در این مرحله از تفکر قرار دارد در مورد مجردات هم اینچنین می اندیشد مثلاً در رابطه با مفهوم خدا، کودک وی را موجودی مادی و حتی به صورت یک انسان تصور می کند. بنابراین برای خدا دست و پا و سر و صورت قائل است. همچنین برایش خانه ای تصور می کند که همان بهشت است و از آنجا به کارهای ما نگاه می کند و مواظب ماست، یا از بهشت به زمین می آید تا کارهای ما را درست کند. یا بهشت را باغ یا پارک بزرگی می داند که انواع وسایل بازی و خوراکی دارد و می توان در آنجا بازی کرد و خوشحال شد و یا در مورد جهنم، آن را جایی می داند که آتش زیادی در آن وجود دارد و یا در مورد شیطان او را یک آدم زشت تصور می کند که روی سرش شاخ دارد. البته باید متذکر شد کودک این موضوعات را براساس گفته ها و شنیده ها تصور می کند.

روان شناس دیگری به نام گلدمن این دوره را تفکر مذهبی شهودی می نامد- دوره ای که شناخت و تفکر در قالب تجارب و محسوسات حبس شده و محدودیت دارد. اما زمانی که کودک وارد سن مدرسه می شود و یا به قول پیاژه وارد دوره عملیات عینی می شود که حدود سن 11- 7 سالگی است، به تدریج توان غلبه بر محدودیت های فکری دوره قبل را پیدا می کند. مثلاً می تواند از چند بعد به پدیده ها بنگرد و همچنین از حالت خودمحوری اش کاسته می شود.

وی سعی می کند از طریق توجیهات فیزیکی، پدیده ها را توضیح دهد. بنابراین کودکان دبستانی تلاش می کنند خدا را به عنوان یک انسان فرض کنند، یک انسان خارق العاده و اعجاب برانگیز. توجیهات آنها گاهی مادی و خام، و گاهی فوق مادی می شود. مثلاً گاهی خدا را مرئی و قابل رؤیت و به شکل آتش و نور و گاهی نامرئی می پندارند و این مسئله بیانگر آن است که کودک بین مرحله تفکر شهودی و عینی دست و پا می زند. به اعتقاد گلدمن این تفکر تا سن ? سالگی ادامه دارد اما از سن 13-9 سالگی دیدگاه کودک در مورد خدا از حالت یک انسان فوق العاده به یک موجود فوق طبیعی تغییر می یابد. گلدمن این مرحله را به طور کلی تفکر مذهبی - عینی می خواند.

پیشینه تجربی:

در واقع کودکان با ذهنی کنجکاو زاده می شوند و می خواهند هر چیز این جهان را دریابند.تفسیر فردی هر کس از خدا در طول زندگی وی دچار تغییر و تکامل می شود. انسان از طریق نیاز ها و سؤالاتی که دارد با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار می کند. چه، کجا،چگونه و چرا اولین لغاتی هستند که کودکان فرا می گیرند.تمام والدینی به خوبی از این امر آگاهند. بسیاری از مذاهب دارای کتاب مقدس هستند که گنجینه ای از اصول اخلاقی و ایمانی هستند و توسط پیروان هر مذهب حفظ شده و از نسلی به نسل دیگر منقل گردیده است.این کتاب های آسمانی مهمترین منبع آموزشی درباره ی خدا هستند. فرايند شناخت و گرايش به خدا در گروه هاي مختلف انساني، براي بيشتر روان شناسان، پژوهشگران و متخصصان امور مذهبي، امري مهم است. در قرون اخير، توجه به شناخت كودك و فرد يادگيرنده، دامنة گسترده تري يافته است. امروزه اين نظر مورد قبول خاص و عام است كه تهيه و تنظيم برنامه هاي آموزشي، بدون‏ توجه به مختصات سني و مراحل رشد يادگيرنده و بدون توجه به استعدادها، توان ها و علايقش، كاري بيهوده است. اين حقيقتي است كه نزديك به دو قرن،‏ روان شناساني چون ‏ديويي‏، مونتسوري و پياژه،‏ با اتكا به اصول و يافته‏هاي علم روان شناسي و ديگر علوم انساني، از آن دفاع كرده اند (خادمي، 1370). اگر درصدد هستيم تا پيام رساني مذهبي متناسب با ويژگي هاي كودك را برنامه ريزي كنيم، ناچاريم در دنياي كودكانة آنها گام نهيم و از ديد آنها به معارف ديني بنگريم.

نتیجه گیری:

یاد دادن خداپرستی به بچه ها، مثل یاد دادن دوچرخه سواری است. شما ابتدا دوچرخه را راه می اندازید، بعد وقتی بچه می خواهد پا بزند، او را روی دوچرخه نگه می دارید. در نهایت خود اوست که باید دوچرخه سواری کند. بهترین کار شما این است که از سنین پایین شروع کنید. اعتقادات خود را برای او بگویید، برایش مثال بیاورید و ایمانتان را در اختیار نیاز کودک به شناخت و درک خدا قرار دهید. به این ترتیب، نیروی معنوی و اخلاقی قدرتمندی به آن ها می دهید که یک عمر دوام خواهد آورد. 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 23:45  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

تعریف عملیاتی متغیرها :

1.      ارزش ویژه برند : مجموعه ای از دارایی ها و تعهدات پیوند یافته با یک برند ، آن نام و سمبلی است که موجب افزایش و یا کاهش ارزش حاصل اط یک محصول یا خدمت برای یک شرکت و یا مشتریان آن شرکت می شود . این متغیر به وسیله مقیاس کلی و مقیاس چند بعدی مورد سنجش قرار می گیرد.

2.      وفاداری به برند : وضعیتی که نشان دهنده میزان احتمال پیوستن یک مشتری به برند تجاری رقیب است ، مخصوصا زمانی که قیمت آن برند و یا ویژگی های محصول تغییر کند . این متغیر به وسیله شاخص هایی از قبیل تمایل به تکرار خرید برند ، اوصیه برند به دیگران ، تعهد به برند و ... مورد سنجش قرار می گیرد.

3.      کیفیت ادراک شده : کیفیت واقعی محصول نیست بلکه ارزیابی ذهنی مشتریان از محصول است و به عنوان ادراک مشتری از کیفیت کلی یک کالا و یا خدمت تعریف می شود . شاخص هایی از قبیل عملکرد برند ، رفتار کارکنان ، میزان مطلوبیت نرم افزارهای کاربردی و کیفیت خدمات رسانی و ... در این متغیر مورد سنجش قرار می گیرد.

4.      آگاهی از برند : توانایی بالقوه خریداران در شناسایی و یادآوری این که یک برند به طبقه خاصی از محصولات تعلق دارد . میزان یادآوری نام ، نماد و شعار تبلیغاتی و ویژگی های برند و شناسایی برند و ... در این متغیر سنجیده می شود .

5.      تداعی برند : به عنوان معنای خاص برند برای مشتری تعریف می شود و همچنین عبارت است از دارایی هایی که بطور ذهنی به برند متصل شده باشند . این متغیر به وسیله شاخص هایی از قبیل شخصیت برند ، صداقت و اعتماد ، تداعی سازمانی ( مسیولیت اجتماعی برند ) و ... مورد سنجش قرار می گیرد.

 

تعاریف مفهومی / اسمی :

1.      ارزش ویژه برند :  

ارزش : 1-  بها، ارز، قیمت .   2 - قدر، شایستگی

ویژه : ( ژ ) [ په . ] 1 - (ص .) خاص . 2 - خالص ، برگزیده . 3 - (ق .) مخصوصاً، خصوصاً.

برند :

 

2.      وفاداری به برند :

وفاداری :

لغت نامه دهخدا

وفاداری[ وَ ] (حامص مرکب ) درستی و صداقت و راستی و نمک به حلالی . (ناظم الاطباء). در دوستی ، زناشوئی یا خدمت به مردم صادق و صمیمی بودن . صاحب وفا بودن . وفادار بودن : 
آمدیم اندر تمامی داستان 
وز وفاداری ّ جمع راستان

 

3.      کیفیت ادراک شده :

لغت نامه دهخدا

کیفیت [ ک َ / ک ِ فی ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) چگونگی و حالت و وضعی که حاصل باشد در چیزی ، و در فارسی به تخفیف نیز آید. (غیاث ). صفت و چگونگی . (ناظم الاطباء). چگونگی . چونی . (فرهنگ فارسی معین ) : کیفیت به پارسی چگونگی باشد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). وحوش از صورت و کیفیت حال پرسیدند. (کلیله و دمنه ). و در آن کیفیت صنعت و نسب و مذهب من مشبع و مقرر گرداند. (کلیله و دمنه ). ناصرالدین را کیفیت حال او معلوم کردند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1 تهران ص 29). امیرک طوسی ایشان را چند روز میهمانی کرد تا کیفیت حال لشکر و حیات و ممات و هلاک و نجات هر یک بدیشان رسد. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1 تهران ص 129). آثار کفایت رئیس ابوعلی و کیفیت حال شهر و رعیت پیش سلطان موقعِ تمام یافت . (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ). یکی از وزیران گفتش پاس خاطر ملک را روا باشد که چند روزی به شهر اندر آیی و کیفیت مقام معلوم کنی . (گلستان ).گفتم ... مرا کرامت این شخص ظاهر شد، گفت مرا بر کیفیت آن واقف نگردانی تا منش هم تقرب کنم . (گلستان ).
کیفیت تسخیر ؛ چگونگی تسخیر و طریقه ٔ تسخیر. (ناظم الاطباء ).
کیفیت راسخه ؛ صفت ثابت و پایدار. (ناظم الاطباء).
کیفیت عارضه ؛ صفت عارض و غیرثابت و ناپایدار. (ناظم الاطباء )
کیفیت عرضیه ؛ (اصطلاح طب ) کیفیتی است که محدث آن طبیعت دوا نباشد بلکه امری خارج باشد، چون آب مسخن ، یا از داخل ، چون عفونت . (از بحرالجواهر، از یادداشت به خط مرحوم دهخدا ).
کیفیت فاعلیه ؛ (اصطلاح طب ) حرارت و برودت . (از یادداشت ایضاً )
کیفیت منفعله ؛ (اصطلاح طب ) رطوبت و یبوست . (از یادداشت ایضاً )

 

لغت نامه دهخدا

ادراک. [ اِ ] (ع مص ) دررسیدن به . دررسیدن کسی را.لحق . لحاق . الحاق . لِقاء. وصول : و کوشش اهل علم در ادراک سه مراد ستوده است ساختن توشه ٔ آخرت ... (کلیله و دمنه ) : والاّ نفاذ کار و ادراک مطلوب جزبعادت ذات و مساعدت بخت ملک نتواند بود. (کلیله و دمنه ). تَحَتْرَشوا علیه و لم یدرکوه ؛ او را دنبال کردند لکن به وی نرسیدند. || بالغ گردیدن غلام . بالغ شدن کودک . فارسیدن کودک . (زوزنی ). || پختن و رسی-ده شدن میوه . || برسیدن وقت چیزی و منتهی شدن . || فنا پذیرفتن . || ادراک ببصر؛ دیدن . (زوزنی ): لاتدرکه الابصار. (قرآن 103/6). || دریافت . و آن خاصه ٔ حیوان باشد چون حرکت ارادی . اندریافت . دریافتن . (تاج المصادر بیهقی ). دریافتن اشیاء غیرمحسوس . (غیاث اللغات ).فهم . تعقل . فهمیدن . بررسیدن . درک کردن : 
خرد ز ادراک او حیران بمانده 
دل و جان در رهش بی جان بمانده .

ناصرخسرو.


وهم از ادراک غایت آن قاصر باشد. (کلیله و دمنه ). و هرگاه که در آن اشتباهی افتاد ادراک معانی ممکن نگردد. (کلیله و دمنه ). کیفیت آن جز بمعاینه در ادراک نیاید. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 412).
حس ّ را حیوان مقرّ است ای رفیق 
لیک ادراک دلیل آمد دقیق .

 

4.      آگاهی از برند :

لغت نامه دهخدا

آگاهی . ( حامص ، اِ) شناخت . خبَر. نباء. اطلاع . آگهی . || علم . معرفت . خبرت . وقوف . عرفان : 
پس آگاهی آمد به اسفندیار
که کشته شد آن شاهزاده سوار.

 

5.      تداعی برند :

 

لغت نامه دهخدا

تداعی . [ ت َ ] (ع مص ) پیش آمدن دشمن . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ) (اقرب الموارد). || جمع شدن بر کسی . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). جمع شدن قوم بر کسی وبه دشمنی برخاستن با وی . || لاغر شدن یا مردن شتر فلان . || محاجّه کردن . (اقرب الموارد). || چیستان گفتن . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || خواستن چیزی را. (اقرب الموارد). || شکسته شدن و ویران گردیدن دیوار. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد). تَداعَت ِالجُدران ُ؛ انقضَّت ْ و تهادَمَت ْ و قیل بلیت و تصدعت من غیر ان تسقط. (اقرب الموارد). || یکدیگر را خواندن . (آنندراج ) (از اقرب الموارد). رجوع به تداعی معانی شود. || ویران کردن : تداعیناعلیهم الحیطان َ من جوانبها؛ یعنی دیوارها را از اطراف ، به روی ایشان ویران کردیم . (از اقرب الموارد ) .

