روش تحقیق

وبلاگ کلاسی درس روش تحقیق

1-عوامل تاثیرگذار برروی نرخ طلاق

2-بررسی تاثیرات تبلیغات شرکت شیرین نوین بر روی میزان فروش محصولات آن شرکت در بازه زمانی 6 ماه سال جاری

3-اثر ابزارهای کمک آموزشی بر روی یادگیری دانش آموزان دبستان انقلاب منطقه 13 تهران

4-تاثیرورزش بر روی اعتماد به نفس و موفقیت افراد

5-بررسی تاثیرات دوره های آموزش ضمن خدمت بر کارایی شغلی مدیران دبیرستانهای م3 تهران در2 سال اخیر

6-ارتباط جدیت مدیر سازمان بر روی میزان کارایی کارمندان ادارات دولتی منطقه 10

......

توضیحات بیشتر برای هر یک:

1-این موضوع دغدغه من است زیرا روز به روز شاهد بالا رفتن نرخ طلاق در جامعه میشود وهمین امر باعث بروز ارتباطات نامناسب و فساد جامعه و تهدید شدن دیگر خانواده و همچنین هراس بسیاری از جوانان نسبت به ازدواج میشود.

2-نبود تبلیغات برای این شرکت باعث بلعیده شدن این شرکت توسط شرکت های رقیب میشود یعنی در ابتدا فروش کم و در اخر حذف این شرکت از بازار میشود.

3- در دوران ابتدایی نیاز مبرم به وجود ابزارهای کمک آموزشی حس میشود و این امر بسیار در یادگیری نقش بسزایی دارد ولی به این موضوع اهمیت چندانی نمیدهند(مدیران و معلمان)

4-افرادیکه ورزش نمیکنند کسل و کم اعتماد به نفس هستند درمقابل افرادیکه ورزش میکنند و اعتماد به نفس بالایی دارند.

5-دوره های آموزشی که برگزار نشود فرد بر شرح وظیفه دقیق و چگونگی بهتر انجام دادن کار خود بطور کامل واقف نیست...بنابر این باید برگزاری دوره های آموزشی را داشته باشیم تا نیروها  باکارایی بالاتر و متخصصانه به کار خود بپردازند.

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 11:28  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

فرضیه اول :
انگیزه ذهنی به شرط تشویق مناسب و بجا در دانش آموزان باعث خلاقیت خواهد شد .
متغیر مستقل : انگیزه ذهنی
متغیر وابسته : خلاقیت
متغیر تعدیل کننده : تشویق مناسب و بجا
متغیر مداخله گر : رشد
فرضیه دوم :
مهارت دانش آموزان در به کارگیری منابع دردسترسشان موجب خلاقیت می شود .
متغیر مستقل : مهارت
متغیر وابسته : خلاقیت
متغیر تعدیل کننده : به کار گیری منابع در دسترس
متغیر مداخله گر : یادگیری
فرضیه سوم :
نظام آموزشی در مدارس با ایجاد تشکل های دانش آموزان خود جوش با توجه به علایق آنان موجب خلاقیت خواهد شد .
متغیر مستقل : نظام آموزش
متغیر وابسته : خلاقیت
متغیر تعدیل کننده : تشکل های خود جوش دانش آموزی
متغیر مداخله گر : سبک مدیریتی و ایجاد
متغیر کنترل : علایق دانش آموزان
فرضیه چهارم :
نظام آموزشی با تغییرات در مفاهیم کتب درسی شرایط بحث و گفتگو را ایجاد نموده و خلاقیت را باعث می شود .
متغیر مستقل : نظام آموزشی
متغیر وابسته : خلاقیت
متغیر تعدیل کننده : مفاهیم کتب درسی
متغیر مداخله گر : روش بحث و گفتگو
فرضیه پنجم :
خانواده با تقویت اعتماد به نفس فرزندان باعث خلاقیت خواهد شد
متغیر مستقل : خانواده
متغیر وابسته : خلاقیت
متغیر تعدیل کننده : تقویت اعتماد به نفس
متغیر مداخله گر : توجه به نظرات آنان

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 10:11  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 10:11  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 10:11  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 پیشینه نظری :

اگر چه تمدن و فرهنگ بشری نتیجه تلاش همه آدمیان در تمام دوران هاست ، اما عظمت آن را مدیون گروه کوچکی از انسانها هستیم که کاشف ، مخترع ، هنرمند یا متفکر نامیده می شوند. از کشف آتش تا اختراع رادیو و سفینه های فضایی ، از نقاشیهای دیواری در غارها تا آثار هنرمندانی نظیر کمال الملک و پیکاسو و از اولین آثار مکتوب تا نوشته ها و سروده های فردوسی و شکسپیر همه محصول کار و اندیشه جمع کوچکی از بشریت است . خلاقیت موهبتی است که در تمام انسانها بالقوه موجود است اما ظهور و گسترش آن مستلزم شرایط مناسب است .

لفرانکویس خلاقیت را به عنوان کنجکاوی ، اشتیاق به کشف و آزمایش کردن ، تولید پاسخهای جدید به مسئله ، حساسیت به مسئله و توجه به رفتار خلاق خود تعریف می کند . خلاق بودن یعنی پیدیده های عالم را متفاوت از دیگران دیدن همانند نیوتن وقتی که سیب از درخت بر زمین می افتد او چرخش سیب را به گونه متفاوت تر از دیگران می بیند .

تحقیقات انجام شده در زمینه خلاقیت با آموزش نشان می دهد بر خلاف نظریه پردازان گذشته که خلاقیت را فرایندی ارثی و ذاتی تلقی می کردند. خلاقیت را می توان به افراد به ویژه به کودکان و نوجوانان آموزش داد .

خلاقیت نوع ویژه ای از حل مسئله است . حل مسئله فعالیتی عینی تر از خلاقیت است .

پیشینه نظری :

استیفن رابینز (1991): خلاقیت را به معنای توانایی ترکیب اندیشه ها و نظرات در یک روش منحصر به فرد با ایجاد پیوستگی بین آنان بیان می کند .

رضائیان (1374): خلاقیت به کارگیری توانایی های ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید است . نوآوری به کارگیری اندیشه های جدید ناشی از خلاقیت است که می تواند یک محصول جدید یا راه حل جدید انجام کارها باشد .

تومانز (1992): خلاقیت را به وجود آوردن تلفیقی از اندیشه ها و رهیافت های افراد و یا گروهها در یک روش جدید، تعریف کرده است .

البرشت (1987): خلاقیت و نوآوری و وجه تمایز آنان را به این صورت مطرح کرده که خلاقیت یک فعالیت ذهنی و عقلانی برای به وجود آوردن اندیشه ی جدید و بدیع است . نوآوری تبدیل خلاقیت اندیشه ی نو به عمل و یا نتیجه است .

گاردنر: خلاقیت را بالاترین شکل کاربرد تیزهوش تعریف کرده است .

پیشینه تجربی :

تحقیقات تجربی و گسترده مربوط به خلاقیت به طور عمده از اواخر دهه 1950 در ایالات متحده آمریکا آغاز شده است . هرچند پیش از این نیز مطالعاتی محدود توسط گالتون ، والاس ، پاتریک و دیگران در زمینه خلاقیت صورت پذیرفته بود، ولی تا آن زمان خلاقیت به عنوان موهبتی که به افراد قلیلی از اجتماع اعطا شده ، در نظر گرفته می شد. شوک اسپوتنیک در اواخر 1950 حرکت گسترده ای را در مراکز علمی و تحقیقاتی آمریکا و اروپا موجب گردید .

پیشینه تحقیقات( مک کنین (1968) ، مانسفید و باس (1981) ، کاتل و بوچر(1968) )، نشان می دهد که پیروان اصالت ذات، خلاقیت را یک توانایی و صفت بالقوه تلقی می کردند ، ولی حتی متفکران پیشرو( ترمن (1925) کالکس (1926) گالتن (1869) ) نیز بر این باور بودند که هرچند خلاقیت مانند هوش ، بعد ارثی دارد، باز هم عوامل محیطی می توانند بر این توانایی اثر بگذارند .

سندرز در کتاب آموزش خلاقیت تاکید می کند که برای پرورش خلاقیت باید به کودکان و نوجوانان امکان تفکر داد و آنان را از انجام دادن فعالیت های قالبی و از پیش تعیین شده تا حد امکان بر حذر داشت . در رابطه با پرورش خلاقیت ، پژوهش های (آلبیرخ (1978)، محمدی (1370) ) نشان داده اند که افراد خلاق به مراتب بیشتر از افراد غیر خلاق توانایی پرورش خلاقیت را در دیگران دارند .

بر این اساس در این تحقیق به بررسی مفهوم خلاقیت و روند تفکر خلاق ، ویژگی های افراد خلاق ، عوامل موثر در خلاقیت ، نقش معلم در پرورش خلاقیت ، راه های ایجاد و پرورش خلاقیت در دانش آموزان می پردازیم

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 10:9  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1- تاثیر رعایت نکردن ترتیب و اولویت های انجام کار شهرداری در وضعیت شهر

رعایت نکردن اولویت ها در شهرداری باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای شهروندان شده است به طور مثال اسفالت کردن خیابان قبل از عوض کردن لوله های بسیار قدیمی موجب دوباره کاری و عدم استفاده از خیابان در مدت زمان طولانی تری می شود.

2- تاثیر سرعت کم اینترنت و قطع شدن مکرر آن روی زندگی روزمره مردم

سرعت کم اینترنت می تواند مانع پیشبرد کارها و یا حتی عدم انجام کارها شود .

3- تاثیر استفاده از مواد نامرغوب در تولید اجناس

معمولا برخی از اجناسی که خریداری می کنیم در مدت زمان بسیار کوتاهی با وجود استفاده صحیح از بین میروند و خراب می شوند و به نظر می رسد که این موضوع ریشه در مواد اولیه به کار رفتته ی نامرغوب داشته باشد .

4- تاثیز هوشمندسازی مدارس در فرآیند یادگیری و یاددهی

با توجه به عدم وجود بستر فرهنگی و امکانات مورد نیاز در مدارس کشور که تاکنون از روش های سنتی استفاده می کرده این سوال در ذهن به وجود می آید که آیا این روش تاثیری روی یادگیری و یاددهی خواهد داشت ؟

5- تاثیر شرایط کشور بر روی شرکت های کوچک

هر گونه تغییری در شرایط کشور هرچند کوچک و بسیار ناچیز تاثیرات بسیار بزرگی بر روی شرکت های کوچک و یا گاها باعث تعطیلی این شرکت ها می شود .

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 4:20  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

تاثیر سرعت کم اینترنت و قطعی مکرر آن بر زندگی روزمره مردم

پیشینه تجربی

یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات معتقد است: قطعی اینترنت و یا سرعت پایین آن دلایل متفاوتی از جمله متولیان ارائه دهنده اینترنت در کشور دارد.

هومن افشار اظهار کرد: دلایل امنیتی از جمله عوامل اصلی به شمار می‌روند، به عنوان مثال در برهه‌ای خاص به دلیل حملات سایبری، اینترنت توسط مقامات و مسوولان قطع یا سرعت آن کاهش داده می‌شود.

وی با بیان اینکه متولیان اینترنت در کشور نیز از دیگر دلایل اصلی مشکلات موجود در حوزه اینترنت به شمار می‌رود، بیان کرد: بیشترین درصد پولی که بابت اینترنت پرداخت می‌شود به شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و مخابرات تعلق دارد.

وی افزود: وظیفه شرکت زیرساخت ایران تامین پهنای باند اینترنت و شرکت مخابرات ایجاد لینک‌های درون و برون استانی است، همچنین این شرکت خدمات فنی و تجهیزاتی را در جهت ارائه اینترنت به کاربر اداری یا خانگی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد.

افشار ادامه داد: سومین متولی توزیع اینترنت شرکت‌های خصوصی هستند که اینترنت را به عموم مردم ارائه می‌دهند.

 

افشار اظهار کرد: در بحث اینترنت موردی با عنوان «ضریب sharing » مطرح می‌شود که متاسفانه در ایران وضعیت خوبی ندارد، در کشورهای دیگر پهنای باند بین 8 نفر به اشتراک گذاشته می‌شود ولی در کشور ما گاهی این رقم به 25 نفر می‌رسد، به این معنی که پهنای باندی که باید بین 8 نفر توزیع شود بین 25 نفر تقسیم می‌شود.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه زیرساخت‌ها در اینترنت نقش مهمی ایفا می‌کنند، بیان کرد: به عنوان مثال فیبر نوری یکی از همین زیرساخت‌ها به شمار می‌رود.

وی افزود: نکته مشخص این است که اگر اینترنت کل کشور قطع شود، عامل اصلی قطع ارتباط شرکت‌ زیرساخت ایران است و این موضوع به پهنای باند برمی‌گردد، اما مثلا اگر نبود اینترنت تنها در خراسان باشد متولی این امر به طور قطع شرکت مخابرات خواهد بود، در این میان گاهی سرویس‌دهنده‌ها نیز مشکل دارند.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات بهبود وضعیت اینترنت را در گرو چند مورد دانست و در ادامه گفت: نباید منحصرا پهنای باند در اختیار یک ارگان خاص باشد بلکه باید در بخش‌های خصوصی و به شکل رقابتی این موضوع مطرح شود در غیر این صورت حتی اگر دولت پهنای باند را تامین کند و متناسب با استانداردهای جهانی پیش برود باز هم قطعی و مشکلات اینترنت را خواهیم داشت.

وی افزود: در حال حاضر ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین قطعی را در سال دارد، این میزان در سال گذشته بالاتر از 100 مورد اعلام شده است.

پیشینه نظری

فضاهاي مجازي بویژه اینترنت پدیده اي بسیار جدیدبوده و چندان تجربه اي وجود ندارد که

بتواند موضوع پژوهشهاي دقیق و معتبر قرارگیرد . علاوه براین تغییرات تکنولوژیک آنچنان سریع

است که بیشتر پژوهشهایی که دردهه 1980 انجام شده دیگر براي روند هاي اجتماعی دهه 1990 و

همینطور براي دهه اي اخیریعنی دقیقاً همان لحظه تاریخی اي که فرهنگ نوین ارتباطی درحال

شکل گیري است کاربردي ندارند (کاستلز، 1385 ،ص 41

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 4:18  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1- تاثیر رعایت نکردن ترتیب و اولویت های انجام کار در وضعیت شهر

بیان مساله : قبل از انجام کار در شهرداری ، اموری که مرتبط با آن کار هستند و تاثیر بر روی آن می گذارند بررسی نمی شود و  همچنین پیامد های ناشی از انجام آن کار نیز مورد بررسی و تحقیق قرار نمیگیرد به همین علت این موضوع باعث نابه سامانی های زیادی می شود .

هدف: با مشخص شدن کستره ی تاثیزاتی که این امر در وضعیت شهر دارد اهمیت این موضوع درک شود به امید اینکه با یافتن راه حل هایی برای برطرف کردن این امرشهر در وضعیت مطلوبی قرار گیرد

ضرورت : این موضوع باید مورد تحقیق قرار میگرفت به دلیل اینکه بودجه  شهرداری هدر میرود و همچنین به مسائل شهری لطمه وارد میکند

5 سوال :

1- آیا این تاثیرات لطمه ای به مردم وارد می کند ؟

2- آیا باعث هدر رفتن منابع مالی می شود ؟

3- آیا تاثیری بر زیبایی شهر دارد ؟

4- به چه علتهایی اولویت های انجام کار نادیده گرفته میشود ؟

5- آیا تاثیری بر روحیه مردم خواهد داشت؟

 2- تاثیر سرعت کم اینترنت و قطع شدن مکرر آن روی زندگی روزمره مردم

بیان مساله : سرعت کم اینترنت باعث می شود کارهای بسیار جزئی و کوچک زمان زیادی را به خود اختصاص دهد و همچنین قطع شدن مکرر اینترنت نیز باعث می شود زمان بسیار بیشتری نسبت به مقدار معین شده برای انجام کار صرف شود . هر دوی این عوامل تاثیرات بسیار نامطلوبی برروی عملکرد و نتایج مورد انتظار خواهد داشت .

هدف : این موضوع را انتخاب کردیم تا مشکلات و عواقب ناشی از سرعت کم و فطع شدن های مکرر اینترنت و میزان خسارت هایی که به زندگی مردم وارد می شود مشخص و توجه بیشتری به این موضوع شود.

ضرورت : این موضوع باید مورد تحقیق قرار میگرفت به این علت که راندمان کاری را در سطح پایینی قرار داده است و همچنین باعث نارضایتی مردم شده است .

5 سوال :

1- آیا سرعت کم اینترنت مانع پیشبرد کارها میشود؟

2- آیا با وجود سرعت کم و قطعی های مکرر می توان به نتیجه دلخواهی که برای آن منظور از اینترنت استفاده شده است رسید؟

3- آیا تاثیری بر عملکرد کارکنان سازمانها دارد؟

4- چه تاثیری بر رضایت مردم دارد؟

5- آیا تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 4:15  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:تاثیر ورزش صبحگاهی بر ویژگی های رفتاری دانش آموزان متوسطه ناحیه 1 کرج

1-متغیر اصلی:ورزش صبحگاهی

تعریف تجربی ورزش صبحگاهی : به مجموعه حرکات و تمرینات ورزشی اطلاق میشود که معمولا صبح ها انجام میشود.

تعریف عملیاتی:

بعد: انواع رشته های ورزشی 

مولفه ها:

آیا تا کنون  در رشته  ورزشی خاصی فعالیت  داشته اید؟ /  آیا تا کنون  در رشته  ورزشی خاصی مقام کسب کرده اید؟

 

2-متغیر وابسته: انگیزه

تعریف اسمی : سبب و باعث چیزها- موجب (لغت نامه دهخدا)

 

تعریف عملیاتی:

بعد 1 : پشتکار (مولفه ها: در طول روز چقدر وقت خود را به ورزش اختصاص میدهید؟ / آیا در طول هفته به طور منظم فعالیت ورزشی دارید؟)

بعد 2: تداوم (مولفه ها:  هر برنامه ورزشی شما چقدر طول میکشد؟ / در صورتی که کاری پیش آید آیا ورزش خود را ترک میکنید؟)

 

3-تعریف مغهومی  سلامتی : وضعيت عالی جسم يا روح و حالتی که اعمال بدن به موقع و به طور موثر انجام شود(فرهنگ آکسفورد).

تعریف عملیاتی:

بعد 1 : سلامت جسمی ( مولفه ها:  آیا از بیماری قلبی یا تنفسی رنج میبرید؟ / آیا تا به حال هنگام فعالیت های ورزشی احساس درد در نقاطی از بدن خود داشته اید؟)

بعد 2 : سلامت روان (مولفه ها : آیا میتوانید بر استرس و اضطراب خود غلبه کنید؟ / آیا میتوانید خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید؟)

 

4-تعریف اسمی پیشرفت تحصیلی:پیش رونده –ترقی کردن – حرکت در جهت مثبت در تحصیل

تعریف عملیاتی:

بعد 1 : پشتکار (مولفه : چند ساعت در طول روز مطالعه میکنید؟)

بعد 2 : به تعویق انداختن مطالعه (مولفه : اگر برایتان تفریح غیر ضروری در ساعات مطالعتان پیش بیاید آیا مطالعه را ترک میکنید؟)

 

5-تعریف مفهومی یادگیری: کسب دانش فهمیدن یا تسلط یابی از راه تجربه

تعریف عملیاتی:

بعد 1 : توان حل مسئله و مشکل گشایی  (مولفه :  آیا میتوانید هنگام بروز مسئله ای از تئوری هایی که قبلا یاد گرفته اید برای حل آن استفاده کنید؟)

بعد 2 : توانمندی مراجعه به حافظه و یادآوری اطلاعات ذخیره (مولفه :  آیا میتوانید در مواقع نیاز به راحتی از دانش ذخیره شده در حافظه تان استفاده کنید؟)

 

6-تعریف تجربی زندگی فعال: زندگی عاری از یکنواختی،عاری از کسل کننده بودن و عاری از بی نشاطی را گویند.

تعریف عملیاتی:

بعد 1 :هدفمندی (مولفه :  چقدر برای رسیدن به اهدافتان در زندگی خود  تغییرات ایجاد میکنید؟)

بعد 2 :بعد اجتماعی (مولفه :  چقدر علاقه مند به شرکت در بحث ها و فعالیت های گروهی هستید؟)

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 0:37  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

تعریف عملیاتی

تاثیر ویژگی های شخصیتی بر وضعیت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه ارشاد دماوند ورودی89 به بعد

 

1.تعریف نظری هوش:هوش ظرفیت فرد در تفکر انتزاعی است  و فرد به همان نسبتی که قادربه تفکرانتزاعی است ،هوشمند است(ترمن)

تعریف ضریب هوشی:عددی که هوش نسبی افراد را معلوم میکند.

تعریف عملیاتی بر اساس نظریه هوش چندگانه گاردنر

مولفه

بعد

متغیر

خود آگاهی زیاد,داشتن درک زیاد از انگیزه و احساسات خود

درون فردی

 

ضریب هوشی

IQ

مهارت در برقراری ارتباط کلامی و غیرکلامی,ایجاد ارتباط مثبت با دیگران,لذت بردن ازتفکر درباره ی ایده های انتزاعی

میان فردی

مهارت زیاد در حل مسئله,مهارت در انجام محاسبات پیچیده

منطقی-ریاضی

افراد به خوبی در صحبت کردن یا نوشتن از کلمات استفاده می کنند

کلامی-زبانی

 

2.تعریف اسمی استرس:این لغت ریشه فارسی ندارد.در روانشناسی از این واژه برای فشار روانی استفاده میشود.

مولفه

بعد

متغیر

فرد را قادر میسازد یک کار را بهتر و سریع تر انجام دهد

خوب

 

 

استرس

مانند عرق کردن دستها

فیزیکی

خشم,ترس,تحریک پذیری,وحشت

پریشانی

فرد در یک دوره کوتاه کاری را زیاد انجام می دهد

زمانی

یک وضعیت تهدید آمیزی ایجاد میشود که خارج از کنترل ما است

موقعیتی

 

3.تعریف اسمی حسادت:حسد ورزیدن,بد خواستن,رشک بردن(لغت نامه دهخدا)

مولفه

بعد

متغیر

فردی دوست خود را با کسی دیگر می بیند

در روابط دوستی

 

حسادت

شخص وقتی دوست خود را از نظر تحصیلی برتر می بیند از او کناره گیری کرده یا خود را به او میرساند از نظر تحصیلی

در تحصیل

کودکی بیشتر از دیگران مورد محبت قرار میگیرد

بین اعضای خانواده

 

4.تعریف اسمی تمرکز:گرد آمدن در یک جا,گرد آوردن در یک جا(فرهنگ فارسی معین)

مولفه

بعد

متغیر

هدفمندی,تصمیم گیری سریع,کسب آرامش,تقویت قدرت یادگیری

مثبت

 

 

تمرکز

مطالعه هنگام شب امتحان و داشتن تمرکز بالا روی مطالب آن درس

ارادی

هنگام مطالعه بصورت ناگهانی از چیزی بترسیم تمرکز ما ازبین میرود

غیر ارادی

 

5.رقابت: به معنای تخریب یا حذف رقیب نیست بلکه گامی موثر جهت اصلاح,تغییر مثبت یا بهتر شدن است.رقابت یکی از مولفه های مهم جهت پیشرفت و موفقیت فردی و اجتماعی محسوب می شود.(در روانشناسی)

مولفه

بعد

متغیر

پیشرفت دروضعیت اقتصادی,ایجاد روابط صمیمی بین افراد,پیشرفت تحصیلی همراه با کمک کردن به دیگران(این مثال ها بر اساس تعریف ارائه شده است)

 

مثبت(خوب)

 

 

رقابت

 

بر عکس مثال بالا مانند ایجاد کینه و دشمن میان افرادو اینکه افراد برای پیشرفت و وجود حس رقابت زیاد درخودشان حاضر به کمک به دیگران برای پیشرفت آنان نیستند.

 

منفی(بد)

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 21:33  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

عاطفه نامداری

تعریف عملیاتی مهاجرت:

*جمعیت:

در اصطلاح آمارى هر مجموعه‌اى از عناصر متمايز يا مجموعه‌اى از افراد انسانى و گياهى و... که دست کم داراى يک صفت مشترک باشند، 'جامعه يا جمعيت آماري' ناميده مى‌شود.

در جمعيت‌شناسى، تمام يا بخشى از ساکنان يک ناحيه را 'جمعيت' مى‌گويند. واژه جمعيت ممکن است به هر اجتماعى از افراد انساني، در هر مکان، خواه به‌طور مستمر يا موقت، گفته شود ليکن به‌عنوان تعريف نهائي، 'جمعيت تجمعى از افراد انسانى است که در منطقه‌اى معين (روستا، شهر، شهرستان، استان يا کشور) به‌طور مستمر و معمولاً به شکل مجموعه‌اى از خانوارها زندگى مى‌کنند و پايگاه سياسي، شرايط ملى و قومى واحدى دارند' (ترابى و تقوي، ۱۳۶۲؛ ۷۴۹ و اماني، ۱۳۵۲؛ ۱)

جمعيت‌هاى ويژ‌ه‌اى که براى منظورى خاص، در زمانى مشخص و مکانى معين دور هم گردآيند (غوغا، ازدحام و...) لزوماً در جميعت‌شناسى مورد نظر نيستند. ويژگى‌هاى مشترک جمعيت ممکن است در يک زمان معين يا در تداوم موقت وجود داشته باشد.

جمعيت از دو جنبه مورد توجه قرار مى‌گيرد:

 *اجتماعى ـ اقتصادى: به‌عنوان مجموعه اعضاء جامعه با روابط اجتماعى و اقتصادى معين.

 *زيستى و طبيعى: به مثابه مجموعه افراد زيستى.

جنبه‌هاى طبيعى و اجتماعى جمعيت شامل افراد فعال، کودکان و پيران که در توليد اجتماعى شرکت ندارند و همچنين کارفرمايان و طبقات بهره‌کش مى‌شود. با دگرگونى شرايط اقتصادى و اجتماعي، ويژگى‌هاى زيستى جمعيت (بهداشت، تولد، مرگ و نظاير اينها) تغيير اساسى مى‌يابند. از ديدگاه تاريخي، هر نظام اجتماعى (socicd system) قانون جمعيتى ويژه‌اى دارد که از نظام‌هاى ديگر متفاوت است.

رشد جمعيت به‌عوامل زيادى وابسته است: سطح نيروهاى توليدي، شرايط و روابط اجتماعي، نظام‌هاى اقتصادى و معيشتي، حکومت و قانون، اخلاق، دين و مذهب، افکار و جريان‌هاى سياسى و سرانجام شرايط طبيعى و جغرافيائي؛ اما هر اندازه مناسبات ميان اين عوامل پيشرفته‌تر و پيچيده‌تر باشد، همان‌قدر نقش عمدهٔ رشد جمعيت برعهدهٔ نظام اجتماعى خواهد بود.

 *انواع جمعيت

اصلى و فرعى:

انواعى از جمعيت را که نسبت به جمعيت کل جامعه يا کشور کوچک‌تر و محدودتر هستند، 'جمعيت محدود' يا 'جمعيت فرعي' و جمعيت کل جامعه يا کشور را 'جمعيت اصلي' مى‌نامند. بنابراين، جمعيت فرعى يا محدود جمعيتى است در داخل جمعيت اصلى که به لحاظ ويژگى‌هاى اقتصادي، اجتماعى و جغرافيائى مورد بررسى قرار مى‌گيرد و به اعتبار يکى از اين صفت‌ها، نامى بر آن گذاشته مى‌شود.

مقيم و حاضر:

تمام کسانى که تابعيت کشورى را دارند و يا اهل منطقه‌اى هستند، اعم از اينکه هنگام سرشمارى در محل حضور داشته باشند يا نه، جمعيت 'مقيم يا قانوني' (de jure) ناميده مى‌شوند. معمولاً در سرشمارى‌ها ساکنان دايم و غائبين موقت يک منطقه را به مثابه جمعيت مقيم يا قانونى در نظر مى‌گيرند و جمعيت مهمان، مسافر، خدمتکار و نظاير آنها را از اين رده حذف مى‌کنند.

تمام کسانى را که هنگام سرشمارى در محل حضور داشته باشند و مورد سرشمارى قرار مى‌گيرند، جمعيت 'واقعى يا حاضر يا سرشمارى شده' (de facto) مى‌نامند. در سرشمارى‌ها، ساکنان موجود يک منطقه، رهگذران، مهمانان، مسافران و افرادى نظير اينها را جزو جمعيت واقعى محسوب مى‌دارند.

جمعيت کل:

سرشمارى‌هاى عمومى مبناى بررسى خود را روى مفهوم ديگرى از جمعيت به‌نام 'جمعيت کل' قرار مى‌دهند و آن را به‌عنوان افراد تمام خانوارهاى معمولى (ساکن و غيرساکن) و دسته جمعي، اعم از ايرانى و خارجي، که اقامتگاه معمولى آنان در زمان سرشمارى در کشور معينى بوده باشد تعريف مى‌کنند. از اين‌رو کادر سياسى سفارتخانه‌ها و اعضاى هيئت‌هاى سياسى و همچنين مسافران خارجى و هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و... مورد سرشمارى قرار نمى‌گيرند اما اعضاى هيئت‌هاى سياسى و کادر سفارتخانه‌هاى دولتى در خارج از کشور جزو جمعيت کل محسوب مى‌شوند.

باز و بسته:

جمعيت باز جمعيتى است که در افزايش يا کاهش آن، علاوه بر مواليد و مرگ و مير، مهاجرت (درون کوچى و برون کوچي) نيز تأثير دارد، يعنى جمعيتى که در آن، مهاجرت (به داخل يا خارج) به‌طور آزادانه صورت مى‌گيرد، 'جمعيت باز' ناميده مى‌شود.

جمعيت بسته جمعيتى است که در افزايش يا کاهش آن مهاجرت (درون کوچى و برون کوچي) نفشى ندارد و تغييرات آن فقط از اختلاف زاد و ولد و مرگ و مير ناشى مى‌شود. به سخن ديگر جمعيتى که در آن، مهاجرتى (به داخل يا خارج) صورت نمى‌گيرد، 'جمعيت بسته' نام دارد.

طبيعى، ثابت، متوقف، متعادل و متناسب:

'جمعيت طبيعى' با بدوى جمعيتى است که در انقياد قوانين طبيعى قرار دارد و قادر به مبارزه با مرگ و حيات نيست. به عبارت ديگر، جمعيتى است که مواليد و مرگ و مير آن در حد طبيعى يعنى حداکثر خود قرار دارند.

هرگاه جمعيت بسته براى مدت نسبتاً طولانى در معرض ميزان‌هاى ثابت توليد و مرگ قرار گيرد، ميزان افزايش ساليانهٔ اين جمعيت به‌سوى مقدار ثابتى ميل مى‌کند. جمعيتى را که به اين مرحله رسيده باشد 'جمعيت ثابت' مى‌نامند. بنابراين جمعيت ثابت جمعيتى است که در آن:

۱. تعداد مواليد و مرگ هر سال به ميزان ثابت تغيير مى‌کند.

۲. تعداد کل جمعيت هر سال به ميزان ثابت دگرگون مى‌شود.

۳. ساختار سنى جمعيت در طول زمان ثابت است (امانى، ۱۳۵۴؛ ۶۷ و امانى، ۱۳۵۵؛ ۹۴)

جمعيت ثابتى را که در آن ميزان افزايش طبيعى صفر باشد، 'جمعيت متوقف' گويند. جمعيت متوقف جمعيتى است که در آن:

۱.تعداد مواليد و متوفيات ساليانه ثابت است.

۲.تعداد افراد هر گروه سنى و نتيجتاً ساختمان سنى جمعيت ثابت است.

۳.ميزان مرگ مساوى ميزان مواليد است (امين‌زاده، ۱۳۴۹؛ ۱۴۷)

۴.ميزان افزايش طبيعى جمعيت برابر صفر است، يعنى تعداد افراد جمعيت در طول زمان ثابت مى‌ماند.

'جمعيت متعادل يا متوازن' جمعيتى است که در لحظه معينى از زمان داراى حجم ثابت و ميزان‌هاى مواليد و مرگ و همچنين ميزان‌هاى درون کوچى و برون کوچى برابر باشد. اين جمعيت را نبايد با جمعيت ثابت اشتباه کرد چرا که در جمعيت متعادل اين وضعيت موقتاً چنين است.

جمعيتى با حجم مناسب براى تحقق و حفظ برخى از هدف‌هاى مشخص و مورد قبول اجتماعى را 'جمعيت متناسب' يا 'جمعيت مطلوب' گويند. براى محاسبه و تعيين ميزان متناسب جمعيت، عوامل و ملاک‌هاى گوناگونى پيشنهاد شده است. جمعيت متناسب معمولاً ميان جمعيت 'حداکثر' و جمعيت 'حداقل' قرار مى‌گيرد.

جمعيت ميانه:

جمعيت ميانه معدل حسابى تعداد جمعيت در ابتدا و انتهاى يک سال و يا ابتداى دو سال متوالى است و در محاسبهٔ بسيارى از ميزان‌هاى جمعيتى به‌کار مى‌رود (اماني، ۱۳۵۵؛ ۷)

*کوچ (کوچیدن):

دکتر اسکندرامان اللهی منظور از زندگی کوچ نشینی آن نوع زندگی است که در آن انسانها از راه پرورش حیوانات و معمولاً با برخورداری از فرآورده های کشاورزی زیست می کنند و در پی چراگاه های طبیعی سالیانه از محلی به محل دیگر کوچ می کنند.

کتاب ایلات و عشایر به نقل از ابن خلدون: مردمی که معاش خویش را از راه پروش چارپایان بدست می آوردند و ناگزیرند برای جستجوی چراگاهها ، آب و ..... در حال حرکت و بیابانگرد باشند.

دکتر ایرج افشار سیستانی: ایشان در کتاب معتبر خود (مقدمه ای بر شناخت ایلها، چادرنشینان و طوایف عشایری ایران) از قول دانشمندان صاحبنظر تعریف کوچ نشینی را به تعبیر دیگری آورده اند. بطوریکه:

محقق دانشمند، پرویز ورجاوند زندگی چادرنشینی یا نومادیزم شبانی را چنین توصیف کرده است، شیوه ای از زندگی جابجایی سالیانه و موسمی که گروهی از مردم همراه با چارپایان خود از محل چادرهای اردوی زمستانی تا چراگاههای تابستانی بمورد اجراء در می آورند و مجدداً در فصل سرما به اردوگاه زمستانی باز می گردند.

امیر آشفته تهرانی: معتقد است که کوچ نشین کسی است که در گذر یکسال زیستگاهش دو یا چند بار جابجا شود و یک زیستگاه معین برنگزیند.

دکتر کاظم ودیعی: براین باور است که زندگی کوچ نشینی اساساً و عمدتاً مبتنی بر دامداری و یا رمه گردانی و بطور کلی پرورش دام است.

رضا مستوفی الممالکی: کوچ عبارتست از حرکت مداوم فصلی یا سالانه که متقابلاً بین دو محیط مختلف الطبیعه و مطابق با یک جدول تنظیم شده با تغییرات طبیعی محیط (بویژه تغییرات اقلیمی و رویش گیاهی)، انجام گیرد. پدیده کوچ، اولین هماهنگی و سازش انسان با محیط طبیعی می باشد که البته جبر محیطی در آن مسلط بوده است.

در کوچ سه مسئله مورد توجه است بطوریکه:

*کوچ معمولاً حرکتی دو طرفه و متقابل بین دو محیط است.

*کوچ نتیجه تسلط جبر طبیعی است که انسان جهت فراز از آن ، این پدیده را ابداع کرد.

*زمان کوچ منطبق بر تغییرات محیط طبیعی است نه اختیار انسان.

آنچه که از تعاریف دانشمندان مذکور استنباط می گردد، اینست که اگر چه جملات و عناوین تعریف از نظر دستوری و ادبی با هم متفاوتند اما تأکید همه در تعریف کوچ و کوچ نشینی به چند مطلب عمومی بوده و متفق القول هستند، بطوریکه:

جملگی به معیشت دامداری و شغل شبانی که همراه با تربیت چارپایان مقید است تأکید کرده اند.

در تمام تعاریف به شیوه متحرک دامداری و جابجایی به مراتع موسمی جهت تعلیف طبیعی دامها اشاره شده است.

در بطن جملات و اصطلاحات به محیطهای طبیعی که بر حسب شرایط حاکم طبیعی در بعضی از فصول مساعد و در فصول دیگر نامساعد جهت استقرار انسان و دام است اشاره شده که تأثیر عملکردهای آب و هوایی، رویش گیاه و منابع آب را مشخص می کند و اینکه طبیعت و تغییر شرایط طبیعی همراه با رواج معیشت دامداری محرک اصلی کوچ و پیدایش زندگی کوچ نشینی است مدنظر می باشد.

*پناهنده

به طور كلی «پناهنده» به شخصی اطلاق می‌شود كه به منظور مصون ماندن از تعقیب و آزار از كشورش فرار كرده و به كشور دیگری پناه آورده باشد. اما از آن جایی كه مسأله پناهندگی دارای سابقه نسبتا طولانی در نظام بین الملل بوده و حتی مدت‌ها پیش‌تر از شكل گیری نظام مدرن حقوق بشری در اوایل قرن بیستم و همگام با پیدایش جامعه ملل این مسأله مورد توجه قرار گرفته بود و معاهده‌های دو و چند جانبه‌ای در این راستا منعقد گردید، بنابراین تلاش‌هایی هم برای ارایه مفهوم و معنای اصطلاحی آن نیز صورت گرفت. البته این تعاریف بیشتر مبتنی بر ارایه مفهومی از اصطلاح پناهنده برای تأمین اهداف معاهده‌ای حقوق بین الملل بوده‌اند و این شیوه در تدوین اسناد بعدی نیز مراعات گردیده است. یكی از مهمترین و نسبتا جامع ترین تعاریف مربوط به این اصطلاح در ماده یك «كنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان (1951)» ارایه شده است. در ماده یك كنوانسیون مزبور آمده: «از نظر كنوانسیون حاضر اصطلاح «پناهنده» به شخصی اطلاق می‌شود كه:

* به موجب ترتیبات مورخ 12 می‌1926 و 30 ژوئن 1928 یا به موجب كنوانسیون‌های مورخ 28 اكتبر 1933 و 10 فوریه 1938 یا پروتكل مورخ 14 سپتامبر 1939 یا اساسنامه سازمان بین‌المللی پناهندگان، پناهنده تلقی شده است.

* در نتیجه حوادث قبل از اول ژانویه 1951 و به علت ترس موجه از این كه به دلایل نژادی، مذهبی، ملیتی یا عضویت در بعضی گروه‌های اجتماعی یا داشتن عقاید سیاسی تحت تعقیب و آزار قرار گیرند، در خارج از كشور محل سكونت عادی خود به سر می‌برند و نمی‌توانند یا به علت این ترس نمی‌خواهند خود را تحت حمایت آن كشور قرار دهند یا در صورتی كه فاقد تابعیت باشند و پس از چنین حوادثی در خارج از كشور محل سكونت دائمی خود به سر می‌برند و نمی‌توانند یا به علت ترس مذكور نمی‌خواهند به آن كشور باز گردند... .»

باید به این نكته توجه داشت كه این تعریف در یك معاهده ارایه شده و اصطلاح «پناهنده» را می‌توان به نحو بسیار گسترده تر از آنچه در این معاهده آمده تعریف نمود، آنچنان كه «كمیساریای عالی پناهندگان» كه هم با پناهندگان معاهده‌ای و هم پناهندگان غیر معاهده‌ای سر و كار دارد، تعریف گسترده‌تری  را ارایه نموده تا حمایت‌های آن علاوه بر افرادی كه مشمول كنوانسیون 1951 هستند، شامل افرادی كه مشمول این تعریف نمی‌باشند نیز بشود و آنها را نیز در حكم پناهنده قرار دهد.

مطابق تعریف حاضر دلیل اصلی پناهندگی، ترس موجه پناهنده از تعقیب و آزار به جهات متعدد نژادی، مذهبی، ملیتی یا عقیده سیاسی یا عضویت در بعضی از گروه‌های اجتماعی عنوان شده است. اما مشكلی كه سالهای بعد از تصویب این كنوانسیون بیشتر آشكار گردید، این بود كه افزودن عبارت «در نتیجه حوادثی كه قبل از تاریخ اول ژانویه 1951 به وقوع پیوسته» در تعریف كنوانسیون 1951 موجب شده بود تا این كنوانسیون فقط درباره اشخاصی اجرا شود كه در نتیجه حوادث قبل از این تاریخ به صورت پناهنده درآمده بودند. بنابراین طبقات جدیدی از پناهندگان از مزایای این كنوانسیون محروم می‌ماندند تا این كه بند 2 ماده یك «پروتكل مربوط به وضعیت پناهندگان (1967)» با حذف این عبارت، دایره تعریف كنوانسیون را گسترده تر نمود و از این پس، افرادی را كه بعد از اول ژانویه 1951 هم به صورت پناهنده درآمده بودند نیز می‌توانستند از مزایای كنوانسیون بهره‌مند شوند.

 *کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد

کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد، کنوانسیون بین‌المللی است که تعریف می‌کند پناهنده چه کسی است و حقوق افراد پناهنده و مسئولیت کشورهای عضو را نسبت به پناهجویان مشخص می کند. طبق این کنوانسیون تمامی افراد از حق پناهندگی برخوردار نیستند، مثل جنایتکاران جنگی یا افراد نقض کننده حقوق بشر که از این حق محروم هستند.

این کنوانسیون در جلسه ویژه سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۱ به تصویب رسید و در تاریخ ۲۲ آوریل ۱۹۵۴ به اجرا در آمد. این کنوانسیون در ابتدا به پناهندگان اروپایی پس از جنگ جهانی دوم محدود می شد که با به تصویب رسیدن معاهده ۱۹۶۷ محدودیت‌های جغرافیایی و زمانی آن برداشته شد و محدوده فعالیت‌های کنوانسیون توسعه یافت. دانمارک اولین کشوری بود که این معاهده را در تاریخ ۴ دسامبر ۱۹۵۲ به تصویب رساند.

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 21:19  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

عاطفه نامداری

تعریف منطقی مهاجرت:

مهاجرت از جمله عوامل موثر بر تغییرات و تحولات جمعیتی بوده و از مهمترین عوامل خارجی تغییر تعداد و ساخت جمعیت است. پدیده مهاجرت موضوع جدیدی نبوده بلکه در اولین لحظه های حضور انسان بر کره زمین وجود داشته است. این موضوع سابقه ای کهن در تاریخ زندگی بشر دارد. انسان های مستقر در یک مکان جغرافیایی خاص، بعد از کسب آگاهی و شناخت نسبی نسبت به نیازهای خود همواره بر آن بوده اند که در جهت رفع آنها بر آیند. یکی از بهترین شیوه های دست یابی به خواسته های بشر در طول تاریخ، مهاجرت افراد از محل سکونت خود به مکان های دیگر بوده است.

انسان همیشه در حرکت بوده وبرای بدست آوردن غذا، از یک نقطه به نقطه دیگر رفته است و پس از ساکن شدن آدمیان نیز این حرکت ادامه یافته، اما علل و محرک2 های آن تغییر کرده است. (وحیدی، 1364 :9 ).

با این وجود لازم به ذکر است که تعاریف متعددی از مهاجرت وجود دارد که هر یک ابعاد خاصی را برای مهاجرت تعیین می کنند.

مهاجرت مترادف migration که این از واژه های  migrare و migratio (جابجائی اقامت) آمده است . (آراسته خو ، 1370 : 521 )    

مهاجرت ، شکلی از تحرک جغرافیائی یا مکانی جمعیت است که بین دو واحد جغرافیایی انجام می گیرد ( امانی ودیگران ، 1354) .

این تحرک باید به تغییر محل اقامت معمولی فرد از مبدأ یا محل اقامت قبل از مهاجرت وی به مقصد یا محل اقامت جدید بینجامد . به نظر برخی ، مهاجرت نوعی انتخاب است که از طرف مهاجر انجام می گیرد. علل و انگیزه های این انتخاب هرچه باشد ، نتیجه ی ملموس آن ، تغییر محل اقامت معمولی فرد از یک محدوده ی جغرافیائی به محدوده ی دیگر است . گرچه نمی توان مهاجرت را همواره اقدامی انتخابی تلقی کرد و این وضع درباره ی مهاجرتهای اضطراری بر اثر عواملی رخ می دهد که خارج از خواست و اراده فرد بوده و بر وی تحمیل می شود، در اغلب موارد می توان مهاجرت را نوعی انتخاب از طرف مهاجر اصلی دانست. (زنجانی ، 1380 : 5)

جمیعت ها؛ حرکاتی نیز در مکان انجام می دهند که موجب نوساناتی در رقم کلی جمعیت منطقه می گردد. این حرکات را معمولاً مهاجرت می نامند (حلم سرشت، 18:1379).

« پی یر لروی » در کتاب استعمار، « مهاجرت » را یک اقدام « اجتماعی –  اقتصادی » مطابق با فطرت و نیازهای طبیعی انسان می داند و متفکر دیگری (1964 -  dellot) آن  را پذیرش موقت یا  دائم یک کشور، یک اقلیم یا یک ناحیه به شمار می آورد که مختص به انسان هم نیست (زنجانی، 1380 : 6 – 5)..

« رولان پروسا » ( 1985 ) جمعیت شناس فرانسوی، مهاجرت را حرکات افراد یا گروه ها می داند که تغییر دائمی یا طولانی محل اقامت معمولی فرد را به دنبال دارد.

به نظر وی در تحلیل حرکات جمعیتی به سه نکته باید توجه کرد :

الف ) دایمی یا طولانی بودن مدت اقامت در محل جدید 

ب  ) وجود فاصله ی مکانی بین دو محل

ج   ) وجود فاصله ی زمانی و زمان انجام مهاجرت

وی با تأکید بر دائمی یا طولانی بودن مدت اقامت در محل جدید ، تمایزی بین مهاجرت و تحرک مکانی قائل نمی شود . توصیف اخیر هر نوع جابه جایی اعم از دائمی یا موقت را در بر می گیرد . طرح دائمی بودن یا طولانی بودن مدت مهاجرت برای متمایز کردن آن از جابجایی هایی چون مسافرت، کوچروی و حرکات آونگی بین محل کار و محل سکونت است که هیچ یک از آنها مهاجرت محسوب نمی شوند . به طور کلی در تغییر محل اقامت ازمبدأ به مقصد باید توجه داشت که برخی از تغییرات محل اقامت موقت و گذرا بوده و منجر به تغییر محل اقامت معمولی فرد نمی شود و در نتیجه نمی توان مواردی چون دیدارها ، بازدیدها ، گردشگریها ، گذران تعطیلات ، مسافرت به قصد تجارت و نظایر آن را حتی اگر در مدت طولانی تری نیز انجام شده باشند مهاجرت تلقی نمود. ( همان ، 1380 : 6 )

محل اقامت معمولی فرد در اغلب کشورها اختیاری و اظهاری است و هیچ گونه سند ومدرکی برای مدلّل کردن آن لازم نیست . همین که فرد در محلی ساکن شده است و اظهار دارد که محل اقامت معمولی وی همانجا ست ، ساکن در آن محل تلقی می شود . حال آنکه در بعضی از کشورها محل اقامت افراد اسنادی است وبراساس سند و مدرکی که از طرف مقامات محلی تنظیم و در اختیار وی قرار می گیرد ، مشخص می شود . در این حالت تغییر محل اقامت افراد به سهولت انجام نمی گیرد و دلایل و مدارکی را می طلبد که پس از ارائه آنها کارت اقامت در محل قبلی لغو و مجوز اقامت در محل جدید صادر می شود .

همین مسئله باعث می شود که ، نوع جدیدی از جابجائی در این کشورها پیش می آید و افراد بی آنکه کارت اقامت خود را لغو کنند با همان کارت در محل جدید ولی به صورت غیر مجاز اقامت گزینند . این افراد از نظر مقامات دولتی غیر مجاز محسوب می شوند و در آمارهای مهاجران به حساب نمی آیند ، درحالی که عملا ً در محل اقامت قبلی خود نیستند و در محل دیگری اقامت گزیده اند . این قبیل مهاجرت ها معمولا ً برای یافتن کاروکار بهتر انجام می گیرد و در مواردی نیز عکس العملی بر سخت گیریها و فشار محلی محسوب می شود ، در مواردی به این افراد جمعیت شناور (Flotting population) گفته می شود و در کشورهایی چون چین رقم عمده ای را تشکیل می دهند و به عامل مهمی برای توسعه منطقه ای و تأمین نیروی انسانی لازم برای فعالیت های توسعه در نقاط مختلف کشور تبدیل می شوند (زنجانی ، 1380 : 7 ) .

فاصله ی مکانی در مهاجرت با عبور از مرز تقسیمات اداری یا سیاسی مشخص می شود . در حالت کلی این مرز می تواند مرز سیاسی،یعنی مرز بین کشورها وسرزمین ها باشد که عبوراز آن بسته به مورد ،مهاجرت های بین المللی ومهاجرتهای خارجی را مطرح می کند . هر چند اغلب این دو مفهوم را مترادف به کار می برند ، بین آن دو تفاوت اندکی وجود دارد. « مهاجرتهای بین المللی» بین دو کشور مستقل انجام می گیرد و مهاجرتهای خارجی (International migration) بین دو سرزمینی جریان می یابد که در عرف بین المللی حداقل یکی از آن دو ، کشور مستقلی محسوب نمی شوند . در مقابل ممکن است فردی محل اقامت معمولی خود را در یک کشور یا سرزمین معینی تغییر دهد و در محل جدید مستقر شود که در چارچوب مقررات و تقسیمات سرزمینی آن کشور ، مهاجرت تلقی شود . این نوع مرزها را مرز تقسیم بندیهای داخلی یک کشور یا سرزمین گفته و جابجائی انجام گرفته « مهاجرت داخلی (External migration )نامیده می شود . بدین ترتیب در مهاجرت های بین المللی عبور از مرز بین دو کشور و در مهاجرت های داخلی عبور از تقسیم بندیهای داخلی یک کشور معین مطرح است لیکن در مواردی مرز بین حکومت های محلی به روشنی تعریف نشده اند . علاوه بر آن نوع حکومت نیز در همه ی کشورها ، حکومت مرکزی با اقتداری نیست. بعضی از ایالاتها خود مختارند و این خود مختاری ها از نظر حکومت مرکزی و حکومت های محلی به گونه ی واحدی تعریف نمی شوند . معمولا حکومت های محلی مرزهای خود را مثل مرزهای یک کشور مستقل می نگرند ، در حالیکه از نظر حکومت مرکزی آن مرزها شبیه مرزهای تقسیمات داخلی محسوب می شوند ؛ در نتیجه عبور از این مرزها از دید حکومت های مرکزی ، مهاجرت های داخلی و از دید حکومت خود مختار ، مهاجرت های بین المللی به حساب می آیند. این وضع در مواردی بسیار پیچیده و بغرنج بوده و برحسب زمان تغییر می کند. نمونه ای از این موارد را در حال حاضر می توان در جمهوری چچن در بطن روسیه و ایالت قره باغ در آذربایجان مشاهده کرد.(همان ، 1380 : 8)

واژه ی «هجرت» در عرف دینی به معنی کوچ و خروج از یک سرزمین به منظور حفظ و تحکیم مبانی عقیدتی و ایمانی است و « مهاجر» کسی است که از محدود ی طاغوت و استبداد خارج می شود تا بتواند معاشرت ، تربیت و عبادتش را متناسب با شریعت و آرمان خود ترتیب دهد. (نصیری ، 1384 : 101)

« مهاجرت » در لغت نامه ی جمعیت شناسی سازمان ملل چنین تعریف شده است:

« مهاجرت شکلی از تحرک جغرافیائی یا تحرک مکانی است که بین دو واحد جغرافیائی صورت می گیرد . این تحرک جغرافیائی ، تغییر اقامتگاه از مبدأ یا محل حرکت به مقصد یا محل ورود می باشد . این گونه مهاجرت ها را مهاجرت دایم گویند و باید آن را از اشکال دیگر حرکات جمعیت که متضمن تغییر دایمی محل اقامت نمی باشد، تفکیک کرد » ( زنجانی ، 1386 : 8 ) .

بطور کلی واژه ی « مهاجرت » در مفهوم جابجائی و انتقال جمعیت در مکان با تحرک جغرافیایی جمعیت استعمال می شود . در تعریف مهاجرت باید مفهوم  « عام » کلمه را از مفهوم « خاص » آن جدا کرد   ( تقوی ، 1387 : 148 ) .

مهاجرت به معنای « عام » کلمه عبارتست از: ترک سرزمین اصلی و سکونت در سرزمین دیگر به طور موقت یا دائم.

مهاجرت به معنای « خاص » کلمه عبارتست از: « نقل مکان انفرادی یا جمعی انسان ها با تغییر محل اقامت به طور دایم یا برای مدتی طولانی (بیش از یکسال) ».

مهاجرت در معنای « عام » شامل مهاجرت های موقت روزانه ، مهاجرت های فصلی برای کار ، مهاجرت های میان مدت و بلند مدت و مهاجرت دائمی می گردد اما دو گونه نخست در تعریف خاص مهاجرت داخل نمی شوند. (تقوی ،1387: 148)

مهاجرت در مفهوم « جمعیت شناسی » کلمه با کوچ مداوم انسان در جوامع ابتدائی و کوچ عشایری و همچنین حرکات جغرافیایی کوتاه مدت مانند سفر یا مسافرت متمایز است و در مورد جمعیت هایی به کارمی رود که ، نسبتا ً استقرار یافته اند(همان : 148).

 از آنجا که در جمعیت شناسی انجام مطالعات مربوط به مهاجرت در کل کشور دشواری های زیادی دارد، به منظور امکان بررسی ، به کسی که محل اقامت فعلی و محل تولدش یکی نباشد ، مهاجر اطلاق می شود. در این تعریف ، مدت مهاجر بودن را ده سال در نظر می گیرند (پیشین: 148).

مهاجرت در معنای عام کلمه عبارت است از: تغییر محل اقامت فرد از یک نقطه به نقطه دیگر. این نقطه را معمولاً محدوده ی یک شهر یا یک روستا در نظر می گیرند ولی جابجایی جمیعت در داخل آن نقاط را مهاجرت محسوب نمی کنند. در لغت نامه جمیعت شناسی سازمان ملل نیز در تعریف مهاجرت چنین آمده است : مهاجرت شکلی از تحرک جغرافیایی یا تحرک مکانی که بین دو واحد جغرافیایی صورت می گیرد این تحرک جغرافیایی، تغییر اقامتگاه از مبدأ  یا محل حرکت به مقصد یا محل ورود است(حسینی؛ 175:1383).

از نظر تمنا مهاجرت عبارت است از تغییر محل اقامت از یک سرزمین ( مانند روستا، استان، کشور و ... ) به سرزمین دیگر به صورت دائم یا حداقل برای مدتی طولانی که کمتر از یک سال نخواهد بود (تمنا، 177:1380).

« جابجائی و حرکات ارادی افراد یک منطقه یا یک کشور به منطقه یا کشور دیگر به خاطر دلایل اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی مهاجرت است . ترک محل اصلی داخل مکان انفرادی یا جمعی انسان ها به طور دائم یا طولانی مهاجرت نام دارد. مهاجرت هایی که درون مرزهای سیاسی کشور صورت گیرد، «مهاجرت داخلی» می نامند (جهانفر ، 1376 : 177) .

« به عمل انتقال از یک نقطه به نقطه ی دیگر، از یک کشور به کشور دیگر را به منظور استقرار و اسکان و اقامت ، مهاجرت می گویند. به عبارت دیگر تحرک جغرافیایی ومکانی افراد میان دو واحد جغرافیایی را مهاجرت خوانند .» (آراسته خو ، 1370 : 521 ) .

در جایی دیگر مهاجرت به این صورت تعریف شده است:

« مهاجرت ، نوعی انتقال یا جابجائی مردم از شهر یا وطن خود به شهر دیگر یا از منطقه ای به منطقه ی دیگر در داخل کشور و مهاجرت معمولا ً به علت سوانح طبیعی یا جنگ ها یا اجبار به مهاجرت از قدرت  ( نیروی ) متجاوز یا جهت دستیابی به شغل و درآمد بهتر اتفاق می افتد.» (الحسن ، 1999 : 651)

فرهنگ بزرگ پنج جلدی لاروس مهاجرت را چنین تعریف کرده است:

«در جابجائی و حرکت ارادی افراد و یا جمعیت یک کشور به کشور دیگر و یا از منطقه ای به منطقه ی دیگر به دلایل سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی . در حقیقت مهاجرت عبارتست از ترک سرزمین اصلی و ساکن شدن در سرزمین دیگر بطور موقت و یا دایم (کوچیدن بیش از یکسال)»

 منابع:

1- تقوی، نعمت‌الله؛ مبانی جمعیت‌شناسی، تبریز، جامعه‌پژوه و دانیال، 1378، چاپ دوم، ص3.

2- کاظمی­پور، شهلا؛ مبانی جمعیت­شناسی، تهران، مرکز مطالعات و پژوهش­های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، 1383، چاپ دوم، ص13.

3- حسینی، حاتم؛ مبانی جمعیت‌شناسی، همدان، نشر دانشگاه بوعلی سینا، 1384، چاپ اول، ص2.

4- محمودیان، حسین و دیگران؛ دانش خانواده، تهران، سمت، 1387، چاپ دهم، ص4.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 21:9  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 

پیشینه ی نظری:

 

اهمیت خانواده(کرمی نوری و مرادی):

{خانواده اولین محل رشد فردی و اجتماعی شخصیتی هر فرد می باشد.کودک در این مکان زبان را فرا می گیردو ارزش اخلاقی را کسب میکندو قواعد اخلاقی را می اموزند}: بی تردید باید گفت که شخصیت ونگرش هاو طبقه ی اجتماعی واقتصادی و مذهب و خصوصیات و وابستگی های نسبی خانوادادگی و تحصیل والدین خانواده بر نحوه ی ارائه ی ارزش ها و میزان های اخلاقی به فرزندان تاثیر خواهد گذاشت

{البرت باندورا و ریچارد والتزر:کودکان پرخاشگر دارای والدین پرخاشگر هستند و کودکان گوشه گیر دارای والدین گوشه گیر و منزوی هستند}:محبت وامنیت یکی از اساسی ترین ملزومات برای تربیت و رشد کودک می باشد .کودکی که در سال های اولیه ی زندگی از محبت پدر و مادر خود محروم شود ممکن است در اینده سازگاری شخصی و اجتماعی او با خطر جدی روبه رو شود و تحصیل والدین میتواند در جلوگیری از این اتفاق تاثیرگذار باشد

پیشینه ی تجربی:

۱)بررسی مسائل و مشکلات دانش اموزانی که از موقعیت اجتماعی کمتری برخوردارند در پیشرفت تحصیلی ان ها

در تحقیقاتی که به وسیله ی میلزا انجام گرفته اکثر کودکان طبقه ی اجتماعی متوسط و متوسط به بالا دارای نمرات بالایی در ازمون امادگی خواندن داشتن در صورتی که کودکان طبقه ی پایین نمرات کمتری کسب کرده بودند(تقی پور ظهیر) 

۲)بررسی مشکلات کودکانی که والدین ان ها به مدت کمتری در منزل هستند:

دچار سه ناکامی می باشنداین کودکان:۱)مشکل در یادگیری «خواندن»۲)ناکامی ان ها در هوش کلامی۳)این افراد در کودکی از نظر یادگیری در گیری دارند که اکثرا منجر به مردودی میشود و در نوجوانی باعث بروز مشکل در مدرسه خواهند شد(تقی پور ظهیر)

(اصلاحیه با رنگ قرمز نوشته شده است)

«حکیمه السادات میرصانع»

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 20:56  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پنج فرضیه و تعاریف

موضوع: تأثیر مهد کودک بر روابط اجتماعی کودکان

 1. مهد کودک بر روابط اجتماعی کودکان تأثیر گذار است.
 2. در دوران کودکی ارتباط و تعامل کودک با کودکان دیگر تأثیر بسیاری در رشد اجتماعی آنان خواهد گذاشت.
 3. اجتماعی شدن افراد باید از دوران کودکی شروع شود زیرا  در این دوران میزان ارتباط و تعامل کودک با کودکان دیگر تأثیر بسیاری در رشد اجتماعی آنان خواهد گذاشت.
 4. تحصیلات مرتبط مربی در رابطه با شغلش بر روابط او با کودکان و ایجاد انگیزه برای حضور فعال کودکان در مهد بسیار موثر است.
 5. مهد کودک ها مي توانند با ايجاد امكانات آموزشي ، پرورشي اجتماعي و رفاهي ،‌شرايط لازم را براي  تغییر وبهبود رفتار و رشد همه جانبه ي كودكان فراهم سازند.

 

 

1.مهد کودک:

تعریف نظری:

به مرکزی اطلاق می گردد که مسوولیت مراقبت و فرایند یاددهی یادگیری کودکان در ابعاد زیستی ، روانی و اجتماعی را عهده دار می باشد و با فراهم آوردن فرصتها و تجارب یادگیری متنوع برای یادگیری کودکان از سن 6 ماه تا قبل از سن ورود به دبستان تحقق این امر را میسر می سازد.

تعریف عملیاتی:

متغیر

بعد

مولفه

ویژگی های مهدکودک

محیط فیزیکی مناسب

1.آیا محیط داخلی آن تمیز و در وضعیت مناسبی است؟

2. آیا کلاس های آن خوب نورپردازی شده و خوب تهویه می شود؟

3. آیا محل بازی حصارکشی شده برای بازی بچه ها وجود دارد؟

اسباب بازی وتجهیزات کافی

1.آیادر مهد کودک مورد نظر ما اسباب بازی برای کودکان مناسب هستند ودر قفسه هایی که به راحتی در دسترس بچه ها قرار دارند چیده شده اند؟

2. آیا تخت و میز  و نیمکت و صندلی های مخصوص کودک در این مهد کودک وجود دارد؟

3. آیا تجهیزات بیرونی مانند اسباب بازی های سواری کوچک وتاب و... دراین مهد وجود دارد؟

 

فعالیت های روزمره مفید

1.آیا در برنامه روزانه این مهدکودک اوقاتی برای بازی های گروهی، بازی های انفرادی، استراحت کردن، غذا و میان وعده خوردن و... وجود دارد؟

 

 

2.روابط اجتماعی کودکان:

تعریف نظری روابط اجتماعی:

 روابط اجتماعی ارتباط بین دو نفر و بیشتر یا بین چند گروه را بیان می كند. این روابط می تواند صورت همكاری، تفاهم و دوستی داشته باشد و می تواند به صورت تضاد و تنش و كشمكش و گاه بی تفاوتی و همزیستی باشد. به بیان دیگر، روابط اجتماعی ارتباط و وابستگی متقابل انسان ها و جهت گیری رفتاری آنهاست كه می تواند در جهت دوستی یا دشمنی باشد.

 

تعریف عملیاتی:

مولفه

بعد

متغیر

1. والدین کودکان برای این که این کودکان اجتماعی تربیت شوند چگونه با آنها برخورد می کنند؟

2.آیا این کودکان با همسالان خود به راحتی ارتباط برقرار می کنند؟

3.آیا این کودکان به راحتی می توانند در فعالیت ها و بازی های گروهی  شرکت کنند؟

4.کودکان در مهدکودک چه آموزش هایی باید ببیند تا اجتماعی شوند؟

محیط خانواده و مهدکودک

روابط اجتماعی کودکان

 

3.مربی مهدکودک:

تعریف مفهومی مربی:

مربی]م ُ رَب ْ بی ] (ع ص ) پرورنده . تربیت کننده . پرورش دهنده : مربی الفضلا محب الاتقیا. (گلستان ). یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی را میگفت . (گلستان)
دگر مربی اسلام شیخ مجدالدین 
که قاضییی به از او آسمان ندارد یاد.

 آموزگار. استاد. پرورشگر. معلم . که عهده دار تعلیم و تربیت دیگران است : ناچار به خلاف رأی مربی قدمی برفتمی و از سماع حظی برگرفتمی . (گلستان ). || مرباسازنده . (ناظم الاطباء)

تعریف عملیاتی:

متغیر

بعد

مولفه

مربی مهدکودک

مهارت و دانش مورد نیاز

1. آیا این مربی  توانایی برقراری رابطه خوب با بچه ها و والدین و همکارانش را دارد؟

2.آیا مهارت آموزش به بچه ها را دارد؟

3.آیا توانایی مدیریت بچه ها و بر خورد مناسب با رفتارهای بد و چالشی آنان را دارد؟

ویژگی های یک مربی مهدکودک

1.آیا این فرد به کار با کودکان علاقه دارد؟

2.آیا این فرد از سلامتی روانی و جسمانی برخوردار است؟

3.آیا نسبت به کار خود تعهد دارد؟

 

4.انگیزه:

تعریف مفهومی انگیزه:

انگیزه . [ اَ زَ / زِ] (اِ) سبب و باعث چیزها. (برهان قاطع) (هفت قلزم ) (انجمن آرا) (آنندراج ). موجب . علت . (ناظم الاطباء).(اَ زِ) (اِمر.) باعث ، سبب .  آنچه کسی را به کاری برانگیزاند؛ سبب؛ باعث؛ علت.

تعریف عملیاتی:

 

 

متغیر

بعد

مولفه

انگیزه

چگونگی ایجاد انگیزه

1.آیا  والدین برای ایجاد انگیزه در کودکان برای ورود به مهد درباره فعالیت هایی که در مهد می خواهند انجام دهند مثل بازی و نقاشی و ... صحبت کنند؟

2.برای ایجاد انگیزه در کودکان می توان از دوستانش که به مهد می روند کمک گرفت؟

3.آیا می توان کودکان را به طور آزمایشی چندین بار به مهد برد تا با محیط آنجا آشنا شوند؟

 

5.تغییر رفتار در کودکان

تعریف مفهومی:

تغییر. ت َغ ْ ] (ع مص ) از حال بگردانیدن . (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ) (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). از حال بگشتن . (دهار). از حالی به حالی برگردانیدن و گردانیدن و دیگرگون کردن . (منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). از حال خود گردانیدن و با لفظ کردن و دادن مستعمل . (آنندراج ). هو احداث شی ٔ لم یکن قبله . (تعریفات جرجانی ). دگرگونی و تبدیل و تعویض و تحویل و انتقال و انقلاب . (ناظم الاطباء) : و هر چند این همه بود نام ولیعهدی از ما برنداشت و آنرا تغییر و تبدیلی ندید. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 214).

رفتار.(اِمص ) سلوک . (ناظم الاطباء) (فرهنگ فارسی معین ). حاصل بالمصدر رفتن . و مستانه ، شتاب آلود از صفات ، و موج از تشبیهات اوست و با لفظکردن مستعمل . (آنندراج ). معاملت . معامله . سلوک : خوش رفتاری ؛ حسن سلوک . (یادداشت مؤلف ) : غالباً نشانه و نمونه ٔ وضع رفتار و عمر شخصی یا قصد از طبیعت روحانی و روش و نسبتهای او می باشد علیهذا می تواند و مختار است که چون شخصی دنیوی و جسمانی راه رود ویا همچو مردی اخروی و روحانی . (قاموس کتاب مقدس )

تعریف نظری:

تغییر رفتار به مجموعه فنون و روشهایی گفته می شود که برخاسته از روانشناسی (به ویژه روانشناسی یادگیری ) است و تعریف آن کمک به رفع مشکلات سازگاری افراد در موقعیت های مختلف زندگی فردی و اجتماعی است روان شناسی یادگیری به طور اعم و شرطی سازی پاولفی به طور اخص مهمترین کمک را به ایجاد و گسترش تغییر رفتار کرده اند ( مارتین و پییر 1992)

تعریف عملیاتی تغییر رفتار:

متغیر

بعد

مولفه

تغییر رفتار

ارزیابی تغییر رفتار کودکان

1.آیا تحمل کودک در کارهای گروهی از زمانی که وارد مهدشده بیشتر شده؟

2.آیا رفتار کودک با دیگران بهتر شده؟

3.آیا کودک از زمانی که دبه مهد میرود می تواند راحتتر با دیگران  ارتباط برقرار کند؟

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 19:42  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع انتخابی:

تأثیر مهد کودک بر روابط اجتماعی کودکان

پیشینه نظری:

اریک اریکسون، یکی از روان‌کاوانی است که معمولا به روان‌شناس خود((Ego-psychologist معروف‌اند. روان‌شناسان خود، برای فعالیت و کارکرد "ایگو" که در فارسی به "خود" ترجمه شده است، اهمیت زیادتری قایلند. اریکسون نیز مانند دیگر روان‌شناسان خود، توجه خویش را به فعالیت ایگو معطوف ساخت و برای "نهاد" و "فراخود" اهمیت کمتری قایل بود.[1]

  اریکسون که به شیوه فرویدی آموزش دیده بود، رویکردی را در شخصیت گسترش داد که به طور قابل ملاحظه‌ای گسترده‌تر از رویکرد فروید بود، ضمن اینکه قسمت اعظمی از هسته اندیشه فروید را حفظ کرد.

  فعالیت‌هایی که اریکسون در گسترش نظریه فروید انجام داد، اساسا سه وجه دارد. نخست، او تا اندازه زیادی مراحل رشد فروید را بسط داد. در حالی که فروید بر دوران کودکی تاکید می‌کرد و معتقد بود که شخصیت تا سن 5 سالگی و یا حدود آن به طور کامل شکل می‌گیرد، اریکسون معتقد بود که رشد شخصیت در طول زندگی، از طریق مجموعه‌ای از هشت مرحله رشدی ادامه می‌یابد. هر کدام از این مراحل، از طفولیت تا پیری، حاوی یک بحران است که باید حل شود. در هر مرحله، یک تعارض وجود دارد که حول یک نحوه رویارویی سازگارانه یا ناسازگارانه با مشکلات آن دوره، تمرکز یافته است. شکست در یک مرحله می‌تواند به فشار روانی و اضطراب در همان مرحله و رشد کند در مرحله بعد منجر شود.

  دومین تغییری که اریکسون در نظریه فروید به عمل آورد، تاکید بیشتر بر "خود" در مقایسه با "نهاد" بود. در دیدگاه اریکسون، خود، بخش مستقلی از شخصیت است و به واسطه نهاد و یا تحت تسلط آن نیست. علاوه بر این، خود نه تنها به وسیله والدین(همان‌طور که فروید معتقد بود)، بلکه به وسیله محیط اجتماعی و تاریخی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

  سومین اصل بسط‌ یافته فرویدی، اعتقاد اریکسون به تاثیر فرهنگ، اجتماع و تاریخ بر شکل‌گیری کل شخصیت بود. انسان‌ها به طور کامل، تحت تاثیر نیروهای زیست‌شناختی که در دوران کودکی فعال هستند، قرار نمی‌گیرند.[2]

  اریکسون می‌گفت، فروید از اهمیت تجارب کودکی در جریان پرورش و روابط اجتماعی و نیز عوامل فرهنگی موثر بر رشد "خود" غافل مانده و به آن کم‌توجهی کرده است. او پاسخگویی صحیح به مشکلات حاصل از تعاملات اجتماعی کودک را ضامن رشد روانی آینده کودک می‌دانست و معتقد بود شکست در تعاملات اجتماعی، در هر مرحله یا دوره‌ای از رشد، از مهمترین موانع به شمار می‌رود.[3]

 

به طور کلی خصوصیات بارز نظریه اریکسون عبارتند از:

1- تکیه بر تغییرات رشدی و تکاملی انسان در تمام طول عمر

2- تمرکز بر انسان سالم نه انسان بیمار

3- توجه به حساسیت و اهمیت هویت در انسان

4- کوشش برای درآمیختن یافته‌های تجربی و بالینی با بینش تاریخی و فرهنگی، به منظور توجیه بهتر شخصیت انسان.[4]

 

  اریکسون استدلال می‌کند که، جریان رشد از طریق مراحل مختلف به وسیله فرایندی کنترل می‌شود که او آن را اصل اپی‌ژنتیک رشد ((epigenetic principle of maturation نامید. منظور او از این اصل، آن است که گام‌ها یا مراحل رشد، به وسیله عوامل ارثی یا ژنتیک تعیین می‌شوند. علاوه بر این، اریکسون بر نقش نیروهای محیطی و اجتماعی نیز تاکید می‌کرد. پس به طور کلی به نظر وی، رشد تحت تاثیر دو عامل فطری و اکتسابی یعنی متغیرهای فردی و موقعیتی قرار دارد.[5]

  اصل اپی‌ژنتیک که محور اصلی نظریه اریکسون است، اشاره به این دارد که رشد و تکامل تمام انسان‌ها در قالب سلسله مراحل مشخص و جهان‌شمولی صورت می‌گیرد.

 

اریکسون این اصل را به شکل زیر تعریف کرده است:

1- شخصیت انسان بر گام‌های از پیش‌ تعیین شده و بالقوه‌ای استوار است. این گام‌ها او را برای آگاهی یافتن و ایجاد ارتباط متقابل با عوامل اجتماعی گسترده و مختلف تحریک می‌کنند.

2- اجتماع به نحوی ساخته شده است که بتواند گنجایش‌ها و گرایش‌های بالقوه شخصیت را شکوفا سازد و از آن‌ها محافظت کند و ایجاد شرایط زمانی و مکانی لازم را تا حد ممکن سرعت بخشد.[6]

 

  اصل اپی‌ژنتیک نشان می‌دهد که، رشد در مراحل متوالی روی می‌دهد و برای پیشرفت همواره رشد، هر مرحله باید به طور رضایت‌بخش حل و کامل شود. طبق این مدل اگر مرحله‌ای خاص از رشد به طور موفقیت‌آمیز حل نشود، تمامی مراحل بعدی ناسازگاری جسمی، شناختی، اجتماعی یا هیجانی را نشان خواهد داد.[7]

همان‌طور که ذکر شد، اریکسون برای توصیف رشد در تمام دوران، یک سلسله مراحل هشت‌گانه را پیشنهاد کرده است. وی این مراحل را روانی – اجتماعی نامید، چون معتقد بود که رشد روانی افراد به ارتباط اجتماعی تشکیل شده در دوره‌های مختلف عمر آن‌ها بستگی دارد.[8]

چهار مرحله اول نظریه وی، تا اندازه‌ای شبیه مراحل دهانی، مقعدی، آلتی و نهفتگی فروید هستند، ولی اریکسون بر خلاف فروید که بر جنبه جنسی مراحل توجه داشت، بیشتر بر مولفه‌های روانی – اجتماعی این مراحل توجه داشت.[9]

  این مراحل از نظر زمانی ثابت نیستند و دارای رشد مستمرند. هر چند مرحله‌ای خاص ممکن است در زمانی خاص مسلط باشد، امکان دارد شخص مسایلی را از مرحله‌ای به مرحله بعدی منتقل سازد یا تحت استرس شدید به طور نسبی یا کامل به مرحله قبلی عقب‌نشینی کند.

  هر یک از این مراحل با یک یا چند بحران درونی همراه هستند، بحران‌هایی که نقاط عطف تلقی می‌شوند و دوره‌هایی که شخص در حالت افزایش آسیب‌پذیری است.[10]

  اریکسون معتقد بود که هر فرد، هر یک از این بحران‌ها را باید چنان موفقیت‌آمیز طی کند که برای انجام تکلیف روانی – اجتماعی مرحله بعد آماده باشد.[11]

  به عقیده اریکسون این بحران‌ها و تعارض‌ها دارای یک جزء مثبت و یک جزء منفی می‌باشند که یکی سازنده و موجب رشد شخصیت و دیگری مخرب و موجب اختلال رشد می‌شود.[12]

  بنا به نظر وی هشت قابلیت اساسی وجود دارد که متناظر با مراحل رشد است؛ هر کدام از این قابلیت‌ها تنها هنگامی ظاهر می‌شوند که بحران هر دوره به طور مطلوبی حل و فصل شود. چهار قابلیتی که ممکن است در کودکی ظاهر شوند، امید، اراده، هدفمندی و شایستگی هستند. وفاداری در نوجوانی و عشق، توجه و خرد در بزرگسالی آشکار می‌شوند. این قابلیت‌ها تا اندازه بسیار زیادی به یکدیگر وابسته‌اند و هیچ‌ کدام نمی‌توانند تا تحکیم کامل و مطمئن قابلیت قبلی گسترش یابند.[13]

 

 

مراحل هشت‌گانه نظریه اریکسون عبارتند از:

1- اعتماد در برابر بی‌اعتمادی(تولد تا یک سالگی)

  اریکسون معتقد بود، زیربنای شخصیت سالم را احساس اعتماد می‌سازد. اگر کودک حس اعتماد درونی و عمیق داشته باشد، دنیا را امن و باثبات و مردم را قابل اطمینان می‌بیند. این حس به چگونگی رابطه مادر و کودک و نحوه مراقبت او از کودک بستگی دارد.

 

2- خودگردانی در برابر شرم و تردید(1 تا 3 سالگی)

  خودگردانی به احساس تسلط کودک بر خود و تکانه‌هایش مربوط می‌گردد. کودک در این دوره مستقل از والدین مهارت‌های حرکتی را می‌آموزد.

 

3- ابتکار در برابر احساس گناه(3 تا 5 سالگی)

  اریکسون این دوره را سن بازی می‌نامد و معتقد است کودک در این دوره شدیدا اجتماعی شده است.

 

4- کوشایی در برابر احساس حقارت(6 تا 11 سالگی)

  در این سن کودک مهارت‌های اجتماعی و استفاده از تکنولوژی زمان خود را آموزش می‌بیند.

 

5- هویت در برابر سردرگمی نقش(11 سالگی تا اواخر نوجوانی).[14]                 اریکسون معتقد بود تکلیف عمده نوجوان کسب هویت است. یعنی یافتن پاسخی به این دو سوال: "من که هستم؟" و "چه می‌کنم؟" اریکسون بحران این دوره را بحران هویت نامید و آن را بخش جدایی‌ناپذیر رشد سالم روانی – اجتماعی دانست. وی معتقد بود این دوره را باید دوره نقش‌آزمایی دانست، دوره‌ای که فرد ممکن است برای شکل دادن به مفهوم یکپارچه‌ای از خود، رفتارها، عقاید و علایق گوناگونی را امتحان کند.[15]

 

6- صمیمیت در برابر انزوا(21 سالگی تا 40 سالگی)

  بحران این دوره در خود فرورفتن و کناره‌گیری از روابط اجتماعی است. اخلاق که پدیده‌ای اجتماعی است نیز در اغلب فرهنگ‌ها در این مرحله به وجود می‌آید.

 

7- باروری در برابر بی‌حاصلی(40 سالگی تا 65 سالگی)

  این دوره(میانسالی) برای بسیاری از افراد بارورترین دوره عمر است. اریکسون برای اشاره به نگرانی این افراد در مورد هدایت نسل بعد و فراهم کردن امکانات برای آن‌ها اصطلاح باروری را به کار برد.

 

8- یکپارچگی در برابر پریشانی و رکود(بالای 65 سالگی)

  یکپارچگی عبارت است از، احساس رضایت و خرسندی از بابت سازنده و باارزش بودن زندگی. اریکسون اصطلاح "عروج خود" را برای اشاره به این دوره به کار ‌برده و ناامیدی را بحران این دوره می‌دانست.[16]

 


[1] شاملو، سعید؛ روان‌شناسی شخصیت، تهران، رشد، 1382، چاپ هفتم، ص 75.

[2] شولتز، دوان؛ نظریه شخصیت، یوسف کریمی، تهران، ارسباران، 1378، چاپ اول، ص 223.

[3] بی‌ریا، ناصر و همکاران؛ روان‌شناسی رشد، تهران، سمت، 1375، چاپ اول، ص 778.

[4] روان‌شناسی شخصیت، ص 75.

[5] نظریه شخصیت، ص 326.

[6] روان‌شناسی شخصیت، ص 76.

[7] کاپلان، هارولد؛ خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، نصرت‌الله پورافکاری، تهران، شهر آب، 1376، چاپ دوم، جلد اول، ص 314.

[8] اتکینسون، ریتال و همکاران؛ زمینه روان‌شناسی عمومی، حسن رفیعی و همکاران، تهران، رشد، جلد اول، ص 96.

[9] نظریه شخصیت، ص 325.

[10] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 415.

[11] زمینه روان‌شناسی عمومی، ص 96.

[12] کرمی نوری، رضا؛ روان‌شناسی تربیتی، تهران، 1369، چاپ اول، ص 43.

[13] نظریه شخصیت، ص 335.

[14] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 416.

[15] زمینه روان‌شناسی عمومی، ص 97.

[16] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 417 و 418.      

 

 

 

 

پیشینه تجربی:

 

پسرانی که در مهدکودک روابط دوستانه خوبی دارند، در دبستان مهارت های اجتماعی بهتری از خود نشان می دهند.

این نتیجه یک پژوهش جدید در دانشگاه ایلینویز آمریکا است که در تازه ترین شماره نشریه رشد کودک و خردسال چاپ شده است. نتیجه این پژوهش بر روی دختران، با پسران متفاوت بود. آموزگاران کودکانی که در این بررسی شرکت داشتند، به طور کلی تاکید کرده اند که دختران در پایه اول و سوم دبستان، بدون در نظر گرفتن وضعیتی که در مهدکودک داشته اند، مهارت های اجتماعی خوبی از خود بروز می دهند. اما، مهارت های اجتماعی پسرها در دبستان، به کیفیت روابط شان در مهدکودک بستگی پیدا می کند.

به باور کارشناسان این پژوهش، کیفیت روابط دوستانه در مهد کودک هم برای پسران و هم برای دختران مهم است. کودکانی که دارای روابط دوستی خوب و محکم در دوران مهدکودک هستند، کمتر از کودکانی که دوستان اندکی دارند یا هیچ دوستی ندارند، با مشکلات رفتاری در مهدکودک روبه رو می شوند. اما این مشلات رفتاری در پسرانی که روابط دوستی خوبی ندارند، در مدرسه هم ادامه پیدا می کند. این پژوهش ۵۶۷ کودک را مورد بررسی قرار داده است. 

کارشناسان این پژوهش به پدر و مادرها پیشنهاد کرده اند که به پسران مهدکودکی خود کمک کنند تا از طریق شرکت در گروه های بازی یا گذاشتن قرار برای بازی کردن با هم سالان خود، بتوانند دوستانی برای خود بیابند. آن ها به پدر و مادرها یادآوری کرده اند که کودکان شان به آن ها به عنوان الگوهایی در برقرار روابط دوستانه و اجتماعی نگاه می کنند. اگر آن ها با دوستان شان رابطه ای همراه با اهمیت دادن و احترام داشته باشند، کودکان نیز از آن تاثیر می پذیرند. اگر کودکان بیاموزند می توانند انتظار داشته باشند که دیگران با آن ها خوب برخورد کنند، در روابط خود دوستانه و همراه با احترام رفتار خواهند کرد. 

منبع

 http://www.sciencedaily.com

 

 

خانم فاطمه کتان یکی از مربیان مهدکودک ودارای مدرک کارشناسی ارشد علوم اجتماعی در رابطه با تأثیر مهدکودک در رشد اجتماعی کودکان می گویند:

دوران کودکی دوران پاک و بانشاط و حساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد . تا با یادگیری مهارت های لازم آینده خود را به تنهایی تا حد ممکن بسازند .

 

 چند سالی که من مربی مهد بوده ام با کودکان مختلفی برخورد داشتم . با هر کدام از این بچه ها باید رفتار خاصی داشت .

همه با هم فرق می کنند . مثلاً بعضی از کودکان هستند که خیلی بی قرار و وابسته به پدر و مادرند که باید به این کودکان توجه بیشتری بشود . یا بعضی از کودکان هستند که خیلی شلوغ و لجبازند و باید با این کودکان هم رفتار خاص خودشان را داشته باشیم .

اکثر بچه ها در روز اول مهدکودک حتی سلام کردن را هم بلد نیستند ، خیلی خجالتی و گوشه گیرند و به تدریج به این محیط عادت می کنند . البته کودکانی هم داریم که خیلی وابسته به پدر و مادرند و دوری آنها را نمی توانند تحمل کنند . به همین خاطر والدینشان از آوردن کودکانشان به مهد کودک منصرف می شوند . مهدکودک تأثیر زیادی در اجتماعی شدن ، قانون مند شدن و مستقل بار آمدن کودکان دارد .

در هر حال آموزش ها و ارتباطاتی که در مهدکودک می بینند باعث توانمندی و رشد فکری و ذهنی آنها می شود.

 

مهد کودک یا کودکستان نوعی آموزشگاه است که برای نگهداری و پرورش کودکان خردسال، و گذار آنها از محیط خانه به مدرسهایجاد شده است. با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده­ها کاسته و بر نقش کانون­های اجتماعی از قبیل مهدکودک، در الگو­دهی به شخصیت کودک افزوده می­شود. مهدکودک برای بچه ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می­کند. تحقیقات متعددی به تاثیرات مثبت مهدکودک بر رشد ابعاد مختلف وجود کودکان صحه می­گذارد. افزایش اعتماد به نفس، استقلال شخصی، رشد مهارتهای کلامی و زبانی ، همکاری و احترام به حقوق دیگران ، یادگیری نظم و انضباط، تقویت ارزشهای اخلاقی و اجتماعی و.... مواردی است که می توان به آنها اشاره کرد.  کودک رفتارهای مورد پذیرش در جامعه را می آموزد. در کل، کودکانی که دوران کودکی را در مهدکودک مطلوبی می­گذرانند ­بهتر و راحت­تر می­توانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و در ارتباطات اجتماعی خود کمتر به مشکل برخورد می­کنند و نسبت به دیگر کودکان به مراتب، جامعه پذیرتر هستند.

اگر مادری شاغل باشد شاید نیاز چندانی به یافتن پاسخ این سوالات نداشته باشد. چرا که وضعیت خاص او ایجاب می­کند ساعاتی از روز را در کنار فرزندش نباشد و مهد کودک می­تواند گزینه­ای برای سپردن کودکش به آنجا باشد. در واقع امروزه تعداد مادران شاغل افزایش یافته است و مهدکودک برای نوباوگان و کودکان نوپا متداول شده است. ولی در صورت شاغل نبودن مادر، آیا باز هم لزومی بر استفاده کودکان زیر 5 سال از مهد کودک وجود دارد؟توصیه روان شناسان کودک، برای استفاده مادران از مهدکودک نه فقط به جهت گذران ساعاتی از روز و صرف نگهداری و مراقبتهای بهداشتی و تغذیه­ای کودک است، بلکه هدف عمده استفاده از مهد کودک، رشد و تربیت اجتماعی و آموزشهای ویژه­ای است که به صورت غیر مستقیم به کودکان داده می­شود و تنها مادرانی قادرند از عهده آن برآیند که خود آموزش­های لازم را دیده باشند و علاوه بر آن امکانات متنوع آموزشی نیز در اختیار داشته باشند. مهد کودک با داشتن امکانات متنوع­تر ، فرصت­های بیشتری برای رشد خلاقیت، استقلال، سازگاری های فردی و اجتماعی ، رشد حواس و.... می­تواند فراهم کند و از وابستگی های بین مادر و کودک بخصوص در خانواده­های تک فرزند می کاهد. امروزه پژوهش­ها نشان می­دهند که مهدکودک و کیفیت آن، بر رشد ذهنی کودک تاثیر بسزایی دارد.

منابع مجله سپیده دانایی و مجله اینترنتی آفتاب

 

 

نظر خودم:

به نظر من اگر توان ارتباط با مردم را داشته باشیم در کسب موفقیتها پیشرفت بسزایی خواهیم داشت. به همین دلیل ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار مهم است و از همان کودکی باید مورد توجه قرار بگیرد یکی از محیط هایی که می تواند نقش بسیار مهمی در تربیت اجتماعی کودک ایفا کند مهدکودک است که باعث ارتباط و تعامل کودک با همسالانش می شود و از طرفی چون کودک در مهد کودک بازی می کند و راحت است پس می توان گفت که تاثیر پذیری کودک از مهد کودک بسیار بیشتر از خانه و خانواده است پس خانواده ها باید به نقش مهد کودک در تربیت فرزندان خود توجه ویژه ای کنند و اطلاعات کامل و درستی از محیط مهد کسب کنند بدانند که کودک چند ساعت را در مهد کودک سپری  باید کند زیرا اگر کودک ساعات طولانی را دور از خانه و خانواده بمانند پر خاشگر می شود. واز طرفی باید مربی مهد کودک توان تربیت و تعامل با کودکان را بسیار دقیق بداند چون مهد کودک بعد از خانواده اولین نهادی است که باعث تربیت و اجتماعی شدن کودکان می شود و از همه مهمتر اینکه یکی از جایی که تاثیر بسزایی در کشف و رشد استعداد های کودکان دارد مهد کودک است.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 19:40  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع انتخابی:

تأثیر مهد کودک بر روابط اجتماعی کودکان

پیشینه نظری:

اریک اریکسون، یکی از روان‌کاوانی است که معمولا به روان‌شناس خود((Ego-psychologist معروف‌اند. روان‌شناسان خود، برای فعالیت و کارکرد "ایگو" که در فارسی به "خود" ترجمه شده است، اهمیت زیادتری قایلند. اریکسون نیز مانند دیگر روان‌شناسان خود، توجه خویش را به فعالیت ایگو معطوف ساخت و برای "نهاد" و "فراخود" اهمیت کمتری قایل بود.[1]

  اریکسون که به شیوه فرویدی آموزش دیده بود، رویکردی را در شخصیت گسترش داد که به طور قابل ملاحظه‌ای گسترده‌تر از رویکرد فروید بود، ضمن اینکه قسمت اعظمی از هسته اندیشه فروید را حفظ کرد.

  فعالیت‌هایی که اریکسون در گسترش نظریه فروید انجام داد، اساسا سه وجه دارد. نخست، او تا اندازه زیادی مراحل رشد فروید را بسط داد. در حالی که فروید بر دوران کودکی تاکید می‌کرد و معتقد بود که شخصیت تا سن 5 سالگی و یا حدود آن به طور کامل شکل می‌گیرد، اریکسون معتقد بود که رشد شخصیت در طول زندگی، از طریق مجموعه‌ای از هشت مرحله رشدی ادامه می‌یابد. هر کدام از این مراحل، از طفولیت تا پیری، حاوی یک بحران است که باید حل شود. در هر مرحله، یک تعارض وجود دارد که حول یک نحوه رویارویی سازگارانه یا ناسازگارانه با مشکلات آن دوره، تمرکز یافته است. شکست در یک مرحله می‌تواند به فشار روانی و اضطراب در همان مرحله و رشد کند در مرحله بعد منجر شود.

  دومین تغییری که اریکسون در نظریه فروید به عمل آورد، تاکید بیشتر بر "خود" در مقایسه با "نهاد" بود. در دیدگاه اریکسون، خود، بخش مستقلی از شخصیت است و به واسطه نهاد و یا تحت تسلط آن نیست. علاوه بر این، خود نه تنها به وسیله والدین(همان‌طور که فروید معتقد بود)، بلکه به وسیله محیط اجتماعی و تاریخی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

  سومین اصل بسط‌ یافته فرویدی، اعتقاد اریکسون به تاثیر فرهنگ، اجتماع و تاریخ بر شکل‌گیری کل شخصیت بود. انسان‌ها به طور کامل، تحت تاثیر نیروهای زیست‌شناختی که در دوران کودکی فعال هستند، قرار نمی‌گیرند.[2]

  اریکسون می‌گفت، فروید از اهمیت تجارب کودکی در جریان پرورش و روابط اجتماعی و نیز عوامل فرهنگی موثر بر رشد "خود" غافل مانده و به آن کم‌توجهی کرده است. او پاسخگویی صحیح به مشکلات حاصل از تعاملات اجتماعی کودک را ضامن رشد روانی آینده کودک می‌دانست و معتقد بود شکست در تعاملات اجتماعی، در هر مرحله یا دوره‌ای از رشد، از مهمترین موانع به شمار می‌رود.[3]

 

به طور کلی خصوصیات بارز نظریه اریکسون عبارتند از:

1- تکیه بر تغییرات رشدی و تکاملی انسان در تمام طول عمر

2- تمرکز بر انسان سالم نه انسان بیمار

3- توجه به حساسیت و اهمیت هویت در انسان

4- کوشش برای درآمیختن یافته‌های تجربی و بالینی با بینش تاریخی و فرهنگی، به منظور توجیه بهتر شخصیت انسان.[4]

 

  اریکسون استدلال می‌کند که، جریان رشد از طریق مراحل مختلف به وسیله فرایندی کنترل می‌شود که او آن را اصل اپی‌ژنتیک رشد ((epigenetic principle of maturation نامید. منظور او از این اصل، آن است که گام‌ها یا مراحل رشد، به وسیله عوامل ارثی یا ژنتیک تعیین می‌شوند. علاوه بر این، اریکسون بر نقش نیروهای محیطی و اجتماعی نیز تاکید می‌کرد. پس به طور کلی به نظر وی، رشد تحت تاثیر دو عامل فطری و اکتسابی یعنی متغیرهای فردی و موقعیتی قرار دارد.[5]

  اصل اپی‌ژنتیک که محور اصلی نظریه اریکسون است، اشاره به این دارد که رشد و تکامل تمام انسان‌ها در قالب سلسله مراحل مشخص و جهان‌شمولی صورت می‌گیرد.

 

اریکسون این اصل را به شکل زیر تعریف کرده است:

1- شخصیت انسان بر گام‌های از پیش‌ تعیین شده و بالقوه‌ای استوار است. این گام‌ها او را برای آگاهی یافتن و ایجاد ارتباط متقابل با عوامل اجتماعی گسترده و مختلف تحریک می‌کنند.

2- اجتماع به نحوی ساخته شده است که بتواند گنجایش‌ها و گرایش‌های بالقوه شخصیت را شکوفا سازد و از آن‌ها محافظت کند و ایجاد شرایط زمانی و مکانی لازم را تا حد ممکن سرعت بخشد.[6]

 

  اصل اپی‌ژنتیک نشان می‌دهد که، رشد در مراحل متوالی روی می‌دهد و برای پیشرفت همواره رشد، هر مرحله باید به طور رضایت‌بخش حل و کامل شود. طبق این مدل اگر مرحله‌ای خاص از رشد به طور موفقیت‌آمیز حل نشود، تمامی مراحل بعدی ناسازگاری جسمی، شناختی، اجتماعی یا هیجانی را نشان خواهد داد.[7]

همان‌طور که ذکر شد، اریکسون برای توصیف رشد در تمام دوران، یک سلسله مراحل هشت‌گانه را پیشنهاد کرده است. وی این مراحل را روانی – اجتماعی نامید، چون معتقد بود که رشد روانی افراد به ارتباط اجتماعی تشکیل شده در دوره‌های مختلف عمر آن‌ها بستگی دارد.[8]

چهار مرحله اول نظریه وی، تا اندازه‌ای شبیه مراحل دهانی، مقعدی، آلتی و نهفتگی فروید هستند، ولی اریکسون بر خلاف فروید که بر جنبه جنسی مراحل توجه داشت، بیشتر بر مولفه‌های روانی – اجتماعی این مراحل توجه داشت.[9]

  این مراحل از نظر زمانی ثابت نیستند و دارای رشد مستمرند. هر چند مرحله‌ای خاص ممکن است در زمانی خاص مسلط باشد، امکان دارد شخص مسایلی را از مرحله‌ای به مرحله بعدی منتقل سازد یا تحت استرس شدید به طور نسبی یا کامل به مرحله قبلی عقب‌نشینی کند.

  هر یک از این مراحل با یک یا چند بحران درونی همراه هستند، بحران‌هایی که نقاط عطف تلقی می‌شوند و دوره‌هایی که شخص در حالت افزایش آسیب‌پذیری است.[10]

  اریکسون معتقد بود که هر فرد، هر یک از این بحران‌ها را باید چنان موفقیت‌آمیز طی کند که برای انجام تکلیف روانی – اجتماعی مرحله بعد آماده باشد.[11]

  به عقیده اریکسون این بحران‌ها و تعارض‌ها دارای یک جزء مثبت و یک جزء منفی می‌باشند که یکی سازنده و موجب رشد شخصیت و دیگری مخرب و موجب اختلال رشد می‌شود.[12]

  بنا به نظر وی هشت قابلیت اساسی وجود دارد که متناظر با مراحل رشد است؛ هر کدام از این قابلیت‌ها تنها هنگامی ظاهر می‌شوند که بحران هر دوره به طور مطلوبی حل و فصل شود. چهار قابلیتی که ممکن است در کودکی ظاهر شوند، امید، اراده، هدفمندی و شایستگی هستند. وفاداری در نوجوانی و عشق، توجه و خرد در بزرگسالی آشکار می‌شوند. این قابلیت‌ها تا اندازه بسیار زیادی به یکدیگر وابسته‌اند و هیچ‌ کدام نمی‌توانند تا تحکیم کامل و مطمئن قابلیت قبلی گسترش یابند.[13]

 

 

مراحل هشت‌گانه نظریه اریکسون عبارتند از:

1- اعتماد در برابر بی‌اعتمادی(تولد تا یک سالگی)

  اریکسون معتقد بود، زیربنای شخصیت سالم را احساس اعتماد می‌سازد. اگر کودک حس اعتماد درونی و عمیق داشته باشد، دنیا را امن و باثبات و مردم را قابل اطمینان می‌بیند. این حس به چگونگی رابطه مادر و کودک و نحوه مراقبت او از کودک بستگی دارد.

 

2- خودگردانی در برابر شرم و تردید(1 تا 3 سالگی)

  خودگردانی به احساس تسلط کودک بر خود و تکانه‌هایش مربوط می‌گردد. کودک در این دوره مستقل از والدین مهارت‌های حرکتی را می‌آموزد.

 

3- ابتکار در برابر احساس گناه(3 تا 5 سالگی)

  اریکسون این دوره را سن بازی می‌نامد و معتقد است کودک در این دوره شدیدا اجتماعی شده است.

 

4- کوشایی در برابر احساس حقارت(6 تا 11 سالگی)

  در این سن کودک مهارت‌های اجتماعی و استفاده از تکنولوژی زمان خود را آموزش می‌بیند.

 

5- هویت در برابر سردرگمی نقش(11 سالگی تا اواخر نوجوانی).[14]                 اریکسون معتقد بود تکلیف عمده نوجوان کسب هویت است. یعنی یافتن پاسخی به این دو سوال: "من که هستم؟" و "چه می‌کنم؟" اریکسون بحران این دوره را بحران هویت نامید و آن را بخش جدایی‌ناپذیر رشد سالم روانی – اجتماعی دانست. وی معتقد بود این دوره را باید دوره نقش‌آزمایی دانست، دوره‌ای که فرد ممکن است برای شکل دادن به مفهوم یکپارچه‌ای از خود، رفتارها، عقاید و علایق گوناگونی را امتحان کند.[15]

 

6- صمیمیت در برابر انزوا(21 سالگی تا 40 سالگی)

  بحران این دوره در خود فرورفتن و کناره‌گیری از روابط اجتماعی است. اخلاق که پدیده‌ای اجتماعی است نیز در اغلب فرهنگ‌ها در این مرحله به وجود می‌آید.

 

7- باروری در برابر بی‌حاصلی(40 سالگی تا 65 سالگی)

  این دوره(میانسالی) برای بسیاری از افراد بارورترین دوره عمر است. اریکسون برای اشاره به نگرانی این افراد در مورد هدایت نسل بعد و فراهم کردن امکانات برای آن‌ها اصطلاح باروری را به کار برد.

 

8- یکپارچگی در برابر پریشانی و رکود(بالای 65 سالگی)

  یکپارچگی عبارت است از، احساس رضایت و خرسندی از بابت سازنده و باارزش بودن زندگی. اریکسون اصطلاح "عروج خود" را برای اشاره به این دوره به کار ‌برده و ناامیدی را بحران این دوره می‌دانست.[16]

 


[1] شاملو، سعید؛ روان‌شناسی شخصیت، تهران، رشد، 1382، چاپ هفتم، ص 75.

[2] شولتز، دوان؛ نظریه شخصیت، یوسف کریمی، تهران، ارسباران، 1378، چاپ اول، ص 223.

[3] بی‌ریا، ناصر و همکاران؛ روان‌شناسی رشد، تهران، سمت، 1375، چاپ اول، ص 778.

[4] روان‌شناسی شخصیت، ص 75.

[5] نظریه شخصیت، ص 326.

[6] روان‌شناسی شخصیت، ص 76.

[7] کاپلان، هارولد؛ خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، نصرت‌الله پورافکاری، تهران، شهر آب، 1376، چاپ دوم، جلد اول، ص 314.

[8] اتکینسون، ریتال و همکاران؛ زمینه روان‌شناسی عمومی، حسن رفیعی و همکاران، تهران، رشد، جلد اول، ص 96.

[9] نظریه شخصیت، ص 325.

[10] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 415.

[11] زمینه روان‌شناسی عمومی، ص 96.

[12] کرمی نوری، رضا؛ روان‌شناسی تربیتی، تهران، 1369، چاپ اول، ص 43.

[13] نظریه شخصیت، ص 335.

[14] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 416.

[15] زمینه روان‌شناسی عمومی، ص 97.

[16] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 417 و 418.      

 

 

 

 

پیشینه تجربی:

 

پسرانی که در مهدکودک روابط دوستانه خوبی دارند، در دبستان مهارت های اجتماعی بهتری از خود نشان می دهند.

این نتیجه یک پژوهش جدید در دانشگاه ایلینویز آمریکا است که در تازه ترین شماره نشریه رشد کودک و خردسال چاپ شده است. نتیجه این پژوهش بر روی دختران، با پسران متفاوت بود. آموزگاران کودکانی که در این بررسی شرکت داشتند، به طور کلی تاکید کرده اند که دختران در پایه اول و سوم دبستان، بدون در نظر گرفتن وضعیتی که در مهدکودک داشته اند، مهارت های اجتماعی خوبی از خود بروز می دهند. اما، مهارت های اجتماعی پسرها در دبستان، به کیفیت روابط شان در مهدکودک بستگی پیدا می کند.

به باور کارشناسان این پژوهش، کیفیت روابط دوستانه در مهد کودک هم برای پسران و هم برای دختران مهم است. کودکانی که دارای روابط دوستی خوب و محکم در دوران مهدکودک هستند، کمتر از کودکانی که دوستان اندکی دارند یا هیچ دوستی ندارند، با مشکلات رفتاری در مهدکودک روبه رو می شوند. اما این مشلات رفتاری در پسرانی که روابط دوستی خوبی ندارند، در مدرسه هم ادامه پیدا می کند. این پژوهش ۵۶۷ کودک را مورد بررسی قرار داده است. 

کارشناسان این پژوهش به پدر و مادرها پیشنهاد کرده اند که به پسران مهدکودکی خود کمک کنند تا از طریق شرکت در گروه های بازی یا گذاشتن قرار برای بازی کردن با هم سالان خود، بتوانند دوستانی برای خود بیابند. آن ها به پدر و مادرها یادآوری کرده اند که کودکان شان به آن ها به عنوان الگوهایی در برقرار روابط دوستانه و اجتماعی نگاه می کنند. اگر آن ها با دوستان شان رابطه ای همراه با اهمیت دادن و احترام داشته باشند، کودکان نیز از آن تاثیر می پذیرند. اگر کودکان بیاموزند می توانند انتظار داشته باشند که دیگران با آن ها خوب برخورد کنند، در روابط خود دوستانه و همراه با احترام رفتار خواهند کرد. 

منبع

 http://www.sciencedaily.com

 

 

خانم فاطمه کتان یکی از مربیان مهدکودک ودارای مدرک کارشناسی ارشد علوم اجتماعی در رابطه با تأثیر مهدکودک در رشد اجتماعی کودکان می گویند:

دوران کودکی دوران پاک و بانشاط و حساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد . تا با یادگیری مهارت های لازم آینده خود را به تنهایی تا حد ممکن بسازند .

 

 چند سالی که من مربی مهد بوده ام با کودکان مختلفی برخورد داشتم . با هر کدام از این بچه ها باید رفتار خاصی داشت .

همه با هم فرق می کنند . مثلاً بعضی از کودکان هستند که خیلی بی قرار و وابسته به پدر و مادرند که باید به این کودکان توجه بیشتری بشود . یا بعضی از کودکان هستند که خیلی شلوغ و لجبازند و باید با این کودکان هم رفتار خاص خودشان را داشته باشیم .

اکثر بچه ها در روز اول مهدکودک حتی سلام کردن را هم بلد نیستند ، خیلی خجالتی و گوشه گیرند و به تدریج به این محیط عادت می کنند . البته کودکانی هم داریم که خیلی وابسته به پدر و مادرند و دوری آنها را نمی توانند تحمل کنند . به همین خاطر والدینشان از آوردن کودکانشان به مهد کودک منصرف می شوند . مهدکودک تأثیر زیادی در اجتماعی شدن ، قانون مند شدن و مستقل بار آمدن کودکان دارد .

در هر حال آموزش ها و ارتباطاتی که در مهدکودک می بینند باعث توانمندی و رشد فکری و ذهنی آنها می شود.

 

مهد کودک یا کودکستان نوعی آموزشگاه است که برای نگهداری و پرورش کودکان خردسال، و گذار آنها از محیط خانه به مدرسهایجاد شده است. با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده­ها کاسته و بر نقش کانون­های اجتماعی از قبیل مهدکودک، در الگو­دهی به شخصیت کودک افزوده می­شود. مهدکودک برای بچه ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می­کند. تحقیقات متعددی به تاثیرات مثبت مهدکودک بر رشد ابعاد مختلف وجود کودکان صحه می­گذارد. افزایش اعتماد به نفس، استقلال شخصی، رشد مهارتهای کلامی و زبانی ، همکاری و احترام به حقوق دیگران ، یادگیری نظم و انضباط، تقویت ارزشهای اخلاقی و اجتماعی و.... مواردی است که می توان به آنها اشاره کرد.  کودک رفتارهای مورد پذیرش در جامعه را می آموزد. در کل، کودکانی که دوران کودکی را در مهدکودک مطلوبی می­گذرانند ­بهتر و راحت­تر می­توانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و در ارتباطات اجتماعی خود کمتر به مشکل برخورد می­کنند و نسبت به دیگر کودکان به مراتب، جامعه پذیرتر هستند.

اگر مادری شاغل باشد شاید نیاز چندانی به یافتن پاسخ این سوالات نداشته باشد. چرا که وضعیت خاص او ایجاب می­کند ساعاتی از روز را در کنار فرزندش نباشد و مهد کودک می­تواند گزینه­ای برای سپردن کودکش به آنجا باشد. در واقع امروزه تعداد مادران شاغل افزایش یافته است و مهدکودک برای نوباوگان و کودکان نوپا متداول شده است. ولی در صورت شاغل نبودن مادر، آیا باز هم لزومی بر استفاده کودکان زیر 5 سال از مهد کودک وجود دارد؟توصیه روان شناسان کودک، برای استفاده مادران از مهدکودک نه فقط به جهت گذران ساعاتی از روز و صرف نگهداری و مراقبتهای بهداشتی و تغذیه­ای کودک است، بلکه هدف عمده استفاده از مهد کودک، رشد و تربیت اجتماعی و آموزشهای ویژه­ای است که به صورت غیر مستقیم به کودکان داده می­شود و تنها مادرانی قادرند از عهده آن برآیند که خود آموزش­های لازم را دیده باشند و علاوه بر آن امکانات متنوع آموزشی نیز در اختیار داشته باشند. مهد کودک با داشتن امکانات متنوع­تر ، فرصت­های بیشتری برای رشد خلاقیت، استقلال، سازگاری های فردی و اجتماعی ، رشد حواس و.... می­تواند فراهم کند و از وابستگی های بین مادر و کودک بخصوص در خانواده­های تک فرزند می کاهد. امروزه پژوهش­ها نشان می­دهند که مهدکودک و کیفیت آن، بر رشد ذهنی کودک تاثیر بسزایی دارد.

منابع مجله سپیده دانایی و مجله اینترنتی آفتاب

 

 

نظر خودم:

به نظر من اگر توان ارتباط با مردم را داشته باشیم در کسب موفقیتها پیشرفت بسزایی خواهیم داشت. به همین دلیل ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار مهم است و از همان کودکی باید مورد توجه قرار بگیرد یکی از محیط هایی که می تواند نقش بسیار مهمی در تربیت اجتماعی کودک ایفا کند مهدکودک است که باعث ارتباط و تعامل کودک با همسالانش می شود و از طرفی چون کودک در مهد کودک بازی می کند و راحت است پس می توان گفت که تاثیر پذیری کودک از مهد کودک بسیار بیشتر از خانه و خانواده است پس خانواده ها باید به نقش مهد کودک در تربیت فرزندان خود توجه ویژه ای کنند و اطلاعات کامل و درستی از محیط مهد کسب کنند بدانند که کودک چند ساعت را در مهد کودک سپری  باید کند زیرا اگر کودک ساعات طولانی را دور از خانه و خانواده بمانند پر خاشگر می شود. واز طرفی باید مربی مهد کودک توان تربیت و تعامل با کودکان را بسیار دقیق بداند چون مهد کودک بعد از خانواده اولین نهادی است که باعث تربیت و اجتماعی شدن کودکان می شود و از همه مهمتر اینکه یکی از جایی که تاثیر بسزایی در کشف و رشد استعداد های کودکان دارد مهد کودک است.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 19:40  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع انتخابی:

تأثیر مهد کودک بر روابط اجتماعی کودکان

پیشینه نظری:

اریک اریکسون، یکی از روان‌کاوانی است که معمولا به روان‌شناس خود((Ego-psychologist معروف‌اند. روان‌شناسان خود، برای فعالیت و کارکرد "ایگو" که در فارسی به "خود" ترجمه شده است، اهمیت زیادتری قایلند. اریکسون نیز مانند دیگر روان‌شناسان خود، توجه خویش را به فعالیت ایگو معطوف ساخت و برای "نهاد" و "فراخود" اهمیت کمتری قایل بود.[1]

  اریکسون که به شیوه فرویدی آموزش دیده بود، رویکردی را در شخصیت گسترش داد که به طور قابل ملاحظه‌ای گسترده‌تر از رویکرد فروید بود، ضمن اینکه قسمت اعظمی از هسته اندیشه فروید را حفظ کرد.

  فعالیت‌هایی که اریکسون در گسترش نظریه فروید انجام داد، اساسا سه وجه دارد. نخست، او تا اندازه زیادی مراحل رشد فروید را بسط داد. در حالی که فروید بر دوران کودکی تاکید می‌کرد و معتقد بود که شخصیت تا سن 5 سالگی و یا حدود آن به طور کامل شکل می‌گیرد، اریکسون معتقد بود که رشد شخصیت در طول زندگی، از طریق مجموعه‌ای از هشت مرحله رشدی ادامه می‌یابد. هر کدام از این مراحل، از طفولیت تا پیری، حاوی یک بحران است که باید حل شود. در هر مرحله، یک تعارض وجود دارد که حول یک نحوه رویارویی سازگارانه یا ناسازگارانه با مشکلات آن دوره، تمرکز یافته است. شکست در یک مرحله می‌تواند به فشار روانی و اضطراب در همان مرحله و رشد کند در مرحله بعد منجر شود.

  دومین تغییری که اریکسون در نظریه فروید به عمل آورد، تاکید بیشتر بر "خود" در مقایسه با "نهاد" بود. در دیدگاه اریکسون، خود، بخش مستقلی از شخصیت است و به واسطه نهاد و یا تحت تسلط آن نیست. علاوه بر این، خود نه تنها به وسیله والدین(همان‌طور که فروید معتقد بود)، بلکه به وسیله محیط اجتماعی و تاریخی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

  سومین اصل بسط‌ یافته فرویدی، اعتقاد اریکسون به تاثیر فرهنگ، اجتماع و تاریخ بر شکل‌گیری کل شخصیت بود. انسان‌ها به طور کامل، تحت تاثیر نیروهای زیست‌شناختی که در دوران کودکی فعال هستند، قرار نمی‌گیرند.[2]

  اریکسون می‌گفت، فروید از اهمیت تجارب کودکی در جریان پرورش و روابط اجتماعی و نیز عوامل فرهنگی موثر بر رشد "خود" غافل مانده و به آن کم‌توجهی کرده است. او پاسخگویی صحیح به مشکلات حاصل از تعاملات اجتماعی کودک را ضامن رشد روانی آینده کودک می‌دانست و معتقد بود شکست در تعاملات اجتماعی، در هر مرحله یا دوره‌ای از رشد، از مهمترین موانع به شمار می‌رود.[3]

 

به طور کلی خصوصیات بارز نظریه اریکسون عبارتند از:

1- تکیه بر تغییرات رشدی و تکاملی انسان در تمام طول عمر

2- تمرکز بر انسان سالم نه انسان بیمار

3- توجه به حساسیت و اهمیت هویت در انسان

4- کوشش برای درآمیختن یافته‌های تجربی و بالینی با بینش تاریخی و فرهنگی، به منظور توجیه بهتر شخصیت انسان.[4]

 

  اریکسون استدلال می‌کند که، جریان رشد از طریق مراحل مختلف به وسیله فرایندی کنترل می‌شود که او آن را اصل اپی‌ژنتیک رشد ((epigenetic principle of maturation نامید. منظور او از این اصل، آن است که گام‌ها یا مراحل رشد، به وسیله عوامل ارثی یا ژنتیک تعیین می‌شوند. علاوه بر این، اریکسون بر نقش نیروهای محیطی و اجتماعی نیز تاکید می‌کرد. پس به طور کلی به نظر وی، رشد تحت تاثیر دو عامل فطری و اکتسابی یعنی متغیرهای فردی و موقعیتی قرار دارد.[5]

  اصل اپی‌ژنتیک که محور اصلی نظریه اریکسون است، اشاره به این دارد که رشد و تکامل تمام انسان‌ها در قالب سلسله مراحل مشخص و جهان‌شمولی صورت می‌گیرد.

 

اریکسون این اصل را به شکل زیر تعریف کرده است:

1- شخصیت انسان بر گام‌های از پیش‌ تعیین شده و بالقوه‌ای استوار است. این گام‌ها او را برای آگاهی یافتن و ایجاد ارتباط متقابل با عوامل اجتماعی گسترده و مختلف تحریک می‌کنند.

2- اجتماع به نحوی ساخته شده است که بتواند گنجایش‌ها و گرایش‌های بالقوه شخصیت را شکوفا سازد و از آن‌ها محافظت کند و ایجاد شرایط زمانی و مکانی لازم را تا حد ممکن سرعت بخشد.[6]

 

  اصل اپی‌ژنتیک نشان می‌دهد که، رشد در مراحل متوالی روی می‌دهد و برای پیشرفت همواره رشد، هر مرحله باید به طور رضایت‌بخش حل و کامل شود. طبق این مدل اگر مرحله‌ای خاص از رشد به طور موفقیت‌آمیز حل نشود، تمامی مراحل بعدی ناسازگاری جسمی، شناختی، اجتماعی یا هیجانی را نشان خواهد داد.[7]

همان‌طور که ذکر شد، اریکسون برای توصیف رشد در تمام دوران، یک سلسله مراحل هشت‌گانه را پیشنهاد کرده است. وی این مراحل را روانی – اجتماعی نامید، چون معتقد بود که رشد روانی افراد به ارتباط اجتماعی تشکیل شده در دوره‌های مختلف عمر آن‌ها بستگی دارد.[8]

چهار مرحله اول نظریه وی، تا اندازه‌ای شبیه مراحل دهانی، مقعدی، آلتی و نهفتگی فروید هستند، ولی اریکسون بر خلاف فروید که بر جنبه جنسی مراحل توجه داشت، بیشتر بر مولفه‌های روانی – اجتماعی این مراحل توجه داشت.[9]

  این مراحل از نظر زمانی ثابت نیستند و دارای رشد مستمرند. هر چند مرحله‌ای خاص ممکن است در زمانی خاص مسلط باشد، امکان دارد شخص مسایلی را از مرحله‌ای به مرحله بعدی منتقل سازد یا تحت استرس شدید به طور نسبی یا کامل به مرحله قبلی عقب‌نشینی کند.

  هر یک از این مراحل با یک یا چند بحران درونی همراه هستند، بحران‌هایی که نقاط عطف تلقی می‌شوند و دوره‌هایی که شخص در حالت افزایش آسیب‌پذیری است.[10]

  اریکسون معتقد بود که هر فرد، هر یک از این بحران‌ها را باید چنان موفقیت‌آمیز طی کند که برای انجام تکلیف روانی – اجتماعی مرحله بعد آماده باشد.[11]

  به عقیده اریکسون این بحران‌ها و تعارض‌ها دارای یک جزء مثبت و یک جزء منفی می‌باشند که یکی سازنده و موجب رشد شخصیت و دیگری مخرب و موجب اختلال رشد می‌شود.[12]

  بنا به نظر وی هشت قابلیت اساسی وجود دارد که متناظر با مراحل رشد است؛ هر کدام از این قابلیت‌ها تنها هنگامی ظاهر می‌شوند که بحران هر دوره به طور مطلوبی حل و فصل شود. چهار قابلیتی که ممکن است در کودکی ظاهر شوند، امید، اراده، هدفمندی و شایستگی هستند. وفاداری در نوجوانی و عشق، توجه و خرد در بزرگسالی آشکار می‌شوند. این قابلیت‌ها تا اندازه بسیار زیادی به یکدیگر وابسته‌اند و هیچ‌ کدام نمی‌توانند تا تحکیم کامل و مطمئن قابلیت قبلی گسترش یابند.[13]

 

 

مراحل هشت‌گانه نظریه اریکسون عبارتند از:

1- اعتماد در برابر بی‌اعتمادی(تولد تا یک سالگی)

  اریکسون معتقد بود، زیربنای شخصیت سالم را احساس اعتماد می‌سازد. اگر کودک حس اعتماد درونی و عمیق داشته باشد، دنیا را امن و باثبات و مردم را قابل اطمینان می‌بیند. این حس به چگونگی رابطه مادر و کودک و نحوه مراقبت او از کودک بستگی دارد.

 

2- خودگردانی در برابر شرم و تردید(1 تا 3 سالگی)

  خودگردانی به احساس تسلط کودک بر خود و تکانه‌هایش مربوط می‌گردد. کودک در این دوره مستقل از والدین مهارت‌های حرکتی را می‌آموزد.

 

3- ابتکار در برابر احساس گناه(3 تا 5 سالگی)

  اریکسون این دوره را سن بازی می‌نامد و معتقد است کودک در این دوره شدیدا اجتماعی شده است.

 

4- کوشایی در برابر احساس حقارت(6 تا 11 سالگی)

  در این سن کودک مهارت‌های اجتماعی و استفاده از تکنولوژی زمان خود را آموزش می‌بیند.

 

5- هویت در برابر سردرگمی نقش(11 سالگی تا اواخر نوجوانی).[14]                 اریکسون معتقد بود تکلیف عمده نوجوان کسب هویت است. یعنی یافتن پاسخی به این دو سوال: "من که هستم؟" و "چه می‌کنم؟" اریکسون بحران این دوره را بحران هویت نامید و آن را بخش جدایی‌ناپذیر رشد سالم روانی – اجتماعی دانست. وی معتقد بود این دوره را باید دوره نقش‌آزمایی دانست، دوره‌ای که فرد ممکن است برای شکل دادن به مفهوم یکپارچه‌ای از خود، رفتارها، عقاید و علایق گوناگونی را امتحان کند.[15]

 

6- صمیمیت در برابر انزوا(21 سالگی تا 40 سالگی)

  بحران این دوره در خود فرورفتن و کناره‌گیری از روابط اجتماعی است. اخلاق که پدیده‌ای اجتماعی است نیز در اغلب فرهنگ‌ها در این مرحله به وجود می‌آید.

 

7- باروری در برابر بی‌حاصلی(40 سالگی تا 65 سالگی)

  این دوره(میانسالی) برای بسیاری از افراد بارورترین دوره عمر است. اریکسون برای اشاره به نگرانی این افراد در مورد هدایت نسل بعد و فراهم کردن امکانات برای آن‌ها اصطلاح باروری را به کار برد.

 

8- یکپارچگی در برابر پریشانی و رکود(بالای 65 سالگی)

  یکپارچگی عبارت است از، احساس رضایت و خرسندی از بابت سازنده و باارزش بودن زندگی. اریکسون اصطلاح "عروج خود" را برای اشاره به این دوره به کار ‌برده و ناامیدی را بحران این دوره می‌دانست.[16]

 


[1] شاملو، سعید؛ روان‌شناسی شخصیت، تهران، رشد، 1382، چاپ هفتم، ص 75.

[2] شولتز، دوان؛ نظریه شخصیت، یوسف کریمی، تهران، ارسباران، 1378، چاپ اول، ص 223.

[3] بی‌ریا، ناصر و همکاران؛ روان‌شناسی رشد، تهران، سمت، 1375، چاپ اول، ص 778.

[4] روان‌شناسی شخصیت، ص 75.

[5] نظریه شخصیت، ص 326.

[6] روان‌شناسی شخصیت، ص 76.

[7] کاپلان، هارولد؛ خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، نصرت‌الله پورافکاری، تهران، شهر آب، 1376، چاپ دوم، جلد اول، ص 314.

[8] اتکینسون، ریتال و همکاران؛ زمینه روان‌شناسی عمومی، حسن رفیعی و همکاران، تهران، رشد، جلد اول، ص 96.

[9] نظریه شخصیت، ص 325.

[10] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 415.

[11] زمینه روان‌شناسی عمومی، ص 96.

[12] کرمی نوری، رضا؛ روان‌شناسی تربیتی، تهران، 1369، چاپ اول، ص 43.

[13] نظریه شخصیت، ص 335.

[14] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 416.

[15] زمینه روان‌شناسی عمومی، ص 97.

[16] خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری، ص 417 و 418.      

 

 

 

 

پیشینه تجربی:

 

پسرانی که در مهدکودک روابط دوستانه خوبی دارند، در دبستان مهارت های اجتماعی بهتری از خود نشان می دهند.

این نتیجه یک پژوهش جدید در دانشگاه ایلینویز آمریکا است که در تازه ترین شماره نشریه رشد کودک و خردسال چاپ شده است. نتیجه این پژوهش بر روی دختران، با پسران متفاوت بود. آموزگاران کودکانی که در این بررسی شرکت داشتند، به طور کلی تاکید کرده اند که دختران در پایه اول و سوم دبستان، بدون در نظر گرفتن وضعیتی که در مهدکودک داشته اند، مهارت های اجتماعی خوبی از خود بروز می دهند. اما، مهارت های اجتماعی پسرها در دبستان، به کیفیت روابط شان در مهدکودک بستگی پیدا می کند.

به باور کارشناسان این پژوهش، کیفیت روابط دوستانه در مهد کودک هم برای پسران و هم برای دختران مهم است. کودکانی که دارای روابط دوستی خوب و محکم در دوران مهدکودک هستند، کمتر از کودکانی که دوستان اندکی دارند یا هیچ دوستی ندارند، با مشکلات رفتاری در مهدکودک روبه رو می شوند. اما این مشلات رفتاری در پسرانی که روابط دوستی خوبی ندارند، در مدرسه هم ادامه پیدا می کند. این پژوهش ۵۶۷ کودک را مورد بررسی قرار داده است. 

کارشناسان این پژوهش به پدر و مادرها پیشنهاد کرده اند که به پسران مهدکودکی خود کمک کنند تا از طریق شرکت در گروه های بازی یا گذاشتن قرار برای بازی کردن با هم سالان خود، بتوانند دوستانی برای خود بیابند. آن ها به پدر و مادرها یادآوری کرده اند که کودکان شان به آن ها به عنوان الگوهایی در برقرار روابط دوستانه و اجتماعی نگاه می کنند. اگر آن ها با دوستان شان رابطه ای همراه با اهمیت دادن و احترام داشته باشند، کودکان نیز از آن تاثیر می پذیرند. اگر کودکان بیاموزند می توانند انتظار داشته باشند که دیگران با آن ها خوب برخورد کنند، در روابط خود دوستانه و همراه با احترام رفتار خواهند کرد. 

منبع

 http://www.sciencedaily.com

 

 

خانم فاطمه کتان یکی از مربیان مهدکودک ودارای مدرک کارشناسی ارشد علوم اجتماعی در رابطه با تأثیر مهدکودک در رشد اجتماعی کودکان می گویند:

دوران کودکی دوران پاک و بانشاط و حساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد . تا با یادگیری مهارت های لازم آینده خود را به تنهایی تا حد ممکن بسازند .

 

 چند سالی که من مربی مهد بوده ام با کودکان مختلفی برخورد داشتم . با هر کدام از این بچه ها باید رفتار خاصی داشت .

همه با هم فرق می کنند . مثلاً بعضی از کودکان هستند که خیلی بی قرار و وابسته به پدر و مادرند که باید به این کودکان توجه بیشتری بشود . یا بعضی از کودکان هستند که خیلی شلوغ و لجبازند و باید با این کودکان هم رفتار خاص خودشان را داشته باشیم .

اکثر بچه ها در روز اول مهدکودک حتی سلام کردن را هم بلد نیستند ، خیلی خجالتی و گوشه گیرند و به تدریج به این محیط عادت می کنند . البته کودکانی هم داریم که خیلی وابسته به پدر و مادرند و دوری آنها را نمی توانند تحمل کنند . به همین خاطر والدینشان از آوردن کودکانشان به مهد کودک منصرف می شوند . مهدکودک تأثیر زیادی در اجتماعی شدن ، قانون مند شدن و مستقل بار آمدن کودکان دارد .

در هر حال آموزش ها و ارتباطاتی که در مهدکودک می بینند باعث توانمندی و رشد فکری و ذهنی آنها می شود.

 

مهد کودک یا کودکستان نوعی آموزشگاه است که برای نگهداری و پرورش کودکان خردسال، و گذار آنها از محیط خانه به مدرسهایجاد شده است. با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده­ها کاسته و بر نقش کانون­های اجتماعی از قبیل مهدکودک، در الگو­دهی به شخصیت کودک افزوده می­شود. مهدکودک برای بچه ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می­کند. تحقیقات متعددی به تاثیرات مثبت مهدکودک بر رشد ابعاد مختلف وجود کودکان صحه می­گذارد. افزایش اعتماد به نفس، استقلال شخصی، رشد مهارتهای کلامی و زبانی ، همکاری و احترام به حقوق دیگران ، یادگیری نظم و انضباط، تقویت ارزشهای اخلاقی و اجتماعی و.... مواردی است که می توان به آنها اشاره کرد.  کودک رفتارهای مورد پذیرش در جامعه را می آموزد. در کل، کودکانی که دوران کودکی را در مهدکودک مطلوبی می­گذرانند ­بهتر و راحت­تر می­توانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و در ارتباطات اجتماعی خود کمتر به مشکل برخورد می­کنند و نسبت به دیگر کودکان به مراتب، جامعه پذیرتر هستند.

اگر مادری شاغل باشد شاید نیاز چندانی به یافتن پاسخ این سوالات نداشته باشد. چرا که وضعیت خاص او ایجاب می­کند ساعاتی از روز را در کنار فرزندش نباشد و مهد کودک می­تواند گزینه­ای برای سپردن کودکش به آنجا باشد. در واقع امروزه تعداد مادران شاغل افزایش یافته است و مهدکودک برای نوباوگان و کودکان نوپا متداول شده است. ولی در صورت شاغل نبودن مادر، آیا باز هم لزومی بر استفاده کودکان زیر 5 سال از مهد کودک وجود دارد؟توصیه روان شناسان کودک، برای استفاده مادران از مهدکودک نه فقط به جهت گذران ساعاتی از روز و صرف نگهداری و مراقبتهای بهداشتی و تغذیه­ای کودک است، بلکه هدف عمده استفاده از مهد کودک، رشد و تربیت اجتماعی و آموزشهای ویژه­ای است که به صورت غیر مستقیم به کودکان داده می­شود و تنها مادرانی قادرند از عهده آن برآیند که خود آموزش­های لازم را دیده باشند و علاوه بر آن امکانات متنوع آموزشی نیز در اختیار داشته باشند. مهد کودک با داشتن امکانات متنوع­تر ، فرصت­های بیشتری برای رشد خلاقیت، استقلال، سازگاری های فردی و اجتماعی ، رشد حواس و.... می­تواند فراهم کند و از وابستگی های بین مادر و کودک بخصوص در خانواده­های تک فرزند می کاهد. امروزه پژوهش­ها نشان می­دهند که مهدکودک و کیفیت آن، بر رشد ذهنی کودک تاثیر بسزایی دارد.

منابع مجله سپیده دانایی و مجله اینترنتی آفتاب

 

 

نظر خودم:

به نظر من اگر توان ارتباط با مردم را داشته باشیم در کسب موفقیتها پیشرفت بسزایی خواهیم داشت. به همین دلیل ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار مهم است و از همان کودکی باید مورد توجه قرار بگیرد یکی از محیط هایی که می تواند نقش بسیار مهمی در تربیت اجتماعی کودک ایفا کند مهدکودک است که باعث ارتباط و تعامل کودک با همسالانش می شود و از طرفی چون کودک در مهد کودک بازی می کند و راحت است پس می توان گفت که تاثیر پذیری کودک از مهد کودک بسیار بیشتر از خانه و خانواده است پس خانواده ها باید به نقش مهد کودک در تربیت فرزندان خود توجه ویژه ای کنند و اطلاعات کامل و درستی از محیط مهد کسب کنند بدانند که کودک چند ساعت را در مهد کودک سپری  باید کند زیرا اگر کودک ساعات طولانی را دور از خانه و خانواده بمانند پر خاشگر می شود. واز طرفی باید مربی مهد کودک توان تربیت و تعامل با کودکان را بسیار دقیق بداند چون مهد کودک بعد از خانواده اولین نهادی است که باعث تربیت و اجتماعی شدن کودکان می شود و از همه مهمتر اینکه یکی از جایی که تاثیر بسزایی در کشف و رشد استعداد های کودکان دارد مهد کودک است.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 19:37  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:عوامل اثر گذار بر فراگیری یوگا در بین بانوان در 2 سال اخیر در شهر تهران.

1-      تآثیر اجتماع(جامعه)

تعریف اسمی  جامعه:جماعتی ساخته شده از انسان ها که از سنت ها یا نهادها یا ملیت یکسان برخورداند.شوروشوق قرار گرفتن در میان افرادی که در یک محیط دور هم هستند.

تعریف نظری جامعه:

”رابرت مک‌يور“ در تعريف جامعه مى‌گويد: ”جامعه عبارت است از دسته‌اى از مردم که با هم زندگى مى‌کنند و به‌هم تعلق دارند؛ به‌طورى که نه تنها در يک يا چند نفع به‌خصوص بلکه، در مجموعه‌اى از منافع بسيار وسيع مشترک مى‌باشند که همه زندگى آنها را در بر مى‌گيرد“.

بعضى از جامعه‌شناسان ”نظريه تعاون“ را در تعريف جامعه به‌کار برده‌اند. به‌نظر ”ادوارد و سترمارک“ (Edward Westermarck) جامعه‌شناس انگليسي: ”جامعه دسته‌اى از مردم هستند که به‌حال تعاون زندگى مى‌کنند“.

تعریف عملیاتی  جامعه:

جامعه

رابطه برقرار کردن با اطرافیان

چقدر از وقتتان را با دوستان و خانواده تان می گذرانیم؟

چه میزان با همکلاسی ها و همکاران خود صمیمی هستید؟

بی میلی از گوشه نشینی و انزوا

آیا از تنهایی می هراسید؟

چقدر از همفکری و نظرات دوستان خود استفاده می کنید؟

2-      گرفتکی عضلانی

تعریف اسمی گرفتگی عضلانی:

گرفتگی ---->سدشدن /بسته شدن/انقباض مقابل انبساط

عضلانی ---->احساسات عضلانی/هرگاه بر احساسات وضعی حس فشار افزوده می شود /بافتی از سلول های ماهیچه ای درست شده و تشکیل عضلات بدن را می دهد.

تعریف مفهومی گرفتگی: 1 - سد شدن بست شدن : و حیض بسته و گرفتگی بول بگشاید . یا گرفتگی بینی . زکام . 2 - اندوهگینی ملال خاطر انقباض مقابل انبساط : روزی گشاده باشی و روزی گرفته یی بنمای کان گرفتگی از چیست ای پسر ? ( فرخی ).

تعریف عملیاتی گرفتگی عضلانی:

گرفتگی عضلانی

عصبانیت

آیا از میزان توجه خانواده و دوستان نسبت خود راضی هستید؟

کارهایتان را در زمان مقرر به پایان می رسانید؟

ورزش نکردن

در روز چقدر از وقتتان را به ورزش کردن اختصاص می دهید؟

آیا در انجام دادن ورزش کم حوصله هستید؟

کمبود مایعات و املاح بدن

آیا به میزانی که ورزش می کنید مایعات مصرف می کنید؟

آیا به مصرف مایعات و آب به اندازه تمایل ندارید؟

3-      استرس (اضطراب)

تعریف اسمی اضطراب:هیجانی مبهم و ناخوشایند که با بی قراری و پریشانی همراه است /سراسیمگی/بی تابی.

تعریف مفهومی: تنیدگی یا اِستـِرس یا فشار عصبی در روان‌شناسی به معنی فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند، استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده می‌شود.تنش ایجاد شده در بدن و واکنش بدن را تنیدگی می‌گوییم به عبارتی هر عاملی موجب تنش روح و جسم و از دست دادن تعادل فرد شود، تنیدگی‌زا است. هنگام وارد شدن استرس بدن واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد تا تعادل از دست رفته را باز گرداند که این عمل استرس است.

تعریف عملیاتی اضطراب:

استرس(اضطراب)

تغییرات جسمانی

آیا رشد هویت در زندگی برایتان استرس زا است؟

آیا به پذیرفتن نقش های مختلف اجتماعی تمایل دارید؟

استقلال یافتن از والدین برایتان دلنشین است؟

فقر

آیا از شغل خود راضی هستید؟

آیا از میزان حقوق و مزایای خود راضی هستید؟

آیا مسئولیت های شغلی برایتان استرس دارد؟

4-      ویژگی فیزیکی (اندام)

تعریف اسمی اندام:صفا و صفوت تن/بدن/جسم/کالبد/قدوقامت /قدو بالا هیکل.هر یک از بخش های متمایز در پیکر موجود زنده که کار یا کارهای ویژه ای انجام می دهد.

تعریف مفهومی اندام: ( اسم ) 1 - تن بدن جسم کالبد. 2 - قد و قامت قد و بالا هیکل . 3 - هر یک از اعضای بدن عضو . یا اندامهای کار کنش . اعضای عامله . 4 - اجزای یک آلت دستگاه : اندام های اسطرلاب . 5 - آلت رجولیت نره شرم مرد احلیل .

پشیمانی دادن کسی را پشیمان گردانیدن .

تعریف عملیاتی اندام:

اندام

تناسب اندام

آیا به تناسب اندام خود بها می دهید؟

آیا تناسب اندام و کاهش وزن بر روی سلامتی اتان اثر دارد؟

بهداشت روانی

داشتن اندام متناسب بر روی اعتماد به نفس و تمرکزتان اثر می گذارد؟

آیا نسبت به زندگی احساس و دیدی مثبت دارید؟

5-      تبلیغات

تعریف اسمی تبلیغ:شامل پیام های دیداری-گفتاری است که از طریق وسایل تبلیغاتی با پرداخت وجه مردم را به طریقی علاقمند و موافق یک نوع محصول یک خدمت یک فکر یک نقطه نظر و با یک مارک بخصوص می نماید.

تعریف مفهومی تبلیغات: ( مصدراسم )جمع تبلیغ یاادار. تبلیغات. اداره ای که وظیف. آن پخش اخبار و پیامها و مطالب میان مردم است بوسیل. مطبوعات رادیو تلویزیون و غیره.

تعریف عملیاتی تبیغات:

تبلیغات

مستقیم

آیا به تبلیغات شفاف و بدون واسطه اعتماد می کنید؟

تبلیغات بدون واسطه را بیشتر می پسندید؟

غیرمستقیم

آیا تلیغاتی که در برنامه های تلویزیونی به طور غیرعلنی انجام می شودبر تصمیم گیری هایتان اثر دارد؟

مثبت

آیا تبلیغاتی که سطح آگاهی را بالا می برند را می بینید؟

به نظرتان تبلیغات مثبت باعث وسعت بخشیدن به فرهنگ می شود؟

منفی

بعضی از تبلیغات در ارئه محصول یا خدمات مبالغه می کنند می توانند تآثیرخوبی داشته باشند؟


6-         فراگیری

تعریف اسمی:کسب هرنوع رفتار یا فکر یا دانش جدید بر اثر تجربه /گسترش.

تعریف عملیاتی:

فراگیری

تقلید (مدگرایی)

آیا از طرز تفکر و ایده های دیگران استفاده می کنید؟

آیا دنبال ایده های خلاق هستید؟

مشاوره گرفتن از متخصصان

در زمینه ورزش با افراد متخصص مشاوره می کنید؟

به توصیه های مشاوران بابت نحوه و مدت ورزش توجه می کنید؟

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 12:27  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 

عوامل موثر بر گسترش پدیده ی تنبلی اجتماعی در بین افراد ۳۰ تا ۴۰ سال در منطقه ۱شهر تهران در سال های ۹۰ و ۹۱

 

 

فرضیه ها:

 

١. نوع بينش افراد نسبت به تقديرگرايى بر پديده ى تنبلى اجتماعى تاثيرگذار است.

٢. ساختار حكومتى هر جامعه بر افزايش يا كاهش ميزان تنبلى اجتماعى افراد آن جامعه تاثيرگذار است.

٣. قانون و قانون گرايى در جامعه بر ميزان پديده ى تنبلى اجتماعى تاثير گذار است.

٤. ساختار خانواده بر افزايش يا كاهش ميزان تنبلى اجتماعى تاثيرگذار است.

٥. اعتماد متقابل بين افراد بر ميزان تنبلى اجتماعى تاثيرگذار است.

 

 

 

متغیرها:

 

١. تقديرگرايى

 

تعریف مفهومی:

تقدیر تقدیر. [ ت َ ] (ع مص ) اندازه کردن . (زوزنی ) (دهار) (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ) (آنندراج ): قدره ُ علیه و له تقدیراً؛ اندازه نمود آن چیز را بر وی . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) : و کشاورزی و عمارت زمینها و تقدیر آبها و درورزیدن غله ها و ثمره ها پدید آورد. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 27). || مقایسه کردن چیزی را به چیزی و بمقدار آن کردن آن چیز. (اقرب الموارد). || در نزد مهندسان بمعنی شمردن آید. رجوع به عد و کشاف اصطلاحات الفنون شود. || بخش کردن رزق را. (منتهی الارب ). بخش کردن روزی را. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). || در نزد متکلمان محدود ساختن هر مخلوق به حد خود می باشد و آنرا قدر هم نامند. رجوع به قدر و لوح و کشاف اصطلاحات الفنون ج 2 ص1180 و تعریفات جرجانی شود. || از نظر فلاسفه بمعنای مشخص و معین شدن حوادث وجودی و تعیین و اندازه ٔ آن در عالم قضاء الهی و تدوین در لوح محفوظ بوسیله ٔ قلم قدرت می باشد. || از نظر عرفاء تقدیر از طرف حق هدایت است و کسی که ترک تدبیر کند به تقدیر راضی شود و کسی که مشاهده ٔ مقدور کند خود را بی اختیار داند. (فرهنگ علوم عقلی تألیف سجادی ص 173). || فرمان دادن . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). فرمان دادن و حکم کردن خدا بر امری . (از اقرب الموارد). قضا و فرمان خدا و سرنوشت . (ناظم الاطباء). قضا و حکم خدای تعالی درباره ٔ مخلوق . (یادداشت بخط مرحوم دهخدا) : فالق الاصباح و جعل اللیل سکناً و الشمس و القمر حسباناً ذلک تقدیر العزیز العلیم . (قرآن 6 / 96). والشمس تجری لمستقر لها ذلک تقدیر العزیز العلیم . (قرآن 36 / 38).

 

 تعریف عملیاتی:

 

 

 

              متغير        

       

                 بعد 

                                مؤلفه      

 

 

 

 

          

   

  

 

         تقديرگرايى

 

 

 

 

      احساس بى قدرتى

 

احساس بى قدرتى در تعيين سرنوشت خود نشئت گرفته از آموزه هاى دينى است يا ريشه در تاريخ و فرهنگ ايرانيان دارد؟

 

 

آيا براى غلبه بر احساس بى قدرتى ناشى از تقديرگرايى ، اراده گرايى راه كار مناسبى به نظر مى رسد؟

 

 

 

 

          گریز از قبول

           مسئولیت

 

 

آيا تن دادن به سرنوشت که نوعی مسئولیت گریزی به شمار می آید نشئت گرفته ازخصایص منفی چون خود باختگی، خود کم بینی و ... است؟

 

 

آيا در برابر مشكلات زندگى ( اقتصادى، عاطفى و ...) بى چون و چرا تسليم تقدير مى شويد (از قبول مسئولیت شانه خالی می کنید)  يا شخصاً براى حل آن مشكل تلاش مى كنيد؟

 

 

 

٢. ساختار حكومتى

 

تعریف مفهومی:

 

ساختار سامان کلی اجزا و بخش ها براساس ارتباط پویای آن ها. این واژه در هنر یا مهندسی کاربرد دارد، ولی مثلاً در هندسه به کار نمی رود (زیرا در هندسه با مقولات دینامیک سر و کاری نیست).

ساختار چگونگی ساختمان چیزی,ترتیب اجزاء و بخش های یک جسم,چیز ساخته شده. در شعر به معنای قالب شعر است.

حکومت حکومت . [ ح ُ م َ ] (ع مص ) حکومة. قضا. قضاوت کردن . داوری کردن . || حکم راندن . دیوان کردن . || فرمانروایی کردن . || سلطنت کرد ن ، پادشاهی کردن . (فرهنگ فارسی معین ). || (اِمص ) فرماندهی . حکمرانی . حکم . (در تمام معانی ) سلطنت . سلطان . || ترافع. داوری . قضاوت : منزلت تو نزدامیرالمؤمنین منزلت راستگوی امین است نه گمان زده ٔ تهمتناک ، چرا که امر حکومت را بتو سپرده ... (تاریخ بیهقی ص 313). گفت : یا عمر مرا با وی حکومتی است . عمر هشام را گفت : او بر تو دعوی دارد. (راحةالصدور راوندی ). بیطار از آنچه در چشم چارپایان می کشند در دیده ٔ او کشید و کور شد، حکومت بداور بردند. (گلستان ). ج ، حکومات . || (اصطلاح علم اصول ) عبارت است ازآنکه دلیلی به دلالت لفظی حکم عامی را که دلیل حکمی دیگر بطور عموم بیان کرده به برخی از افراد آن اختصاص دهد. و یا آنکه حکومت عبارت از تصرف دلیل است در دلیل دیگری ، خواه این تصرف نسبت بموضوع آن باشد و خواه نسبت بمحمول ، مثلاً دلیلی که میگوید لاشک لکثیرالشک بر دلیل اذا شککت فابن علی الاکثر، حکومت خواهد داشت ،زیرا حکم بنای بر اکثر را که بر همه افراد شک کننده متوجه بود بر غیر کثیرالشک متوجه میسازد. در کتاب اصول الاستنباط آمده : حکومت عبارت است از اخراج بعض افراد عام از حکم یا ادخال آن در حکم ولی با تصرف در موضوع غالباً، چنانچه اگر «اکرم العلماء» داشته باشیم ونصی گوید: «المنجم لیس بعالم » این نص نسبت به اکرم العلما حکومت دارد و فرق حکومت با تخصیص آن است که تخصیص تصرف در موضوع عام و در حکم ندارد. برای تفصیل بیشتر رجوع به اصول الاستنباط، چ بغداد ص 236 شود. علمای اصولی متأخر در این زمینه کتابها نوشته اند و از آن جمله است کتاب فصل الخصومة فی الورود و الحکومة.

 

تعريف عملياتى: 

 

             متغير       

       

                بعد 

                                  مؤلفه      

 

 

 

 

          

 

 

      ساختار حكومتى

 

 

 

 

       بى اعتمادى به دولت

 

 

 قانون پذير نبودن مسئولان و نهاد هاى حكومتى به چه ميزان باعث بى اعتمادى به دولت و گرايش افراد به فرار از مسئوليت ( و تنبلى اجتماعى) مى گردد؟ 

 

 

آیا سیاست گذاری های دولت که باعث ایجاد فاصله ی طبقاتی در جامعه می شود در بروز بی اعتمادی مردم دخیل است؟

 

 

 

 

   انحصارگرايى و تماميت خواهى حكومت

 

 

آيا عدم مشاركت مردم و جلوگيرى از خصوصى سازى توسط دولت در امور مختلف باعث عميق تر شدن شكاف بين ملت و دولت مى گردد؟

 

 

آیا خود محوری دولت موجب بروز دلسردی و بی تفاوتی مردم می شود؟

 

 

 

٣. قانون و قانون گرايى

 

تعریف مفهومی:

قانون قانون . (معرب ، اِ) ۞ اصل . (برهان ) (ناظم الاطباء) (مهذب الاسماء) (منتهی الارب ). گویند این لغت معرب کانون است و عربی نیست لیکن در عربی مستعمل است . (برهان ) (مهذب الاسماء) (منتهی الارب ). امری است کلی که بر همه جزئیاتش منطبق گردد و احکام جزئیات از آن شناخته شود چون گفته ٔ نحویان ! فاعل مرفوع است و مفعول منصوب و مضاف الیه مجرور. (ترجمه ٔ تعریفات ). قاعده . (برهان ). رجوع به قاعده شود. رسم . (برهان ). ناموس . دستور. (برهان ) (ناظم الاطباء). یاسه .(ناظم الاطباء). یاسا. حکم اجباری که از دستگاه حکومت مقتدر مملکتی صدور یابد و مبنی و متکی بر طبیعت عالم تمدن و متناسب با طبیعت انسان باشد و بدون استثناء شامل همه ٔ افراد مردم آن مملکت گردد و اغراض مستبدانه ٔ اشخاص را در آن دخالتی نباشد. (ناظم الاطباء).
ترکیبات : قانون دان . قانون زن . قانون شکن . قانون شکنی . قانون گذار. قانون گذاری ، قانون نواز. قانونی .

 

تعريف عملياتى: 

 

               متغير       

       

                بعد 

                           مؤلفه      

 

 

 

 

          

 

 

 

 

   قانون و قانون گرايى

 

 

 

 

    نظارت بر عملكرد افراد

 

 

 آيا عدم كارايى دستگاه هاى نظارتى باعث اشاعه ى کم کاری و دلسردی افراد مى شود؟

 

 

چگونه ضعف كنترل اجتماعى باعث به وجود آمدن ناهنجارى هاى مختلف اجتماعى مى شود؟

 

 

 

 

 دوگانگى عملكرد قانون بر اقشار مختلف

 

 

آيا قانون پذير نبودن مسئولان و نهادهاى حكومتى باعث خدشه دارشدن قانون و هم چنين قانون گريزى مردم مى گردد؟ 

 

 

عدم تساوى مردم در مقابل قانون دليل بر ضعف قانون است يا اجراى آن؟

 

 

 

٤. ساختار خانواده

 

تعریف مفهومی:

خانواده خانواده . [ ن َ / ن ِ دَ / دِ ] (اِ مرکب ) خاندان . (غیاث اللغات ) (ناظم الاطباء). دودمان . خیل خانه . (ناظم الاطباء). تبار. دوده : اصیل زاده و از خانواده ٔ حرمت

تعریف نظری:

 

رنه کونیگ، از جامعه‌شناسان خانواده، مهم‌ترین خصلت و مشخصه اصلی خانواده را رویارویی روابط و صمیمیت می‌داند و خانواده را گروهی که با احساسات شدید با یکدیگر در ارتباط هستند، تعریف می‌کند. او معتقد است در دوران کنونی کارکردهای ثانویه خانواده، شامل کارکردهای اقتصادی، آموزشی، بهداشتی، نگهداری از سالخوردگان و گذران اوقات فراغت، به سازمان‌های دولتی واگذار شده و خانواده قادر شده به کارکرد اولیه خود، رشد شخصیت اجتماعی و فرهنگی کودکان، بپردازد. کونیگ در عین حال برای واگذاری کارکردهای خانواده به جامعه و جدا شدن خانواده از روابط و مناسبات کل جامعه از اصطلاح ناهماهنگی استفاده می‌کند و معتقد است خانواده بیش از حد به جامعه وابسته شده و از آن‌جا که این کارکردها برای خانواده اساسی بوده‌اند، خانواده بدون آنان قادر به ادامه حیات نیست. وی هم‌چنین خانواده و جامعه را بیشتر در تقابل با یکدیگر می‌داند و نه در ارتباط با هم و معتقد است تضاد و نابرابری‌های موجود و اختلالات در روابط درونی خانواده، که برای آن از اصطلاح نابسامانی استفاده می‌کند، ارتباطی با جامعه ندارند.

 

 

تعريف عملياتى: 

 

          متغير       

       

               بعد 

                          مؤلفه      

 

 

 

 

          

 

 

        ساختار خانواده

 

 

 

 

        نوع روابط

 

آيا پدرسالاری در تخریب حسن روابط افراد خانواده تاثیرگذار است؟

 

 

آیا در مسائل و تصمیم گیری ها نظرات همه ی افراد خانواده حتی فرزندان کوچکتر هم مد نظر قرار می گیرد؟

 

 

 

 

   میزان با هم بودن افراد    خانواده

 

 

آيا نوع اشتغال والدین به کارهای خارج از منزل به انسجام خانواده لطمه وارد می کند؟

 

 

آيا فاصله ی سنی فرزندان و پدر و مادر (generation gap) در عدم درک اولیا از خواسته های فرزندان موثر است؟

 

 

٥.اعتماد

 

تعریف نظری:

 

نیکلاس لومان (Niklas Luhmann)؛ لومان در باب کارکرد اعتماد نظر داده و معتقد است که نبود اعتماد در جامعه مشکل‌آفرین است. وی بدین‌خاطر تاکید کرده که افراد باید به طور ارادی و به مقتضای زمان و ضرورت به دیگران اعتماد کنند. بنابراین از منظر لومان اعتماد یک ساز و کار اجتماعی است که در آن انتظارات، اعمال و رفتار انسان‌ها هدایت و تنظیم می‌شود و نهایت امر اینکه به اعتقاد لومان در صورت اجرای درست قوانین در جامعه و اعمال قدرت مشروع از سوی متصدیان مربوطه، همکاری و مشارکت اعضای جامعه را در کلیه سطوح شاهد خواهیم بود که این امر از تبعات اعتماد به یکدیگر است و خود تقویت کننده اعتماد به دیگران است.

 

تعريف عملياتى: 

 

 

          متغير       

 

               بعد 

                                   مؤلفه  

 

 

 

 

 

 

               اعتماد  

 

 

 

  انتظار در روابط فردی

 

 

آیا اجرای وظایف توسط تک تک افراد گروه به حسن روابط فردی بین آنان بستگی دارد؟

 

 

برقراری روابط صحیح بین فردی تا چه میزان باعث گسترش احساس مسئولیت افراد نسبت به یکدیگر می گردد؟

 

 

  

             انگيزه

 

 

آيا گسترش يك فرهنگ مبتنى بر ارزش هاى مشترك سبب ايجاد انگيزه در افراد مى شود؟

 

 

آیا ایجاد انگیزه در افراد(حتی با در نظر گرفتن پاداش) برای رسیدن به حد مطلوب بهره وری معقول است؟

 

 

 

 

 

 

6. تنبلی اجتماعی

 تعریف مفهومی:

 

تنبلی تنبلی . [ تَم ْ ب َ ] (حامص ) کاهلی و تن پروری . (ناظم الاطباء). تن آسانی . آسانی . تن پروری . بمعنی کاهلی در فارسی قدیم معمول نبوده فقط درنسخه ای از شاهنامه این بیت دیده می شود : 
درنگ آوریدی تو از کاهلی 
ز پیری و نادانی و تنبلی .
لیکن در نسخ معتبر صورت مصراع این است :
سبب پیری آمد وگر بددلی .
(یادداشت به خط مرحوم دهخدا). رجوع به تنبل شود.

 

تعريف عملياتى: 

 

 

                متغير       

       

 

            بعد 

 

                      مؤلفه  

   

 

 

 

 

 

        تنبلی اجتماعی

 

 

 

 

   عدم علاقمندی به کار

 

 

آيا مختار نبودن فرد در انتخاب شغل مورد علاقه را مى توان علت اصلى دلسردى نسبت به كار دانست؟ 

 

 

آیا نامناسب بودن شرایط محیط کار را می توان از علل عدم علاقمندی به کار برشمرد؟

 

 

 

 

نا متعارف بودن سطح درآمد ومخارج زندگی

 

 

آيا نامكفى بودن درآمد و چند شغلى بودن افراد را مى توان علت اصلى كم كارى آنان دانست؟ 

 

 

آيا روى آوردن افراد به كارهايى كه در آن ها تخصصى ندارند، براى كسب درآمد بيشتر، باعث كاهش بهره ورى مى گردد؟

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 8:25  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

                            ....................................................................انگیزه پیشرفت

                            .....................................................................خلاقیت

                            ......................................................................دستیابی به ارامش

 تاثیر اعتماد به نفس.......................................................................کسب موفقیت

                            .........................................................................احساس تعلق

                            ..........................................................................حس صلاحیت و شایستگی  

1-اعتما به نفس...............................تسلط بر مهارتهای خود..........................خلاقیت

                                                                                 داشتن مهارت و توانایی (تعدیل کننده)

2-اعتماد به نفس............................تحقق ارمان............................................انگیزه پیشرفت

                                                                    اطمینان به اراده خود(تعدیل کتتده)

3- اعتماد به نفس .........................پیشرفت ...............................................دستیابی به ارامش

                                                                           اراده قوی(تعدیل کننده)

4-اعتماد به نفس.............................حس رضایتمندی......................................کسب موفقیت

                                                                         امیدوار بودن و همت و تلاش  (تعدیل کننده) 

5-اعتماد به نفس...........................رهایی از خود کم بینی...............................احساس تعلق

                                                                                   اعتماد به توانایی خود(تعدیل کننده)

                                                                                        

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 0:15  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه تجربی....

اکثر روان شناسان برخورداری از اعتماد به نفس یعنی ارزیابی مثبت ازخود داشتن را به عنوان عامل مرکزی واساسی در سازگاری عاطفی ــ اجتماعی افراد می دانند . این باورگسترش یافته ودارای تاریخچه ی طولانی است . ابتدا روان شناسان وجامعه شناسان ازجمله ویلیام جیمز ، هربرت مید وچارلز کولی براهمیت اعتماد به  نفس تاکید داشتند سال های بعد روان شناسان نظریه ها را با کارهای تجربی درهم آمیختند  و نتیجه گرفتند که اعتماد به نفس با شادکامی وکارکرد مفید داشتن رابطه ی متقابل دارد.

 مک دوگال : یکی از تمایلاتی که آن را  غریزی دانسته میلی است که به منظور اثبات یا برکرسی نشاندن خود درمحیط خویش واحراز بهتری وبرتری موردنظر خویش درفرد آدمی به وجود می آید.

آدلر: این تمایل را فقط به صورت غریزه ی ساده نمی داند بلکه درحکم غریزه ی ممتازی می داند که جنبانده وبرانگیزنده ی اصلی عملی ورفتار آدمی است .پس  کوشش ها وتلاش ها همه برمحور جبران  به وجود می آید.

پالمر 1967 ؛ حس اعتماد به نفس را دررابطه با نظرات پیاژه توضیح د اده است وی دربررسی ها یش نشان داد که اعتماد به نفس بیش ازاندازه زمانی درفرد به وجود می آید که وی بپذیرد برای تمام مشکلات راه حل کافی وجود ندارد وبسیاری ازاین مشکلات اجتناب ناپذیر می باشد . وبه واسطه ی این اعتماد به نفس ، فرد از جستجوی بی مورد برای یافتن راه حل مناسب برای مشکلات دست می کشد.

کارل راجرز اعتقاد داشت که آدمی نیاز دارد به  این که خودش را باقدر وقیمت بداند درنتیجه تجارب شخصی همراه با رضایت خاطریاعدم رضایت خاطری که ازچگونگی قدردانی دیگران حاصل می شود نیاز دیگری به وجود می آید که قدردانی از خویشتن است . این نیاز ممکن است با نیاز به این که دیگران قدر آدمی را بدانند همراه باشد یا نباشد یعنی ممکن است این نیاز را نادیده بگیرند وبه این نتیجه رسیدند که وجود شکاف وفاصله بین خود ادراک شده وخود ایده آل عاملی است که مشکلات مربوط به اعتماد به نفس را به وجود می آورد . خود ادراک شده همان خود پنداره است یعنی یک دیدگاه عینی درباره ی مهارت ها ، صفات و ویژگی هایی که دریک فرد وجود دارد یا فرد فاقد آن هاست .

-پژوهش‌هاي انجام يافته در خارج از كشور:

ـ کوپر اسمیت (۱۹۶۷) در تحقیق خود به این نتیجه رسید افرادی که  که احساس اعتماد به نفس ، استعداد ، خلاقیت و ابراز وجود می کنند وبه راحتی تحت تأثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرند. همچنین او در تحقیقات خود دریافت که بین اعتماد به نفس دختران و پسران تفاوت معناداری وجود ندارد.

 

ـ استنک (۱۹۷۳) ارتباط بین اعتماد به نفس و تصور فرد از توانایی خود را مورد بررسی قرار داد و دریافت اگر میزان اعتمادبه نفس کاهش یابد، احساس ضعف و ناتوانی درفرد به وجود می آید وبر عکس. تغبیرات مثبتی مثل افزایش پیشرفت تحصیلی، افزایش تلاش برای کسب موفقیت ، داشتن اعتماد به نفس و بلند همتی ، تمایل به داشتن سلامت بیشتر و بهتر در او به وجود می آورد .

استرامن و همکاران (۱۹۸۸) عنوان نمودند کسانی که از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند، عملکرد بهتری در تحصیل دارند و از نظر روان شناختی بهتر سازگار می باشند .

پیشینه نظری....

تعاریفی از اعتمادبه نفس:

مازلو اعتماد به نفس را عبارت می‌داند از شایستگی، توانمندی، کفایت، اطمینان، استقلال و آزادی. چنانچه ارضاء گردد فرداحساس ارزشمند بودن، توانا بودن، مثمر به ثمر بودن و احساس غرور و اعتماد به خود می‌کند و اگر ارضاء نگردد فرد احساس حقارت، درماندگی و ضعف می‌کند (مدی، 1976).

راجرز اعتماد به نفس را عبارت می‌داند از ارزیابی مداوم شخص نسبت به ارزشمندی خویشتن خود

روزنبرگ می‌گوید: هر فرد آگاهی‌هایی در مورد خود دارد، بخش ارزشی این آگاهی‌ها عزت نفس نام دارد رابسون اعتمادبه نفس را عبارت می‌داند از حس رضامندی، خویشتن‌پذیری که ارزیابی خود درباره ارزشمندی قدر و منزلت، جذابیت، شایستگی و کفایت و توانایی جهت ارضای تمایلات و خواسته‌های فرد، منتج می‌شود.

مؤلفه‌های اعتماد به نفس عبارتند از: 1-امنیت  2-خودپذیری  3-پیوندجویی  4-تعهد  5-شایستگی

-دیدگاه بک:

بک (1985) می‌گوید: افراد یکه اعتمادبه نفس پایین دارند می‌کوشند موفقیت‌ها را به بیرون نسبت دهند و

شکست‌ها را به درون، شواهد بیانگر این مطلب است که کودکان نیز از این شیوه‌ها استفاده می‌کنند. بک متذکر

می‌شود که اغلب واکنش‌های منفی احساس ناشی از فقدان اعتماد به نفس است.

-دیدگاه هورنای:

هورنای معتقد است اعتماد به نفس یکی از نیازهای انسان است و عبارتست  از ارزش خود را در درجه اهمیت و

ارزشی که دیگران برای او قائل هستند، دانستن.

به عقیده هورنای، آگاهی شخص از خود واقعی و از استعدادهای بالقوه و امکاناتی که دارد او را قادر می‌سازد به

اینکه کاملاً تسلیم محیط اجتماعی نباشد و احیاناً از خود ابتکار به خرج دهد و شخصیت خود را به رنگ

مخصوصی درآورده و آنرا از شخصیت افراد دیگری که تحت تأثیر همان عوامل اجتماعی و فرهنگی قرار

گرفته‌اند ممتاز سازد، شخصی که اعتماد به نفس پایین دارد از اینکه صاحب قدرت و سیادت شود مأیوس شده و

حتی این امید را ندارد که بتواند روی پای خود بایستد یعنی قائم بذات باشد از اینرو می‌خواهد از آزار و ایذاء

دیگران در پناه قرار گیرد و ضمناً برای خود حامی و پشتیبان فراهم سازد تا در زندگی او را یاری کنند از این رو

سخت می‌کوشد مورد محبت دیگران واقع شود و همه او را دوست بدارند.

-دیدگاه راجرز:

تصور نسبتاً دائمی هر فرد راجع به ارزشی که او برای خود قائل می‌شود و رابطه این ارزش یا خود واقعی است

که شامل تمام افکار، ادراک‌ها و ارزش‌ها که من را تشکیل می‌دهد و من شامل آنچه هستم وآنچه می‌توانم و بر

ادراک فرد از جهان تأثیر دارد. پشتکار انسان را موفق می‌کند و بهترین نردبان ترقی است.

افرادی که بر اعتمادبه نفس و پشتکار  خود تکیه دادند، بیش از اشخاصی که به قریحه و مواهب طبیعی خود

متکی هستند بر رستگاری و پیشرفت نزدیکندو از خسران دور هستند. نسبت پشتکار و اعتماد به نفس با

مواهب طبیعی مثل نسبت اراده است به قابلیت، همانطوریکه شخص هر قدر قابلیت انجام کاری را داشته باشد

تا اراده انجام آن رانکند به انجامش موفق نخواهد شد، همینطور هم هر قدر انسان، صاحب ذوق و قریحه و هوش

باشد تا آن ذوق مقرون به پشتکار و اعتمادنفس و تلاش نباشد مثمرثمر نیست، پس اعتماد به نفس اساس امید

است.

مازلو هدف و آرمان اصلی انسان را تربیت و تقلای او را دست یافتن به مرتبه والای انسانی و همانا تحقیق خویشتن یا خود شكوفایی می داند. وی مراتبی را برای دسترسی به این آرمان به صورت سلسله مراتب نیازها تدوین نموده كه یكی از آن مراحل را احساس ارزش و احساس اعتمادبه نفس بیان می دارد كه در ذیل ضمن بحث و بررسی نظریات مازلو پیرامون اعتماد به نفس سایر سلسله مراتب نیازها را به طور مختصر بیان می كنیم. به این ترتیب شرط اولیه دست یافتن به خود شكوفایی ارضای چهار نیازی است كه در سطوح پایین سلسله مراتب قرار گرفته و عبارت است از:

۱- نیاز های جسمانی و فیزیولوژیك.

۲- نیازهای ایمنی.

۳- نیازهای محبت و احساس تعلق ها.

۴- نیاز به احترام یا نیاز به عزت نفس

مازلو در مورد پیامدهای عدم ارضای این اسطح از نیازهای پنجگانه می نویسد:

بی اعتنایی به این نیازها موجب احساساتی از قبیل حقارت, ضعف و درماندگی می شود كه این احساسات نیز خود به وجود آورنده دلسردی و یاس اساسی خواهد شد و یا اینكه گرایش های روانی نژندی یا جبرانی را به وجود خواهد آورد. ارزشیابی ضرورت اعتماد به نفس بنیادی و درك این مطلب را كه مردم بدون آن چقدر احساس درماندگی می كنند و می توان از طریق مطالعه روان نژندی ناشی از ضربه شدید روحی بدست آورد .

وی در ادامه بحث به نتایج ارضا این سطح از نیازهای آدمی اشاره كرده اظهار می دارد:

ارضای نیاز به  احساساتی از قبیل اعتماد به نفس, ارزش, قدرت, لیاقت و كفایت, مفید و مثمر بودن در جهان منتهی می شود. احساسات اتكا به خود, احترام به خود, حرمت به نفس, اطمینان و اعتماد به خود, احساس توانایی توفیق, شایستگی, موفقیت, قدرت نفس, شایستگی احترام, قدرت رهبری و استقلال از نتایج مثبت ارضای نیاز به اعتماد به نفس می باشند.

شولتس درباره اعتماد به نفس می گوید: احترام به خود یك احترام درونی است. احساس ایمنی درونی و اعتماد, خود را ارزشمند و شایسته احساس نمودن كه برای دستیابی به آن باید "خود" راستین را شناخت و نقاط ضعف و قوت را دریافت بگونه ای كه اگر ندانیم چیستیم و كیستیم نمی توانیم به خود احترام بگذاریم مازلو سالمترین و ثابت ترین حرمت به نفس را مبتنی به احترام استحقاقی از سوی دیگریان و نه شهرت ظاهری و تمجید بی مورد دانسته است بنابراین به برطرف شدن این نیاز ها كه مورد بحث این تحقیق نیز می باشد, انسان بسوی كمال مطلوب كه همانا تحقیق خویشتن و خود شكوفایی است قدم بر می دارد.

- نیاز به خود شكوفایی: نیاز به خود شكوفایی عالی ترین نیازها است و اجتیاج آدمی را به درك حقایق و درك زیبایی نشان می دهند و به بروز و ظهور استعدادها و ذوق او میدان می دهند. این نیازها ضمناً منشا كشف مجهولات و ایجاد علوم و فنون و هنرهای زیبا بوده و از این پس نیز خواهد بود

آدلر اگر چه كاربرد اعتماد به نفس را در درمان و بسط و توضیح تئوری اش بكار می گیرد اما به وضوح, اهمیت اعتماد به  نفس را دریافت نموده است آدلر مكتب خود را "روان شناسی فردی" نامید و نخستین كسی بود كه جنبه اجتماعی بودن آدمی را بیان كرد وی در كتاب اصول تجربی و نظری روان شناسی فردی خود, بر اعمال و رفتار آدمی كه زاییده كششهای اجتماعی است تاكید می نماید, روان شناسی آد لری تاكید می كند كه تعارض از درون شخصیت سرچشمه نمی گیرد بلكه بین شخصیت و جهان اجتماعی فرد است.

.......................................................................................

برداشتم این است که باید به مفهوم خود یا خویشتن پنداری توجه نمود:

- یعنی اعتقاد به اینكه "من كه هستم".

۲- "خود" آرمانی یا اعتقاد به اینكه "من چه باید باشم" یا "مجبورم چه باشم تا جایی در میان دیگران باشم".

۳- اعتقادات اخلاقی یعنی مجموعه ای از چیزهایی كه فرد درست یا نادرست می داند

بنابراین شالوده شیوه زندگی فرد از همان اویل كودكی ریخته می شود و فرد بنا به ویژگی و كیفیت سه عامل بدنی, روانی و اجتماعی, شیوه خاصی برای برتری جویی و جبران احساس حقارت در پیش می گیرد كه بندرت در سال های بعدی زندگی دگرگون می شود. برتری جوئی تسلط بر دیگران و كسب امتیازات اجتماعی نیست بلكه وحدت بخشیدن به شخصیت است و كوششی است برای آنكه شخص بهتر و كاملتر شود, استعداد ذاتی و بالقوه خود را بالفعل گرداند, به عبارتی برتری جویی از نظر "آد لر" گام برداری در راه كمال خود می باشد.

يافته‌هاي حاصل  نشان مي‌دهد كه همبستگي خيلي بالا بين پيشرفت  و اعتماد به نفس وجود دارد و نتيجه مي‌گيريم كه بين اعتماد به نفس و پيشرفت همبستگي مثبت معناداري وجود دارد همچنين در اين تحقيق رابطه جنسیت با اعتماد به نفس تایید نمیشود اعتمادبه نفس در پسران و دختران تقريباً يكسان است و تفاوت معناداري در اين مورد وجود ندارد زيرا در هر دو گروه همبستگي خيلي بالاست.

از ميان هماهنگي بين يافته‌هاي تحقيق حاضر و تحقيقات قبلي بر مي‌آيد كه بين اعتماد به نفس و پيشرفت رابطه معني‌داري مستقيمي وجود دارد.

به این ترتیب پس از ارضای نیازهایی كه بر شمردیم نیاز به احترام و اعتمادبه نفس در درجه اول اهمیت قرار گرفته و به عنوان انگیزه رفتار و عملكرد انسان قرار می گیرد كه شامل نیاز به احساس ارزش, در نظر گرفتن خود و دیگران, احساس موفقیت و مسولیت می باشد. به بیان دیگر نیازهای اعتماد به نفس شامل اجرا, دستیابی و نشان دادن كفایت در كارها مورد تایید و شناخت دیگران واقع شدن می باشد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم آذر 1393ساعت 23:40  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع : عوامل موثر بر راه اندازي كسب و كار كارآفرينانه

1)تحصيلات كارآفرينانه

تعريف اسمي كارآفريني:  کارآفرینی (به انگلیسی: Entrepreneurship) به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک‌های ناشی از آن اطلاق می‌شود.

تعريف عملياتي:

متغير

بعد

مولفه

 

 

تحصيلات   كارآفرينانه

 

 

تحصيلات   دانشگاهي

 

آيا   در رشته ي كارآفريني تحصيل كرده ايد؟

 

آيا   در تحصيلات آكادميك آموزش كارافريني داشته ايد؟

 

تحصيلات   كارآفرينانه

 

تحصيلات مرتبط

 

آيا   دوره هاي كارآفريني گذرانده ايد؟

 

 

آيا   كارگاه هاي خلاقيت رفته ايد؟

 

 

2)راه اندازي كسب و كار

تعريف اسمي كسب و كار: فعاليت هايي كه توليد و خريد كالا ها و خدمات با هدف فروش آن ها را به منظور كسب سود در بر مي گيرد.

تعريف عملياتي:

متغير

بعد

مولفه

 

 

راه   اندازي كسب و كار

 

 

مدت   زمان راه اندازي

در   چه مدت زماني كسب و كار را راه اندازي كرديد؟

 

مجوز   هاي لازم در چه زماني گرفته شده است؟

 

 

راه   اندازي كسب و كار

 

 

تداوم   در دوره ي معين

 

آيا   در دوره ي اول كسب و كار خود موفق بوده ايد؟

 

در   طول چند سال به سودآوري رسيديد؟

 

3) خصوصيات رفتاري كارافرينان:

تعريف اسمي كارآفرين: كسي است كه تعهد مي كند تا سازماندهي و مدريت كسب و كاري جديد را كه توام با ريسك است را مي پذيرد.

 

متغير

 

بعد

 

مولفه

 

 

خصوصيات   رفتاري كارافرينان

 

 

 

استقلال

آيا   مايل به داشتن كسب و  كاري براي خود   هستيد؟

 

آيا   در دوران نوجواني براي استقلال مالي خود كاري كرده ايد؟

 

 

خصوصيات   رفتاري كارافرينان

 

 

 

 

ريسك پذيري

 

اگر   احتمال شكست وجود داشته باشد ترجيح مي دهيد كار ي را آغاز كنيد؟

 

آيا   حاضر به شروع كاري هستيد كه احتمال برد و باخت آن يكسان باشد؟

 

4) نقش رسانه در معرفي كارآفريني:

تعريف اسمي رسانه:

ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده میشود.

 

 

تعريف عملياتي:

متغير

بعد

مولفه

 

 

نقش   رسانه در معرفي كارآفريني

 

تلويزيون

تا چه اندازه   به برنامه هاي تلويزيون در حوزه كارآفريني توجه مي كنيد؟

 

آيا اين برنامه   ها ايجاد انگيزه مي كنند؟

 

5)حمايت هاي مالي:

عبارت است از تدارك كمك هاي مالي به يك فعاليت به وسيله ي سازمان هاي تجاري با هدف كسب سود.

متغير

بعد

مولفه

 

حمايت مالي

 

بانك ها

آيا   بانك ها براي اعطاي تسهيلات اعتباري آمادگي دارند؟

 

 

حمايت مالي

 

فرشتگان كسب و كار

آيا   پيدا كردن افراد سرمايه گذار كه حامي مالي كسب و كارهاي جديد باشند كار سختي   است؟

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم آذر 1393ساعت 22:58  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع: تاثیر طلاق بر ویژگی های رفتاری کودکان پیش دبستانی (3-6 ساله) در تهران در 2 سال اخیر

فرضيات تحقیق:

 • بین جنسیت سرپرست کودک (بعد از طلاق) و میزان افسردگی کودک پیش دبستانی رابطه معناداری وجوددارد.
 • بین جنسیت سرپرست کودک (بعد از طلاق) و میزان پرخاشگری کودک پیش دبستانی رابطه معناداری وجوددارد.
 • بین اشتغال سرپرست کودک (بعد از طلاق) و میزان احساس امنیت کودک پیش دبستانی رابطه معناداری وجوددارد.
 • بین اشتغال سرپرست کودک (بعد از طلاق) و میزان افسردگی کودک پیش دبستانی رابطه معناداری وجوددارد.
 • بین جنسیت سرپرست کودک (بعد از طلاق) و میزان احساس امنیت کودک پیش دبستانی رابطه معناداری وجوددارد.

تعریف مفاهیم:

 • جنسیت سرپرست کودک (بعد از طلاق)

تعریف مفهومی جنسیت

تعریف عملیاتی جنسیت

حالت و کیفیت جنس (لغت نامه دهخدا )

زن یا مرد بودن

 • اشتغال سرپرست کودک (بعد از طلاق)

تعریف مفهومی اشتغال

تعریف عملیاتی اشتغال

مشغول بودن به کاری،سرگرم بودن به کاری (لغت نامه دهخدا)

آیا سرپرست در جایی مشغول به کار می باشد؟

 • میزان افسردگی کودک پیش دبستانی

تعریف مفهومی افسردگی

تعریف عملیاتی افسردگی

فسردگی،جمود،بستگی،خدوک(لغت نامه دهخدا)

بعد: احساس خستگی

مولفه: آیا کودک علاقه به انجام دادن کاری نشان میدهد؟

 

بعد: احساس تنهایی

مولفه: آیا کودک گوشه گیر است؟ آیا در میهمانی اغلب تنها ماندن را ترجیح میدهد؟

 • میزان پرخاشگری کودک پیش دبستانی

تعریف مفهومی پرخاشگری

تعریف عملیاتی پرخاشگری

غضب، غصه، انفعال (لغت نامه دهخدا)

بعد: حمله

مولفه: عمل خصومت آمیز مستقیم در مقابل شخص یا شیء

 

بعد: بروز انگیزه

مولفه:  قدرت طلبی بر دیگران

 

بعد: عکس العمل

مولفه: پاسخی که در مقابل ناکامی از انسان سرمی زند.

 • میزان احساس امنیت کودک پیش دبستانی

تعریف مفهومی امنیت

تعریف عملیاتی امنیت

بی خوفی و امن(لغت نامه دهخدا)

بعد: فضای خانه

مولفه: آیا کودک در خانه احساس آرامش و آسودگی دارد؟

 

بعد: عاطفی بودن محیط خانه

مولفه: ایا در خانه با کودک با عطوفت رفتار می شود؟

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم آذر 1393ساعت 18:45  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع  اول

عوامل موثر بر خلاقیت دانش آموزان منطقه 7 تهران

بیان مسئله موضوع اول:

در دنیای پیچیده کنونی که شاهد رقابتهای بسیار فشرده در جوامع گوناگون برای دستیابی به جدیدترین فن آوری و منابع قدرت هستیم افراد تیزهوش ، خلاق و صاحبان اندیشه نو از جایگاه بسیار بالا و ارزشمند برخوردار هستند. اصولا یکی از شاخصهای رشد و ارتقا علمی در هر کشوری شکوفایی و تجلی خلاقیت و ابتکار عمل به عنوان زیر ساختار آن جامعه است .

هدف موضوع اول  :

- مشخص کردن رابطه بین خانواده و خلاقیت دانش آموزان

- مشخص کردن رابطه بین هوش و خلاقیت

- مشخص کردن رابطه خلاقیت و انگیزه دانش آموز

- مشخص کردن رابطه خلاقیت و روش های تدریس معلم

ضرورت موضوع اول :

مهمترین نقشی که آموزش و پرورش می تواند در تعلیم و تربیت دانش آموزان ایفا کند خلاقیت در آنان است . جوامعی که بتواند خلاقیت نسل جوان را احیا و شکوفا سازند از میزان قابل توجه توسعه ،رشد و شکوفایی علمی برخوردار خواهد شد و بالعکس عدم خلاقیت موجب رکود صنعتی و فرهنگی و علمی در جامعه می گردد.

5 سوال موضوع  اول :

1- آیا خلاقیت با خانواده رابطه دارد ؟

2- آیا خلاقیت با هوش رابطه دارد ؟

3- آیا خلاقیت با محتوایات کتابهای درسی رابطه دارد ؟

4- آیا خلاقیت با انگیزه دانش آموزان رابطه دارد ؟

5- آیا خلاقیت با وراثت رابطه دارد ؟

بررسی رضايت زناشویی خانواده‌هاي زنان شاغل و خانه دار در شهر تهران  موضوع دوم

بیان مساله موضوع دوم

خانواده نظامی اجتماعی و طبیعی است که ویژگی های خاص خود را دارد پس از ازدواج هر یک از همسران انتظار دارند خانواده جدید همان شکلی را پیدا کند که برای او مطلوب و آشناست هر کدام می کوشند واحد زن و شوهری را در راستای مطلوب و پذیرفته خود سازمان دهد و دیگری را برای هم سازی با خود تحت فشار گذارد .

معمولا رفتارهای فردی موجب شکل گیری قواعد مراودات در بین زوجین می شود بنابراین پذیرش سلیقه ها و رفتار همسر و یا به عبارتی دیگر ، بروز رفتارهای مقبول از سوی همسر می تواند روابط دوتایی را شکل دهد و زمینه را برای برقراری تفاهم در بین زوجین ایجاد کند و در واقع می توان گفت رضایت زناشویی یک ارزیابی کلی از وضع فعلی ارتباط ارائه می دهد.

ضرورت مساله موضوع دوم

غالبا هر همسر مفهوم خاصی از نقش زن و شوهر داردکه بر انتظاراتش از طرف دیگر(همسر)اثر می گذارد حال اگر انتظارات نقش تامین نشود به تعارض و ناسازگاری خواهد انجامید.

بیشتر سردرگمی زنان و مردان دارای رابطه ی پایدار از بحث راجع به تغییر نقش های زن و مرد ناشی می شود. نهضت زنان توجه را به روابط غیر منصفانه در ازدواج می کشاند باروری، پرورش فرزند، نبود موقعیت مساوی در کار خارج از خانه و نبود اجرت مساوی از اولین موضوعاتی است که مورد توجه قرار گرفته است .

هدف موضوع دوم

هدف تحقیق عبارتست از شناسایی رابطه رضایت زناشویی شاغل و خانه دار با مردانی که زنان شاغل و خانه دار دارند به منظور بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی خانوادگی و ارائه راه کارهای مناسب به مدیران و مسئولان مراکز مشاوره و زوج ها جهت کاهش میزان جدایی و طلاق و همچنین برنامه ریزی های دقیق و مناسبتری برای بالا بردن بهداشت روانی خانواده ها و رسیدن به جامعه ای سالم.

5 سوال موضوع دوم

- آیا بین رضایت زناشویی زنان شاغل و خانه دار تفاوت معناداری وجود دارد؟

2- آیا بین رضایت زناشویی مردانی که زنان شاغل دارند و مردانی که زنان خانه دار دارند تفاوتی وجود دارد؟

3-آیا از نظر اقتصادی ، زان مجبور به کار در بیرون از خانه می شوند ؟

4- آیا شاغل بودن زنان می تواند در تربیت فرزندان موثر باشد ؟

5- بررسی و نتیجه در صد آمار طلاق که ناشی از شاغل بودن زنان به وقوع پیوسته است ؟

+ نوشته شده در  شنبه یکم آذر 1393ساعت 11:53  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1-   1- بررسی رضایت همسران خانواده های زنان شاغل و خانه دار در شهر تهران.

سازگاری زناشویی شرایطی می باشد که در آن زن وشوهر در بیشتر مواقع احساس ناشی از خوشبختی و رضایت از همدیگر دارند در خانواده های که زنان شاغل می باشند باید بیشتر به امر زناشویی و تربیت فرزندان وقت کافی بگذارند تا بتوانند رضایتمندی در همسران خود ایجاد نمایند.

2-  2-  بررسی عوامل موثر در تکدی گری و مقابله با این ناهنجاری اجتماعی در دو سال گذشته .

یکی از مسائل مورد توجه مطالعات جامعه شناسی ، تکدی گری است که با ساخت های اجتماعی اقتصادی هر جامعه در ارتباط است . آنانی که با گدایی کردن زندگی خود را می گذرانند نه تنها به کار تولیدی نمی پردازند و یا خدمتی انجام نمی دهند بلکه در مسیرهای انحرافی قدم می گذارند .

3-   3- بررسی عوامل پیشگیری از سرطان و نحوه برخورد مناسب اطرافیان افرادی که به این بیماری دچار شده اند .

یکی از عوامل پیشگیری یا مبارزه با سرطان انجام آزمایشات ادواری مخصوصاً در سنین بالا می باشد چون هر چه زودتر فرد متوجه بیماری خود شود راههای درمان آسانتر و نتیجه بخش تر خواهد بود .همین که می فهمند این بیماری را دارند زندگی خود را پایان یافته می بینند و غافل از اینکه اگر زودتر پی به بیماری خود می بردند درمان پذیر تر می بود .

4-   4- عوامل موثر بر خلاقیتهای دانش آموزان تا مقطع دبستان منطقه 7 تهران

در دنیای امروزه پروراندن کودکان و انگیزه خلاقیت در دانش آموزان یکی از مهمترین کارهای است که باید به آن توجه داشته باشیم و تعلیم و تربیت دانش آموزان بر ابداع و شکوفایی نیروهای پنهان آنان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

5-   5- بررسی مدیریت کردن مصرف آب در منطقه یک شهر تهران و تاثیر آن در زمان کمبود بارش .

با توجه به اینکه در منطقه یک شهر تهران منازل دارای متراژ های زیاد و فضای سبز و استخر می باشند و بعضاً از آب شرب برای آبیاری و غیره استفاده می نمایند ، منطقه یک توانسته از طریق مروجین خود راهکارهای مناسب برای صحیح  مصرف کردن آب را در اکثر مراکز و مکانهای عمومی به مردم آموزش می دهند .                                                                                                                             

+ نوشته شده در  شنبه یکم آذر 1393ساعت 11:19  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:بررسی عوامل موثر بر اعتیاد اینترنتی دانش آموزان دبیرستانی استان تهران

فرضيات تحقیق

1-بین میران اعتقادات مذهبی و اعتیاد اینترنتی دانش آموزان این استان رابطه معناداری وجوددارد.

2-بین میزان ناکامی و اعتیاد اینترنتی دانش آموزان این استان رابطه معناداری وجوددارد.

3-بین میزان انزواطلبی و اعتیاد اینترنتی دانش آموزان این استان رابطه معناداری وجوددارد.

4-بین سطح وضعیت اقتصادی-اجتماعی و اعتیاد اینترنتی دانش آموزان این استان رابطه معناداری وجوددارد.

5-بین میزان سخت گیری/سهل گیری خانواده و اعتیاد اینترنتی دانش آموزان این استان رابطه معناداری وجوددارد.

تعریف مفاهیم

اعتیاد اینترنتی :

تعریف مفهومی: اعتیاداینترنتی نوعی اختلال روانشناختی-اجتماعی است که شامل نوعی وابستگی رفتاری به اینترنت است و استفاده بیمارگونه و وسواسی ازاینترنت را شامل می شود.(Young 1996)

تعریف عملیاتی:

               مؤلفه

            بعد(شاخص)

                  متغیر

آیابیشتراز آنچه انتظاردارید, در اینترنت میمانید؟

زمان بیشتراز قصدمان در اینترنت ماندن

 

 

           اعتیاد اینترنتی

 

 

آیانمرات شمادرنتیجه استفاده بیش ازحدازاینترنت افت کرده است؟

میزان افت شدید نمرات در مدرسه

چقدرایمیل تان را پیش از کارهای ضروری دیگرتان چک میکنید؟

میزان چک کردن ایمیل پیش از کارهای ضروری

چقدردیگران ازشما بخاطر آنلاین ماندن شاکی هستند؟

میزان شاکی بودن دیگران ازما بخاطر آنلاین بودن

میزان اعتقادات مذهبی

تعریف مفهومی:

اعتقاد راعقیده ای مشترک میدانند که همگان آنرا به عنوان امری مسلم تلقی میکنند.(بیرو, 1375:25)

باتوجه به تعریف فوق میتوان اعتقاد مذهبی را باورمشترک یاهمگانی به امورغیرمادی یاخداوند دانست.

تعریف عملیاتی:

               مؤلفه

            بعد(شاخص)

                  متغیر

آیا اصلا در نمازهای جماعت شرکت میکنید؟

میزان شرکت درنمازهای جماعت

 

          اعتقادات مذهبی

 

 

 

آیا در مراسم عزاداری های مختلف شرکت میکنید؟

میزان شرکت درمراسم عزاداری

آیانمازهای یومیه خودراتندمیخوانید ؟

چگونگی انجام نمازهای یومیه

احساس ناکامی

تعریف مفهومی:ناکامی راحالت موجود زنده هنگامیکه ارضا رفتاربرانگیخته وی بامانع روبه رو شده است گویند. (مان:1371,642)

تعریف عملیاتی:

               مؤلفه

            بعد(شاخص)

                  متغیر

آیا درزندگی احساس کمبود محبت میکنید؟

احساس کمبود محبت

 

           احساس ناکامی

                  

آیا درحال حاضربه رشته تحصیلی خود علاقه ای دارید؟

عدم دستیابی به رشته تحصیلی مورد علاقه

آیاجهت ادامه تحصیل خود با کمبود امکانات مواجه هستید؟

کمبود امکانات جهت ادامه تحصیل

انزواطلبی

تعریف نظری:انزواطلبی، در لغت به معنی تنهایی و در خلوت نشستن و از جمع کناره‌گرفتن است و در اصطلاح، عارضه‌ای است که باعث می‌شود کودک و نوجوان از برقرار کردن ارتباط با افراد و محیط خارج دوری کند. کودک یا نوجوان گوشه‌گیر از برخورد با دیگران(افراد ناآشنا) دوری می‌کند. این کودکان نوعا با تقلیل یافتن علایق ذهنی و عاطفی نسبت به اطرافیان خود، از داشتن دوستان نزدیک و صمیمی محروم‌اند. نوجوانی که کم‌رو و گوشه‌گیر است، معمولا از حضور در فعالیت‌های جمعی سر باز می‌زند و فقط با تک‌دوست خود که نوعا به او بسیار وابسته می‌شود، اوقات خود را سپری می‌کند و به صورت افراطی سعی در جدا شدن از دیگران دارد. در فعالیت‌های گروهی، همکاری و مشارکت لازم را ندارد و یا از شرکت در بازی‌های دسته‌جمعی خودداری می‌کند و از جهت کلامی در عین آنکه قادر به تکلم و صحبت می‌باشد، کمتر رابطه برقرار می‌کند و در بیان خواسته‌ها و نظرات خود در بین دیگران، توانایی و کفایت لازم را ندارد. لذا رفتار فوق یکی از جدی‌ترین مشکلات کودکان و نوجوانان می‌باشد. احمدی، احمد؛ روان‌شناسی نوجوان و جوانان، تهران، رودکی، 1369، ص 25.

تعریف عملیاتی:

               مؤلفه

            بعد(شاخص)

                  متغیر

چقدر از وقت خودرا روزانه صرف پرداختن به امورخیالی میکنید؟

خیالبافی مداوم

 

          میزان انزوا طلبی

آیا درزندگی خود احساس تنهایی میکنید؟

احساس تنهایی نمودن

سطح وضعیت اقتصادی-اجتماعی

تعریف مفهومی: منظور موقعیتی است که یک شخص درساختار اجتماعی  کسب میکند که درعرف جامعه به سه طبقه بالا پایین و متوسط تقسیم میشود.(1370:79)

تعریف عملیاتی

 

               مؤلفه

            بعد(شاخص)

                  متغیر

آیا میزان درآمدشما در سطح متوسط جامعه است؟

میزان درآمد  

 

 سطح وضعیت اقتصادی-اجتماعی

آیا پدر یامادرشما افرادی با سطح تحصیلات بالای دیپلم هستند؟

میزان تحصیلات پدر و مادر

میزان سخت گیری/سهل گیری خانواده

تعریف مفهومی: سهل گیری انجام دادن کاری باسادگی و بی هیچ زحمت و دقتی میباشد و سخت گیری زمانی است که بردیگران سخت میگیرد و آن ها را بادقت زیرنظرمیگیرد.(مشیری 1369:617)

تعریف عملیاتی:

               مؤلفه

            بعد(شاخص)

                  متغیر

آیا والدین شما بیش ازحد بررفتارشما نظارت دارند؟

میزان نظارت والدین بررفتار و اعمال فرزندان

 

میزان سخت گیری/سهل گیری خانواده

 

 

آیا پدر یامادرشما در انتخاب دوست برای شما سختگیری میکنند؟

میزان اجباری که والدین در انتخاب دوست برفرد تحمیل میکند

+ نوشته شده در  شنبه یکم آذر 1393ساعت 1:42  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه نظری : 

متون موجود در زمینه توسعه روستایی چه دردوره کلاسیک وچه دردوره جدید نشان می دهد که در کشورهای جهان سوم به رغم وجود ارزشها ونظامهای اعتقادی ونظامهای حکومتی مختلف دو دیدگاه بربرنامه ریزیهای توسعه روستایی حاکم بوده است :دیدگاه بهبود واصلاح ودیدگاه دگرگون سازی .

با توجه به این دیدگاهها هدفهای مختلفی در برنامه ریزی توسعه روستایی مد نظر قرار گرفته است .برهمین اساس تعاریف توسعه روستایی نیز متعدد و متفاوت است وهر دیدگاه بنابرچهارچوب نظری خود توسعه روستایی رامورد بررسی قرارداده است تاجایی که برخی براین باورند که هدف توسعه روستایی صرفا تحول وضعیت وشرایط روستاها از نظر اقتصادی نیست بلکه توسعه متعادل اجتماعی و اقتصادی مناطق مشخص همراه با توجه خاص به حداکثربهره برداری ازمنابع محلی وتوزیع عادلانه وگسترده تر منافع ناشی از توسعه را دنبال می کند .مسلم است که توسعه روستایی شامل یک فرایند عمیق تغییرات در کل جامعه محلی واز همه مهمتر درنقش افراد است .

مطالعات انجام شده در زمینه توسعه روستایی از جمله مطالعه سازمان بین المللی کار که از اوایل دهه 1970 آغاز شده برافزایش درآمد در میان روستاییان لزوم سمت دادن توسعه به سوی اشتغال بیشتر وبرآورده نمودن نیازهای اساسی مردم وفقرزدایی و...تاکیددارند.

1.دسته اول شامل نظراتی است که توسعه کشاورزی را محور اصلی برای توسعه روستایی می دانند وبرتوسعه کشاورزی تاکیددارند. 

2.دسته دوم که همزمان با کشاورزی به توسعه صنعت توجه دارند وبرتوسعه صنایع روستایی تاکید دارند. 

براین مبنا توسعه روستایی با توجه به سیاستهای موجود در ابتدا با تاکیدبر توسعه کشاورزی .صنعتی کردن سکونتگاههای روستایی .ارایه امکانات وخدمات رفاهی روستایی واجرای طرحهای فیزیکی وکالبدی بوده است. 

منابع
اطلاعات، ١٣٦٥ ،ص. ،« جامعهشناسي توسعه و توسعه نيافتگي ايران » ، ١] ازكيا، مصطفي ]
.٣٤
مفاهيم برنامهريزي در ايران با تأكيد بر برنامهريزي » ، ٢] ركنالدين افتخاري، عبدالرضا ]
. مجموعه مقالات سمينار جامعهشناسي و توسعه، ج. دوم، سمت، ١٣٧٣ « روستايي
.٧٤- ص. ٥١
تحليلي از مسائل اساسي صنعتي كردن و توسعه روستايي روستا » ،. ٣] هاگ، ام. وي ]
. گزيده مقالات، جهاد سازندگي، ١٣٦٨ ،ص. ٦٧ ،« توسعه
٤] تودارو، مايكل، توسعه اقتصادي در جهان سوم، ترجمه غلامعلي فرجاد، برنامه و ]
. بودجه، ١٣٦٥
٥] رابينسون، جون، جهان سوم و توسعه يافتگي و نيافتگي، ترجمه كيومرث پرياني، توس، 

نظریه تجربی:

طبق نظریه گزینشی بودن مهاجرت، در اولین فرصت ، بعضی از افراد مهاجرت را بر می گزینند و بعضی ماندن را، این امر بر حسب تصادف نیست. معمولاً مهاجر ویژگی هایی دارد که موجب می شود زمینه های رفتن یا ماندن را در مقایسه با آنهایی که می مانند، متفاوت ارزیابی کند (اوبرای، 1370: 82) . بررسی های داخلی و خارجی که درباره مهاجرت به خصوص مهاجرت از روستا به شهر انجام شده، توافق دارند که تمایل و تصمیم گیری برای مهاجرت به سن و جنس و تحصیلات بستگی دارد. افراد 15 تا 30 ساله در جریان مهاجرت سهم عمده را دارند. طبق نتایج سرشمار ی1375، بیشترین مهاجران زن و مرد در سنین 24-20 ساله (1320766نفر) قرار دارند، و بعد از تعداد نفرات گروههای سنی به نسبت جناح های گروه سنی کاسته می شود . همچنین در سرشماری یاد شده نسبت جنسی کل کشور 103 ونسبت جنسی مهاجران 123 گزارش شده است (مرکز آمار ایران، 1375) ، که نشان می دهد بیشترین مهاجران کشور را مردان تشکیل می دهند. تفاوت نسبت جنسی در گروه سنی 24-20 ساله به بالاترین سطح خود می رسد (96 برای کل و 144 برای مهاجران). برای تحلیل نسبت جنسی مهاجران در ایران گروه سنی 29-25 ساله مناسب است. در گروه سنی ذکر شده ، نسبت جنسی برای مهاجران 124 و برای کل کشور 100 می باشد. که در این گروه سنی مردان بیشتر برای کسب درآمد، دانش، اشتغال و غیره مکان اقامت خود را ترک می کنند.

مهاجرت افراد جوان از روستا باعث کاهش رشد جمعیت (و در مواردی خالی از سکنه شدن)،  افزایش نسبت سالخوردگی و افزایش نسبت وابستگی در روستا می گردد. طبق بررسی های وزرات اقتصاد در روستاها و شهرهای کوچک، نرخ رشد جمعیت پایین تر از نرخ طبیعی می باشد(وزارت اقتصاد، 1375: 25). رمضانیان در تحقیقی تحت عنوان «ساخوردگی جمعیت شاغل در بخش کشاورزی ایران ، دلایل و پیامدها» مهم ترین عامل موثر بر سالخوردگی جمعیت شاغل در بخش کشاورزی  را مهاجرت دانسته است . از آنجا که اکثر مهاجران را جوانان جویای کار تشکیل می دهند، در نتیجه نوعی عدم تعادل (از نظر ساختار سنی) بین جمعیت شاغل در مناطق شهری (قطب مشاغل صنعتی و خدماتی) و مناطق روستایی (قطب مشاغل کشاورزی) پدید آمده است . این عدم تعادل به صورت سالخورده تر شدن جمعیت کشاورز و جوان تر شدن جمعیت شاغل در بخش های صنعت و خدمات جلوه گر می شود (رمضانیان، 1380) .

 مهاجرت روستا- شهردلایل متفاوتی دارد. اصولاً افراد نظام های شخصیتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی متفاوتی دارند و این تفاوت ها منشأ رفتارهای متفاوت در افراد است. مهاجرت نیز رفتاری اجتماعی است که متأثر از ویژگی های ذکر شده است و از فردی به فرد دیگر و ازجامعه ای به جامعه دیگر تفاوت می یابد. در بررسی های مختلف داخلی و خارجی، دلایل مهاجرت (مخصوصاً مهاجرت روستا- شهر) تبیین شده است . در ایران مرکز آمار درباره علل مهاجرت بررسی کرده و علل مهاجرت 534 مهاجر (که سهم مهاجران روستا – شهر چشمگیر بوده) را در موارد زیر خلاصه کرده است : انتقال (7%) ، کار دیگر یا بهتر (11%) ، جستجوی کار (6%) ، تحصیل (5/3%) ، استفاده از تسهیلات و امکانات (9%) ، ازدواج (10%) ، تبعیت از خانوار (45%)، و سایر (5/8%)، (مرکز آمار ایران، 1382:58)، کارآموزی (5/11%)، زندگی با دوستان وخویشاوندان (10%)، بازنشستگی (6/1%)، وابستگان مهاجران (5/10%)، ازدواج (3/14%) ، و سایر(4/8%) از مهم ترین دلایل مهاجرت هستند (Liang , 2001: 51

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 22:6  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1-نقش یادگیری الکترونیکی در ارتقاء نظام آموزشی دانشگاهی ایران

یادگیری الکترونیکی با استفاده از تکنولوژی برتر مبتنی بر فناوری اطلاعات که باعث ایجاد روش جدید آموزشی میگردد فرآیند فراگیری جذابتر، به روزتر و مطابق با آموزش در عرصه جهانی قرار میدهد. ایجاد جذابیت و سهولت دسترسی به منابع لازم در یادگیری یکی از دلایل موفقیت آموزش الکترونیکی است.  برقراری ارتباط و تعامل با فراگیران یکی از عناصری است که آموزش الکترونیکی از آن بهره مند است. یادگیری الکترونیکی ریشه در آموزش از راه دور را دارد.

هدف:

هدف اصلی تحقیق بررسی نقش یادگیری الکترونیکی در ارتقاء نظام آموزشی دانشگاهی ایران میباشد . هدف ازین مقاله بررسی مزایای الکترونیکی در کنار آموزش سنتی و ارائه راه کارهایی در خصوص حل مسائل و مشکلات این آموزش در ایران است. محدودیت در پهنای باند مخابراتی ، عدم دسترسی به اینترنت و تجهیزات رایانه ها در شهرهای مختلف و...... عواملی که در ایران باعث محدودیت در توسعه و بهینه کردن آموزش الکترونیکی است.

ضرورت:

آموزش باید بر اساس رسیدن به هدف خاص، طرح ریزی و در برنامه اجرایی آن نیز از روش تکاملی استفاده شود.  باید از آخرین فناوری های روز جهت هرچه سودمندتر کردن برنامه های اجرایی و دستیابی به نتایج مطلوبتر بهره برد و اگر اهداف به درستی شناسایی نشود سرمایه گذاریها و جهت گیریها و هدایتها درست انجام نميشود.

سوالات :

1 - نقش یادگیری الکترونیکی در ارتقاء نظام آموزشی دانشگاهی ایران چیست؟

2 - نقش سیستم آموزشی بر یادگیری الکترونیکی در دانشگاههای ایران چیست؟

3 - نقش فناوری و منابع انسانی متخصص بر یادگیری الکترونیکی در دانشگاههای ایران چیست؟

4 - نقش رفتار اساتید بر یادگیری الکترونیکی در دانشگاههای ایران چیست؟

5 - تاثیر محیط آموزشی بر یادگیری الکترونیکی در دانشگاههای ایران چیست؟

2 - عوامل موثر بر طلاق در 2 سال اول زندگی در جوانان 20 تا 25 سال

طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است. طلاق در فقه اسلامی به معنای باطل کردن قید ازدواج با لفظ مخصوص است . طلاق یکی از آسیب های اجتماعی است و یک رویداد منحصر به فرد نیست بلکه فرآیندی است که در جنبه های مختلف آن در طول زمان آشکار میشود و این مستلزم یک رشته و سازمان یابی های مجدد خانواده میباشد .جدایی و طلاق طیف وسیعی از عواطف و هیجانهای مختلف را در بر دارد. علل و عوامل تاثیر گذار در طلاق: عدم شناخت، خشونت ( کتک زدن )، اختلاف سن ، ازدواج دوم ،  اعتیاد ، ناتوانی جنسی و جسمی و.... بیشترین آمار طلاق ها در 2 سال اول زندگی اتفاق می افتد .

هدف:

هدف کلی این پژوهش بررسی عوامل اجتماعی و اقتصادی موثر بر طلاق در 2 سال اول زندگی جوانان بوده. این تحقیق میتواند به والدین و همسران خانواده کمک کند تا با مسائلی که باعث بوجود آمدن اختلاف کوچکی در خانواده میشود آشنا شوند و طرز برخورد با آنها را یاد گیرند. آموزش و آگاهی دادن در زمینه ازدواج و لزوم شناخت یکدیگر قبل از ازدواج از راههایی است که باعث جلوگیری از هم پاشیدن خانواده میشود.

ضرورت:

یکی از آفات زندگی اجتماعی و نظام خانواده مشکل طلاق است. طلاق بریدن پیوند مقدسی است و نشان عدم دقت در انتخاب و یا سقوط اخلاقی یکی از طرفین اصلی زندگی خانوادگی و گاه مرگ ارزشهاست در کانون همسر داری . طلاق از دیدگاههای گوناگونی میتواند در کاهش این بلای اجتماعی موثر باشد و ازین رو مسئله بریدن پیوند ازدواج همواره مورد توجه حقوقدانان بوده و دلسوزان و مصلحان را به تلاشهای فرهنگی و اجتماعی برای جلوگیری از گسترش و افزایش این آفت وا داشته است.

سوالات:

1- وضعیت اقتصادی چه نقشی در طلاق دارد ؟

2 - تفاوت فرهنگی بین زوجین چه ارتباطی با طلاق دارد؟

3- آیا مشکلات جنسی طرفین تاثیری بر طلاق دارد؟ 

4- آیا عدم شناخت قبل از ازدواج بروی طلاق تاثیر گذار میباشد؟

5- دخالت والدین در زندگی زوجین چه تاثیری بر روی طلاق آنها میگذارد؟

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 21:36  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع : گسترش شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر ارتباط خانواده ها در دوسال اخیر شهر تهران منطقه 6 و 7

فرضیه ها:

1-       میزان استفاده از شبکه های اجتماعی بر افت تحصیلی فرزندان تاثیر گذار است

2-       نوع شبکه های اجتماعی بر سست شدن بنیان خانواده ها تاثیرگذار است

3-       میزان استفاده از شبکه های اجتماعی بر سلامت خانواده تاثیر گذار است

4-       نوع شبکه های اجتماعی بر ترویج دین زدایی تاثیرگذار است

5-       نوع شبکه های اجتماعی باعث سوء استفاده های جنسی و مالی از اعضای خانواده می شود

میزان استفاده از شبکه های اجتماعی

تعریف نظری:

شبکه های اجتماعی، به مجموعه ای از افراد که به صورت گروهی با یکدیگر ارتباط داشته و مواردی مانند اطلاعات، نیازمندی ها، فعالیت ها و افکار خود را به اشتراک بگذارند، شبکه های اجتماعی گویند. شبکه های اجتماعی را می توان به دو دسته شبکه های مجازی و شبکه های غیرمجازی تقسیم کرد. شبکه های غیرمجازی در واقع شبکه هایی هستند که توسط مجموعه ای از افراد و گروه های به هم پیوسته، در محیط اجتماعی عمل می کنند. شبکه اجتماعی مجازی یا شبکه اجتماعی اینترنتی، وب سایت یامجموعه ای از وب سایت هایی است که به کاربران امکان می دهد، علاقه مندی ها، افکار و فعالیت های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛ به عبارت دیگر، شبکه های اجتماعی سایت هایی هستند که با استفاده از یک موتور جست وجوگر و افزودن امکاناتی مانند چت، پیام رسانی الکترونیک، انتقال تصویر و صدا و...، امکان ارتباط بیشتر کاربران را در قالب شبکه ای از روابط فردی و گروهی فراهم می آورند.  Resnick2000

تعریف عملیاتی :

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

میزان استفاده از شبکه های اجتماعی

میانگین سنی

بیشترین آمار استفاده کنندگان از چه رده سنی می باشند؟

تعداد استفاده کنندگان

تعداد افراد استفاده کننده از شبکه های اجتماعی به طور میانگین چقدر است؟

امکان دسترسی

آیا میزان دسترسی برای همه افراد جامعه به طور یکسان است ؟

 

افت تحصیلی:

تعریف تجربی:

افت از نظر لغوی به معنی کمبود ، کمی ، کم و کاست و نقصان است . منظور از افت تحصیلی « کاهش عملکرد تحصیلی دانش آموز از سطح رضایت بخش به سطحی نامطلوب است . » همچنین افت در لغت به معنای ضایعات ، ضایع کردن که بیشتر در نظر اقتصاددانان مطرح شده است . اما در بعضی از متون فارسی کلمه ترک تحصیل نیز معادل افت تحصیلی در نظر گرفته شده است . به عبارتی افت تحصیلی عبارت است از نزول از یک سطح بالاتر به سطح پایین تر در تحصیل و آموزش .افت تحصیلی به معنای دقیق آن ، زمانی است که فاصله قابل توجهی بین توان و استعداد بالقوه و توان بالفعل فرد در فعالیتهای درسی و پیشرفت تحصیلی مشهود باشد . گرچه این تعریف می تواند همه کسانی را که به دنبال شکستهای پی در پی تحصیل ، از تحصیل عقب مانده و عمدتاً به اصطلاح تجدید یا مردود شده اند را در بر گیرد اما مفهوم افت تحصیلی صرفاً در رفوزگی و تجدیدی خلاصه نمی شود و می تواند شامل هر دانش آموز و دانشجویی شود که اکتسابهای آموزشگاهی و پیشرفت دانشگاهی او کمتر از توان بالقوه و حد انتظار اوست .

 

تعریف عملیاتی :

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

افت تحصیلی

ساعات استفاده از شبکه های اجتماعی

چه مقدار ساعاتی از شبانه روز را برای استفاده شبکه  های اجتماعی صرف می کند؟

همسالان

آیا همه گروههای همسالان عضو شبکه های اجتماعی هستند؟

نظارت والدین

آیا والدین بر میزان استفاده فرزندان خود باید نظارت داشته باشند؟

 

سلامت خانواده

تعریف اسمی

 سلامت: (سَ مَ) [ ع . سلامة ] 1 - (مص ل .) بی - عیب شدن . 2 - رهایی یافتن . 3 - (اِمص .) امنیت . 4 - تندرستی . 5 - نجات ، رستگاری . 6 - خالص از بیماری ، شفا.

تعریف عملیاتی :

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

سلامت خانواده

مقدار ساعات استفاده

آیا استفاده بیش از حد از اینترنت بر سلامت جسمی خانواده تاثیر گذار است؟

روحیه افراد

آیا عضویت در شبکه های اجتماعی در اختلالات روحی افراد نقش دارد ؟

 

نوع شبکه های اجتماعی :

تعریف تجربی:

 شبکه‌ های اجتماعی را در ساده‌ترین تقسیم‌بندی می‌توان در دو گروه عمومی و خاص قرار داد. در شبکه‌ های اجتماعی عمومی کاربران اینترنتی با انگیزه‌ها و اهداف مختلف حضور دارند و شبکه‌سازی مجازی‌شان را از طریق این‌ وب‌سایت‌ها دنبال می‌کنند، ولی شبکه‌ های اجتماعی خاص حول موضوعی ویژه شکل گرفته‌اند و تعداد کاربران‌شان نیز کم‌تر است. فیس‌بوک، اورکات و مای‌اسپیس مهم‌ترین شبکه‌ های اجتماعی عمومی در دنیای اینترنت هستند. اما این شبکه‌های اینترنتی عمومی نیز اغلب در ابتدای فعالیت‌شان با تعریف محدودی آغاز به‌کار کرده‌اند و به‌تدریج عمومی شده‌اند

 

 

 

 

 

تعریف عملیاتی:

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

نوع شبکه های اجتماعی

میزان دسترسی

آیا میزان دسترسی به همه شبکه های اجتماعی به یک صورت است؟

اعتبار شبکه

آیا معروفیت شبکه به تعداد افراد عضو شبکه بستگی دارد؟

 

سست شدن بنیان خانواده:

تعریف نظری:

شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، زندگی فرد را در دو جهان موازی قرار داده و زمینه ابتلای وی به اختلال شخصیتی را فراهم کرده است. پدیده جهانی شدن یا قرار گرفتن بشر در دو جهان موازی، انسان ها را با هویت واقعی خود بیگانه و نقش تربیتی خانواده را تضعیف کرده است. گوناگون شدن سبک های همسرگزینی، تغییرات گسترده در ویژگی های جمعیت شناختی خانواده، تضعیف نقش تربیتی خانواده به صورت فزاینده، کاهش سطح روابط در درون خانواده ها، تشدید فاصله نسل ها، تغییر ساختارهای قدرت بر خانواده، به چالش کشیده شدن فرهنگ، تهدید سازمان یافتگی و انسجام خانواده را از جمله تاثیرات مخرب پدیده جهانی شدن برشمرد.  دکتر محمد علی مظاهری رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی

تعریف عملیاتی

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

سست شدن بنیان خانواده

کیفیت روابط زناشویی

آیا عضویت در شبکه های اجتماعی بر روابط اعضای خانواده تاثیرگذار است ؟

دوستیابی اینترنتی

آیا اعتماد به دوستان مجازی فعال در شبکه های اجتماعی بر روابط خانواده تاثیر دارد؟

 

ترویج دین زدایی

تعریف تجربی:

واژه سکولار((secular و سکولاریزیشن ((Secularizationدر فارسی به مفاهیم و اصطلاحات : "نادینی"، "دین زدایی"، "دیانت زدایی"، "غیردینی کردن"، "دنیوی سازی"، "دنیوی کردن"، "دنیوی شدن"، "دینوش"، "دنیاگرایی"، "سکولارسازی" و "عرفی شدن" ترجمه شده است. در مواردی نیز برای رساندن این مفهوم به جای اصطلاح، از یک عبارت مثلآ "جدا سازی دین از دنیا" یا " جدا نگاری دین و دنیا" استفاده گردیده است. در معادل های که در آن واژه "دین" بکار رفته است سعی شده است

 

 

 

تعریف عملیاتی

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

ترویج دین زدایی

عدم آگاهی به مسایل دینی

آیا عضویت در شبکه های اجتماعی مختلف با اعتقادات و باورهای افراد ارتباط دارد؟

عدم دسترسی به تفریحات سالم

آیا داشتن تفریحات سالم بر میزان استفاده از شبکه های اینترنتی تاثیرگذار است؟

رواج دروغگویی

آیا داشتن صداقت در شبکه های اجتماعی ضروری است؟

 

سواستفاده های مالی و جنسی از خانواده

تعریف تجربی:

از اعتماد کسی برای پیش برد اهداف مالی و جنسی خود استفاده کردن

بعد

مولفه

سوالات پرسشنامه

سو استفاده از خانواده  

باورها و اعتقادات

آیا عضویت در شبکه های اجتماعی به فرهنگ استفاده خانواده از اینترنت بستگی دارد ؟

گرایش به جنس مخالف

آیا عضویت در شبکه های اجتماعی با هدف دستیابی به دوستان مجازی صورت می پذیرد؟

چه گروههای سنی از افراد در معرض خطر استفاده بیش از حد و عضویت در شبکه های اجتماعی قرار دارند؟

اعتماد به کاربران شبکه های اجتماعی

آیا با عضویت در شبکه های اجتماعی و صحبت با کاربران شناخت کافی نسبت به آنها بدست می آید؟

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 20:16  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

علل افزایش گرایش به جراحی زیبایی در بین بانوان شهر تهران-مریم سادات موسوی

5 فرضیه:

1- پایین بودن اعتماد به نفس برمیزان گرایش به جراحی زیبایی تاثیر گذار است.

2- مدگرایی یا پیروی از مد برمیزان گرایش به جراحی زیبایی تاثیر گذار است.

3-ایا افزایش پزشکان غیر متخصص برمیزان گرایش به جراحی زیبایی تاثیر گذار است.

4-افول ارزش های رفتاری ومعنوی برمیزان گرایش به جراحی زیبایی تاثیر گذار است

 5-تبلیغات رسانه ای،مطبوعاتی برمیزان گرایش به جراحی زیبایی تاثیر گذار است

تعریف اسمی مفهومی:

اعتماد به نفس:خودباوری،خودباور

مدگرایی:مدپرستی،پیروی از مد

تبلیغات:هرگونه فعالیتی که در جهت هواداری یا مخالفت کسی یا چیزی باشد.      

تعریف تجربی:

پایین بودن اعتماد به نفس:

نتایج مطالعات سوامی-کامور-پریموزیک ،بریجز وفرانهام که بر روی تعدادی از دانشجویان انجام دادند نیز نشان داد که افرادی که جذابیت جسمانی خود را پایین تر می دانند به احتمال بیشتری جراحی زیبایی را انجام می دهند.

میزان گرایش به جراحی زیبایی:

در کشور ما از حدود دهه هفتاد تقاضا برای جراحی زیبایی80% رشدداشته واین آمار رو به افزایش است.جراح

زیبایی منحصر به طبقه مرفه جامعه نیست واز هر طبقه اجتماعی افرادی وجود دارند که بخشی از صورت یا اندام خود را به تیغ جراحان زیبایی سپرده اند.

این روند به گونه ای ادامه یافته که مردم ایران در کنارکشورهای ترکیه وبرزیل در رده های نخست میزان جراحی های جهان قرار دارند.درصد بالایی از تقاضای جوانان برای جراحی های زیبایی از سوی دختران است

 

تعریف نظری:

افزایش پزشکان غیر متخصص:

تربیت تعداد زیاد پزشکان بدون در نظر گرفتن نیازهای جامعه یکی دیگر از عوامل گسترش این پدیده بوده است، این پزشکان به دنبال کسب درآمد هستند و در برخی از آنان جنبه های اخلاقی ضعیف می شود و همین نیاز کاذب به جراحی های زیبایی را افزایش می دهد.(سید مهدی موسوی زاده،عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

افول ارزش های رفتاری و معنوی

به بیان کارشناسان، پشت پرده ی این جراحی های غیر ضروری چیزی جز مدگرایی،چشم و هم چشمی ها و افول ارزش های رفتاری و معنوی پنهان نشده است.گویا تنها زمانی که فرد چهره ای زیبا وبینی عمل کرده ای داشته باشد،مورد پذیرش اجتماعی قرار خواهد گرفت و در غیر این صورت گروه دوستان و همسالان، جامعه و خانواده مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

 

 

 

تعریف عملی یا عملیاتی:

مولفه

بعد

متغیر

در گروههای سنی 50-17 سال میزان اعتماد به نفس چقدراست؟

گروههای سنی(50-17

 

پایین بودن اعتماد به نفس

میزان اعتماد به نفس در خانم ها و آقایان به چه اندازه است؟

جنسیت

ایا تحصیلات در اعتماد به نفس افراد نقشی دارد؟

تحصیلات

در گروه همسالان پیروی از مد چه جایگاهی دارد؟

همسالان

 

مد گرایی

ایا درامد افراددر پیروی از مد تاثیر بسزایی دارد؟

درآمد

 

ایا تمامی افرادی که در رشته پزشکی تحصیل کرده اند در رشته خویش موفق هستند؟

 

 

موفقیت در رشته تحصیلی

 

افزایش پزشکان غیرمتخصص

میزان درامد پزشکان غیر متخصص در چه بازه ی مالی است؟

 

درامد

ایا فرهنگ سازی در مورد اگاه ساختن افراد از عواقب جراحی زیبایی در جامعه شده است؟

 

فرهنگ

 

افول ارزش های رفتاری و معنوی

فرهنگ سازی به چه میزانی در باور و اعتقادات افراد جامعه تاثیرگذار است؟

اعتقادات،باورها

همه گیر شدن به یک موضوع خاص در جامعه باعث انگیزه افراد برای انجام ان موضوع می شود؟

انگیزه

 

تبلیغات رسانه ای،مطبوعات

افراد جامعه تا چه حدودی به رسانه ها اعتماد می کنند؟

میزان اعتماد افراد جامعه

ایا پیروی از مد بر گرایش به عمل زیبایی تاثیر گذار است؟

 

مدگرایی

میزان گرایش به جراحی زیبایی

ایا گرایش به عمل زیبایی  در زنان بیشتر است یا مردان؟

جنسیت

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 19:12  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر