روش تحقیق

وبلاگ کلاسی درس روش تحقیق

موضوعات

1.بررسی دالایل طلاق در بین دانشجویان دانشگاه تهران در سال 13902

2.بررسی اثرات شبکه های ماهواره ای در ایران در سال 1390

3.بررسی عوامل موثر بر قیمت داروها در کشور ایران در سال 1392

4.علل  دید منفی جامعه  نسبت به دانشجویان تهران در سال 1390

5.بررسی چگونگی تربیت فرزندان برای اصلاح  جامعه در سال 1390

بررسی دلایل طلاق در بین دانشجویان دانشگاه تهران

دلایل

طلاق در دهه ی هشتاد روندی کاملا صعودی داشته است به طوریکه  از 95 به 71 در هزار در کل کشور افزایش یافته است اکنون خانواده در ایران مخصوصا در بین دانشجویان در مرحله دشوار از حیات خود به سر میبرد به همین دلیل سعی من در این است دلایل طلاق در بین دانشجوبان دانشگاه تهران بررسی کنم.

هدف

بررسی علل افزایش طلاق وکاهش میزان ازدواج در بین دانشجویان اغاز شد

ضرورت

اهمیت باورها و نهادهای دینی بر انسان و زندگی فردی و اجتماعی او کاملا  اشکار است این به شکل های مختلف در هر فرهنگ شناخته شده ای وجود دارد  معمولا نقش اصلی واغلب محوری را در زندگی افراد ان بازی میکند

سوالات

1.ایا  تفاوت فرهنگی و طبقاتی میتواند باعث طلاق در بین زوجین شود

2.ایا بدحجابی زن میتواند بر طلاف اثر گذار باشد

3.ایا دخالت های اطرافیان میتواند بر طلاق تاثیر گذار باشد

4.ایا سن بایین ازدواج دانشجویان تاثیر بر طلاق انها دارد

5.ایا دوستی قبل از ازدواج میتواند بر طلاق ثاثیر بگذارد

بررسی اثرات شبکه های ماهواره ای در ایران 

دلایل 

ماهواره و برنامه های ان در بیشتر منازل ایرانیان دیده میشود که بافرهنگ ایرانیان سازگاری ندارد و باعث مشکلات ئر بین نوجوانان و اقشار کم سن وسال میباشد که به هویت یابی فرد تاثیر میگذارد و هدف از مطرح کردن ان تاثیر کلی ان بر نوجوانان و جوانان بررسی هایی انجام دهیم

هدف

هدف از این بروهش بررسی تاثیر شبکه های  ماهواره ای و دلایل استقبال زیاد از شبکه های  ماهواره ای میباشد

ضرورت

از انحایی که دوران نوجوانی و جوانی مهم ترین دوران برای شکل گیری و هویت سازی میباشد و سیاست های موجود برای مبارزه با اثرات مخرب ماهواره مناسب نیست

سوالات

1.ایا شبکه های ماهواره ای فرهنگ ایرانیان را به خطر میاندازد

2.اایا ماهواره میتواند به اهداف خود که با گذاشتن به دین ومذهب مسلمانان است برسند

3. ایا تاثیرات ماهواره همیشه منفی است

بررسی عوامل موثر بر قیمت داروها در کشور ایران در سال 92

دلایل

دارو یکی از مهمترین تولیداتی است که به زندگی و سلامت تک تک افراد جامعه مخصوصا بیماران تاثیر بسزایی دارد

هدف

به ثبات رسیدن قیمت داروهاو  کیفیت داروها میباشد

سوالات

1. ایا هدفمند کردن یارانه ها میتواند عوامل موثر بر افزایش داروها گردد

2.ایا تحریم باعث گرانی ذاروها شده است

علل دید منفی جامعه نسبت به دانشجویان تهران

دلایل 

کم توجهی نسبت به مشکلات دانشجویان بی گمان باعث تراکم مشکلات انان و گره خوردن مشکلات با  یکدیگر و به وجود امدن نابسامانی های روحی و اموزشی مختلف برای دانشجویان خواهد بود و من تصمیم گرفتم در اینجا به بررسی ان ببردازم 

هدف

تلاش برای از بین بردن نگاه منفی جامعه به ئانشجویان و کمک کردن و مورد توجه نمودن نسبت به انها میباشد که این دانشجویان اینده سازان کشور هستند

ضرورت

ضرورت توجه به فرهنگ بومی و دیدگاه های فردی جامعه نسبت به دانشجویان در سال 1390

سوالات

1.ایا رفتار و شخصیت یک  دانشجو میتواند بر دید جامعه نسبت به  انها تاثیر بگذارد

2.ایا تمامی افراد جامعه به دانشجویان  دید منفی دارند

3.چه تعداد از جامعه نسبت به دانشجویان دید منفی دارند

5. بررسی چگونگی تربیت فرزندان برای اصلاح جامعه 

دلایل

ار انجا که اغار تربیت کودک در محیطی به نام خانواده  صورت میگیرد واین تربیت با توجه به اصولی توسط والدین به کودک تزریق میگردد باید در تربیت کودک نقش اساسی داشته باشیم 

هدف

اگاه ساختن والدین و ارایه اموزش های خانواده جهت برورش افراد سالم در جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

ضرورت

1.اگاهی از اصول کلی رشد 2.شناخت تفاوتهای فردی کودک 

3.شناخت روش صحیح 4.اگاهی از رفتار مناسب

سوالات

1.ایا زنتیک یا ارث بر تربیت کودک نقش دارد

2.اایا رسانه ها بر تربیت کودکان موثرند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۲ساعت 4:31  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

با عرض سلام و احترام

استاد عزیز تمامی تکالیف  به ترتیب ذیل به حضورتان تقدیم می گردند:

انتخاب موضوع:

 

1- تاثیر اجرای تبلیغات دعوت شده(invertising) در شبکه های اجتماعی در ذهن مخاطب

دلیل انتخاب موضوع:در شبکه های اجتماعی هنگام کار به کاربر پیشنهاداتی در مورد برخی کالاها یا خدمات بصورت پاپ آپ اد ها  به شکل ها و عناوین مختلف در کنار صفحه داده می شود که اغلب کاربر یا اعتنایی به آنها نمی کند و یا آنها را بعنوان مزاحم تلقی می کندو آن ها را آزار دهنده می داند ولی تبلیغات دعوت شده تبلیغاتی هستند که کاربر با میل خود و با کلیک آن ها را انتخاب کرده و نسل آینده تبلیغات می باشد که تاثیرگذاری آن چندین برابر بیشتر از تبلیغات محیطی و تلویزیونی بوبده و همچنین هزینه آن نیز خیلی کمتر است.

۲-بررسی رفتار مصرف کننده آنلاین در ایران

دلیل انتخاب موضوع:امروزه مصرف کنندگان محصولات و خدمات مورد نیاز خود را به صورت حضوری و یا از طریق وب سایت ها بصورت آنلاین و یا از محل های دیگر خریداری می کنندو از اطلاعاتی که به راحتی و بی درنگ از طریق رسانه های اجتماعی متعدد در اختیار او گذارده می شود بهره مند می شوند.در نتیجه می توانیم در مورد نحوه جستجو- خرید آنلاین- ارتباط با سایر مصرف کنندگان و همین طور فروشندگان بررسی و تحقیق کنیم.

۳- تاثیر تبلیغات و بازاریابی در شبکه های اجتماعی از نگاه جوانان ۲۰ الی ۳۰ سال

دلیل انتخاب موضوع:با توجه به اینکه آمار کاربران اینترنتی روز به روز در حال افزایش است و جوانان هم گرایش زیادی به استفاده از شبکه های اجتماعی دارند و مدت زمان زیادی رادر این شبکه ها صرف می کنند و شاید تبلیغ یک کالا یا خدمت در تلویزیون یا بیلبورد ها و غیره  فقط یک بار دیده شود و بالطبع تاثیر آن هم کمتر است ولی هزینه زیادی را می طلبد و برای تاثیرگذاری باید چندین بار پخش شود ولی در رسانه های اجتماعی علاوه بر اینکه چندین بار یک تبلیغ دیده می شود و به دلیل تکرار در ذهن مخاطب می ماند هزینه کمتری هم دارد.

 

۴- نقش و دلایل خرده فروشی الکترونیک در ذهن مخاطبین مرکز تهران(تکنیک e-tail)

دلیل انتخاب موضوع: با توجه به اینکه روند خرید کالا یا خدمات در شهر تهران به دلیل طولانی بودن مسافتها و ترافیک و هزینه بر بودن رفت و آمد و برخی مسایل اجتماعی افراد به خرید اینترنتی ( حتی کوچک ترین وسیله) و از طرفی برای جوانانی که می خواهند کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند بالا بودن اجاره ها و مسایل مربوط به تامین سرمایه و انبارداری و مالیات جوانان به فروش اینترنتی روی آورده اند که فکر می کنم موضوع خوبی برای تحقیق باشد.

۵-تاثیر آواتار (چهرک ها) بر رفتار خرید:

دلیل انتخاب موضوع: با توجه به اینکه در فضای مجازی هویت افراد فقط از طریق آواتار آن ها قابل تشخیص هستند و اینکه آواتار ایجاد شده به طور صحیح با هویت واقعی او منطبق می باشد یا نه سرمنشا بسیاری از مشکلات موجود در فضای مجازی می باشدو افراد بسیاری از این طریق از کاربران سودجویی کرده و یا باعث ایجاد مشکلاتی برای آن ها می شوند جای تحقیق و بررسی دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1392ساعت 1:26  توسط دانشجویان کلاس اول  |  نظر بدهید

 

 انتخاب دو موضوع و دلایل و سوالات تحقیق

1- نقش و دلایل خرده فروشی الکترونیک در ذهن مخاطبین مرکز تهران(تکنیک e-tail)

دلیل انتخاب موضوع: با توجه به اینکه روند خرید کالا یا خدمات در شهر تهران به دلیل طولانی بودن مسافتها و ترافیک و هزینه بر بودن رفت و آمد و برخی مسایل اجتماعی افراد به خرید اینترنتی ( حتی کوچک ترین وسیله) و از طرفی برای جوانانی که می خواهند کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند بالا بودن اجاره ها و مسایل مربوط به تامین سرمایه و انبارداری و مالیات جوانان به فروش اینترنتی روی آورده اند که فکر می کنم موضوع خوبی برای تحقیق باشد.

سوالات تحقیق:

۱-آیا  تنبلی در فعالیت در محیط فیزیکی می تواند عامل روی آوردن جوانان به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی باشد؟

۲- آیا  تنبلی در فعالیت در محیط فیزیکی نمی تواند عامل روی آوردن جوانان به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی باشد؟

۳- آیا مشکلاتی از قبیل کمبود سرموایه-بالا بودن اجاره ها- پرداخت مالیات و...می تواننددلیل روی آوردن مردم مرکز تهران به خرید از خرده فروشان اینترنتی باشند؟

۴-آیا مشکلاتی از قبیل کمبود سرمایه-بالا بودن اجاره ها- پرداخت مالیات و...نمی تواننددلیل روی آوردن مردم مرکز تهران به خرید از خرده فروشان اینترنتی باشند؟

۵- آیا طولانی بودن مسافتها از دلایل روی آوردن مردم مرکز تهران به خرید از خرده فروشان اینترنتی می باشد؟

۶-آیا طولانی بودن مسافتها از دلایل روی آوردن مردم مرکز تهران به خرید از خرده فروشان اینترنتی نمی باشد؟

۲-تاثیر آواتار (چهرک ها) بر رفتار خرید:

دلیل انتخاب موضوع: با توجه به اینکه در فضای مجازی هویت افراد فقط از طریق آواتار آن ها قابل تشخیص هستند و اینکه آواتار ایجاد شده به طور صحیح با هویت واقعی او منطبق می باشد یا نه سرمنشا بسیاری از مشکلات موجود در فضای مجازی می باشدو افراد بسیاری از این طریق از کاربران سودجویی کرده و یا باعث ایجاد مشکلاتی برای آن ها می شوند جای تحقیق و بررسی دارد.

سوالات تحقیق:

۱-آیا آواتارها می توانند بر رفتار خرید تاثیر بگذارند؟

۲- آیا شباهت آواتار به انسان می تواند بر خرید بیشتر تاثیر بگذارد؟

۳- آیا شباهت آواتار به انسان در رفتار خرید بی تاثیر است؟

۴-آیا شکل آواتار می تواند نشانگر تصویر برند در ذهن خریدار باشد؟

۵- آیا شکل آواتار نشانگر تصویر برند در ذهن خریدار نیست؟

 پیشینه ها

پیشینه نظری: زندگی دوم بر بستر آواتارسازی(Avatar Generation) رخ می دهد، اَوَتار (अवतार) در آیین هندو به معنی «حلول خدا» بوده و آواتار تجسمی مادی ناشی از به زمین آمدن ایزدان هندو است. در تعریف عمومی نیز کلمه آواتار به معنای حلول خداوند در قالب انسانی و تجسم عامل الهی(منجی) می باشد. خدای این آیین هر زمان که جهان در خطر نابودی قرار بگیرد، در قالب و کالبد یکی از موجوات 10 گانه از جمله ماهی، گراز، شیر- انسان و ... حلول کرده و آن را نجات می دهد.
  در زندگی دوم آواتار(Avatar) یک شخصیت مجازی است که کاربر خود را در قالب آن به نمایش می گذارد.اکثر کاربران نمی دانند آواتارسازی به نوعی اسطوره سازی است به این معنا که فرد با ساخت آواتار اسطوره مدنظر از خودش را ساخته و برای دیگران به نمایش می گذارد، اسطوره ای که خودش را در قالب آن ریخته است.
برای روشن تر شدن این موضوع می توان گفت رستم اسطوره ای است که شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی، او را پرورانده است، آواتارسازی باعث می شود فرد، منِ آرمانی خود و یا اسطوره تصوری خویش را برای دیگران قابل رؤیت کند، البته به شکل یک کاراکتر مجازی.کارشناسان عقیده دارند برای مواجهه و مقابله با مهدویت است که غرب مقوله آواتار را به شکل فیلم، انیمیشن و نیز آواتارسازی در اینترنت ایجاد و گسترش می دهد، چرا که وقتی افراد خود را در قالب اسطوره و منجی در فضای مجازی و زندگی دوم قرار دهند، دیگر منتظر منجی دنیای واقعی نخواهند نشست.
نکته جالب در این میان این است که ویشنو(یکی از خدایان سه گانه ی هندو و خدایی که در قالب آواتار حلول می کند) 10 آواتار دارد که هنوز در قالب آخرین آواتار حلول نکرده است، آواتار نهایی "کالی"( اسب سفید‌‌) نام دارد. هنگامی که پلیدی به اوج رسد، ویشنو سوار بر اسبی سفید از آسمان فرود آمده و شمشیر خود را چون شهاب حرکت خواهد داد.

آواتار اگرچه در ظاهر یک کاراکتر کارتونی از فرد به نظر می رسد اما تمام ماجرا این نیست. برای حضور در زندگی دوم فرد به عضویت یکی از سایت های مربوطه در آمده و سپس آواتار دلخواه خود را می سازد. پس از ساخت آواتار وی می تواند در بازی(محیط های زندگی دوم، دسته ای از بازی های آنلاین هستند) حضور پیدا کند. محیط بازی همچون دنیای واقعی خیابان، فروشگاه، جنگل، دریا و ... دارد، آواتار می تواند برای خود زمینی خریده و منزل رؤیایی اش را در آن بنا کند، شغل پیدا کرده، به دانشگاه برود، ازدواج کند، مهمانی و مراسم مختلف برگذار نماید.

منبع: www.MASAFPORTAL.com

پیشینه تجربی: در فیلم سینمایی آواتار سال 2009، ضمیر هوشیار یک تکاور دریایی فلج از پا، به یک بدن بیولوژیکی کنترل شده از راه دور که می تواند در هوای کشنده سیاره تخیلی پاندورا[1] زنده بماند منتقل می شود. در این دنیای افسانه ای، آواتارها موجودات بیولوژیکی مهندسی شده ژنتیکی هستند که راه می روند، حرف می زنند و اساساً بدن های از دور کنترل شده هستند. در دنیای واقعی امروز، البته، واژه "آواتار" معطوف به یک موجود زنده سه بعدی نیست بلکه مربوط به تمثال مجازی یک کاربر در محیط دیجیتال می باشد. با این حال، در معنای واقعی، آواتارها برای تعامل با افراد واقعی در دنیای "واقعی" از دنیای مجازی کامل خود فراتر رفته اند.

زمانی که، در سال 2004،از بازاریاب های متخصص درباره پتانسیل استفاده از آواتارها سوال می کردید، بطور قطع پاسخی سریعی از مرز کسب و کار آینده دریافت می کردید: دنیای مجازی زندگی دوم[2]. در زندگی دوم، جامعه مجازی آنلاینی که توسط لیندن لابز در سال 2003 شکل گرفت، کاربران آواتارهایی خلق کرده و وارد دنیای الکترونیکی می شوند و با آواتارهای دیگر در محیطی شبیه سازی شده ملاقات می کنند. با وجود میلیون ها کاربر مجازی که در دنیای زندگی دوم سرگردان هستند، بازاریاب ها مشتاق به ایجاد نسخه های مجازی از برند و کسب و کار خود بودند. به گزارش هاروارد بیزینس ری ویو[3] که زندگی دوم را "محل بالقوه رویا" می داند، " بازاریاب ها در این جا فرصت تعامل با ذهن های درگیر را دارند. تجارت بخش جدایی ناپذیر زندگی دوم است... قطعاً معرفی برندهای جدید ، به هر شکلی، گام منطقی بعدی است" (Hemp, 2000, p. 49).

شرودر(۲۰۰۸) دنیای مجازی را به عنوان یک محیط مجازی پایا و ماندگار که افراد در آن با یکدیگر زندگی و تعامل می کنند تعریف می کند. این شبکه همگام سازی شده و ماندگار است که در آن توسط آواتارها معرفی می شوند و بنابراین کاربر می تواند دنیای مجازی را تا حدی بنا بر نیازهای خود از نظر ساخت و ابراز هویت فردی و جمعی مورد نظرش انتخاب کند.

منبع: کتاب رفتار مصرف کننده آنلاین-نویسنده: آنجلین جی کلوس- مترجم: سمیه اولی- محسن شاهین پور

فرضیه ها:

مدل کلی:

رفتار خرید...............سرعت در خرید-تصمیم گیری سریع-تاثیر روانی بر تصمیم خرید-زمان کم برای جستجو(متغیر مداخله گر).........سرعت اینترنت- بالا آمدن سریع سایت- فیلتر نبودن سایت ها- رایگان بودن اینترنت- در دسترس بودن اینترنت(متغیر تعدیل کننده) ........................آواتار

مدل فرضیه ها:

۱-شکل آواتار  .....سرعت در خرید(مداخله گر).....بالا آمدن سریع سایت(تعدیل کننده)...........تصمیم برای خرید

۲- شباهت آواتار به برند..تصمیم گیری سریع(مداخله گر).....فیلتر نبودن سایت ها(تعدیل کننده)... رضایت از خرید

۳- جنسیت آواتار .....تاثیر روانی بر تصمیم خرید(مداخله گر).....رایگان بودن اینترنت(تعدیل کننده).....رفتارخرید

۴- آواتارهای سخنگو......زمان کم برای جستجو(مداخله گر)..........در دسترس بودن اینترنت(تعدیل کننده)......خرید سریع

۵- نژاد آواتار .................تصمیم گیری برای خرید

فرضیه ها و تعاریف مفهومی و عملیاتی- ابعاد و مولفه ها

۱- شکل آواتار بر تصمیم خرید کاربران آنلاین تاثیر گذار است.

تعریف مفهومی( آواتار) :آواتار به تصاویری گفته میشود که یک شخص در اینترنت و به خصوص در فروم های گفتگو (که محل بحث و تبادل نظر و سوال جواب است) به عنوان عکس خود استفاده می‌کند.

تعریف عملیاتی:به تصاویری که شخص در رسانه های اجتماعی برای خود بر میگزیند و نشانگر جنسیت-سن-شخصیت و سلیقه و گرایش شخص می باشد.

بعد 1:شناخت آواتار

مولفه 1: آیا به آواتار افراد در رسانه های اجتماعی دقت می کنید؟

مولفه 2:آیا ممکن است از دوستی با شخصی که آواتار مبهم و نامشخصی دارد بپرهیزید؟

تعریف مفهومی(تصمیم خرید) : زمانی است که کاربر نیازی را برای داشتن چیزی احساس کرده و پس از جستجو و دریافت اطلاعات درباره آن به خرید آن مبادرت می ورزد.

تعریف عملیاتی: صاحبنظران معتقدند فرایند خرید با شناخت نیاز آغاز میشود. مصرف کنندگان پس از شناخت یک نیاز، به جستجو و کنکاش اطلاعات درباره ی خرده فروشان / محصولاتی که ممکن است نیاز را  ارضا کنند می پردازند.پس از جمع آوری اطلاعات به ارزیابی گزینه ها پرداخته و تصمیم را انجام میدهند.

بعد2: تصمیم خرید

مولفه1: آیا ممکن است به آواتار اعتماد نکرده و تصمیم به خرید نداشته باشید؟

مولفه 2: چه عاملی تصمیم خرید را در شما می پروراند؟

۲- شباهت آواتار به برند در رضایت کاربر از خرید تاثیرگذار است.

تعریف مفهومی (شباهت): مانند بودن و شبیه بودن به شکل برند

تعریف عملیاتی(شباهت آواتار به برند): بعضی از آواتارها همشکل برند شرکت یا موسسه ای هستند که شکل برند آن شرکت معروف بوده و در بین افراد جا افتاده است.شباهت آواتار به برند می تواند عامل اعتماد به محصول از طرف کاربر باشد.

بعد1: شباهت آواتار به برند

مولفه 1: آیا شباهت آواتار به برند در خرید شما تاثیر گذار است؟

مولفه 2: آیا شما از بین آواتارها آواتاری را که شبیه به برند مورد نظر شماست انتخاب می کنید یا شباهت مهم نیست؟

بعد 2: رضایت از خرید

مولفه1: چه زمانی از خرید آنلاین خود راضی هستید؟

مولفه 2: کدام عامل در رضایت شما از خرید آنلاین موثر می باشد؟

۳- جنسیت آواتار در رفتار خرید کاربران موثر است.

تعریف مفهومی (جنسیت): زن یا مرد بودن افراد

تعریف عملیاتی: جنس تفاوت بیولوژیک میان زن و مرد است و جنسیت ویژ‌گی‌های شخصی و روانی‌ست که جامعه آن را تعریف می‌کند و بر مبنای این ویژگی ها سایر متغیرهای اجتماعی تعریف می شوند.

بعد 1: جنسیت

مولفه 1: آیا در هنگام خرید جنسیت فروشنده را لحاظ می کنید؟

مولفه 2: در خرید چه اجناسی جنسیت فروشنده برایتان مهم است؟

تعریف مفهومی(رفتار خرید): راه و روش و سبک خرید

تعریف عملیاتی: بررسی راه و روش خرید کاربر آنلاین این امکان را به ما می دهد تا سلایق و رفتارهای آن ها را خوب بدانیم ومتناسب با آن ها محصولات را ارائه دهیم.

بعد 2: رفتار خرید:

مولفه 1: اگر جنسی را از یک فروشنده مذکر بخرید راضی هستید یا بالعکس؟

مولفه2: آیا هنگام خرید از یک فروشنده جنس مخالف خودتان راحت هستید؟

4- آواتارهای سخنگو در سرعت خرید کاربران تاثیرگذار است.

تعریف مفهومی( آواتار سخنگو):آواتاری که سخن گوینده وناطق  باشد.

تعریف عملیاتی: آواتاری است که به محض ورود به صفحه و یا کلیک کردن بر روی آن با شما سخن گفته، قابلیت های سایت را معرفی کرده و یا شما را به بخش های مختلف سایت راهنمایی می کند.

بعد 1: آواتار سخنگو

مولفه 1: آیا آواتار سخنگو در هدایت شما جهت خریدی سریع موثر است؟

مولفه 2: آیا سایتی که آواتار سخنگو دارد برای شما جذابیت دارد؟

تعریف مفهومی( سرعت خرید): شتاب زده و تند رفتن - چست و چالاک

تعریف عملیاتی: برخی عوامل مانند سرعت اینترنت، پروسه خرید کوتاه، بالا آمدن سریع سایت و ...باعث افزایش سرعت خرید می گردند.  

بعد2: سرعت خرید

مولفه 1: چه عواملی در سرعت خرید موثرند؟

مولفه 2: آیا در کل فردی هستید که سریعا خرید می کنید؟

  ۵- نژاد آواتار در تصمیم گیری برای خرید کاربران موثر است.

تعریف مفهومی (نژاد ): اصل و نسب -گوهر- قومیت

تعریف عملیاتی: سیاه یا سفید بودن رنگ پوست آواتار، رنگ مو و چشم و... را به عنوان نژاد آواتار می شناسیم.

بعد 1: نژاد

مولفه 1:آیا نژاد فردی که شما از او خرید می کنید برایتان مهم است؟

مولفه 2: آیا نژاد آواتار بر روی تصمیم شما برای خرید تاثیر گذار است؟

تکالیف مربوط به هفته آخر:

واحد تحلیل:  افرادی که بصورت اینترنتی خرید می کنند.

واحد مشاهده :  کاربران آنلاین

سطح تحلیل:  میانه

روش تحقیق و چرایی:  روش پیمایشی زیرا در ارتباط با نیازهای جامعه انسانی بوده و علاوه بر اینکه به دنبال توجه به نکات با معنی و عوامل مهم هستیم، کنش ها و واکنش ها را نیز بررسی می کنیم.همچنین می توانیم فرضیه طرح کرده  و قدرت تعمیم  نیز داریم.

ابزار تحقیق :   پرسشنامه و مصاحبه

روش اعتبار سنجی : اعتبار درونی پرسشنامه از طریق آلفای کرونباخ مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

روش نمونه گیری : تصادفی خوشه ای چند مرحله ای. زیرا تعداد افرادی که از خرید اینترنتی استفاده می کنند نامحدود بوده و امکان تهیه لیستی که مشخصات تمامی کاربران را در بر داشته باشد مشکل و زمان گیر می باشد .بنابراین افرادی را بصورت تصادفی انتخاب کرده( مثلا در کافی نت ها) و با آن ها مصاحبه می کنیم.

پرسشنامه:

بسمه تعالی

با عرض سلام و ادب

مخاطب گرامی، اینجانب سمیه اولی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی بوده وهدف از تنظیم این پرسشنامه بررسی تاثیر آواتار ( چهرک ها) بر رفتار خرید کاربران اینترنتی می باشد. لذا خواهشمند است دقت لازم را در پاسخ به سؤالات مبذول فرمایید.قبلا از همکاری و مساعدت شما که اینجانب را در پیشبرد این تحقیق یاری می کنیدکمال تشکر و سپاس را دارم.

 از شما خواهشمندم جهت پاسخگویی به سوالات ،به نکات زیرتوجه فرمایید:

·       تعریف آواتار :آواتار به تصاویری گفته میشود که یک شخص در اینترنت و به خصوص در فروم های گفتگو (که محل بحث و تبادل نظر و سوال جواب است) به عنوان عکس خود استفاده می‌کند.فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه چهرک را برای این کلمه جایگزین ساخته است.

·       در صورت تمایل نام و مشخصات شخصی خود را بنویسید.خاطر نشان می شود که تمامی اطلاعات شما بصورت محرمانه خواهد بود و هیچ گونه سوء استفاده ای از آنها نخواهد گردید.

1- نام و نام خانوادگی:

2- سن:

الف-زیر 20 سال    ب- بین 20 تا 30 سال    ج- بین 30 تا 40    د- بالای 40 سال

3- جنسیت:

الف- مرد    ب- زن

4- وضعیت تاهل:

الف- مجرد    ب- متاهل

5- میزان تحصیلات:

الف- دکترا    ب- فوق لیسانس    ج-لیسانس    د- فوق دیپلم و پایین تر

6- شغل:

7- در آمد:

الف- بالای 3 میلیون تومان    ب- بین2 تا 3 میلیون تومان    ج-بین 1 تا 2 میلیون تومان    د- زیر 1 میلیون تومان

8- موقعیت جغرافیایی:

الف- شمال تهران    ب- جنوب تهران    ج-مرکز تهران    د- شرق  تهران    ه- غرب تهران

لطفا به سوالات زیر در قالب گزینه های مشخص شده پاسخ فرمایید:

9- آیا از اینترنت پر سرعت استفاده می کنید؟

الف- بله    ب-نه خیر

10- آیا با واژه آواتار آشنایی دارید؟

الف- بله    ب- تا حدودی    ج- نه خیر

11-آیا خرید اینترنتی انجام می دهید؟

الف- بله    ب- خیر    ج- اعتقادی به خرید اینترنتی ندارم   

12- آیا فکر می کنید وجود آواتار در جذب مشتریان موثر است؟

الف- بله    ب- نه خیر

13- آیاقبل از تصمیم به خرید به آواتار افراد در رسانه های اجتماعی دقت می کنید؟

الف- بله    ب- برایم مهم نیست    ج- نه خیر

14- آیا ممکن است از خرید از شخصی که آواتار مبهم و نامشخصی دارد بپرهیزید؟

الف- حتما    ب- تا حالا دقت نکرده ام    ج- برایم مهم نبوده    د- نه خیر

15- تاکنون برایتان اتفاق افتاده که به آواتار اعتماد نکرده و از خرید منصرف شوید؟

الف- بله    ب- آواتار برایم مهم نبوده        ج- نه خیر  

16- کدام عامل  در تصمیم گیری شما برای خرید موثر است؟

الف- شکل آواتار    ب- سرعت اینترنت    ج- بالا آمدن سریع سایت    د- تبلیغات و معرفی کالا در سایت

17- آیا شباهت آواتار به برند شما را برای خرید مصمم تر می کند؟

الف- بله، کاملا    ب- تا حدودی اعتمادم را جلب می کند    ج- تاکنون برایم مهم نبوده    د- نه خیر

18-شما از بین آواتارها، آواتاری را انتخاب می کنید که:

الف- شبیه به برند کالای مورد نظرم باشد    ب- شبیه به انسان باشد    ج-آواتار مبهمی نباشد    د- بصورت اتفاقی انتخاب میکنم.