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 23:24  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

فرضیه های تحقیق :

1-     کیفیت درک شده تاثیر مستقیم و معناداری بر وفاداری مشتریان به برند و ارزش ویژه برند دارد.

2-     آگاهی مشتریان از برند تاثیر مستقیم و معناداری بر وفاداری مشتریان به برند و ارزش ویژه برند دارد .

3-     رضایت مشتریان  از برند تاثیر مستقیم و معناداری بر وفاداری مشتریان به برند و ارزش ویژه برند دارد .

4-     اعتماد به برند تاثیر مستقیم و معناداری بر وفاداری مشتریان به برند و ارزش ویژه برند دارد .

5-     تصور ذهنی از برند تاثیر مستقیم و معناداری بر وفاداری مشتریان به برند و ارزش ویژه برند دارد .

 

متغیر مستقل

متغیر وابسته

کیفیت درک شده از برند

وفاداری به برند

ارزش ویژه برند

آگاهی مشتریان از برند

اعتماد به برند

تداعی از برند ( تصویر ذهنی )

رضایت مشتریان از برند

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 23:19  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

موضوع اول: عوامل موثر در تعدیل نیرو در بخش خصوصی در شهر تهران

بیان مسئله: در سالهای اخیر به دلیل مسایل اقتصادی مدیران پس از پایان قرارداد اقدام به تعدیل نیرو میکنند که این امر موجب عدم امنیت شغلی پرسنل میشود ؟

ایا مشکل بیمه کارمندان است؟

ایا توقع انها با توجه به سابقه کاری افزایش می یابد و مدیران قادر به ارائه مزایای مربوطه نیستند؟

ایا نوعی سیاست مدیران محسوب میشود؟

موضوع دوم: علل مشاهده اسلام گریزی در بین نوجوانان تهرانی

بیان مسئله: در سالهای اخیر علی رغم رشد در سطح فکری افراد متاسفانه شاهد این مسئله هستیم که خانواده ها به اعتقادات فرزندان خود اهمیتی نمیدهند که این امر خود موجب خیلی از مشکلات میشود.

ایا تربیت فقط محدود به ثبت نام در کلاس های درسی و تفریحی است؟

ایا اسلام دین امروز نیست؟

موضوع سوم: نقش استفاده از شبکه های ارتباطی بر فرهنگ خانوادهای تهرانی

بیان مسئله: امروزه با توجه به پیشرفت در زمینه ارتباطات، دید افراد نیز با گذشته بسیار متفاوت است اما ایا این برداشت ما از انچه دیده میشود با فرهنگ ایرانی ما مغایرت ندارد؟

من بر این عقیده هستم که فرهنگ غرب بد نیست ولی ما به اشتباه از اعمال و رفتار انها برداشت میکنیم و ان را الگو خود قرار میدهیم.

موضوع چهارم: بررسی علت طلاق عاطفی در بین زوجهای جوان

بیان مسئله:

ضرورت: امروزه بیشتر از دیروز در دادگاه های خانواده شاهد بحث طلاق هستیم  و اگر زوجی سالها بتوانند در کنار هم به خوبی با مشکلات زندگی کنار بیایند و از زندگی خود راضی باشند جای بسی تعجب دارد!

متاسفانه در بین همین زوجین عده ای هم هستند که به دلیل بد بودن اسم طلاق یا نگه داشتن حرمت خانواده ها قادر به طلاق نیستند ولی خب این رابطه به طلاق عاطفی منجر میشود.

چرایی این مسایل را باید در تربیت، مسائل مالی، اعتقادی و شخصیتی افراد جویا شد.

سوال:

چطور با شخص مورد نظر خود ازدواج کنيد ؟

چگونه براي تکامل با رنجهاي زندگي دست و پنجه نرم کنيم ؟

انسان کامل کيست ؟

چطور در زندگي مشترک تناسب ايجاد کنيم ؟
چطور روي طرف مقابلمان شناخت کامل به دست آوريم ؟
چطور در مورد مسائل مالي به توافق برسيم ؟
چگونه در مورد بچه دار شدن و تربيت آن تصميم بگيريم ؟
چطور ارزشها و اهدافمان را با شخص مورد نظرمان يکي کنيم ؟
چکار کنيم که در دل طرف مقابلمان بنشينيم ؟

دوران نامزدي را چگونه به طور صحيح بگذرانيم ؟
آیا دخالت دوستان و خانواده ها منجر به این مشکلات میشود؟

موضوع پنجم: بررسی عوامل کاهش تمایل جوانان دهه 60 به ازدواج در سالهای اخیر و درک آنها از ازدواج

بیان مسئله:

ضرورت: امروزه با پیشرفت علم و عصر ارتباطات دیگر برقراری یک ارتباط چیز ساده ای است.

می توان در همین ارتباطات با دید اگاهانه با توجه به یک سری معیارهایی که فرد بالغ از فرد مورد نظر خود دارد، به سهولت فرد مورد نظر را یافت و ...

اما چرا این یافتن های امروزی همیشگی نمیشود؟

چرا تنها به چند ماه دوام نمی اورند؟

گاهي انگيزه اصلي در تشکيل زندگي مشترک، عشق به فرد مقابل يا نياز روان شناختي به زيستن با فرد مقابل نيست؛ بلکه او وسيله اي براي رسيدن به هدف هاي ديگر مي شود. براي نمونه، خانمي که دوست دارد در خارج از کشور زندگي کند، ممکن است با پيشنهاد فردي براي ادامه زندگي مشترک در خارج، با او ازدواج کند!

ميگنا ازدواج يک نياز طبيعي است و در اين هيچ شکي نيست. اما بايد دلايل منطقي براي آن داشته باشيم.

شايد شما هم شنيده باشيد که مي گويند فلاني هنوز وقت ازدواجش نرسيده است، اين حرف فقط خطاب به آن هايي گفته نمي شود که سن شان کم است يا شرايط و پيش نيازهاي اوليه و لازم ازدواج را ندارند، گاهي اوقات برخي از افراد دور و برمان دلايل بچگانه و ناپخته اي براي ازدواج دارند و براساس همين دلايل پاي سفره عقد مي نشينند، ولي وقتي در ازدواج به اهداف خود نمي رسند آن جاست که تازه احساس پشيماني و شکست مي کنند، غافل از اين که کمي دير شده است.

ازدواج یه نیاز مقدس است. دو انسان از دو دنیای متفاوت برای رسیدن به یک ارامش واقعی در کنار هم هستند.

این فقط تعریفی از ازدواج است! چون امروزه دیگر کمتر کسی با این دید جلو میاد .. متاسفانه مسایلی جایگزین این اصل شدند که پس از گذشت اندک زمانی رنگ و روح خود را از دست میدهند.

این است مشکل ما

نمیدانیم چه چیزی را باید بخواهیم ...

سوال:

چه آموزشهايي بايد قبل از ازدواج ديد ؟

چگونه آگاهانه شخص مورد نظر را انتخاب کنيم ؟

آیا مسائل اقتصادی (مشکل کار، مسکن، گرانی و ...) مانع ازدواج جوانان است؟

ایا با توجه به دوستی های دوران تجرد، جوانان تنوع طلب شدند؟

آیا سهولت در برقراری ارتباط با جنس مخالف باعث کاهش تمایل جوانان گشته است؟

آیا استقلال مالی دختران شاغل با عث شده است تا آنها دیگر نیازی به ازدواج نداشته باشند یا توقع شان از فرد مقابل بسیار بالا رفته است؟

مهريه را چطور با توافق هم تعيين کنيم ؟

چرا نباید یک رابطه دو نفره همیشگی باشد؟ توقع؟ عدم شناخت؟ عدم بلوغ فکری؟ ندانستن اینکه چه چیزی مدنظر است؟ جای کدام خالی است؟؟

اهداف درست ازدواج

بد نيست ابتدا نگاهي به دلايل درست و قابل قبول براي ازدواج بيندازيم اگر براي ازدواج اين دلايل را داريد نشان مي دهد که به قدر کافي عاقل شده ايد و انگيزه درست براي ازدواج داريد، در حقيقت وقت ازدواج تان رسيده است.

1- مصاحبت و همراهي

2- عشق و محبت

3- شريک حمايت کننده

4- نياز جنسي

5- پدر و مادر شدن

اهداف نادرست ازدواج

1- لج بازي با والدين

2- فقط براي استقلال

3- التيام يک رابطه شکست خورده

4- فشار خانواده و اجتماع

5- به خاطر آرزوهاي پدر و مادر

6 - پول، پول، پول

7- درماني براي تنهايي

 8- ازدواج به دليل ترحم و دلسوزي به يک فرد

9- فردي که براي رسيدن به شما از همسرش جدا مي‌شود

10- ازدواج فقط به دليل پايان دادن به دوران نامزدي

11- ازدواج فقط به دليل زيبايي ظاهري

*****برچسب‌ها: بیان مسله, آرزو مهدوی
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 13:45  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

موضوع: بررسی عوامل کاهش تمایل جوانان دهه 60 به ازدواج در سالهای اخیر و درک آنها از ازدواج


فرضیه اول: جوانان به دلیل عدم درک صحیح از ازدواج و عدم شناخت خود و نیازهای خود در برابر امر ازدواج لج بازی میکنند و حتی علی رغم میل باطنی خود تن به ازدواج نمیدهند. البته لازم به ذکر است که گاهی این امر از طرف خانواده ها هم اتفاق میافتد.  


فرضیه دوم: درصد زیادی از دختران به دلیل تمایل به ادادمه تحصیل و کسب جایگاه اجتماعی ازدواج نمیکنند.


فرضیه سوم: پسران به دلیل مسائل اقتصادی و تورم در کشور و نبود شغل و مسکن مناسب قادر به ازدواج نیستند.

فرضیه چهارم: رفتار اجتماعي با جنس مخالف، جوانان را از ازدواج بي نياز مي کند. این روزها افراد خیلی راحت تر از گذشته می توانند نیاز های جنسی خود را برآورده سازند به همین دلیل نیازی نمی بینند که تنها یک شریک مادام العمر برای خود انتخاب کنند و این امر خود موجب عدم تمایل انها به ازدواج میشود.

فرضیه پنجم: جوانان به دلیل ترس از مشکلات و تغییر و تحول پیش روی در زندگی متاهلی و عدم شناخت و آمادگی لازم برای ازدواج، از آن فراری هستند. این عدم آمادگی برمیگردد به نحوه تربیت و ندیدن آموزش لازم در خانواده، جامعه و تاثیرات آنها در رشد فرد و نداشتن برداشت مناسب از آن است و این امر خود باعث میشود.برچسب‌ها: فرضیه, آرزو مهدوی
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 13:40  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 


تعریف اسمی:

لجبازی، سماجت، سرسختی، لجاجت.

 تعریف تجربی و نظری:

لجبازی ، ساییده شدن ستون‌های زندگی‌ست

اگر با هم مشکلی دارید ، لجبازی نکنید. زیرا لجبازی، مسابقه‌یی‌ست که هر دو طرف به سوی نابودی رقابت می‌کنند و آن‌قدر خودشان را زجر می‌دهند که منتظر آتش‌بس این جنگ هستند و در این میان، ممکن است دست به کارهایی بزنند که تبعات آن خیلی سنگین و غیرقابل جبران باشد! اگر در مسابقه‌ی لجبازی، شخصی یکدنده باشد و نخواهد به حالت عادی برگردد ، زندگی او روز به روز تلخ‌تر می‌شود. خانمی بر اثر لجبازی با شوهرش خانه را ترک و به اصطلاح قهر کرده و به خانه‌ی پدرش رفته است، ولی شوهر یکدنده‌ی او به هیچ قیمتی راضی نمی‌شود که بپذیرد اشتباه کرده است. خانم به هر دری که زده است، از تلفن، ریش‌سفید و غیره، شوهر می‌گوید: «هرکس رفته، با پای خودش برگردد.» این خانم که دو فرزند دارد، چه ضربه‌ی مهلکی می‌خورد...!

اگر در زندگی یک نفر هم دست به لجبازی زده است، دو نفر نشوید!

البته آن یک نفر هم اشتباه می‌کند. برای چه کسی لجبازی می‌کنید؟ برای کسی که چه‌قدر او را دوستش داشتید! مگر او عوض شده است؟

در هر صورت عواقب لجبازی متوجه طرفین می‌باشد و از همه مهم‌تر، مبادا فرزند شما نیز یاد بگیرد و همان بلا را سر شما بیاورد که در این مورد هیچ‌چیز نمی‌توانید بگویید. مثلا نوجوانی که لجبازی می‌کند و دیگر درس نمی‌‌خواند و هر چه به او می‌گویید فایده ندارد ، در نتیجه سرنوشت او تغییر می‌کند. در حقیقت، خودتان به او آموزش داده‌اید. به جامعه نگاه کنید... چه جوان‌هایی که اسیر لجبازی شده‌اند و خودشان را بیچاره کرده‌اند! پس منطق، منطق و منطق!

دوستی خود را ابراز نمایید و به آینده موکول نکنید

تحسین و تشویق، بهترین ابزارهایی هستند که می‌تواند خستگی انسان را بکاهد. تحسین در همه‌جا هست؛ در نیروی نظامی، کلاس درس، اتاق بارزگانی و باید در منزل هم باشد. زن، شوهر خودش را تحسین کند و مرد هم با زبان از او تشکر عاطفی نماید. مواظب باشید دیگران آنقدر همسر شما را تحسین و تشویق نکنند که جای شما را بگیرند!

یک مرد برای تشویق و تحسین، بیش از هر کسی به همسرش نیاز دارد.

شما می‌توانید با یک جمله‌ی ساده و عادی او را خوشحال کنید! خیلی از خانم‌ها می‌گویند: « وقتی همسر ما از راه می‌رسد، با جمله‌یی تحسین‌آمیز ، احساس نشاط را در او ایجاد می‌کنیم.» برخی مردان سال‌های سال تلاش می‌کنند، اما دریغ از یک تحسین! این جملات را زنان بخوانند و خوب بیندیشند:

ستایش از همسرت را آنقدر به تعویق مینداز که برگ‌های سپید بر ابروانش بنشیند ، و یا سرود وداع را  بخواند ، زیرا در آن موقع هر چه قدر هم که فریاد بزنی برای او اهمیتی نخواهد داشت. او نخواهد فهمید که برایش چه‌قدر اشک ریخته‌ای! اگر تصور می‌کنی او لیاقت ستایش و تحسین را دارد، حالا بهترین وقت است زیرا وقتی مرد ، دیگر نخواهد توانست سنگ قبرش را بخواند!1

شما آقایان حتی با شاخه‌یی گل هم که شده از همسر‌تان تشکر کنید. آنقدر این کار خوب و ارزشمند است که نمی‌توان برایش حد و اندازه گذاشت، ولی توجه کنید که هدیه‌ای ارزان با عواطف و سپاس، بهتر از هدیه‌ی گران بی‌عاطفه است. این رفتار را کم‌کم به فرزندان خود منتقل کنید. البته وقتی فرزند شما نظاره‌گر رفتار شما باشد ، خود به خود این رفتار در او شکل می‌گیرد.

شما خانم ها هم بهتر است با روی خوش و حسن معاشرت و همچنین احترام گذاشتن به شوهرتان از او قدر دانی کنید.

 

برگرفته از کتاب زندگی شیرین می شود اگر...

تهیه کننده : داوودی


تعریف تجربی:

بر اساس نتايج يک پژوهش در وزارت ورزش و جوانان 37 درصد دختران ادامه تحصيل را به ازدواج ترجيح مي دهند

بر اساس نتايج پژوهش انجام شده در وزارت ورزش و جوانان، دليل 37.4 درصد دختران مجرد براي ازدواج
نکردن ادامه تحصيل است و در شرايط فعلي ادامه تحصيل را به ازدواج ترجيح مي‌دهند.

محمدتقي حسن زاده رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي راهبردي وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با فارس گفت: بر اساس نتايج پژوهش‌هاي انجام شده در وزارت ورزش و جوانان که در مورد 800 نفر از جوانان تهراني در رده سني 18 تا 40 سال انجام شد نشان داد که بيش از 35 درصد از جواناني که در سن ازدواج قرار دارند، ازدواج و تشکيل زندگي را امري ضروري مي‌دانند اما در شرايط کنوني امکانات تشکيل زندگي را ندارند.

وي ادامه داد: از جامعه آماري پژوهش انجام شده 29 درصد دختران و 31.2 درصد پسران موافق ضروري بودن ازدواج و تشکيل زندگي بودند. اما همين جوانان موافق نظر داده‌اند که در حال حاضر شرايط براي ازدواج و تشکيل خانواده آنها فراهم نيست و همين موضوع موجب افزايش سن ازدواج در ميان جوانان مي‌شود.

حسن زاده تصريح کرد: 28.8 درصد ازدواج را مرحله تکامل زن و مرد ، 15.3 درصد ازدواج را آغاز زندگي مشترک، 12.6 درصد ازدواج را نوعي استقلال و تنها 6.2 درصد ازدواج را قبول مسئوليت و تعهد براي زندگي عنوان کرده‌اند. وي افزود: همچنين از 800 جوان تهراني ،سن مطلوب ازدواج از نظر دختران 24 سال و از نظر پسران 29 سال است.

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي راهبردي وزارت ورزش خاطرنشان کرد: 37.4 درصد دختران ادامه تحصيل و 32.4 درصد پسران مشکلات اقتصادي را دليلي براي ازدواج نکردن عنوان کرده‌اند.حسن زاده تصريح کرد: بيشترين دليل دختران مجرد براي ازدواج نکردن ادامه تحصيل و در پسران مشکلات اقتصادي و کمبود درآمد است.

وي ادامه داد: در شرايطي که فضاها و امکانات مناسب براي شناسايي جوانان از يکديگر وجود ندارد و دختران و پسران ما نمي‌توانند افراد هم شأن و هم کفو خود را پيدا کنند و از طرف ديگر مشکلات اقتصادي و نداشتن توانايي مالي براي تشکيل زندگي مشترک باعث شده است تا دختران ادامه تحصيل را به ازدواج ترجيح دهند.

وي ازدواج را يکي از اساسي ترين و مهم ترين مراحل تصميم گيري در زندگي هر فرد دانست و تاکيد کرد:آماده نبودن زمينه هاي رفتاري،فرهنگي و اقتصادي، هريک به تنهايي مي تواند از دلايل اساسي تاخير در ازدواج باشد.

اين رفتارشناس اجتماعي رسيدن به بلوغ جسمي، فکري، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي را از الزامات اوليه ازدواج دانست و گفت:متاسفانه تعداد زيادي از جوانان ما با وجود گذر از بلوغ جسمي به دليل دست نيافتن به بلوغ فکري و فرهنگي امکان ازدواج ندارند و حتي در صورت ازدواج دچار آسيب هاي بسياري از جمله طلاق مي شوند.

تعریف نظری و تجربی:

پول و ازدواج: آیا در ارتباطند؟

این روزها خیلی از ازدواج‌ها بخاطر مسائل مالی برهم می‌خورد. بله پول هم مثل خیانت، ناتوانی جنسی، تفاهم و مسائل ظاهری یکی دیگر از علت‌های طلاق است. نکته جالب این است که هر روز تعداد طلاق‌هایی که بخاطر مشکلات مالی اتفاق می‌افتد، بیشتر و بیشتر می‌شود. پول، یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم، رویکردهای متفاوت دو طرف به پول، ریشه بسیاری از اختلافات زناشویی است.

اگر از وکلاء و مشاورین خانواده سوال کنید به شما خواهند گفت که بسیاری از دعواهای زن و شوهرها درمورد مساول مالی است. اما چرا پول یا رویکردهای متفاوت افراد به پول تا این اندازه خانمان‌براندازترین شده است؟

پول درمقابل رویکرد افراد به پول

در اکثر ازدواج‌ها، این خود پول نیست که اختلاف می‌آورد. نگرش افراد به پول است که موجب بروز مشاجره می‌شود. این به آن معنی نیست که درمورد مسائل مالی باید دقیقاً رویکردی شبیه به همسر خود داشته باشید، فقط کافی است که نگرش‌هایی سازگار با هم داشته باشید. ممکن است برای یک طرف پول همه چیز زندگی باشد اما برای دیگری فقط وسیله‌ای باشد برای رسیدن به اهداف. حال اگر این به آن معنی باشد که از همه پولی که دارید برای تمایلات شخصیتان استفاده کنید، فشار و اختلاف بین دو طرف زیاد خواهد شد.

حرف زدن درمورد پول چیز بدی نیست

پول بخش مهمی از هر رابطه است. مشکل ما این است که بیشتر ما طوری بزرگ شده‌ایم که حرفی از آن نمی‌زنیم. احساس می‌کنیم حرف زدن درمورد آن زشت و غیراخلاقی است و باعث می‌شود در نظر دیگران فردی سطحی‌نگر تلقی شویم. اما هرچه زودتر متوجه شویم که این پول نیست که ریشه شر در زندگی و روابط ماست بلکه عشق به آن است که مشکل‌ساز می‌شود، برای ما بهتر خواهد بود.

پول و عشق انحصاری نیستند

باور عموم این است که فقط باید یکی از اینها وجود داشته باشد، یا پول یا عشق. یا باید برای پول ازدواج کنید یا برای عشق. اما، به این دلیل بعد از ازدواج آن شور و عشق اولیه تمام می‌شود که جرات نداشته‌اید قبل از ازدواج درمورد مسائل مالی حرف بزنید و ببینید تفکر و نگرش هر دوی شما به آن چگونه است.

پول: منطقه امن یا منطقه تنش؟

وقتی نگرش دو طرف به پول با هم سازگار باشد، هر مشکل مالی قابل حل است. یکی از دلایل اینکه مشکلات مالی زوج‌ها به صورت دوطرفه حل نمی‌شود و موجب بروز تنش و کشمکش بین آنها می‌شود این است که واقعاً درمورد آن با هم حرف نمی‌زنند. ناراحت شدن از رویکرد و نگرش طرف مقابل به پول باعث می‌شود سر مسائل دیگر و کاملاً بی‌ارتباط با این مسئله دعوا راه بیندازند. در اینجا هم آن حس ذاتی حرف نزدن درمورد پول است که موجب بروز اختلاف می‌شود.

عشق به پایه و بنیاد نیاز دارد

پول می‌تواند بنیاد خوبی برای ازدواج باشد. (مذهب نیز همینطور اما زوج‌‌هایی که تمایلات مذهبی یکسانی دارند هم ممکن است سر مسائل مالی به مشکل بخورند!) برای حفظ نمک زندگی بد نیست که زوج‌ها کمی با هم متفاوت باشند اما می‌توانند اهدافی تعیین کنند که هر دو از یک دید به پول نگاه کنند. این باعث می‌شود عشق بین آنها راحت‌تر رشد کند و به خاطر اشتباه حرف نزدن درمورد مسائل مالی، به اختلاف نخورند.

سازگازی پولی

اگز زوج‌ها از نظر دیدگاه‌ خود به پول باهم سازگار باشند، احتمال ماندن آنها کنار هم بیشتر خواهد شد.

مسئله این است که در این مورد دیدگاه درست یا غلط وجود ندارد. شاید به همین دلیل است که نگرش‌ها نسبت به پول می‌تواند شروع خوبی باشد. فقط باید امتحان کنید و کسی را انتخاب کنید که نگرشی شبیه به شما به پول و مسائل مالی داشته باشد. اگر پول را به همه چیز ترجیح می‌دهید، ببینید آیا همسرتان نیز همینطور است. اگر ترجیح می‌دهید که با عشق و هوای آزاد زندگی کنید، و پول هم فقط تا اندازه‌ای برایتان کافی است که بتواند گذران زندگیتان را بکند، کسی را پیدا کنید که دیدگاهی شبیه به شما داشته باشد. خیلی قسمت‌‌های زندگی ما حول پول می‌چرخد: اندوخته‌ها، وام‌ها، اعتبارها، سرمایه‌گذاری‌ها، حقوق و درآمدها. اولین جرقه‌های عشق معمولاً ما را جنبه‌های عملی‌تر زندگی کور می‌کند اما وقتی این جرقه خاموش می‌شود، ممکن است همه چیز عوض شود. به همین دلیل بد نیست که قبل از ازدواج درکنار همسرتان یک تست سازگاری پولی بدهید.

 

منابع:سایت مردمان/پایگاه اطلاع رسانی حوزه

***********

در روايات آمده است که رسول الله هر گاه به شخصي نگاه مي ‏کرد و از او خوشش مي‏آمد، مي‏ فرمودند: «شغلي هم دارد؟». اگر مي‏ گفتند نه، مي ‏فرموند: «از چشمم افتاد». عرض مي ‏شد: چرا اي رسول خدا؟ مي‏ فرمود : «زيرا اگر مؤمن، شغل و حرفه ‏اي نداشته باشد، دين خود را وسيله امرار معاش می کند.» و در جای دیگر می فرمایند: «هر گاه کسي ازدواج کند، نصف دين را کامل مي‏ کند و براي حفظ نصف ديگر بايد تقواي خدا را پيشه کند.»

با نگاه به این احادیث، اهميت و ارزش (کار و ازدواج) به خوبی روشن می شود. یعنی اگر کسی شغل مناسبی نداشته باشد، از چشم بزرگ‏ترين شخصيت دنيا و اسلام فتاده است و همسری اختیار نکند، نصف دين خود را کامل نکرده است.

مطالعات ملی هم نشان می دهد «بیکاری» و «نداشتن ثبات شغلی»، از مشكلات و موانع اصلی ازدواج جوانان است به طوری که باید گفت، در جامعه ما «کار» بدون تردید نقش پيش واحد را براي ازدواج بازي مي‏ کند.

اکنون بيشتر جوانان به دليل واهمه از مشکلات اقتصادي و هزينه هاي بالا در تشکيل خانواده، ازدواج را به تاخير می اندازند و درآمد خود را برای تشکیل زندگی مشترک مکفی نمی دانند.

تردیدی نیست که دغدغه جوانان در این مورد به جا و پذیرفتنی است، اما اين جمله را شايد از طرف پدر و مادر و اقوام همه شنیده اند«مگه ماها که ازدواج کرديم اولش چي داشتيم»! روزي دست خداست.

نمي‏ توان صرفا به دليل نداشتن کار يا شغل مناسب، امر مهم ازدواج را ناديده گرفت و معيارهاي مهم ديگر را فراموش کرد و نياز به داشتن زندگي مشترک را فقط به دليل نداشتن کار، کنار گذاشت. همان طور که در احاديث ديگر ديده ‏ايم، پیامبر اکرم می فرمایند: «بي همسران را همسر دهيد، زيرا با اين کار، خداوند، اخلاق آنان را نيکو و روزي‏شان را زياد مي‏ کند و به جوان‏مردي شان مي ‏افزايد».

هر چند که در حال حاضر این ارزش متعالی و مقدس در چنگال آداب و رسوم غلط و ضد ارزش ها گرفتار شده است و توقعات بیجا و بعضاً خرافی، چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب، تقلیدهای كوركورانه، به متن اصلی ازدواج راه پیدا کرده است ولی به تاخیر انداختن این پیوند آسمانی را نمی توان با تمسک به چنین دلایلی توجیه کرد. چرا که پیامبر عظیم الشان اسلام می فرمایند: «هیچ بنیادی در اسلام، نزد خداوند، محبوب‏تر از ازدواج نیست»

البته باید برای مبارزه با این وضعیت باوری در فرهنگ عمومی ایجاد شود كه خرج تراشی و هزینه های زیاد در مراسم مختلف ازدواج نه دلیل شخصیت ، نه نشانه ی آبرو و نه موجب تحكیم پیوند زناشویی است، بلکه باری است زوجین باید چندین سال آن را حمل کنند.

همه باید کمک کنند تا فلسفه رزق و روزي بعد از تشکيل خانواده در بين جوانان به يک باور اعتقادي تبديل شود تا از ازدواج و تشکيل خانواده ترسي نداشته باشند. همه دست به دست هم دهند تا جوانان کمي از سختگيري‏ ها بکاهند و با دقت و به آساني به آن بنگرند و فقط به داشتن شغل مناسب و درآمدزا و به اندازه کفاف نيازهاي يک خانواده، خود را قانع کنند.

جوان امروز باید بداند برای پیدا کردن نیمه گم شده خود، با چشمانی باز در این راه قدم بگذارد و ایمان و تقوی، اخلاق نیکو، اصالت خانوادگی، کفویت و سلامت جسمی و روانی طرف مقابل را در نظر بگیرد و ملاک های مادی را به اولویت های اصلی خود تبدیل نکند. چرا که مادیاتی از قبیل شغل مدیرتی، خانه آنچنانی، خودرو آخرین مدل و... در این شاید تسهیل کننده برخی امور باشند ولی کافی و تعیین کننده نیستند.

 

تعریف نظری:

وب‌گاه پایگاه حوزه به نقل از محسن ایمانی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفته‌است:

این روابط، در شهرهای بزرگ به دلیل کنترل کم‌تر، بیشتر است. هر چه از روستاها و شهرستان‌ها به سمت شهرهای بزرگ می‌رویم، آمار دوستی‌ها سیر صعودی طی می‌کند و با گذشت سال‌ها، این سیر رو به فزونی رفته‌است. اما این بدان معنا نیست که همه دخترها و پسرها دوستانی دارند، البته مراتب هم فرق می‌کند. عوامل رفاهی، مانند تلفن همراه و کلاس‌های مختلف در افزایش این روابط بسیار مؤثر است. جایی که رفاه بیشتر است این پدیده نیز بیشتر مشاهده می‌شود. برای مثال رایانه، امکان چت کردن و ایمیل کردن را ایجاد می‌کند که چنین امکاناتی زمینه را برای ظهور این روابط آماده‌تر می‌نماید. ارتباط دختر و پسر در همه جوامع وجود دارد، اما در هر فرهنگ و جامعه‌ای به نحوی خاص ظهور می‌کند. در مالزی ارتباط‌ها چندان پیشرفته نیست. در بعضی مناطق حریم‌ها بازتر است و در بعضی مناطق که سنتی‌تر هستند، این روابط محدودتر می‌باشد. در آمریکا، مسیحی‌ها به نسبت افراد دیگر که دین‌دار نیستند، بیشتر خود را کنترل می‌کنند و البته مسیحیان کاتولیک مقیدتر هستند. خانواده‌های یهودی نیز سعی می‌کنند کنترل بیشتری داشته باشند. در واقع این دو با هم رابطه عکس دارند، هرچه فرایند مذهب قوی‌تر می‌شود، ارتباط‌ها نیز رنگ می‌بازند و هر چه اندیشه مذهبی افول می‌کند، این روابط بیشتر می‌شوند. این دو با هم رابطه عکس دارند. هر چه فضا مذهبی‌تر باشد روابط کمتر و بالعکس است. در ترکیه نیز میزان کنترل خانواده، حساسیت‌ها و اخلاقیات تأثیرگذار بوده‌است. هر چه بافت این کشور به سمت اروپا می‌رود، حجاب ضعیف‌تر می‌شود، دخترها و پسرها آزادتر هستند، و همچنین هر چه کنترل خانواده بیشتر بوده، این روابط کم‌تر دیده شده‌است.

 

 

تعریف نظری و تجربی:

چرا برخی از آقایان ترجیح می دهند که ازدواج نکنند و مجرد باقی بمانند؟ تحقیقات حاکی از این مطلب هستند که 35% از مردانی که در سن ازدواج قرار دارند تمایلی به ازدواج ندارند. گفته می شود که این افراد بین 25-30 ساله هیچ گونه علاقه ای حتی به صحبت کردن در مورد مبحث ازدواج هم ندارند. یکی از دلایل عمده این مسئله آن است برخی از این افراد در خانواده های کم توان مالی به دنیا آمده اند و در محدودیت و به دور از مهر و عطوفت رشد کرده اند و لذا اساساً نسبت به همسر، فرزند، و زندگی مشترک دلسرد هستند و حس خوبی ندارند.

این افراد به دلیل سختی ها و مرارت هایی که در کودکی خود متحمل شده اند، دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، بر این باورند که توانایی خوشبخت کردن نفر دومی را ندارند، و نمی خواهند زیر بار مسئولیت زندگی بروند.

باید توجه داشت زمانیکه زن و مرد یکدیگر را دوست داشته باشند و برای هم ارزش قائل باشند، ازدواج خود را به منزله یک اشتراک قابل تحسین جلوه می دهد و زوجین را از مزایای بیشماری بهرمند می نماید.

از سوی دیگر برخی از آقایان هم هستند که تصور می کنند فقط زمانی آمادگی ازدواج را دارند که سایر جنبه های زندگی آنها به حد کمال رسیده باشد: از دانشگاه فارغ التحصیل شده باشند، شغل خوبی داشته باشند، سفرهای متعددی به اقصی نقاط جهان رفته باشند، با دوستان خود تجربه های زیادی را کسب کرده باشند و ...برای برخی از افراد ازدواج یکی از مهمترین وقایع موجود در زندگی است. اغلب مردها نامزد خود را به چشم یک زن و نه همسر نگاه می کنند و در همان مقاطع ابتدایی ارتباط او را می سنجند تا دریابند که آیا علایق و سلیقه های مشترکی در زندگی دارند یا خیر.

 بر اساس تحقیقات روان شناسان، دلایل عمده ترس آقایان به ازدواج عبارتند از:

تعهد و مسئولیت: بسیاری از پسران می‌ترسند نتوانند دختری را که با هزار خیال به خانه امیدشان آورده‌اند، خوشبخت کنند و غالبا دل‌مشغولی ذهنی بسیاری با این موضوع دارند که آیا می‌توانند یک زن را برای همیشه کنار خود راضی نگاه دارند و از عهده مسئولیت زندگی دو نفره و بعدها سه یا چهار نفره برآیند؟ همسر خوب و پدر خوب بودن برای برخی پسران معنای آرمانی دارد. از سوی دیگر، گاهی نیز تلون دنیای رنگارنگ امروز، تعهد به یک نفر را برای پسران بی‌معنا می‌کند و رنگ ‌و‌ لعاب رنگین زندگی مشترک و مصائب متعاقب آن را برای‌شان کم‌رنگ می‌سازد و شانه‌های‌شان را از سنگینی پذیرفتن مسئولیت زندگی خالی می‌کند.

راه‌حل: خودتان را بشناسید. معنای زن و زندگی مشترک را برای خود مشخص کنید. تعهد در زندگی مشترک را تعریف کنید و چهارچوب‌ها‌ی آن را برای خود مرزبندی نمایید. سپس از خود بپرسید تا به امروز چقدر توانسته‌اید از عهده تعهدات محوله‌ای که مسئول آن بوده‌اید، به خوبی برآئید؟ اگر 50 درصد موفق بوده‌اید، ترسی به دل راه ندهید و با خیال آسوده پا به میدان ازدواج بگذارید، به شرط آن‌که توانسته باشید معنا و مرزبندی‌های زندگی مشترک را برای خود معین کنید. با افزایش آگاهی و شناخت فنون همسرداری نیز می‌توانید موفقیت آینده‌‌تان را تضمین کنید.

علت و شواهد حقیقی برای افکار منفی خود بیابید. با به چالش کشیدن افکار منفی‌تان، با آن‌ها مواجه شوید. مثلا از خود بپرسید به راستی آیا همه متاهلین زنجیر به گردن و پا شده‌اند و از زندگی شان رضایت ندارند؟ مسلماً این‌طور نیست!

نبود شغل مناسب و مشکلات مالی:  « بی‌شغل و پول، ازدواج هرگز!» این جمله شعار بعضی از جوانان است. پسران می‌دانند تنها تا زمانی می‌توانند بر حمایت کامل مالی والدین‌شان امیدوار باشند که با شریک زندگی‌شان زیر یک سقف نرفته نباشد. بعد از ازدواج خودشان می‌مانند و حوض‌شان! پس نبود شغل و حقوق مناسب تبدیل به ترسی برای ازدواج می‌شود.

راه‌حل: برای ازدواج، سریع اقدام نکنید؛ تا پیدا کردن شغل مناسب و کسب درآمد مکفی کمی صبر کنید. البته حواس‌تان باشد تعریف شغل مناسب و درآمد کافی در ذهن‌تان تعریفی منطقی باشد. هم‌چنین فردی را برای زندگی انتخاب کنید که با شرایط شما سازگار باشد و توقعات نابجا مطالبه نکند. این امر هم زمانی امکان‌پذیر است که دست از بلند‌پروازی بردارید و سراغ دختری بروید که یک یا دو گام از شما و شرایط موردنظرتان در آینده پائین‌تر باشد. این اشتباه محض است اگر فکر کنید یک دختر با شرایط عالی‌تر از شما و خانواده‌تان بتواند هم‌پای شما بوده و در حد انتظارات خود و خانواده‌اش متوقع نباشد.

عشق‌های نافرجام؛ تجربیات تلخ فراموش‌نشدنی: عشق از دست رفته، همیشه زخمی بر قلب است و التیام نمی‌یابد‌. گاهی درد عشق چنان عمق می‌یابد که هیچ مرهمی برای تسکین آن نیست. رابطه‌های شکست‌خورده و نا‌تمام ، مردان را در انتخاب همسر دچار وسواس می‌کند، بیش از حد محافظه‌کار و محتاط می‌کند‌، بدبین و شکاک می‌کند تا جایی که دچار مشکل تعمیم می‌شوند و همه زنان را در یک گروه و مسند قرار می‌دهند و...

راه‌حل: در پی درمان برآئید و با کمک یک متخصص آسیب‌های روانی-عاطفی گذشته خود را حل کنید. اجازه ندهید یک خاطره بد، سکان‌دار اداره زندگی شما باشد. بر افکار «همه و هیچ» خود غلبه کنید و واقعیت را آن‌گونه که هست، بپذیرید.

طلاق و جدایی دیگران: برخی از پسران زندگی‌های نافرجام دوستان و آشنایان‌شان را درس عبرت می‌کنند و سعی می‌کنند با ترس از ازدواج و به تبع آن فرار، از طلاق و عواقب نانوشته آن بگریزند.

راه‌حل: نگاه تک بعدی خود را تغییر دهید. کنار هر خوشی، ناخوشی است. چرا تنها به نمونه‌های شکست توجه می‌کنید؟ بی‌تردید به همان اندازه و یا بیش‌تر از طلاق، ازدواج‌های موفق در اطراف‌تان نیز هست. به جای ترس‌های بی‌اساس‌، رمز شکست و موفقیت ازدواج‌ها را جست‌وجو کنید و آن‌ها را درس عبرت زندگی‌تان بسازید.

برداشت غلط از زندگی دو نفره: برخی از پسران گمان می‌کنند ازدواج پایان تمامی لذت‌های زندگی است و مستلزم تغییر و تحول بسیار است. آنان معتقدند با گفتن یک «بله» و با وارد شدن به جرگه متاهلین زنجیر به پا می‌شوند و زمام تمام امور زندگی از دست‌شان خارج می‌شود، محدودیت‌ها و باید و نبایدها شروع می‌شود و هرگز پایانی نیز برای آن نیست. تصورات و افکار منفی راجع به زندگی مشترک چنان در ذهن برخی پسران مانور می‌دهد که رغبت و انگیزه تشکیل خانواده را در آنان از بین می‌برد و برای همیشه فراری از ازدواج‌شان می‌کند.

راه‌حل: علت و شواهد حقیقی برای افکار منفی خود بیابید. با به چالش کشیدن افکار منفی‌تان، با آن‌ها مواجه شوید. مثلا از خود بپرسید به راستی آیا همه متاهلین زنجیر به گردن و پا شده‌اند و از زندگی شان رضایت ندارند؟ مسلماً این‌طور نیست!

دلبستگی‌های کودکی: دعوای عروس و مادرشوهر، داستان نامهری عروس به مادرشوهر و... در ذهن برخی پسرها به گونه‌ای حک شده که گمان می‌کنند با ازدواج، مادر و پدرشان را با دیوی دو شاخ بر سر مواجه خواهند کرد. دیوی که هر آن برای جدایی و دوری آنان نقشه می‌کشد. بهانه بی‌توجهی به مادر یک روی سکه است. در روی دیگر سکه، حقیقت دیگری نهان است. ممکن است این پسران بترسند همسرشان مثل مادر نباشد و آنان را مجبور به پذیرش مسئولیت کنند.

راه‌حل: به جای آن‌که حقیقت امتناع خود از ازدواج را تحت لوای «مادرپرستی و ترس از بدرفتاری با او» پنهان کنید، بهتر است به خود آئید و برای سلامت روان‌تان به پا خیزید. تا زمانی که بخواهید کودک باشید، کودک می‌مانید. از لاک کودکی بیرون بیائید و بزرگ شوید. بزرگ شوید تا بتوانید ازدواج کنید. مسئولیت خود را بپذیرید تا بتوانید مسئولیت دیگری را هم بپذیرید. تا هنگامی که نتوانید بین دوست داشتن پدر/مادر و همسر مرزی قائل شوید بی‌تردید دست‌آویز حرف‌هایی این چنین بی‌اساس خواهید شد. بپذیرید که شما تعلق خاطر به والدین‌تان ندارید بلکه وابسته آن‌ها هستید، وابستگی که مرضی است و بوی کودکی و بزرگ نشدن می‌دهد!

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش کلوب ازدواج تبیان

 


برچسب‌ها: تعریف متغیر, آرزو مهدوی
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعت 13:35  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

لطفاً برای دیدن مطالب بخش سوم  (مدل های متغیرهای عملیاتی) بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

  http://ups.night-skin.com/up-93-02/مدل-های-متغيرها-به-صورت-عملياتي-Copy.docx

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 20:52  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

 لطفاً برای دیدن مطالب بخش دوم به ادامه ی مطلب بروید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 20:32  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

  لطفاً برای دیدن مطالب  بخش اول به ادامه ی مطلب بروید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 19:49  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

فرضیه ها
1.میزان استفاده ازرسانه ها برافزایش اطلاعات فردی تاثیر گذار میباشد.
2. میزان ساعات استفاده از رسانه ها بر هویت فرهنگی فرد تاثیر گذار میباشد.
3.نوع برنامه رسانه ها برهویت فرهنگی جوانان ایرانی تاثیر گذار میباشد
4. نوع رسانه ها براساس علایق فردی بیننده انتخاب میشود.
 5.میزان تاثیر گذاری رسانه هابراالگوپذیری جوانان ایرانی انکار ناپذیر است.
6. کیفیت برنامه ها  انگیزه ی برای استفاده از رسانه ها در مخاطب جوان میباشد

متغیروابسته  فرضیه ها   1.میزان استفا ده از رسانه ها      2.   میزان ساعات استفاده از رسانه ها 3.نوع برنامه 4.میزان تاثیر گذاری رسانه ها 6.کیفیت برنامه ها

متغیر مستقل فرضیه ها 1.افزایش اطلاعت فردی       2.هویت فرهنگی   3.هویت فرهنگی  4.انتخاب بیننده   5.الگو پذیری   6.استفاده از رسانه

متغیر مداخله گر فرضیه ها  2.فرهنگ پذیری از فرهنگ بیگانه  5.عدم پذیرش فرهنگ خودی  6.انگیزه برای دیدن برنامه ها

متغیر تعدیل کننده فرضیه ها1  . نیازهای فردی  2.ضعف هویتی  3.اختلال شخصیتی    4.علایق فردی   6.مخاطب جوان

متغیر های کنترل فرضیه ها 1.گروه سنی  2.جوانان  3.گروه سنی   4.تماشاگران     6.گروه سنی

+ نوشته شده در  شنبه سی ام فروردین 1393ساعت 11:48  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | فرضیه ها

1.میزان استفاده ازرسانه ها برافزایش اطلاعات فردی تاثیر گذار میباشد.

2. میزان ساعات استفاده از رسانه ها بر هویت فرهنگی فرد تاثیر گذار میباشد.

3.استفاده از رسانه ها بستگی به انگیزه  مخاطب جوان  برا ی استفاده از آن دارد.

4. نوع رسانه ها براساس علایق فردی بیننده انتخاب میشود.

 5.میزان تاثیر گذاری رسانه هابراالگوپذیری جوانان ایرانی انکار ناپذیر است.

مدل مفهومی

متغیر مستقل

متغیر وابسته

میزان تاثیر گذاری

علایق فردی

نوع رسانه ها

هویت فرهنگی

ساعات استفاده ازرسانه ها

الگو پذیری

نوع برنامه رسانه ها

افزایش اطلاعات فردی

میزان استفاده از رسانه ها

انگیزه برای مخاطب

تعاریف

متغیر مستقل یا وابسته

تعریف مفهومی یا اسمی

تعریف تجربی

هویت فرهنگی

هویت:شخصیت ذات

فرهنگ:علم دانش ادب

همبستگی ویکپارچگی بافت معنوی جامعه است .

میزان تاثیر گذاری

تاثیر:نفوذکردن بر

میزان:ترازو  اندازه

 

الگو پذیری

الگو:طرح نمونه

رضایت فرد به انطباق رفتارش با الگو های وسیعی درجهت هماهنگی وانسجام رفتاری با انها

انگیزه مخاطب

انگیزه:سبب باعث علت

مخاطب:کسی که به او سخن میگویند

 

نوع رسانه

هر وسیله ی که خبر یا مطلبی را برساند

نوع:صفت -گونه -دربرگیرنده

هر وسیله انتقال دهنده

تعریف عملیاتی متغیرها

متغیرها

ابعاد

مولفه ها

1.هویت فرهنگی

1.جویای فرهنگ غنی وپیشرفته

1.بی هویت فرد موجب گرایش به فرهنگ بیگانه

 

 

2.غنی نبودن فرهنگ ایرانی

 

 

3.عدم پذیرش فرهنگ خودی

2.الگوپذیری

1.الگو قراردادن افرادشاخص دررسانه ها

1.رسیدن به مقام ومنزلت اجتماعی از طریق الگو برداری

 

2.نمونه برداری از رفتار دیگران

1.برای به کمال رساندن شخصیت خود

 

 

2.برای ازبین بردن ضعف های فرهنگی خود

3.میزان تاثیرگذاری

1.تاثیر بر نوع زندگی فردی

1.زندگی تقلیدی اززندگی غربی

 

2.جذاب بودن برنامه ها

1.متناسب با علایق فرد استفاده کننده

4.انگیزه مخاطب

1.برای پر کردن اوقات فراغت

1.داشتن وقت ازاد

 

 

2.علاقه داشتن به استفاده از رسانه ها

 

2.یادگیری

1.آموزش ازطریق رسانه

 

 

2.نیاز داشتن به اطلاعات به روز رسانه ها

نوع رسانه

1.اینترنت

1.دسترسی سریع به اطلاعات مورد نیاز

 

 

2.تسهیل در برقراری ارتباطاعات

 

 

 3. استفاده از ایمیل وچت

 

2.ماهواره

1.دسترسی به برنامه های متنوع

 

 

2.اشنایی با فرهنگ جوامع مختلف

 

3.تلویزیون

1.رسانه ملی

 

 

2.متناسب با فرهنگ مختص ان شهر یا کشور

 

 

3.متناسب بودن با هر گروه سنی

 

4.رادیو

1.رسانه ابتدایی

 

 

2.همزمان با استفاده از رادیو میتوان به کار دیگری مشغول بود

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393ساعت 0:9  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 


پیشینه نظری موضوع اول
1
بررسی تاثیر رسانه های جهانی بر هویت فرهنگی جوانان ایرانی
اگر چه اصطلاح هويت داراي تاريخچه ي طولاني است، اما در قرن بيستم بود كه اين اصطلاح كاربرد جامعي يافت(شارع پور و خوش فر،138:1381). واژهٔ هویت یا Identity  ریشه در زبان لاتین دارد و ازIdentitas  که از Idem یعنی «مشابه و یکسان» ریشه می گیرد. این واژه در یک معنا به ویژگی یکتایی و فردیت، یعنی تفاوت های اساسی که یک شخص را از همة کسان دیگر به واسطة هویت «خودش» متمایز می کند، اشاره دارد و در معنای دیگر به ویژگی همسانی که در آن اشخاص می توانند به هم پیوسته باشند و یا از طریق گروه یا مقولات بر اساس صور مشترک برجسته ای، نظیر ویژگیهای قومی و ... به دیگران بپیوندند، دلالت دارد(بایرون، ۱۹۹۷، در فکوهی، ۱۳۸۰: ۶۴-۶۳.(
 
چارچوب نظري تحقيق: بحران هویت در ایران به واسطه نفوذ فرهنگهای بیگانه به وجود امد ودر عصر جدید به صورت بحران موضع گیری در برابر نفوذ فرهنگ وتمدن غربی وتا حدی ایدئولوژی های شرقی متجلی شد بیشتر تحقیقات تجربی یافته های تحلیل محتوای ارزش ها وپژوهش های پیمایشی وجود تعارض ارزش ها بحران هویت درسطوح مختلف جامعه ایرانی را نشان میدهند بر اساس این تحقیقات عوامل وزمینه ها ی اجتماعی داخلی نقش مهمی در بروز این پدیده اجتماعی ایفا میکنند پیدایش گرایش ها وارزشها یی مانند سکولاریسم مادی گرایی بیگانگی نسبت به نظام سیاسی بیگانگی نسبت به ارزش ها وهنجاریهای اموزش وپرورش رسمی غرب گرایی تعارض ارزشهای نهادی اجتماعی گرایش به محصولات فرهنگی غربی پیدایش تعارض میان لایه های اجتماعی وبیگانگی نسبت به جامعه وارزشهای ملی مسایلی هستند که نظام سیاسی نظام فرهنگی نظام اجتماعی جامعه ایران به طور مستقیم وغیرمستقیم نقش مهمی در بروز انها داشته اند از سوی دیگر ضعف مکانیسم های هویت سازی داخلی سبب اثر پذیری از برخی ارزشهای فراملی معارض با ارزشهای ملی ودر نتیجه بروز بحران هویت در ایران شده است روند تاریخی بحران هویت فرهنگی در ایران :از نظر تاریخی میتوان گفت که اولین تلاش های هدفمند برای تکوین هویت در ایران به دوران سلطنت رضا شاه باز میگردد در ان دوره تلاش میشد با تاکید بر پاره ای از تاریخ گذشته یعنی ارزش های ایرانی صرف هویت مدرنی برای ایرانیان ایجاد شود در دوران پهلوی دوم نیز این روند یعنی اصالت دادن به میراث ایرانی قبل از اسلام ترویج ارزش های مدرن غربی به صورت کورکورانه ومبارزه با ارزش های اسلامی جهت تکوین مورد نظر رژیم ادامه یافت اما این امر تلاش برای هویت سازی دولتی نه تنها موفق نبود بلکه با تشدید بحران هویت در ایران مشروعیت رژیم پهلوی را زیر سوال برد وزمینه ساز وقوع انقلاب اسلامی در ایران شد به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که حاصل عوامل مختلف داخلی وخارجی از جمله بحران هویت ومشروعیت در رژیم پهلوی بود به تدریج گفتمان اسلام گرا در کشور قدرت را به دست گرفت در میان طرفداران این گفتمان دیدگاههای مختلفی درباره هویت ایرانی وجود داشت اما به نظر میرسد در دهه اول پس از انقلاب عناصر رادیکال این جریا ن تلاش کردندتا با کمرنگ کردن ارزش های اصیل ایرانی وارزشهای مدرن غربی مولفه های اسلامی در هویت ایران را پر رنگ سازند به همین علت تلاش زیادی شد که همه عرصه های زندگی رنگ وماهیتی اسلامی پیدا کند این رویه در واقع واکنشی نسبت به تلاش ها ی ناشیانه رژیم پهلوی در اسلام زدایی از عناصر هویت ایرانی محسوب میشد اما این اقدامات نیز با توفیق اندکی همراه گشت بی تردید تداوم روند مذکور با توجه به تحولات روز افزون داخلی وخارجی امکان نداشت لذا در دوران موسوم به سازندگی (1368-1376)ودوران موسوم به اصلاحات پس از (1376) روند مذکور تا حد زیادی تعدیل شد وبار دیگر برسازگاری ارزش های اسلامی وایرانی تاکید گردید به هر حال از اوایل دهه 1370 امکان طرح مباحث واقع گرایانه در مورد هویت در جامعه ایران  فراهم گردید د راین دوران توجه به سه فرهنگ اسلامی ایرانی وغربی در جامعه ایران به عنوان عناصر هویت ایرانی مورد توجه قرار گرفت
در این پژوهش از ميان مجموعه نگرش ها و رهيافت هاي مربوط به هويت، نظريه آنتوني گيدنز بعنوان چارچوب نظري پژوهش مورد استفاده قرار گرفته است. آنتوني گيدنز معتقد است كه «در دنياي تجدد، هويت اجتماعي و شخصي به طرزي متباين با ارتباطات شخصي – اجتماعي جوامع سنتي تر مسئله زا مي گردد» (گيدنز،26:1380). «اگر تجدد (مدرنيته) را فرايند فشردگي فزاينده زمان و فضا در سايه گسترش تكنولوژي، كه به واسطة آن مردم دنيا كم و بيش به صورتي نسبتاً آگاهانه در جامعه متجدد و جهاني واحد ادغام مي شوند بدانيم»(گل محمدي،302:1381)، مي توان عنوان كرد كه اين جريان با دگرگون كردن شرايط و چارچوب سنتي هويت سازي و تضعيف و انحلال منابع هويت ساز سنتي، فرايند هويت سازي را در جهان كنوني متمايز از قبل مي كند. هر چند دانشمندان بر سر منابع هويت بخش اجماع ندارند ولي دست كم در اين مورد اتفاق نظر وجود دارد كه با بسط فرايند تجدد منابع سنتي هويت بخش به تدريج رو به اضمحلال و تحليل رفته تا حدي كه قدرت استيلاي خود را بر معنادهي به هويت كنشگران از دست مي دهد. «فضامند كردن زندگي اجتماعي، متحول كردن زمان و فضا و نسبي كردن فرهنگ، هويت سازي سنتي را بسيار دشوار، و حتي ناممكن كرده است و مسئوليت هويت سازي را بر عهده «فرد» گذارده است»(Giddens,1999,3). در اين راستا گيدنز معتقد است كه با فرايند تجدد و گسترش فضاي اجتماعي به واسطه رسانه هاي جمعي، امكان هويت يابي در چارچوب محدود و معين اجتماعي رو به كاهش است.
گیدنز اظهار می دارد که:
 «در دنیای امروز، ما فرصت های بی سابقه ای برای ساختن خویشتن مان و آفریدن هویتهای مختص به خودمان در اختیار داریم. ما خود بهترین مرجع و منبعی هستیم که می توانیم تعریف کنیم که چه کسی هستیم، از کجا آمده ایم، و به کجا می رویم. اکنون که علائم و نشانه های سنتی کم رنگ تر شده اند، دنیای اجتماعی مجموعه ی سرسام آوری از انتخابهای مربوط به چه کسی بودن، چگونه زیستن و چه کاری کردن را پیش روی ما می گذارد- بدون آنکه سرنخی درباره ی انتخابهایی که باید به عمل بیاوریم به ما بدهد. تصمیم هایی که ما در زندگی روزمره خود می گیریم- درباره چگونه لباس پوشیدن، چگونه رفتار کردن و چگونه وقت گذراندن- به شکل گیری کیستی ما می انجامد. دنیای مدرن ما را وادار می کند تا خویشتن مان را بیابیم. ما به واسطه ی توانایی هایی که در مقام موجودات خودآگاه و خودشناس داریم، به طور پیوسته به آفرینش و بازآفرینش هویت های مان می پردازیم»(گیدنز،51:1390).
با توسعه تجدد و فرايند جهاني شدن به واسطه رسانه ها بالنسبه در همه جوامع تدريجاً منابع سنتي هويت ساز رو به اضمحلال رفته و عوامل سازنده هويت اجتماعي غير سنتي به منصه ظهور مي آيند. از ديدگاه گيدنز در دوره مدرن هويت اجتماعي در سايه توسعه وسايل ارتباط جمعي بويژه شبكه هاي ماهواره اي به طرحي تبديل مي شود كه بايد توسط خود فرد به صورت «بازتابي[3]» ايجاد و ساخته شود. به گونه اي كه يك فرد بايد از ميان راهبردها و گزينه هايي كه نظامهاي انتزاعي فراهم مي كنند، هويتش را پيدا كند.
صورت بندي هاي گيدنز، به راستي، بر ژرفاي بينش ما درباره ماهيت تكوين هويت مدرن افزودند، آموزه هاي او را در اين زمينه شايد بتوان چنين خلاصه نمود. نخست اين كه، پايگاه تكوين نفس امروزه از دسترس كنترل هاي بي واسطه و انضمامي اجتماع فيزيكي برون گشته و به قلمرو ميانجي هاي متعلق به نظام هاي با واسطه و انتزاعي نمادها نقل مكان كرده است. دوم اين كه، بين عضويت گروهي و فرآيندهاي تعيين هويت جدايي و فاصله افتاده، چندان كه عضويت در يك گروه في نفسه در جريان تكوين هويت يگانه عامل تعيين كننده به شمار نمي رود. فرد اكنون در موقعيتي قرار گرفته كه مي تواند از بين انواع و اقسام روشهاي تعيين هويت دست به گزينش زند، بي پرواي صفات و خصوصياتي كه به واسطه تولد و اجتماعات خاستگاه خويش بدان ها متّصف گرديده است. مضافا كه در پي جدا گشتن مناسبات اجتماعي از مكان فيزيكي، فرايند «از جا كندن» اين امكان را براي افراد به وجود آورده تا با اتكاء به قدرت تفكر انتزاعي خود را با رده ها و گروههاي گوناگون هم هويت سازند. بدين سان فرد مي تواند در جريان برساختن خويشتن خويش، آن طور كه مي خواهد، هويت «ديگران انتزاعي» را به خود بندد، ديگراني كه با او از حيث برخي خصوصيات، نيازها، يا علايق، مثلا به لحاظ رده سنّي يا زمينه طبقاتي، اشتراك دارند. بر اساس ويژگي زندگي مدرن، فرد مي تواند خويشتن را با برخي واحدهاي اجتماعي هم هويت انگارد بي آنكه لزومي در عضويت مستقيم در آنها ببيند و با اين حال مي تواند از آنها براي خود سرمشق ها و معيارهاي رفتاري كسب كند
منبع- گیدنز، آنتونی(1377)، جامعه شناسی، ترجمه منجهر صبوری، تهران، نشر نی.
هارولد لاسول" Lasswell و "چارلز رایت" Raite از جمله پژوهشگرانی هستند که به طور جدی به نقش و کارکرد رسانه‌ها در جامعه توجه کرده‌اند. آنها معتقدند که رسانه‌ها دارای کارکردهای نظارت بر محیط، ایجاد همبستگی اجتماعی در واکنش به محیط و انتقال میراث فرهنگی و سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت است (هماناین دو نظریه پرداز ارتباطات بر این باورند که در کارکرد نخستین، وظیفه رسانه‌ها نظارت، مراقبت، تهیه و رساندن خبر درباره‌ی محیط پیرامونی است. دومین کارکرد رسانه، انتخاب و تفسیر اطلاعات در محیط است. رسانه اغلب شامل انتقادات و تجویزهایی برای چگونگی و منش افراد به حوادث است. دراین نقش رسانه‌ها به تقویت ارزش‌های اجتماعی، اجماع و افشای انحرافات، رجوع به پایگاه رهبران افکار، ممانعت از تهدید ثبات اجتماعی و وحشت عمومی، مدیریت افکار عمومی و نظارت بر حکومت و حفاظت می‌پردازند. یکی دیگر از کارکردهای رسانه، انتقال فرهنگ، افزایش انسجام اجتماعی و تعمیق تجربه‌ی مشترک، کاستن از نابهنجاری‌های اجتماعی و احساس از خود بیگانگی، استمرار اجتماعی شدن پیش و پس از آموزش رسمی و کمک به یک‌دست سازی و انسجام است. در زمینه‌ی نقش رسانه‌ها در دگرگونی ارزش‌های فردی و اجتماعی جوامع، می‌توان به یکی از پاردایم‌های مسلط در حوزه ارتباطات و توسعه در دهه‌های 60 تا 70 میلادی اشاره کرد که به رسانه‌ها به عنوان موتور دگرگونی و تغییر ارزش‌های جوامع سنتی و ورود به جامعه مدرن تأکید می‌‌شود. بر اساس این نظریه، رسانه به انتشار یا اشاعه‌ی نظام ارزشی کمک می‌کند که خواهان نوآوری، تحرک، موفقیت و مصرف است. "دانیل لرنر" Lerner جامعه شناس امریکایی و از پیروان این رویکرد به نقش رسانه‌ها در تغییر ارزش‌های سنتی در جوامع و جایگزین شدن ارزش‌های مدرن اشاره کرده است. وی در کتاب "گذر از جامعه سنتی؛ نوسازی خاورمیانه"، معتقد است که رسانه می‌تواند به فروپاشی سنت‌گرایی، - که معضلی برای نوسازی محسوب می‌شود- کمک کند. این کار با بالا رفتن انتظارات و توقعات، باز شدن افق‌ها، توانا شدن مردم به تخیل ورزیدن و خواهان جایگزینی شرایط زندگی بهتر برای خود و خانواده عملی می‌شود. (مک کوئیل،1382: 144
) منبع- مک کوئیل، دنیس(1382)، درآمدی بر نظریه‌های ارتباطات جمعی، ترجمه‌ی پرویز اجلالی، تهران، نشر مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها. چاپ اول.
پیشینه تجربی
نتایج تحقیق پيمايشي ملکی و عباسپور(1388) با عنوان «بررسی جامعه شناختی نگرش جوانان نسبت به هویت ملی و مؤلفه های آن» نشان داد که میانگین هویت ملی جوانانی که از رسانه های خارجی (اینترنت و ماهواره) استفاده می کنند، بطور معناداری کمتر از جوانانی است که اصلا از اینترنت و ماهواره استفاده نمی کنند.
دانش آموزان شهر تهران
از دانش آموزان دربارة علل جذب به فرهنگ بيگانه رابه شرح زير تنظيم شده است:
رتبه                                    درصد اختصا ص يافته                  علت جذب
اول                                      90 /۲                كمبود امكانات رفاهي، تفريحي و ورزشي
دوم                                   7/85         عدم توجه به نيازها و خواست ههاي هيجاني و پرشور و نشاط جوانان
سوم                                   85                           ضعف در عمل به فرائض ديني همچون نماز، روزه و…
چهارم                               82                       در دسترس بودن فيلمهاي مستهجن ويدئويي و ماهوار هاي
پنجم                              8/81                                    ضعف در توجه به فرهنگ اصيل ايراني
 
فصلنامه علم ی- پژوهشی سال اول شماره ٣ پاييز 1387
تحليل وضعيت هويت (مذهبي  ملي) دانش آموزان پاية » در پژوهشي ديگر با عنوان که خادمي نو شآبادي آن را اجرا کرده است، ميانگين هويت « سوم دبيرستان در تهران۳ (از / ۳ (از ۵ نمره) و ميانگين شاخص هويت ملي پاسخگويان ۲ / مذهبي پاسخگويان ۵ نمره) است و متغيرهاي مذهبي بودن فضاي مدرسه، فضاي مطلوب خانواده، رضايت از زندگي، احساس عدالت، فشار هنجاري، مذهبي بودن، هدف مسئولان مدرسه و منابع
فرهنگي با هويت پاس خگويان رابط های معنادار د ارد Powered By BLOGFA.COMمنبع  
 
در تحقيق بل و ديتمار(2012)كه به بررسي تاثير رسانه جمعي بر مديريت بدن دختران (199 دختر 14 تا 16 ساله جنوب شرق انگلستان) پرداخته اند، اين مهم به اثبات رسيده است كه رسانه هاي الگوها و مدل هاي بدني خاصي را القا مي كنندو نوجوانان و جوانان نيز به تناسب مصرفشان، از اين رسانه ها تاثير مي پذيرند و سعي مي كنند خود را به مثابه اين الگوها كه طبعاً از منزلت و خواست اجتماعي بيشتري برخوردارند، دربياورند.(2012: 478،.منبع محمد دکاندار (کارشناس ارشد جامعه شناسی، مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان

در تحقيقي كه لطيفيان (1373) پيرامون برخي از مشكلات نوجوانان به عمل آورد، مشاهده نمود كه درصد زيادي از اوقات فراغت نوجوانان صرف تماشاي تلويزيون و سينما مي شود، اين مسئله نشانگر اين است كه بازيگران سينما، هنرمندان، شعرا و نويسندگان مورد توجه نوجوانان قرار مي گيرند و غيرمستقيم، الگوي آنها مي شوند. (لطیفیان، 1373: 79)http://www.webgozar.com/

به عقیده من رسانه های خارجی به خصوص اینترنت وماهواره تاثیر منفی برروی فرهنگ پذیری جوانان ایرانی از جامعه خوددشان داشته است رراه حل پیشنهادی1.ارتقای سطح کیفیت برنامه های رسانه های ایرانی2ترویج وتبلیغ فرهنگ غنی ایرانی در رسا نه ها3.افزایش برنامه های رسانه {تعداد کانال های تلویزیونی}

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم فروردین 1393ساعت 23:59  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

تاثیر مشاجرات پدر و مادر بر روی سلامت روان کودکان 5 تا 10 سال شمال تهران؟

-هدف:بررسی ارتباط بین آرامش و سلامت روانی کودکان با ارتباط والدین با یکدیگر در مقابل کودکان خود.

-ضرورت:به علت اینکه 5 تا 10 سالگی سن شکل گیری ذهن کودکان می باشد ار این رو بررسی چنین مواردی در شکل گیری درست شخصیت کودک نقش به سزایی را ایفا می کند.

- انگیزه: کودکان سرمایه های یک جامعه و عامل پیشرفت و یا ضعف یک جامعه می شوند.از این رو داشتن داشتن فرزندانی با سلانت روان بالا نه تنها باعث آرامش یک خانواده بلکه آرامش و توسعه ی یک حامعه می شود. از این رو بررسی عوامل تاثیر گذار بر این موضوع می توانند دغدغه ی خیلی از جوامع امروزی نیز باشد.

تاثیر سن بر روی ازدواج جوانان تهرانی

تاثیر پارازیت بر روی سلامت جنین خانم های باردار

تاثیر مشاوره قبل از ازدواج بر موفقیت جوانان حنوب تهران

تاثیر رهبری به جای مدیریت بر موفقیت کارخانجات شهر قزوین؟

-هدف : بررسی  استفاده از تکنیک های رهبری بر کارایی پرسنل و در نتیجه موفقیت کارخانه ها.

-ضرورت : به علت رو به افول رفتن تکنیک های مدیریت و جایگزینی تکنیک های رهبری و استراتژیک در جوامع پیشرفته و موفقیت های زیاد آنها استفاده از چنین تکنیک هایی بر دستیابی به میزان موفقیت و جایگاهی مناسب در بازار های جهانی از ضرورت های تولید در جامعه نیز می باشد.

-انگیزه :پیشرفت اقتصادی،دستیابی به درآمد ملی چشمگیر، عدم وابستگی به تولیدات بیگانه از جمله اهداف یک دولت به شمار می رود.از این رو آدمی ترغیب به  بررسی راهها و تکنیک های مناسب برای رسیدن به چنین امری و همچنین رضایت افراد جامعه  نیز می شود.

-پیشینه نظری: معتقد است : برای بقا در قرن بیست و یکم ما نیازمند نسل جدیدی از رهبران هستیم ( رهبران نه مدیران ) . تمایز بین این دو مهم است. رهبران بر محیط آشفته، مبهم، و بی ثبات غلبه می‌کنند که گاهی فعالیت های آنان توطئه چینی علیه ما به نظر می رسد، ولی اگر کار را به آنان واگذار کنیم قطعا آشوب را فرو می نشانند ؛ در حالی که مدیران تسلیم می‌شوند .

اصولا رهبری را هنر نفوذ در دیگران می‌دانند. بدین معنی که پیروان به دلخواه نه از روی اجبار، از رهبر اطاعت می‌کنند. در ضمن رهبری یکی از وظایف مدیریت است، بنابراین فرد می‌تواند دارای این هنر باشد بدون این که قادر باشد هدف های سازمانی را تحقق بخشد (مدیر نباشد) . اما احتمالا فرد ممکن است مدیر منظمی باشد ولی کارکنان از روی ترس و اجبار وظایف خودشان را انجام دهند (رهبر نباشد) . علاوه بر نفوذ، رهبری بر حسب فرایند های گروه، شخصیت، خشنودی، رفتارهای به خصوص، ترغیب، قدرت ، حصول هدف ، تعامل ، تمایز نقش ، ابداع ساختار ، و یا ترکیبی از دو یا بیشتر این ها تعریف شده است (باس[2] ،1990) . آنچه اهمیت دارد تفسیر رهبری به

پیشینه تجربی:

ويژگي سازمانهاي امروزي پويايي و پيچيدگي ، ابهام و سنت گريزي است و دائماً از محيط اطراف خود تاثير مي پذيرند و تغييررا به عنوان ضرورتي اجتناب ن اپذير پذيرفته اند . با درك اين مهم كه تغيير جزء لاينفك و ذات سازمانهاي هزاره سوم شده است، قدرت سازگاري و انطباق با تحولات اخير در عرصه هاي مختلف اقتصادي اجتماعي ، افزايش مي يابد.
كليه اين مسايل رهبران را بر آن داشته كه تغييرات اساسي را در ساختكارهاي اصلي سازمان پي ريزي نمايند . اين ساختارشكني، ضرورت اتخاذ شيوه هاي سازگار فراعقلايي و بكار گيري الگو هاي انسان محور در رهبري و همچنين پذيرش نوع شناخت شناسي تركيبي در مقابل تفكر تحليلي و توجه به پديده هاي نمادين در مقابل موضوعات تجربي سنتي را ايجاب ميكند.

 

اتاق فکر: معنی مفهومی: اتاق فکر (به انگلیسی: think tank) به سازمان، مؤسسه، شرکت یا گروهی گفته می‌شود که کار هدایت پژوهش را انجام می‌دهند و درگیر مسائل مختلفی چون سیاستگذاری‌های اجتماعی، راهبرد سیاسی، اقتصادی، علمی، یا موضوعات مربوط به فناوری یا سیاست‌های تجاری و یا حتی توصیه‌های نظامی هستند.

-بعد سازی- میل به اندیشیدن . میل به ریسک پذیری .

مولفه سازی:

میل به اندیشیدن: میل به خلاقیت. میل به پیشرفت.

میل به ریسک پذیری : عدم ترس از خطر کردن. میل به قدرت

مشارکت کارکنان در سود: معنی تجربی: به عقيده كارشناسان كشور، اجرای این سیستم مدیریتی امروز در دنیا امر رایجی است و فلسفه خاصی در پشت این اقدام قرار دارد. اگر کارگران را شریک سهام کارخانه‌ها کنیم، انگیزه، بهره‌وری و سود کار بالا می‌رود و آن سهمی را که کارفرما به کارگر داده است با بالا رفتن بهره‌وری و سود کارخانه جبران می‌شود و این به نفع کارگر و کارفرما خواهد بود.

-بعد سازی- میل به سود آوری-میل به گروهی کار کردن

مولفه سازی:

سود آوری:میل به درامد بیشتر.میل به ارتقا جایگاه در بازار.

گروهی کار کردن: بهره گیری از توانایی افراد.سرعت بخشیدن به کار

جلسات همفکری: معنی نظری:از دیدگاه صادق واعظ‌‌زاده، رئیس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی جلسات همفکری یعنی دستیابی به یک برداشت مشترک از یک یا چند مفهوم و نحوه تدوین آن دانست و بیان دیدگاه‌های  اعضا گروه در خصوص آن مفهوم.

-بعد سازی- خلاقیت.عدم خستگی.ایجاد انگیزه

مولفه سازی:

خلاقیت: میل به ابتکار عمل.میل به خاص بودن در بازار

عدم خستگی:میل به بکارگیری عقاید و افکار دیگران به جای تک اندیشی.

ایجاد انگیزه:تمام افراد به جای منافع شخصی برای منافع سازمان کار کنند. بهبود در عملکرد کارکنان.

پاداش غیر نقدی: معنی تجربی: پاداش‌هایی که سنجش‌پذیری آنها کمتر است، رضایت بیشتری ایجاد می‌کنند.
در یکی از برنامه‌های تلویزیونی محبوب آمریکا، از طرف یک تهیه‌کننده معروف به خواننده جوانی جایزه‌ای داده شد. اما این جایزه پول نقد نبود، بلکه یک اتومبیل اسپورت بود. آن هنرمند این جایزه پر زرق و برق را با وجود اعتراض مدیر برنامه‌های خود که ادعا می‌کرد ارزش این جایزه کمتر از جایزه‌های عادی برنامه است، قبول کرد.

اما چرا باید شخصی از یک جایزه کم ارزش‌تر راضی باشد؟ براساس تحقیقات روئس، استاد بازاریابی و جینگجینگ ما، دانشجوی دکترای دانشکده مدیریت کلاگ، تمام این موارد به نحوه «سنجش» این جایزه بستگی دارد.

این دو کارشناس می‌‌گویند وقتی سنجش‌پذیری پاداش یا جایزه‌ای کم باشد، این احتمال را که گیرنده آن را مقایسه کند کمتر می‌شود و این امر خود باعث افزایش رضایت او

می‌شود.

 

بعدسازی:

روحیه سازی.  افزایش ساعات کاری.

مولفه سازی:

روحیه سازی: میل به بهتر کارکردن. میل به همسو بودن با اهداف کارخانه. میل به کار محوله

افزایش ساعات کاری: میل به تولید بیشتر

ایجاد فضای استراحت و تفریح : معنی تجربی: امكانات در جهت كاهش آلاينده هاي انساني، تلاش مستمر براي ايمن بودن محيط كاري و كاهش زمينه هاي حوادث كاري و ايجاد فرهنگ آراستگي در محيط كار و همچنين از بعد رواني با ايجاد اعتبار و احترام و رعايت عدالت باعث بروز حس افتخار در مورد كار و برقراري صميمت بين كاركنان گرديده و مجموع اين عوامل مي تواند بر رشد ارزشهاي پرسنل، افزايش توان و بهره وري آنان اثرگذار باشد به همين دليل علم مديريت انساني يا ارگونومي براي سازگاري رهبران و مديران سازمانهاي بزرگ در برخورد با كاركنان از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. با پيچيده تر شدن ساختار و عملكرد سازمانها، سازماندهي محيط كار و ايجاد محيطي آرام و بهره ور در سازمانها طوري كه منجر به فعال شدن بيشتر نيروي انساني،افزايش انگيزش كاري، شادابي آنها، حذف خطرات احتمالي، افزايش كيفيت در كار و كالا، كاهش افسردگي ها، رشد توليد، رشد خدمات مثبت و در نهايت دستيابي به بهره وري مورد نظر شود

-بعد سازی-  افزایش انرژی.افزایش راندمان کار.

مولفه سازی:

افزایش انرژی: کار سخت سبب بی حوصلگی در فرد میشود. کار تمام وقت روزانه ی فرد را پر می کند.کاهش استرس

افزایش راندمان کار: میل به سود اوری. میل به ثبات جایگاه در بازار.

 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم فروردین 1393ساعت 23:32  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

پیشینه ی نظری

تاثیرات یک جنس به نمایاندن خود به جنس دیگر

کارل گوستاویونگ روان درمان ومتفکر تئوری مکتب روانشناسی تحلیلی است یونگ در کتاب (تیب های روانشناسی) به توصیف تیب های گوناگون درونگرا وبرونگرا از نظر روانشناسی میپردازد مهم ترین اثار یونگ پیرامون تیپ های روانی نقش ضمیر ناخوداگاه جمعی و تحولات وعلاقه جنسی هستند.عنصر مهم در روانشناسی تحلیلی تضاد گرایی وتوجه به ابعاد متضاد شخصیت است.در این نظام روانشناسی بیش از هر امری به تضادها وجمع بین ضدها تاکیید می ورزند.یعنی بر گرایشات متخالف برونگرا ودرونگرا وامیختگی احساس حقارت به جنس خود .

بررسی نوگارتن وهمکارانش در سالهای 40و50باعث حرکت روانی از سوگیری جهان بیرون به سوگیری جهان درون تغییر نشان میدهد درونگری ,اندیشه ورزی,وارزیابی از خود به میزان فراینده ای تبدیل به شکلهای مشخصی از زندگی روانی میشود افزون بر ان مردان بیشتر پذیرای تحریک های فرزندی وحسی خویش میشوند در حالیکه زنان پاسخ بیشتری به تکانه های پرخاشگرایانه وخود محورانه خویش میدهندواز این رو کمتر احساس خجالت می کنند پزوهش نوگارتن هم بخشی از تغییر جهت شخصیت را که یونگ مطالب ان را شرح داده است مطرح کرد 

پیشینه ی تجربی

روانشناسی مطرح کرده است که نمیتوان تشخیص هویت جنسی را در مورد افرادی که اختلال دو جنسی فیزیکی همزمان دارند گذاشت وتشخیص فقط زمانی قابل استفاده است که قرائن ناراحتی قابل ملاحظه یا اختلال عملکرد اجتماعی,شغلی وجود دارد هویت جنسی یک حالت روانشناختی است که نماینگر احساس فرد از مذکر ومونث بودن خود می باشد.هویت جنسی اکثر افراد تا سن 2تا3سالگی ایجاد میشود ومعمولا با جنسیت زیستی فرد هماهنگی ندارد.باوجود انعطاف پذیری نسبی در مورد مردانه یا زنانه بودن رفتارها انتظارات فرهنگی از مردان وزنان میخواهد که احساس مرد بودن یا زن بودن داشته باشند و این بازتاب جنسیت احساس تشریحی انها باشد  اختلال هویت جنسی عبارتند از:تمایا پایدار به تعاق جنس متقابل یا اصرار به تعلق داشتن به جنس مقابل وناراحتی مفرط از جنسیت تعیین شده ونقش جنسی نسبت داده شده بهمرد.

این اختلال ممکن است در گفتار ظاهر شود که شامل اصرار وپافشاری مبتنی بر تعلق واقعی به جنس مخالف خود را نشان دهند .مولفه های اختلالات هویت جنسی را معمولا ملال جنسی می نامند که به این شکل قابل تعریف است :نارضایتی از جنسیت زیستی ومیل به اینکه به عنوان فردی از جنس مخالف به وی نگریسته شود.....


نتیجه:نظریه ی تجربی بیشتر به نظر من در مورد موضوع مورد نظر نزدیکتر است.چون همانگونه که من بیان کردم نمیاندن خود به جنس دیگر یک نوع نارضایتی از جنس خود است و فرد سعی میکنند رفتار وظاهری متناسب با جنس مقابل در خود ایجاد کند که در نظریه ی تجربی به همان پرداخته شده است .ولی در پیشینه ی تجربی بیشترین توجه به ضمیرناخواگاه افراد است وتیپهای روانشناسی را مطرح کرده که شاید دلیل بر ان باشد که اهمیت این موضع ورواج  داشتن ان در جامعه ی کنونی بیشتر به چشم می اید.و میتواند یکی از راههایی که باعث کاهش این امر در جامعه شود اهمیت دادن واحترام گذاشتن هریک از افراد به جنسیت وشخصیت خود و تفاوت قائل نشدن  والدین  به جنسیت  کودکان خود در بدو تولد هم به کم شدن این موضوع در جامعه کمک کند....

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393ساعت 21:4  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

پيشينه نظري:

در سالهای اخیر از هم‌پاشیدگی خانواده‌ها سیر صعودی داشته است

«واقعیت اینست که خانواده نقش محوری و پراهمیتی در زندگی فرد و اجتماع پیرامونش دارد و هر گونه تغییر و تحول اجتماعی باید از خانواده آغاز شود. نمی‌توان انکار کرد که در سالهای اخیر از هم‌پاشیدگی خانواده‌ها سیر صعودی داشته و جدایی، اختلاف و عناد زوجین نسبت به یکدیگر، خشونت و خصومتی که طی زندگی مشترک ایجاد شده را رو به فزونی گذاشته است؛ چنانچه یافته‌ها نشان می‌دهند: بین سوءرفتارهایی مانند پرخاشگری، داد و فریاد کردن طرفین، ایراد ضرب و جرح، گوشه و کنایه زدن به یکدیگر، تحقیر و عیب‌جویی و از همه مهمتر سکوت و طلاق عاطفی، فحش دادن و قهر کردن، تحقیر کردن و عیب یکدیگر را بی‌پروا در حضور دیگران گفتن و جدا شدن اتاق‌ها و فاصله گرفتن زن و مرد و از همه مهمتر، گرایش مرد به مصرف مواد مخدر و داروهای روانگردان به عنوان یک جایگزین نامطلوب و افسردگی خانمها و بعضا داشتن رابطه با دیگران برای پر کردن خلأهای عاطفی موجود و وقوع جنایاتی از این دست (همسرکشی) رابطه معنی‌داری وجود دارد.»
به اعتقاد این پژوهشگر، از طرف دیگر، بزرگ کردن ضعف‌های خانم‌ها، مقایسه کردن آنها با دیگران و ایجاد معادلاتی در خصوص زیبایی و نوع رفتار و اعمال زنانه و ایجاد فضای ترس و تهدید و زیر پا قرار دادن ارزش‌های اخلاقی، بی‌توجهی به بهداشت فردی، درخواستهای خلاف اخلاق و عفت و شرم‌آور و بهره‌جویی‌هایی که بیشتر حاصل تماشای فیلمهای پورنو است را نیز می‌توان از جمله مهمترین عوامل وقوع این اتفاقات برشمرد.
نبود راه‌های مناسب برای جدا شدن همسران به ویژه زنان و مقاومت بعضا بیجای والدین و اطرافیان و مراجعه نکردن به روان‌درمان‌ها و مشاوران برای رسیدن به راه‌حل مطلوب، از موارد مهم دیگر افزایش اینگونه وقایع است؛ بررسی‌های گسترده به عمل آمده در برخی کشورها بیانگر این نکته است که اعمال خشونت نسبت به زنان، به هر صورتی که باشد خطر ابتلاء به اختلالات روحی - روانی را افزایش می‌دهد و نتایج مطالعات انجام شده در این رابطه حاکیست که قربانیان خشونت از مشکلات زیادی از جمله اختلالات افسردگی، ‌اضطراب و اختلالات خوردن رفتارهای اجتنابی رنج می‌برند و بین همسرآزاری و افسردگی در زنان رابطه معناداری وجود دارد.
فائق، محقق و پژوهشگر مسایل اجتماعی در این باره می‌گوید: «بین اعمال خشونت و آسیب‌های جسمانی – جنسی و روانی از جمله اختلالات تجربه‌ای، صدمه زدن عمدی به رفتارهای جنسی نامطلوب و اقدام به خودکشی و اضطراب رابطه وجود دارد و این ویژگی‌ها را در تمامی متهمان به همسرکشی به سادگی می‌توان یافت و شاید همین موارد، مقدمه بسیاری مسایل از جمله خیانت به همسر و رابطه با غیر باشد و به این ترتیب از آنجا که به دلیل شرایط خاص عاطفی و خصوصیات ویژه افسردگی، عموما زنان به این باور غلط می‌رسند که اشخاص دیگر قادر به درک آنها هستند و از این رو به عشق‌های نادرست هدایت و وقتی با مقاومت همسرشان در جدایی روبه‌رو می‌شوند، در حالی که قانون نیز راه را بر آنها بسته، به سمت جنایت برای از میان برداشتن شوهرشان به عنوان مانع گرایش پیدا می‌کنند.»


پيشينه تجربي:

بیشتر همسران ضارب، به «طلاق عاطفی» مبتلا بوده‌اند

وی با استناد به مطالعات انجام شده روی پرونده زنانی که مرتکب همسرکشی شده‌اند، اظهار می‌کند: بر این اساس به سادگی می‌توان رد پای این عوامل را در این موارد دید و لا‌به‌لای اظهارات آنها به نکات یاد شده دست یافت؛ بیشتر آنها، ازدواج را با علاقه آغاز نکرده‌ و به «طلاق عاطفی» مبتلا بوده‌اند و مسأله مشترک بین همه آنها که در جریان بررسی‌های قضایی و پلیسی عنوان کرده‌اند، اینست: «همسرمان، کتکمان می‌زد و مرتب به ما اتهام می‌زد و از دیگران سخن به میان می‌آورد و در مهمانی‌ها، بیشتر از آنکه به من توجه داشته باشد، دنبال دیگران بود.»
از یافته‌های یک مطالعه بر روی ۵۷۰ زن کتک خورده که مورد خشونت فیزیکی همسرانشان قرار گرفته و در مراجع قضایی شکوائیه تنظیم کرده و نیز جهت معاینه، طی سه ماه به مراکز پنجگانه پزشکی قانونی تهران ارجاع شده بودند: «بیشتر زنان کتک خورده بین ۲۱ تا ۳۰ سال و عمده مردان آزاررسان بین ۲۶ تا ۳۶ سال سن داشتند. همچنین شایع‌ترین نمونه آزار جسمی، استفاده ضربات سنگین دست و پا بوده و در بسیاری از موارد علاوه بر این اعمال، از آلات ضرب و جرح نیز علیه زنان استفاده و در اغلب موارد، مشاجره و درگیری بین زوجین بلافاصله پس از ازدواج آغاز که شایع‌ترین علل آن به ترتیب انحراف اخلاقی شوهر، ‌مشکلات اقتصادی،‌ نداشتن تفاهم،‌ دخالت بیجای اطرافیان و نیز اختلافات فرهنگی ذکر شده است.»
فائق در این رابطه تأکید می‌کند: «همین مسایل هشداردهنده موجب می‌شود که علاوه بر بررسی راهکارهای جلوگیری از بروز مسایل مشابه‌ به ویژه در زمان همسرگزینی،‌ زمینه‌های مناسبی برای افراد درگیر فراهم شود تا چنانچه با تصمیماتی از این دست روبه‌رو شدند، بتوانند راهکارهای مناسب را جایگزین کنند، چراکه پدیده همسرکشی و دل به عشق‌های غیرحقیقی در دنیای مجازی بستن، پدیده‌ای بسیار کهنه و قدیمی است که تنها، شکل و شمایل آن تغییر کرده است؛ معمولا زنانی که دست به جنایت و جنحه علیه همسرانشان می‌زنند به دلیل نارضایتی پایداری عمل می‌کنند که مهمترین علت آن، خشونت علیه همسر و سوءاستفاده از او است و بر این اساس می‌توان گفت: «اقدام همسرکش‌ها پاسخی به خشونت‌های اعمال شده در طول زندگی است.»

فائق، پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی می‌گوید: «متاسفانه در خصوص آزار به همسر، ابزار قانونی قدرتمندی وجود ندارد و بعضا سیر طولانی رسیدگی به اقامه دعوای زنان هم به بروز این زمینه‌ کمک می‌کند؛ اگرچه قضات درصددند با ایجاد فاصله در مورد اینگونه دعواها، زمینه مصالحه و آشتی را فراهم کنند، ولی باید گفت: تا زمانی که همین توقف سیر رسیدگی، زیر نظر متخصصان و مشاوران و کارشناسان مجرب قرار نگیرد، این احتمال وجود دارد که مصائب، شدت بیشتر بگیرند و سمت و سوی خطرناکی پیدا کنند.


راهكار اخلاقي:

زیبایی زندگی به راهیست که رفته‌ایم

فرزندان باید بیاموزند که زیبایی زندگی در آنچه به دست آوردیم، نیست، زیبایی زندگی به راهیست که رفته‌ایم و این همان راهیست که تمامی زندگی ما را دگرگون می‌کند. ما در هیچ سرزمینی زندگی نمی‌کنیم، ما حتی بر کره زمین هم زندگی نمی‌کنیم، منزل حقیقی ما قلب کسانی است که دوستشان داریم و اگر نتوانیم در انتخابهایمان، این مسأله را لحاظ کنیم، خودمان را در زندانی محبوس می‌کنیم که برای نجات از آن، یا باید اقداماتی نادرست انجام داد و یا باید تا آخر در آن ماند و محاسبه کرد.
جوانان باید بفهمند که به چه کسی باید دل بست و چگونه باید دل بست و اگر دچار مشکل شدند، راه‌حل‌ها چه خواهد بود. باید بدانند که بهترین راه‌حل، آخرین راه‌حل نیست و به عاقبت هر اقدامی، بیندیشند. کشتن و یا کشته‌شدن هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. با ایجاد خانه‌ای امن قطعا معادله کشتن به ماندن تبدیل می‌شود.  

منبع:

روانشناسی طلاق - ویستا


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393ساعت 14:57  توسط دانش آموزان کلاس دوم  | 

مطالب قدیمی‌تر