19- آیا شما وقتی که از سایتی که آواتارش شبیه برند موردنظر شماست خریداری می کنید، راضی هستید؟

الف- بله    ب- برایم مهم نیست    ج- نه خیر

20-  آیا در هنگام خرید جنسیت فروشنده را لحاظ می کنید؟

الف- بله       ب- نه خیر

21- آیا در خرید اجناس خاصی جنسیت فروشنده برایتان مهم است؟

الف-بله    ب- نه خیر

22-  اگر جنسی را از یک فروشنده مذکر بخرید راضی هستید یا بالعکس؟

الف- از فروشنده مذکر بخرم    ب- از فروشنده مونث بخرم    ج- تفاوتی ندارد

23-  آیا هنگام خرید از یک فروشنده جنس مخالف خودتان راحت هستید؟

الف- بله    ب- نه خیر

24- جنسیت آواتار چه تاثیر روانی بر رفتار خرید خواهد داشت؟

الف- هنگام خرید از جنس موافق رضایت بیشتری دارم.

ب- برایم فرقی ندارد

ج- هنگام خرید از جنس مخالف رضایت بیشتری دارم.

25- آواتار سخنگو چه نقشی در خرید شما دارد؟

الف- سرعت خرید    ب- راحتی    ج- هدایت بهتر    د- جلوگیری از سردرگمی

26- آیا آواتار سخنگو در هدایت افراد جهت خریدی سریع موثر است؟

الف- بله    ب- تا حدودی    ج-  نه خیر

27- آیا سایتی که آواتار سخنگو دارد شما را جذب می کند؟

الف- بله    ب- نه خیر

28- آیا آواتار سخنگو زمان را برای جستجو کم می کند؟

الف- بله    ب- خیر

29- چه عواملی در سرعت خرید موثرند؟

الف- تبلیغات در سایت    ب- شکل آواتار    ج- شباهت آواتار    د- آواتار سخنگو

30-  آیا در کل فردی هستید که سریعا خرید می کنید؟

الف- بله    ب- آن را دقیقا بررسی می کنم    ج- نه خیر به چند سایت سر می زنم

31- آیا نژاد فردی که شما از او خرید می کنید برایتان مهم است؟

الف- بله ایرانی باید باشد    ب- سفید پوست باشد    ج- بستگی به کالایی که خریداری می کنم دارد    د- نه خیر

32-  آیا نژاد آواتار بر روی تصمیم شما برای خرید تاثیر گذار است؟

الف- بله    ب- نه خیر

33- اگر اینترنت رایگان در اختیار داشته باشید در سرعت خرید شما تاثیری خواهد گذاشت؟

الف- حتما بیشتر جستجو می کنم    ب- شاید تاثیرگذار باشد     ج-تاثیری در سرعت خریدم ندارد

34- آیا فیلترینگ تاثیری در اقدام شما به خرید اینترنتی می گذارد؟

الف- بله کاملا    ب- تاحدی    ج- نه خیر

35- آیا تا بحال به خاطر اعتماد به آواتاری مشخص خرید کرده اید؟ مثالی بزنید

با تشکر از همکاری شما

موفق باشید

 سوالات مصاحبه:

1- به نظر شما کدام یک از موارد زیر می تواند در موفقیت روند خرید اینترنتی شما موثر باشد؟ با ذکر دلیل

(شکل آواتار- شباهت آواتار به برند مورد نظر شما- جنسیت آواتار- آواتار سخنگو- نژاد آواتار)

2- معمولا چه نوع آواتارهایی می توانند اعتماد شما را جلب کنند؟

استاد عزیزم در پناه حق سالم و سربلند باشید.

 

سمیه اولی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۲ساعت 2:48  توسط دانشجویان کلاس اول  | 


سوالات تحقیق: 
 
1-تاثیرات عدم ازدواج برجسم وروح زنان تحصیلکرده شاغل چیست؟
2-آیا استقلال طلبی دختران شاغل تحصیلکرده برتاخیرسن ازدواج اثرگذاراست؟
3-آیا کسب درآمد دختران شاغل و تحصیلکرده باعث تاخیر ازدواج میشود؟

4-آیا منزلت شغل دختران شاغل تحصیلکرده برتاخیرسن ازدواج اثرمیگذارد؟

5-آیا افزایش سطح تحصیلات وشاغل بودن دختران باعث افزایش توقعات آنان میشود؟


فرضیه:


1-زنان تحصیلکرده شاغل مجرد بدلیل عدم ارضا مشروع تمایلات جنسی دچارافسردگی  میشوند.
2- دختران تحصیلکرده شاغل ازدواج را مانع بزرگی برای رسیدن به آرمانها و استقلال شخصی میدانند.
3-استقلال مالی دختران شاغل تحصیلکرده باعث عدم نیاز به همسر برای تامین معاش است.
4-منزلت شغل دختران شاغل تحصیلکرده برتاخیرسن ازدواج اثرمیگذارد
5-افزایش سطح تحصیلات وشاغل بودن دختران باعث افزایش توقعات آنان میشود.
 
بسم تعالی
با عرض سلام اینجانب مهری مقدم دانشجوی رشته ی مدیریت بازرگانی  پرسشنامه ای تحت عنوان : تاثیرتحصیلات واشتغال زنان بر تاخیر سن ازدواج بین دانشجویان دانشگاه ارشاد تهیه و تنظیم نموده ام . با عنایت به این که پاسخ های صادقانه ی شما محفوظ خواهد بود، خواهشمند است مرا در تبیین علمی مسئله و رهنمون شدن تحقق به سمت یک استنتاج صحیح و منطقی یاری فرمایید .
خواهشمند است گزینه مورد نظر را با علامت بزنید.
 
 
نام ونام خانوادگی ...........................................
 
وضعیت اشتغال ..............................................
 
تحصیلات ......................................................
 
وضعیت تاهل .................................................

 محل اقامت .................................................

میزان درآمدماهیانه..........................................       
 
سن ..........................................................

 

لطفا به سوالات با بله/تاحدودی / خیرپاسخ دهید
 


1-آيا درحال حاضر مستقل (از لحاظ منزل) زندگي مي كنيد؟

2 -آيا فكر مي كنيد ازدواج جز جدايي ناپذير و ضروري زندگي است؟

3-آیا فکرمیکنیدخانواده همسر آینده ی شما باید درسطح بالایی باشند؟

4-آیا شغل همسر شما برایتان بسیار حائزاهمیت است؟

5-آیا میزان مهریه برای شما مهم است؟

6-آیا چگونگی برگزاری مراسم ازدواج برای شما مهم است؟

7-آیا ظاهر همسرآینده ی شما برایتان  مهم است؟

8-آیا هنگام تصمیم گیری درمورد مسائل زندگی خود با دیگران هم مشورت میکنید؟

9-آیا داشتن استقلال مالی زن باعث دوام و استحکام زندگی مشترک میشود؟

10-آیا قصد ادامه تحصیل در سطوح بالاتر را دارید؟

 
 
لطفا  به سوالات با کاملا موافقم /موافقم/نظری ندارم/مخالفم/کاملامخالفم پاسخ دهید


1-من بامردی که ازلحاظ شغل جایگاه اجتماعی پایین تری نسبت به من دارد ازدواج نمیکنم

2-من  به هیچ عنوان حاضرنیستم با مردی که تحصیلات پایین تری نسبت به  من دارد ازدواج کنم

3-من با کسی ازدواج میکنم که ازنظرموقعیت مالی درشرایط مساعدی باشد

4-من با کسی ازدواج میکنم که ازنظرموقعیت اجتماعی از من بالاتر باشد

5-یک زن هم میتواند شاغل باشد هم میتواند وظایف مادری وهمسری خود را به خوبی انجام دهد
 
6-همسرآینده ی من باید از لحاظ شخصیتی به من نزدیک باشد
 
7-من باکسی ازدواج میکنم که مانع آزادی عمل من نشود
 
8-من با کسی ازدواج میکنم که مانع شاغل بودن من نباشد
 

9-من درهرشرایطی توانایی کارکردن را دارم

10-داشتن فرزند مرا از اشتغال بازمیدارد

11-من دوست دارم بدون اطلاع به کسی به تعطیلات بروم

12-داشتن رابطه باز بدون ازدواج مانعی ندارد

13-اگرازدواج کنم دیگر نمیتوانم به آرزوها و آرمانهایم برسم

14-من با تحصیلات وشغلم  شایستگی ام را به اثبات میرسانم
 
15-من کاملا میتوانم روی پای خودم بایستم
 
 
 
 
لطفا  به سوالات با هرگز/بندرت /گاهی/اکثرا/همیشه/پاسخ دهید

1-من ازاوقات تنهایی ام لذت میبرم 
2-من خیلی کم گریه میکنم
3-من شاداب و با نشاط هستم
4-من احساس خوشبختی میکنم
5-مسایل کوچک هم میتواند مرا خوشحال  میکند

6-به هیچ عنوان احساس شکست نمیکنم

7-من برای آینده ی شغلی ام  برنامه ریزی میکنم

8-من نیازی به ازدواج درخودم احساس نمیکنم
 
9-من بادوستانم به تفریح  میروم
 
10-من جایگاه اجتماعی خودم را دوست دارم
 
 
 
 
  سوالات آزاد
 
1-هدف هاي شما در زندگي تا به حال چه بوده اند و بعد از اين چه خواهد بود؟
2-(درصورت بالابودن سن از25سال) چرا تا به حال ازدواج نکرد ه ايد؟                                          
 3-نظرتان درمورد زندگي  مستقل از خانواده چيست؟
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۲ساعت 0:44  توسط دانشجویان کلاس اول  | 


راضیه آقابراری

1)بررسی دلایل اعتیاد به قلیان در دانشجویان دانشگاه تهران سال92

قلیان بزرگ ترین عامل و دام اعتیاد بر سر راه جوانان و اقشار گونان جامعه است و این معضل هزینه های هنگفتی بر یک جامعه تحمیل می کند.خصوصیات و ویژگی های فردی از دیگر عوامل روی آوردن نسل جوان جامعه به مصرف قلیان است که منشا آن ضعف نفس،بی ایمانی،خود ناباوری است.

2)بررسی دلایل طلاق در دانشجویان ارشاد نیم سال دوم 91

طلاق به عنوان یک مسئله اجتماعی میتواند زمینه بروز بسیاری از مسائل وپیامدهای متفاوت و بعضا زمینه بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر در سطوح فردی و اجتماعی را فراهم آورد.از یک سو این آثار و پیامدها میتواند عوارضی را برای زنان و مردان و از سوی دیگر برای فرزندان به همراه داشته باشدو دلایل زیادی در این موضوع تاثیرگذارست.

3)بررسی تاثیرات منفی شبکه های ماهواره ای در شمال غرب تهران

ابعاد و اثرات کوتاه مدت و دراز مدت ماهواره بعنوان یکی از موثرترین وسایل ارتباط جمعی همیشه دارای اهمیت بوده است،اما با گذشت زمان و تغییرات اساسی در شرایط اقتصادی،اجتماعی،سیاسی کشور و جهان شاهده این هستیم که تعداد شبکهای فارسی زبان رو به افزون است که به تبع تاثیرات منفی را بر بر افراد و خانواده از جمله پوشش افراد،بی بند و باری و فروپاشی خانواده به دنبال دارد.

4)بررسی میزان مطالعات درسی در دبیرستانهای دخترانه شرق تهران سال91

از آنجا که یادگیری از اهمیت بسزایی برخوردارست با ترغیب دانش آموزان به مطالعه کتوب درسی میتوان میزان مطالعات را بالا برد که این مسئله به نوبه خود سبب یادگیری بهتر مطالب درسی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می گردد.با بررسی میزان مطالعات گامی مثبت در این زمینه برداشت.

5)بررسی تاثیرات حمل و نقل عمومی مترو در تهران سال92

بررسی حمل و نقل عمومی در جهت بهبود وضعیت آن باعث دستیابی به راهکارهای اجرایی با در نظر گرفتن تحلیل های اقتصادی و اجتماعی در کلانشهرها و همچنین اهداف دیگری نظیر کاهش زمان سفر و کاهش مصرف سوخت خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392ساعت 23:23  توسط دانشجویان کلاس اول  |  نظر بدهید


1) بررسی دلایل اعتیاد به قلیان در دانشجویان دانشگاه تهران سال 92

قلیان بزرگترین عامل و دام اعتیاد بر سر راه جوانان و اقشار گوناگون جامعه است که این معضل هزینه های هنگفتی بر یک جامعه تحمیل می کند.افزایش روز افزون مصرف قلیان و اعتیاد به آن تبدیل به دغدغه ای بزرگ گشته که بدین منظور با هدف بیشگیری از این موضوع زیانبار دست به این تحقیق میزنیم تا به بررسی عوامل و دلایل موثر و به وجود آورنده گرایش واعتیاد به قلیان ببردازیم.

هدف:اهداف زیادی را دربردارد که مهمترین هدف را میتوان از طریق یافتن دلایل وعوامل اعتیاد به قلیان و تاثیر هر یک ازآنان  راهکارهایی را برای کنترلشان اتخاذ نمود تا در راه بیشگیری و جلوگیری از مصرف قلیان گامی موثر برداشت و این معضل تهدید کننده افراد و جامعه را تا حدودی سرکوب نمود.

ضرورت انجام تحقیق:این مساله تا به حد زیادی ابعاد جامعه را می تواند دربرگیرد و سلامتی روانی و جسمانی افراد بخصوص جوانان را تهدید کند.بس با توجه به هدف ما از این تحقیق میشود به اهمیت و ضرورت این مسآله بی برد که با نگاه عمیق تر به این مسآله آسیب های جدی برای کشور به دنبال دارد زیرا بیشتر آسیب ها برای جوانان است از آنجا که جوانان نیروی اصلی هر جامعه و کشورست که در صورت اعتیاد و مصرف به تدریج این قشر نمی تواند در بیشرفت کشورمان و مقابله با کشورهای دیگر مفید واقع شوند.

5 سوال اصلی تحقیق :

1- آیا می توان از طریق آموزش افراد (جوانان) را از آسیب ها و تهدیدات ناشی از مصرف قلیان آگاه و دور ساخت؟

2- آیا واقعاً جمع آوری از اماکن عمومی و قهوه خانه سبب کاهش مصرفه آن شده است؟یا باعث شده پای قلیان به منازل باز شود؟

3- از طریق عوامل اقتصادی مثل بالا بردن قیمت تنباکو می توان بر کاهش مصرف آن تأثیر گذار باشیم؟

4- چه راهکارهایی را برای کنترل عوامل و خصوصیات فردی و شخصیتی می توان اتخاذ نمود؟آیا دسترسی به این راهکارها ممکن است یا کاری دشوار؟

5- رسانه های جمعی مانند تلویزیون چه تأثیر بر این موضوع داشته اند؟ می توان تأثیرات منفی را شناخت و از میان برداشت؟

2) بررسی دلایل طلاق در دانشجویان ارشاد نیمسال دوم 91

طلاق به عنوان یک مسأله اجتماعی می تواند زمینه بروز بسیاری از مسائل و پیامدهای متفاوت و بعضاً زمینه بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر در سطوح فردی و سطوح اجتماعی را فراهم آورد.

هدف :

یافتن عوامل و دلایل زمینه ساز این معظل اجتماعی از اهم اهداف ما به شمار می رود. زیرا طلاق یک بیماری مزمن اجتماعی است که همانند بیماری های مزمن جسمی عوامل خطر متعددی در وقوع آن دخیل است که با کنترل و رفع این عوامل می توان از گسترش طلاق در جامعه کنونی جلوگیری نمود.

ضرورت انجام تحقیق :

از آنجا که می دانیم طلاق آسیب های جدی را به دنبال دارد که از یک سو این آثار و پیامدها می تواند عوارضی را برای زنان و مردان و از سوی دیگر برای فرزندان به همراه داشته باشد. پس برای بقای جامعه و کشورمان از آگاهی از این پیامدها مفید است.

5 سوال اصلی تحقیق :

1- دخالت های خانواده چه تأثیر می تواند بر این امر داشته باشد؟

2- آیا آموزش قبل از ازدواج مانند مشاوره ها می توانند در جهت آگاهی سازی جوانان و تداوم زندگی مشترک آنان نقش بسزایی داشته داشته باشد؟

3- آیا شناخت کامل زوجین از یکدیگر لازمه ازدواج می باشد؟این شناخت می تواند از طریق دوستی های قبل ازدواج حاصل شود؟

4-رسانه های جمعی مانند فیلم تلویزیونی و ماهواره ای و با تمرکز بر گسترش بی بند و باری و نادیده گرفتن عقاید اسلامی تأثیر منفی داشته است؟

5- عوامل اقتصادی شایع در بروز این مسأله از جمله فقر تأثیر گذار بوده است؟با این نگرش در بین طبقات پولدار جامعه این معظل وجود ندارد؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392ساعت 23:19  توسط دانشجویان کلاس اول  |  نظر بدهید

پیشینه تجربی :

مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان گفت: درصد گرایش فرزندان مادران باردار و والدین قلیانی به مصرف دخانیات به ۵ تا ۶ درصد می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حمیدرضا روح‌افزا عصر امروز در جمع خبرنگاران درباره طرح جمع‌آوری قلیان اظهار کرد: درصد گرایش فرزندان مادران باردار و والدین قلیانی به مصرف دخانیات به 5 تا 6 درصد می‌رسد و این در حالی است که میزان گرایش فرزندان پدران قلیانی به مصرف دخانیات به دو برابر می‌رسد.

وی با بیان اینکه نقش مادران دخانی در گرایش فرزندان به مصرف سیگار و قلیان بیشتر از پدر است، افزود: مادران نقش موثرتری در ایجاد بستر مصرف قلیان فرزندان خود دارند.

مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان تصریح کرد: در نخستین مطالعه انجام شده در زمینه مصرف دخانیات که در سال 2000 در اصفهان انجام گرفت، مشخص شد که میزان مصرف دخانیات  در مردها بیش از زنان بود.

وی خاطرنشان کرد: سال 2007  با مداخلات انجام گرفته مشخص شد که میزان مصرف سیگار در مردها از 29 درصد به 25 درصد رسید که در زنان شاهد کاهش مصرف سیگار از یک درصد به نیم درصد بودیم و این در حالی است که مصرف قلیان در زنان رشد داشته و به مرز چهار درصد رسیده بود.

روح‌افزا گفت: در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که بیشترین دلیل گرایش جوانان به مصرف قلیان بودن در جمع دوستانه بودن است، در صورتی که آزاد بودن قلیان‌سراها نقشی در گرایش افراد به این مراکز نداشته و بر اساس مطالعات انجام شده در اصفهان مشخص شد که میزان مصرف قلیان در بین افراد تحصیل‌کرده استان رو به افزایش است.

وی افزود: میزان مصرف قلیان در افراد بی‌سواد یا با سطح تحصیلات پائین‌تر کمتر از افراد تحصیل‌کرده بوده و این میزان بین 10 تا 11 درصد بوده و مصرف قلیان در افراد با 6 تا 12 سال تحصیلات یعنی بین سیکل تا دیپلم به 20 درصد می‌رسد.

مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان افزود: مصرف قلیان با افراد بالای 12 سال تحصیل و تحصیلات تکمیلی به 18 درصد می‌رسد و بالاترین میزان مصرف قلیان را در جوانان زیر 30 سال به صورت روزانه یا هفتگی شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مصرف قلیان در سنین 40 سال به بالا کم است و به پنج تا شش درصد می‌رسد، اظهار کرد: اما این در حالی است که با توجه به شیوع بالای مصرف قلیان در جوانان امروز احتمال افزایش قلیان در سال‌های آینده در بین افراد میان‌سال و مسن وجود دارد.

http://tandorosti.akairan.com

 

 

 

 

 

 

 

 

تحقیقات وزارت بهداشت انگلیس نشان می‌دهد که کشیدن قلیان نه تنها بی خطر نیست بلکه به اندازه سیگار مضر است
به گزارش بی‌بی‌سی وزارت بهداشت انگلیس در مطالعه‌ای مشترک با مرکز کنتزل استعمال تنباکوی این کشور دریافت که افرادی که قلیان می‌کشند دچار بالا رفتن میزان منوکسید کربن در خون می‌شوند و این میزان در کشیدن یک قلیان چهار تا پنج برابر کشیدن یک نخ سیگار است.

بالا رفتن مقدار منوکسید کربن حل شده در خون به سلول‌ها بدن از جمله سلول‌های مغز آسیب‌های جدی وارد می کند.

وزارت بهداشت انگلیس می‌گوید که سنجش میزان منوکسید کربن حل شده در خون، به علت متفاوت بودن نوع مصرف دخانیات دشوار است.

با این حال اندازه‌گیری‌ها نشان می دهد که میانگین منوکسید کربن در تنفس افراد غیر سیگاری 3 واحد ppm (نسبت کربن منوکسید به 3 میلیون واحد هوا) یا کمتر از یک درصد اختلال در کارکرد خون آن‌هاست.

این میزان در افرادی که به طور تفننی سیگار می‌کشند 10 تا 20 ppm‌ معادل 2 تا 4 درصد اختلال در کارکرد درست خون و در افراد معتاد به سیگار 30 تا40  ppm معادل 5 تا 7 درصد اختلال کارکرد خون است.

این مطالعه همچنین نشان می دهد، افرادی که قلیان می‌کشند بین 40 تا 70 ppm  منوکسید کربن در تنفس خود دارند که این میزان 8 تا 12 درصد کارکرد خون آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

http://www.niksalehi.com

 

پیشینه نظری :

نظریات جامعه‌ شناسان در باب اعتیاد و مصرف مواد مخدر

نظریه آنومی و مصرف مواد مخدر

آنومی (Anomie) مفهومی مربوط به یونان باستان و به معنای فقدان قانون است. آنومی توسط امیل دوركیم جامعه‌شناس فرانسوی (1917ـ 1858) برای توصیف وضعیت اجتماعی غیرطبیعی به كار برده شده كه در آن انسجام اجتماعی به وسیله بحران‌هایی از قبیل ركود اقتصادی، تضعیف می‌شود.

بر اساس نظر مرتن این مساله هنگامی رخ می‌دهد كه مردم با تضاد میان اهداف و وسایل دست‌یابی به آن‌ها مواجه می‌شوند. فرد از جامعه‌ای كه در واقع، آرمان‌های خود را نادیده می‌گیرد، بیگانه می‌شود و این فشار به ویژه در میان قشرهای آسیب‌پذیر جمعیت كه مواد مصرف می‌كنند شایع است. فشاری كه منجر به
Anomie می‌شود به چهار شیوه توسط افرادی كه آن را تحمل می‌كنند، جواب داده می‌شود:

1ـ هم‌نوایی: اغلب افراد آرزوهای خود را كاهش داده و با هنجارهای اجتماعی معمول، همنوا می‌شوند.
2ـ طغیان: در این حالت بعضی افراد عصیانگر از پذیرش ساختار اجتماعی معمول سرباز می‌زنند و در صدد ایجاد یك نظم اجتماعی جدید از طریق فعالیت‌ سیاسی یا جایگزینی سبك زندگی جدید برمی‌آیند.
3ـ بدعت‌گرایی: در این وضعیت بعضی به طرف نوگرایی گرایش می‌یابند. مرتن این دسته را چنین تعریف می‌كند: كسانی كه برای دست‌یابی به موفقیت از وسایل غیرمشروع استفاده می‌كنند. به ویژه جرائم سازمان یافته مانند تجارت مواد مخدر.
4ـ گوشه‌گیری: پاسخ آخری كه مواد مخدر را تبیین می‌كند، انزوا طلبی است. افرادی كه از هر فعالیتی جهت دست‌یابی به اهداف اجتماعی معمول دوری می‌كنند و طرفدار كج‌روی می‌شوند. پناه بردن به مصرف مواد مخدر به معتاد اجازه می‌دهد وقت و انرژی خود را برای دست‌یابی به اهداف قابل حصول صرف كند و مصرف را بیشتر كند.

مدل سازگاری

بروس الكساندر وابستگی بی‌اختیار به مواد مخدر را در مقابل مصرف سرسری یا تفننی، به صورت كاركردی در نظر می‌گیرد. رفتار معتاد تلاشی جهت مواجهه با شكست ناشی از همبستگی است، یعنی شكست در دست‌یابی به انواع تایید اجتماعی، شایستگی، ‌اعتماد به نفس و استقلال شخصی كه حداقل انتظارات افراد و جامعه است. در مدل سازگاری فرد هویت و زندگی معتادی را با وجود رنج، بیماری و داغ اجتماعی آن، به بی‌هویتی ترجیح می‌دهد. به نظر الكساندر، شخصی كه در هماهنگی با دیگران و ساختار اجتماعی موفق است، در معرض خطر وابستگی به مواد مخدر قرار نمی‌گیرد.

وابستگی به مواد به عنوان یك راهبرد جهت تحرك افراد گوشه‌گیر در موقعیت‌های رقابتی كه در آن شكست تقریبا معلوم است به خدمت گرفته می‌شود. این دیدگاه معتاد را به عنوان شخص سالمی در نظر می‌گیرد كه مشكل جسمی و روانی ندارد و فقط از نظر اجتماعی شكست خورده است.

 

ادوین لیكر (1973) می‌نویسد: اولین بار كه فردی به عنوان گناه‌كار- خطاكار (wrong – doer) انگ می‌خورد، پذیرش چنین هویت جدیدی برای او مشكل است. در دوران نوجوانی، بسیاری از افراد با آشوب‌گرهای معمولی و رفتارهای خصومت‌آمیز درگیر می‌شوند. اگرچه اكثر نوجوانان كه مصرف مواد مخدر را تجربه می‌كنند و یا اعمال غیرقانونی و شرم‌آوری را انجام می‌دهند، رفتارهای نگران كننده را افزایش نمی‌دهند. این امر به ما هشدار می‌دهد كه به راحتی به افراد به ویژه نوجوانان برچسب نزنیم. عدم مدارا Zero tolerancel شاید به طور سیاسی مقبول باشد، اما این امر می‌تواند حق انتخاب اقتصادی و اجتماعی یك شخص جوان را كاملاً‌محدود كند، به طریقی كه رفتار همنوا را مانند یك بزرگسال تقویت نكند.

ادوین لمرت (1951) معتقد است فردی كه به عنوان كج‌رو برچسب خورده، رفتارش را در تطابق با واكنش اجتماعی دوباره سازمان‌ دهی می‌كند و شروع به بكار گرفتن رفتار كج‌روانه می‌كند. یا نقش را به عنوان وسیله دفاعی و حمله بر آن رفتار استوار می‌كند و یا با مشكلات پنهان و آشكاری كه در نتیجه واكنش‌های اجتماعی بعدی برای او ایجاد می‌شوند، سازگاری می‌یابد.

این كج‌روی ثانویه، بهترین نمونه برای مصرف كنندگان مواد مخدری است كه مجبور به رابطه داشتن با مصرف كنندگان دیگر هستند و علاوه بر این، برای حمایت كج‌روی اولیه‌شان بایستی به جرم (كج‌روی ثانویه) پناه ببرند یعنی به اعتیاد به مواد مخدر و جزء آن.

 

كری (1993) معتقد است كه تنها خانواده‌ها و فرهنگ‌های مستحكم می‌توانند به طور اساسی از مصرف مواد جلوگیری كنند. بنابراین سستی خانواده‌ها، وجود نداشتن بزرگسالان و فراگیری فرهنگ مصرف مداوم، می‌تواند خانواده‌های مرفه را فقیرتر كند.


www.seemorgh.com/health

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 23:5  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

متغیر بیکاری

تعریف اسمی(مفهومی):کاری برای انجام دادن وجود نداشته باشد.

تعریف تجربی:از کسی که برنامه ای ندارد برای همراه شدن سوالی میشود.

تعریف نظری:بیکاری غیر داوطلبانه یعنی فرد خودش نمیخواهد کار کند.

تعریف عملیاتی:

بعد 1:نیافتن شغل

مولفه 1:کاری متناسب با مدرک تحصیلی پیدا نکردن.

مولفه 2:بررسی و جستجو محدودی داشته است.

بعد 2:بی میلی به کار کردن

مولفه 1:بیشتر اوقات را به استراحت می پردازد.

مولفه 2:سرگرمی و تفریح دیگر دارد .

ناکامی

تعریف اسمی(مفهومی):عدم موفقیت.نا امیدی و یاس

تعریف تجربی:مرگ در جوانی

تعریف عملیاتی:

بعد 1:قبول نشدن در رشته مورد نظر در کنکور

مولفه 1:رشته مورد نظر با زمینه شغلی فرد مناسب بوده است.

مولفه 2:دست یافتن به اعتبار و شخصیت والاتری در رشته مورد نظر.

مولفه 3:طرد شدن از سوی خانواده

بعد2:شکست در مسایل عاطفی

مولفه1:نتوانسته با شخص مورد علاقه خود ازدواج کند.

مولفه2:تنها بودن و نداشتن همراه خوب در زندگی شخصی

مدگرایی

تعریف نظری :تمایل افراد به آنچه در جامعه بیشترین فراوانی را دارد.

تعریف عملیاتی:

بعد 1:تمایل به تازه ها

مولفه 1:انسانها ذاتادوست دارند  آنچه بدیع است را تجربه و امتحان کنند.

مولفه 2:رغبت نداشتن به تکرار

نداشتن ارامش

تعریف اسمی:نا آرامی.بی امنیتی

تعریف عملیاتی:

بعد 1:اضطراب

مولفه 1:از اتفاقی بد که در آینده قرارست بیافتد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 23:2  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

بررسی دلایل اعتیاد به قلیان در دانشجویان دانشگاه تهران سال 92

واحد تحلیل:دانشجویان دانشگاه تهران

واحد مشاهده:آن دسته از دانشجویان دانشگاه تهران که به قلیان اعتیاد دارند.

سطح تحلیل:میانه(دانشگاهها و سازمانها میانه محسوب می شوند)

روش تحقیق:روش توصیفی از نوع پیمایشی_زیرا در ارتباط با نیازهای جامعه انسانی است و میتوانیم روابط علی یا همبستگی را به طور دقیق بررسی کنیم و همچنین میتوانیم نتایج به دست آمده از تحقیق را به کل جامعه یا جوامع دیگر تعمیم دهیم.

ابزار تحقیق:پرسشنامه

روش اعتبارسنجی:میزان اعتبار (درونی)پرسشنامه خود را با استفاده از آلفای کرونباخ می سنجیم.برای به دست آوردن ضریب آلفای کرونباخ ابتدا واریانس نمرات هر زیر مجموعه سوال های پرسشنامه را و همینطور واریانس کل را محاسبه می کنیم سپس با جایگزینی اعداد به دست آمده در فرمول مقدار ضریب آلفای کرونباخ را محاسبه می کنیم.

روش نمونه گیری:از احتمالی_چندمرحله ای میتوانیم استفاده کنیم به این طریق که ابتدا چارچوب نمونه گیری(فهرستی از موارد موجود)تهیه می کنیم سپس برای انتخاب دانشجویان ابتدا گروهای آموزشی را معین می کنیم(مرحله اول) چند کلاس درس دانشجویان را انتخاب می کنیم(مرحله دوم)از هر کلاس تعدادی دانشجو انتخاب می کنیم.
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 22:17  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

با سلام و خسته نباشید حضور استاد عزیزم

اصلاحیه  مواردی که نمره کامل دریافت نکرده بودم – دانشجو زاهده شاملو

فرضیه تحقیق:

1-   معلمان ومدیران بر این عقیده اند که اندازه تشویق در امر یادگیری موثر                    می باشد.

تشویق: موثر

یادگیری: وابسته

اخلاق معلمان:تعدیل کننده

همکاری والدین: مداخله گر

2-   دادن هدیه به دانش آموزان باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها میگردد

دادن هدیه: مستقل

اعتماد بنفس:وابسته

بودجه مدرسه: تعدیل کننده

استقبال معلمان: مداخله گر

3-   برنامه بردن به اردو در مدرسه باعث نشاط دانش آموزان میگردد.

برنامه اردو: مستقل

نشاط دانش آموزان: وابسته

اجازه والدین :تعدیل کننده

بودجه مدرسه: مداخله گر

4-   تشویق زبانی  دانش آموزان در مدسه باعث فهم بهتر درس میشود.

تشویق زبانی: مستقل

فهم بهتر درس:وابسته

نحوه برخورد معلمان: تعدیل کننده

آموزش قبل از خدمت معلمان: مداخله گر

5-ارفاق نمره معلمان باعث ایجاد رقابت در مدرسه میگردد

ارفاق نمره: مستقل

درس خواندن رقابتی: وابسته

خواست معلم: تعدیل کننده

تلاش دانش آموز:مداخله گر

پیشینه تحقیق:

 ایجاد شوق و دلبستگی به علم و دانش در شاگردان: معلم باید شاگرد ان خود را به علم ودانش تشویق و فضائل ومزایای علم و علما را به آنان تذکر دهد ویادآورگردد که علما ودانشمندان وانبیاء در پایگاه های بلند علم جای دارند. معلم باید سخنان شوق آفرین را در در ایان و اخبار و اشعار بچشم می خورد را بازگو کند. معلم باید از عواملی که در امر تشویق شاگردان به علم و دانش مدد می کند استفاده نماید.

دلسوزی ملم نسبت به شاگردان : معلم درباره شاگردان باید خواهان اموری باشد که نسبت به آنها احساس علاقه ودوستی نماید و از هرگونه شر و بدی  که برای خویش نمی پسندد برای شاگردان نیز نپسندد. در احادیث صحیح و معتبر چنین آمده است که هیچک از شما نمی توانید عنوان مومن را احراز کند مگر آنگا که نسبت به برادر ایمانی خود همان چیزی را بخواهد که درباره خود نیز بدان احساس علاقه و محبت کند.

عامل لطف و محبت ، موثرترین عوامل تعلیم وتربیت است: بر یک معلم لازم است اهتمام خویش را در جهت اخلاقی شاگردان بکار گیرد و آن را از اخلاق زشت و خوبیهای ناستوده باز ستاند.معلم باید مراقب باشد سخنان بیهوده از شاگردان سر نزند.

فروتنی و نرمش نسبت به دانش آموزان: نباید معلم با شاگردان خویش رفتاری شکوهمندانه و بزرگ در پیش گیرد بلکه باید فروتنی در برخورد با شاگردان را بکار برد.

مجله تربیت سال13 ، اردیبهشت 76 ص 21 دکترمحمد شرفی

شهید ثانی آداب وتعلیم وتربیت در اسلام – نگارش دکتر حجتی ص 246

 

در پژوهشی که توسط یکی از دانشجویان دانشکده علوم تربیتی تهران در رابطه با همین موضوع انجام شده نتایج حاصل آمده

1)تاثیر تشویق والدین بر پیشرفت دانش آموزان به گونه ای است که دو گروهی که با معدل بالا و پایین به سوال جواب دادند نظر مساعد و یکسانی را ابراز داشته اند معتقد بودند که از طرف والدین مورد تشویق قرار گرفته اند.

2) تشویق موجب علاقه مند شدن دانش آموزان میشود یعنی هر چه قدر دانش اموزان با شوق وذوق بیشتری درس را فرا گیرند بیشتر به موضوع درس علاقه مند خواهند شد. و همین امر تاثیر بسیاری در پیشرفت تحصیلی آنها دارد.

3) معلمین گرامی کمتر از تنبیه بدنی استفاده کنند و نونهالان را بیشتر مورد لطف قرار دهند.

4) عوامل مانند حضور همیشه در کلاس ، رفتن به گردش علمی و تفریح و مطالعه مرتب همه درسها تاثیر بسزایی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دارد.

در تحقیقی توسط آقای مصطفی ایل جهت پایان نامه خود در فوق لیسانس انجام شده که در رابطه باتشویق و تنبیه در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در سال 1370 از دانشگاه تهران دانشکده مدیریت و برنامه ریزی آموزشی نتایج حاصله  که در این تحقیق بدست آمده تائید فرضیه ها و ثابت کردن که تشویق و تنبیه هر دو میزان یادگیری دانش آموزان را افزایش می دهد.

پایان نامه کارشناسی آقای مهربان سهرابی در مورد تشویق و نقش آن در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در سال 70 از دانشکده امور پژوهشی  بر روی 90 درصد قابل تایید می باشد که بین پیشرفت تحصیلی و تشویق رابطه مستقیم وجود دارد.

 

تعریف متغییر ها:

تشویق: تایید دانش آموز در قبال انجام مورد قبول که با دادن چیزی که ارزش پولی نداشته باشد، تشویق بصورت کلامی و غیر کلامی میتواند باشد.

1-   آیا  دانش آموزان با تشویق موافق هستن؟

2-   آیا تشویق میتواند رضایتمندی دانش آموزان را جلب کند؟

یادگیری: ایجاد تغییر نسبتا پایدار در رفتار بالقوه یادگیرنده مشروط بر آن که تغییر بر اثر اخذ تجربه رخ دهد.

1-   آیا معلمان بر یادگیری دروس در کلاس تاکید دارند؟

2-   دانش آموزان چقدر برای یادگیری دروس تلاش میکنند؟

پیشرفت تحصیلی:پیشرفت تحصیلی اصطلاحی به معنای واقعی موفقیت است و برابر تعیین پیشرفت آموزش بصورتی که از تستهای متنوع استفاده میگردد.

1-   آیا ایجاد کارهای گروهی در پیشرفت تحصیلی موثر است؟

2-   آیا گردش علمی در پیشرفت میتواند نقشی داشته باشد؟

روش تحقیق: در  این پژوهش به منظور تجزی وتحلیل اطلاعات جمع آوری شده از آمار توصیفی بکار گرفته شده است.

تشکیل و تنظیم جداول توزیع فراوانی ، رسم نمودار میله ای، تفسیر کیفی براساس اطلاعات بدست آمده ،مقایسه پاسخ های معلمان ومربیان درباره شرایط ارائه گزارش ونتیجه گیری براساس نظرات.

جامعه آماری: جامعه مورد مطالعه دبیران و مربیان تربیتی مدارس راهنمایی دختران شهرستان نمونه میباشد. که از کلیه  دبیران در رشته های  مختلف مدارس راهنمایی  ومربیان پرورشی این شهرستان جهت پرکردن مقیاس درجه بندی به تصادفات انتخاب شده اند.

نمونه و روش نمونه گیری: از تعداد 100 مدرسه نمونه تعداد 500 نفر معلم و 50 نفر مربی تربیتی به تصادف انتخاب شده اند. که براسا مقیاس درجه بندی تکمیل شده 120 برگ توزیع و موفق به جمع آوری 100 برگ.

وسایل جمع آوری اطلاعات: در این تحقیق برای جمع آوری اطلاعات در رابطه با اهداف و سوالات مورد مطالعه از مقیاس درجه بندی حاوی 30 گزاره که بصورت 5 ارزش میباشد و گزاره ها طوری انتخاب شدند که با هم در رابطه منطقی هستند.

روش جمع آوری اطلاعات: 120 عدد مقیاس درجه بندی تکثیر وبرای پخش کردی بین مربیان از طریق آ-پ اقدام و آنهایی که در دسترس نبودند به مدیران که درا داره بودند پخش شده است.

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 18:56  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

هدی ثقفی

موضوع :دلایل افزایش مرگ زودرس در شهر تهران درسال ۹۲.

واحد تحلیل :افراد ساکن شهر تهران

واحد مشاهده:نمونه های تصادفی ازافراد مناطق ۲۳٬۲۲٬۱۳٬۱(شمال ٬شرق٬غرب٬جنوب)

سطح تحلیل:کلان

روش تحقیق وچرایی: روش پیمایشی.موضوع تحقیق در رابطه با نیازهای جامعه میباشد. نمونه گیری از افراد ساکن تهران داریم.روابط علت و معلولی مانند رابطه بین افسردگی و مرگ زودرس داریم. فرضیه و تعمیم پذیری داریم.

ابزار تحقیق: پرسشنامه و مصاحبه.

روش اعتبارسنجی: آلفا کرومباخ.

روش نمونه گیری: تصادفی خوشه ای چند مرحله ای٬ چون جمعیت تهران زیاد است و امکان تهیه لیست یا چارچوبی که اسم همه افراد در آن باشد مشکل و وقت گیر است پس مناطقی را به نمایندگی کل جامعه انتخاب کرده و از آن مناطق افرادی را به صورت تصادفی مثلا در ایستگاه های اتوبوس یا پارک ها انتخاب کرده و با آنها مصاحبه انجام دهیم.

پرسش نامه:

اینجانب هدی ثقفی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب وکار  در رابطه با پروژه دانشگاهی ام که در راستای موضوع "دلایل افزایش مرگ زودرس در شهر تهران در سال  ۹۲ " است٬پرسشنامه زیر را طراحی نموده ام.

هدف ازاین پرسشنامه بررسی میزان دانش و درک عمومی ساکنین تهران از این چالش٬ همچنین برآورد میزان رعایت یا عدم رعایت مواردی که از گسترش مرگ های زودرس در این کلانشهر جلوگیری میکنند و در راستای بهبود این مشکلات گام برداشتن است. به طور مثال از طریق اطلاع رسانی به افراد٬ ایجاد انگیزه در رعایت این موارد٬ بالا بردن سطح دانش افراددر رابطه با این موضوع و... که مدنظر محقق میباشد. لذا خواهشمند است به سوالات با دقت پاسخ دهید.

چند نکته در رابطه با پاسخگویی به این پرسشنامه وجود دارد که باید به آنها توجه شود:

 1. دوازده سوال اول این پرسشنامه دو٬سه و یا چهار گزینه ای هستند که یکی را انتخاب میکنید به استثنای سوال هفتم که یک پرسش ارزیابی است که از لحاظ اهمیت٬موارد را طبقه بندی میکنید.
 2. پانزده سوال بعدی شامل پنج گزینه است که از خیلی زیاد تا خیلی کم  طبقه بندی شده است که شما باید یکی از اعداد را انتخاب کنید.
 3. سه سوال آخر سوالات بازپاسخ هستند که شما پاسخ ها را آن طور که لازم می دانید و مورد نظرتان است٬ در رابطه با پرسش مورد نظر یادداشت میکنید. 

باتشکر فراوان.

 1. سن شما چقدر است؟                                                                    کمتر از۲۰         ۲۰تا ۳۰             ۳۰ تا۴۰                ۴۰به بالا
 2. جنسیت شما چیست؟                                                                 مرد                     زن
 3. تحصیلات شما چقدر است؟                                                               زیردیپلم     دیپلم      کارشناسی     کارشناسی ارشدوبالاتر 
 4. وضعیت تاهل شما چگونه است؟                                           مجرد                متاهل
 5. میزان درآمد شما در چه سطحی قرار دارد؟                                بالا        متوسط         پایین      خیلی پایین
 6. آیا درباره مرگ های زودرس  و علل آن چیزی خوانده اید یا شنیده اید؟     بلی            خیر
 7. موارد زیر را به ترتیب اهمیت در بروز مرگ های زودرس از پر اهمیت ترین تا کم اهمیت ترین به ترتیب از۱ تا۵ طبقه بندی نمایید.           بیکاری- ساعات خواب- آلودگی هوا- افسردگی- تورم اقتصادی 
 8. تا چه حد به موارد جزئی مانند میزان خواب و مصرف قهوه که بر روی سلامتی موثرند٬ اهمیت میدهید؟                                                           زیاد         معمولی           کم       بسیارکم 
 9. تا چه اندازه از مصرف موادغذایی زیان آور نظیر موادی که چربی بالایی دارند٬ پرهیز میکنید؟                                                                               زیاد         معمولی          کم         بسیارکم
 10. به عنوان یک شهروند مسئولیت پذیر تا چه میزان به آلوده شدن هوا اهمیت میدهید؟      زیاد      معمولی         کم         بسیارکم
 11. وسیله نقلیه مورد استفاده شما از چه نوعی است؟                           جدید و استاندارد سازی شده   قدیمی و از رده خارج    سایرموارد  
 12. چه مقدار در رانندگی های روزمره جانب احتیاط را رعایت میکنید؟        رانندگی نمیکنم       زیاد          کم             بستگی به شرایط  دارد...                                                                                                                                برای پاسخگویی به سوالات زیر یکی از گزینه های ۱ تا۵ را انتخاب نمایید.                                                                                       ۱.خیلی  موافقم ۲.موافقم  ۳.نظری ندارم  ۴.مخالفم  ۵.خیلی مخالفم
 13. بی توجهی به سلامت جسمانی و در نتیجه ایست های قلبی یکی از دلایل مرگ های زودرس است.    ۱           ۲        ۳         ۴        ۵
 14. افراط و تفریط در خواب شبانه خطر مرگ های زودرس را به همراه دارد.    ۱         ۲        ۳        ۴        ۵
 15. سوء تغذیه و گسترش بیماری های عفونی از علل مرگ های زودرس در شهرهای بزرگ است.     ۱       ۲        ۳        ۴        ۵
 16. مردم وقتی برای بهداشت جسمی و روانی خود ندارند.                     ۱          ۲          ۳           ۴            ۵
 17. معتقدم داشتن رژیم های مناسب غذایی برای همه افراد یک مسئله ضروری است.    ۱           ۲           ۳           ۴           ۵
 18. تقریبا نیمی از مردم ایران از بیماری های روحی و روانی رنج می برند.     ۱          ۲          ۳          ۴         ۵
 19. معتقدم اکثر افراد دارای بیماری های روحی و روانی که در نهایت سبب مرگ زودرس میشوند٬ به درمان بیماری خود مبادرت نمی ورزند.    ۱         ۲         ۳         ۴       ۵
 20. مردم به دلیل گران بودن امکانات درمانی به سلامت جسمانی خود اهمیت نمیدهند.    ۱         ۲         ۳         ۴          ۵
 21. کم ارزش شدن  تعهدات بیمه ها در قبال افراد تاثیر به سزایی در سلامت افراد و میزان آمار مرگ و میر دارد.    ۱     ۲       ۳      ۴       ۵
 22. بیماری ایدز در شهرهای بزرگ به دلیل وجود روابط نامشروع و نبود شرایط ازدواج یکی از دلایل مهم مرگ های زودرس میباشد.                  ۱          ۲            ۳           ۴            ۵
 23. زندگی بی تحرک یک مشکل جهانی برای سلامت جامعه میباشد و یکی از علل مهم مرگ و میر نیز به شمار میرود.                                     ۱         ۲         ۳       ۴          ۵
 24. فعالیت زنان در حوزه های مردانه مانند رانندگی اتوبوس یا تاکسی با مرگ های زودرس زنان ارتباط دارد.                                                        ۱        ۲         ۳          ۴          ۵
 25. آلودگی هوا رابطه مستقیمی با مرگ های زودرس در شهر تهران دارد. ۱         ۲         ۳         ۴         ۵
 26. رانندگی غلط و عدم رعایت مقررات عبور ومرور٬ ترافیک شدید و دود فراوانی ایجاد میکند که به آلودگی هوا و در نتیجه شیوع بیماری های تنفسی دامن میزند.     ۱         ۲         ۳          ۴          ۵
 27. به دلیل موقعیت جغرافیایی تهران و جهت باد٬ هوای آلوده تهران امکان خروج از شهر را نمی یابد.                                                               ۱        ۲          ۳         ۴         ۵
 28. آیا گرانی و تورم نقشی در مرگ های زودرس افراد دارد؟                     
 29. آیا استفاده از غذاهای سالم فقط برای سالمندان مفید است؟
 30. به نظر شما تبلیغات میتواند سبب کاهش مصرف غذاهای مضر و فست فود شود؟

سوالات مصاحبه:

 1. آِیا در امور روزمره از وسیله نقلیه شخصی استفاده میکنید یا همگانی؟ (توجه به میزان تصادفات و آلودگی هوا)
 2. آیا در مصرف غذاهای مختلف اعم از مضر ومفید وسواس به خرج میدهید یا توجه چندانی ندارید؟
 3. تعداد ساعات خواب شما در شبانه روز مفید و استاندارد است یا مفرط و غیر استاندارد؟

 

   
   

 

 

                

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 17:45  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه تجربی


نتایج یک تحقیق در مورد «فیس‌بوک» : در فیس بوک چه می گذرد!

 

نتایج تحقیقاتی که در ژوئن ۲۰۱۰ بر روی ۱۰۰۰۰ کاربر "فیس‌بوک" صورت گرفت، نشان داد که ۲۵ درصد کاربران تجربه‌ی به‌هم خوردن رابطه از طریق "فیس‌بوک" را دارند و ایمیل یا پیغام تمام شدن رابطه از سوی دیگری را در "فیس‌بوک" دریافت کرده‌اند. از این میان ۲۱ درصد اعلام کرده‌اند که تغییر وضعیت تجرد و تاهل خود را از طریق "فیس‌بوک" اعلام می‌کنند. به گزارش مشرق به نقل از پارسینه "فیس‌بوک" با بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر عضو به محبوب‌ترین و تاثیرگذارترین شبکه اجتماعی وب تبدیل شده است. تحقیقات مربوط به رفتارهای کاربران "فیس‌بوک" نتایج جالب توجهی را نشان می‌دهد که در زیر برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.


هفته‌ی گذشته، نتایج تحقیقی که در سایت اخبار فن‌آوری "مشبل" منتشر شد نشان داد که ۴۷ درصد کاربران "فیس‌بوک" در صفحه‌ی خود ناسزاگویی می‌کنند. برخی از متخصصان رسانه‌های نوین می‌گویند، شبکه‌های اجتماعی رفتارها و ارزش‌های اجتماعی و فردی افراد را به تدریج تغییر داده و فرهنگ اجتماعی افراد را بازتعریف می‌کنند. برخی از نکته‌ها‌ی جذابی را که طی آمارگیری‌ها و تحقیقات درباره‌ی رفتار و عادات کاربران "فیس‌بوک" به دست آمده با هم مرور می‌کنیم:

آمریکایی‌ها دوست ندارند با رئیس خود در "فیس‌بوک" دوست شوند

تحقیقات نشان می‌دهد ۵۶ درصد کاربران آمریکایی "فیس‌بوک" تمایلی ندارند با رئیس خود در این شبکه اجتماعی دوست شوند و معتقدند دوستی فیس‌بوکی با رئیس، از لحاظ اجتماعی قابل قبول نیست. در تحقیقی که بر روی ۱۰۰۰ کاربر "فیس‌بوک" صورت گرفته است، ۵۶ درصد گفته‌اند، با این‌که روز به روز زندگی مجازی و واقعی آن‌ها بیشتر به هم نزدیک شده و فعالیت‌های واقعی‌شان در دنیای مجازی انعکاس می‌یابد، با این‌حال ترجیح می‌دهند م‌چنان محیط کار و زندگی سایبری خود را از هم جدا و دور نگه دارند و همکاران و به ویژه رئیس خود را به دنیای حضور مجازی خود راه ندهند.

در همین تحقیق ۶۲ درصد گروه تحقیق اعلام کرده‌اند، فکر می‌کنند برای یک رئیس اصلا شایسته نیست که برای کارمندان خود درخواست دوستی بفرستد.

لینک‌های درباره رابطه جنسی ۹۰ درصد بیشتر از سایر لینک‌ها هم‌خوان می‌شوند

بالاخره مدیران شبکه‌ی اجتماعی "فیس‌بوک" تایید کردند که لینک‌های مربوط به رابطه‌ جنسی بیش از هر تبلیغ دیگری مشتری جلب می‌کند و خریدار دارد. دان زارلا، یک متخصص رسانه نیز که بیش از ۱۲۰۰۰ لینک در «فیس‌بوک» را مورد بررسی قرار داده است، می‌گوید که نتایج تحقیقات‌اش نشان می‌دهد لینک‌هایی که درباره‌ی روابط جنسی باشد، ۹۰ درصد بیش از لینک‌های دیگر هم‌خوان می‌شود و توجه کاربران این شبکه‌ی اجتماعی را جلب می‌کند.

نتایج تحقیقات دان زارلا هم چنین نشان می‌دهد که لینک‌های اخبار مثبت بیش از اخبار منفی هم‌خوان شده و توجه‌برانگیز است.

کاربرانی که در رابطه هستند، از کاربران مجرد خوشحال‌ترند

در فوریه ۲۰۱۰، "فیس‌بوک" استاتوس‌های کاربران در روز ولنتاین را مورد بررسی و تحلیل قرار داد. "فیس‌بوک" مبنا را نوشته‌های کاربران درباره این روز در صفحه‌ی خود قرار داده بود. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که کاربرانی که در بخش اطلاعات خود اعلام کرده‌اند که در رابطه هستند، نوشته هایی با لحن مثبت‌تر و شادتری درباره‌ی این روز در مقایسه با کاربران مجرد نوشته‌اند. از قرار رابطه، آدم‌ها را خوشحال‌تر می‌کند.

کاربران روز به روز بیشتر از طریق "فیس‌بوک" رابطه‌های خود را به‌هم می‌زنند

نتایج تحقیقاتی که در ژوئن ۲۰۱۰ بر روی ۱۰۰۰۰ کاربر "فیس‌بوک" صورت گرفت، نشان داد که ۲۵ درصد کاربران تجربه‌ی به‌هم خوردن رابطه از طریق "فیس‌بوک" را دارند و ایمیل یا پیغام تمام شدن رابطه از سوی دیگری را در "فیس‌بوک" دریافت کرده‌اند. از این میان ۲۱ درصد اعلام کرده‌اند که تغییر وضعیت تجرد و تاهل خود را از طریق "فیس‌بوک" اعلام می‌کنند.

البته بیشتر شرکت‌کنندگان در این تحقیق مردان بوده‌اند و فقط ۹ درصد زنان گروه تحقیق از طریق "فیس‌بوک" رابطه‌های خود را تمام می‌کنند.

اکثر زنان تجربه‌ی آزار و رنجش از دوستان "فیس‌بوکی" خود دارند

در تحقیقی که در ماه مارس گذشته درباره‌ی آمار خشونت نسبت به زنان در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت، ۸۵ درصد زنان اعلام کردند که لااقل یک‌بار تجربه‌ی آزار کلامی از سوی دوستان خود در "فیس‌بوک" را دارند. ۶۳ درصد هم اعلام کرده‌اند که دوستان آن‌ها مدام در این شبکه‌ی اجتماعی غر می‌زنند و میزان شکوه و گلایه در این شبکه‌ی اجتماعی بالاست.

آن‌ها که چندان از حریم شخصی و کنترل بر صفحه‌ی فیس‌بوک خود سر در نمی‌آورند

نتایج تحقیقی در ژوئن ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که از هر چهار زن خانه‌دار، یکی از آن‌ها کنترلی بر صفحه‌ی "فیس‌بوک" خود اعمال نمی‌کند و با شیوه‌های مدیریت صفحه و حق دسترسی دوستان‌اش بر صفحه‌ی خود آشنا نیست. البته نباید از یاد برد که ۷۵ درصد زنان خانه‌دار از سطح دانش نسبتا خوبی از شبکه‌های اجتماعی برخوردارند.

به گزارش دویجه وله همین تحقیق نشان می‌دهد که ۲۶ درصد کاربران عکس‌های کودکان خود را بدون اعمال هیچ کنترل و محدودیتی در "فیس‌بوک" به اشتراک می گذارند و به حق حریم شخصی کودک پایبند نیستند.

والدینی که برای بچه‌های خود درخواست دوستی "فیس‌بوکی" می‌فرستند

نتایج تحقیقات متخصصان رسانه نشان داده است، وقتی صحبت از اضافه کردن فرزندان به لیست دوستان "فیس‌بوکی" است، والدین نظرات متفاوتی دارند. ۴۸ درصد آن‌ها معتقدند که بهتر است برای فرزندان خود در این شبکه اجتماعی هم درخواست دوستی بفرستند، بقیه گروه تحقیق اعلام کرده‌اند که به نظرشان دوستی با بچه‌های خود در شبکه‌های اجتماعی عجیب است و گاه می‌تواند آن‌ها را معذب کند.

والدین درباره سن عضویت بچه‌ها در "فیس‌بوک" هم نظرات متقاوتی دارند. بنا به قوانین "فیس‌بوک" نوجوانان از سن ۱۳ سالگی می‌توانند به عضویت این شبکه اجتماعی درآیند. این در حالی است که در عمل تعداد قابل توجهی کودکان زیر این سن نیز عضو این شبکه اجتماعی هستند. ۲۶ درصد والدین اعلام کرده‌اند به‌نظرشان سن مناسب برای عضویت فرزندان‌شان در "فیس‌بوک" بالای ۱۸ سال است. ۳۶ درصد گفته‌اند بین ۱۶ تا ۱۸ سالگی را سن مناسب می‌دانند و فقط ۸ درصد اعلام کرده‌اند که به نظرشان عضویت بچه‌های زیر ۱۳ سال در این شبکه اجتماعی بلامانع است.

"فیس‌بوکی‌ها" نیم‌نگاهی هم به پروفایل آدم‌های رابطه‌های قبلی‌شان دارند

در تحقیق ماه ژانویه وب‌سایت "یو تانگو" نتایح نشان داد که ۴۸ درصد کاربران "فیس‌بوک" پروفایل‌های همسر یا دوست‌ قبلی خود را در این شبکه‌ی اجتماعی و دیگر شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند و عکس‌ها و اطلاعات آن‌ها را چک می‌کنند. پیش از این کارشناسان رسانه هشدار داده بودند که یکی از خطرات بالقوه شبکه‌های اجتماعی می‌تواند همین در دسترس بودن آدم‌های رابطه‌های قبلی باشد.

 

lastfitnah.blogsky.com

 

پیشینه نظری

نظریه میلگرام چه بود؟

یکی از جالبترین نظریه‌هایی که تا کنون در حوزه علوم اجتماعی و آماری مطرح شده، نظریه شش درجه جدایی (six degrees of separation) است. طبق این نظریه، هر دو انسانی بر روی کره زمین، حداکثر یک رابطه درجه شش با هم دارند. یعنی حداکثر توسط پنج حلقه واسطه به یکدیگر متصل هستند.

http://www.onlinesna.com/wp-content/uploads/Six_DoS.bmp

اولین بار حدود هشتاد سال پیش، یک نویسنده مجارستانی (کارینتی) نظریه شش درجه جدایی را مطرح نمود که مورد توجه چندانی قرار نگرفت. بعدها که ریاضیدانان و جامعه شناسان روی آن کار کردند پیشرفت‌هایی صورت گرفت و نهایتا یک جامعه‌شناس آمریکایی، استنلی میلگرام، سعی کرد با ارائه نظریه «دنیای کوچک» همان مفهوم را برساند.

در آزمایشی که برای آزمون نظریه استنلی میلگرام طراحی شد، که این آزمایش به عنوان یکی از اولین تلاشها در پایه‌گذاری تحلیل شبکه اجتماعی در کتاب تحول تحلیل شبکه معرفی شد) طرح شده است، برای آزمایش اینکه میان هر فرد در جهان تا فردی خاص در نقطه‌ای دیگر از جهان چند حلقه‌ی ارتباطی وجود دارد نامه‌ای به سه فرد در ایالات متحده آمریکا داده شد و از آنها خواسته شد که این نامه را به یک نفر خاص در ایالت ماساچوست (که او را نمی‌شناسند) برسانند. یکی از این افراد یک لوله‌کش، دیگری یک راننده اتوبوس و سومی یک مربی رقص باله بود، و طریقه اجرا بدین صورت بود که از آنها خواسته شد پیغام را به چند نفر از دوستان خود که احتمال بیشتری می‌دهند که فرد مورد نظر را بشناسند، بفرستند و از آنها هم بخواهند که همین کار را تکرار کنند. از میان این سه نامه دو تای آنها به مقصد و فرد مورد نظر رسید که هر کدام از آنها با ۵ حلقه ی ارتباطی از فرد مبدا به فرد مقصد منتقل شد و نتیجه‌ی این آزمایش که در موارد دیگری در نقاط دیگر دنیا نیز طی آزمایشهای بعدی مورد آزمون قرار گرفت، طرح نظریه‌ی دنیای کوچک (Small World) و شش درجه‌ی جدایی بود. نتیجه‌ی آزمایش این دو نظریه این بود که حلقه‌های بسیار کوتاه و کم‌تعدای از آشنایی قابل شناسایی است. و دیگر اینکه افراد قادر هستند این حلقه‌های کوتاه را فقط با استفاده از اطلاعات محلی و با بهره‌گیری از ارتباطات خود در محدوده‌ی زندگی خودشان پیدا کنند.

http://www.onlinesna.com/wp-content/uploads/milgram-300x225.png

حال در تحقیقی جدید که بر روی برخی از اعضای فیس بوک انجام شده است این نظریه به چالش کشیده شده و ادعا شده است که این ۶ درجه‌ی جدایی در فیس بوک  به ۴٫۷ تقلیل یافته است و می‌توان مسیرهایی کوتاه‌تر و حلقه‌هایی کوتاه‌تر برای انتقال اطلاعات، دانایی و موارد مختلف از فردی به فرد دیگر یافت.

البته به این تحقیق بلافاصله پس از طرح انتقاداتی نیز وارد شده است، از آن جمله این که نمونه‌ی افراد بررسی شده فقط اعضای فیس بوک بوده‌اند و شاید بتوان گفت قابلیت تعمیم به تمامی افراد دنیای بیرون که برخی از آنها پروفایل فیس بوک ندارند، را ندارد. از طرف دیگر این افراد از ارتباطات و حلقه‌های ارتباطی خود در شبکه اجتماعی مجازی فیس بوک استفاده کرده‌اند که باز هم این سوال طرح می‌گردد که ممکن است در دنیای واقعی افراد به این حلقه‌های ارتباطی با این تعداد کم دسترسی نداشته باشند و نتوانند موارد مبادله شده را با این تعداد ۴٫۷ به نقطه‌ای و فردی دیگر در شبکه ارتباطات خود برسانند.

 

نظریه                                                                                                         Social Circles

 

Social Circles یا حلقه های اجتماعی ایده ای بود که توسط پل آدامز – کارمند اسبقگوگل و فعلی فیس بوک – مطرح شد ، پل آدامز در ایده ی حلقه های اجتماعی این موضوع را مطرح کرد که در زندگی واقعی شما هیچگاه شبکه ای مشابه فیس بوک ندارید و دوستان و اطرافیان شما حتما رد یکی از گروه هایی که شما در ذهن خود ایجاد کرده اید قراردارد، شما اطرافیان خود را در گروه های مختلفی مانند فامیل ، دوست نزدیک ، همکلاسی ، همکار تقسیم بنده کرده اید.

 

پل آدامز این موضوع را مطرح کرد که با توجه به اینکه باید شبکه های اجتماعی به زندگی واقعی نزدیک شوند پس باید ساختار شبکه به گونه ای باشد که به زندگی واقعی افراد نزدیک باشد.

پل آدامز در کتاب خود با عنوان Social Circle که در زمان حضورش در بخش Social Research User Experience نوشته شد این موضوع را مطرح کرد که باید ساختار شبکه های اجتماعی به گونه ای باشد که هر فرد در زمان اضافه شدن به گروه دوستان در یک گروه قرار گیرد، با این تعریف پل آدامز تعریف Social Circle به مفهوم دسته بندی دوستان اضافه شد و می بایست هر فرد به محض اضافه شدن در یک حلقه قرار گیرد

پل آدامز معتقد که در حلقه افراد مفهمومی به اسم دوستان عمومی ( Public ) وجود ندارد که همه دوستان در یک گروه عمومی قرارداشته باشند
حلقه های اجتماعی و به اشتراک گذاری محتوا
پل آدامز معتقد که با توجه به اینکه نوع ارتباطات در شبکه های اجتماعی می بایست مرزبندی بشه و نوع محتوایی که برای کاربران ارسال میشه باید با توجه به حلقه مورد نظر براشون ارسال بشه، درصد کمی محتوا وجود داره که ممکنه به صورت عمومی ارسال شود.

منابع استفاده شده:

·         کتاب تحول تحلیل شبکه اجتماعی، لینتون سی فریمن

·         فایل ارائه خانم مریم فاضل زرندی

·         مطلبی که رینگولد در گوگل پلاس به اشتراک گذاشته است

·         شش درجه جدایی، علیرضا عباسی

 

تحلیل شبکه‌های اجتماعی روابط اجتماعی  را با اصطلاحات رأس و یال می‌نگرد. رأس‌ها بازیگران فردی درون شبکه‌ها هستند و یال‌ها روابط میان این بازیگران هستند.انواع زیادی از یال‌ها می‌تواند میان رأس‌ها وجود داشته باشد. نتایج تحقیقات مختلف بیانگر آن است که می توان از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از سطوح فردی و اجتماعی به منظور شناسایی مسائل و تعیین راه حل آنها، برقراری روابط اجتماعی، اداره امور تشکیلاتی، سیاستگذاری و رهنمون سازی افراد در مسیر دستیابی به اهداف استفاده نمود.

بروز و ظهور انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی تاثیرات عمیق و گوناگونی را بر زندگی افراد جامعه‌ی بشری داشته است. رواج‌یافته‌ترین گونه‌ی رسانه‌های اجتماعی که شبکه‌های اجتماعی مجازی است، با دارابودن شباهت‌های فراوان به جامعه‌ی انسانی و ارتباطات و تعاملات شکل گرفته در آن، جوانان را تا حد زیادی و بیش از اقشار سنی دیگر، به خود جذب کرده است.

                                                                                                    ندا دادارصفت

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 13:13  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

تاثیر شبکه های اجتماعی اینترنتی بر رفتار جوانان 20تا30 سال محله بهشتی (تهدیدات و فرصتها)

 


شبکه های اجتماعی

·         زمان عضو شدن

·         نحوه استفاده از شبکه ها

·         میزان تاثیر شبکه های اجتماعی

·         شبکه های اجتماعی فیس بوک

·         مدت زمان استفاده از شبکه ها

 


رفتار جوانان

·         افسردگی

·         خشونت

·         دانش

·         روابط اجتماعی

 

1-      مدت زمان عضو شدن در شبکه های  اجتماعی بر میزان افسردگی جوانان نقش مهمی دارد.

X: مدت زمان عضویت

تعدیل کننده: ایجاد وابستگی

Y: افسردگی

کنترل:دختران

 

2-      میزان تاثیر شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی خانوادها این روزها کاملا به چشم میخورد

X:تاثیر شبکه های اجتماعی

تعدیل کننده :تحصیلات

Y:سبک زندگی خانواده ها

کنترل: افراد تازه ازدواج کرده از 1روز تا1سال

 

 

3-      استفاده طولانی از شبکه های اجتماعی باعث خشونت در رفتار جوانان میشود

X:استفاده طولانی از شبکه ها

مداخله گر:زمان کمتر در کنار خانواده بودن

تعدیل کننده:استفاده نادرست

Y:خشونت رفتار

کنترل: پسران

 

4-      مدت زمان استفاده از شبکه های اجتماعی  می تواند بر میزان دانش افراد تاثیر بسزایی بگذارد

X:مدت زمان استفاده

مداخله گر: افزایش آگاهی

تعدیل کننده: تحصیلات

Y:دانش افراد

کنترل:مجردها

 

5-      نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی میتواند باعث  آگاهی یافتن افراد از اتفاقهای روز مره شود

X:نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی

تعدیل کننده:علاقه به خواندن خبر

Y:آگاهی یافتن

کنترل:متاهل ها

 

 

                                                           ندا دادارصفت

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 12:1  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پرسشنامه تحقیقاتی

شناسایی عوامل موثر بر وفاداری مشتریان در شبکه پخش روغن موتور

(مطالعه موردی شرکت پخش روغن موتور توتال)

پاسخگوی گرامی:

با سلام

همانگونه که مطلع هستید مشتریان هر شرکت از سرمایه های مهم آن به شمار می آیند لذا با توجه به این مهم ، پرسشنامه حاضر در ارتباط با شناسایی عوامل موثر بر وفاداری مشتریان شرکت پخش توتال طراحی شده است. لطفا با اعلام دقیق نظرات ارزشمند خود ما را در اجرای این تحقیق یاری فرمایید. مسلما پاسخگویی صحیح و دقیق شما به سوالات ، نه تنها موجب ارتقای کیفیت خدمات شرکت پخش توتال به شما مشتریان گرامی خواهد شد بلکه در رشد و اعتلای صنایع کشور نیز موثر خواهد بود.

                                                                                                              با تقدیر و تشکر فراوان

مشخصات عمومی پاسخگو:

1- سن: .... سال

2- میزان تحصیلات:   زیر دیپلم       دیپلم      فوق دیپلم     لیسانس       فوق لیسانس و بالاتر

3- سابقه فعالیت شما در صنف تعویض روغن چند سال است؟  ..... سال

4- متراژ مغازه: .... متر مربع

5- منطقه شهرداری: .....

آدرس: خیابان اصلی ........... خیابان فرعی ............ پلاک ............ تلفن: ...............

لطفا ارزیابی خود را در خصوص عملکرد شرکت پخش توتال در هر یک از شاخصه ها اعلام فرمایید

ردیفشاخصهخیلی کمکم متوسطزیاد خیلی زیاد
1کیفیت فرایند سفارش گیری کالا از طریق سیستم دستی
2کیفیت فرایند سفارش گیری کالا از طریق سیستم مکانیزه
3کامل بودن سبد محصولات در حین سفارش گیری
4میزان مشاوره ویزیتورهای شرکت در حین ثبت سفارش کالا
5فاصله بین دو سفارش گیری ویزیتورها(تور ویزیت)
6فاصله بین سفارش گیری تا تحویل کالا
7تطابق اقلام تحویل داده شده با سفارش شما
8سالم بودن کالا در زمان تحویل
9قیمت محصولات سبد کالایی ارائه شده توسط شرکت
10نوسانات (تغییرات)قیمت محصولات سبد
11متوسط سود محصولات سبد کالایی
12نحوه برخورد و رفتار ویزیتورهای شرکت
13نحوه برخورد و رفتار توزیع کنندگان
14نحوه برخورد و رفتار کلیه پرسنل(کارکنان)
15میزان پاسخگویی پرسنل به شکایات و مشکلات
16دقت و سرعت عمل پرسنل در ارائه خدمات
17ارائه اطلاعات کافی توسط پرسنل شرکت
18هدایا و جوایز ارائه شده از سوی شرکت
19تخفیفات نقدی ارائه شده
20تخفیفات تعدادی(جنسی)
21قبول چک مدت دار
22کامل بودن (تنوع ) سبد کالایی
23قبول برگشتی و ضایعات(قبول مرجوعی)
24امکان خرید در مقادیر کمتر از کارتن
25عدم محدودیت در میزان سفارش(سقف خرید)
26تا چه حد تمایل دارید که در آینده بطور مرتب از شرکت خرید نمایید؟
27تا چه حد در گذشته همکاری خود را با شرکت بطور مستمر ادامه داده اید؟
28تا چه اندازه خرید از شرکت را به سایر همکاران خود توصیه می کنید؟
29تا چه اندازه تمایل دارید کالاهای سبد پخش را از سایر منابع (عمده فروشی،سایر رقبا و ...)غیر از خود شرکت خریداری نمایید؟
30آیا در صورت ارائه کالای جدید از سوی شرکت ، سفارش خرید می دهید؟
31در صورت کاهش مزایای ارائه شده از سوی شرکت، تا چه حد تمایل به ادامه همکاری دارید؟
32اگر سایر رقبا قیمت کمتر یا خدمات بهتری ارائه نمایند میزان خرید شما از شرکت تا چه اندازه تغییر خواهد کرد؟
 

سوالات مربوط به مصاحبه:

1- به نظر شما چه عواملی باعث وفادار ماندن مشتری به شرکت می شود؟

2- به نظر شما مهمترین عامل برای وفادار ماندن مشتری به خرید از یک شرکت خاص چیست؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 10:47  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1-     تعریف مفهومی خشونت

سازمان بهداشت جهاني خشونت را چنين تعريف مي كند: استفاده ي عمدي از نيروي فيزيكي تهديدآميز يا واقعي، بر عليه كسي يا عليه يك گروه يا اجتماع كه داراي احتمال وقوع جراحت، مرگ، آسيب روان شناختي، عدم توسعه يا محروميت باشد.

تعریف عملیاتی: خشونت

بعد1:خشونت خانگی

·         مولفه1:باعث خشونت عليه بزرگسالان خانواده میشود؟

·         مولفه2: باعث خشونت عليه همسر يا شريك جنسي میشود.

بعد2: خشونت کلامی

·         مولفه 1: خشونت کلامی در محيط هاي کاری زیاد رخ میدهد؟

·         مولفه2:خشونت کلامی با افراد خارج از محل کار وزندگی شخصی افراد زیاد شده است.

بعد3:خشونت معطوف به خود

·         مولفه1:این نوع خشونت باعث رساندن آسیب های جسمی به خود فرد میشود؟

·         مولفه2:این نوع خشونت باعث فاصله گرفتن افراد از محیط اطراف خود میشود.

 

2-     تعریف مفهومی افسردگی

افسردگي حالتی ازاختلاات روحی است كه با درجات متفاوت غمگيني، يأس، تنهايي، نااميدي، شك در مورد خويشتن و احساس گناه مشخص مي شود.

تعریف عملیاتی افسردگی :

بعد1: - عوامل خانوادگی

·         مولفه1: تحصیلات پدر و مادر چقدر میتواند بر افسرگی جوانان تاثیر بگذارد؟

·         مولفه2: اختلاف و مشکلات میان پدر ومادر باعث ایجاد فاصله بین جوانان و آنها میشود.

بعد2: عوامل فردی

·         مولفه1: مشکلات پزشکی و جسمی باعث دور شدن افراد از محیط واقعی میشود.

·         مولفه2: ضعفها، ضعف دراعتماد به نفس، وسواسی باعث رجوع افراد به محیط های مجازی میشود؟

 

بعد3:  عوامل اجتماعی

·         مولفه1: کمبودها و محرومیتهای اجتماعی چه میزان بر افسردگی تاثیر دارد؟

·         مولفه2:میزان روابط و نحوه ی برخورد دوستان و همسالان خود چگونه است؟

 

3-     تعریف مفهومی رفتار گروهی و مشارکتی:

         گروه در لغت به معنی جماعت،جمعی از مردم است.و مشارکت در لغت به معنی با هم شریک شدن،شریک کردن با هم است.

تعریف عملیاتی رفتار گروهی و مشارکتی:

بعد1:اعتماد

·         مولفه1:افراد مطمئن اند كه با آنان منصفانه و یكسان رفتار خواهد شد.

·         مولفه2: روابط متقابل, ظرفیت بیشتری دارند و در فعالیت تیمی, درجه بالاتری از همكاری و خطر پذیری را از خود نشان می دهند.

بعد2:مهارت اجتماعی

·         مولفه 1:آموزش مهارت های گروهی موثر را افزایش میدهد؟

·         مولفه2:پیگیری وظایف وپا ب پای گروه بودن را به جوانان یاد می دهند.

بعد3:مشارکت گروهی

·         مولفه1:ایجاد همبستگی مثبت میکند.

·         مولفه 2:ایجاد همبستگی فردی میکند؟

 

4-     تعریف مفهومی فرهنگ:

ادب ،تربیت ونوع آداب و رسوم را فرهنگ می نامند.

تعریف عملیاتی فرهنگ

بعد1: ارزشها 

·         مولفه1: فرهنگ ارزش هر فرد را نشان می دهد؟

·         مولفه 2:فرهنگ باعث ایجاد برخی رفتار های میشود؟

بعد2: آداب و رسوم و عرف

·         مولفه1:میزان اثر گذاری ان در برابر فرهنگ های دیگر چقدر است؟

·         مولفه2:اگر رفتار با آداب و رسوم یکی نباشد جوانان باز آن رفتار را انجام میدهند؟

 

5-     تعریف مفهومی تشویق و دلگرمی والدین:

دلگرمی  عبارت از امیدواری و اتکائ به نفس است و مقابل دلسردی قرار می گیرد. وتشویق به معنای آرزومند کردن کسی برای انجام دادن کاری است.

تعریف عملیاتی تشویق و دلگرمی والدین

بعد1:نگاه والدین به یکدیگر

·         مولفه1: وقتی پدر  و مادر طرز فکر کردن یکدیگر را قبول داشته باشند چه تاثیری بر رفتار فرزند خود دارد؟

·         مولفه2: وقتی پدر و مادر ارتباط خوبی با هم داشته باشند وهماهنگ رفتار کنند آیا مانع از رفتار زشت فرزند خود میشود؟

بعد2:برقراری ارتباط والدین

·         مولفه1:  والدین باید به نوجوان کمک کنند که فعالیت‌های مطلوب اجتماعی داشته باشند

·         مولفه2: والدین باید به فرزندان  توجه کرده و او رامورد حمایت قرار دهند.

بعد3:تحسین والدین

·         مولفه1: تحسین مفید که باعث تشویق جوانان میشود

·         مولفه2:میزان اثر گذاری حرف‌های والدین بر رفتار جوانان.

 

                                                                         ندا دادارصفت

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ساعت 20:34  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

اصلاحیه

۱)تاثیر تنوع طلبی مردان در تحکیم ویا فروباشی بنیاد خانواده(باتکیه بر مردان منطقه ۱۰ تهران)

۲)دلایل وجود رشوه خواری در فرهنگ سازمانی(باتکیه بر شرکت بیمه)

۳)تاثیر عدم توجه به صحبت های بانوان در شرکت(باتکیه بر بخش فنی ایران خودرو)

۴)دلایل تمایل جوانان به عضویت در سایت ها وشبکه های اجتماعی (با تکیه بر دانشجویان ارشاد)

۵)تاثیر ایجاد خلاءمیان والدین وفرزندان امروزی (با تکیه بر دانشجویان ارشاد )

دلایل:

۱)زندگی های خیلی از جوانان امروزی بر اثر همین عامل از بین رفته است.

۲)با این روش حق خیلی از مردم خورده میشود وباعث بی عدالتی ونابرابری می شود.

۳)نادیده گرفتن ومهم نشمردن حرف های خانم که باعث کاهش اعتماد به نفس آنها می شود.

۴)به دلیل تبلیغات و انتشار بعضی مزیت ها و نقص ها وبدی های شبکه های اجتماعی.

۵)چون پدر ومادر نقش مهم وبه سزایی در تربیت بچه ها دارند باید رابطه عمیق وصمیمی باهم داشته باشند.


موضوع: تاثیر ایجاد خلا میان والدین و فرزندان امروزی چه می تواند باشد 

بیان مسئله

1)با توجه به گذشت زمان دیده میشود که رفته رفته فرزندان و والدین امروزی رابطه عمیق وعاطفی گذشته در بینشان کم رنگ تر می شود. این فاصله ها نشات گرفته از اختلاف سلیقه ونظر هایی حاصل میشود که در این دوره زمانی بیش از قبل است که دلیل اصلی آنها نیز می توان به وسایل ارتباطی نظیر اینترنت،موبایل،ماهواره و.... است که باعث ایجاد فاصله شده اند اما از آنجایی که خانواده بنیاد اصلی تحکیم جامعه است  وهمه بزرگان وبه خصوص اسلام به حفظ وپایداری آن توصیه کرده اند و لذا عدم نگهداری درست آن منجر به انحرافات وحتی تهدیدی برای جامعه است که می تواند صدمه بزرگی به جامعه بزند.

ضرورت و هدف:

هدف از پی بردن به این مساله این است که بتوانیم راهکارهایی تعبیه شود که اختلافات وخلا  بین والدین و فرزندان امروزی را کم تر کنیم واینکه چون خانواده نقش به سزایی در پیدایش شخصیت فرزندان دارد وبررسی این قضیه ضرورت می یابد.

سوالات اصلی:

1)آیا فاصله سنی بین والدین و فرزندان موثر است؟

2)آیاتعداد فرزندان موثر است؟

3)آیا وسایل ارتباطی تاثیر ی در ایجاد فاصله ها دارد؟

4)آیا جنسیت موثر است؟

5)آیا رابطه ای بین فاصله ء والدین و فرزندان و امنیت اجتماعی وجود دارد؟


موضوع: دلیل اینکه در فرهنگ سازمانی شرکتی رشوه خواری رایج است چیست

بیان مسئله

رشوه خواری یکی از معضلاتی است که در دنیای سازمانها ی امروزی تقریبا به عنوان یک اصل جا افتاده است . انجام این عمل ضربه محکمی به فرهنگ سازمانی می زند وحتی می توان تاثیرات سوء آن را در جامعه مشاهده کرد . البته نیمی از بروز این رفتار به مدیریت و بخشی از آن به شخصیت و رفتار کارمند  وبخشی هم به  ارباب رجوع بستگی دارد که هر کس حد ومرز  رفتار خویش را بشناسد کم تر امکان بروز هر گونه فساد اخلاقی به وجود می آید.

ضرورت وهدف

اگر کاکنان درک درستی از جایگاهشان داشته باشند واگر بدانند که این رفتارشان  چه تاثیریدر داخل و خارج از سازمان دارد . ضرورت انجام این این عمل این است که بتوانیم کاری کنیم که حد اقل افرادی که تازه به سازمان وا رد شده اند از این رفتار پیروی نکنند و دیگر اینکه نتوانیم ذهنیت بدی که از سازمان در افکار ارباب رجوع بوجود آمده را چگونه از بین ببریم.

سوالات اصلی

1)آیا این رفتار کارکنان منشا شخصیتی دارد یا تابع تاثیر محیطی است؟

2)آیا خود سازمان متولی چنین شخصیت هایی با این رفتار ها می شود؟

3)آیا جنسیت کارکنان نیز می تواند تا ثیر گذار باشد؟

4)چقدر خود ارباب رجوع در بوجود آوردن چنین شرایطی سهیم است؟

5)آیا جایگاه و مقام کارکنان نیز تاثیر دارد؟

فرضیه

فاصله

دلایل:

۱)زندگی های خیلی از جوانان امروزی بر اثر همین عامل از بین رفته است.

۲)با این روش حق خیلی از مردم خورده میشود وباعث بی عدالتی ونابرابری می شود.

۳)نادیده گرفتن ومهم نشمردن حرف های خانم که باعث کاهش اعتماد به نفس آنها می شود.

۴)به دلیل تبلیغات و انتشار بعضی مزیت ها و نقص ها وبدی های شبکه های اجتماعی.

۵)چون پدر ومادر نقش مهم وبه سزایی در تربیت بچه ها دارند باید رابطه عمیق وصمیمی باهم داشته باشند.


موضوع: تاثیر ایجاد خلا میان والدین و فرزندان امروزی چه می تواند باشد 

بیان مسئله

1)با توجه به گذشت زمان دیده میشود که رفته رفته فرزندان و والدین امروزی رابطه عمیق وعاطفی گذشته در بینشان کم رنگ تر می شود. این فاصله ها نشات گرفته از اختلاف سلیقه ونظر هایی حاصل میشود که در این دوره زمانی بیش از قبل است که دلیل اصلی آنها نیز می توان به وسایل ارتباطی نظیر اینترنت،موبایل،ماهواره و.... است که باعث ایجاد فاصله شده اند اما از آنجایی که خانواده بنیاد اصلی تحکیم جامعه است  وهمه بزرگان وبه خصوص اسلام به حفظ وپایداری آن توصیه کرده اند و لذا عدم نگهداری درست آن منجر به انحرافات وحتی تهدیدی برای جامعه است که می تواند صدمه بزرگی به جامعه بزند.

ضرورت و هدف:

هدف از پی بردن به این مساله این است که بتوانیم راهکارهایی تعبیه شود که اختلافات وخلا  بین والدین و فرزندان امروزی را کم تر کنیم واینکه چون خانواده نقش به سزایی در پیدایش شخصیت فرزندان دارد وبررسی این قضیه ضرورت می یابد.

سوالات اصلی:

1)آیا فاصله سنی بین والدین و فرزندان موثر است؟

2)آیاتعداد فرزندان موثر است؟

3)آیا وسایل ارتباطی تاثیر ی در ایجاد فاصله ها دارد؟

4)آیا جنسیت موثر است؟

5)آیا رابطه ای بین فاصله ء والدین و فرزندان و امنیت اجتماعی وجود دارد؟


موضوع: دلیل اینکه در فرهنگ سازمانی شرکتی رشوه خواری رایج است چیست

بیان مسئله

رشوه خواری یکی از معضلاتی است که در دنیای سازمانها ی امروزی تقریبا به عنوان یک اصل جا افتاده است . انجام این عمل ضربه محکمی به فرهنگ سازمانی می زند وحتی می توان تاثیرات سوء آن را در جامعه مشاهده کرد . البته نیمی از بروز این رفتار به مدیریت و بخشی از آن به شخصیت و رفتار کارمند  وبخشی هم به  ارباب رجوع بستگی دارد که هر کس حد ومرز  رفتار خویش را بشناسد کم تر امکان بروز هر گونه فساد اخلاقی به وجود می آید.

ضرورت وهدف

اگر کاکنان درک درستی از جایگاهشان داشته باشند واگر بدانند که این رفتارشان  چه تاثیریدر داخل و خارج از سازمان دارد . ضرورت انجام این این عمل این است که بتوانیم کاری کنیم که حد اقل افرادی که تازه به سازمان وا رد شده اند از این رفتار پیروی نکنند و دیگر اینکه نتوانیم ذهنیت بدی که از سازمان در افکار ارباب رجوع بوجود آمده را چگونه از بین ببریم.

سوالات اصلی

1)آیا این رفتار کارکنان منشا شخصیتی دارد یا تابع تاثیر محیطی است؟

2)آیا خود سازمان متولی چنین شخصیت هایی با این رفتار ها می شود؟

3)آیا جنسیت کارکنان نیز می تواند تا ثیر گذار باشد؟

4)چقدر خود ارباب رجوع در بوجود آوردن چنین شرایطی سهیم است؟

5)آیا جایگاه و مقام کارکنان نیز تاثیر دارد؟

دلایل:

۱)زندگی های خیلی از جوانان امروزی بر اثر همین عامل از بین رفته است.

۲)با این روش حق خیلی از مردم خورده میشود وباعث بی عدالتی ونابرابری می شود.

۳)نادیده گرفتن ومهم نشمردن حرف های خانم که باعث کاهش اعتماد به نفس آنها می شود.

۴)به دلیل تبلیغات و انتشار بعضی مزیت ها و نقص ها وبدی های شبکه های اجتماعی.

۵)چون پدر ومادر نقش مهم وبه سزایی در تربیت بچه ها دارند باید رابطه عمیق وصمیمی باهم داشته باشند.


موضوع: تاثیر ایجاد خلا میان والدین و فرزندان امروزی چه می تواند باشد 

بیان مسئله

1)با توجه به گذشت زمان دیده میشود که رفته رفته فرزندان و والدین امروزی رابطه عمیق وعاطفی گذشته در بینشان کم رنگ تر می شود. این فاصله ها نشات گرفته از اختلاف سلیقه ونظر هایی حاصل میشود که در این دوره زمانی بیش از قبل است که دلیل اصلی آنها نیز می توان به وسایل ارتباطی نظیر اینترنت،موبایل،ماهواره و.... است که باعث ایجاد فاصله شده اند اما از آنجایی که خانواده بنیاد اصلی تحکیم جامعه است  وهمه بزرگان وبه خصوص اسلام به حفظ وپایداری آن توصیه کرده اند و لذا عدم نگهداری درست آن منجر به انحرافات وحتی تهدیدی برای جامعه است که می تواند صدمه بزرگی به جامعه بزند.

ضرورت و هدف:

هدف از پی بردن به این مساله این است که بتوانیم راهکارهایی تعبیه شود که اختلافات وخلا  بین والدین و فرزندان امروزی را کم تر کنیم واینکه چون خانواده نقش به سزایی در پیدایش شخصیت فرزندان دارد وبررسی این قضیه ضرورت می یابد.

سوالات اصلی:

1)آیا فاصله سنی بین والدین و فرزندان موثر است؟

2)آیاتعداد فرزندان موثر است؟

3)آیا وسایل ارتباطی تاثیر ی در ایجاد فاصله ها دارد؟

4)آیا جنسیت موثر است؟

5)آیا رابطه ای بین فاصله ء والدین و فرزندان و امنیت اجتماعی وجود دارد؟


موضوع: دلیل اینکه در فرهنگ سازمانی شرکتی رشوه خواری رایج است چیست

بیان مسئله

رشوه خواری یکی از معضلاتی است که در دنیای سازمانها ی امروزی تقریبا به عنوان یک اصل جا افتاده است . انجام این عمل ضربه محکمی به فرهنگ سازمانی می زند وحتی می توان تاثیرات سوء آن را در جامعه مشاهده کرد . البته نیمی از بروز این رفتار به مدیریت و بخشی از آن به شخصیت و رفتار کارمند  وبخشی هم به  ارباب رجوع بستگی دارد که هر کس حد ومرز  رفتار خویش را بشناسد کم تر امکان بروز هر گونه فساد اخلاقی به وجود می آید.

ضرورت وهدف

اگر کاکنان درک درستی از جایگاهشان داشته باشند واگر بدانند که این رفتارشان  چه تاثیریدر داخل و خارج از سازمان دارد . ضرورت انجام این این عمل این است که بتوانیم کاری کنیم که حد اقل افرادی که تازه به سازمان وا رد شده اند از این رفتار پیروی نکنند و دیگر اینکه نتوانیم ذهنیت بدی که از سازمان در افکار ارباب رجوع بوجود آمده را چگونه از بین ببریم.

سوالات اصلی

1)آیا این رفتار کارکنان منشا شخصیتی دارد یا تابع تاثیر محیطی است؟

2)آیا خود سازمان متولی چنین شخصیت هایی با این رفتار ها می شود؟

3)آیا جنسیت کارکنان نیز می تواند تا ثیر گذار باشد؟

4)چقدر خود ارباب رجوع در بوجود آوردن چنین شرایطی سهیم است؟

5)آیا جایگاه و مقام کارکنان نیز تاثیر دارد؟

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ساعت 20:23  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

بسمه تعالی

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما

اینجاب فائزه کاظمی فرد دانشجوی کارشناسی مدیریت بازرگانی جهت انجام یک کار تحقیقاتی با عنوان (( بررسی عوامل مؤثر بر اضطراب در منطقه 4 تهران)) پرسشنامه ی زیر را تنظیم کرده و خواهشمندم با دقت به سوالات زیر پاسخگو باشید.

هدف از طرح این پرسشنامه بررسی عوامل مختلف بر روی اضطراب افراد با توجه به شرایط و دغدغه های متفاوت در جوامع امروزیست.

با سپاس از حسن توجه شما

مشخصات فردی

نام:       نام خانوادگی:

جنسیت:                  سن:                  

مدرک تحصیلی:

وضعیت تأهل:

تعداد فرزندان:

میزان درآمد ماهیانه:

سوالات پرسشنامه

1.از اینکه در مکان های شلوغ قرار بگیرم احساس ناخوشایندی دارم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات

2.قبل از اینکه به خواب بروم معمولا افکار آشفته و پریشان دارم.

الف/ بله               ب/ خیر           ج/ گاهی اوقات

3.از اینکه تنها بمانم دچار وحشت می شوم.

الف / بله           ب/ خیر               ج/ گاهی اوقات

4.در طول روز معمولا در ناحیه قفسه ی سینه ی خود احساس درد و ناراحتی می کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

5.بیشتر وقت ها خواب های پریشان و کابوس وار دارم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

6.معمولا برای داشتن یک خواب راحت از داروهای خواب آور استفاده می کنم

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

7.سعی می کنم حدالامکان خود را از مکان های تاریک و بسته دور کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

8.معمولا در ساعات اولیه ی صبح از خواب بیدار می شوم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

9.اغلب صبح ها که از خواب برمی خیزم احساس خستگی می کنم..

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

10.در طول شبانه روز بیش از 8 ساعت می خوابم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

11.در طول روز بی هیچ دلیل خاصی گاه و بی گاه دچار تنگی نفس می شوم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

12.معمولا در طول روز دچار تپش قلب شدید می شوم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

13.زمانی که اشتباه می کنم مسئولیت آن را پذیرم و در صدد جبران آن بر می آیم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

14.معمولا خودم را فرد مسئولیت پذیری نمی دانم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

15.اغلب از سوی دیگران برای انجام یک پروژه در اولویت قرار می گیرم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

16.همیشه اولین برداشتم نسبت به دیگران صحیح است.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

17.فهم پیام های غیر کلامی که دیگران برایم ارسال می کنند دشوار است.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

18.به نظر خودم در مقابل اتفاقات غیر منتظره به خوبی عمل می کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

19.معمولا در سپردن نام و چهره ی اشخاص حافظه ی خوبی دارم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

20.اغلب درک افراد برایم مشکل است.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

21.معمولا می توانم به راحتی با افرادی از سنین مختلف ارتباط برقرار کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

22.به ندرت در انجام کارهای روزانه به طور خودکار عمل می کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

23.در انجام وظایفم خود را فردی توانا می دانم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

24.سعی می کنم تا جایی که امکان داشته باشد اطلاعات خود را به روز کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

25.معمولا دیگران به من می گویند که چه کاری انجام دهم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

26.خود را فرد کنجکاوی نمی دانم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

27.معمولا به راحتی می توانم با همسن و سالانم ارتباط برقرار کنم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

28.اغلب به راحتی تصمیم می گیرم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

29.معولا از سوی دیگران برای شنیدن درد و دلهایشان در اولویت قرار می گیرم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

30.معمولا در مقابل دروغگویی افراد واکنش خاصی نشان نمی دهم.

الف/ بله            ب/ خیر              ج/ گاهی اوقات 

سوالات مصاحبه

به نظر شما چه عواملی می تواند اضطراب فرد را تشدید می کند؟

شما در زندگی روزمره ی خود از چه عواملی که جزء تشدید کننده های اضطراب می باشند رنج می برید؟

                         

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ساعت 18:27  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

معصومه صفا

تعریف اسمی :

1-قران خواندن:قران
کتاب آسمانی مسلمانان که شامل صدوچهارده سوره است

1 - ( مصدر ) نزدیک شدن بهم پیوستن 2 - یکجا شدن دو کوکب از جمله هفت سیاره سوای شمس در برجی بیک درجه یا بیک دقیقه 3 - ( اسم ) نزدیکی پیوستگی اتصال . یا صاحب قران . یا قران سعدی . نزدیک شدن دو سیاره سعد مانند مشتری و زهره در یک برج . یا قران نحسین . نزدیک گردیدن دو سیاره نحس مانند زحل و مریخ در یک برج . یا گذشتن قران . گذشتن زمان محنت ( بسبب گذشتن قران کوکب ) : ای قبله زمانه از این تنگدل مشو صاحبقرانی از تو قران بگذرد یقین . ( عطایی بهار عجم ) 4 - ( اسم ) واحد پول ایران در عهد قاجاریه و اوایل پهلوی و آن مسکوکی نقره بود بوزن 24 نخود معادل یک ریال کنونی .

فراهم آوردن و گرد کردن چیزی را بچیزی قدم یا حدوث قر آن : اهل سنت گویند قر آن یا کتاب خدا که کلام خدا است مخلوق نیست و آن همان است که در مصحفهای ما نوشته شده و در دلهای ما نگاهداری گردیده و بزبانهای ما خوانده و گوشهای ما شنیده میشود و زبانها و گوشها حلول نکرده است . کیفیت نازل کردن قر آن : مولف اتقان گوید : در این باره مسائلی است . نخست اینکه خدای تعالی فرماید شهر رمضان الذی انزل فیه القران و باز فرماید : انا انزلناه فی لیله القدر در کیفیت نازل کردن قر آن از لوح محفوظ در سه قول اختلاف کرده اند و قول نخست که مشهورتر و درست تر این است که قر آن در شب قدر یکمرتبه باسمان دنیا فرود آمد و سپس در طول بیست سال یا بیست و سه سال یا بیست و پنج سال نجم نجم نازل گردید . قول صوفیه درباره قر آن : صوفیه گویند : قر آن عبارتست از ذات که در آن همه صفات مضحمل گردند . کاتبان قر آن : پیغمبر را نویسندگان و منشیانی بودند که آنچه نازل میشد مینوشتند و بنام کاتبان وحی معروف شدند . ترتیب قر آن و کیفیت جمع آوری آن : گروه بسیاری بر آنند که جمع آوری آن درباره ترتیب سوره ها امری است اجتهادی و بهر ترتیب بخواهی میتوانی آنرا بخوانی . تحریف یا عدم تحریف قر آن : درباره تحریف و زیاد و کم شدن قر آن برخی بر آنند که ممکن است قر آن از تحریف بر کنار نمانده باشد زیر اختلاف در قرائت آن چه بسا که مایه فزونی یا کاهش در آن گردد . اعجاز قر آن : اما بر معجزه بودن قر آن آیاتی دلالت دارند از جمله : ان کنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فاتوا بسوره من مثله و ادعو شهدائکم من دون الله ان کنتم صادقین فان لم تفعلوا و لن تفعلوا فاتقوا النار التی و قودها الناس و الحجاره اعدت للکافرین . و نیز : قل لئن اجتمعت الانس و الجن علی ان یاتوا بمثل هذا القر آن ان لایاتون بمقله و لو کان بعضهم لبعض ظهیرا . این آیات نشانه معجزه بودن قر آن است و باید دید وجه اعجاز قر آن چیست ? نخست رای مفسران را در این زمینه مطالعه کنیم : علامه نیشابوری در تفسیر خود غرائب القر آن و رغائب الفرقان در تفسیر آیه نخستین گوید : در معجزه بودن قر آن از دو طریقه یاد شده است نخست اینکه یا کلام خدا برابر کلام سایر فصیحان است یا زیاده دارد که خارق عادت است . دو شق اول باطل است زیر رسول خدا در مقام تحدی بر آمد و آنانرا که در فصاخت سر آمد عصر خود بودند دعوت کرد که بطور دسته جمعی یا به تنهائی آیه یا سوره را مانند آن بیاورند و آنان که سعی داشتند از هر وسیله برای تکذیب وی استفاده کنند نتوانستند پس قسم سوم متعین و مسلم است طریقه دوم این است که یا سوره مورد تحدی در فصاحت بحد اعجاز رسیده است و در اینصورت مقصود حاصل است و یا بحد اعجاز نرسیده است و در اینصورت امتناع معارضان از آوردن ماند آن سوره با آنکه بسختی در صدد ابطال دعوت وی بودند خود معجزه است . میتوان گفت که اعجاز همچون ملاحت است که درک میشود ولی توصیف پذیر نیست و ملاک آن ذوق سلیم و طبع مستقیم است . نامها و صفات قر آن : نامها و صفات قر آن بدانگونه که ابوالفتوح رازی در اول تفسیر خود آورده بشرح زیر است : قر آن فرقان کتاب ذکر تنزیل حدیث موعظه تذکره حکم ذکری حکمه مومن شافی هدی هادی صراط مستقیم نور رحمه حبل روح قصص حق بیان مجید عزیز تبیان بصائر فصل عصمه مبارک نجوم مجید عزیز کریم عظیم سراج منیر بشیر نذیر عجیب قیم مبین نعمه علی . در نفایس الفنون آمده .

ابو قران
از مردم نصیبین

قراچی قران
دهی است از دهستان قراتوره بخش دیواندره شهرستان سنندج واقع در 35000 گزی شمال خاور دیواندره و 6000 گزی جنوب باختری آقکند .

قران الکواکب
مقارنه ستارگان

قران سعدین
مقارنه دو ستاره سعد مانند مشتری و زهره در برجی .

قران علویین
قران مشتری و زحل است که دو ستاره علوی لقب دارند و آن بر سه قسم است اصغر اوسط اعظم

قران قیه
دهی از دهستان عباسی بخش بستان آباد شهرستان تبریز .

قران نحسین
با هم آمدن دو ستاره نحس مانند زحل و مریخ در برجی .

حج قران
یکی از اقسام سه گانه حج

تاوه قران
دهی است از دهستان گل تپه فیض الله بیگی بخش مرکزی شهرستان سقز .

دروازه قران
دروازه ای بود در مدخل شیراز بر سر راه اصفهان و آن از بناهای عضدالدوله دیلمی و بسیار مستحکم بود. در سال 1315 ه. ش . آنرا خراب کردند. دروازه کنونی بهمت مرحوم (( ایگار )) بر شالده دروازه قدیمی و تقریبا بهمان سبک اولی و با تزیینات جدید ساخته شده است .

قران السعدین
منظومه ایست فارسی از امیر خسرو دهلوی شامل 4394 بیت بر وزن مخزن الاسرار نظامی ( بحر سریع مطوی موقوف ) و در آن گفتگوها و ستیزههای معزالدین کیقباد را با پدرش ناصرالدین بغراخان پادشاه بنگاله بر سر تاج و تخت آورده و داستان را باشتی آن دو و قبول سلطنت پسر از طرف پدر ختم میکند . این منظومه بسال 688 ه ق .بدستور شاه پایان یافته و آن مکرر بطبع رسیده است .

( مصدر اسم ) مقارنه دسوتانه سعد مانند مشتری و زهره در برجی : قران السعدین بحصول پیوست . مجمع البحرین بطلب قران السعدین دریاب یعنی به کعبه شام برس .

2-خوش اخلاقی :خوش اخلاق
( صفت ) نیکخوی خوشخوی .

خوش خو خوش خلق

3-گرایش به فساد : فساد
تباه شدن , تباهی , پوسیدگیفتنه و آشوب

( صفت )1 - تباه معیوب خراب 2 - زبون 3 - گندیده 4 - گمراه 5 - باطل 6 - زنی که خود را تسلیم مردان کند .

جمع فاسد

4-موفقیت: موفقیت
موفق بودن توفیق موفقی . توضیح در عربی نیامده و عرب بجای آن [ توفیق ] استعمال کند.

5-حل مشکلات: مشکلات
( اسم ) جمع مشکله ( مشکل ) : و چو بنیاد این کتاب بر گشایش مشکلات دینی و معضلات فلسفی بود نام نهادم مر این کتاب را جامع الحکمتین .

حل
گشودن‌گره , بازکردن , گداختن , مخلوطکردن , حلال‌شدن , روابودن , ضدحرام , ازاحرام‌بیرون آمدن

تعریف عملیاتی: 

1-قران خواندن: 

بعد1: روخانی قران:

مولفه1: در روز چند ساعت به روخانی می پردازد؟

مولفه2: ایا علاقه به روخانی دارد؟

مولفه 3: ایا فرد می تواند به طو صحیح قران بخواند؟

بعد 2: معنی وفهم قران :

مولفه1: ایا به معنی قران توجه دارد؟

مولفه2: ایا فهم قران برای انها اسان است؟

مولفه 3: از چه ابزارهای کمکی برای دریافت معنی کمک می گیرند؟

بعد3: تاثیر قران:

مولفه1:ایابه مطالب گفته شده در قران توجه می کنند؟

مولف2: ایا سعی می کنند انها را در زندگی به کارگیرند؟

مولفه 3: ایا انقدر به قران و رهنمودهای ان توجه می کنند که دیگران را هم به قران خواندن و عمل به ان دعوت می کنند؟

2-متغیرخوش اخلاقی:

بعد1: عدم پرخاشگری :

مولفه1: میزان پرخاشگری به والدین در انها چقدر است؟

مولفه2: ایا با بزرگترهای خود به مهربانی و عطوفت برخورد می کنند؟

مولفه 3: تا چه حد با مسائلی که انها را عصبانی می کند خود کنترل هستند؟ و می توانند عصبانی نشوند؟

بعد2: مهربانی و عطوفت:

مولفه1: تاچه میزان در روز نسبت به بزرگترهای خود عطوفت ومهربانی دارد؟

مولفه 2:تاچه حد به دیگران کمک می کند در مواقعی که انها نیاز به کمک دارند؟

مولفه 3: تا چه میزان شکرگذار خداوند هستند و ا زندگی لذت میبرند؟

بعد3:تواضع واحترام:

مولفه 1: در مقابل والدین وبزرگترها تاچه میزان احترام دارند؟

مولفه2":ایا در مقابل دستورالعمل هایی که خداوند برای انها مقرر کرده است تواضع دارند؟

مولف3: ایا نسبت به خودشان احترام دارند؟ یعنی خودشان رادوست دارند؟

3-متغیر موفقیت":

بعد1: زندگی خانوادگی :

مولفه1: ایا در زندگی احساس  خوشبختی می کنند؟

مولفه 2: ایا روابط خانوادگی انان مکستحکم است ؟

مولفه 3: میزان رضایت والدین از زندگی انان چقدر است؟

بعد 2: فعالیت های اجتماعی :

مولفه 1: ایا انها توانسته اند در اجتماعات به نحو احسن حضورپیداکنند؟

مولفه2: دید دوستان و تصور انها از ان به عنوان یک دوست چیست؟

مولفه3: ایا ترس وارد شدن در اجتماع را دارند یا خیر؟

بعد 3: وضعیت تحصیلی :

 مولف1: میانگین نمرات هر ترم او چقدر است؟

مولفه2: ایا مدرسه از این نوجوان در وضعیت نمرات اوراضی است؟

مولفه3: تاچه حد می تواند ارتقای تحصیلی در بین مدارس دیگر پیدا کند؟

4:متغیر گرایش به فساد:

بعد1: رابطه مخالف جنس:

مولفه1: ایا روابط غیر شرعی مخالف جنس دارد؟

مولفه 2: دوستان او در مدرسه چه کسانی هستند ؟ ایا انها هم همین روابط را دارند؟

مولفه3:تاثیر فساد برشخصیت فرد

بعد2: بزه های اجتماعی:

مولف 1: ایا فرد به بزه های دیگر اجتماعی نظیر اعتیاد گرایش دارد؟

مولفه 2: تاچه حد می تواند در مقابل این بزه ها ایستادگی کند؟

مولفه3: ایا می تواند در مقابل این مسائل از کلمه نه استفاده کند؟

5-صبروتحمل:

بعد 1: صبربرسختی ها:

مولفه1: ایا فرد می تواند برسختی های زندگی صبرکند؟

مولفه 2: ایا صبر از روی اجبار است؟ یا اعتقاد و اثرخواندن قران؟

مولفه3: تاچه میزان دارای توانایی کنترل خشم پس از وجود داشتن مشکل است؟

بعد2: صبر بریادگیری:

مولفه 1: ایا فرد توانایی دارددر مواقع یادگیر ی تحمل و رنج یادگیری را به خود بخرد؟ 

بعد3: صبر بر زمان:

مولفه 1 : ایا فرد می تواند در برابر زمان صبرکند نه اینکه با بی صبری کاری را انجام دهد و درنتیجه به شکست برسد؟

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 12:52  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پرستو عابدین =  اصلاحیه پیشینه تجربی ونظری

= استاد عزیزم- پیشینه تجربی و نظری خود را مجدد ارسال میکنم انشاا... که نظر شما را تامین کند. ممنونم از شما و  قدردان زحمات شما هستم .(سری قبل نمره 2 از4 داده بودید)

 

 پیشینه تجربی:

مهم ترین هدف مدارس ایجاد امکانات مقابله و مبارزه با مشکلاتی است که بر سر راه تحقق خواسته های آموزشی وجود دارد. مشکلات تربیتی دانش آموزان که سرچشمه بسیاری از تنشها و درگیری های رایج بین والدین و فرزندان و معلمان و دانش آموزان است و باعث تحقق نیافتن بهداشت روانی می شوند، عموما آموختنی هستند و دانش آموزان آنها را در محیطهای خانه و مدرسه و جامعه به صورت مستقیم و غیرمستقیم از دیگران فرا میگیرند.از این رو مدرسه باید به گونه ای باشد که دانش آموز در آن احساس شادی کند و دریابد که آموزش و دانستن ، خود موجب شادی و سرزندگی است.شیوه رفتار معلمان نیز عامل دیگری است که می تواند بر حل یا تشدید مشکلات دانش آموزان تاثیر جدی داشته باشد. خودداری معلم از تنبیه و تحقیر و خشونت و بدرفتاری با دانش آموزان بویژه در دوران بلوغ می تواند از بروز مشکلات پیشگیری کند و آگاهی معلمان از خصوصیات سنی و ویژگی های رشدی دانش آموز و در پیش گرفتن رفتار متناسب با آن می تواند از شکل گیری رفتارهای زیانباری چون اضطراب ، پرخاشگری ، نافرمانی، بی انضباطی ، افسردگی و... در آنها جلوگیری به عمل آورد.

 

پیشینه نظری:

ورود دانش آموزان به مدرسه ، گام نهادن به دنیایی جدید است که ارتباطاتی گسترده را از طریق گروه های مختلف همسالان ، معلمان و مربیان برای او فراهم می آورد. مدارس و مربیان آن باید با آگاهی از روان شناسی رشد و نقش گروهها در تکامل شخصیت اجتماعی  در کودکان فرصت های مطلوب شکل گیری گروه همسالان را فراهم آورند و با برنامه ای هوشمندانه و ظریف ، شرایط تعامل سازنده برای کودکان را ایجاد کنند.متخصصان بهداشت روانی ، تامین نیازهای جسمانی بویژه برای کودکان دبستانی را مورد تاکید قرار می دهند و معتقدند که سلامت جسمانی ، سنگ بنای سلامت روان کودک است.همان گونه که تامین نیازهای جسمانی کودک با سلامت جسمانی او ارتباطی تنگاتنگ دارد، ارضای نیازهای روانی - اجتماعی او نیز سلامت روانی اش را تامین میکند.کودک نیازی مبرم به حرکت و فعالیت دارد تا مهارت هایی را در خود پرورش دهد و ابراز وجود کند و در نتیجه بر اعتماد به نفس خویش بیفزاید. او در دبستان دارای انگیزه و اشتیاق و علاقه وافری برای یادگیری و کنجکاوی است و مدرسه و معلم موظفند تا با ایجاد فرصت های مناسب و خلاق ، نیاز به کنجکاوی را در او برآورده کنند.ایجاد فضای صمیمی و گرم و دوستانه در مدرسه و کلاس درس و پذیرش کودکان آن گونه که هستند و ارائه فعالیت های آموزش و یادگیری با روشهای شوق انگیز و توام با محبت و احترام ، وظیفه معلمان در تامین نیازهای کودکان است و این رفتار درباره کودکان محروم از آموزش پرمهر مادر باید به مراتب قویتر باشد

 از قرن 16 به بعد پيشرفت هاي سريعي در رشته هاي آناتومي و فيزيولوژي رخ داد و پيشرفت سريع دانشهاي مربوط به علوم تشريح و فيزيولوژي و عصب شناسي و پزشكي عمومي در اوائل قرن 18 كه منتهي به كشف تدريجي زير بنا و آسيب شناسي عضوي بسياري از بيماري هاي بدني گرديد و موجب شد تا بيماريهاي رواني به عنوان يك بيماري معين براساس آسيب شناسي مغزي، عضوي نگريسته شود. اين مفهوم بيماري رواني نقطه نظر بدني يا مدل پزشكي ناميده شد و اولين بازنمايي منظم از نظريه عضوي توسط روان پزشك آلماني ويليام گريسينجر صورت گرفت. او معتقد بود كه روان پزشكي بايد اصول خود را بر فيزيولوژي و بررسي هاي باليني استوار سازد و تمام اختلالات رواني بايد براساس آسيب شناسي مغزي تبيين گردند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 9:5  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پرستو عابدین      اصلاحیه (تعریف عملیاتی)

متغیر 1: اختلالات روانی

تعریف اسمی: داشتن مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی فرد و آزارهایی بر علیه روان

تعریف عملیاتی: اختلالات روانی معلمان اثر زیادی بر عزت نفس دانش آموزان دارد

بعد1: اضطراب

مولفه 1: وجود نشانه های اضطراب و استرس تا چه میزان در قدرت انتقال مطالب توسط معلمین تاثیرگذار است؟

بعد 2: افسردگی

مولفه1: بیماری افسردگی تا چه اندازه در آنها شایع است؟

 

متغیر 2: سلامت روانی

تعریف اسمی: رفتارهای معقول و صحیح توام با پاکی رفتار و کردار

تعریف عملیاتی: میزان سلامت روانی معلمین در بالا بردن عزت نفس دانش آموز نقش بسزایی دارد

بعد1: مهربانی

مولفه 1: میزان توانایی معلمین در ابراز محبت و مهربانی با دانش آموزان چقدر است؟

بعد 2: داشتن ادب و نزاکت

مولفه 1: آیا معلمین در هنگام دیدن تخلف از سوی دانش آموز و برخورد با آنها ادب را رعایت می کنند؟

 

متغیر 3: سلامت و شادابی جسمی

تعریف اسمی: میزان برخورداری از سلامت جسمی و نداشتن بیماری

تعریف عملیاتی: میزان سلامت جسمی معلمین در بالا بردن عزت نفس دانش آموز و یادگیری آنان تاثیر می گذارد.

بعد 1: وجود بیماریهای مزمن

مولفه 1: داشتن بیماریهای مزمن جسمی تا چه میزان در نحوه تدریس معلمین تاثیر می گذارد؟

بعد 2: وجود نواقص جسمی

مولفه 1: آیا وجود نقصهای مادرزادی در توانایی معلم برای تدریس تاثیر منفی می گذارد؟

 

متغیر 4: مشکلات رفتاری

تعریف اسمی: هرگونه ناهنجاری در بروز رفتارهای فردی و اجتماعی

تعریف عملیاتی: بروز رفتارهای نابهنجار در برخورد با دانش آموزان موجب کاهش عزت نفس دانش آموز و در نتیجه کاهش یادگیری آنان خواهد شد.

بعد1 : تندخویی و پرخاشگری

مولفه 1: آیا سابقه پرخاشگری در معلمین دیده شده است؟

مولفه 2: آیا معلمین از صبوری لازم در برخورد با رفتارهای نامعقول دانش آموزان برخوردار هستند؟

بعد 2: بی انضباطی

مولفه 1: آیا معلمین از نظم لازم در نحوه لباس پوشیدن ، انجام کارها و اداره امور برخوردار هستند؟

 

متغیر 5: تشویق و تنبیه

تعریف اسمی: در نظر گرفتن پاداش در هنگام بروز رفتارهای مثبت و همچنین توبیخ در مواقع بروز رفتارهای منفی

تعریف عملیاتی: استفاده از راهکارهای تشویق و تنبیه در میزان عزت نفس دانش آموز تاثیز بسزایی دارد.

بعد1: استفاده از جوایز مادی

مولفه 1: آیا استفاده از جوایز مادی باعث برانگیختن حس رقابت در بین دانش آموزان می گردد؟

بعد 2: تشویق و تنبیه های معنوی

مولفه 1: دادن سمت به دانش آموزان در اداره کلاس تا چه میزان در بالا بردن سطح اعتماد به نفس آنان موثر است؟

مولفه 2: آیا معلمین از تنبیه فیزیکی جهت توبیخ دانش آموزان استفاده می کنند؟

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 9:3  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:گرایش مردم به استفاده از کالای خارجی

افزایش تبلیغات باعث افزایش تعداد خریداران در شهر های بزرگ می شود

مستقل:تبلیغات

وابسته:تعداد خریداران

تعدیل کننده:شهر های بزرگ

کنترل:کیفیت کالا

مداخله گر:قیمت کالا

نحوه بسته بندی کالا ها باعث جذب خریداران کالا در سنین مختلف می شود

مستقل:بسته بندی

وابسته:جذب خریداران

کنترل:سن

تعدیل کننده:ایران

مداخله گر:کیفیت و قیمیت و کارایی

پایگاه اقتصادی خانواده در انتخاب افراد شاغل خانواده موثر است

مستقل:پایگاه اقتصادی

وابسته:انتخاب افراد

تعدیل کننده:افراد شاغل

کنترل:قیمت کالا

مداخله گر:فرهنگ و سلیقه

گرایش مردم به استفاده از کالای خارجی نرخ بیکاری را افزایش می دهد

مستقل:گرایش مردم

وابسته:نرخ بیکاری

تعدیل کننده:کالای خارجی

کنترل:قیمت کالای خارجی و ایرانی

مداخله گر:افزایش واردات

کیفیت باعث گرایش مردم ایران به استفاده از کالای خارجی شده است

مستقل:کیفیت

وابسته:گرایش

تعدیل کننده:مردم ایران

کنترل:قیمیت

مداخله گر:طول عمر مفید

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 7:41  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

متغیر 1:کیفیت

تعریف مفهومی:این واژه «کیفی» و جمع آن «کیفیت‌ها» و گهگاه «کیفیات» است در فلسفه و در نظریه شناخت منظور از کیفیت، چگونگی یک چیز است

تعریف عملیاتی:یکی از فاکتورهای مهم در خرید محصولات و جلب نظر مشتریان می تواند کیفیت محصولات باشد

بعد 1:جنس

مولفه 1:مواد اولیه(مواد خام)

مولفه 2:مونتاژ و اسمبل کردن محصولات

متغیر 2:بیکاری

تعریف مفهومی:به ا فراد بین (15 تا 65 سال) و جویای کار باشند اما شغل یا منبع درامدی پیدا نکنند

تعریف عملیاتی:

وضعيتي است كه در آن گروهي به كار اشتغال نداشته باشند يا در جريان انتقال به‌كار جدیدی  باشند یا نتوانند در سطح دستمزدهای واقعی موجود کاری بیابند و به تعبير ديگر بيكار كسي است كه در جستجوي كار است و در فنّ و حرفة عادي خود كاري را نمي‌يابد كه مزد عادي را به دست آورد

بعد 1:نحوه ارتزاق روزی

مولفه 1 :بیکاری موجب افزایش آسیب های اجتماعی و خشونت های خانوادگی و افزایش اعتیاد می شود

متغیر 3:خدمات پس از فروش 

تعریف مفهومی:ارائه خدمات و سرویس برای رفاه و رضایت هرچه بیشتر مصرف کنندگان 

تعریف عملیاتی:حمایت از مصرف کنندگان بخشی از وظایفی است که بر عهده تولیدکنندگان می باشد یکی از روش های حمایتی شامل خدمات پس از فروش می باشد

بعد 1:گارانتی

مولفه 1:اصل بودن گارانتی و تاریخ انقضای گارانتی

بعد 2:نصب صحیح وسیله

مولفه 2:متخصصین با مهارت به منظور نصب و راه اندازی

متغیر 4:بسته بندی

تعریف مفهومی :علم،هنر و فناوری محافظت از محصول برای نگهدای ،انبارش،انتقال و توزیع ، ذخیره،فروش و استفاده از آن است . بسته بندی شامل مراحل طراحی،ارزیابی وتولید بسته ها میشود

تعریف عملیاتی:هیچکس نمی تواند منکر جذابیت های بصری در جذب مخاطب به منظور تشویق خرید محصول باشد بنابرین بسته بندی یکی از فاکتورهای مهم در رویکرد مصرف کنندگان به کالاهای خارجی است

بعد 1 :زیبایی محصول

مولفه 1:بسته بندی محکم و استاندارد که دارای محافظ از جمله یونولیت و.... می باشد

متغیر 5 :تبلیغات

تعریف مفهومی:تبلیغات منحصراً به کنترل عقیده با نماد های مهم نظیر گزارش ها ،شایعات ،تصاویر و دیگر اشکال ارتباط جمعی می پردازد 

تعریف عملیاتی:زندگی در شهر های بزرگ همیشه با تبلیغات عجین شده است و نمی توان منکر تاثیر تبلیغات در تشویق خریداران شد

بعد 1:نحوه صحیح تبلیغات

مولفه 1:در نظر گرفتن زیبایی های بصری در ارائه یک محصول

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 7:40  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 

1-دلایل  شیوع بی رویه ی عمل جراحی بینی بین زنان 17تا 30سال درکلینیک های منطقه 3تهران

انجام جراحی زیبایی بینی از اواخر دهه شصت شتاب روز افزونی گرفت که عمده مشتریان آن را زنان تشکیل می دهند که اغلب این افراد در گروه سنی 17 تا 30سال قرار دارندسالانه بیش از 80 هزار مورد جراحی زیبایی بینی در کشور انجام میشودکه طبق تحقیقات بدست آمده 50 درصد مراجعان برای انجام جراحی بینی بطور واقعی نیازی به این عمل ندارندوهزینه معنوی زیادی را به بخش درمان کشور تحمیل می کنند.

2-بررسی وشناخت ویژگی های مدیران كارآفرين در صنعت کشور

اکنون در عرصه جهاني، افراد خلاق،نوآور ومبتکر به عنوان کارآفرينان منشا تحولات بزرگي در زمينه هاي صنعتي ، توليدي و خدماتي شده اند واز آنها نيز به عنوان قهرمانان ملي ياد مي شود. چرخهاي توسعه اقتصادي همواره با توسعه کارآفريني به حرکت در مي آيدوبسياري از شرکتهاي بزرگ جهان براي حل مشکلات خود به کارآفرينان روي آورده اند.

3-رابطه بین فارغ التحصیلان هنرستان های  فنی حرفه ای با بازار کار درتهران

آموزش وپرورش به عنوان وسیع ترین نهاد رسمی وظیفه ی آماده کردن افراد برای آینده را عهده دار است تا با پرورش همه جانبه دانش آموزان نیازهای افراد وجامعه را تامین کند.درکشور ما موضوع کار یکی از مسائل مهم فارغ التحصیلان دبیرستان میباشد.حال مسله این است که آیا افراد آموزش دیده بعدازفراغت ازتحصیل توانایی ورود به بازار کسب وکار را دارند؟

 

4-بررسی عوامل موثر دست فروشی زنان در خط 2مترو تهران

 دستفروشی در مترو از زمره ی مشاغل کاذبی است که زنان در هنگام بحران هایی از قبیل فوت همسر ، جدایی و یا آسیب های ناشی از مسائل اقتصادي ، بيكاري و ... به دلیل برخوردار نبودن از سواد و مهارت های لازم نمی توانند در بازار کار مشارکت داشته باشند و دست آخر به مشاغل کاذب تن می دهند.آنچه این وضعیت راتشدید می‌کند،پایین بودن رده سنی دستفروشان فعال در واگن‌های مترو و رواج این پدیده در بین دختران و زنان جوان و شیک پوش وتحصیل کرده است که نقطه قابل تأملی میباشد.

 

 

بیان مسله: متروبه عنوان وسیله ی ارتباطی و راهی سریع برای سفرهای درون شهری، بیش از یازده سال است که جای خود را در دل تهران بزرگ باز کرده و شهری زیر زمینی را برای رفت و آمد، تردد و گاه تجارت و کاسبی شهروندان تهرانی فراهم ساخته است.  وسیله ای رفاهی و مناسب که به دلیل استفاده ی فراگیر و همگانی از آن، ناگزیر به مشاهده و تحمل آسیب های اجتماعی و پدیده های زشت اجتماعی فراوانی از جمله تكدي گري و يا دستفروشي در آن هستیم. حضور و اشتغال مردان و زنان دستفروش، یکی از نخستین آسیب های اجتماعی بعد از راه اندازی خطوط مترو در تهران بوده كه اين معضل امروزه ابعاد گسترده‌اي پيدا كرده است و در فضايي مثل مترو كه روزانه ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار سفر كه جمعيت قابل ملاحظه‌اي هم در آن رفت و آمد دارد عده‌اي به دنبال دستفروشي و تكدي‌گري بوده و لذا به معضلي در مترو تبديل شده است.دست فروشی اززمره ی مشاغل کاذبی است که زنان در هنگام بحران هایی از قبیل فوت همسر ، جدایی و یا آسیب های ناشی از مسائل اقتصادي ، بيكاري و ... به دلیل برخوردار نبودن از سواد و مهارت های لازم نمی توانند در بازار کار مشارکت داشته باشند و دست آخر به مشاغل کاذب تن می دهند.آنچه این وضعیت راتشدید می‌کند،پایین بودن رده سنی دستفروشان فعال در واگن‌های مترو و رواج این پدیده در بین دختران و زنان جوان و شیک پوش وتحصیل کرده است که نقطه قابل تأملی میباشد

ضرورت: نتایج پژوهشهای انجام شده نشان میدهد که دستفروشی در مترو برای زنان با وجود ایجاد اثرات مخربی چون احساس اضطراب ،افسردگی ، میگرن، واریس، آرتروز و بیماری‌های ریوی و بیماری‌های پوستی به همراه دارد چراکه باری که حمل می‌کنند بسیار سنگین است و هوای مترو آلوده است و سر و صدای حرکت قطار مترو نیز موجب آزار آنها می‌شود

 هدف:عوامل  موثر بر دستفروشی وتاثیرات آن برسلامت جسمی وروانی زنان

 سوالات:

1-چه عواملی باعث میشود که زنان دست فروشی درمترو را انتخاب کنند؟

2-دستفروشی چه اثراتی برسلامت جسمی زنان دستفروش دارد؟

3-دستفروشی چه اثرات مثبت ومنفی برسلامت روانی زنان دستفروش دارد؟

4-دلایل انتخاب این شغل ازجانب دختران جوان وتحصیل کرده چیست؟

5-راهکارهای ممانعت از دستفروشی درمترو چیست؟

 

تاثیرتحصیلات واشتغال زنان بر تاخیر سن ازدواج بین دانشجویان دانشگاه ارشاد -5

بدون تردید ازدواج یکی ازمهمترین پدیده های اجتماعی است امروزه وجود عواملی بویژه درشهرهای بزرگ پدیده ی ازدواج را به صورت امری پیچیده درآورده که نهایتا منجر به تاخیر درسن ازدواج میشود .در این بین وجود فرصتهای شغلی زمینه را برای افزایش تحصیلات و اشتغال زنان فراهم آورده که میتواند برسن ازدواج اثرگذارباشد.

 

بیان مسله:

زدواج بعنوان یکی از رویدادهای مهم وحیاتی در زندگی روزمره افراد جامعه می باشد و ازجنبه های مختلف می توان آن را مورد بررسی قرار داد. یکی از این زوایا سن شروع و به اصطلاح وارد شدن به ازدواج است.ازدواج علاوه بر پاسخگویی به نیازهای جنسیتی وعاطفی فرد،نیازهای اقتصادی،ارتباطات اجتماعی وفرهنگی او رانیز تنظیم می کند و بخاطر اهمیت و تاثیری که دارد،بعنوان هنجاری پذیرفته شده در تمامی کشورهای دنیا به حساب می آیدو بقای خانواده در گرو بقا و ساماندهی ازدواج است  در سالهای اخیر،پدیده ازدواج که منشاء وقوع ولادت و باروری، و بعنوان عامل بسیار موثر بر ساخت سنی و جنسی جمعیت و افزایش آن محسوب می شود، در کشور ما دستخوش تحولات قابل توجهی شده است. ازدیاد جمعیت دختر وپسر واقع در مدار ازدواج که بیش از یک سوم جمعیت کشور را تشکیل داده اند و حاصل افزایش شدید موالید دهه 60 می باشند از یکسو،و از سویی دیگر بازتاب تحولات واقع شده در حوزه های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جامعه،نظیر افزایش شهرنشینی و باسوادی و به ویژه تحصیلات زنان،وتمایل به کسب درآمد و شغل مناسب در قبل  از ازدواج نشانه های حرکت جامعه به سوی مدرنیزه شدن می باشد،افزایش سن ازدواج در کشور برای دولتمردان و جامعه محققین نگران کننده گردیده است

ضرورت تحقیق:

اهمیت رویداد اجتماعی ازدواج در تغییرات سریع همسرداری در طول و جریان نوسازی و توسعه جوامع مختلف،همیشه مورد توجه بوده است،چراکه تغییر درزندگی ونیازهای جدیدی که در طول زمان درجامعه ایجادمی شود موجب تغییراتی درکیفیت رفتارهای انسانی می گردد که به نوبه خود تغییراتی را درجنبه های مختلف زندگی خانوادگی نظیر زمان ازدواج و تداوم زندگی زناشویی ایجاد می کند، ازدواج می تواند ازاشاعه فحشا،فساد ورفتارهای ناپسندی که می تواند پیامد مستقیم عنان گسیختگی غرایز جنسی باشد جلوگیری کند و یکی از پایه های حفظ سلامت جامعه است. از نقطه نظر اجتماعی بدون تردید ازدواج واجد ارزش است و از آن جمله آداب اجتماعی است که در تمام جوامع بشری آن طور که تاریخ نشان می دهد تا به امروز متداول بوده و این خود دلیلی بر اینکه یک سنت فطری است می باشدتغییر در الگوی ازدواج یکی از شاخص های اصلی تغییرات اجتماعی است. اگر شواهد نشان دهنده کاهش بسیار در میزان ازدواج باشد،جامعه با فروپاشی خانواده و در نهایت نوگرایی افراطی روبرو خواهد بودو این امر ضرورت مطالعه مستمر و دقیق این واقعه حیاتی را در هر دوره زمانی و در جوامع مختلف را ایجاد می کند. بررسی آمارهای ثبتی ازدواج در کشور(بر اساس آمارهای ثبت احوال کشور) طی پنج سال گذشته  رشد 23 درصدی را برای ازدواج نشان می دهد، و این میزان رشد به نسبت جمعیت واقع در سن ازدواج که بیش از35 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند رقم ناچیزی می باشد و علیرغم نفوذ اعتقادات مذهبی و ارزش های اجتماعی حاکم برجامعه ایران،نگران کننده بوده وجای بررسی دارد.

هدف:

عوامل تاخیرازدواج زنان تحصیلکرده وشاغل وتاثیرات آن بر جسم وروان آنها

سوالات تحقیق: 

1- چه عاملی باعث تاخیر ازدواج زنان تحصیلکرده میشود؟

2-چه عاملی باعث تاخیر ازدواج زنان شاغل میشود؟

3-آیا کسب درآمد باعث حس استقلال  ودرنتیجه  تاخیرازدواج میشود؟

4-آیا تاثیر تحصیلات وشاغل بودن زنان بر تاخیر سن ازدواج  هردو به یک نسبت است؟

5-راهکارهای موجود برای حل این مشکل چیست؟

فرضیه:

1-  افزایش سطح تحصیلات وشاغل بودن دختران باعث افزایش توقعات آنان میشود.

2- مردان بازنانی که ازنظرتحصیلات وشغل برترباشندازدواج نمیکنند

3-.کسب درآمددختران با سن ازدواج رابطه مستقیم دارد

4- زنان تحصیلکرده اززنان شاغل دیرترازدوج میکنند

4-. زنان شاغل اززنان تحصیلکرده دیرترازدواج میکنند.

 

پیشینه تجربی:

از دیدگاه جامعه شناسی،ازدواج یک قرارداد اجتماعى و ضامن بقاى نسل انسان است و آرامش و امنیت در یک جامعه،نتیجه ازدواج سالم و محیط آرام بخش خانواده است. ازدواج عامل پیدایی خانواده و تاخیر و عقب افتادن آن باعث تاخیر در پیدایش و شکل گیری خانواده های جدید است .جامعه‌شناسان در پاسخ به پدیده تأخیر در سن ازدواج، علل گوناگونی را ذکر می‌کنند

تحقیقت فراوانی دررابطه با تاخیر درسن ازدواج جوانان وبویزه دختران در ایران انجام شده که تعدادی ازاین تحقیقات ومقالات بشرح زیرمیباشند:

انگتابی و غفاری (1390)، در مقاله‌ای علل افزایش سن ازدواج دختران را بررسی کرده‌اند. آنان 1291 نفر از دختران را در 5 شهر تهران، ساری، خرم‌آباد، مشهد و سنندج مطالعه‌کرده‌اند؛ نتایج تحقیقات آنان نشان می‌دهد که دخترانی که دیرتر ازدواج می‌کنند، از تحصیلات بالاتری برخوردارند، نگرش  مادی به ازدواج داشته و اعتقاد دارند که درست است که ازدواج یک فرصت خوب در زندگی است، اما وقتی ازدواج رخ می‌دهد، فرد یک سری فرصت‌هایی را از دست داده و هزینه‌هایی باید بدهد که بیشتر از فرصت بدست آورده است.

هزارجریبی و آستین‌فشان (1385)، در مقاله‌ای عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر میانگین سن ازدواج زنان را در سال‌های 1355 تا 1385 بررسی کرده‌اند. نتایج تحقیقات آنان نشان می‌دهد، دیگر تفاوت قابل توجهی بین میانگین سن ازدواج زنان روستایی و شهری وجود ندارد.‌ این دو محقق عواملی نظیر بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی زنان، میزان تحصیلات عالی و میزان باسوادی را در افرایش سن ازدواج زنان مؤثر دانسته‌اند.

محمودیان نیز در سال 1383، مقاله‌ای با موضوع "سن ازدواج در حال افزایش" منتشر کرده است. وي با بررسی اطلاعات مرکز آمار ‌ایران، بدین نتیجه رسیده است که ازدواج‌های جدیدتر، در سنین بالاتری اتفاق افتاده‌اند. میزان تحصیلات، به ویژه در مقاطع بالای تحصیلی، با افزایش سن ازدواج همبستگی داشته است. شهرنشینی، مشارکت زنان در نیروی کار، ازدواج‌های آزادتر، برابری بیشتر جنسیتی و نسبت خویشاوندی دورتر زوجین، اثر مستقیمی بر سن ازدواج داشته‌ است. هم‌چنین سن ازدواج بسته به قومیت متفاوت بوده است
.

همچنین عنوان رساله "فیروزه کاری" تأثیر تحصیلات و اشتغال زنان بر تأخیر در سن ازدواج در تهران است که در سال 1382، جهت دریافت مدرک فوق‌لیسانس رشته پژوهشگری در دانشگاه الزهرا ارائه داده است. او در پایان‌نامه خود خاطرنشان کرده است که امروزه وجود مسائل اجتماعی مختلف در شهرهای بزرگ، ازدواج را به صورت امری پیچیده و مبهم درآورده است، که این امر نهایتاً منجر به تأخیر در سن ازدواج می‌شود.
از طرف دیگر، مدانیزاسیون و نوسازی در سطح فردی و اجتماعی نیز بر سن ازدواج تأثیر می‌گذارد. او در میان عوامل نوسازی به عواملی نظیر توسعه سیستم آموزشی و افزایش فرصت‌های شغلی که زمینه را برای افزایش تحصیلات و اشتغال زنان فراهم کرده است، اشاره می‌کند.

فیروزه کاری در رساله‌اش جهت تبیین رابطه تحصیلات و اشتغال بر تأخیر در سن ازدواج، از مدل دیکسون (Dixon ) استفاده کرده است. دیکسون بر اهمیت سه متغیر در تأخیر سن ازدواج تأکید می‌وزد، این سه متغیر عبارتند از: 1- دسترسی (Availability)، 2-امکان (Feasibility ) و 3- تمایل (Desirability). مدل دیکسون بر سه فرض اساسی بنا نهاده شده که عبارتند از:

الف) نحوه گزینش همسر بر سن ازدواج تأثیر می‌گذارد؛ هر چه ازدواج آزادانه‌تر باشد، سن ازدواج بالاتر می‌رود.

ب) میزان توقعات اقتصادی و اجتماعی فرد بر سن ازدواج مؤثر است؛ یعنی هر چه توقعات بالاتر باشد، سن ازدواج افزایش می‌یابد.

ج) فشار اجتماعی بر تمایل فرد برای ازدواج تأثیر می‌گذارد؛ یعنی هر چه پاداش تجرد بیشتر از مجازات آن باشد، فرد تمایل کمتری برای ازدواج دارد، لذا سن ازدواج افزایش می‌یابد.

برای آزمون تجربی این مطالعه، با استفاده از فرمول کوکران، حدود 256 نفر از زنان شاغل در سه گروه آموزش، بهداشت و خدمات انتخاب شده‌اند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که رابطه معناداری بین تحصیلات؛ منزلت شغلی و سن ازدواج وجود دارد. فیروزه کاری در قسمت تئوریک رساله خود، تئوری‌های صاحب‌نظران حیطه ازدواج و خانواده را نظیر مورگان، لوی اشتروس، ادوارد تامپسون، رنه کونیگ، شلسکی، هورکهایمر، بک گرانسهایم، فیرکانت و ...  نقد و بررسی کرده است و سپس این نظریات را جمع‌بندی و ترکیب نموده و یک چارچوب نظری برای مطالعه خود ارائه داده است. نتایج مطالعه او مدل دیکسون را تأیید کرده است.

پیشینه نظری:

نتایج تحقیقات تجربی در ‌ایران، حاکی از تأخیر در سن ازدواج در سال‌های اخیر است، اما تبیین‌های نظری نیز جهت ‌این پدیده وجود دارد. در ادامه رویکردهای نظری از قبیل نظریه انتخاب عقلانی، نظریه دسترسی، امکان و تمایل، نظریه نوسازی، مضیغه ازدواج، جوامع در حال گذار و مهاجرت را مرور می‌کنیم.

•    
نظریه انتخاب عقلانی
از نظریه‌های اقتصادی در باب سن ازدواج و تأخیر آن، می‌توان به نظریه‌های انتخاب عقلانی اشاره کرد. نظریه انتخاب عقلانی با تکیه بر مدل‌های اقتصادی خرد کاربردی، به تبیین دلایل تعویق و تأخیر ازدواج در بین مردان و به‌خصوص زنان می‌پردازد.

این نظریه دال بر‌این است که انسان موجود عقلانی است و مدام در حال برآورد کردن هزینه و سود است. چنان‌چه سود حاصل از عملی بیشتر از هزینه آن باشد، به انجام آن عمل متمایل می‌شود و چنان‌چه هزینه عملی بیش‌تر از سود آن باشد، فرد آن را انجام نداده و به تعویق می‌اندازد.‌ این نظریه، تأخیر در سن ازدواج را با اوضاع نابسامان اقتصادی تبیین می‌کند؛ بدین صورت ‌که افزایش بی‌کاری، افزایش تورم، افزایش قیمت اجاره و خرید مسکن و هزینه‌های هنگفت ازدواج، فرد را به‌این نتیجه می‌رسانند که هنوز برای تشکیل خانواده آمادگی کافی ندارد و‌ این امر را باید به چندین سال آتی موکول کند. (گتابی و غفاری ،1390).

گویا شرایط جامعه ما نیز در حال حاضر به گونه‌ایست که هزینه‌های ازدواج برای افراد بیشتر از سود آن است. به همین دلیل افراد ازدواج را به تأخیر می‌اندازند و از مسئولیت آن دوری می‌جویند.

 
در واقع می‌توان گفت پایه‌ترین تئوری اقتصادی ازدواج بر همین تحلیل هزینه- فایده قرار دارد. تحلیل هزینه و فایده می‌تواند باعث به تأخیر انداختن ازدواج برای جستجوی یک عشق رمانتیک و یا همسری با ویژگی‌های خاص گردد (ضرابی و مصطفوی، 1390).

•    
نظریه دسترسی، امکان و تمایل
صاحب‌نظر ‌این دیدگاه «دیکسون» است. «دیکسون» بر سه متغیر دسترسی، امکان و تمایل تأکید می‌ورزد و چنین می‌پندارد که ‌این سه متغیر، اثرات ساختار اجتماعی بر الگوهای ازدواج را تعدیل می‌بخشند. طبق نظر دیکسون متغیر دسترسی به وسیله توازن نسبت سنی- جنسی افراد در سن ازدواج و روش‌های انتخاب همسر (تنظیم‌شده یا انتخاب آزاد) تعیین می‌شود.

وی اظهار می‌دارد جایی که عدم توازن جدی در نسبت سنی- جنسی جمعیت در سن ازدواج وجود دارد، برخی از ازدواج‌ها با تأخیر مواجه هستند و جایی که افراد جوان برای انتخاب همسر آزاد هستند، ازدواج‌ها نسبت به جایی که همسران از سوی والدین انتخاب می‌شوند، دیرتر اتفاق می‌افتد.

متغیر «امکان»، مربوط به وضعیت اجتماعی و اقتصادی می‌شود که براي زوج‌های جوان جهت تشکیل خانواده ضروری است. همچنین در نواحی شهری به دلیل تأکید اساسی بر مسئولیت‌های فردی قبل از ازدواج، نیاز به توسعه و کسب مهارت‌ها و به دست آوردن تجربه برای اداره یک خانواده مستقل، ازدواج‌شان نسبت به نواحی روستایی به تأخیر می‌افتد.

متغیر «تمایل» از سوی فشار اجتماعی که شامل پاداش اجتماعی از قبیل عشق و عاطفه، حمایت اقتصادی، حفظ اصل و نسب و احساس خوشی در سالخوردگی و مجازات اجتماعی از قبیل انزوای اجتماعی و ننگ و رسوایی به دلیل بی‌فرزندی یا تجرد قطعی از یک سن معین به بالا برای ازدواج تعریف شده است

•    
نظریه نوسازی
نظریه نوسازی یکی از دیدگاه‌هایی است که تأخیر در سن ازدواج را در برخي جوامع بررسی می‌کند. به عبارتی در ‌این سری تحقیقات بعضی محققان برای تبیین تفاوت در زمان تشکیل خانواده بین افراد، از مفهوم نوسازی استفاده کرده‌اند. بر‌این اساس کاهش یا افزایش سن ازدواج، با درجات نوسازی مقایسه شده است. در جریان نوسازی، خانواده‌محوری به فردمحوری تبدیل می‌شود، فرآیند نوسازی با ترجیح خانواده هسته‌ای، فردمحوری (در مقابل خانواده‌محوری)، بهبود موقعیت زنان، گسترش تحصیلات عمومی، شهرنشینی و ازدواج‌های با انتخاب آزاد، تشکیل خانواده در سنین بالاتر را تشویق می‌کند.

در نتیجه در جریان نوسازی، بسیاری از کارکردهای قدیمی خانواده، به سازمان‌ها و نهادهای دیگر واگذار می‌شود. ‌این تغیر کارکرد، شبکه اجتماعی را جایگزین شبکه خویشاوندی می‌کند و در نتیجه، خانواده به واحد هسته‌ای که بر فردگرایی استوار است، تبدیل می‌شود.

فردگرایی بدین معنی است که بخش عمده‌ای از تصمیمات مربوط به زندگی اعضای خانواده، مانند تصمیم‌گیری در مورد تشکیل خانواده و ازدواج، توسط خود افراد اتخاذ می‌شود. ‌این فردگرایی که می‌تواند به عنوان کنترل بیشتر افراد بر سرنوشت خود تلقی شود، فرآیند تصمیم‌گیری و عملی شدن را، در مقایسه با زمانی که توسط خانواده انجام می‌شد، متحول می‌کند. از‌این رو شروع نوسازی با تأخیر در تحقق تصمیمات فردی هماهنگ است. ازدواج‌های با انتخاب آزاد معمولاً با سنین ازدواج بالاتر همبسته‌اند

•    
مضیقه ازدواج
مضیقه ازدواج (Marriage Squeeze )، به عدم توازن تعداد مردان و زنان در سن ازدواج اشاره می‌کند. در یک تعریف ساده، مضیقه ازدواج را می‌توان عدم تعادل در تعداد مردان یا زنان در سن ازدواج تعریف کرد. در دوران مضیقه ازدواج، زنان ازدواج نکرده، بخش عمده‌ای از زندگی خویش را بدون همسر سپری می‌کنند. فقدان حمایت مالی از سوی مردان، مستلزم سرمایه‌گذاری در اشتغال است و اشتغال، نوعی امنیت را برای آنها فراهم می‌آورد.

مضیقه ازدواج زنان، از طرفی موجب افزایش سهم زنان در نیروی کار شده و از طرف دیگر منجر به کاهش باروری می‌گردد برخی مقاله‌ها در نتایج تجربی خود به ‌این نتیجه رسیده‌اند که در ‌ایران نیز مضیغه ازدواج برای زنان وجود دارد و برخی تحقیقات ‌این موضوع را رد می‌کنند.

•    
جوامع در حال گذار
یکی از معضلات عمده کشورهای در حال گذار، تورم و رکود ساختاری است. رشد بهداشت و رفاه عمومی، نرخ مرگ و میر را کاهش داده و باعث رشد بالای جمعیت می‌شود. نرخ رشد جمعیت و پیشرفت نسبی امکانات جمعی، تقاضای کل را افرایش داده و تورم ساختاری ‌ایجاد می‌کند. جوامعی که در حال گذار بوده‌اند یا در ابتدای توسعه صنعتی‌اند، از سن متوسط ازدواج بالایی برخوردارند. برای مثال ‌این پدیده در کشورهای ژاپن، هند، آمریکا و کشورهای غربی مشاهده شده است.

شاید در سطح کلان، عامل اصلی بالا رفتن سن ازدواج ناشی از وجود ساختار اقتصادی در حال گذار در ‌این کشورهاست؛ زیرا همواره در ابتداي دوره رشد صنعت و به دنبال آن امکان آزادی فردی و کاهش حضور والدین در امر ازدواج و پایین بودن سطح زندگی و نیز وجود بیکاری؛ سن متوسط ازدواج بالا مي‌رود

می‌توان ‌ایران را نیز در دسته جوامع گذار به حساب آورد، به‌طوری که ارزش‌های افراد در حال دگرگونی است و ازدواج جایگاه قبلی‌اش را نزد جوانان نداشته و دیگر به عنوان تنها سبک زندگی پذیرفته شده، یکه‌تازی نمی‌کند.

•    
مهاجرت
در نگاه نخست، به نظر می‌رسد مشکل تأخیر در سن ازدواج مشکل کلان‌‌شهرها ‌باشد، اما آمارها نشان می‌دهد که گاهی‌این پدیده در روستاها بیشتر از شهرهاست. ‌این پدیده تحت‌تأثیر مهاجرت از روستاها به شهرها دو چندان شده است.

مهاجرت به منزله مهم‌ترین عامل در بالا رفتن سن ازدواج دختران روستایی تأثیر دارد؛ به‌این معنا که ازدیاد مهاجرت پسران به شهرها بر بالا رفتن سن ازدواج دختران تأثیر مي‌گذارد. امکان مهاجرت بیشتر در بین پسران، ادامه تحصیل را نیز‌ برای آنها ممکن می‌سازد و همین عامل باعث می‌شود که پسران از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار شده و دایره همسرگزینی‌شان گسترده‌تر شود؛ در صورتی که ‌این امکان برای دختران فراهم نیست.

متغیر مهاجرت با هزینه‌های اقتصادی نیز مرتبط است و پسران بعد از مهاجرت توانایی مالی بیشتری به‌دست می‌آورند که دایره همسرگزینی آنها را وسیع‌تر می‌سازد و ‌این امر باعث بالا رفتن سن ازدواج در روستا می‌شود.

منبع:پایگاه تحلیلی خبری خانواده وزنان http://mehrkhane.com


واحدتحلیل: دانشگاه ارشاد

واحدمشاهده: دانشجویان دانشگاه

سطح تحلیل:خرد

روش تحقیق: پیمایشی –  این روش در ارتباط با نیازهای جامعه انسانی است .می توانیم به رابطه ی علت و معلولی بین متغیرها به طور دقیق دست پیدا کرده و نتایج حاصله را به کل جامعه تعمیم دهیم

روش اعتبارسنجی : میزان اعتبار درونی پرسشنامه ی تحقیق خود را با استفاده از آلفای کرونباخ می سنجم

ابزار تحقیق : پرسشنامه ومشاهده

روش نمونه گیری:روش نمونه گیری طبقه بندی (مقوله ای)

علت انتخاب این روش: دانشگاه ارشاد رشته ها ی مختلفی دارد ازجمله:مدیریت،حسابداری،صنایع،حقوق وکامپیوتر که تعداد دانشجویان هر رشته متفاوت میباشد بنابراین ابتدا درصد تعداد دانشجویان هر رشته را بدست آورده وسپس به صورت سیستماتیک یا تصادفی ساده نمونه ها را انتخاب میکنیم.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:4  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

متغیر 1:کیفیت

تعریف مفهومی:این واژه «کیفی» و جمع آن «کیفیت‌ها» و گهگاه «کیفیات» است در فلسفه و در نظریه شناخت منظور از کیفیت، چگونگی یک چیز است

تعریف عملیاتی:یکی از فاکتورهای مهم در خرید محصولات و جلب نظر مشتریان می تواند کیفیت محصولات باشد

بعد 1:جنس

مولفه 1:مواد اولیه(مواد خام)

مولفه 2:مونتاژ و اسمبل کردن محصولات

متغیر 2:بیکاری

تعریف مفهومی:به ا فراد بین (15 تا 65 سال) و جویای کار باشند اما شغل یا منبع درامدی پیدا نکنند

تعریف عملیاتی:

وضعيتي است كه در آن گروهي به كار اشتغال نداشته باشند يا در جريان انتقال به‌كار جدیدی  باشند یا نتوانند در سطح دستمزدهای واقعی موجود کاری بیابند و به تعبير ديگر بيكار كسي است كه در جستجوي كار است و در فنّ و حرفة عادي خود كاري را نمي‌يابد كه مزد عادي را به دست آورد

بعد 1:نحوه ارتزاق روزی

مولفه 1 :بیکاری موجب افزایش آسیب های اجتماعی و خشونت های خانوادگی و افزایش اعتیاد می شود

متغیر 3:خدمات پس از فروش 

تعریف مفهومی:ارائه خدمات و سرویس برای رفاه و رضایت هرچه بیشتر مصرف کنندگان 

تعریف عملیاتی:حمایت از مصرف کنندگان بخشی از وظایفی است که بر عهده تولیدکنندگان می باشد یکی از روش های حمایتی شامل خدمات پس از فروش می باشد

بعد 1:گارانتی

مولفه 1:اصل بودن گارانتی و تاریخ انقضای گارانتی

بعد 2:نصب صحیح وسیله

مولفه 2:متخصصین با مهارت به منظور نصب و راه اندازی

متغیر 4:بسته بندی

تعریف مفهومی :علم،هنر و فناوری محافظت از محصول برای نگهدای ،انبارش،انتقال و توزیع ، ذخیره،فروش و استفاده از آن است . بسته بندی شامل مراحل طراحی،ارزیابی وتولید بسته ها میشود

تعریف عملیاتی:هیچکس نمی تواند منکر جذابیت های بصری در جذب مخاطب به منظور تشویق خرید محصول باشد بنابرین بسته بندی یکی از فاکتورهای مهم در رویکرد مصرف کنندگان به کالاهای خارجی است

بعد 1 :زیبایی محصول

مولفه 1:بسته بندی محکم و استاندارد که دارای محافظ از جمله یونولیت و.... می باشد

متغیر 5 :تبلیغات

تعریف مفهومی:تبلیغات منحصراً به کنترل عقیده با نماد های مهم نظیر گزارش ها ،شایعات ،تصاویر و دیگر اشکال ارتباط جمعی می پردازد 

تعریف عملیاتی:زندگی در شهر های بزرگ همیشه با تبلیغات عجین شده است و نمی توان منکر تاثیر تبلیغات در تشویق خریداران شد

بعد 1:نحوه صحیح تبلیغات

مولفه 1:در نظر گرفتن زیبایی های بصری در ارائه یک محصول

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:2  توسط دانشجویان کلاس اول  | 


1)بررسی دلایل اعتیاد به قلیان در دانشجویان دانشگاه تهران سال92

قلیان بزرگ ترین عامل و دام اعتیاد بر سر راه جوانان و اقشار گونان جامعه است و این معضل هزینه های هنگفتی بر یک جامعه تحمیل می کند.خصوصیات و ویژگی های فردی از دیگر عوامل روی آوردن نسل جوان جامعه به مصرف قلیان است که منشا آن ضعف نفس،بی ایمانی،خود ناباوری است.

2)بررسی دلایل طلاق در دانشجویان ارشاد نیم سال دوم 91

طلاق به عنوان یک مسئله اجتماعی میتواند زمینه بروز بسیاری از مسائل وپیامدهای متفاوت و بعضا زمینه بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر در سطوح فردی و اجتماعی را فراهم آورد.از یک سو این آثار و پیامدها میتواند عوارضی را برای زنان و مردان و از سوی دیگر برای فرزندان به همراه داشته باشدو دلایل زیادی در این موضوع تاثیرگذارست.

3)بررسی تاثیرات منفی شبکه های ماهواره ای در شمال غرب تهران

ابعاد و اثرات کوتاه مدت و دراز مدت ماهواره بعنوان یکی از موثرترین وسایل ارتباط جمعی همیشه دارای اهمیت بوده است،اما با گذشت زمان و تغییرات اساسی در شرایط اقتصادی،اجتماعی،سیاسی کشور و جهان شاهده این هستیم که تعداد شبکهای فارسی زبان رو به افزون است که به تبع تاثیرات منفی را بر بر افراد و خانواده از جمله پوشش افراد،بی بند و باری و فروپاشی خانواده به دنبال دارد.

4)بررسی میزان مطالعات درسی در دبیرستانهای دخترانه شرق تهران سال91

از آنجا که یادگیری از اهمیت بسزایی برخوردارست با ترغیب دانش آموزان به مطالعه کتوب درسی میتوان میزان مطالعات را بالا برد که این مسئله به نوبه خود سبب یادگیری بهتر مطالب درسی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می گردد.با بررسی میزان مطالعات گامی مثبت در این زمینه برداشت.

5)بررسی تاثیرات حمل و نقل عمومی مترو در تهران سال92

بررسی حمل و نقل عمومی در جهت بهبود وضعیت آن باعث دستیابی به راهکارهای اجرایی با در نظر گرفتن تحلیل های اقتصادی و اجتماعی در کلانشهرها و همچنین اهداف دیگری نظیر کاهش زمان سفر و کاهش مصرف سوخت خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:23  توسط دانشجویان کلاس اول  | 


1) بررسی دلایل اعتیاد به قلیان در دانشجویان دانشگاه تهران سال 92

قلیان بزرگترین عامل و دام اعتیاد بر سر راه جوانان و اقشار گوناگون جامعه است که این معضل هزینه های هنگفتی بر یک جامعه تحمیل می کند.افزایش روز افزون مصرف قلیان و اعتیاد به آن تبدیل به دغدغه ای بزرگ گشته که بدین منظور با هدف بیشگیری از این موضوع زیانبار دست به این تحقیق میزنیم تا به بررسی عوامل و دلایل موثر و به وجود آورنده گرایش واعتیاد به قلیان ببردازیم.

هدف:اهداف زیادی را دربردارد که مهمترین هدف را میتوان از طریق یافتن دلایل وعوامل اعتیاد به قلیان و تاثیر هر یک ازآنان  راهکارهایی را برای کنترلشان اتخاذ نمود تا در راه بیشگیری و جلوگیری از مصرف قلیان گامی موثر برداشت و این معضل تهدید کننده افراد و جامعه را تا حدودی سرکوب نمود.

ضرورت انجام تحقیق:این مساله تا به حد زیادی ابعاد جامعه را می تواند دربرگیرد و سلامتی روانی و جسمانی افراد بخصوص جوانان را تهدید کند.بس با توجه به هدف ما از این تحقیق میشود به اهمیت و ضرورت این مسآله بی برد که با نگاه عمیق تر به این مسآله آسیب های جدی برای کشور به دنبال دارد زیرا بیشتر آسیب ها برای جوانان است از آنجا که جوانان نیروی اصلی هر جامعه و کشورست که در صورت اعتیاد و مصرف به تدریج این قشر نمی تواند در بیشرفت کشورمان و مقابله با کشورهای دیگر مفید واقع شوند.

5 سوال اصلی تحقیق :

1- آیا می توان از طریق آموزش افراد (جوانان) را از آسیب ها و تهدیدات ناشی از مصرف قلیان آگاه و دور ساخت؟

2- آیا واقعاً جمع آوری از اماکن عمومی و قهوه خانه سبب کاهش مصرفه آن شده است؟یا باعث شده پای قلیان به منازل باز شود؟

3- از طریق عوامل اقتصادی مثل بالا بردن قیمت تنباکو می توان بر کاهش مصرف آن تأثیر گذار باشیم؟

4- چه راهکارهایی را برای کنترل عوامل و خصوصیات فردی و شخصیتی می توان اتخاذ نمود؟آیا دسترسی به این راهکارها ممکن است یا کاری دشوار؟

5- رسانه های جمعی مانند تلویزیون چه تأثیر بر این موضوع داشته اند؟ می توان تأثیرات منفی را شناخت و از میان برداشت؟

2) بررسی دلایل طلاق در دانشجویان ارشاد نیمسال دوم 91

طلاق به عنوان یک مسأله اجتماعی می تواند زمینه بروز بسیاری از مسائل و پیامدهای متفاوت و بعضاً زمینه بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر در سطوح فردی و سطوح اجتماعی را فراهم آورد.

هدف :

یافتن عوامل و دلایل زمینه ساز این معظل اجتماعی از اهم اهداف ما به شمار می رود. زیرا طلاق یک بیماری مزمن اجتماعی است که همانند بیماری های مزمن جسمی عوامل خطر متعددی در وقوع آن دخیل است که با کنترل و رفع این عوامل می توان از گسترش طلاق در جامعه کنونی جلوگیری نمود.

ضرورت انجام تحقیق :

از آنجا که می دانیم طلاق آسیب های جدی را به دنبال دارد که از یک سو این آثار و پیامدها می تواند عوارضی را برای زنان و مردان و از سوی دیگر برای فرزندان به همراه داشته باشد. پس برای بقای جامعه و کشورمان از آگاهی از این پیامدها مفید است.

5 سوال اصلی تحقیق :

1- دخالت های خانواده چه تأثیر می تواند بر این امر داشته باشد؟

2- آیا آموزش قبل از ازدواج مانند مشاوره ها می توانند در جهت آگاهی سازی جوانان و تداوم زندگی مشترک آنان نقش بسزایی داشته داشته باشد؟

3- آیا شناخت کامل زوجین از یکدیگر لازمه ازدواج می باشد؟این شناخت می تواند از طریق دوستی های قبل ازدواج حاصل شود؟

4-رسانه های جمعی مانند فیلم تلویزیونی و ماهواره ای و با تمرکز بر گسترش بی بند و باری و نادیده گرفتن عقاید اسلامی تأثیر منفی داشته است؟

5- عوامل اقتصادی شایع در بروز این مسأله از جمله فقر تأثیر گذار بوده است؟با این نگرش در بین طبقات پولدار جامعه این معظل وجود ندارد؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:19  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه تجربی :

مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان گفت: درصد گرایش فرزندان مادران باردار و والدین قلیانی به مصرف دخانیات به ۵ تا ۶ درصد می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حمیدرضا روح‌افزا عصر امروز در جمع خبرنگاران درباره طرح جمع‌آوری قلیان اظهار کرد: درصد گرایش فرزندان مادران باردار و والدین قلیانی به مصرف دخانیات به 5 تا 6 درصد می‌رسد و این در حالی است که میزان گرایش فرزندان پدران قلیانی به مصرف دخانیات به دو برابر می‌رسد.

وی با بیان اینکه نقش مادران دخانی در گرایش فرزندان به مصرف سیگار و قلیان بیشتر از پدر است، افزود: مادران نقش موثرتری در ایجاد بستر مصرف قلیان فرزندان خود دارند.

مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان تصریح کرد: در نخستین مطالعه انجام شده در زمینه مصرف دخانیات که در سال 2000 در اصفهان انجام گرفت، مشخص شد که میزان مصرف دخانیات  در مردها بیش از زنان بود.

وی خاطرنشان کرد: سال 2007  با مداخلات انجام گرفته مشخص شد که میزان مصرف سیگار در مردها از 29 درصد به 25 درصد رسید که در زنان شاهد کاهش مصرف سیگار از یک درصد به نیم درصد بودیم و این در حالی است که مصرف قلیان در زنان رشد داشته و به مرز چهار درصد رسیده بود.

روح‌افزا گفت: در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که بیشترین دلیل گرایش جوانان به مصرف قلیان بودن در جمع دوستانه بودن است، در صورتی که آزاد بودن قلیان‌سراها نقشی در گرایش افراد به این مراکز نداشته و بر اساس مطالعات انجام شده در اصفهان مشخص شد که میزان مصرف قلیان در بین افراد تحصیل‌کرده استان رو به افزایش است.

وی افزود: میزان مصرف قلیان در افراد بی‌سواد یا با سطح تحصیلات پائین‌تر کمتر از افراد تحصیل‌کرده بوده و این میزان بین 10 تا 11 درصد بوده و مصرف قلیان در افراد با 6 تا 12 سال تحصیلات یعنی بین سیکل تا دیپلم به 20 درصد می‌رسد.

مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان افزود: مصرف قلیان با افراد بالای 12 سال تحصیل و تحصیلات تکمیلی به 18 درصد می‌رسد و بالاترین میزان مصرف قلیان را در جوانان زیر 30 سال به صورت روزانه یا هفتگی شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مصرف قلیان در سنین 40 سال به بالا کم است و به پنج تا شش درصد می‌رسد، اظهار کرد: اما این در حالی است که با توجه به شیوع بالای مصرف قلیان در جوانان امروز احتمال افزایش قلیان در سال‌های آینده در بین افراد میان‌سال و مسن وجود دارد.

http://tandorosti.akairan.com

 

 

 

 

 

 

 

 

تحقیقات وزارت بهداشت انگلیس نشان می‌دهد که کشیدن قلیان نه تنها بی خطر نیست بلکه به اندازه سیگار مضر است
به گزارش بی‌بی‌سی وزارت بهداشت انگلیس در مطالعه‌ای مشترک با مرکز کنتزل استعمال تنباکوی این کشور دریافت که افرادی که قلیان می‌کشند دچار بالا رفتن میزان منوکسید کربن در خون می‌شوند و این میزان در کشیدن یک قلیان چهار تا پنج برابر کشیدن یک نخ سیگار است.

بالا رفتن مقدار منوکسید کربن حل شده در خون به سلول‌ها بدن از جمله سلول‌های مغز آسیب‌های جدی وارد می کند.

وزارت بهداشت انگلیس می‌گوید که سنجش میزان منوکسید کربن حل شده در خون، به علت متفاوت بودن نوع مصرف دخانیات دشوار است.

با این حال اندازه‌گیری‌ها نشان می دهد که میانگین منوکسید کربن در تنفس افراد غیر سیگاری 3 واحد ppm (نسبت کربن منوکسید به 3 میلیون واحد هوا) یا کمتر از یک درصد اختلال در کارکرد خون آن‌هاست.

این میزان در افرادی که به طور تفننی سیگار می‌کشند 10 تا 20 ppm‌ معادل 2 تا 4 درصد اختلال در کارکرد درست خون و در افراد معتاد به سیگار 30 تا40  ppm معادل 5 تا 7 درصد اختلال کارکرد خون است.

این مطالعه همچنین نشان می دهد، افرادی که قلیان می‌کشند بین 40 تا 70 ppm  منوکسید کربن در تنفس خود دارند که این میزان 8 تا 12 درصد کارکرد خون آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

http://www.niksalehi.com

 

پیشینه نظری :

نظریات جامعه‌ شناسان در باب اعتیاد و مصرف مواد مخدر

نظریه آنومی و مصرف مواد مخدر

آنومی (Anomie) مفهومی مربوط به یونان باستان و به معنای فقدان قانون است. آنومی توسط امیل دوركیم جامعه‌شناس فرانسوی (1917ـ 1858) برای توصیف وضعیت اجتماعی غیرطبیعی به كار برده شده كه در آن انسجام اجتماعی به وسیله بحران‌هایی از قبیل ركود اقتصادی، تضعیف می‌شود.

بر اساس نظر مرتن این مساله هنگامی رخ می‌دهد كه مردم با تضاد میان اهداف و وسایل دست‌یابی به آن‌ها مواجه می‌شوند. فرد از جامعه‌ای كه در واقع، آرمان‌های خود را نادیده می‌گیرد، بیگانه می‌شود و این فشار به ویژه در میان قشرهای آسیب‌پذیر جمعیت كه مواد مصرف می‌كنند شایع است. فشاری كه منجر به
Anomie می‌شود به چهار شیوه توسط افرادی كه آن را تحمل می‌كنند، جواب داده می‌شود:

1ـ هم‌نوایی: اغلب افراد آرزوهای خود را كاهش داده و با هنجارهای اجتماعی معمول، همنوا می‌شوند.
2ـ طغیان: در این حالت بعضی افراد عصیانگر از پذیرش ساختار اجتماعی معمول سرباز می‌زنند و در صدد ایجاد یك نظم اجتماعی جدید از طریق فعالیت‌ سیاسی یا جایگزینی سبك زندگی جدید برمی‌آیند.
3ـ بدعت‌گرایی: در این وضعیت بعضی به طرف نوگرایی گرایش می‌یابند. مرتن این دسته را چنین تعریف می‌كند: كسانی كه برای دست‌یابی به موفقیت از وسایل غیرمشروع استفاده می‌كنند. به ویژه جرائم سازمان یافته مانند تجارت مواد مخدر.
4ـ گوشه‌گیری: پاسخ آخری كه مواد مخدر را تبیین می‌كند، انزوا طلبی است. افرادی كه از هر فعالیتی جهت دست‌یابی به اهداف اجتماعی معمول دوری می‌كنند و طرفدار كج‌روی می‌شوند. پناه بردن به مصرف مواد مخدر به معتاد اجازه می‌دهد وقت و انرژی خود را برای دست‌یابی به اهداف قابل حصول صرف كند و مصرف را بیشتر كند.

مدل سازگاری

بروس الكساندر وابستگی بی‌اختیار به مواد مخدر را در مقابل مصرف سرسری یا تفننی، به صورت كاركردی در نظر می‌گیرد. رفتار معتاد تلاشی جهت مواجهه با شكست ناشی از همبستگی است، یعنی شكست در دست‌یابی به انواع تایید اجتماعی، شایستگی، ‌اعتماد به نفس و استقلال شخصی كه حداقل انتظارات افراد و جامعه است. در مدل سازگاری فرد هویت و زندگی معتادی را با وجود رنج، بیماری و داغ اجتماعی آن، به بی‌هویتی ترجیح می‌دهد. به نظر الكساندر، شخصی كه در هماهنگی با دیگران و ساختار اجتماعی موفق است، در معرض خطر وابستگی به مواد مخدر قرار نمی‌گیرد.

وابستگی به مواد به عنوان یك راهبرد جهت تحرك افراد گوشه‌گیر در موقعیت‌های رقابتی كه در آن شكست تقریبا معلوم است به خدمت گرفته می‌شود. این دیدگاه معتاد را به عنوان شخص سالمی در نظر می‌گیرد كه مشكل جسمی و روانی ندارد و فقط از نظر اجتماعی شكست خورده است.

 

ادوین لیكر (1973) می‌نویسد: اولین بار كه فردی به عنوان گناه‌كار- خطاكار (wrong – doer) انگ می‌خورد، پذیرش چنین هویت جدیدی برای او مشكل است. در دوران نوجوانی، بسیاری از افراد با آشوب‌گرهای معمولی و رفتارهای خصومت‌آمیز درگیر می‌شوند. اگرچه اكثر نوجوانان كه مصرف مواد مخدر را تجربه می‌كنند و یا اعمال غیرقانونی و شرم‌آوری را انجام می‌دهند، رفتارهای نگران كننده را افزایش نمی‌دهند. این امر به ما هشدار می‌دهد كه به راحتی به افراد به ویژه نوجوانان برچسب نزنیم. عدم مدارا Zero tolerancel شاید به طور سیاسی مقبول باشد، اما این امر می‌تواند حق انتخاب اقتصادی و اجتماعی یك شخص جوان را كاملاً‌محدود كند، به طریقی كه رفتار همنوا را مانند یك بزرگسال تقویت نكند.

ادوین لمرت (1951) معتقد است فردی كه به عنوان كج‌رو برچسب خورده، رفتارش را در تطابق با واكنش اجتماعی دوباره سازمان‌ دهی می‌كند و شروع به بكار گرفتن رفتار كج‌روانه می‌كند. یا نقش را به عنوان وسیله دفاعی و حمله بر آن رفتار استوار می‌كند و یا با مشكلات پنهان و آشكاری كه در نتیجه واكنش‌های اجتماعی بعدی برای او ایجاد می‌شوند، سازگاری می‌یابد.

این كج‌روی ثانویه، بهترین نمونه برای مصرف كنندگان مواد مخدری است كه مجبور به رابطه داشتن با مصرف كنندگان دیگر هستند و علاوه بر این، برای حمایت كج‌روی اولیه‌شان بایستی به جرم (كج‌روی ثانویه) پناه ببرند یعنی به اعتیاد به مواد مخدر و جزء آن.

 

كری (1993) معتقد است كه تنها خانواده‌ها و فرهنگ‌های مستحكم می‌توانند به طور اساسی از مصرف مواد جلوگیری كنند. بنابراین سستی خانواده‌ها، وجود نداشتن بزرگسالان و فراگیری فرهنگ مصرف مداوم، می‌تواند خانواده‌های مرفه را فقیرتر كند.


www.seemorgh.com/health


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 22:45  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:گرایش مردم به استفاده از کالای خارجی

افزایش تبلیغات باعث افزایش تعداد خریداران در شهر های بزرگ می شود

مستقل:تبلیغات

وابسته:تعداد خریداران

تعدیل کننده:شهر های بزرگ

کنترل:کیفیت کالا

مداخله گر:قیمت کالا

نحوه بسته بندی کالا ها باعث جذب خریداران کالا در سنین مختلف می شود

مستقل:بسته بندی

وابسته:جذب خریداران

کنترل:سن

تعدیل کننده:ایران

مداخله گر:کیفیت و قیمیت و کارایی

پایگاه اقتصادی خانواده در انتخاب افراد شاغل خانواده موثر است

مستقل:پایگاه اقتصادی

وابسته:انتخاب افراد

تعدیل کننده:افراد شاغل

کنترل:قیمت کالا

مداخله گر:فرهنگ و سلیقه

گرایش مردم به استفاده از کالای خارجی نرخ بیکاری را افزایش می دهد

مستقل:گرایش مردم

وابسته:نرخ بیکاری

تعدیل کننده:کالای خارجی

کنترل:قیمت کالای خارجی و ایرانی

مداخله گر:افزایش واردات

کیفیت باعث گرایش مردم ایران به استفاده از کالای خارجی شده است

مستقل:کیفیت

وابسته:گرایش

تعدیل کننده:مردم ایران

کنترل:قیمیت

مداخله گر:طول عمر مفید

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 22:34  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

اصلاحيه تغيير موضوع از ابتدا تا اخرین تکلیف

بررسي تاثير آموزش كاركنان بر ميزان بهره وري در شركت ايده آرماني آراد

بيان مسئله :

 نيروي انساني مهمترين عامل تشكيل دهنده يك سازمان است كه در پويايي وحيات آن اهميت بسيار دارد . اگر اين عامل قابليت هاي لازم براي انجام دادن وظايف را نداشته باشد در رسيدن سازمان به اهداف و رسيدن به بهره وري مطلوب اختلالاتي ايجاد مي شود. آموزش را ميتوان جرياني دانست كه در آن مهارتها، طرز تلقي ها وگرايش هاي مناسب را براي ايفاي نقشي خاص مي آموزند. جريان آموزش شامل محتوا، جهت وتاكيد هاي خاص است كه طي اين جريان معلومات در ذهن فرد جايگزين و با آگاهيهاي قبلي تلفيق ميشوند ودر نتيجه در رفتار ونحوه ديد فرد تغييراتي به وجود مي آورد.  ضرورت آموزش در آماده سازي نيروي كار وتجهيز اين نيرو به دانش ها ومهارت هاي مورد نياز به منظور انجام دادن وظايف در جهت تحقق هدف هاي تعيين شده امري انكار ناپذير است .

هدف تحقيق: هدف از اين بررسي اين است كه چگونه ميتوان با اتخاذ روش هاي مناسب آموزش نيروي انساني ماهر و ورزيده اي آماده كرده تا سازمان به بهره وري بيشتري دستيابد.

ضرورت تحقيق: آموزش را مي توان اساسي ترين زيربناي نظام توسعه وبهبود دانست، براي اجراي برنامه هاي رشد وتوسعه صنعتي وجود نيروي انساني آموزش ديده امري ضروري است وبراي تجهيز نيروي انساني به مهارتها ودانشهاي مورد نياز برنامه ريزي آموزشي لازم است.

سوالات تحقيق :

آيا آموزش روحيه كاركنان را تقويت ميكند ودر بهره وري سازمان نقش دارد؟

آيا آموزش روابط بين كاركنان و مديريت را بهبود مي بخشد؟

آيا آموزش مي تواند هزينه هاي تعمير ونگهداري سازمان را كاهش دهد ؟

آيا آموزش سطح اثر بخشي كار از نظر كمي وكيفي را اعتلا مي بخشد؟

آيا آموزش ميتواند استعداد هاي موجود را پرورش دهد؟

پيشينه نظري:

یکی از تعاریف آموزش ضمن خدمت عبارت است از : « بهبود سیستماتیک و مستمر مستخدمین از نظر دانش ها ، مهارت ها و رفتارها که به رفاه آن ها و سازمان محل خدمتشان کمک می کند . از این رو تصور می رود که هدف از آموزش ضمن خدمت ایجاد توانایی بیش تر تولید و افزایش کارآیی در شغل فعلی و کسب شرایط بهتری برای احراز مقامات بالاتر می باشد . (جان . اف . می 1968 )

به بیانی دیگر ؛ آموزش ضمن خدمت عبارت است از « کوشش نظام دار به منظور هماهنگ کردن آرزوها و علایق و نیازهای آنی افراد با نیازهای آتی سازمان در قالب کارهایی که از افراد انتظار می رود . ( پی یر و گاتر 1983 )
تورنداك معتقد است يادگيري فرايند آزمايش و خطا است وقتي يادگيرنده نيازي دارد براي ارضاي آن لازم است به يك محرك خاص پاسخ مناسب دهد در اين موقع معمولاً يادگيرنده هر يك از الگوهاي مربوط به پاسخهاي خود را آزمايش مي كند اگر تصادفاً يكي از اين الگوها مؤثر واقع شد به احتمال بيشترآن پاسخ تكرارخواهد شد وموجود زنده الگو و پاسخهاي ديگر را فراموش مي كند . فرض مي كنيم يك كارمند جديد در يك سازمان در ارتباط با ارباب رجوع ياد بگيرد كه سخنان خود را با صراحت بيان كند مورد قبول سرپرست و همكاران واقع خواهد شد از آن به بعد كارمند مورد نظر اين الگوي پاسخ را ادامه مي دهد و الگوهاي ديگر را كه پاداش و مقبوليتي به همراه ندارد يا حتي ممكن است تنبيه نيز در بر داشته باشد فراموش مي كند و به اعتقاد تورنداك اگر براي موجود زنده رابطه بين يك محرك و پاسخ مربوط به آن رضايت بخش باشد اين رابطه مستحكم تر مي شود ( قانون خوشي و رنج يا قانون اثر ) .
گـاتـري نظريه مجاورت محرك و پاسخ را در يادگيري و آموزش كاركنان مطرح مي كند . به اعتقاد او در لحظه اي كه يك محرك با يك پاسخ همراه وصل يا مرتبط مي شود از آن به بعـد محرك مورد نظر باعث ايجاد همان پاسخ خاص اول مي شود ، مثلاً اگر يك تراشكار يا مكانيك كار خاصي را بصورت نشسته اولين بار يادگرفت از آن به بعد نيز بصورت نشسته بهتر مي تواند آن كار راانجام دهد .
كلارك هال در آموزش ، نظرية ( محرك ===› موجود زنده ===› پاسخ ) را معرفي ميكند ، بنظر اين روانشناس نه تنها در يادگيري بايد به دو عامل محرك و پاسخ توجه كرد بلكه لازم است به خود موجود زنده و وضعيتي كه موجود زنده در آن قرار دارد نيز توجه كرد .
پاؤلـف روانشناس روسي نسبت به شرطي شدن كلاسيك در امر يادگيري تآكيد دارد و معتقد است اگر يك محرك بي اثر با يك محرك مؤثر همراه و چندين بار تكرار شود از آن پس محرك بي اثر قبلي نيز موجب پاسخ شرطي مي شود ، مثلاً هرگاه مدير تن صدايش را نسبت به مرئوس بالا ببرد يا چهره اش را در هم كشد ، و بدنبال آن رفتار اهانت آميزي نسبت به وي داشته باشد اگر اين دو چندين بار تكرار شود از آن پس صرفاً تن صداي مدير باعث اضطراب در مرئوس مي شود و يا اگر بدنبال نظم و انظباط در كار مرئوس ، مدير لبخند بزند و پاداش به فرد بدهد و اين دو چندين بار تكرار شود از آن پس صرفاً لبخند مدير جنبه تشويق و پاداش را براي مرئوس پيدا خواهد كرد .
گاه نيز محققان در امر آموزش و يادگيري كاركنان تئوري پاسخهاي ميانجي را مطرح مي كنند كه طي آن بين ارايه محرك و پاسخ فاصله است يا ممكن است پاسخ شامل مجموعه اي از پاسخهاي فـرعي باشد كه مربوط به دوره اي طولاني از زمان مي گردد ، مثلاً اگر فرد در سازمان ببيند كه براي پيشرفت گروه شغلي نياز به يك مدرك تحصيلي بالاتر مي باشد و در دوره اي از زمان اين محرك وجود داشته باشد فرد ياد مي گيرد براي رسيدن به موفقيت دست به ادامه تحصيل بزند .
ورتايمر ، كوفكـا ، كوهلر و لوئين نظريه گشتالت را در امر آموزش و يادگيري مطرح كردند .
آنها اعتقاد دارند فرايند يادگيري يك امر گشتالتي است و پديده ايست شناختي ، آنها به فرايندهايي نظير بينش ، توجه خاص نشان مي دهند . در نظريه مكتب گشتالت گفته مي شود كه ممكن است يادگيري و آموزش فقط بوسيله فكر كردن درباره يك مسئله بوقوع بپيوندد و از ديد آنها يادگيري مستلزم تفكر و بصيرت است و ادراك وشناخت پايه يادگيري است . يادگيري و آموزش تنظيم رفتار است كه از فعل و انفعال يا تآثير متقابل موجود زنده با محيط خود در ضمن رشد و تكامل نتيجه مي شود .
كوهـلر از تمام آزمايشاتي كه انجام داد نتيجه گرفت كه انسان يا حيوان از طريق فهميدن مشكل يا مسئله ياد مي گيرد و وضعيت فرد در برابر فهم مشكل به توانايي او به ربط عناصر مستقل به يكديگر و جمع كردن آنها بصورت يك كل بستگي دارد در اين مكتب به ادراك ، بصيرت ، منظم بودن رفتار فرد براي رسيدن به هدف ، و تفكر روي مسئله اهميت مي دهند گاهي نيز از ديد آنها بطور ناگهاني راه حل مسئله پيدا مي شود .
مك دوگـال معتقد است كه انسان تكرار عملي حركتهاي زايد را كه براي رسيدن به هدف كمك نمي كند كنـارمي گذارد وآنهايي را نگه مي دارد كه او را به هدف مي رسانند به عبارت ديگر شخص آسانترين راهـي را كه موجب رسيـدن او به هـدف مي شود ياد مي گيـرد بنابراين آنچه در اين نظـريه مهـم است : 1ـ اهميت آثار ذهني . 2ـ ضرورت درك وضع و موقعيت . 3ـ توجه به ادراك روابط . 4ـ يادگيري براي رسيدن به هدفي انجام مي گيرد .
اسكيــز روانشناس آمريكايي در زمينه آموزش و يادگيري نظريه مهم شرطي كردن عامل يا شرطي كردن وسيله اي و ابزاري را مطرح ساخت . وقتي فرد ياد مي گيرد با انجام عملي پاداش دريافت خواهد كرد مي گوييم با اين روش يادگرفته ، وقتي يك مدير به كارمندان وقت شناس خود پاداش مي دهد اين رفتار وقت شناسي در آنها تقويت مي شود . بايد بين يك پاسخ و تقويت رابطه برقرار كرد . بطور مثال براي ابتكارونوآوري وخلاقيت كاركنان بايد وقتي يكي از كاركنان در كار خود ابتكار داشت به او پاداش دهيم اين باعث يادگيري كاركنان ديگر براي ابتكار و خلاقيت خواهد شد .
ازاين تئوري مي توان بعنوان اساس آموزش برنامه اي استفاده كرد درآموزش برنامه اي سعي مي شود پاسخهاي صحيح يادگيرنده به هر سئوال تقويت شود و اين شيوه يادگيري نسبت به شيوه هاي ديگر برتري دارد .
با این وجود به هر نحوی که بخواهیم آموزش ضمن خدمت را تعریف کنیم جوهره ی اصلی آن در همه ی سازمان ها و نهادها عبارت است از افزایش کارآیی کارکنان و ایجاد سازش با محیط و در نتیجه افزایش خدمات . با این روشنگری آموزش ضمن خدمت چیزی نیست جز تلاش هایی که در جهت ارتقای سطح دانش و آگاهی و مهارت های فنی ، حرفه ای و شغلی و نیز « استقرار رفتار مطلوب در کارکنان یک موسسه یا سازمان صورت می گیرد و آنان را برای انجام بهینه وظایف و مسوولیت های شغلی آماده می کند » " .  

منبع: www.pakzadian.com

پيشينه تجربي:
لازمه ی استقبال و شرکت مشتاقانه ی کارکنان در دوره های آموزشی کوتاه مدت ضمن خدمت ؛ احساس نیاز و انگیزش می باشد . به منظور دستیابی به این شرایط بایستی ابتدا به نحو شایسته و مناسبی تعادل روانی کارمند را بر هم زد ( یعنی آگاه شدن وی از کمبودهای خود در زمینه ی دانش ، مهارت ورفتار مورد نیاز ، مناسب و به روز جهت حصول بهره وری سازمانی و تحقق اهداف شخصی ) تا احساس نیاز و پیدا شدن انگیزه برای برقراری مجدد تعادل روانی و تلاش جهت رفع نیاز پیدا شده ، ایجاد شود .
در این مسیر بایستی جنبه های مثبت رفتاری اعضای سازمان مورد تشویق و تقویت قرار گیرند . و با تاکید بر آن ها و یاری جستن از آن ها ، در راستای رفع یا کاهش جنبه های منفی عملکرد افراد ، برنامه ریزی و کوشش کنیم .
اما اگر بدون توجه به انگیزش کارمندان و صرفا بر اساس مقررات آن ها را مجبور به شرکت در دوره های آموزشی نمود یا فقط از طریق دادن مشوق های مالی مکرر بخواهیم آن ها را به حضور در کلاس ها ترغیب کنیم . در این صورت ممکن است نه تنها اهداف سازمانی تحقق پیدا نکنند بلکه به مرور این گونه تشویق ها و پاداش ها به دلیل جنبه مادی داشتن ، میزان تاثیر آن ها کاهش و افراد جهت برانگیخته شدن خواهان سطوح بالاتری از این گونه پاداش ها باشند که گاهی اوقات قابل تامین از سوی سازمان ها نیست . مسئولين واحدهاي سازماني، ناگزيرند به موقعيت و موفقيت سازمان خود بيانديشند و يكي از گزينه ها براي بالاتر بردن رشد علمي سازمان حضور كاركنان در دوره هاي آموزشي ضمن خدمت است. سرپرستان معتقدند كه دوره هاي آموزشي ضمن خدمت مي تواند قابليت هاي دانشي و مهارتي و نگرش مناسبي را در كاركنان پرورش دهند. با اين همه، گاه عوامل زمينه ساز تغيير رفتار دركاركنان را مورد غفلت قرار مي دهند؛ كه چنين غفلتي تمام تلاشهاي آنان را در راستاي بهبود سازمان با ناكامي روبرو مي سازد.
 شرایط موردنیاز آموزش کارکنان
براي آن كه در رفتار كاركنان از جنبه هاي دانشي، نگرشي و مهارتي تغييري پديد آيد، فراهم شدن شرايط زير ضروري است:
كاركنان خود را ناگزير از تغيير بدانند: به ديگر سخن، كاركنان انگيزه تغيير در خود و رفتارشان را داشته باشند. با توجه به سرعت رشد علم در جهان همه انسانها بايد خود را با شرايط جديد و امروزي وفق دهند. در جهان كنوني هر چيزي تاريخ مصرفي دارد حتي مدرك تحصيلي و اگر آن نيز به روز نشود از درجه اعتبار ساقط ميگردد. پس لازم است كاركنان براي هر وظيفه اي كه بر عهده ميگيرند تخصص به روز آن وظيفه را داشته باشند.
كاركنان از وظايف محوله و كاري كه بايد انجام دهند آگاه باشند: فقدان يا كمبود آگاهي نسبت به وظيفه و شيوه انجام دادن آن، مانعي براي گرايش به تغيير در رفتارهاي موجود است. در واقع كليه كاركنان بايد داراي شرح وظيفه مكتوب و شفاف باشند. اين وظيفه مديريت منابع انساني هر سازماني است كه به عنوان كارفرما براي هر شغل و پست شرح وظيفه شفاف و مكتوبي ارائه نمايد.
كاركنان بايد در جايگاه شغلي متناسب با قابليت هاي شخصي و توانمندي هاي عملياتي قرار گرفته باشند: كاركناني كه ارتباط بين علايق و تحصيلات و نيز آينده شغلي خود با دوره آموزش طراحي شده نمي يابند غالباً در دوره هاي آموزشي شركت نكرده و يا در صورت شركت انگيزه اي براي يادگيري نشان نمي دهند. شايد مهمترين دليل عدم رغبت به حضور فعال در اين دوره ها بر ميگردد به نحوه انتخاب و جذب مستخدم توسط مديريت منابع انساني. متاسفانه در بسياري از سيستم هاي اداري كشور اين مشكل بصورت حاد وجود دارد كه افراد در جايگاههاي تخصصي خود نيستند پس بنابراين خلا آموزش احساس ميشود ليكن با آموزش هاي كوتاه مدت كه بمنظور بروز كردن آموخته هاي قبلي است نيز نميتوان به آنچه خواسته كارفرماست رسيد.
تغيير در رفتار نيازمند پاداش است: «تغيير» نتيجه يك فرايند است؛ اگر كاركنان از نتيجه تغيير منتفع نگردند و آثار آن را در رشد شخصي و پيشرفت شغلي خود احساس نكنند براي «تغيير رفتار» برانگيخته نمي شوند. دوره هاي آموزشي بايد قدرت آن را داشته باشند كه ضرورت تغيير را به كاركنان نشان دهند و نياز به تغيير را ناگزير نشان دهند. همچنين، در چارچوب دوره هاي آموزشي است كه كاركنان بايد از وظايفي كه دارند و شيوه هايي كه براي برآوردن انتظارات شغلي وجود دارد آگاه گردند. ايجاد شرايط شغلي مناسب به عهده سرپرست است و بنا به تناسب وظيفه و حساسيت آن، كاركنان بايد تقويت و از پاداش شايسته بهره مند گردند. اگر تفاوتي مابين آنكه در دوره هاي آموزشي شركت مينمايد و دانسته ها را بكار ميگيرد با آنكه در اين نوع دوره ها شركت نمي كند قائل نگرديم مسلم است كه ديگر انگيزه اي نيز براي كسب علم و دانش بوجود نخواهد آمد همانطور كه قرآن كريم ميفرمايد آيا برابرند آنان كه ميدانند با آنان كه نميدانند؟ اين آيه تفاوت ميگذارد بين عالم وجاهل.
فضاهای سازمانی مؤثر در تغییر رفتار کارکنان
محققان، پنج نوع فضاي سازماني يا جو رواني در محيط كار را براي ترغيب يا ممانعت از پیدایش تغيير در رفتار كاركنان در سازمان ها شناسايي كرده اند که عبارتند از: فضاي مانع تراش، فضاي رغبت زدا، فضاي خنثي، فضاي ترغيب كننده و فضاي درخواست كننده. در ادامه به طور مختصر، ويژگي هاي هر يك از فضاهاي بيان شده، ارائه مي گردد و خود قضاوت كنيد كه در سازمان شما و يا بهتر بگويم در حوزه كاري شما كدامين فضا حاكم است:
فضاي مانع تراش (Preventing): در اين فضاها، مدير يا سرپرست از كاربست آنچه كاركنان در دوره هاي آموزشي آموخته اند هراس دارد. اين نوع هراس به احتمال زياد، هراس مدير يا سرپرست از «مدير يا مديران فرادست» اوست. همچنين، هراس مدير يا سرپرست از كار بست آموخته هاي كاركنان امكان دارد ناشي از احتمال تغيير در روش رهبري او باشد. چنين محيط هاي كاري باعث سرشكستگي كاركنان ميشود چون اصلا نميتوانند ابراز وجود نمايند زيرا مديريتي نادان در فرادست وي رهبريت را برعهده گرفته است.
فضاي رغبت زدا (Discouraging): در چنين فضاهاي سازماني، مدير يا سرپرست هرگز نمي گويد: «شما قادر به كاربرد آموخته هايتان نيستيد» بلكه او به روشني در عملكردش نشان مي دهد كه اگر تغيير در رفتار كاركنان رخ دهد، ناخرسند خواهد شد و او علاقه اي به تغيير رفتار كاركنان ندارد. افزون بر اين، در فضاي رغبت زدا، مدير آموخته هاي كاركنان را از دوره هاي آموزش الگوي عمل قرار نمي دهد. همين امر محيط منجمد كننده اي را پديد مي آورد كه بسياري از كاركنان ترجيح ميدهند از اين محيط به محيطي ديگر بروند زيرا دانسته هائي دارند كه مدير نميگذارد بكار برده شوند.
فضاي خنثي (Neutral): در چنين فضايي مدير شركت، كاركنان در دوره آموزشي را مورد مسامحه قرار مي دهد. مديراني اينچنيني به كار معمول سازماني مي پردازند. آنچه اين مديران مي خواهند عبارت است از انجام وظايف محوله. اگر نتيجه تغيير رفتار مانعي براي انجام امور محوله ايجاد نكند، مدير واكنشي نشان نمي دهد در غير اين صورت، مدير نقش مانع تراش و رغبت زدا ايفا خواهد كرد.
فضاي ترغيب كننده (Encouraging): در فضاي ترغيب كننده، مدير كاركنان را براي يادگيري و كاربست يادگيري هايشان در انجام دادن وظايف شغلي تشويق و حمايت مي كند. در چنين فضايي، مدير مي گويد: «مايلم بدانم چه يادگرفته ايد و چگونه مي توانيد به انتقال آموخته ها براي انجام وظايف شغلي كمك كنيد.» اينچنين مديران و سرپرستاني، پيش از برگزاري دوره هاي آموزشي با كاركنان جلسات بحثي برگزار مي كنند و پس از پايان دوره آموزشي هم با كاركنان دست به هم انديشي مي زنند تا يافته ها و فراگرفته هاي حاصل از دوره هاي آموزش را در عمل به كار ببندند. در اين محيط و فضا مدير و كاركنان دوست و ياور همديگرند و با هم ميخواهند موقعيت سازماني را ارتقا دهند.
فضاي درخواست كننده (Requiring): در چنين فضايي، مدير از فراگرفته هاي كاركنان آگاهي دارد و اطمينان مي دهد كه زمينه كاربست آموخته هاي آنان را در انجام وظايف شغلي به كار بگيرد. از اين رو، مدير اعلام آمادگي مي كند كه براي اطمينان خاطر كاركنان، از اين نظر كه آموخته هايشان به كار بسته خواهد شد، با آنان قراردادي تنظيم مي كند. قرارداد كاربست آموخته هاي كاركنان معمولاً در پايان دوره آموزشي بسته مي شود.اين فضا شايد ايده آل و حتي غير واقعي بنظر برسد ولي مطمئن باشيد هستند مديراني كه چنين رفتار ميكنند.
انتظار مي رود، مديران و سرپرستان پس از مطالعه نوشته حاضر، رفتارهاي سازماني خود را با توجه به نكات ارائه شده سنجيده و درباره نتايج سنجش رفتار خود قضاوت كنند. در صورتي كه، مدير رفتار و فضاي سازماني از نوع سه نوع فضاي- مانع تراش، رغبت زدا، و خنثي داشته باشد، ضرورتا بايد دست كم به خاطر تعهد به موفقيت سازمان به ايجاد تغيير در فضاي سازماني بكوشد.

منبع: خوشنويس زاده، محمدرضا  www.mgtsolution.com

فرضيه سازي:

مدل مفهومي:

آموزش ضمن خدمت                         بهبود روابط

                                                   تقويت روحيه

                                                    اثربخشي

                                                    بهره وري

                                                    انگيزه

 

۱-آموزش ضمن خدمت ميتواند موجب بهبود روابط بين كاركنان ومديران شود

متغير مستقل: آموزش

وابسته : بهبود روابط

مداخله گر: مشاركت در تصميم گيري

۲-آموزش كاركنان ميتواند روحيه انان را تقويت كرده و بهره وري را بالا ببرد.

مستقل: اموزش

وابسته: بهره وري

مداخله گر:تقويت روحيه

كنترل: كاركنان مرد

۳-اموزش كاركنان در گروه سني خاص ميتواند موجب كشف استعدادها شود

مستقل: اموزش

وابسته: بروز استعداد

كنترل : گروه سني 22 تا 25 سال

۴-اموزش كاركنان ميتواند انگيزه كاري را بالا برده وانضباط بيشتري در فضاي كار فراهم اورد

مستقل: آموزش

وابسته: انضباط كاري

مداخله گر:انگيزه

تعديل كننده: عدم علاقه به شغل

۵-اموزش باعث جلوگيري از بروز حوادث شد وسطح اثر بخشي كار را از نظر كمي وكيفي اعتلا ميبخشد.

مستقل : اموزش

وابسته: اثر بخشي

مداخله گر: ميزان حوادث

تعديل كننده: درگيري فكري و رواني

كنترل: كارمندان خانم

تعاريف متغير ها:

تعاريف مفهومي:

بهبود روابط: بهتر كردن پيوندها ، وابستگي ها

تقويت روحيه: بالا بردن سطح كيفيات نفساني وحالات رواني فرد

انگيزه: سبب وباعث ، تحريك، ترغيب

استعداد: قابليت، گنجايش، ظرفيت، قريحه

حوادث: رويداد ناگوار

تعاريف عملياتي:

بهبود روابط:

بعد1: احترام متقابل

مولفه ها:ايا شما به زير دستان خود احترام ميگذاريد؟

            ايا شما از مدير خود توقع احترام داريد؟

بعد 2: محبت

مولفه ها: ايا شما همكاران خود را دوستان خود ميدانيد؟

             درصورت بروز اشتباه ديگران انها را مورد بخشش يا مواخذه قرار ميدهيد؟

بعد 3: صداقت

مولفه ها: ايا همكاران شما را فردي راستگو ميپندارند؟

             تا كنون به خاطر مصلحت و منفعت كاري از گفتن واقعيات امتناع كرده ايد؟

تقويت روحيه:

بعد1 : نشاط

مولفه ها: ايا در طول روز انرژي كافي براي انجام وظايف داريد؟

            ايا صبح ها با روي خوش سر كار حاضر ميشود؟

بعد2 :رضايتمندي:

مولفه ها:ايا از موقعيت خود در شركت راضي هستيد؟

            ايا حقوق ومزاياي شما در قبال وظايف محول شده راضي كننده است؟

انگيزه:

بعد 1 : وقت شناسي

مولفه ها: در طول ماه چند روز با تاخير به سر كار ميرويد؟

             يا جلسات كاري خود را سر وقت برگزار ميكنيد؟

بعد2: انضباط

مولفه ها: در طول ماه تمام روزهاي كاري سر كار حاضر ميشويد؟

             ايا وظايف خود را در پايان روز به اتمام ميرسانيد؟

حوادث:

بعد1: سانحه

مولفه ها: ايا در حين انجام كار تمركز كافي داريد؟

             ايا صحبت كردن با ديگران در حين كار موجب حواس پرتي شما ميشود؟

بعد 2: ضايعات

مولفه ها: ايا كوتاهي در انجام درست وظايف موجب افزايش ضايعات كاري ميشود؟

            ايا عدم دقت كافي در استفاده از ماشين الات ضايعات كاري را افزايش ميدهد؟

استعداد:

بعد1 : توانمندي

مولفه ها: ايا توانايي انجام وظايف را داريد؟

             ايا به تنهايي قدرت حل مسائل و مشكلات پيش امده را داريد؟

 بعد 2: مهارت

مولفه ها : ايا وظايف خود را در كمترين زمان ميتوانيد انجام دهيد؟

              ايا از تكنولوژي و نرم افزار ها به راحتي استفاده ميكنيد؟  

   

واحد تحليل: شركت ايده ارماني اراد

واحد مشاهده: كارمندان سطوح مختلف مالي بازرگاني خدماتي

سطح تحليل: خرذ

روش تحقيق : روش پيمايشي به دليل وارسي دقيق كنش ها و واكنش ها وپيدا كردن روابط علي

بين متغير ها و قدرت تعميم به سازمان هاي ديگر ميتوان از اين روش استفاده كرد

ابزار تحقيق: پرسشنامه و مصاحبه

روش نمونه گيري: از انجايي كه سطح تحليل پروژه خرد ميباشد با توجه به در دسترس بودن ليست كاملي از اسامي كارمندان ميتوانيم از روش نمونه گيري تصادفي ساده يا نمونه گيري منظم (سيستماتيك) استفاده كنيم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 19:52  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:بررسی سبک مدیریت در بالا بردن انگیزش پرسنل شرکت الوند سازه آکام جهت ارائه بهتر خدمات به ارباب رجوع؟

متغیر 1 : مهارت

تعریف مفهومی: فن و دانشی که بر اثر تجربه و تلاش بدست می آید.

تعریف عملیاتی:میزانی از دانش فنی که یک فرد با توجه به مسئولیت واگذار شده به آن فرد.

بعد 1:توانایی

مولفه:

1)آیا توانمندی شما وابسته به تجربه ی شخصی می باشد؟

2)آیا توانمندی شما برگرفته از علوم  آکادمیک یا تجربه دیگران است؟      

بعد2 : خلاقیت

مولفه:

1)آیا با روش آزمون وخطا خلاقیت ایجاد میکنید؟

2)آیا شرایط محیط پیرامون در ایجاد خلاقیت موثر است؟

3)چه میزان از استعدادهای فردی مانند هوش در خلاقیت موثر است؟

 

بعد3: دقت

مولفه:

1)تاثیر دقت در مهارت به چه میزان است؟

2) بهترین روش برای افزایش دقت چیست؟

3)آیا تمرین مکرر در افزایش دقت موثر است؟

 

متغیر 2: مزایای شغلی

 تعریف مفهومی:امتیازات اعطایی مادی و معنوی به کارکنان علاوه بر دستمزد کار.

 تعریف عملیاتی:میزان امتیازات دریافتی خود در ازای کار انجام شده.

 

بعد 1: سختی کار

مولفه:

1)آیا سختی کار شما از نوع فیزیکی است؟

2)تاثیر سختی کار شما بر روی سلامت جسم به چه میزان است؟

3)سختی کار شما به چه میزان فکری و روحی است؟

 

 بعد 2: نوع مزایا

مولفه:

1)آیا بیشترین مزایا به صورت  پرداخت وجه نقد است؟

2)نقش امتیازات اجتماعی برای یک فرد در مزایای شغلی به چه میزان است؟

 

متغیر 3:رفتارهای اجتماعی

 تعریف مفهومی: به مجموع بایدها و نبایدها که افراد جامعه رعایت می کنند.

 تعریف عملیاتی: به چه میزان بایدها و نبایدهای اجتماعی صحیح می باشد وبه طرز درستی اجرا می شود.

 

بعد 1: رفتارهای سالم

مولفه:

1)آیا تربیت صحیح خانوادگی موجب بروز رفتارهای اجتماعی سالم می باشد؟

2) آیا آموزش های همگانی در بروز رفتارهای سالم موثر است؟

 

بعد 2: رفتارهای ناسالم

مولفه:

1)آیا عدم فرهنگ سازی مناسب در بروز رفتارهای ناسالم موثر است؟

2) آیا خصوصیات فردی در بروز رفتارهای ناسالم موثر است؟

 

متغیر 4: تشویق و تنبیه

 تعریف مفهومی:هر نوع رفتار وعملی در جهت انجام کار های نیک و پسندیده و جلوگیری از رفتارهای ناپسند.

 تعریف عملیاتی: میزان پاداش و مجازات متناسب با نوع رفتار انجام شده.

 

بعد1: مادی

مولفه:

1)آیا تشویق و تنبیه مادی تاثیر زیادی دارد؟

2)بهترین نوع تشویق و تنبیه مادی کدام است؟

 

بعد2: معنوی

مولفه:

1)آیا اصلا تشویق و تنبیه معنوی موثر می باشد؟

2) آیا تشویق و تنبیه معنوی با شخصیت افراد مختلف متفاوت می باشد؟


بعد 3: زمان

مولفه:

 1)بهترین زمان تشویق و تنبیه چه زمانی است؟

2) آیا با گذشت زمان تاثیر تشویق و تنبیه کاهش می یابد؟

 

 متغیر 5: رضایت شغلی

 تعریف مفهومی:احساس آرامش خاطر و داشتن تاثیر مثبت اجتماعی در ضمن بر قرار بودن امنیت مالی و ثبات کاری.

 تعریف عملیاتی: رضایت شغلی تاثیر مستقیم بر میزان کیفیت خدمات ارائه شده توسط کارکنان دارد.

 

بعد 1: رضایت فردی

مولفه:

 

1)آیا از شغل خود راضی هستید؟

2)آیا مجبور به انتخاب شغل خود بوده اید؟

 

بعد2 : امنیت شغلی

مولفه:

 

1)آیا شغل شما یک شغل پایدار است؟

2)بزرگترین ریسک در کار شما چیست؟

 

بعد 3: امنیت مالی

مولفه:

 

1)آیا در تامین مخارج زندگی خود دچار مشکل هستید؟

2)آیا در خریدهای روزمره توانمند می باشید؟

3)آیا در میزان حقوق دریافتی خود احساس رضایت دارید؟

 

بعد 4: شان اجتماعی

مولفه:

 

1)آیا شغل شما ، جایگاه اجتماعی شما را حفظ کرده؟

2)آیا این شغل باعث بالا رفتن جایگاه اجتماعی شما است؟

3) نوع شغل شما چه تاثیری در برقراری ارتباط دیگران با شما دارد؟


 

واحد تحلیل: شرکت الوند سازه آکام

واحد مشاهده:پرسنل شرکت

سطح تحلیل:میانه

ابزار تحقیق: پرسش نامه

روش تحقیق: روش پیمایشی، این روش از طریق شمارش کامل و نمونه گیری و با استفاده از مصاحبه و پرسش نامه انجام می شود.

روش نمونه گیری: با توجه به در دسترس بودن ليست كاملي از اسامي كارمندان ميتوانيم از روش نمونه گيري تصادفي ساده يا نمونه گيري منظم (سيستماتيك) استفاده كنیم.

روش اعتبارسنجی:ميزان اعتبار پرسشنامه تحقيق خود را با استفاده از آلفاي كرونباخ مي سنجيم. این روش برای محاسبه ابزار اندازه گیری ازجمله پرسشنامه به کار می رود. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 17:22  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پرستو عابدین =  اصلاحیه پیشینه تجربی ونظری

= استاد عزیزم- پیشینه تجربی و نظری خود را مجدد ارسال میکنم انشاا... که نظر شما را تامین کند. ممنونم از شما و  قدردان زحمات شما هستم .(سری قبل نمره 2 از4 داده بودید)

 

 پیشینه تجربی:

مهم ترین هدف مدارس ایجاد امکانات مقابله و مبارزه با مشکلاتی است که بر سر راه تحقق خواسته های آموزشی وجود دارد. مشکلات تربیتی دانش آموزان که سرچشمه بسیاری از تنشها و درگیری های رایج بین والدین و فرزندان و معلمان و دانش آموزان است و باعث تحقق نیافتن بهداشت روانی می شوند، عموما آموختنی هستند و دانش آموزان آنها را در محیطهای خانه و مدرسه و جامعه به صورت مستقیم و غیرمستقیم از دیگران فرا میگیرند.از این رو مدرسه باید به گونه ای باشد که دانش آموز در آن احساس شادی کند و دریابد که آموزش و دانستن ، خود موجب شادی و سرزندگی است.شیوه رفتار معلمان نیز عامل دیگری است که می تواند بر حل یا تشدید مشکلات دانش آموزان تاثیر جدی داشته باشد. خودداری معلم از تنبیه و تحقیر و خشونت و بدرفتاری با دانش آموزان بویژه در دوران بلوغ می تواند از بروز مشکلات پیشگیری کند و آگاهی معلمان از خصوصیات سنی و ویژگی های رشدی دانش آموز و در پیش گرفتن رفتار متناسب با آن می تواند از شکل گیری رفتارهای زیانباری چون اضطراب ، پرخاشگری ، نافرمانی، بی انضباطی ، افسردگی و... در آنها جلوگیری به عمل آورد.

 

پیشینه نظری:

ورود دانش آموزان به مدرسه ، گام نهادن به دنیایی جدید است که ارتباطاتی گسترده را از طریق گروه های مختلف همسالان ، معلمان و مربیان برای او فراهم می آورد. مدارس و مربیان آن باید با آگاهی از روان شناسی رشد و نقش گروهها در تکامل شخصیت اجتماعی  در کودکان فرصت های مطلوب شکل گیری گروه همسالان را فراهم آورند و با برنامه ای هوشمندانه و ظریف ، شرایط تعامل سازنده برای کودکان را ایجاد کنند.متخصصان بهداشت روانی ، تامین نیازهای جسمانی بویژه برای کودکان دبستانی را مورد تاکید قرار می دهند و معتقدند که سلامت جسمانی ، سنگ بنای سلامت روان کودک است.همان گونه که تامین نیازهای جسمانی کودک با سلامت جسمانی او ارتباطی تنگاتنگ دارد، ارضای نیازهای روانی - اجتماعی او نیز سلامت روانی اش را تامین میکند.کودک نیازی مبرم به حرکت و فعالیت دارد تا مهارت هایی را در خود پرورش دهد و ابراز وجود کند و در نتیجه بر اعتماد به نفس خویش بیفزاید. او در دبستان دارای انگیزه و اشتیاق و علاقه وافری برای یادگیری و کنجکاوی است و مدرسه و معلم موظفند تا با ایجاد فرصت های مناسب و خلاق ، نیاز به کنجکاوی را در او برآورده کنند.ایجاد فضای صمیمی و گرم و دوستانه در مدرسه و کلاس درس و پذیرش کودکان آن گونه که هستند و ارائه فعالیت های آموزش و یادگیری با روشهای شوق انگیز و توام با محبت و احترام ، وظیفه معلمان در تامین نیازهای کودکان است و این رفتار درباره کودکان محروم از آموزش پرمهر مادر باید به مراتب قویتر باشد

 از قرن 16 به بعد پيشرفت هاي سريعي در رشته هاي آناتومي و فيزيولوژي رخ داد و پيشرفت سريع دانشهاي مربوط به علوم تشريح و فيزيولوژي و عصب شناسي و پزشكي عمومي در اوائل قرن 18 كه منتهي به كشف تدريجي زير بنا و آسيب شناسي عضوي بسياري از بيماري هاي بدني گرديد و موجب شد تا بيماريهاي رواني به عنوان يك بيماري معين براساس آسيب شناسي مغزي، عضوي نگريسته شود. اين مفهوم بيماري رواني نقطه نظر بدني يا مدل پزشكي ناميده شد و اولين بازنمايي منظم از نظريه عضوي توسط روان پزشك آلماني ويليام گريسينجر صورت گرفت. او معتقد بود كه روان پزشكي بايد اصول خود را بر فيزيولوژي و بررسي هاي باليني استوار سازد و تمام اختلالات رواني بايد براساس آسيب شناسي مغزي تبيين گردند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 15:42  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پرستو عابدین      اصلاحیه (تعریف عملیاتی)

متغیر 1: اختلالات روانی

تعریف اسمی: داشتن مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی فرد و آزارهایی بر علیه روان

تعریف عملیاتی: اختلالات روانی معلمان اثر زیادی بر عزت نفس دانش آموزان دارد

بعد1: اضطراب

مولفه 1: وجود نشانه های اضطراب و استرس تا چه میزان در قدرت انتقال مطالب توسط معلمین تاثیرگذار است؟

بعد 2: افسردگی

مولفه1: بیماری افسردگی تا چه اندازه در آنها شایع است؟

 

متغیر 2: سلامت روانی

تعریف اسمی: رفتارهای معقول و صحیح توام با پاکی رفتار و کردار

تعریف عملیاتی: میزان سلامت روانی معلمین در بالا بردن عزت نفس دانش آموز نقش بسزایی دارد

بعد1: مهربانی

مولفه 1: میزان توانایی معلمین در ابراز محبت و مهربانی با دانش آموزان چقدر است؟

بعد 2: داشتن ادب و نزاکت

مولفه 1: آیا معلمین در هنگام دیدن تخلف از سوی دانش آموز و برخورد با آنها ادب را رعایت می کنند؟

 

متغیر 3: سلامت و شادابی جسمی

تعریف اسمی: میزان برخورداری از سلامت جسمی و نداشتن بیماری

تعریف عملیاتی: میزان سلامت جسمی معلمین در بالا بردن عزت نفس دانش آموز و یادگیری آنان تاثیر می گذارد.

بعد 1: وجود بیماریهای مزمن

مولفه 1: داشتن بیماریهای مزمن جسمی تا چه میزان در نحوه تدریس معلمین تاثیر می گذارد؟

بعد 2: وجود نواقص جسمی

مولفه 1: آیا وجود نقصهای مادرزادی در توانایی معلم برای تدریس تاثیر منفی می گذارد؟

 

متغیر 4: مشکلات رفتاری

تعریف اسمی: هرگونه ناهنجاری در بروز رفتارهای فردی و اجتماعی

تعریف عملیاتی: بروز رفتارهای نابهنجار در برخورد با دانش آموزان موجب کاهش عزت نفس دانش آموز و در نتیجه کاهش یادگیری آنان خواهد شد.

بعد1 : تندخویی و پرخاشگری

مولفه 1: آیا سابقه پرخاشگری در معلمین دیده شده است؟

مولفه 2: آیا معلمین از صبوری لازم در برخورد با رفتارهای نامعقول دانش آموزان برخوردار هستند؟

بعد 2: بی انضباطی

مولفه 1: آیا معلمین از نظم لازم در نحوه لباس پوشیدن ، انجام کارها و اداره امور برخوردار هستند؟

 

متغیر 5: تشویق و تنبیه

تعریف اسمی: در نظر گرفتن پاداش در هنگام بروز رفتارهای مثبت و همچنین توبیخ در مواقع بروز رفتارهای منفی

تعریف عملیاتی: استفاده از راهکارهای تشویق و تنبیه در میزان عزت نفس دانش آموز تاثیز بسزایی دارد.

بعد1: استفاده از جوایز مادی

مولفه 1: آیا استفاده از جوایز مادی باعث برانگیختن حس رقابت در بین دانش آموزان می گردد؟

بعد 2: تشویق و تنبیه های معنوی

مولفه 1: دادن سمت به دانش آموزان در اداره کلاس تا چه میزان در بالا بردن سطح اعتماد به نفس آنان موثر است؟

مولفه 2: آیا معلمین از تنبیه فیزیکی جهت توبیخ دانش آموزان استفاده می کنند؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 15:15  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پرستو عابدین      اصلاحیه (تعریف عملیاتی)

متغیر 1: اختلالات روانی

تعریف اسمی: داشتن مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی فرد و آزارهایی بر علیه روان

تعریف عملیاتی: اختلالات روانی معلمان اثر زیادی بر عزت نفس دانش آموزان دارد

بعد1: اضطراب

مولفه 1: وجود نشانه های اضطراب و استرس تا چه میزان در قدرت انتقال مطالب توسط معلمین تاثیرگذار است؟

بعد 2: افسردگی

مولفه1: بیماری افسردگی تا چه اندازه در آنها شایع است؟

 

متغیر 2: سلامت روانی

تعریف اسمی: رفتارهای معقول و صحیح توام با پاکی رفتار و کردار

تعریف عملیاتی: میزان سلامت روانی معلمین در بالا بردن عزت نفس دانش آموز نقش بسزایی دارد

بعد1: مهربانی

مولفه 1: میزان توانایی معلمین در ابراز محبت و مهربانی با دانش آموزان چقدر است؟

بعد 2: داشتن ادب و نزاکت

مولفه 1: آیا معلمین در هنگام دیدن تخلف از سوی دانش آموز و برخورد با آنها ادب را رعایت می کنند؟

 

متغیر 3: سلامت و شادابی جسمی

تعریف اسمی: میزان برخورداری از سلامت جسمی و نداشتن بیماری

تعریف عملیاتی: میزان سلامت جسمی معلمین در بالا بردن عزت نفس دانش آموز و یادگیری آنان تاثیر می گذارد.

بعد 1: وجود بیماریهای مزمن

مولفه 1: داشتن بیماریهای مزمن جسمی تا چه میزان در نحوه تدریس معلمین تاثیر می گذارد؟

بعد 2: وجود نواقص جسمی

مولفه 1: آیا وجود نقصهای مادرزادی در توانایی معلم برای تدریس تاثیر منفی می گذارد؟

 

متغیر 4: مشکلات رفتاری

تعریف اسمی: هرگونه ناهنجاری در بروز رفتارهای فردی و اجتماعی

تعریف عملیاتی: بروز رفتارهای نابهنجار در برخورد با دانش آموزان موجب کاهش عزت نفس دانش آموز و در نتیجه کاهش یادگیری آنان خواهد شد.

بعد1 : تندخویی و پرخاشگری

مولفه 1: آیا سابقه پرخاشگری در معلمین دیده شده است؟

مولفه 2: آیا معلمین از صبوری لازم در برخورد با رفتارهای نامعقول دانش آموزان برخوردار هستند؟

بعد 2: بی انضباطی

مولفه 1: آیا معلمین از نظم لازم در نحوه لباس پوشیدن ، انجام کارها و اداره امور برخوردار هستند؟

 

متغیر 5: تشویق و تنبیه

تعریف اسمی: در نظر گرفتن پاداش در هنگام بروز رفتارهای مثبت و همچنین توبیخ در مواقع بروز رفتارهای منفی

تعریف عملیاتی: استفاده از راهکارهای تشویق و تنبیه در میزان عزت نفس دانش آموز تاثیز بسزایی دارد.

بعد1: استفاده از جوایز مادی

مولفه 1: آیا استفاده از جوایز مادی باعث برانگیختن حس رقابت در بین دانش آموزان می گردد؟

بعد 2: تشویق و تنبیه های معنوی

مولفه 1: دادن سمت به دانش آموزان در اداره کلاس تا چه میزان در بالا بردن سطح اعتماد به نفس آنان موثر است؟

مولفه 2: آیا معلمین از تنبیه فیزیکی جهت توبیخ دانش آموزان استفاده می کنند؟

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 15:8  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر