روش تحقیق

وبلاگ کلاسی درس روش تحقیق

موضوع:تاثیر استفاده از تکنیک های روانشناسی صنعتی برروی کارمندان درسازمانهای صتعتی.

بیان مسأله:

گسترش روزافزون دامنه ی علم روانشناسی ونفوذ آن درزمینه های مختلف اجتماعی اقتصادی و حتی صنعتی شکل جوامع رااز لحاظ روابط افراد بایکدیگر به رنگ تازه ای دراورده است تا جایی که میتوان گفت بدون توجه به جنبه ی روانی مسایل نمیتوان در حل صحیح و منطقی آنها توفیق یافت.

وجود سازمان های مناسب درهر جامعه که بتوانند باکارامدی اثربخش از عهده وظایف خود برآیند از مهم ترین وسایل دستیابی به پیشرفت و ترقی است.روان شناسی صنعتی و سازمانی شاخه ای از دانش و معرفت است که تأمین کننده مهارت انسانی برای مدیران است.این شاخه از معرفت درپی کسب دانش در خصوص همه جنبه های رفتار آدمی در محیط های سازمانی ازقبیل انگیزش کارکنان ,ارتباط,رهبری, و دیگر نگرش های شغلی میباشد که آگاهی مدیران بر آنها بسیار سودمند میباشد.

هدف تحقیق

هدف حرفه روان شناسی, اصلاح شرایط انسانی بااستفاده از روان شناسی است.معنای این هدف برای روان شناسان صنعتی /سازمانی یاری دادن به سازمان هاست تا عملکرد بهتری داشته باشند و به بهبود رفاه کارمندان خود کمک کنند.اکثر این روان شناسان در سازمان ها سرگرم پرداختن به مسایل و مشکلات کارکنان هستندوبیشتر آنها برای گسترش  روش ها و راهکارهای بهتر پرداختن به مشکلات افراد درمحل کار یابرای درک رفتار آنان به تحقیق میپردازند.

ضرورت تحقیق

اکثرمردم جهان صنعتی شده, هرروز به صورت مستقیم یا غیرمستقیم باسازمان ها ارتباط دارند . این سازمان ها میتوانند ده ها یاحتی صدها هزارنفر از مردم رابکارگیرند و اداره ی این تعداد نیروی انسانی کار بسیار دشواری است.شاید برخی از متخصصان بخاطر اداره کردن بدون دردسر سارمان دراین نهادها استخدام میشوند در صورتیکه این اداره کردن مسوولیت دشواری است و نیاز به استفاده از تکنیک های  روانشناسی صنعتی دارد.

سؤالات تحقیق

1-آیا بکارگیری روانشناسی صنعتی درسازمان ها باعث افزایش علاقه کارمندان به شغل خود میشود؟

2-آیا بکارگیری روانشناسی صنعتی درسازمان ها تاثیری بر کاهش افسردگی شغلی افراد دارد؟

3-آیا بکارگیری روانشناسی صنعتی در یک سازمان موجب جذب نیرو به آن سازمان میشود؟

4-آیا صرفاعملکرد کارمندان سازمانی که از روانشناسی صنعتی  استفاده میکند بهتر از سازمانی است که استفاده نمیکند؟(دو سازمان باشرایط یکسان)

5-آیا بکارگیری روانشناسی صنعتی دریک سازمان موجب بالارفتن راندمان کاری افراد میشود؟

موضوع:بررسی افت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی عضودرشبکه های اجتماعی دراستان تهران.

بیان مسأله

شبکه اجتماعی ساختاری اجتماعی است که از گره‌هایی (که عموماً فردی یا سازمانی هستند) تشکیل شده‌است که توسط یک یا چند نوع خاص از وابستگی — مانند ایده‌ها و تبادلات مالی، دوست‌ها، خویشاوندی، لینک‌های وب، سرایت بیماری‌ها (اپیدمولوژی) — به هم متصل اند.ابعاد منفی یا استفاده نامطلوب و زیان آور از اینترنت از آنجاگسترش میابد که کنترل های رایج درمورد رسانه که بطورمعمول صورت میگیرد درمورد اینترنت نیست. میزان دسترسی دانش آموزان به اینترنت و نوع استفاده از آن دارای اهمیت است.از طرفی معلمان آنها میتوانند برتغییر یا اصلاح استفاده آنها از اینترنت تاثیربگذارند.

هدف تحقیق

هدف این است که معلوم کنیم این رسانه های اجتماعی بلواقع تأثیری بر روحیه این دانش آموزان میگذارد که باعث فاصله گرفتن آنها از درس و مدرسه شود.از طرفی استفاده درست ازاین این رسانه ها میتواند در زمینه تحصیل کمک زیادی به دانش اموزان کند. استفاده بیش از اندازه از اینترنت موجب اعتیاد اینترنتی نوجوانان شده و به افت تحصیلی شدید آنان می انجامد

ضرورت تحقبق

بدون استفاده از اینترنت و  رسانه های اجتماعی زندگی در این دهکده خاکی بسیار دشوار خواهد بود ازطرفی کنترل و نظارت بر آنها نیز امری ضروری است تا جامعه و بخصوص نوجوانان  دچار آسیب های اجتماعی نشوند. بسیاری از مردم از اینترنت برای تفریح و سرگرمی ,وقت گذرانی, فراموش کردن مشکلات و... استفاده میکنند درصورتیکه دربین این کاربران کسانی هم هستند که درجستجوی امور آموزشی هستند.

سؤالات تحقیق

1-آیا استفاده از رسانه های اجتماعی دربین این دانش آموزان موجب گوشه گیری انان در محیط مدرسه میشود؟

2-آیا استفاده از رسانه های اجتماعی دربین این دانش آموزان موجب بی انضباطی و عدم حضور آنان در مدرسه میشود؟

3-آیا این دانش آموزان به دلیل عدم توانایی دربرقراری رابطه بادوستان در مدرسه به افراد وفضای مجازی روی می آورند؟

4-آیا خود این دانش آموزان از رابطه بین افت نمراتشان و استفاده بیش از حد ازرسانه های اجتماعی آگاهی دارند؟

5-چگونه میتوان این افت تحصیلی را با استفاده از خوداین رسانه ها و فضای مجازی جبران کرد؟

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مهر 1393ساعت 1:2  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه نظری

شبکهٔ اجتماعی ساختاری اجتماعی است که از گروه‌هایی (که عموماً فردی یا سازمانی هستند) تشکیل شده‌است که توسط یک یا چند نوع خاص از وابستگی مانند: ایده‌ها و تبادلات مالی، دوست‌ها، خویشاوندی، لینک‌های وب و ... به هم متصل اند. فضای مجازی مجال شکل‌گیری اجتماعات جدید از کاربران را فراهم می‌کند.

 از زمان تونیس (Tonnies) و تلاش او برای تعریف دو گونه تجمع انسانی یعنی "اجتماع" در مقابل "جامعه"(گزلشافت و گمنشافت) به بعد همه متفکران علوم اجتماعی و فرهنگی "رو در رو بودن"، "محدودیت تعداد"، "ابتناء بر روابط عاطفی و نه روابط عقلانی را از خصائص بنیانی" اجتماع" عنوان کرده‌اند.

نظرات ونچرلی در سایت USINFO ارائه شده‌است. او به شبکه‌ها و سازمان‌های رسمی که به سامان بخشیدن به روابط و مقررات ارتباطاتی در فضای مجازی اشتغال دارند، می‌پردازد.

 شبکه های اجتماعی مجازی، امروزه نقش بسیار مهمی در خلق این فضای مجازی دارند. از خلال همین واقعیت های مجازی است که آسیب های روانی و سیاسی بسیار گسترده ای را می توانند برای یک جامعه به وجود آورند. (Myers 2000)  

شبکه های اجتماعی، به مجموعه ای از افراد که به صورت گروهی با یکدیگر ارتباط داشته و مواردی مانند اطلاعات، نیازمندی ها، فعالیت ها و افکار خود را به اشتراک بگذارند، شبکه های اجتماعی گویند. شبکه های اجتماعی را می توان به دو دسته شبکه های مجازی و شبکه های غیرمجازی تقسیم کرد. شبکه های غیرمجازی در واقع شبکه هایی هستند که توسط مجموعه ای از افراد و گروه های به هم پیوسته، در محیط اجتماعی عمل می کنند. شبکه اجتماعی مجازی یا شبکه اجتماعی اینترنتی، وب سایت یامجموعه ای از وب سایت هایی است که به کاربران امکان می دهد، علاقه مندی ها، افکار و فعالیت های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛ به عبارت دیگر، شبکه های اجتماعی سایت هایی هستند که با استفاده از یک موتور جستوجوگر و افزودن امکاناتی مانند چت، پیام رسانی الکترونیک، انتقال تصویر و صدا و...، امکان ارتباط بیشتر کاربران را در قالب شبکه ای از روابط فردی و گروهی فراهم می آورند.  Resnick2000

شبکه‌ های اجتماعی، پیشینه‌ای به قدمت حیات بشر داشته و پیوندی آشکار با هم‌زیستی اجتماعی انسان‌ها در کنار یکدیگر دارند. آنچه قابلیت شبکه‌های اجتماعی عصر کنونی را از گذشته متمایز می‌سازد،  بستر شکل گیری شبکه‌ های اجتماعی و مکانیزم‌های ارتباطات درونی آنها است. این قابلیت‌ها، توانایی تغییر در معادلات سنتی قدرت را نصیب این شبکه‌ها نموده است. دکتر محمود بابایی 1390

با گستردگی واسطه‌های انتشار اطلاعات، تمرکز قدرت در کنترل اطلاعات از میان رفته است؛ و از سوی دیگر، کانون‌های قدرتی که در شبکه‌ های اجتماعی، پیرامون ارزش‌ها، ایده‌ها، و علایق مشترک شکل گرفته‌اند، در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در نقش بازیگران قدرتمند، اظهار وجود کرده‌اند. دکتر محمود بابایی 1390

تحلیل گران اجتماعی دیگر نیز هشدارهای مشابهی داده اند. (R2002 Blood) سانستین (P49. Sunstein 2001)، هشدار پوتنام را یک سال بعد این گونه تکرار کرد: تکنولوژی های جدید از جمله اینترنت به صورت چشمگیری توانایی مردم برای شنیدن صدای خود و ممانعت از شنیدن صدای دیگران را افزایش داده است؛ برای مثال بلاگ ها می توانند تازه ترین نمونه ها از سایبر آپارتاید باشند. بسیاری بلاگرها خود از نگرانی در مورد این پدیده که "پیله بستن"  می نامند، صحبت می کنند. این مسئله از نظر جامعه شناسان موجب ذره ای و اتمیزه شدن فرد و کاهش انسجام و همبستگی می گردد.

نظرسنجي جديدي كه از سوي كميسيون اروپا انجام شده نشان مي‌دهد كه 77 درصد از كودكان 13 تا 16 ساله و 38 درصد از كودكان 9 تا 12 ساله در اروپا در شبكه‌هاي اجتماعي عضو هستند.

براساس یک نظرسنجی، 26 درصد کاربران اینترنت اظهار داشته‏اند که به طور مرتب به پایگاههای پورنوگرافی سر می‏زنند و اضافه کرده‏اند که برخی اوقات دچار برانگیختگی جنسی نیز می‏گردند. طبق این تحقیق، این افراد به طور متوسط در طول یک هفته، چهار ساعت را به گشت و گذار در پایگاههای غیر اخلاقی بزرگسالان می‏گذارنند و 5/37 درصد از آنان نیز اعتراف کرده‏اند که در نتیجه تحریک برانگیزی این سایت‏ها، دچار اعمال غیر اخلاقی شده‏اند. برای چنین افرادی، اینترنت بیشترین تحریک برانگیزی و هیجان جنسی را فراهم می‏کند.(گرينفيلد، 1384: 49)

معمولا خانواده‌ها نگاهي متعادل و منطقي پيرامون استفاده فرزندانشان از اينترنت نداشته و دو سياست کاملا قطبي نسبت به اين موضوع در پيش مي‌گيرند. به‌طوريکه براساس نتايج يونگ در سال 1998، معمولاً والدين در برخورد با استفاده فرزندا‌نشان از اينترنت،‌مايلند در يكي از دو دسته "سهل‌انگاري مهربانانه" و "تبعيد قاطع يا مطلق قرار بگيرند"همانند تمامي انواع ديگر اعتياد‌، اعتياد به اينترنت نيز با علائمي همراه است همچون، اضطراب، افسردگي، كج خلقي، بي‌قراري، تفكرهاي وسواسي و يا خيالبافي راجع به اينترنت. از طرفي، در عين حال كه روابط اين افراد (به ويژه كودكان و نوجوانان) در جهان مجازي افزايش مي‌يابد، در مقابل از دامنه روابط آنان در جهان واقعي كاسته مي‌شود. ضمن آنكه، احتمال لطمه ديدن عملكرد آموزش نيز وجود دارد . (سایمون و کن 2005)

اين تبيين‌بر پايه مطالعات بي. اف. اسكينر راجع به شرطي‌شدن عامل يا کنشگر است. براساس اين ديدگاه، فرد براي دريافت پاداش وارد اينترنت مي‌شود. پاداشهايي كه وي از اين رفتار مي‌گيرد، فرار از واقعيت، رسيدن به عشق و سرگرميهاي زياد است و چنانچه فرد در زمانهاي آتي نيز به اين پاداشها نياز داشته باشد، احتمالاً به اينترنت روي خواهد آورد. در نتيجه، اين روند تقويت شده و چرخه همچنان ادامه پيدا مي‌كند. (Duran, 2003: 2)

مریم رامشت، روانشناس در این باره می‌گوید: شبکه‌های اینترنتی موجود از جوامع دیگر وارد جامعه ما شده است و تفاوت فرهنگی فاحشی با جامعه ما از لحاظ سنت و مذهب دارد و آثار این تفاوت فرهنگی دور شدن جوان‌های ما از محیط خانواده، فرهنگ اصیل ایرانی و بی‌تفاوتی نسبت به مذهب و مسائل دینی است.

شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، زندگی فرد را در دو جهان موازی قرار داده و زمینه ابتلای وی به اختلال شخصیتی را فراهم کرده است. پدیده جهانی شدن یا قرار گرفتن بشر در دو جهان موازی، انسان ها را با هویت واقعی خود بیگانه و نقش تربیتی خانواده را تضعیف کرده است. گوناگون شدن سبک های همسرگزینی، تغییرات گسترده در ویژگی های جمعیت شناختی خانواده، تضعیف نقش تربیتی خانواده به صورت فزاینده، کاهش سطح روابط در درون خانواده ها، تشدید فاصله نسل ها، تغییر ساختارهای قدرت بر خانواده، به چالش کشیده شدن فرهنگ، تهدید سازمان یافتگی و انسجام خانواده را از جمله تاثیرات مخرب پدیده جهانی شدن برشمرد.  دکتر محمد علی مظاهری رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی

پیشینه تجربی

شبکه های دوست یابی در کشور ما به سرعت در میان جوانان ایرانی محبوب شده است و "ایرانی ها رتبه سوم را در این شبکه ها کسب کرده اند" (ستارزاده،1386).

با امکانات و گزینه‏هاى فراوانى که رسانه‏هاى عمومى از جمله اینترنت در اختیار جوانان مى‏گذارند، آنان دائماً با محرک‏هاى جدید و انواع مختلف رفتار آشنا مى‏شوند. چنین فضایى هویت نامشخص و پیوسته متحولى را می آفریند، یعنی "اینترنت یک صحنه اجتماعی است که فرد را در موقعیت های متنوع نقش ها و سبک های زندگی، قرار می دهد و از آن تأثیر می پذیرد" (اکبری،162:1390)

در یک مطالعه تجربی نشان داده شد که استفاده جوانان از اینترنت موجب کاهش ارزش های خانواده شده است (زنجانی زاده،1384).

نسل ديروز (والدين) احساس دانايي و با تجربگي مي‌کند و نسل امروز (فرزندان) که خواهان تطابق با پيشرفت‌هاي روز است، در برابر آنها واکنش نشان مي‌دهد و چون از پس منطق و نصيحت‌هاي ريشه‌دار و سرشار از تجربه آنها بر نمي‌آيد به لجبازي روي مي‌‌آورد (رحیمی،19:1390)

سرعت تحولات و بسط ارتباطات با جهان توسعه‌يافته، توجه بيشتر جوانان به برنامه‌هاي جهاني‌شدن فرهنگ، رسانه‌ها، گسترش روزافزون انجمن‌ها و کانون‌هايي غير از کانون خانواده براي پيوستن و تعلق يافتن جوانان به آن‌ها و غيره از آن جمله است (رحیمی،1390)

در سال 1999 گردهمایی جهانی تحت عنوان "کارشناسی برای حمایت کودکان در برابر سوء استفاده جنسی از طریق اینترنت" برگزار گردید که منجر به صدور قطعنامه ای شد که در آن آمده است "هرچه اینترنت بیشتر توسعه پیدا کند، کودکان بیشتر در معرض محتویات خطرناک آن قرار خواهند گرفت. فعالیت های محرمانه مربوط به فحشای کودکان و پورنوگرافی که از طریق اینترنت مورد استفاده واقع می شود، اکنون از مسائل حاد به شمار می رود" (اکبری،163:1390)

"نتایج پژوهش شاندرز نشان داد که استفاده زیاد از اینترنت با پیوند ضعیف اجتماعی مرتبط است. برعکس کاربرانی که از اینترنت کمتر استفاده می کنند، به طور قابل ملاحظه ای با والدین و دوستانشان ارتباط بیشتری دارند" (صبوری خسروشاهی،1386)

نوع استفاده اعتيادي از اينترنت، شامل استفاده مرضي کلي از اينترنت نظير چت، پرسه زدن، نامه الکترونيکي و جز اينها بوده و علت اصلي آن، نوع بافت اجتماعي فرد است (اميدوار و صارمي، 1381: 35-34).

در حال حاضر خريد و فروش آن‌لاين رشد فزاينده‌اي در ميان عموم يافته است. از اين رو، زياد مي‌بينيم افرادي كه دچار مشكلات ناشي از خريد و فروش آن‌لاين سهام از جمله خريد كالاهاي آن‌لاين و ساير سايتهاي مزايده هستند. اين اعتياد دربرگيرنده مقوله وسيعي از رفتارهايي است كه مي‌توانند شامل علاقه مفرط به قمار اينترنتي، خريد و يا معامله سهام باشد. اين افراد به منظور افزايش سرمايه خود از كازينوهاي مجازي، بازيهاي جذاب‌، حراجيهاي اينترنتي و يا بازارهاي دلالي استفاده مي‌كنند، اما اين فعاليتها اكثراً باعث نابودي سرمايه شده و به قيمت اهمال ديگر وظايف شغلي و متزلزل شدن روابط خانوادگي تمام مي‌شود.(معيدفر و همكاران، 1386: 65)

در زبان روزمره مردم اين مفهوم به معني شان و مقام يا شهرت و اعتبار به كار مي رود اما جامعه شناسان اين مفهوم را به معني موقعيت افراد در ساختار اجتماعي به كار مي برند. (عضدانلو، 1384، ص 147) یعنی اینکه خانواده فرد، از نظر دارایی های مادی و معنوی در جامعه در چه سطحی است. نوع شغل خود و والدین، درآمد خود و والدین و میزان تحصیلات والدین(پدر و مادر) از شاخص های پایگاه اجتماعی – اقتصادی دانشجویان در نظر گرفته می شوند.

انزوای اجتماعی در واقع حالتی است که در آن فرد یا مجموعه ای از افراد به واسطه درکی که از شرایط محیط پیرامون خود دارند تحت تاثیر انگیزه های متفاوت فردی واجتماعی ارتباط خود با پیرامون را قطع کرده به صورت یک گروه در خود به حیات ادامه می دهند. (ملك زاده، 1387)

نشانه‌هاي اختلال شامل افكار وسواسي درباره اينترنت، كنترل تكانه ضعيف، ناتواني در متوقف‌كردن استفاده از اينترنت و مهم‌تر از همه، اين باور كه اينترنت تنها دوست فرد است. علاوه بر اين، در موقعي كه تماس برقرار نيست، به فكر اينترنت بودن، بار آينده تماس‌گرفتن را پيش‌بيني‌كردن و صرف مخارج زياد درباره اينترنت و كارهاي مربوط به آن نيز، نشانه‌هاي ديگر اين اختلال هستند. مشكل عمده ديگر، جدا‌كردن فرد از دوستان خود به نفع دوستان اينترنتي است و در نهايت نوعي احساس گناه درباره استفاده از اينترنت و دروغ‌گفتن به دوستان درباره وقت صرف‌شده و سري ‌نگه‌داشتن آن،‌نشانه‌هاي ديگر اين اختلال هستند. اين افراد درحالي كه مي‌دانند كارشان از نظر اجتماعي مورد پسند نيست، نمي‌توانند آن را متوقف كنند. چراكه خود به خود، به خودارزشي كمتر و در نتيجه نشانه‌هاي بيشتر مي‌انجامد (اميدوار و صارمي، 1381: 52)

دانستن از نيازهاي بشر است و دنياي مجازي اينترنت در حال حاضر به خوبي توانسته است اين نياز را پاسخ دهد و كاربران فضاي مجازي در اينترنت به دنبال پاسخ سؤال هايي هستند كه در دنياي واقعي ممكن است هيچ گاه به آن دست نيابند. فناوري اطلاعات با سرعت شگفت انگيزي تمامي اركان حيات بشري از جمله مقوله ي نظم و امنيت و آرامش عمومي را دستخوش تحولات و دگرگوني هاي اساسي نموده است. حريم خصوصي افراد آن قدر اهميت دارد كه احترام به آن در قرن حاضر از مرزهاي سنتي دين و اخلاق فراتر رفته و دربيشتركشورهاي جهان ضمانت قانوني پيدا كرده است، اما شئون انساني و اهميت حفظ آن در فضاي مجازي و امنيت اطلاعات مبادله شده با چالش هايي مواجه شده و سلامت اخلاقي و حتي جسماني كودكان و نوجوانان در جامعه به مخاطره افتاده است. اكثر والدين نيز به دليل عدم آشنايي با اينترنت و ظرفيت هاي آن و شبكه هاي اجتماعي فضايي و فناوري هاي نوين ارتباطي، از رفتارهاي آنلاين فرزندانشان در فضاي مجازي اطلاعي ندارند. همين مسأله راه را براي صيادان اينترنتي باز مي كند تا راحت تر بتوانند طعمه هاي خود را از ميان افرادي انتخاب نمايند كه به نوعي دچار انواع آسيب هاي اجتماعي هستند و بدون در نظر گرفتن تهديدات و معايب اين فضا به دنبال تفريح در آن هستند.فضاي مجازي فضايي محدود به افكار كاربران آن است كه به دليل ناشناس بودن فرستنده و گيرنده ي پيام، امكان سو استفاده ي طرفين از هم افزايش مي يابد.

چون در فضاي مجازي امكان شناسايي آنها وجود ندارد، از كاربران ساده و ناآشنا به اين محيط سو استفاده مي نمايند. موارد سو استفاده ي اين افراد در فضاهاي مجازي علاوه بر سو استفاده هاي جنسي و مالي به موضوعاتي همچون همسريابي، دوست يابي، سرمايه گذاري هاي اقتصادي با در آمد كلان و زود بازده، تحصيل در دانشگاه هاي معتبر خارج از كشور و مسافرت به ديگر كشورها مرتبط مي شود. حتي در بسياري از وبلاگ ها و رسانه هاي اجتماعي مجازي، مقولات خطرناكي مانند سست نشان دادن بنيان خانواده، معمولي نشان دادن رخدادهايي مثل سردي روابط زن و شوهر، طلاق، همجنس گرايي و ... به چشم مي خورد. محتواي اين گونه وبلاگ ها به طور معمول مشابه است و همه ي آنها به ترويج دين زدايي و باورهاي فمينستي مي پردازند و خصلت هاي جوان مسلمان را هدف قرار مي دهند. اين گونه وبلاگ ها و موضوعات مطرح شده در آنها به سرعت مورد استقبال جوانان قرار مي گيرند. شايد بتوان علت جذب جوانان كشور به اين گونه فضاهاي مجازي را عدم دسترسي آسان به امكانات تفريحي يا هزينه هاي بالا براي استفاده از آنها بيان نمود. عدم توجه ي كافي والدين به فرزندانشان نيز مي تواند يكي از دلايل روي آوردن آنها به چنين شبكه هايي باشد. همچنين، با توجه به چالش پيرامون روابط بين دو جنس و تدوين برنامه هاي جداسازي جنسيتي به نظر مي رسد كه آسان ترين، در دسترس ترين و در عين حال محرمانه ترين فضا جهت ايجاد چنين رابطه اي، اينترنت و شبكه هاي اجتماعي مجازي باشند. مزاياي فوق العاده ي اينترنت و فضاي مجازي را نمي توان انكار كرد، زيرا در حال حاضر اينترنت ابزاري مناسب براي توسعه ي افكار و انديشه هاي بشري محسوب مي شود به شرط آن كه در راه صحيح استفاده شود. افراد بايد براي ورود به دنياي مجازي اطلاعات كافي در اختيار داشته باشند تا دچار مشكلات مالي و اجتماعي نشوند.  ارتباطات سالم در فضاي مجازي و لزوم هوشياري جوانان و خانواده ها نسبت به تهديدات فضايسايبري در درجه ي نخست اولويت قرار دارد. پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي و توجه ي والدين به رفتار فرزندان بسيار مهم مي باشد و براي جلوگيري از هم پاشيدگي خانواده ها، والدين بايد تا حدودي به فناوري هاي روز دنيا مسلط باشند و آگاه باشند كه تغيير در رفتار فرزندان به معناي ايجاد تغيير در طرز فكر آنهاست و هنگامي كه بنيان فكري و شخصيت آنها به صورت ناصحيح شكل گيرد، راه نفوذ شيادان به حريم خصوصي افراد و محيط امن خانواده باز مي شود.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان 1393ساعت 0:56  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

. بیان مسئله: 

1-چرایی فضای بیشتر مردان برای پیشرفت در سازمان در سطح مدیریت نسبت به خانومها با در نظر گرفتن سطح مهارتی یکسان در شهر تهران

 

بررسی چرایی و علل کم کردن و سخت کردن فضا برای پیشرفت شغلی بانوان و  کم پنداشتن مهارتهای انان مخصوصا در سمت مدیریت بخشهای مختلف سازمان

 هدف تحقیق:

هدف از انجام این تحقیق بررسی عوامل تآثیر گذار برحضور کم زنان در سطوح بالای مدیریتی به این مفهوم نیست که این امر به دلیل فقدان زنان واجد شرایط است بلکه عدم توانایی سازمانها و تردید آنها درمورد از میان برداشتن موانع اغلـب بـرای بعد تک ساختاری و عوامل فرهنگی بازدارنده زنان از کار است.                           اصـطلاح (سـقف شیشـه ای) در توصیف این موانع به کار میرود

ضرورت تحقیق: 

در فرهنگ سازمانی سنتی مردسالارانه کار این باور که یک مدیر خوب یک مـرد یـا یـک جنس مذکر است ریشه دارد , یـک مـدیر موفق در فرهنگ ما یک مرد است... , و بررسی باورهای غلط علت وجود انها و محدود بودن و کم بودن فضا برای رشد و اموزش مدیران زن با توجه به ورود روز افزون زنان به بازار کار و نیاز جامعه به مدیران سطح عالی بیشتر ضرورت پیدا میکند , با توجه به اینکه تنها تعداد کمی از زنان میتوانند پسـتهـای مدیریتی ارشد و میانی در سازمانها را احراز کنند.

سوالهای تحقیق:

1- سقف شیشه ای چیست؟

2-چه باورها و شرایطی باعث حضور کمرنگتر زنان نسبت به مردان میشوند ؟ 

3-ایا تفاوتی میان سبک مدیریتی زنان و مردان وجود دارد؟ ایا مدیریت زنان اثربخشتر است؟

4-ایا ایجاد برنامه های رسمی برای مدیران از سطح کارورز تا سـطح اجرایـی با فضای رقابتی/انتخابی در تسـهیل روابـط تعلیمی بین مردان و زنان کمک خواهد کرد؟

 

5-ایا مدیریت یک زن با چالشهای بیشتری مواجه است؟ و کم بودن مدیران زن به این علت است؟

6-ایا کم بودن مدیران زن به علت کم بودن عزت به نفس و اعتماد به نفس به دلیل سرکوب از طرف جامعه است؟

 

 2-بیان مسئله:

2-نقش شخصیت برند بر رفتار مصرف کننده در منطقه 3 تهران

بررسی دقیق مقدار تاثیر نقش طراحی فروش و طراحی محصول و تبلیغات و اثر هاله ای و دیگر عوامل مربوطه که تصویری از برند تحت عنوان شخصیت بر ذهن مصرف کننده جا میگذارند و تا چه حد در فروش بالاتر و محبوبیت اثرگذار است

 هدف تحقیق:

هدف از اين مقاله بررسی نقش شخصيت برند بر رفتار مصرف کننده و ذکر چالش های برندسازی می باشد. يكي از مطلوبيت هاي مشتري در انتخاب يك محصول، برند معتبر است. ارزش نشان تجاری يک " اسم عبارت، طرح ، نشانه يا ترکيبی از اين عناصر می باشد که تعيين کننده هويت يک سازمان خدماتی و متمايز کننده آن از ساير رقبايش می باشد."

ضرورت تحقیق:

برند يک حرکت ذهنی و روحی است که بايد در ذهن مصرف کنندگان، خريداران،سهامداران، کارکنان و کاربران قرار گيرد. برندها دارای ماهيت اجتماعی هستند و آن برندی موفق است که افراد اجتماع نسبت به آن حس تعلق و مالکيت داشته باشند و آن برند را از آن خود بدانند و ضرورت این تحقیق در مورد این مسئله پیدا کردن بهترین راه برای ارتقا کاربه سطوح و چگونگی جلب توجه و اعتماد مردم و ساختن برند محبوب که تمام افراد جامعه را مخاطب قرار میدید است

سوال های تحقیق:

1-ایا تبلیغان رسانه ای بر رفتار مصرف کننده اثر میگذارد؟

2-امروزه رسانه ها نقش بیشتری در جلب مشتری به برند خاصی ایفا میکنند یا شبکه های اجتماعی؟

3-نواوری در تسهیلات و تبلیغات تا جه اندازه در جلب مشتری تاثیر دارد؟

4-ایا ایجاد فضای رقابتی در یک منطقه مابین برندها در ÷یشرفت و جلب اعتماد بیشتر کمک میکند؟

5-برای جلب بیشتر مشتری تا چه اندازه یک برند باید خواسته ها و سلایق گوناگون را پوشش دهد؟

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان 1393ساعت 0:42  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه نظری

مقدمه:

توجه به ظاهر وزیبایهای صورت تا حدی اهمیت یافته است که حتی افرادی با چهره های قابل قبول وبی نقص هم به فکر تغییر ترکیب چهره ی خود با انواع و اقسام جراحی ها هستند.

به بیان کارشناسان، پشت پرده ی این جراحی های غیر ضروری چیزی جز مدگرایی،چشم و هم چشمی ها و افول ارزش های رفتاری و معنوی پنهان نشده است.گویا تنها زمانی که فرد چهره ای زیبا وبینی عمل کرده ای داشته باشد،مورد پذیرش اجتماعی قرار خواهد گرفت و در غیر این صورت گروه دوستان و همسالان، جامعه و خانواده مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

اصالت، ایمان، صداقت، رفتار و منش، تحصیلات و همه ی ویژگی های درونی و رفتاری که زمانی در همین جامعه ملاک انتخاب فرد در همسریابی، دوست یابی و پذیرش اجتماعی بود، جای خود را به بینی عمل کرده، گونه ی برجسته و چشم ها و پوست بدون چین و چروک داده است.

نباید منکر شد که پیشرفت علم،جراحی زیبایی وپلاستیک به آن دسته از افرادی که دچار ناهنجاری های مادرزادی،نقص عضو ناشی از تصادف و سوختگی،بینی های بسیار بزرگ و دیگر مشکلاتی که حق داشتن زیبایی نسبی وحضور در جامعه سلب کرده،کمک شایانی کرده است.

نظرات:

*علل افزایش جراحی زیبایی غیرضروری، ضمن اشاره به چشم و هم چشمی ها گفت: مهمترین عامل در این مساله غرب زدگی، تهاجم و هجمه رسانه های بیگانه در جامعه است

همچنین فیلم ها و سریال های داخلی، تغییر در باورها و اعتقادهای دینی مردم، خودنمایی، فخرفروشی، کاهش امید و اعتماد به فرهنگ و سنت های ملی، اعتقادها و باورهای دینی و کم رنگ شدن سخنان بزرگان در جامعه را از دیگر عوامل تعدد این نوع جراحیها برشمرد.

با اشاره به آنچه تلاش غربی ها برای ترویج ارزش های خود به جوامع دیگر خواند، گفت: غربی ها از طریق کارتون ˈلوک خوش شانسˈ گرفته تا سریال های مبتذل ترکیه ای و آمریکای جنوبی که فحشا و لوده گری را ترویج می کنند، به دنبال تزریق فرهنگ خود به جوامع هستند؛ باید متذکر شد که هرگاه ضعف درون خانه باشد، دشمن توان حمله از بیرون را خواهد داشت.(امان اله قرایی مقدم،جامعه شناس)

*امروزه فرهنگ به معنی ارزش های مادی و معنوی نیست؛ چشم و هم چشمی و رقابت میان زنان و مردان   که سبب شده تا شاهد جراحی های مختلف باشیم. ارزش های مادی گرایانه و صوری گرایانه جای خود را به ارزش هایی داده است که توجه به ظواهر را به جای تعقل و تعالی اندیشه مورد هدف قرار داده اند.  

در زمان حاضرهویت درونی جوانان جامعه دچار بحران شده است و مادی گرایی و ظاهرپسندی جای خود را به تعقل و رشد اندیشگی داده است.(عالیه شکربیگی،عضو انجمن جامعه شناسی ایران)

*تغییر و تحول در دغدغه های افراد و تبلیغ های اغواگر رسانه های داخلی و خارجی را از دلایل گسترش لجام گسیخته ی جراحی های زیبایی در کشور دانست.

تربیت تعداد زیاد پزشکان بدون در نظر گرفتن نیازهای جامعه یکی دیگر از عوامل گسترش این پدیده بوده است، این پزشکان به دنبال کسب درآمد هستند و در برخی از آنان جنبه های اخلاقی ضعیف می شود و همین نیاز کاذب به جراحی های زیبایی را افزایش می دهد.(سید مهدی موسوی زاده،عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران)

پیشینه تجربی

مقدمه

درسنین مختلف افراد بر روی بدن خود سرمایه گذاری می کنند وبر اساس میزان اهمیتی که برای آن قائل می شوند ارزیابی دیگران را در مورد این جنبه ،مهم تلقی می کنند.درنوجوانی و جوانی ظاهر جسمانی و تصور از بدن یکی از جنبه های مهم در تشکیل هویت فرد است.

تغییرات جسمی،شناختی و اجتماعی ایجاد شده در این دوران ،نگرانی درباره جذابیت جسمانی و عدم اطمینان در مورد ارتباطات اجتماعی،باعث نگرانی فرد در مورد ساختار جسمانی وی می گردد.

نتایج مطالعات سوامی-کامور-پریموزیک ،بریجز وفرانهام که بر روی تعدادی از دانشجویان انجام دادند نیز نشان داد که افرادی که جذابیت جسمانی خود را پایین تر می دانند به احتمال بیشتری جراحی زیبایی را انجام می دهند .

در کشور ما از حدود دهه هفتاد تقاضا برای جراحی زیبایی80% رشدداشته واین آمار رو به افزایش است.جراح

زیبایی منحصر به طبقه مرفه جامعه نیست واز هر طبقه اجتماعی افرادی وجود دارند که بخشی از صورت یا اندام خود را به تیغ جراحان زیبایی سپرده اند.

این روند به گونه ای ادامه یافته که مردم ایران در کنارکشورهای ترکیه وبرزیل در رده های نخست میزان جراحی های جهان قرار دارند.درصد بالایی از تقاضای جوانان برای جراحی های زیبایی از سوی دختران است.

افزون براین در پژوهشی مشخص شد که یکی از بهترین عوامل برانگیزاننده برای جراحی زیبایی سطح تحصیلات فرد می باشد نه سطح درآمد.در مطالعه حاضر بین سن ونگرش به جراحی زیبایی رابطه معنی داری وجود دارد.

http://rjms.tums.ac.ir

در پایان

گرایش به جراحی زیبایی یک امر طبیعی در جامعه امروزی تلقی می شود و اگرچه این جراحی ها برای بعضی افراد احساس خرسندی و رضایت به همراه دارد و در مواقعی با شکست (ناموفق بودن جراحی)روبرو می شود و افراد دچار افسردگی و دوری از اجتماع می شوند یا حتی ممکن است به نقص عضو یا مرگ منجر شود.

قابل ذکر است این پیشرفت علم به افرادی که دچار (عارضه مادرزادی و ناشی از سوانح (سوختگی –تصادف) می شوند کمک بی شائبه ای نموده است

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان 1393ساعت 0:25  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پزشکی سنتی یا طب سنتی توسط سازمان بهداشت جهانی چنین تعریف می‌شود:

طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طب سنتی در بسیاری نقاط جهان وجود دارد که از جمله مشهورترین انواع آن می‌توان به طب سنتی چین، گیاه‌درمانی و طب اخلاطی (بکار برده شده در طب سنتی ایرانی)، پزشکی جایگزین، شمن‌باوری و آیورودا (بکار برده شده در طب سنتی هندی) اشاره کرد

دیدگاه متخصصان طب سنتی و پزشکی رایج درباره یکدیگر:

این مقاله به مقایسه‌ای روش‌شناختی میان طب سنتی و پزشکی نوین می‌پردازد. اگر چه طب سنتی مختص ایران نیست ولی در این مقاله بیشتر مقایسه‌ها بین طب سنتی ایران و طب نوین انجام شده‌است.

دیدگاه پزشکان طب جدید

توصیه‌های طب سنتی از دو حال خارج نیستند: اول توصیه‌های قابل آزمون درباره درمان‌های گیاهی و دوم توصیه‌هایی که از پایه خرافی و بر مبنای فرضیه‌های غلط راجع به نحوه کار بدن انسان هستند.

پزشکی امروز توصیه‌های دسته اول را می‌آزماید تا صحّت و سقم آن‌ها مشخص گردد و در صورت مفید بودن در قالب توصیه‌های مستقیم تغذیه‌ای و گیاهی؛ یا به صورت تغلیظ شده در داروهای شیمیایی به بیماران تجویز می‌گردند. اما توصیه‌های دسته دوم را به کنار می‌اندازد. در رابطه با دسته دوم به این استدلال توجه کنید که علت ریزش مو را دود کردن سر! عنوان می‌کند

در مقابل در طب عوامانه، در ابتدا میان چهار طبع یا مزاج تمایز قرار داده می‌شود[۲] و بین این طبایع با عناصر اربعه عالم هستی و گردش ستارگان و تناوب فصول سال! بی هیچ دلیلی ارتباطی موهوم برقرار می‌کنند.

اینان اعتقاد دارند می‌توان صرفاً با نشستن و پیش خود فکر کردن مکانیسم بیماری‌ها را فهمید.[۲]

هومئوپاتی یکی دیگر از اقسام شبه‌علم در حیطه پزشکی است. ساموئل هانمن بنیانگذار این مکتب بدون مدرک معتبری[۲] پیش خود اینطور فرض کرد که هر داروی قوی نوع خاصی از بیماری ایجاد می‌کند[۲] و می‌توان بیماری‌هایی را که بطور طبیعی واقع می‌شوند با تجویز مقداری ناچیز از دارویی که همان بیماری را ایجاد می‌کند، درمان نمود.[۲]

عطاری‌های طب سنتی دست به آزمون فرضیه‌های خود نمی‌زنند و در صورت آزمایش چون روش تحقیق علمی را نمی‌دانند از گروه شاهد (کنترل[۲]) استفاده نکرده یا با استفاده از دارونما نتایج تلقین را حذف نمی‌کنند.[۲] چه بسیار پیش می‌آید که بیماری مبتلا به سرطان به یکی از اینها مراجعه کرده شخص مورد ماساژدرمانی قرار می‌گیرد. بیمار سرطانی حال بهتری پیدا می‌کند و گمان می‌کند که سرطان تخفیف یافته در حالی که این اثر موضعی صرفاً به خاطر تحریک اعصاب پاراسمپاتیک (آرامش‌بخش) در بدن اوست!

اغلب شیوه‌های درمانی که حکیم‌باشی‌های دویست سال پیش و پیروان امروزین ایشان تجویز می‌کنند، هیچ‌گونه تاثیر مفیدی نداشته و حتی در بعضی موارد درمان‌های بسیار رایج ایشان مضر و شدیداً خطرناک بودند[۲]؛ من‌جمله گرفتن خون از بیمار مبتلا به وبا[۲]. البته نمی‌توان انکار کرد که تجویز گل‌انگشتانه در درمان خیز و میوه تازه در درمان اسکوربوت قطعاً توصیه‌هایی مفید و به‌جا بوده‌اند و امروزه هم قابل استفاده هستند؛ اما اینها موارد نادری به شمار می‌آیند.[۲]

پروفسور روبرت پارک متفکر بزرگ ۷ نشانه هشداردهنده برای شبه‌علم معرفی می‌کند که با اندک دقتی می‌توان آن‌ها را در مدعیات اصحاب طب سنتی یافت:

فرار به رسانه: اصحاب شبه‌علم، ادعاهای خود را مستقیماً به رسانه‌های گروهی می‌برند. صحت و سلامت علم وابسته به آن است که هر کشف تازه، در ابتدا به همتایان عرضه و توسط ایشان نقد شود.اصحاب شبه‌علم اما این مرحله را دور می‌زنند.

توطئه‌اندیشی: اصحاب شبه‌علم ادعا می‌کنند که نهادهای دارای قدرت و ثروت زیادی پشت علم رسمی قرار دارند و با توطئه و حق‌کشی مانع از ابراز وجود و ارائه یافته‌های ایشان می‌شوند.[۴][۵]

تکیه بر همهمه به جای پیام: شبه‌علم بر یافته‌های اتفاقی که در اندازه‌گیری‌های علمی وجود دارند (و بهترین نمودار آنها در پزشکی، اثر دارونماست) تکیه می‌کنند و با ترفندهای آماری سعی می‌کنند که به جای پیام، همهمه را عمده کنند و به نتیجه‌گیری‌های غیرمنطقی برسند. یافته‌های علمی ایشان مبتنی بر تغییرات تصادفی و یافته‌های مرزی اتفاقی در مطالعه‌هاست.[۴][۵]

تکیه بر تک‌نگاری تجربه‌های شخصی: نقل تجربه‌های شخصی به‌صورت تک‌نگاری ادعاها، راه زنده ماندن خرافات در عصر علم تجربی بوده‌است.

تکیه بر قدیمی و باستانی بودن ادعا: اهالی شبه‌علم بر این ادعا تکیه می‌کنند که صدها و بلکه هزاران سال پیش، باور مورد ادعای ایشان رواج داشته و موردتایید بزرگانی بوده‌است و به درست یا غلط از شخصیت‌های قدیمی شهیر یا مورد احترام، برای تایید خود نقل‌قول می‌آورند.[۴][۵]

کار در انزوا: اصحاب شبه‌علم معمولاً در انزوا کار می‌کنند.

طرح کردن قوانین تازه برای طبیعت: اصحاب شبه‌علم برای آنکه یافته‌ها و مشاهده‌های ادعایی خود را توجیه کنند، «قوانین» تازه و بدیعی را برای طبیعت پیشنهاد می‌کنند.[۴][۶]

دیدگاه پزشکان طب سنتی:

زیست‌شناسی امروز:در زیست‌شناسی امروز اعتقاد بر این است که با مطالعه تک تک اجزاء یک موجود زنده و به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد رفتار و عمل‌کرد هر جزء خواهیم توانست رفتار و عمل‌کرد موجود زنده را درک کنیم. آشکار است که این گونه برخورد موجب شده‌است اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد موجودات زنده به دست آوریم. اطلاعاتی در مورد ژنها به دست آورده‌ایم که بسیار با ارزش هستند. به قول زیست‌شناس و زمین‌شناس مشهور فرانسوی آقای رنه دوبوس[پانویس ۱] «زیست شناس‌ها دوست دارند بر روی چیزهایی مطالعه می‌کنند که اصلاً نمی‌توان آنها را موجود زنده به حساب آورد».

بروز مشکل نگرشی:مشکلات زیست‌شناسی امروز هم زمانی شروع می‌شود که می‌خواهد اطلاعات حاصل از مطالعه اجزاء را به عمل‌کرد کل (تمامیت موجود زنده) تعمیم دهد. زیست شناس‌ها با وجود اطلاعات چشمگیری که راجع به اجزاء مختلف بدن دارند هنوز نمی‌توانند جواب بدهند که ما چگونه نفس می‌کشیم، دمای بدنمان را کنترل می‌کنیم، غذایمان را چگونه هضم می‌کنیم، چگونه یک زخم التیام می‌یابد و یا چگونه ذهن‌مان را بر روی موضوعی متمرکز می‌کنیم. 

پزشکی امروز نیز رفتاری مشابه زیست شناسی داشته‌است و هرگز انسان را به عنوان یک مجموعه واحد نشناخته است! برعکس، انسان را به اجزائی تقسیم کرده‌است و متخصصینی تربیت کرده‌است که هر کدام بر روی یکی از این اجزاء تخصص یافته‌است و در مداوا نیز هدف خود را به سلامتی بازگرداندن آن جزء قرار داده‌است بدون آنکه به کل بدن این انسان اهمیت چندانی بدهد. شخصی را برای آسم مداوا می‌کنند و اگر در حین مداوا متوجه افسردگی وی گردند او را به یک متخصص دیگر ارجاع می‌دهند بدون آنکه متوجه باشند که این افسردگی نتیجه مداوای خود آنهاست.

از همین رو پرداختن به جزء و فراموشی کل موجب شده‌است که پزشکی رایج نتواند بیشتر بیماری‌ها را درک کند. حتی از توجیه بسیاری از بیماری‌ها عاجز است و جای تعجب هم نخواهد بود اگر نتواند این بیماری را مداوا کند. بیدادی که بیماری‌های مزمن در نسل امروز می‌کنند و از آن جمله انواع سرطانها، بیماری‌های اتوایمیون[پانویس ۲] همگی درماندگی و ناتوانی بسیار شدید پزشکی رایج را نشان می‌دهدو اینکه راهی که می‌رود به ترکستان است.

در بیماری اتوایمیون، سیستم ایمنی بدن مختل می‌شود و به جای دفاع از بدن شروع به حمله به آن می‌کند. در درمان این بیماریها پزشکی رایج به کلی دچار مشکل است. ریشه تمامی این ناتوانی‌ها در درجه اول دیدگاه اجزانگری است.

بحران دارو:«ژان روستان» زیست شناس معروف فرانسوی و عضو آکادمی پزشکی فرانسه در سال ۱۹۶۲ به همه مردم جهان هشدار داد که امروزه سه خطر بزرگ، بشر را به نیستی تهدید می‌کند و این سه خطر بزرگ عبارتند از: رادیو اکتیویته ناشی از آزمایش‌های اتمی، اشعه ایکس و داروهایی که مصرف عالمگیر پیدا کرده‌اند. ژان روستان خطر سوم را شدیدتر از خطر اول دانست، زیرا عقیده داشت که با اختراع وسایل جدید می‌توان از خطرات رادیواکتیویته و اشعه ایکس بطور قابل ملاحظه‌ای کاست، اما جلوگیری از داروهای مضرّ و یا حداقل بی‌فایده با دشواری‌های زیاد روبرو خواهد شد.[۷]

یک سال بعد پروفسور «ژان هامبورژه[پانویس ۴]» استاد فرانســوی در کتابی تحت عنوان «اندرزهایی به دانشجویان پزشکی» از دروغ‌پردازیهای صنایع داروسازی سخن گفته و در پایان نوشت:

«نه تنها من، بلکه همه مولفان و استادان عقیده دارند که در اثر مصرف داروهای کنونی، فصل تازه‌ای به نام ـ بیماری‌هایی که پزشک مولد آنهاست ـ به نام بیماریها افزوده خواهد شد».[۸]

پروفسور «هری اف. دولینگ[پانویس ۵]» در کمیسیون «طب تجربی و روانشناسی» در یک صد و ششمین جلسه سالانه مجمع پزشکان آمریکایی، ضمن آشکار ساختن اسرار صنایع داروسازی گفت:

«بیشتر نسخه نویسی‌های پزشکان، فقط در اثر تلقین نمایندگان کارخانه‌های داروسازی است نه اطلاعات کافی، و تا مادامی که وضع چنین است و پزشکان کورکورانه به تجویز دارو مبادرت کرده و بیماران مانند خوکچه هندی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و مقصود نهایی سازندگان دارو، پرکردن جیب خویش است، انتظار تغییر وضع را نباید داشت»[۹]

چنین وضع مصیبت‌باری ـ یعنی تجویز دارو بدون دانش کافی ـ در کشورهای جهان سوم بیشتر به چشم می‌خورد. شرکتهای دارویی چند ملیتی، از سال ۱۹۶۰ برای فروش هر چه بیشتر داروهای رنگارنگ و با نامهای مختلف خود به کشورهای جهان سوم، تبلیغات وسیعی را آغاز کرده، و در نتیجه در سال ۱۹۸۰ اعلام شد که هزینه تامین مواد دارویی، نزدیک به نیمی از بودجه بهداشتی کشورهای در حال توسعه را تشکیل می‌دهند.[۱۰]

دکتر جلال مصطفوی در کتاب «بررسی طب سنتی ایران و مقایسه آن با طب کنونی جهان» می‌نویسد:

«متأسفانه تبلیغات بسیار ریشه‌دار درباره فواید بی چون و چرای داروهای رایج آن چنان در ذهن‌ها رخنه و نفوذ کرده که به نظر محال می‌آید که حتی استادان بزرگ پزشکی جهان نیز تصور کنند که عوامل درمانی دیگری بتواند جانشین داروهای کنونی شود. زیرا همان طور که قبلاً گفتیم در ذهن پزشکان، فواید و منافع داروها را خیلی بیش از آنچه که حقیقاً هست و زیان آنها را خیلی کمتر از آنچه که هست جلوه داده‌اند و از این راه یک تعصب خاصی شبیه ایمان مذهبی در پزشکان به وجود آمده‌است و تا هنگامی که این تعصب علمی وجود دارد، کوچکترین امیدی برای رهایی و نجات از خطرات فاحش داروها نمی‌توان داشت.[۱۱]

بر اساس مطالعات «شورای پزشکی کلیساها» در فیلیپین که در سال ۱۹۸۴ انجام شد، برای چهار نوع ناخوشی تقریباً ساده و بسیار شایع یعنی تب، سر درد، گلو درد و اسهال پزشکان دارو درمانی را به «درمان بدون استفاده از دارو» ترجیــح می‌دهند. ۱۵۳ پزشکی که در این تحقیق مورد مراجعه قرار گرفتند، تمامی آنها برای تب، ۹۳ درصد آنان برای سر درد، ۸۸ درصد برای گلو درد و ۷۶ درصد برای اسهال دارو تجویز کردند. علاوه براین، نزدیک به یک چهارم آنان گفتند معمولاً اطلاعات دارویی خود را از طریق بروشورهایی که توسط شرکتهای دارویی به همراه نمونه‌های داروها ارائه می‌شود، دریافت می‌کنند و نتیجاً ترجیح می‌دهند که داروهای جدیدتر و گرانتر را تجویز نمایند.[۱۲]

پروفسور «استانلی آلستد» گفته‌است: هر پزشگ باید در استعمال داروها کاملاً محتاط باشد. زیرا بعضی مشکل‌های شدید دارویی بعد از استعمال چندین ساله آنها به طور ناگهانی آشکار می‌شود. جریان غم انگیز تالیدومید یکی از مواردی بود که این موضوع را به اثبات رسانید. و نیز این اندرز استاد مزبور را باید همواره به خاطر داشت که «شاید درسی که از حادثه ناگوار مصرف تالیدومید گرفته شد این باشد که تا زمانی که داروهای آزمایش شده و قابل اعتماد قدیمی هستند، نباید از داروهای جدیدی که همان خواص فرآروده‌های قدیمی را دارند استفاده نمود و در اوایل حاملکی به هیچ وجه نباید دارویی تجویز شود مگر آنکه کاملاً به مورد باشد».[۱۳]

تحقیقات اخیر داروسازی عمدتاً بر این نقطه تمرکز یافته‌است که هر داروئی را که برای عضو مشخصی تجویز شده‌است، به اندام هدف برساند و به اصطلاح هدف گیری داروها بهتر باشد یعنی داروئی که مثلاً برای کلیه تجویز می‌شود مستقیماً به کلیه برود و.... البته در کتاب قانون ابن سینا(ره) در بحث از داروهای ضد سنگ کلیه شرح چگونگی تنظیم یک نسخه ضد سنگ که چگونه باید دارو به اندام هدف برسد بخوبی توضیح داده شده‌است. این مطلب تازه‌ایی نیست و قرنها قبل دانشمندان طب سنتی آنرا می‌شناخته و به آن عمل می‌کردند.

بارها ادعای موفقیتهای پزشکی رایج در ریشه کنی بیماریهائی مانند وبا، تیفوئید و سلّ که حدود یک صد سال قبل موجب مرگ تعداد بی‌شماری از انسان‌ها می‌گشتند، مطرح شده‌است. زمانی بود که هر خانواده‌ای در انتظار از دست دادن لااقل یکی از فرزندان به دلیل ابتلاء به یکی از بیماریهای فوق‌الذکر بود. لیکن، اینکه ریشه کنی این بیماریها به خاطر پیشرفت پزشکی رایج باشد، گاه زیر سوال رفته‌است. یکی از مطالعات اخیر بر روی تاریخچه بیــماریهای عــفونی توســط مک کیوآن[پانویس ۶] انجام گرفته‌است. نتیجه مطالعات وی نشان می‌دهد که افول و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی در طی دو قرن گذشته به سه دلیل بوده‌است.

این سه دلیل به ترتیب اولویت عبارتند از:

بهبود تغذیه و ترویج فرهنگ تغذیه صحیح در تمام دنیا و خصوصاً کشورهای توسعه یافته.

رعایت بهداشت و دور نگاهداشتن عوامل بیماری زا از محیط و کمک دولت‌ها بدین منظور.

کنترل موالید که منابع موجود خانواده بجای تقسیم شدن بر روی چند بچه، برای تعداد کمتری مصرف می‌شود و نیز والدین وقت بیشتری دارند تا صرف خانواده بکنند.

نتیجه دیگری که مطالعات مک کیوآن نشان می‌داد این بود که پزشکی رایج و فلسفه آن رل چندان مهمی در کنترل و ریشه‌کنی بیماری‌های عفونی نداشته است! واقعیت مهم این است که طبق اسناد موجود، بیماری‌های عفونی واگیر (اپیدمیک) که موجب مرگ تعداد بی‌شماری از انسان‌ها شدند قبل از کشف آنتی بیوتیک و واکسیناسیون و نیز قبل از به بازار آمدن آنها، یا خود ریشه کن شده بودند و یا شــدت خود را از دست داده بودند. یکی دیگر از مطالعات جالبی که توسط روبرت جی. هاگرتی[پانویس ۷] گزارش شده‌است نشان می‌دهد که در مبارزه‌ای که علیه بیماری‌های گوناگونِ مهاجرینِ فقیر به آمریکا انجام گرفته‌است، علی‌رغم بکارگیری بهترین امکانات پزشکی رایج، موفقیت قابل ملاحظه‌ای عاید نشده‌است. نتیجه این که پزشکی رایج به تنهائی توانائی کافی برای تغییر الکوی بیماری ندارد. مهم‌ترین قابلیتی که برای پزشکی می‌توان قائل شد توانائی آن در موارد اورژانس و کمکهای اولیه است.

 

ادعای قیّومیّت بهداشت جامعه از طرف طب جدید:جالب‌تر اینکه با وجود این همه ناتوانی و آسیب رسانی ناشی از فلسفه محدودش، پزشکی رایج خود را قیم مسائل مربوط به بهداری، بهداشت و درمان انسان‌ها می‌داند و هر روش دیگری را که با دیدگاه آنها همساز نباشد رد می‌کند. مثلاً، عطّاری را که می‌تواند با داروهای گیاهی خود (که قدمت علمی و تجربی بیش از چند هزار ساله دارد) که اغلب عوارض جانبی کمتری نیز نسبت به داروهای شیمیائی دارند شارلاتان و اُمُل فرض می‌کند! آن شکسته‌بند تجربی را که دانسته‌هایش را سینه به سینه از نسل‌های قبل فراگرفته‌است و بهتر از اکثر متخصصین ارتوپدی دانشگاه رفته شکسته بندی می‌کند به جرم عدم تحصیل در سیستمِ دیدگاهِ محدودِ پزشکی رایج، رد می‌کند و کار دیگری را غیر علمی! می‌داند.

در پاره‌ایی از موارد پیش می‌آید که این روش‌های به اصطلاح غیر علمی بعد از سال‌ها مخالفت پنهان و آشکار بالاخره توسط دفتر و دستک پزشکی مورد قبول قرار می‌گیرد (مانند طب سوزنی و هومیوپاتی و...) لیکن بلافاصله خود را سردمدار آن روش اعلام می‌کنند و قانونی به تصویب می‌رسانند که اجازه مداوا در آن روشها فقط به پزشکی رایج تفویض شود.

طب سنتی و نگرش آن

طب سنتی، که طب تکمیلی، طب کل نگر، طب جانشین یا طب غیر رسمی هم خوانده می‌شود، انواعی از نظامهای درمانی را در بر می‌گیرد که نقطه اشتراک‌شان اختلاف با طب رسمی (اجزاءنگر) است.

علایم بیماری در طب تکمیلی فاقد آن معنایی هستند که در طب رسمی دارند. اینگونه علایم، نشانه‌هایی فسادانگیز تلقی نمی‌شوند که به محض پیدا شدن باید مورد تهاجم قرار گیرند، بلکه چراغهای راهنمایی شمرده می‌شوند که به وســـیله آنها می‌توان به وجود ناهماهنگی‌ها، آسیب پذیری‌ها و حالت‌های مزاجی بیمار پی‌برد و با استفاده از همین علایم، نحوه بهبودیابی او را دنبال کرد.

در طب تکمیلی، با بیمار به مثابه یک فرد برخورد می‌شود و علاقه چندانی به جنبه‌های آماری و هنجارهای جمعیتی وجود ندارد، بلکه این خود فرد است که موضوع مطالعه طبیب است. مثلاً ضربان ضعیف نبض ممکن است در یک مزاج امری عادی و در نوعی دیگر علامت یک بیماری باشد. سلامتی عبارت است از حد اعلای کارکرد درست دستگاههای بدن و طول عمر یک فرد.

بعلاوه از آنجا که تمامیّت یک فرد موضوع مرکزی معالجه‌است و نه صرف بیماری او، بنابراین هیچ‌گونه دلیل عملی و یا فلسفی مثلاً در جهت جدا پنداری روح و جسم اقامه نمی‌شود. در نتیجه، شیوه زندگی، وضع فکری، خلق و خو، توان، حالت یا ساختار بدن، همه و همه، به همان اندازه نشانه‌های جسمی، در تشخیص بیماری حایز اهمیت است.

شگفت این است که طب جدید نیز، ریشه‌هایش از سرچشمه‌های همین طب سنتی آب می‌خورد که از طریق جالینوس که در قرن دوم پس از میلاد می‌زیست به ما منتقل شده‌است. لیکن طی ۱۵۰ سال اخیر، ـ بخاطر ورود دیدگاه فلسفی دکارتی ـ طب جدید راه خود را بکلّی جدا کرده و به سمت تعریفی از اصول تخصصی (بر خورد خاص با هر بیماری) گام بر داشته‌است. از نظر طب جدید هر خللی در سلامتی شامل مجموعه ویژه‌ایی از علایم است که تحت عنوان بیماری خاصی تعریف می‌شود و درمان دقیق آن به وضعیت خاص همان بیماری بستگی دارد. و این روش، در تقابل آشکار با روشهای طب بقراطی است که عدم سلامت را آسیب پذیری حاصل از عدم توازن درونی فرد می‌دانست و درمان کامل را فقط از طریق باز گردانیدن توازن ـ تعادل بین اخلاط چهارگانه ـ به کمک قابلیت‌های شفایابی خود فرد ممکن می‌ساختند.

شیوه بر خورد تخصصی تنها در قرن گذشته بود که توانست پس از جدالی سخت سلطه خود را بر قرار کند. این جنگ و جدال با شکلی طنزآمیز پایان گرفت و داروهای جدید از همان گیاهان عطّاران به دست آمد. نتایج قابل تامل آسپرین، دیژیتالیس، کینین، و تریاک، سنت گرایان را با اصولشان، اما بدون بیمار تنها گذاشت! نظام‌های سنتی طب در سراسر دنیای نو به طور موثری از دور خارج شدند. گرایش به طب سنتی فقط در دهه ۱۹۶۰ و بیشتر به سبب معلوم شدن این موضوع بود که پزشکی نوین پر هزینه‌است و عوارض جانبی دارد، بوجود آمد. بعلاوه روشن شد که بسیاری از حالت‌های مزمن مانند کمر درد و تصلب شرایین را، که به شیوه زندگی نسبت داده می‌شوند، می‌توان به روشهای ملایم‌تر و یک پارچه‌تر طب تکمیلی واگذار کرد.

 

مردم و طب سنتی

اما چرا مردم نزد متخصصان طب تکمیلی می‌روند؟ به علل اعتقادی؟ به خاطر تبلیغات؟ یا فقط بخاطر آن که از هر دری ناامید باز گشته‌اند؟ در سال ۱۹۸۰ در هلند، بررسی در این زمینه بعمل آمد که نشان داد ۴۰ درصد از بیمارانی که نزد متخصصان طب تکمیلی رفته بودند، قبلاً به علت همان بیماری تحت درمان ناکافی و ناموفق پزشکان طب جدید قرار داشته‌اند. این نظریه، ضمن تحقیقی تحت نظر دولت استرالیا، تایید شد، که نشان داد این احتیاج است، و نه ایمان که مردم را به این درمانگاه‌های غیر رسمی می‌کشاند. اگر موضوع همین باشد، می‌توان انتظار داشت که بیماران اتاقهای انتظار متخصصان طب سنتی، سرخوردگان مداوای طب رسمی باشند.

مطالعاتی که به منظور ارزشیابی طب سنتی صورت گرفته نشان داده‌است که این روش، در معالجه کوتاه مدت بیماری‌هایی که معمولاً به آن می‌پردازد، دست کم به اندازه طب رسمی، موفق بوده‌است. برخی بررسی‌ها نیز نشان داده که طب سنتی، در مهار دراز مدت این حالت‌ها موفقیت بیشتری داشته‌است.

کاربرد صحیح و خردمندانه طب سنتی می‌تواند مانع هدر رفتن بسیاری از منابع مالیِ نهادهای درمانی شود و تخت‌های خالی بیمارستان‌ها را افزایش دهد. پیش از آنکه مداخله خطرناک و به لحاظ درمانی پر هزینه‌ای نیاز باشد، می‌توان با استفاده از روش پیش‌گیری مانع بروز بیماری شد.

بهداشتی نبودن، عرضه داروهای طب سنتی بصورت فله‌ایی و... از موارد دیگری است که طب جدید با دست آویز قرار دادن آنها و به بهانه شیوع بعضی بیماری‌ها از این طریق در مقابل اشاعه طب سنتی ایستادگی کرده‌است.

«امریکایی‌ها شاید ثروتمندترین ملت جهان باشند اما الزاماً سالم‌ترین آنها نیستند.

 

بسیار اتفاق افتاده‌است که هیئت‌های اعزامی از غرب از مشاهده هم‌زیستی انسانها با حیوانات در میان قبایل افریقایی یا جنوب امریکا به هراس افتاده‌اند. این مردم در آبی شست‌وشو می‌کنند و گاهی از آن می‌نوشند که بارها حیوانات در آن ادرار کرده‌اند. و با این وصف سالم و تندرست می‌مانند

بیان این مطالب منجر به این نوع نتیجه‌گیری نمی‌باشد که ما نیز از بهداشت و توسعه روی بگردانیم! و زندگی را به همان حالت بدوی ادامه دهیم. ولی می‌توان پی برد که زندگی سالم در این جهان بستگی زیادی به هماهنگی با نظامات حاکم بر این عرصه دارد تا به بهداشت و شناخت میکروب و باکتری.

«بعنوان مثال: باکتری‌های موجود در روده حیوان و انسان، که اکثراً نه تنها بسیار مفید هستند بلکه وجود آنها بسیار حیاتی است و خوب می‌دانیم که وجود همین باکتری‌ها است که موجب جذب غذا در روده می‌شود و همین زندگی مشترک این باکتری‌ها و سلولهای روده‌است که فرایند جذب غذا را عملی می‌سازد و باز هم در این رابطه هم‌پاس هست که هم روده به زندگی خود ادامه می‌دهد، هم باکتری‌ها و در نهایت هم انسان».

بهتر است بشر همچون گذشته به ادرار و اسهال اخلاط و... و ادامه هم‌پاسی فکر کند تا به کشتن و از بین بردن. چرا که در طول تاریخ طب جدید هم مشاهده شده‌است که هر چه سهم آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماری‌ها افزایش می‌یابد، یا میگرو ارگانیسمها سمج‌تر می‌شوند و یا میگروارگانیسم‌های جدیدی وارد عرصه تحدید حیات بشری می‌گردند! و متعاقباً انسانی که در محیط‌های پاستوریزه زندگی می‌کند در مقابل کوچک‌ترین عاملی بیمار می‌شود.

درمان بیماریها با طب سنتی

در گذشته تمام بیماری ها را با گیاهان درمان می کردند،اکنون نیز چنین علمی وجود دارد و به علم گیاه درمانی مشهور است و ...

 

1-گیاه درمانی (Phytotherapy)

گیاه درمانی یکی از روشهای طب سنتی است .درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی به وسیله گیاهان را "گیاه درمانی" می گویند.یكی از روش های قدیمی جهان، طب گیاهی است. خداوند حكیم درمان همه بیماری ها و دردها را در طبیعت قرار داده است.«طبیعت خادم طبیعت است».

2-ماساژ درمانی (Massage therapy)

ماساژ درمانی یکی دیگر از روشهای طب سنتی است.درمان بیماری های عضلانی، اسكلتی، گوارشی، سردردها، رفع استرس و افسردگی، بهبودی جریان خون و افزایش اكسیژن رسانی به بافت ها و بهبودی ده ها بیماری دیگر از خواص ماساژ درمانی است.

بعضی ماساژهای درمانی عبارتند از: ایروودا، یومیهو، تای ماساژ، ماساژهای آرام بخش و ماساژهای زیبایی.

3-شیاتسو (Shiatsu)

فشردن نقاط حیاتی بدن برای سلامتی، توسط انگشتان دست را "شیاتسو" می گویند.یك تكنیك سالم و مؤثر كه بیشتر پیشگیری كننده است و به عنوان شكلی از فیزیوتراپی برای بیماری های خاص مورداستفاده قرار می گیرد.بیماران انرژی و نیروی ذخیره شده خود را ازاین طریق بدست می آورند و افرادی را كه از استرس، تنش، افسردگی و یا بی خوابی رنج می برند، می توان با این روش درمان كرد.

4-حجامت (Cupping)

حجامت یکی دیگر از روشهای طب سنتی است.در زبان فارسی حجامت به معنی مداوا تعریف شده و یك روش خون گیری است كه برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی بیماری ها انجام می گیرد.حجامت خشك بدون تیغ و خونگیری است و حجامت تر همراه خونگیری است.مردم بر اساس توصیه رسول اكرم(ص) كه می فرمایند:« بهترین عید، دوره حجامت است»، عید خون می گرفتند.حجامت در پیشگیری و درمان بیماری هایی چون آسم، اعتیاد به مواد مخدر، نارسایی هضم غذا، سردردهای میگرنی و اعصاب، چربی خون، غلظت خون و بیماری های پوستی كاربرد دارد.

5-بادكش درمانی (Dry cupping)

بادكش درمانی، ایجاد مكش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است كه حجامت خشك نیز می نامند.انجام بادكش و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج شده ناشی از سكته مغزی و قلبی، باعث بهبودی می شود.در بعضی بیماران انجام بادكش با تركیبی از روغن های مخصوص باید صورت گیرد.

6-زالو درمانی(Leech therapy)

یكی از روش های خون گیری طب سنتی محسوب می شود كه به لحاظ نحوه خون گیری و ماده هیرودین كه توسط زالو به بدن وارد می كند، در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هر زالویی اثر درمانی ندارد. در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد كه موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق تنگ و در نتیجه موجب افزایش خون رسانی و اكسیژن رسانی موضع یا عضو می گردد.

اكنون زالو درمانی در بیماری هایی چون تنگی عروق قلب، پیوند پوست، پیوند اعضاء، واریس، ضایعات پوستی، بیماری های مفاصل، آرتروز، هموروئید، زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی كاربرد دارد.

7-فصد (رگ زدن) (Fasd)

یكی از روش های خون گیری در طب سنتی است. این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی كه در خون رسوب و افزایش پیدا می كند را نیز دفع می كند.فصد در واقع همان رگ زدن است ، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد.كاربردهای مهم فصد عبارتند از:كمردرد سیاتیكی، هموروئید، پاكسازی طبایع غالب، بیماری های گوارشی و... .

8-آب درمانی یا آبزن ها (Hydrotherapy)

یكی از روش های طب سنتی است كه همراه با اسانس های گیاهی یا بدون آنها، كاربرد زیادی برای بهبود رعیشه، ضایعات پوستی، دردهای مفاصل، سیاتیك، نشاط و تقویت بدن، تقویت عضلات و اصلاح منافذ بدن، گرم كردن و افزایش رطوبت بدن دارد.../منبع:tebyan,asriran.com

 

بالاخره طب سنتی خوب است یا نه؟

 

آمارهای جهانی نشان می‌دهد که توجه و گرایش مردم جهان به طب سنتی رو به فزونی است و این روش درمانی کم‌کم جایگاه خود را در کنار طب مدرن تثبیت می‌کند.

4 مهر 1386 با دستور وزیر وقت بهداشت و درمان، طب سنتی در کشورمان صاحب دانشکده و مرکز علمی رسمی شد و در 6 سال گذشته، تعداد دانشکده‌های طب سنتی به عدد 7 رسیده است و دانشجویان نوبت اول این دانشکده‌ها اکنون فارغ‌التحصیل شده‌اند.

با وجود این قدم بزرگ و اساسی چرا هنوز بحث و جدل بر سر طب سنتی باقی است؟

پاسخ به این پرسش را باید در تجویزهای نادرست و گاهی خطرناکی دانست که برخی افراد سودجو و بی‌تجربه انجام می‌دهند و متاسفانه گاهی عوارض این شیوه درمان، خطرهایی جدی برای بیمار ایجاد می‌کند.

یکی از خطرناک‌ترین این موارد را می‌توان در ادعاهای نادرست افراد در مورد درمان قطعی دیابت و بیماری‌های مزمنی از این دست دید که در برخی موارد با حذف کامل داروهای کنترل‌کننده قندخون، عوارضی جدی و حاد را برای بیماران ایجاد می‌کند.

 

آمارهای جهانی نشان می‌دهد که توجه و گرایش مردم جهان به طب سنتی رو به فزونی است و این روش درمانی کم‌کم جایگاه خود را در کنار طب مدرن تثبیت می‌کند.

چه زمانی مردم تمایل به شیوه های طب سنتی دارند؟


نیازهای فردی تعیین کننده تمایل به رویکردهای طب سنتی است. مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به بیماری های مزمن خاص بیشتر از خدمات طب سنتی و مکمل استفاده می کنند. به عنوان مثال یک مطالعه در ایالات متحده نشان داد که بیماران مبتلا به مشکلات اسکلتی تمایل به مراجعه به پزشکان استئوپاتی دارند که شام ۲۳ درصد مراجعات در سطح پزشک خانواده طی یک دوره یک ساله است.


در فرانسه، بیماران مبتلا به مشکلات اسکلتی عضلانی مزمن بیشترین مراجعان به پزشکانی هستند که در کنار طب رایج به خدمات طب سنتی و مکمل نیز توجه دارند. تعداد زیادی از بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس مراجعات مکرر به پزشکان طب مکمل و جایگزین دارند. شیوع استفاده از این خدمات در اسپانیا ۴۱ در کانادا۷۰ و در استرالیا به ۸۲ درصد می رسد.


در چین بر اساس داده های سازمان نظارت ملی بر خدمات طب سنتی و مکمل، پنج علت اول پذیرش در بیمارستان های طب سنتی و مکمل به ترتیب شامل حوادث عروقی، حابجایی دیسک بین مهره ای، بواسیر، عوارض ایسکمیک قلب و فشار خون است.


بر اساس گزارش جمهوری کرده بیشترین مراجعات به بیمارستان های طب سنتی کرده در سال ۲۰۱۱ به ترتیب شامل: مشکلات استخوانی، مفاصل و سیستم عضلانی، سوءهاضمه، استئوآرتریت زانو و اختلالات عصب هفت صورت است.


در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، طب سنتی نقش مهمی در تامین نیازهای مراقبت های بهداشتی اولیه دارد و انوع خاصی از طب سنتی برای مدت طولانی استفاده می شود.

 

دکتر امیر عزیزی، یکی از پزشکان مطرح در امر تلفیق طب سنتی و مدرن و مدرس طب سنتی در دانشکده طب سنتی دانشگاه شیراز در این رابطه می‌گوید: «طب سنتی اگر چه پسوند سنتی دارد، ولی درمانی مدرن است. به هر حال سابقه طولانی طب سنتی همراه با 18 هزار کتاب در این زمینه، این نوع طبابت را در جایگاهی جدی قرار می‌دهد. مدتی این نوع طب کنار گذاشته شده بود، ولی اخیرا این نوع طبابت مورد توجه قرار گرفته و ما در حال حاضر دانشکده طب سنتی داریم و در کنار روش‌های علمی، از تجربه های حکیمان مشهور در دوره‌های آموزشی برای پزشکان استفاده می‌شود.»

 

وی جایگاه طب سنتی را در شناسایی و شروع درمان بسیار برجسته می‌داند و می‌گوید: «در حال حاضر، درصد بالایی از درمان‌ها در کشورهای غربی، دست‌کم شروع‌اش با طب سنتی است و مردم هم رغبت بیشتری به آن پیدا کرده‌اند.»

 

دکتر زهرا دهقان، داروساز و یکی از مدیران معاونت غذا و داروی استان فارس هم اعتقاد دارد، داروهای گیاهی در کنار داروهای شیمیایی قابلیت عرضه گسترده را دارند و اضافه می‌کند: «با توجه به نیازی که در زمینه درمان موثر بیماری‌ها در کشور ما و جهان وجود دارد ضرورت دارد که به همان نسبت که از داروهای شیمیایی استفاده می‌شود، از داروهای گیاهی هم به‌صورت قانونی استفاده شود. یعنی اگر بر فرض زنجبیل به‌عنوان داروی یک بیماری شناخته شده است، به‌صورت رسمی و در فرمت دارویی و فرآوری شده به داروخانه‌ها یا مراکز طب سنتی ارائه شود تا به سهولت و از مجرای درست در اختیار بیماران قرار بگیرد.»

وزارت بهداشت باید فکری به حال عطاری‌هایی بکند که بدون داشتن تحصیلات و مجوز تجویز‌های خطرناک می‌کنند. این کار عطاری‌ها دخالت در امر درمان است و مشکلات جدی‌ای برایشان ایجاد می‌کند

فکری به حال عطاری‌ها کنید!

با وجود اینکه دیگر کمتر کسی نسبت به موثر بودن طب سنتی در درمان یا کنترل برخی از بیماری‌ها تردید دارد و روند آموزش این نوع از درمان نیز با تاسیس دانشکده طب سنتی سمت و سوی قانونی و رسمی به خود گرفته است، هنوز عرصه طب سنتی حامل خطرهایی است و مجراهای گشوده‌ای برای سوء‌استفاده سودجویان وجود دارد.

 

در این زمینه دکتر سجاد رضوی، مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت، دو گروه سوء‌استفاده‌کننده از طب سنتی را این گونه معرفی کرد: «دخالت در امور درمان توسط دو گروه از افراد یعنی غیرپزشکان و خود پزشکان صورت می‌گیرد. در حوزه غیرپزشکان یکی از شایع‌ترین نوع دخالت‌ها بحث طب سنتی است.

در واقع برخی از افراد دوره‌ندیده و بدون دانش پزشکی، اقدام به تشخیص و تجهیز داروهای گیاهی می‌کنند که دیده شده با تجویز غلط، مراجعه افراد به پزشک را به تعویق انداخته‌ و زمانی که مشکل حاد و فرد دچار عارضه می‌شود، به پزشک مراجعه می‌کنند.

گروه دیگر، افرادی هستند که در حوزه طب مکمل کار می‌کنند و با بیان روش‌های درمانی غیراصولی و داروهای ساختگی اقدام به درمان می‌کنند.»

 

دکتر ژیلا نقیبی، از پزشکانی که در زمینه طب سنتی فعالیت دارد، عمده خطرها را از جانب غیرپزشکانی می‌داند که نه از دانش پزشکی مدرن بهره‌ای دارند و نه اطلاع زیادی از طب سنتی دارند ولی آزادانه مشغول به کارند. وی در این زمینه می‌گوید: «به نظر من مشکل از سوی پزشکانی که در زمینه طب سنتی وارد شده‌اند، نیست، وزارت بهداشت باید فکری به حال عطاری‌هایی بکند که بدون داشتن تحصیلات و مجوز تجویز‌های خطرناک می‌کنند. این کار عطاری‌ها دخالت در امر درمان است و مشکلات جدی‌ای برایشان ایجاد می‌کند.»

 

دکتر عزیزی معتقد است: «الان تعداد پزشکانی که بدون دانش و مجوز در این زمینه کار می‌کنند زیاد نیست و فکر نمی‌کنم در این زمینه خطری وجود داشته باشد، چون غالب پزشکانی که طب سنتی را هم قبول دارند و استفاده می‌کنند آموزش‌های لازم را دیده‌اند.»

 

عوارض استفاده نابجا از داروهای گیاهی زیاد است

دکتر زهرا دهقان خطر را از جانب افراد سودجویی می‌داند که از نبود قوانین روشن سوء‌استفاده می‌کنند و با ادعاهای واهی، زیان‌های مادی و درمانی جدی‌ای به بیماران وارد می‌کنند. او در این رابطه می‌گوید: «مشکلی که در حال حاضر در این زمینه وجود دارد، افرادی هستند که بدون داشتن مدرک و تخصص و به صرف ادعای سفر به هند و چین و آموزش گرفتن در آنجا، تجویزهای نادرستی انجام می‌دهند. این تجویز‌های نادرست راهی هم به داروخانه نمی‌یابد و آن فرد مدعی، بیمار را یا مستقیما به عطاری‌ها ارجاع می‌دهد یا با دریافت مبلغی خودش ترکیب‌های مختلف را به بیمار می‌فروشد و این افراد چون به‌صورت علنی و قانونی کارشان را انجام نمی‌دهند، بالطبع کنترل ادعاهایشان یا برخورد با آنها در صورت وقوع عوارض خطرناک برای بیمار، سخت است.»

 

وی عوارض استفاده نابجا از داروهای گیاهی را جدی می‌داند و می‌گوید: «برخلاف آن چیزی که عموما تصور می‌شود، داروهای گیاهی در صورت تجویز نادرست می‌توانند برای بیمار خطرناک باشند و ضروری است وزارت بهداشت توجه گسترده‌ای به این موضوع بکند و از طرفی سریع‌تر راهکارهای قانونی و ضوابط معین و روشنی برای تجویز و استفاده از این داروها بیندیشد و از طرف دیگر، افراد صاحب صلاحیت و دانش در این مورد را -چه پزشک باشند و چه حکیم- به‌صورت قانونی و رسمی معرفی کند.»

برخلاف آن چیزی که عموما تصور می‌شود، داروهای گیاهی در صورت تجویز نادرست می‌توانند برای بیمار خطرناک باشند و ضروری است وزارت بهداشت توجه گسترده‌ای به این موضوع بکند

چه باید کرد؟

دکتر ژیلا نقیبی، ابهام در قوانین را یکی از مشکلات فعلی می‌داند و می‌گوید: «به دلیل اینکه دانشکده طب سنتی چند سالی است تاسیس شده و در حال فعالیت است، قضیه طب سنتی از طرف وزارتخانه بهداشت و درمان پذیرفته شده است، ولی تکلیف عده‌ای که از قبل و بدون تخصص رسمی و با مطالعه‌های فردی، خودشان مشغول درمان بوده‌اند چه می‌شود، چندان روشن نیست. لازم است قوانین در این زمینه روشن و شفاف عمل کنند.»

 

دکتر عزیزی نیز راه‌حل را در روشن شدن قوانین و مقررات همراه استفاده گسترده از حکیمان در دانشکده‌ها و مراکز آموزش طب سنتی می‌داند و می‌گوید: «برخی از عطار‌ها و حکیم‌ها گنجینه‌های درمان این کشورند و باید حتما مورد توجه قرار بگیرند. بخشی از آنها در دانشکده طب سنتی تدریس می‌کنند. مشکل، کسانی هستند که بدون داشتن دانش و تجربه تجویزهایی انجام می‌دهند به همین دلیل نیاز هست تمهیداتی اندیشیده شود تا مجوزهای لازم به افراد صاحب علم و تجربه داده شود تا از افراد شارلاتان یا کلاهبردار تمییز داده شوند.»

 

دکتر احمدعلی‌ آقارفیعی، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات حجامت ایران، علاوه بر ابهام در قوانین، تقویت دانشکده‌های طب سنتی را هم یک راهکار اساسی می‌داند و می‌گوید: «به نظر من تاسیس دانشکده‌های طب سنتی قدم بزرگی در این راه بوده است، ولی الان مشکل ما این است که دانشجوی طب سنتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود به دلیل نبود بیمارستان طب سنتی و کیس‌های پیگیر و بررسی‌های روزانه روی بیمار‌ها و استفاده نکردن از اساتیدی که تجربه زیادی در این امر دارند، توانایی درمانشان کم است. به همین دلیل مراجعه به این متخصصان کم است. ما باید تلفیقی از افراد با تجربه و اساتید خود دانشگاه‌ها داشته باشیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم.»

 

طب سنتی سامان می‌یابد؟

به نظر می‌رسد با توجه به ضرورت‌ ساماندهی و تقویت طب سنتی، متولیان امر باید هرچه زودتر جنبه‌های مختلف این نوع از درمان را شفاف و قانونی کنند تا با گسترده‌شدن اقبال عمومی به این نوع درمان، شاهد گسترش نفوذ سوءاستفاده‌کنندگان در این حوزه نباشیم.

 

ابلاغ هر چه زودتر سند جامع داروهای گیاهی و طب سنتی می‌تواند قدم اول باشد، ولی همچنان ‌باید راه‌حل ساماندهی و تقویت طب سنتی را در تصویری بزرگ‌تر و در ارتباط با تجهیز مراکز علمی مرتبط با این نوع درمان با استفاده از تجربه‌های حکیمان خوشنام جست.

بخش سلامت تبیان

 

با این اوصاف، هر کسی می‌تواند با مقایسه‌ایی منطقی به دست آوردهای هر دو بینش طبی واقف گردد. طب ســـنتی به معنای اخص همان روشی اســت که پیشینیان ما ـ ابن سینا(ره)، رازی(ره) و... ـ دنبال می‌کردند و بر پایه مزاج شناسی استوار بود. تشخیص و معاینه با روش‌های معمول طب جدید و ارائه نسخه‌هایی مشتمل بر گیاهان دارویی! بدون آشنایی کافی و لازم از مزاج بیمار، روش غلط دیگری است که اکثراً در این سال‌ها دنبال می‌شود.

 

منابع

کتاب‌ها

دکتر مسعود ناصری - یک، کوانتوم، عرفان و درمان (تئوری شعور، پزشکی هومیوپاتی). انتشارات اشراقیه، اسفند۱۳۷۵.

دواسمیت، اولین. هنر زندگی. ترجمهٔ آذرده، رضایی، حکیمی. چاپ اول. تهران: نشر خرم، ۱۳۷۰. ۲۸۱.

دکتر جلال مصطفوی - بررسی طب سنتی ایران و مقایسه آن با طب کنونی جهان.

مجلات

استیفن فولدر- مجله پیام یونسکو – مهر ۱۳۶۷.

جورجز مایکز - مجله بهداشت جهان، سال چهارم، شماره سوم.

فارسی:

ابن سینا، حسین. قانون در طب. ترجمهٔ دکتر عبدالرحمن شرفکندی. چاپ چهارم. تهران: انتشارات سروش، ۱۳۷۰.

ارزانی دهلوی، محمد اکبر. میزان الطب. ترجمهٔ هادی نصیری. چاپ اول. قم: انتشارات موسسه فرهنگی سماء، ۱۳۸۰. ۲۷۸. شابک ‎۰-۷-۹۲۴۸۸-۹۶۴.

ارزانی دهلوی، محمد اکبر. مجربات اکبری. چاپ دوم. تهران: چوگان، ۱۳۹۰. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۵۶۸۲-۱۱-۶.

مومن حسینی، محمد. تحفه حکیم مومن. چاپ دوم. تهران: انتشارات مصطفوی، ۱۳۷۳. ۳۷۶.

تامسون، رابرت. درمان طبیعی. ترجمهٔ دکتر محمد حسین راشد محصل، مریم عرفانیان حسینی. چاپ دوم. مشهد: انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۷۸. ۲۶۴. شابک ‎۹۶۴-۶۰۲۳-۹۹-۱.

احمدیه، عبدالله. راز درمان. چاپ چهارم. ۱ جلد. تهران: اقبال، ۱۳۶۸. ۲۸۸.

احمدیه، عبدالله. راز درمان - طبیب خادم طبیعت است. چاپ اول. ۱ جلد. تهران: اقبال، ۱۳۷۷. ۲۷۴. شابک ‎۹۶۴-۴۰۶-۰۳۳-۴.

احمدیه، عبدالله. راز درمان - با طبیعت بر بالین بیمار. چاپ اول. ۱ جلد. تهران: اقبال، ۱۳۸۰. ۳۱۲. شابک ‎۹۶۴-۴۰۶-۱۱۰-۱.

احمدیه، عبدالله. درمان روماتیسم، نقرس و سیاتیک. چاپ سوم. ۱ جلد. تهران: صفی علیشاه، ۱۳۸۱. شابک ‎۹۶۴-۵۶۲۶-۸۶-۲.

زکریای رازی، محمد. الحاوی. ترجمهٔ دکتر سید محمود طباطبایی. چاپ اول. تهران: شرکت داروسازی الحاوی، ۱۳۶۹.

عقیلی خراسانی، محمد حسین. مخزن الادویه. چاپ دوم. تهران: انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی، ۱۳۷۱. ۱۰۳۲.

عقیلی خراسانی، محمد حسین. قرابادین کبیر. چاپ متعدد. تهران: کتابفروشی محمودی، ۱۳۴۹. ۱۳۸۷.

میرحیدر، حسین. معارف گیاهی. ج. ۶. چاپ اول. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۳. ۶۴۷.

میرحیدر، حسین. مبانی علمی غذا درمانی و رژیم غذایی. چاپ اول. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۶. ۴۹۸. شابک ‎۹۶۴-۴۳۰-۴۶۶-۷.

اخوینی بخاری، ابوبکر. هدایة المتعلمین فی الطب. چاپ اول. مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۳۷۱. ۹۱۴.

ابومنصور علی الهروی، موفق‌الدین. الانبیه عن الحقایق الادویه. چاپ اول. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۷۱. ۴۴۲.

زهراوی، ابوالقاسم. التصریف لمن عجز عن التالیف (بخش:ابزارهای جراحی). ترجمهٔ احمد آرام - مهدی محقق. چاپ اول. تهران: موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و موسسه بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی کوالالامپور مالزی، ۱۳۷۴. ۲۷۸.

حکیم میسری. دانشنامه در علم پزشکی. ترجمهٔ دکتر برات زنجانی. چاپ دوم. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۷۳. ۳۲۵.

جرجانی، اسماعیل. ذخیره خوارزمشاهی. تهران: انتشارات انجمن آثار ملی، ۱۳۵۶.

فخر رازی، محمدبن عمربن الحسین البوالفضل. حفظ البدن. ترجمهٔ سید حسین رضوی برقعی. چاپ اول. تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ۱۳۸۹. ۵۸۹. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۴۲۶-۴۵۸-۰.

بغدادی، عبداللطیف. زساله بیماری قند. ترجمهٔ دکتر علی خواجه دهی. چاپ اول. تبریز: ستوده، ۱۳۸۹. ۱۰۵. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۵۰۰۳-۴۶-۸.

سازمان جهانی بهداشت (انگلیسی)

هفته نامه سلامت - مصطفی دهقان

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان 1393ساعت 0:7  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع اول :

چگونه در بحث كار افريني سرمايه لازم را جذب كنيم در سال1392-1393؟

در سالهاي اخير دولت افراد را به كار افريني تشويق ميكند اما به دليل ركود تورمي كه در چند سال اخير داشتيم و بودجه دولتي كمي كه داريم دولت نتوانسته كه به اين افراد كمك چنداني كند به شخصه دوست داشتم شغلي نو يجاد كنم كه هم كار افريني كرده باشم و هم افراد جديدي را به كار جذب كنم اما به دليل انكه بودجه كافي را نداشتم قادر به انجام ان نشدم.

موضوع دوم :

چرا درچند سال اخير اعتماد از بين افراد در كلان شهري مثل تهران كم شده ؟

در شهر هاي بزرگ ا قبيل تهران ميبينيم كه ديگر اعتماد يا از بين مردم از بين رفته و يا بسيار كمرنگ شده و مردم ديگر نسبت به هم بي تفاوت شده اند و اين بسيار ازار دهنده است .

موضوع سوم :

دوستي افراد متاهل با جنس مخالف چه تاثيري بر روابط زناشويي مي گذارد در سنين 22-30 ؟

امروزه با پيشرفت و صنعتي شدن جوامع مشكلات خاص ان هم به وجود امده و يكي از انها روابط نامشروع و روابط پنهاني افراد متاهل با جنس مخالف است كه باعث بسياري از اختلافات و جدايي ها شده و متاسفانه هر روز در حال افزايش است و اين بسيار نگران كننده مي باشد .

موضوع چهارم :

طولاني شدن پروسه اداري در دادگاههاي خانواده استان كرج چه تاثيري بر ذهن و روحيه افراد مي گذارد؟

كاغذ بازي هاي اداري در اداره جات ما بسيار مرسوم است اما اين مشكل در دادگاههاي خانواده معضل بسيار مهمي است چون تاثيرات روحي و رواني شديدي بر افراد ميگذارد و چه بسا بعضي افراد بخاطره طولاني بودن اين مسيله از دادخواست خود كناره گيري و صرف نظر ميكنند و به نوعي حق انها پايمال مي شود

موضوع پنجم:

كمبود اتوبوس در خط تهرانپارس چه تاثيري بر شلوغي ميگذارد؟

من در اين خط در طول هفته تردد زيادي دارم و هميشه به دليل كمبود اتوبوس در اين خط صفهاي طولاني و طويلي تشكيل ميشه و چون مدت زيادي طول ميكشه تا اتوبوس بياد هميشه سر سوار و پياده شده دعواهاي لفظي صورت ميگره و اتوبوسي كه مياد هم در اون جمعيت زيادي هست و تعداد كمي ميتونن سوار اتوبوس بشن.

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 21:35  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1- تاثیر پخش کردن تراکت بر فروش موسسات خصوصی 

تراکت یک برگه تبلیغاتی میباشد که بر اساس نوع فعالیت واحد تجاری متفاوت میباشد تراکت حاوی اطلاعاتی راجب به فعالیت واحد تجاری میباشد که در اختیار استفاده کنندگان قرار میگیرد و استفاده کنندگی با توجه به نیازشان میتوانند از آن واحد خریداری نمایند.

2- نقش یادگیری الکترونیکی در ارتقاء نظام آموزشی دانشگاهی ایران

یادگیری الکترونیکی با استفاده از تکنولوژی برتر و نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات که باعث ایجاد روش جدید آموزشی میگردد فرآیند فراگیری جذابتر، به روزتر و مطابق با آموزش در سطح جهانی قرار میدهد.

3 - عوامل موثر بر طلاق در 2 سال اول زندگی در جوانان 20 تا 25 سال

طلاق عبارت است از انحلال نکاح دایم با شرایط و تشریفات خاص از جانب مرد یا نماینده قانونی او . طلاق مخصوص عقد دایم است و زن منقعطه با انقضاء مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج میشود .

4-تاثیر ورزش صبحگاهی بروی یادگیری دانش اموزان منطقه 4

تربیت بدنی یک پدیده اجتماعی است که با اعلای آن روابط افراد جامعه و سلامت روح و روان آن را تامین میکند و ورزش میتواند باعث نشاط و شادابي ایجاد نماید .

5- تاثیر اعتیاد بر افسردگی جوانان ( پسر) بین 15-30

اعتیاد در مجموع به معنای وابستگی بیش از حد است . اعتیاد به مواد مخدر و الکل نوعی اختلال در سیستم بدن و هورمونها ایجاد میکند که ممکن است فرد از لحاظ جسمانی و روانی سالم نباشد و اعتیاد امروزه بین نوجوانان و جوانان بیشتر دیده میشود .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 19:54  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

واژه کاوی استرس

واژه نامه علوم و فناوری ولمان (1973) فشار روانی را نوعی فشار جسمی یا روانی تعریف می کند که موجب تغییراتی در دستگاه عصبی خود مختار می شود. فشار روانی نوعی وضعیت فشارزا است که مطالبات بی حد و حصر بر فرد تحمیل می کند. بعضی اوقات ممکن است فشار روانی بیش از توان سازگاری موجود زنده باشد. در کتاب فرهنگ روانشناسی، کلمه ی استرس (stress) به معنی فشار روانی، تنیدگی، استرس، فشار هیجانی، تنش، فشار روحی، تکیه (صدا) و فشار به کار رفته است.(خداپرست، 368:1379)

ولی اصطلاح استرس در کتاب فرهنگ جامع روانشناسی روانپزشکی اصطلاحی است که در طب و زیست شناسی به طور گوناگون به کار گرفته شده است: گاهی به معنی یک رویداد یا موقعیتی که تأثیر مضر بر ارگانیسم دارد و گاهی به معنی تنش روانشناختی ناشی از این رویدادها و موقعیت ها است. به مفهوم دقیق هر چیزی که در تمامیت زیست شناختی ارگانیسم اختلال به وجود آورد و شرایطی ایجاد کند که ارگانیسم طبیعتاً از آن پرهیز می کند، استرس شمرده می شود.

استرس ممکن است به صورت محرک های فیزیکی، عفونت و واکنش های آلرژیک و نظایر آن باشد، یا به صورت تغییر کلی در جو اجتماعی – روانی. فرق انها در این است که اولی یک عامل استرس زای فیزیولوژیکی است که از طریق هیپوتالاموس، غده ی فوق کلیوی و سلسه اعصاب سمپاتیک و با ترشح هورمون های مختلف تأثیر می گذارد، دومی نه تنها با قدرت تهدیدی که اصولاً در عامل استرس زا نهفته است، بلکه با کیفیت درک شخص از آن عامل ارتباط دارد(پور افکاری، 45:1383).

از نظر پزشکی، استرس، « میزان استهلاک جسمانی » است (اشتای، 9:2000).

استرس در واقع نوعی اضطراب، فشار روحی، خستگی، نگرانی، وحشت و ترس است. استرس موجب بروز انواع بیماری ها، افسردگی، ناراحتی و رنج می شود( نایک،12:1383).

به عنوان یک پدیده روحی روانی، استرس حالتی است که اکثر ما در زندگی روزانه چه در محیط خانواده و چه در اجتماع و محیط کار آن را تجربه می نماییم و این تجربه، منجر به نتایج گاه مثبت و گاه منفی می گردد(اشتاین، 9:2000).

هانس سلیه استرس را چنین تعریف می کند: « استرس یک پاسخ غیر اختصاصی است که بدن در مقابل درخواست هایی که با آن مواجه می شود از خود نشان می دهد»(هنری لو، 25:1371).

**پیشینه نظری**

در سال 1913 ژاسبر در کتاب خود با عنوان «آسیب شناسی روانی عمومی» بر مفهوم واکنش تأکید می کند. از دیدگاه او، واکنش پاسخی عاطفی در برابر یک حادثه است. تقریباً در همان زمان، آدولف می یر ارتباط مستقیم میان محرک های محیطی و پدیده بیماری را به صورت فرضیه ای فرمول بندی کرد( لو، 9:1371)

در اواسط قرن 19، معنای فشار گسترش بیشتری یافت و تنش بر روی اعضای بدن یا نیروی ذهنی را هم در بر گرفت. متوالیاً دیگر معانی مربوطه به فشار ظهور یافتند اما به نظر می رسید همگی پیرامون معنای اصلی فشار همانند نوعی نیرو گرد آمده اند.

وضع تا سال 1936 لااقل بدین گونه باقی بود. در همان سال پژوهشگر جوانی در دانشگاه مک گیل مقاله ای منتشر ساخت که منتج به متحول گردانیدن درک ما از این بیماری گردید و تعریفی نوین و کاملاً مختلف برای فشار ارائه داد. اگرچه آن پژوهشگر  «دکتر هانس سلیه» ابتدا آگاهانه از به کار بردن استرس یعنی « گرایش تحریک » گرایش پاسخ یا گرایش تداخل عمل و تأثیر متقابل »(والراند،144:1993).

گرایش تحریک : طبق این گرایش، فشار و استرس، یک عامل یا نیروی خارجی است که انسان ها قادر به مقابله و ایستادگی در برابر آن هستند اما سطح مقاومت افراد تفاوت می کند.

گرایش پاسخ : طبق این گرایش، تمرکز بر روی واکنش هایی قرار می گیرد که توسط شخص، نسبت به مقتضیات و تقاضاهای محیطی ایجاد شده است که این پاسخ ممکن است فیزیولوژیکی مثل افزایش ضربان قلب و یا روانی مثل احساس برانگیختگی باشد.

گرایش تداخل عمل و تأثیر متقابل

این گرایش درک استرس را یک مرحله فراتر می برد و این کار با مطالعه دقیق و کامل روابط متقابل میان فرد و محیط پیرامون او انجام می شود و در این گرایش، مردم نقش فعالانه تری به عهده گرفته و نیازها و مقتضیات هر موقعیتی را که در آن قرار می گیرند مورد تأمل قرار داده و توانایی خود را در بر آورده ساختن آن مقتضیات، ارزیابی می نمایند.

منابع پیشینه نظری :

www.SID.IR

http://www.ensani.ir/storage/Files/20120329142127-5022-1.pdf

 

** پیشینه تجربی **

حاجی بابایی (1383) پژوهشی با عنوان شناسایی و اولویت بندی مهم ترین عوامل افزایش استرس مدیران مقطع متوسطه شهر قم انجام داده است. نتایج تحقیق نشان داد که عوامل فرهنگی، اجتماعی ، شخصی بر مردان  و عوامل شغلی بر زنان مهم تریت عوامل استرس هستند. بین متغیرهایی مانند سن، رشته تحصیلی ، جنسیت، نوع مدرسه رابطه ای وجود ندارد اما بین میزان تحصیلات مدیران و سابقه کاری مدیران، تعداد دانش آموزان و معملمان رابطه وجود دارد.

رمضانی نژاد (1380) در پژوهشی با عنوان ، بررسی و مقایسه رفتار حمایتی مدیر، عوامل نگهدارنده شغل و عوامل استرس زای شغلی مربیان تربیت بدنی و ورزش دانشگاههای دولتی کشور به این نتیجه رسید که مربیان زن بیشتر از مربیان مرد در معرض عوامل استرس زای شغلی قرار دارند.

احمدی (1374) در پژوهشی با عنوان منابع استرس مدیران آموزشی و مقایسه آن در بین زنان و مردان به این نتایج رسید که نقش های چندگانه مدیران ، عدم روابط اجتماعی مطلوب در محل کار، شرایط و ماهیت کار و مشکلات مادی مدیران مرد استرس و فشار روانی بیشتری نسبت به مدیران زن داشته و همچنین بیشترین عامل استرس زا برای مدیران زن نقش های چندگانه بوده است.

هولمز و راهه در سال 1968 تصمیم گرفتند موقعیت های استرس آفرین را برای انسان بعنوان یک حادثه ای که سبب نوعی دگرگونی کلی در زندگی می گردد مطرح سازند. این تعریف به سرعت مورد پذیرش محافل علمی قرار گرفت و حوادثی چون ازدواج ، تولد و مرگ و غیره مورد توجه و اساس بسیاری از پژوهش های گسترده در زمینه نقش حوادث زندگی بعنوان علائم خطر برای بروز بیماری های بدنی یا اختلالات روانی گردید (کامرون، 2005،124)

** نظرم در ارتباط با پیشینه نظری و نظر دکتر هانس سلیه : در گرایش تحریک طبیعتا استرس یک عامل خارجی بوده که بر رفتار فرد تاثیر میگذارد ولی همه انسان ها توان مقابله و رویارویی با آن را ندارند. و اکثرا در هنگام پاسخ علائم فیزیولوژیکی و روانی با هم بروز پیدا میکنند...

و همچنین در ارتباط با پیشینه تجربی آقای حاجی بابایی نظرم متفاوت از ایشان بوده، من فکر میکنم همه عوامل از جمله فرهنگی ، اجتماعی و شخصی هم بر زن و هم بر مرد تاثیرگذار است. به نوعی جنسیت در این زمینه تاثیرگزار نیست. چه بسا در جامعه ما زنان بیشتر در معرض استرس در محل کار هستند.

و با نظر آقای رمضانی نژاد موافقم. چون مردان در رشته هایی نظیر تربیت بدنی بهتر می توانند ایفای نقش کنند. در نتیجه حمایت مدیران از جنس مذکر بیشتر بوده و زنان در معرض استرس خواهند بود.

منبع :

http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/4012913900904.pdf

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 19:25  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه ها
تاثیر ویژگی های شخصیتی بر وضعیت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه ارشاد دماوند ورودی89 به بعد  
پیشینه نظری  :
نظریه گوردون آلپورت
در سال 1936، گوردون آلپورت، روان‌شناس، متوجه شد که تنها در یک فرهنگ لغات انگلیسی، بیش از 4000 واژه برای توصیف ویژگی‌های مختلف شخصیت وجود دارد. او این ویژگی‌ها را در سه سطح رده‌بندی نمود:
 ویژگی‌های اصلی: ویژگی‌هایی که بر کلّ زندگی فرد غالب است، تا جایی که آن شخص معمولاً به خاطر این ویژگی‌ها شناخته می‌شود. در واقع، شنیدن نام فرد، این ویژگی‌ها را به ذهن شنونده متبادر می‌‌کند.به نظر آلپورت، ویژگی‌های اصلی نادرند و در طول زندگی ساخته می‌شوند.                 ویژگی‌های مرکزی: خصیصه‌های عمومی که پایه‌های اصلی شخصیت را شکل می‌دهند. این ویژگی‌های مرکزی، هر چند به نفوذ و اقتدار ویژگی‌های اصلی نیستند، امّا خصیصه‌های عمده‌ای هستند که ممکن است برای توصیف یک فرد دیگر به کار آیند. عبارت‌هایی چون هوشمند، امین، کمرو و مضطرب نمونه‌هایی از ویژگی‌های مرکزی هستند.
 ویژگی‌های ثانویه: ویژگی‌هایی که گاهی به نگرش‌ها یا اولویت‌ها مربوطند و غالباً تنها در وضعیت‌های خاص یا تحت شرایط خاص پدیدار می‌شوند. به عنوان نمونه می‌توان به مضطرب شدن به هنگام صحبت در میان جمع یا بی‌صبری در هنگام انتظار در صف اشاره کرد.

پرسشنامه 16 عامل شخصیت ریموند کاتل
ریموند کاتل، یکی از نظریه‌پردازان ویژگی‌های شخصیت، تعداد ویژگی‌های اصلی شخصیت را از بیش از 4000 مورد که در لیست اولیه آلپورت وجود داشت به 171 مورد تقلیل داد. او این کار را عمدتاً از طریق حذف ویژگی‌های غیرمتداول و ترکیب خصوصیات مشترک انجام داد. کاتل سپس نمونه بزرگی از افراد را برای این 171 ویژگی مختلف مورد ارزیابی قرار داد. وی آنگاه با استفاده از یک روش آماری به نام «تحلیل عوامل» ، ویژگی‌های نزدیک به هم را معین کرد و سرانجام لیست خود را به تنها 16 ویژگی شخصیت کاهش داد. به گفته کاتل، این 16 ویژگی، منبع و منشاء شخصیت تمام انسان‌ها می‌باشند. او همچنین یکی از پرکاربردترین آزمون‌های ارزیابی شخصیت به نام پرسشنامه 16  را طراحی کرد.

سه بعد شخصیت آیزنک
هانس آیزنک، روان‌شناس انگلیسی، مدلی برای شخصیت، بر پایه تنها سه ویژگی عمومی بنا کرد
1. درون‌گرایی/برون‌گرایی
درون‌گرایی مستلزم جهت‌دهی توجه و تمرکز بر روی تجربیات درونی است در حالی که برون‌گرایی به تمرکز و توجه بر سایر مردم و محیط ارتباط دارد. بنابراین، یک فرد درون‌گرا معمولاً فردی ساکت و خوددار است و یک فرد برون‌گرا بیشتر خونگرم و اجتماعی.
2. تهییج‌پذیری/پایداری هیجانی
این بعد از نظریه ویژگی‌های شخصیت آیزنک به دمدمی مزاجی در مقابل خونسردی و آرامی مربوط است. فرد تهییج‌پذیر، زود ناراحت یاهیجان‌زده می‌شود در حالی که منظور از پایداری هیجانی یعنی از نظر هیجانی، ثابت و یکنواخت باقی ماندن.
3. روان‌پریشی‌گرایی
آیزنک بعداً پس از مطالعه افرادی که از بیماری روانی رنج می‌بردند، بعد دیگری از شخصیت را به نظریه خود افزود. او این بعد را روان‌پریشی‌گرایی نامید. کسانی که این ویژگی در آن‌ها برجسته است در برخورد با واقعیت‌ها مشکل دارند و معمولاً جامعه‌ستیز، مخالف، غیرهمدل و عوام فریب هستند.

نظریه پنج عامل شخصیت
نظریه‌های کاتل و آیزنک موضوع پژوهش‌های بسیاری قرار گرفته است و برخی از نظریه‌پردازان عقیده دارند که کاتل بر روی تعداد زیادی ویژگی تمرکز کرده است و آیزنک بر روی تعداد کمی. در نتیجه، یک نظریه جدید ویژگی‌های شخصیت به نام نظریه پنج عامل شکل گرفت. این مدل پنج عامل شخصیت نشانگر پنج ویژگی اصلی است که در تعامل با یکدیگر، شخصیت انسان را شکل می‌دهند.
  برون‌گرایی
 خوشایندی (مقبولیت)
 وظیفه‌شناسی (وجدان)
 تهییج‌پذیری
 آزاداندیشی

نظریه ویژگی‌های شخصیت یکی از مهم‌ترین محدوده‌های نظری در مطالعه شخصیت است. براساس این نظریه، شخصیت افراد از خصوصیات وصفات زیادی تشکیل شده است.
نظریه ویژگی‌های شخصیت بر تفاوت‌های بین افراد تمرکز دارد. ترکیب و تعامل ویژگی‌های مختلف است که شخصیت یک فرد را تشکیل می‌دهد و این برای هر شخص، یگانه و منحصر به فرد است.من بر اساس این نظریه ها گروهی از ویژگی شخصیت افراد را به طور جداگانه بررسی میکنم

ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار
منبع

"Trait Theory of Personality ", Kendra Van Wagner,
http://psychology.about.com
پیشینه تجربی:
نشريه مركز تحقيقات مراقبتهاي پرستاري دانشگاه علوم پزشكي تهران (نشریه پرستاری ایران)
  دوره ٢٥ ، شماره ٧٥ ، ارديبهشت ماه ١٣٩١    نشریه ای مرتبط با موضوع پژوهش من تحت عنوان
ارتباط صفات شخصیت و انگیزش تحصیلی در دانشجویان پرستاررا مورد بررسی قرار داده است.
طبق این نشریه انگيزش تحصيلي در كسب دانش و مهار ت هاي علمي نقش مهمي دارد, در گستره موفقيت آموزشي، نقش شخصيت فراتر از هوش است.
ويژگي هاي فردي دانشجويان ازعوامل مهم تاثير گذار در رشد و توسعه تفكر انتقادي آنان است.(5)
اين ويژگي ها كه هر فرد در نتيجه رويارويي باموقعيت هاي گوناگون و افراد مختلف به آن مجهز است
ساختار رواني و صفات شخصيتي است.این ساختار رواني نه تنها تحت تاثير عوامل مختلفي مانند خانواده،اجتماع، گروه همسالان و غيره قرار دارد، بلكه عواملي چون انگيزش، پيشرفت، موفقيت و...را تحت تاثیر قرار می دهد
پس مي توان گفت يكي از مهم ترين عوامل موثر بر پيشرفت تحصيلي، ويژگي هاي رواني افراداست.
انگيزش تحصيلي تنها پيامد هوش فردي ياامكانات سخت افزاري موجود در محيط نيست، بلكه جنبه هاي روان شناختي افراد مانند صفات شخصيت وسبك هاي يادگيري نيز نقش مهمي دارند(8)و حتی درگستره موفقيت آموزشي نقش صفات شخصيت فراتر ازهوش است.(9)
در برخي مطالعات مانند:
هRobins وNoftlen مطالعه به اين نتيجه رسيدند كه منظم بودن، سخت كوشي، پشتكار، پيشرفت مداري
و دقت مي تواند حتي در افرادي كه از بهره هوشي پاييني برخوردارند پيش بيني كننده مثبتي براي وضعيت تحصيلي انان به شمار اید.
Furnham و Premuzic بر روي دانشجويان دانشگاه بريتانيادر سال2003 اين رابطه را معنادار ارزيابي
كردند و تبيين نمودند كه چون افراد داراي سطوح بالاي پذيرشند نه تنها فاقد ويژگي هاي ستيزه جويي،
شکاکیت و رقابت جويي هستند، بلكه تمايل دارند به ديگران كمك كنند و باور دارند كه ديگران هم به آنها
کمک می کنند و با تمركز بالا و تفكر منطقي عملكرد بالايي نشان می دهند.5) Hasanpour M, Oskouie F, Salsali M. [Critical Thinking in Nursing Education]. IJN
2005;41:7-17.Persian
8)Busato VV, Prins FJ, Elshout JJ, Hamaker C. Intellectual ability, learning style,
personality, achievement motivation and academic success of psychology students in higher
education. Pers Individ dif. 2000;29(6):1057-68.
9)Sánchez MM, Rejano EI, Rodríguez YT. Personality and academic productivity in the
university student. Soc Behav Pers 2001;29(3):299-305.
من نظریه فوق را قبول دارم و من هم در این پژوهش می خواهم برای افرادی که تنها هوش را دلیلی بر پیشرفت تحصیلی افراد می دانند روشن کنم که شخصیت هر یک از افراد می تواند در پیشرفت تحصیلی انان نقش داشته باشد,این نظریه بیشتر روی 5 صفت نسبتاً پايدارشخصيتي مرتبط با اين انگيزش شامل پذيرش، وظيفه شناسي، برون گرايي، سازگاري و روان رنجورخويي را مورد بررسی قرار داده است, من می خواهم عواملی دیگر مانند اضطراب,استرس,عزت نفس,میزان تمرکز و... را هم مورد مطالعه قرار دهم.
به نظر مي رسد بررسي ابعاد رواني دانشجويان از نظر همخواني شخصيت آنان بارشته تحصيلي هم مي تواند در انگيزش و پيشرفت تحصيلي دانشجويان  موثر باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 18:59  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه نظری

 • نظریه سارا مک لين: علت مشكلات روحي فرزندان طلاق، جدايي والدين يا زندگي كردن آنها با يكي از والدين نيست، بلكه تشنج‌ها و درگيري‌هاي خانوادگي و اختلافات والدين پيش از جدا شدن، باعث بر هم خوردن آرامش ذهني آنها مي‌شود و به دنبال خود معضلات رفتاري را به همراه مي‌آورد. وي معتقد است جدايي به تنهايي آسيبي به هيچ يك از افراد خانواده وارد نمي‌كند بلكه مشكلات پيش از آن و عواملي كه موجب رسيدن خانواده به نقطه پايان مي‌شود، موجب ايجاد مشكل در روح و روان كودك و حتي والدين خواهد شد. جوزف هوپر، پژوهشگر مسائل خانواده مي‌گويد: زماني بقاي يك زندگي خانوادگي براي كودك مفيد است كه درگيري‌ها و مشكلات اعتقادي  و سليقه‌اي والدين محسوس نباشد، زيرا در غير اين صورت دوام يك زندگي نه تنها به سود كودك نيست بلكه باعث تشديد تشويش‌هاي ذهني و مشكلات روحي او مي‌شود.

پیشینه تجربی

 • مرکز تحقیقات دانشگاه پنسيلوانيا اعلام کرد آمار نشان مي‌دهد هفتاد درصد از كل طلاق‌هاي صورت گرفته در ايالت متحده آمريكا مربوط به زوج‌هايي بوده كه با يك دوره مشاوره كوتاه و حتي با تفكر و همدلي بيشتر، قادر به ادامه زندگي بوده‌اند و بدون ترديد اين شرايط براي فرزندان مناسب‌تر است.

 

 • طبق پژوهشات روانشناختی که  در بهار 1390 در سنندج باهدف بررسي و مقايسه ميزان پرخاشگري كودكان پیش دبستانی طلاق و عادي (حجم نمونه=40 نفر) انجام شده بود نشان داد كه ميزان پرخاشگري كودكان طلاق بيشتر از ميزان پرخاشگري كودكان عادي بود وتفاوت ميان دو گروه از نظر آماري معنادار بود. بين ميزان پرخاشگري كودكان طلاقي كه نزد پدر خود زندگي مي كردند وكودكان طلاقي كه نزد مادرخود زندگي مي كردند، تفاوتي وجود نداشت.
 • طبق پژوهش روانشناسی و بالینی که در پاییز 1388 در اصفهان با هدف بررسي اثربخشي كتاب درماني گروهي بر اضطراب جدايي و افسردگي در كودكان والدين طلاق گرفته(حجم نمونه=30نفر) ،انجام گرفت، نشان داد اثر كتاب درماني گروهي بر نمرات افسردگي و اضطراب جدايي كودكان والدين طلاق گرفته معنادار بود . علاوه بر اين اثر كتاب درماني گروهي برنمرات پيگيري افسردگي كودكان والدين طلاق گرفته معنادار به دست آمد.

 

در این تحقیق از میزان تاثیر پرخاشگری و افسردگی و اضطراب کودکان طلاق آمده در پیشینه استفاده میشود. و از راه حل های پیشنهادی جهت کاهش این میزان برای بهبود کودکان پیش دبستانی طلاق بکاربرده میشود ،همچنین سعی میشود راه های درمان و  پیشگیری دیگری نیز علاوه بر موارد بالا ارائه شود.

منابع:

http://sharefy.blogfa.com

http://darvishtaher.blogfa.com

http://www.zibaweb.com

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 17:41  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

اصلاحیه 1.بررسی تاثیر انگیزش بر مدیریت عملکرد در شهر تهران در سال 90 چون عملکرد کارکنان با بهره وری سازمان و ارتقای رتبه در سطح جهانی کاملا مرتبط بوده و روی هم تاثیر دارد لذا باید عوامل موثر بر آن را بررسی کرد که یکی از این عوامل موثر انگیزش می باشد. 2.تاثیر تنوع محصول بر روی فروش آن در شرکت دلپذیر در سال 92: چون سوداوری و میزان فروش برای مدیران مهم است و لازمه حیات یک سازمان می باشد لازم است عوامل موثر بر آن بررسی گردد.یکی از این عوامل موثر تنوع محصول است که برای مصرف کنندگان جذابیت دارد لذا باید تاثیر تنوع محصول بر میزان فروش مورد پژوهش قرار گیرد و نتیجه آن در اختیار مدیران قرار گیرد تا به بهبود میزان فروش در سازمان کمک نماید. 3.تاثیر فیلم های ماهواره ای بر خانواده های غرب تهران در یک دهه گذشته: چون تعداد افراد ماهواره بین رو به افزایش است و افراد بخش زیادی از ساعات روزانه خود را برای دیدن برنامه های ماهواره ای سپری می کنند ضروری است اثرات تماشای برنامه های آن بررسی گردد. 4.تاثیر شبکه های اجتماعی بر تحصیلات دانشجویان دانشگاه ارشاد دماوند در سال 92: چون این شبکه ها گسترش یافته و استفاده از آن در بین جوانان رایج شده و افراد بخش زیادی از زمان خود را برای استفاده از این شبکه ها می گذرانند و نوعی اعتیاد در بین افراد ایجاد شده لازم است تاثیرات مثبت و منفی آن ها برروی تحصیلات دانشجویان بررسی گردد و آگاهی ها و هشدار های لازم به استفاده کنندگان ان داده شود تا از آثار مخرب آن جلوگیری گردد. 5.تاثیر نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان منطقه 15 شهر تهران: نیاز به مدیریت و رهبری در همه زمینه های فعالیت اجتماعی امری محسوس و حیاتی است.منابع انسانی و مادی عظیم بدون هدایت و رهبری لایق به زودی رو به نابودی می رود لذا لازم است تاثیرات مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان بررسی گردد. اصلاحیه: تاثیر شبکه های اجتماعی بر تحصیلات دانشجویان دانشگاه ارشاد دماوند در سال 92: هدف: چون این شبکه ها گسترش یافته و استفاده از آنها در بین جوانان رایج شده و افراد بخش زیادی از زمان خود را برای استفاده از این شبکه ها میگذرانند لذا هدف از این تحقیق آشکار کردن تاثیرات استفاده از شبکه های اجتماعی بر روی روند تحصیلی دانشجویان و ارایه نتایج حاصل از آن می باشد. ضرورت:ضرورت انجام این تحقیق این است که چون استفاده از شبکه های اجتماعی رایج شده باید معایب و مزایای آن بررسی گردد و این آگاهی به دانشجویان داده شود که آیا استفاده از این شبکه ها برای پیشرفت تحصیلی آنها مناسب است یا خیر؟ 1.ایا بین استفاده از شبکه های اجتماعی و تحصیل دانشجویان رابطه وجود دارد؟ 2.ایا تاثیر شبکه های اجتماعی در رشته های مختلف یکسان است؟ 3.استفاده از شبکه های اجتماعی چه تاثیری بر تحصیل دانشجویان دارد؟ 4.کدام یک از شبکه ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و تاثیر بیشتری بر تحصیل دانشجویان دارد؟ 5.آیا تاثیر شبکه های اجتماعی بین دانشجویان دختر و پسر متفاوت است؟ تاثیر نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش اموزان منطقه 15 شهر تهران: بیان مسأله:شناخت و به کار گیری مبانی علمی سبکهای مدیریتی از ضروریات مهم و حیاتی در نظام آموزش و پرورش می باشد.که لازم است اثرات مثبت ویا منفی هر کدام از سبکهای شناخته شود تا شیوه های موثر ترغیب و شیوه های نا مناسب کنار گذارده شوند.در واقع برای سنجش میزان موفقیت یک مدرسه و یا یک مجتمع آموزشی و یا حتی میزان پیشرفت تحصیلی دانش آموزان به بررسی نحوه مدیریت در آن سازمان می پردازند.لذا در این تحقیق سعی خواهد شد (رابطه بین نوع مدیریت مدیران آموزشی مدارس راهنمایی و پیشرفت تحصیلی دانش اموزان)بررسی شود. هدف از این تحقیق بررسی و مطالعه بین نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می باشد تا از این طریق روشن شود که چه نوع مدیریت اموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان موثر است تا به دست اندر کاران با توجه به جنبه های مختلف پیشنهاد های لازم جهت اعمال نوع مدیریت در مدارس را ارایه دهند. هدف دیگر این تحقیق استفاده کاربردی و عملی است که موقعیت شیوه های مدیران آموزش مدارس مورد نظر بررسی و تجزیه و تحلیل نموده و از یافته های بدست امده در جهت ترویج سبکهای اثر بخش و نهی سبکهای غیر اثر بخش استفاده نماید. ضرورت: چیزی که امروز به آن آموزش و پرورش گفته می شود حتی در بهترین مدارس و دانشگاههای ما به طور یأس آوری نا به هنگام و بی مورد است.والدین محصلین از آموزش و پرورش انتظار دارند که بچه هایشان را برای زندگی در آینده آماده سازد.آموزگاران هشدار می دهند که بی بهره شدن از آموزش و پرورش مناسب شانس و اقبال بچه ها را در دنیای آینده تباه می کند.مدرسه های ما بجای آنکه به جامعه جدیدی که در حال پیدایش است چشم داشته باشند به یک سیستم در حال مرگ واپسین می نگرد و همه تواناییشان در این جهت بکار گرفته میشود تا انسانهایی شبیه ابزار درست کنند و تحویل دهند انسانهایی که بتوانند در سیستم مختصری که قبل از خودشان خواهند مرد به زندگی ادامه دهند.لذا لازم و ضروری است تا نوع مدیریت آموزشی مؤثر بر پیشرفت تحصیلی دانش اموزان مشخص گردد و به اطلاع مدیران اموزشی در تمام سطوح از جمله دبیران آموزگاران و مدیران مدارس قرار گیرد تا استفاده از انان منجر به بهبود روند آموزشی گردد. 1.ایا رابطه ای بین نوع مدیریت آموزشی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان وجود دارد؟ 2.آیا بین سبک مدیریت رابطه مدار مدیران آموزشی با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان رابطه وجود دارد؟ 3.ایا مدیران مدارس به حضور در محل کار و اجرای مقررات اداری از طرف دبیران تاکید دارند؟ 4.ایا مدیران مدارس الویت نیروی انسانی را مورد توجه قرار داده و برای حفظ رابطه دوستانه در محیط کاری تلاش می کنند؟ 5.آیا بین سبک مدیریت کار مدار مدیران آموزشی با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان رابطه وجود دارد؟ پیشینه ها: طبق کتاب مدیریت رفتار سازمانی نوشته پال هرسی و کنت بلاز چارد سبک رهبری یک فرد عبارتست از (الگوی رفتاری که مدیر هنگام هدایت کردن فعالیتهای دیگران از خود نشان میدهد. طبق کتاب اندازه گیری و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی علی اکبر سیف پیشرفت تحصیلی:اصطلاحی به معنای موفقیت در کسب معلومات یا مهارتهای اکتسابی عمومی یا خصوصی در موضوعهای درسی است که معمولا بوسیله آرمانهای میزان شده و آزمونهای معلم ساخته اندازه گیری می شود. وظیفه اساسی مدیریت آموزشی کمک به فراهم اوردن زمینه ها و شرایط مناسب کار برای معلمین و دانش آموزان و تحقق هدفهای آموزشی و پیشبرد مؤثر آموزش و یادگیری و در نتیجه پیشرفت امور آموزشی است. اگر مدیران مدارس بخواهند شرایط مناسب تحصیل و رشد دانش آموزان را فراهم آورند تا آنجا که امکان دارد باید ایجاد توسعه و گسترش روابط حسنه بین معلمین؛هدفهای سازمان را از طریق رضایت مسندی معلمان بوجود آورند.یک مدیر به وجود آورنده جو مدرسه است.ارزشها و اعتقادات و اقدامات مدیر بر رفتار دیگران اثر می گذارد. اما در میان مدیران آموزشی به عنوان اداره کنندگان یا مسژلین سازمانها و واحدهای آموزشی عوامل اصلی و تعیین کننده آماده سازی و تأمین نیروی انسانی دیگر نهادهای تولیدی و خدماتی در جامعه هستند که نقش اساسی و حیاتی در رشد و توسعه جامعه ایفا می کنند،چرا که مدیران آموزشی لایق و آگاه قادرند با بهره گیری از تواناییهای ذاتی،دانش تخصصی و تجربیات شغلی اهداف سازمان را با صرف منابع کمتر و کیفیت بهتر تحقق بخشند و اثر بخشی و کارایی سازمان را ارتقا دهند.(علی شیرازیفمدیریت آموزشی،مشهد،انتشارات جهاد دانشگاهی1373 ص 32
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 16:42  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 

پیشینه نظری :

( آزبورن 1939 ) : ایده پردازی گروهی یعنی جمع آوری تعداد زیادی ایده از افراد در گروه و بهترین راه حل برای داشتن ایده خوب آن است که ایده های زیادی داشته باشیم ، این روش بر اساس عادات تفکر خلاق انفرادی پایه ریزی شده است که شبکه ای از تفکر را ایجاد می کند و مزیت دیگر آن عدم تصمیم گیری سریع در مدت زمان کوتاه ایده هاست .در این روش افرادعلاوه بر پرورش ایده خودشان ،دیگران را نیز در بهبود ایده شان یاری می دهند و یا ایده ها را برای رسیدن به ایده ای بهتر ترکیب می کنند ..

(گارت لوئیس 2005): دستیابی به خلاقیت مساله ای است که کلیه ی جنبه های سازمان را از فرهنگ تا ساختار و سیستم ، محصولات و خدمات آن تحت تاثیر قرار می دهد خلاقیت یا فقدان آن مشکلی مجرد نیست که بتوان به طور جداگانه بررسی و به آسانی به آن سامان داد.بلکه چیزی است که در سازمان ها به نحوی پویا ، ماهرانه و پیچیده عمل می کند و برای ایجاد خلاقیت ذر سازمان باید به موارد زیر توجه کرد : 1-کار گروهی و همکاری موثر 2-پرورش تخصصی 3-روحیه و انگیزه 4-کار و سبک مدیریت

(مطهری 1372):خلاقیت میلی ذاتی است که در وجود انسان به ودیعه نهاده شده و انسان مظهر خلاقیت الهی است و صنعت ،جوامع بشری را بر این داشته تا با نگرشی جدید به دارایی های غی عینی در صدد افزایش توانایی های خود برای همگامی با این تغییرات باشد.امروزه بی حرکتی و سکون چه در سازمان و چه در کشور باعث نابودی می شود . کلیدی ترین مساله در جامعه ما و تمام جوامع  در حال توسعه خلاقیت است و به  بکارگیری این استعداد ویژه بشری تاکید شده است .

(abtahi 2007) :با توجه به اهمیت روزافزون نیروی انسانی در سازمان به عنوان یک سرمایه باارزش سازمانی و لزوم کسب توانمندیهای لازم برای بهتر انجام دادن شیوه های عملکرد در سازمان، لازم است که در جهت بروز استعدادهای بالقوه خود در سازمان شرایطی را فراهم کرد تا شیوه های نو و بدیع بیافرینند و روشهای کاراتر و با بهره وری بیشتر ایجاد کنند. پایداری و تداوم فعالیت سازمانها در گرو ایجاد مزیت رقابتی نسبی قرار گرفته است؛ برای دستیابی به به این مزیت نسبی بایستی در مقایسه با رقبا بتوان محصولات و خدمات با کیفیت تر را با قیمت های قابل رقابت تولید و ارائه نمود و با خلاقیت و نوآوری به دامنه محصولات و خدمات افزود تا از این رهگذر رضایت مندی مشتریان حاصل شود.بر پایه این فرض اساسی، اعتقاد بر آن است که خلاقیت زمانی تحقق می یابد که سازمانها از نیروهای انسانی با دانش، با انگیزه و در یک کلام توانمند برخوردار باشند .

کانگر و کاننگو (1988): معتقد بودند ریشه مفهوم توانمندسازی یعنی قدرت و کنترل، باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

پیترز و همکارانش (2002): در تعریفی جامع توانمندسازی را شامل هفت بعد اساسی شامل: اختیار، تصمیم گیری، اطلاعات، استقلال، خلاقیت و نوآوری، دانش و مهارت و مسئولیت قلمداد کرده اند (petter et al; 2002) .

(geisler 2005): توانمندسازی به معنای تزریق نیرو در کارکنان است. سازمانها باید احساس نیروی شخصی کارکنان را تقویت نمایند .  توانمندسازی با عواملی از قبیل تفویض اختیار، غنی سازی شغل و مشارکت کارکنان رابطه دارد. توانمندشدن باعث می شود که هر یک از کارکنان کاری را که انتخاب کرده اند و یا به آنها واگذار شده است، بدون نظارت و کنترل دیگران بنحو شایسته ای به انجام برسانند

(Harley; 2006:100): توانمندشدن یعنی متمایل شدن به تجربه خودکنترلی، به خود اهمیت دادن و احساس داشتن آزادی؛ توانمندسازی موجب کاهش بیماری، کاهش غیبت، کاهش نقل و انتقال و کاهش فشار عصبی می شود   

نتیجه گیری از نظرات ارائه شده در این تحقیق :
تعاریف ارائه شده ما را به این حقیقت رهنمون می‌سازد که اگر مفهوم تواناسازي بدرستي درک گردد و با ايده بهبود مستمر در عملکرد کلي سازمان مرتبط شود بيشترين بهره برداري از منابع فکري عرضه شده را ایجاد خواهد نمود.

پیشینه تجربی :

(رابرت اپستین 1996 ):رابرت اپستین در سال 1996 رابطه ی خلاقیت گروهی و تاثیر  آن بر فرهنگ را مطالعه و بررسی کرد .طبق این مطالعات به نظر می رسد که یکی از روش های مهم متبلور کردن خلاقیت به وجود آوردن فضای محرک ، مستعد و به طور کلی خلاق است ، بدین گونه که مسئولان سازمان باید به طور مستمر آمادگی شنیدن اندیشه های بدیع و نوین را داشته باشند و نظرات جدید  و ارائه ی راههای تازه را تقویت کنند . متاسفانه بسیاری از مدیران نمی توانند چنین جوی را در سازمان خود بپذیرند . آنها نمی توانند فرآیند مستمر تغییر ، که لازمه خلاقیت هست ،به صورت دائم تحمل کنند . و در  مطالعات او مشخص می شود  که  برای ایجاد یک محیط سازمانی خلاق بهتر است فهرست هایی که در ذیل ذکر شده  را تهیه نماییم :

1-فهرستی از روش هایی که می توانند افراد را به داشتن استعداد خلاق خود در محیط کا متقاعد کند .

2-فهرستی ا ز روش هایی که ممکن است باعث افزایش مهارت توسعه دانش در محیط کار شود .

3- فهرستی از روش هایی که می توانند باعث افزایش درصد حفظ و ثبت ایده در محیط کار شود .

4- فهرستی از روش هایی که شکست را به طور منطقی در محیط کار مدیریت می کند .

5- فهرستی از روش هایی که راه خلق ایده ها را در محیط کار بهبود دهد .

و در نهایت رابرت به این نتیجه رسید که همیشه از طریق منطق نمی توان به نتیجه رسید  وبرای خلاقیت گاهی باید تابع قواعد نبود ، برای اینکه بتوانیم خلاقیت سازمانی را افزایش دهیم باید خلاقیت فردی و سپس خلاقیت گروهی را ارتقا بخشیم که برای رسیدن به این هدف روش ها  و راهکار هایی وجود دارد که به شرح روبرو می باشد :

سازمانها  می توانند محلی را برای خلاقیت تخصیص داده  و آن را با وسایل مختلف مثل روزنامه ، پوستر ، کتاب ، نوار های خلاقیت و...مجهز کنند و با انتخاب مدیر یبرای آن افراد را مجبور کنند در طول روز مدت زمانی را در آنجا سپری کنند و برنامه های خاصی را برای رشد خلاقیت اجرا نمایند.

(jean 2009) :طی تحقیقات jean در دهه های گذشته بسیاری از سازمانها رویکردهای مبتنی بر توانمندسازی را پیاده ساخته اند. رویکردهایی از قبیل گروههای کاری خود گردان، مدیریت کیفیت فراگیر  و مهندسی مجدد شغل در سازمانها به اجرا در آمده اند.
روشن است که این رویکردها بهره وری کارکنان و نیز خلاقیت و نوآوری را افزایش خواهند داد.  به هر حال این نتایج اتفاقی و غیر ارادی به دست نمی آیند برای عملی کردن این قبیل رویکردهای مدیریتی، توانمندسازی بایستی احساس نیاز به توانمندسازی را در بین کارکنان پرورش دهند و در نهایت رفتارهای کارکنان را در جهت نتایج مورد انتظار برانگیزانند.
(Jean – Sebastian Boundaries et al 2009: 625-626).

(آمابیل 1988):طبق تحقیقات آمابیل و همکارانش در زمینه تاثیر خلاقیت گروهی بر فرهنگ سازمان عوامل موثر بر خلاقیت عبارتند از :

الف )عوامل محیطی یا بیرونی که شامل :

1-آزادی

2-منابع کافی

3-وقت کافی

4-جو مناسب

5-فشار

6-طرح تحقیق مناسب

ب)عوامل فردی یا درونی که شامل :

1-ویژگی های شخصی متنوع

2-توانایی شناختی تمایل به خطر کردن

3-تجارت متنوع

4-خود انگیزی

و آنها در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که عوامل محیطی در رشد خلاقیت عامل برجسته تری از مسائل فردی است ، نکته مهم این است که سهم محیط بسیار متغیر تر است یعنی راحت تر می توان عوامل اجتماعی را تغییر داد تا ویژگی های توانایی های فرد را .

دلایل پذیرش و موافقت من  با پیشینه های نظری و تجربی ذکر شده در این تحقیق :

من با هر 6  نظریه ای که در تحقیق خود آورده ام موافق هستم زیرا خلاقیت تنها راه نجات کشورهای در حال توسعه است .بدیهی است که ارائه ایده هاو نظرات جدید و بازسازی شده علوم مختلف امری اجتناب نا پذیر است و خلاقیت به معنای توانایی ها و خصیصه هایی است  که منجر به ارائه کیفیت های تازه ای از مفاهیم و معانی از جنس تفکر بوده و یک نوع توانایی محسوب می شود . عدم توجه به آن موجب تحلیل رفتن آن می شود .

پیشنهاد من به عنوان محقق :

یکی از راههای موفق موجود برای سازمان ها در راستای نوآوری و خلاقیت بیشتر ، سرمایه گذاری آنها در جهت ارتقای توانایی کارکنانش در راستای خلاق تر شدن می باشد و سازمانی که صرفا با تکیه بر طرح ها  و نقشه های رفتار های معین و ثابت کار می کند ، یک نظام بسیار آسیب پذیر است . در این زمینه ، کارکنان می توانند از طریق توانایی در خلق ایده های جدید و استفاده از این ایده ها به عنوان بلوک های ساختمانی برای ایجاد محصولات ، خدمات و فر ایند های کاری جدید تر و بهتر ، به ارتقای عملکرد شرکت کمک

نماید .

 + نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 15:55  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

اعتیاد اینترنتی

پيشينه نظري تحقيق

استفاده از اينترنت، يكي از جلوه‌هاي آشكار دنياي مدرن و ابزاري مهم براي آموزش نسل‌نو به‌شمار ميآيد. اينترنت در همه جا حضور دارد: در خانه، در مدرسه، و حتي در مراكز خريد. طبق برآورد صورت گرفته، در سال 1981، 66 ميليون نفر از مردم آمريكا به اينترنت دسترسي داشته‌اند كه در سال 1999 شمار آنها به 83 ميليون رسيده است و بيشترين كاربران اينترنت جوانان هستند. نتايج تحقيقات انجام شده در ايالات متحده نشانگر آن است كه استفاده از اينترنت در ميان جوانان، بيش از هر گروه سني ديگري است. كودكان نيز به عنوان گروه سني متفاوت، در شمار روبه فزوني كاربران اينترنت قرار ميگيرند. در سال 2005، بيش از 77 ميليون كودك وارد فضاي سايبر شده‌اند (غمامي، 1384: 45) همزمان با دسترسي گستردة افراد به اينترنت، شاهد نوع جديدي از اعتياد يعني «اعتياد اينترنتي» نيز هستيم كه مسئلة خاص عصر اطلاعات است. همانند تمامي انواع ديگر اعتياد‌، اعتياد به اينترنت نيز با علائمي همراه است همچون، اضطراب، افسردگي، كج خلقي، بي‌قراري، تفكرهاي وسواسي و يا خيالبافي راجع به اينترنت. از طرفي، در عين حال كه روابط اين افراد (به ويژه كودكان و نوجوانان) در جهان مجازي افزايش مي‌يابد، در مقابل از دامنه روابط آنان در جهان واقعي كاسته مي‌شود. ضمن آنكه، احتمال لطمه ديدن عملكرد آموزش نيز وجود دارد.(Samson and Keen، 2005: 2)
امروز نقش اینترنت به‏عنوان یک ابزار کارآمد و مؤثر در ایجاد و تسهیل ارتباطات و وسیله‏ای برای دستیابی سریع به منابع مختلف بر کسی پوشیده نیست.در واقع انسان که همواره در طول تاریخ سعی کرده است با تلاش و خلاقیت به امکانات و رفاه بیشتری دست یابد، امروزه سرخوش از برخورداری از اینترنت خود را به عنوان یک شهروند دهکده جهانی به حساب می‏آورد.این در حالی است که اینترنت نیز مانند بسیاری از محصولات قبلی ساخت دست بشر، اگر چه تا حدودی مشکلات وی را حل کرده و رفاه نسبی برای او به ارمغان آورده است، ولی منشأ مشکلات و ناراحتی‏های جدیدی نیز شده است.(آتش پور و همكاران، 1384: 55)
در حدود 30 سال پیش تافلر(1376) در کتاب موجز خود با نام «شوک آینده» به برخی از سردرگمی‏ها و پریشانی‏هایی که انسان بر اثر به کارگیری فناوری‏های موسوم به «موج سوم»با آن روبه‏رو خواهد شد، اشاره کرده بود.اختلال اعتیاد به اینترنت اصطلاحی است که اولین بار گلدبرگ(1996)برای استفاده بیش از حد و وسواسی و آسیب‏شناسانه به اینترنت به کار برد.اولین مطالعه در خصوص اعتیاد به اینترنت نیز در یکصد و چهاردهمین گردهمایی سراسری انجمن روان‏شناسی آمریکا ارائه شد. (يانگ، 1998) این موضوع هنگامی در اوایل سالهای دهه 90 مطرح شد که اکثر مردم از شنیدن این واقعیت که ممکن است افراد بر اثر استفاده بی‏رویه از اینترنت به آن معتاد شوند، خنده بلند سر می‏دادند. اگر چه اعتیاد به اینترنت اولین‏بار در سال 1996 مطرح شد، ولی جامعه علمی قبلاً با مفاهیمی از قبیل اعتیاد به فناوری، اعتیاد به رایانه و اعتیاد به بازیهای رایانه‏های آشنا بود. درواقع این تفکر که استفاده از رایانه ممکن است به‏صورت عادت اجباری یا حتی رفتاری اعتیادآمیز و غیر قابل ترک در آید از دهه 1970 شکل گرفت.اختلال اعتیاد به اینترنت بیش ازاصطلاحات دیگر مانند:«وابستگی رفتاری به اینترنت»، «استفاده مرضی از اینترنت»و «استفاده مشکل‏زا از اینترنت»به‏کار رفته است. با وجود این اختلال اعتیاد به اینترنت بیش از اصطلاحات دیگر در نوشته‏های اخیر استفاده شده است (امیدوار و صارمی، 1381) با وجود به کارگیری این اصطلاحات و انجام پژوهش‏های متنوع، هنوز توافق اجمالی در خصوص تعریف و طبقه‏بندی اعتیاد به اینترنت صورت نگرفته است.(آتش پور و همكاران، 1384: 57)

پيشينه تجربي

بررسي جامعه شناختي رابطه سرمايه اجتماعي و اعتياد اينترنتي در بين جوانان شهر همدان، توسط محمدي و همكارانش در سال 1389 از دانشگاه بوعلي سيناي همدان به انجام رسيده است كه خلاصه آن ازين قرار است:
« ظهور فناوري هاي نوين ارتباطي و نقش روزافزون آنها در زندگي اجتماعي سبب شده است تا شكل هاي افراطي تر استفاده از اين فناوري ها و پيامدهاي ناخواسته آنها خطري براي حيات سالم اجتماعي تلقي گردند. در ميان رسانه هاي مدرن، اينترنت به دليل جاذبه ها و فرصت هاي متنوع جايگاه ويژه اي دارد. اما در كنار كاركردهاي مفيد و مثبت آن، استفاده افراطي از آن مي تواند منجر به اختلال در عملكردهاي فردي و اجتماعي گردد، و زمينه ايجاد وضعيتي که به آن اعتياد اينترنتي گفته مي شود را فراهم کند. اعتياد اينترنتي ممکن است در بين اقشار مختلف مشاهده شود، اما در ميان جوانان شايع تر است. پژوهش با هدف بررسي رابطه اعتياد به اينترنت و سرمايه اجتماعي در بين جوانان شهر همدان انجام شده است و از نظريه هاي سرمايه اجتماعي (کلمن، پاتنام، فوکوياما و بورديو)، نظريه پردازان شبکه اجتماعي و تاثيرات متقابل دو متغير سرمايه اجتماعي و اعتياد به اينترنت که در سه ديدگاه عرضه شدند استفاده شده است. روش تحقيق پژوهش، پيمايشي است. جامعه آماري اين تحقيق جوانان شهر همدان بوده اند که با روش نمونه گيري گلوله برفي، تعداد 138 نفر به عنوان حجم نمونه انتخاب شده اند. ابزار گردآوري داده ها، پرسشنامه استاندارد شده اعتياد به اينترنت يانگ (1998) و پرسشنامه محقق ساخته درباره سرمايه اجتماعي است. داده ها با استفاده از نرم افزار آماري SPSS پردازش شده اند. نتايج تحليل داده ها حاکي از آن است که ميزان اعتياد به اينترنت در ميان پسرها (5/41) و در ميان دخترها (41/36) است. همچنين يافته هاي به دست آمده مويد عدم وجود رابطه معني دار بين اعتياد به اينترنت و سرمايه اجتماعي بوده است. علاوه بر اين بين متغيرهاي سن، رشته تحصيلي و اعتياد به اينترنت نيز رابطه معني داري مشاهده نشده، اما بين اعتياد به اينترنت و جنسيت اين رابطه معني دار بوده است. (محمدي و همكاران، 1389: 1)

- گروه روان شناسيِ مركز تحقيقات علوم رفتاري دانشگاه علوم پزشكي بقيه اله (عج)، توسط سلطاني و همكارانش در سال 1389، تحقيقي با عنوان رابطه هويت و هيجان خواهي با اعتياد اينترنتي انجام داده اند كه در آن به اين مطلب اشاره شده است كه به دليل اين كه افراد هيجان خواه به دنبال تجربه هاي جديد هستند، محيط جذاب اينترنت اين امكان را براي كاوش آنها فراهم مي كند و هويت مي تواند به واسطه هيجان خواهي بر اعتياد اينترنتي اثر داشته باشد.  مطالعه آنان با هدف ارزيابي اثر مستقيم و غيرمستقيم هويت از طريق هيجان خواهي بر اعتياد اينترنتي انجام پذيرفته است. روش تحقيق آن روي 280 نفر از كاربران اينترنت كافي نت هاي شهر كرمان كه با استفاده از روش نمونه گيري چندمرحله اي انتخاب شدند، انجام شد. واحد هاي پژوهش به پرسش نامه هاي سبك هاي هويت برزونسكي، هيجان خواهي زاكرمن و اعتياد اينترنتي يانگ پاسخ دادند. به منظور ارزيابي روابط بين متغيرهاي مكنون و اندازه گيري شده در الگويي مفهومي، از مدل يابي معادلات ساختاري استفاده شد. داده ها با نرم افزار SPSS تحليل شده است و به اين نتايج رسيده اند كه مدل ارزيابي شده از شاخص هاي برازندگي خوبي برخوردار بوده و متغير نهفته هويت به طور مستقيم و غيرمستقيم از طريق هيجان خواهي بر اعتياد اينترنتي اثرگذار بوده است. هويت و هيجان خواهي بر اعتياد اينترنتي اثرگذار بوده اند. همچنين در آن الگو، تمام وزن هاي رگرسيوني از نظر آماري در سطح 05/ معني دار بوده اند. بنابراين هويت بر اعتياد اينترنتي اثر مستقيم و غيرمستقيم دارد. نتايج همچنين اثر مستقيم هيجان خواهي بر اعتياد اينترنتي را نشان داده است. (سلطاني و همكاران، 1389: 191)

- خسروجردي و ميرزايي در تحقيقي با عنوان بررسي اعتياد اينترنتي در نوجوانان: مطالعه متغيرهاي جنس، مقطع تحصيلي و اندازه سازمان آموزشي،‌به سال 1388، معتقدند كه در زمينه استفاده بيش از حد يا اعتياد به اينترنت، تبعاتي چون ناراحتي هاي جسمي مانند سردرد، تورم و سوزش چشم، كمردرد، گردن درد، درد مفصل انگشتان و مچ دست (مشهور به سندروم تونل کارپال)، كم خوابي يا بي خوابي و اختلال در اشتها و عوامل ديگري چون افت تحصيلي، عدم تمايل به شركت در كلاس هاي درس، محافل خانوادگي يا جمع دوستان، بي توجهي به نظافت شخصي، پرخاشگري و تمايل بيش از حد به انزوا و تنهايي وجود دارد. بنابراين، با توجه به گسترش روزافزون استفاده از اينترنت، توجه به پيامدهاي منفي اين بستر ارتباطي مهم مي نمايد. پژوهش آنان، ميزان اعتياد اينترنتي را در ميان نوجوانان بررسي نموده است. روش پژوهش توصيفي و جامعه آماري آن، شامل کليه دانش آموزان مقاطع راهنمايي و دبيرستان مناطق 21 گانه آموزش و پرورش شهر تهران و نمونه آماري آن تعداد 204 نفر بوده است که به طور تصادفي انتخاب شده اند. با استفاده از تست اعتياد اينترنتي يونگ، رابطه اعتياد نوجوانان مقطع راهنمايي و دبيرستان با اندازه سازمان آموزشي، جنس، و مقطع تحصيلي آنها آزموده شده اند. نتايج اين پژوهش اختلاف معناداري را برحسب جنس بين دختران و پسران در استفاده بيش از حد از اينترنت نشان نداده است، اما اختلاف معناداري را بر حسب مقطع تحصيلي كاربر و ميزان اعتياد اينترنتي اثبات كرده است. بنا به يافته ديگري، بين اندازه موسسه آموزشي و ميزان اعتياد اينترنتي دانش آموزان تفاوت معناداري وجود داشته است.(خسروجردي و ميرزايي، 1388: 215)

- سعيد معيدفر، كريم پور و گنجي در سال 86، اعتياد اينترنتي، علل و پيامدهاي آن را در بين جوانان شهر تهران، مطالعه و بررسي كرده اند و ضمن اشاره به استفاده از اينترنت به عنوان يكي از جلوه هاي آشكار دنياي مدرن و ابزاري مهم براي آموزش نسل نو ، از«اعتياد اينترنتي» به عنوان مسئله خاص عصر اطلاعات سخن گفته اند. استفاده از نظريات روان شناسي و نيز آراي متخصصان حيطه آسيب شناسي و اشاره به علايم بيماري اعتياد اينترنتي، بخشي از كار آنها بوده است . آنها همچنين از نظرسنجي هاي آمريكا و نيز معيارهاي انجمن روانپزشكي آمريكا براي اطلاق يا عدم اطلاق عنوان معتاد اينترنتي به كاربران ، بهره گرفته اند . سپس به گونه شناسي با توجه و شاخصه هاي هريك مي پردازند ‏‎يعني پنج گونه شايع آن كه عبارتند از : اعتياد به سايبرسكس ، اعتياد از نوع روابط سايبر ، از نوع خريد و تجارت و مزايده ، اعتياد به جستجو و ذخيره بيش از اندازه اطلاعات ، و اعتياد به كامپيوتر. آن گاه توجه داده اند به اين نكته كه اعتياد اينترنتي ، پديده اي بين رشته اي است و علوم مختلف پزشكي ، رايانه اي، جامعه شناسي ، حقوق ، اخلاق و روان شناسي ، به آن مي پردازند و اين عرصه ، عرصه اي پرسوال و پر ابهام است. در پايان هم با توجه به نظريات غالباً بدون توافق روان شناسي – كه البته در علوم انساني و خصوصا روان شناسي و علوم اجتماعي كه عينيت ها كمتر است ، اين، امري طبيعي است – الگويي را در رابطه با پيامدهاي استفاده اعتيادي از اينترنت ، ارائه مي دهند:
- پيامدهاي عاطفي اعتياد به اينترنت
- پيامدهاي شناختي اعتياد به اينترنت
- پيامدهاي رفتاري اعتياد به اينترنت (شامل: احساس خودارزشي، فقدان حمايت اجتماعي، انزواي اجتماعي، ناكامي تحصيلي و شغلي، عدم مسئوليت پذيري اجتماعي). (معيدفر و همكاران، 1386: 55)

- حميد عبدالهيان از دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران روي نوع شناسي و باز تعريف آسيب هاي اينترنتي و تغييرات هويتي در ايران به سال 84 كار كرده است. پژوهش وي با ارايه ديدي اکتشافي - پژوهشي آسيب هاي اينترنتي را با استفاده از تجربه هاي کاربران محيط مجازي و همچنين با رجوع به معيارهاي اجتماعي ايران مفهوم سازي كرده تا در نتيجه به تعريف جديدي از آسيب هاي اجتماعي - اينترنتي برسد. سپس محقق سعي مي کند تا بر اساس اين تعريف انواع آسيب هاي اجتماعي نوين را بر اساس ارتباط و عدم ارتباط تجربي و مفهومي با سايت هاي اينترنتي دسته بندي و شناسايي نمايد. وي به اين نتايج مي رسد كه تغييرات هويتي نسل هاي جديد ايران، به مثابه متغير وابسته به تعدد مراجعه به دنياي مجازي مورد مطالعه نظري قرار مي گيرند تا يک مجموعه نظري قابل استفاده براي مطالعه آسيب هاي اينترنتي فراهم آيد. (عبدالهيان، 1384: 135)

جمع بندي

به‌طور خلاصه، در جمع بندي مرور بر ادبيات نظري و تجربي پيرامون اعتياد اينترنتي، نشانگر آن است كه اعتياد اينترنتي پديده‌اي است كه از سه ويژگي برخوردار است:
1. اعتياد اينترنتي، نوعي اختلال و بي نظمي وسواسي است كه برخي ويژگيهاي آن مشابه شرايط‌آسيب‌شناسانه است. در واقع، زماني مي‌توان گفت كه فرد دچار اعتياد به اينترنت شده است كه داراي علائم خستگي زودرس، تنهايي، افسردگي و غيره باشند. افرادي همچون اورزاك و يونگ به چنين تعريفي از اعتياد اينترنتي اعتقاد دارند. روشهاي درمان اين نوع اعتياد نيز، رفتار درماني شناختي و تقويت درماني انگيزش است.
2. اعتياد اينترنتي، نوعي اختلال و بي نظمي رواني است. از اين ديدگاه زمينه تحقيقي جديدي تحت عنوان «روان درماني اينترنتي» ظهور كرده است. اين ديدگاه، معتادان اينترنت را به‌عنوان بيمار مي‌بيند. روش درمان اين نوع اعتياد نيز، تشكيل گروههاي خبري و گروههاي بحث است. در اين شكل از درمان، اعضاي اختلالات رواني مرتبط به هم، نقش يك گروه حمايتي را بازي كرده و با ارائه پيشنهادات آن‌لاين و روشهاي برخورد با آن، از شدت اعتياد اينترنتي مي‌كاهند. افرادي چون استن، هانگ و آلسي به چنين ديدگاهي اعتقاد دارند.
3. اعتياد اينترنتي نوعي مشكل رفتاري است. دليل اين مسئله نيز، وجود يك رابطه قوي بين اعتياد اينترنتي و وابستگي شيميايي است. مطالعات نشان داده‌اند كه افرادي كه مشكلات وابستگي شيميايي دارند، در هفته وقت بيشتري را صرف اينترنت مي‌كنند، تا كاربران «وابسته غيرشيميايي». از معتقدان چنين نگاهي، ميتوان به شرر قابل اشاره كرد. (معيدفر و همكاران، 1386: 60-61)
بنابر توضيحات فوق، ميتوان برخي از راهکارهای پیشگیری از اعتیاد اینترنتی رابه طور خلاصه چنين بيان كرد:
- آموزش و آگاه سازی کاربران از معایب استفاده بیش از حد از اینترنت.
- فراهم کردن اینترنت پرسرعت که زمان استفاده از اینترنت را کاهش می دهد.
- آشنابودن همه اعضای خانواده ازکاربری اینترنت بمنظور نظارت آگاهانه برکارکرد اینترنتی فرزندان.
 محدودکردن اینترنت مشکلی راحل نمی کند بلکه باعث محرومیت ازتکنولوژی می شود و پیشرفت جامعه راعقب می اندازد.
- افزایش سرگرمی های سالم مثل گردشگری، طبیعت گردی، شادی های دسته جمعی و
- تربیت متخصص و ایجاد مراکز درمانی اعتیاد به اینترنت

منابع و مآخذ


-البلامي، هانوكز چريل (1383) اعتياد اينترنتي، تحليلي اكتشافي از ماهيت اجتماعي، ترجمه حسن يوسف زاده، مجله معرفت، دي ماه، شماره 85، صص 85- 96
- اميدوار، احمدعلي، و صارمي، علي‌اكبر (1381) اعتياد به اينترنت: توصيف، سبب‌شناسي، پيشگيري، درمان و مقياسهاي سنجش اختلال اعتياد به اينترنت، مركز مشاوره و خدمات روان‌شناختي پرديس، مشهد: انتشارات تمرين
- آتش پور، حميد؛ جلالي، داريوش؛ اسعديان، سعيده (1384) مقايسه اعتياد به اينترنت بر حسب سبكهاي تفكر در كاربرد آن، مجله دانش و پژوهش در روانشناسي، بهار، شماره 23، صص 55-72

- تافلر، آلوين (1376) شوک آینده، ترجمه ح.کامرانی، تهران، انتشارات سیمرغ
- حسين، حميدرضا؛ طاهري گودرزي، حجت (1380) قوانين متغير رقابت جهاني در قرن بيست و يكم، مجله تدبير، شماره 112، صص 22- 27
- خسروجردي، محمود؛ ميرزايي، سيدآيت اله (1388) بررسي اعتياد اينترنتي در نوجوانان: مطالعه متغيرهاي جنس، مقطع تحصيلي و اندازه سازمان آموزشي، فصلنامه راهبرد، زمستان، سال 18، شماره 53، صص 215-225

- عبدالهيان، حميد (1384) نوع شناسي و باز تعريف آسيب هاي اينترنتي و تغييرات هويتي در ايران، فصلنامه مطالعات فرهنگي و ارتباطات، بهار و تابستان، سال 1، شماره 2-3، صص 135-145

- معيدفر، سعيد؛ حبيب پور، كريم؛ گنجي، احمد (1386) اعتياد اينترنتي، علل و پيامدهاي آن در بين جوانان شهر تهران، فصلنامه رسانه، پاييز، سال 16، شماره 3، صص 55-80

- سلطاني، مهري؛ فولادوند، خديجه؛ فتحي آشتياني، علي (1389) رابطه هويت و هيجان خواهي با اعتياد اينترنتي، مجله علوم رفتاري، پاييز، سال 4، شماره 3

http://marifat.nashriyat.ir/node/1951

 http://www.anarcky.blogsky.com/1387/05/17/post-9

 Duran, Maria Garcia (2003), Internet Addiction Disorder, All Psych Journal, 14 December

Ferris, J.R. (2000), Internet addiction, www.finarticles.com

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 15:35  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1.تاثیر تیم کاری ایمنی بر حوادث شغلی کارگاه های خدمات چوب در شهرک صنعتی چهار دانگه تهران از سال۸۸ تا ۹۳

 

علت انتخاب موضوع:

روند رویه رشد بروز حوادث در صنایع چوب تهران و نقش بسزای مدیران در کاهش آن با آموزش بهداشت و ایمنی بر کارکنان و ایجاد تیم کاری ایمنی.

 

هدف:

بررسی عوامل منجر به بروز حوادث در کارگاه های خدمات چوب در شهرک صنعتی چهار دانگه تهران از سال ۸۸ تا ۹۳ و کاهش و کنترل آنها با نقش موثر سرپرستان و سركارگران در قالب تيم كاري ايمني در كنار مهندسان ايمني،همچنین افزایش ميزان آگاهي افراد از مسئوليتهاي ايمني و انجام آنها و کاهش میزان خسارتهای جانی و مالی ناشی از حوادث شغلی و روزهای تلف شده.

 

 

ضرورت:

 

نبود تیم کاری ایمنی سبب افزایش میزان حوادث و میزان خسارت های جانی و مالی ناشی از حوادث شغلی میشود و حتی بعضا سبب خسارتهای غیر قابل جبران نیز می شود. باید با اجرایی کردن تیم کاری ایمنی میزان حوادث شغلی را کاهش دهیم.

 

 

سوالات اصلی تحقیق:

 

 

 • آیا روش مدیریت بر کاهش حوادث شغلی موثر است؟
 • آیا وجود تیم کاری ایمنی سبب کاهش فرهنگ انجام کار تعجیلی و نا ایمن در کارگاه میشود؟ 
 • آیا آموزش های ایمنی بر کارگران توسط تیم کاری ایمنی بر میزان حوادث شغلی تاثیر دارد؟
 • آیا وجود تیم کاری ایمنی در کارگاه سبب ایجاد محیط ایمن می شود؟
 • آیا مدیریت ایمنی داوطلبانه بر میزان حوادث شغلی تاثیر دارد؟
 

۲.تاثیرات طلاق والدین بر فرزندان پیش دبستانی (5-3 ساله) در تهران در ۲ سال اخیر

 

علت انتخاب موضوع:

کودکان پیش دبستانی آسیب پذیر ترین فرزندان، از طلاق والدین می باشند.خانواده، گروه کوچکی است که ویژگی اساسی و غیر قابل تفکیک آن صمیمت و امنیت آن است که با فروپاشی آن سبب احساس عدم امنیت عاطفی و اطمینان در کودکان پیش دبستانی می شود.

 

هدف:

کاهش اثرات منفی ناشی از طلاق والدین بر فرزندان پیش دبستانی (۵-۳ ساله) ،همچنین ایجاد راهکار مناسب برای این والدین برای جلوگیری از اثرات منفی طلاقشان بر روی کودکشان.

 

ضرورت:

کودکان پیش دبستانی، از تنها ماندن یا ترک کامل، هراس دارند. آنان به طور معمول تغییرات را انکار کرده و همکاری نمی کنند و ممکن است افسرده یا خشمگین شوند. باید با ایجاد حس امنیت در کودک از تاثیرات منفی طلاق بر وی جلوگیری کرد.

 

سوالات اصلی تحقیق:

 • آیا طلاق والدین بر میزان پرخاشگری کودک موثر است؟
 • آیا صحبت با کودک در مورد طلاق بر کاهش تاثیرات منفی بعد از طلاق موثر است؟
 • آیا حس عدم امنیت در کودک ناشی از تاثیرات طلاق والدین است؟
 • آیا والدین برای سلامتی روانی کودکشان میتوانند سعی در حفظ رابطه شان کنند؟
 • چه کمکی از دست والدین مطلقه بر می آید؟
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 15:30  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه تجربی

با توجه به کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر و خشکسالی‌های اتفاق افتاده و همچنین پراکنش نامناسب مکانی و زمانی بارندگی‌ها درکشور، طرح «تأمین آب کشاورزی و شرب فلات مرکزی، شرق و جنوب شرق ایران» ارائه شده است. براساس این طرح دولت مجاز است که جهت تأمین نیاز آبی مناطق مختلف کشور که دارای معضل کمبود آب هستند، اقدام به وارد کردن آب از کشورهای همسایه کند.

علاوه بر این به دولت اجازه داده می‌شود در جهت تأمین آب کشاورزی و شرب استان‌های مرکزی، شرقی، جنوبی و شمال کشور با استفاده از توان و مزیت‌های بخش غیردولتی با توجه به ماده (۱۴۲) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹/۱۰/۱۵ کشور بند «الف»، نسبت به انتقال آب از سایر کشورها به داخل اقدام کند.

به اعتقاد کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، آب به عنوان اولین جزء آمایش سرزمین بوده و هرگونه تصمیم‌گیری در مورد آن باید به صورت سنجیده و با احتساب تمام شرایط صورت گیرد. ازسوی دیگر موضوع واردات آب از یک کشور مساله‌ای است که دربلندمدت می‌تواند امنیت ملی کشور را متأثر کرده و آثار منفی به دنبال داشته باشد و از این رو واردات آب از کشورهای دیگر و وابسته کردن توسعه مناطقی از کشور به آن با توجه به وضعیت نامطلوب اقلیمی خاورمیانه و همچنین ناپایداری‌های آن، منطقی به نظر نمی‌رسد.

پیشینه نظری

آنطور که علی‌اکبرعظیمی نویسنده بر‌تر کتاب سال دانشگاهی در سال 1381 و عضو کمیته تخصصی طرح استاندارد صنعت آب وزارت نیرو، می گوید:مدیریت مصرف منابع آب در کشور ما اشکالات عدیده و اساسی‌ای دارد. مثلا بیش از 90 درصد منابع آب کشور در بخش کشاورزی با بازده کمتر از 30 درصد مصرف می‌شود.

گفت و گوی آنا با این عضو کمیته محیط ‌زیست شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی و عضو کمیسیون محیط‌زیست و منابع طبیعی دانشگاه تهران و همین طور استاد پیشکسوت دانشگاه آزاد، پیرامون وضعیت بحرانی مدیریت منابع آب در ایران است.

‌به‌عنوان کسی که سالیان متمادی در امور آب تدریس و پژوهش کردید چقدر با طرح مساله بی‌آبی و کم‌آبی در کشور موافقید؟

اولا کشور ما در منطقه خشک کره‌زمین قرار داشته و دارد و سهم ما از نزولات آسمانی یک‌سوم میانگین آن است که با توجه به روند خشکسالی پیش‌رو ممکن است این سهم کمتر هم بشود.

بنابراین ما با مشکل کمبود آب مواجه هستیم. ‌در چنین شرایطی در مورد شیوه فعلی مدیریت مصرف منابع آب چه نظری دارید؟

مدیریت مصرف منابع آب در کشور ما اشکالات عدیده و اساسی‌ای دارد. مثلا بیش از 90 درصد منابع آب کشور در بخش کشاورزی با بازده کمتر از 30 درصد مصرف می‌شود.

یعنی حدود دوسوم آب استحصال‌شده به هدر می‌رود!

در آب شهری هم معمولا به شکل خطی عمل می‌شود، مثلا در شهر تهران آب را از رودخانه‌های اطراف و منابع زیرزمینی می‌گیریم و فاضلاب‌های حاصل از مصرف آن را جمع‌آوری کرده و پس از تصفیه به دشت‌های اطراف تهران ـ عمدتا دشت ورامین ـ منتقل می‌کنیم.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 15:24  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع : تاثیر خلاقیت کارکنان با فرهنگ سازمان بهزیستی شهر تهران در 3 سال اخیر :

چرایی : با پیشرفت روز افزون دانش و تکنولوژی و جریان گسترده اطلاعات امروزه جامعه ما نیازمند آموزش و مهارت هایی است که با کمک آن بتواند همگام با توسعه علم با مغزی خلاق با مشکلات روبرو شده و به حل آنها بپردازند و با خلق افکار نو بسوی یک جامعه سعادتمند قدم بردارند .

هدف : بررسی فرهنگ سازمان به عنوان یک ابزار جمع آوری اطلاعات عمل می کند و مدیران را قادر می کند تا از طریق این فرهنگ اولابخش ها یا گروههای کاری را با یکدیگر مقایسه نمایند ثانیا ادراکات و انتظارات کارکنان را شناسایی نمایند تا بدین وسیله بتوانند شکاف بین وضع موجود و مطلوب را بهبود بخشند و هدف از این تحقیق شناخت فرهنگ سازمانی کل سازمان (فرهنگ کلان )،شناخت خرده فرهنگ های موجود در بخش های مختلف سازمان و نظرات کارکنان بخش های مختلف سازمان در مورد فرهنگ سازمانی و تفاوتهای موجود در میان دیدگاههای آنان و همچنین آگاهی از موانع موجود در بروز یا افزایش استعداد و خلاقیت می باشد.

ضرورت : فرهنگ سازمان سیستمی است متشکل از ارزش ها و عقاید که در تعامل با نیروی انسانی ساختار سازمانی و سیستم کنترل می شود ودر نتیجه هنجارهای رفتاری را در سازمان شکل می دهد.فرهنگ سازمان برچسبی است که ارزش های مشترک و آمارهای اجتماعی اعضای سازمان ها را به هم پیوند می دهد.شناخت فرهنگ به عنوان یک ضرورت مهم در اولویت فعالیت های مدیران ساز مان ها قرار دارد.با شناخت دقیق فرهنگ ، مدیریت می تواندبرنامه های کوتاه مدت ، میان مدت  ، بلند مدت خود را سامان دهد. در رویارویی با بازار سرشار از تحول و رقابت خود را آماده رقابت کند و احتمال موفقیت و ضریب ماندگاری در بازار را افزایش می دهد. زیرا فرهنگ یک سازمان باورها، نگرش ها ، فرضیات و انتظارات مشترک را در بر می گیرد .

سوال :

1-چه رابطه ای بین فرهنگ سازمان و کارکنان سازمان وجود دارد ؟

2-آیا فرهنگ در سازمان روی کارکنان سازمان اثری دارد؟

3-چگونه می توان خلاقیت در افراد یا کارکنان سازمان را پرورش داد؟

4-خلاقیت چگونه می تواند بر اهداف سازمان اثر بگذارد؟

5-چه رابطه ای بین دانش و تخصص و هوش و استعداد بر خلاقیت کارکنان سازمان وجود دارد؟

 

موضوع :ارزیابی عوامل موثر بر فرایند توانمند سازی کارکنان در سازمان های تولیدی –صنعتی شهر تبریز از سال 85 تا 93 :

چرایی : با توجه به وجود انواع چالش های محیط بیرونی از قبیل :بروز رقابت جدید در سطح جهانی و تغییرات سریع و ضرورت پاسخگویی به تقاضای مشتری و فشارهایی که از ناحیه رقابت جهانی و تکنولوژی های جدید بر سازمان ها وارد می شود و همچنین نمایان شدن دانش و عنصر انسان به عنوان مهمترین منبع مزیت رقابتی  ، توانمند سازی یکی از اقدامات لازم برای بهبود و اصلاح سازمان ها بخصوص سازمان های تولیدی –صنعتی است .

هدف : اهداف اولیه  شناسایی عوامل موثر بر فرآیند توانمند سازی کارکنان در سازمان های تولیدی –صنعتی می باشد و اهداف ثانویه این تحقیق عبارتند از :تعیین میزان تاثیر هر یک از متغیر ها (راهبردهای مدیریتی ، شرایط (محیط )سازمانی ، منابع خود کارآمدی ) در فرآیند توانمند سازی کارکنان و استفاده از داده های حاصل از آن برای افزایش اثربخشی  و کا رآیی سازمان ها و شرکت ها می باشد و در نهایت هدف غای در این تحقیق شناخت موانع و تنگناهای موجود بر سر راه فرآیند توانمند سازی در چهارچوب موضوع تحقیق و افزایش اثر بخشی و کار آیی کارکنان با استفاده از فرآیند توانمند سازی و توانمند عمل کردن کل سازمان وارايه راهکار ها و پیشنهادات محقق برای حل مساله یا برطرف کردن مشکل موجود می باشد .

ضرورت : شناسایی عوامل موثر بر توانمند سازی کارکنان باعث چند برابرکردن اثر بخشی مدیران و همچنین نمایان شدن دانش و عنصر انسان به عنوان مهمترین منبع مزیت رقابتی سازمان ها خواهد شد .بنابراین شناخت و ارزیابی عواملی که باعث توانمند شدن کارکنان می شوند امری ضروری است .

سوال :

1-راهبردهای مدیریتی به چه میزان در فرآیند توانمند سازی کارکنان سازمان های تولیدی –صنعتی شهر تبریز موثر است ؟

2-منابع خودکارآمدی به چه میزان در فرآیند توانمند سازی کارکنان سازمان های تولیدی –صنعتی شهر تبریز موثر است ؟

3-شرایط (محیط)سازمانی به چه میزان در فرآیند توانمند سازی کارکنان سازمان های تولیدی –صنعتی شهر تبریز موثر است؟

4-آیا بین شرایط (محیط)سازمانی با فرآیند توانمند سازی کارکنان رابطه ای معنی دار وجود دارد؟

5-آیا احساس اعتماد به دیگران (به عنوان یکی از الگوهای توانمند سازی )در فر ایند توانمند سازی کارکنان سازمان های تولیدی –صنعتی شهر تبریز موثر است؟

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 15:17  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع اول :تاثیر شبکه های مجازی در تعهد زوجین در یکسال اخیر در شهر تهران  :

علت انتخاب موضوع :استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی به مرور زمان طرز فکر و روابط فرد را متحول می کند زیرا جوانان بسیاری هستند که با داشتن نقش همسری در یک خانواده باز هم معتاد به شبکه های اجتماعی هستند و به همین دلیل گاهی غافل از نقش های مهم خود در خانه می شوند .

موضوع دوم :تاثیر تفکر مثبت بر سلامت جسم خانم های دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی ارشاد دماوند (واحد تهران )در 3 سال اخیر:

علت انتخاب موضوع :همه چیز با اندیشه شما شروع می شود و نگاه مثبت و منفی بر سلامت جسم تاثیر می گذارد.

موضوع سوم :ارزیابی عوامل موثر بر توانمند سازی کارکنان در سازمانهای تولیدی –صنعتی شهر تبریز از سال 85 تا 93:

علت انتخاب موضوع :با توجه به وجود انواع چالشهای محیط بیرونی از قبیل :بروز رقابت جدید در سطح جهانی و تغییرات سریع و ضرورت پاسخگویی به تقاضای مشتری و فشارهایی که از ناحیه رقابت جهانی و تکنولوژی های جدید بر سازمانها وارد می شود و همچنین نمایان شدن دانش و عنصر انسان به عنوان مهمترین منبع مزیت رقابتی ،توانمندسازی یکی از اقدامات لازم برای بهبود و اصلاح سازمان ها بخصوص سازمان های تولیدی –صنعتی است .

موضوع چهارم :تاثیر خلاقیت کارکنان با فرهنگ سازمان بهزیستی شهر تهران در 3 سال اخیر:

علت انتخاب موضوع :با پیشرفت روز افزون دانش و تکنولوژی و جریان گسترده اطلاعات امروزه جامعه ما نیازمند آموزش و مهارتهایی است که با کمک آن بتواند همگام با توسعه علم با مغزی خلاق با مشکلات روبرو شده و به حل آنها بپردازندو با خلق افکار نو بسوی یک جامعه سعادتمند قدم بردارند.

موضوع پنجم:بررسی فرهنگ سازمانی بر بهروری کارکنان شعب بانک مسکن استان یزد در یکسال اخیر:

 علت انتخاب موضوع :امروزه تمام کشورهای جهان جهان در پی بدست آوردن پیشرفت هایی در زمینه بهره وری هستند،بهبود بهروری در سازمان ها موجب می شود نیروی انسانی بتوانند بهتر فکر کند،بیندیشد،بیافریند،نو آوری کند و نگرش سیستماتیک  پیدا کند .شناخت و ایجاد فرهنگ سازمانی مطلوب در سازمان به منظور هدایت رفتار نیروی انسانی در سازمان و خلق و انعکاس تصویری روشن ،جذاب و آراسته از سازمان و مدیریت در فکر و اندیشه جامعه یکی از راهبردهای اصلی و اساسی در سازمان های امروزی می باشد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 15:6  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

*پیشینه نظری:*

یوگا چیست؟

یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده  و به معنی اتحاد است. اتحاد بین تن و روان ، بین نیروهای مثبت و منفی وجود انسان . یوگا قدمت زیادی دارد و بر اساس سبک های مختلفی که در یوگا وجود دارد می توان از آن برای راهگشایی و کسب انرژی بهره برد. با توجه به چنین درکی ، یوگا ، در کتاب شاندیلیوپانیشاد (Shandilyopanishad) ، این گونه تعریف شده است : " یوگا عبارت از کنترل امواج ذهنی است.

به لحاظ تاریخی می توان سیر تحولات یوگا را در پنج مرحله بررسی کرد:
دوران پیش از کلاسیک ( Preclassical Yoga )
دوران کلاسیک ( Classical Yoga )
دوران بعد از کلاسیک ( Post Classical Yoga )
دوران مدرن ( Modern Yoga )
دوران ودایی (۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰ پ.م).

مکتب های مختلف یوگا
یوگا در جهت های مختلفی پیشرفت کرده است. این رشته شامل ۸ شاخۀ اصلی می‌شود که این ۸ شاخه جزء ۳ «خانوادۀ» عمده هستند: یوگای پویا، یوگای ریلکسیشن و یوگای روح. هاتا یوگا یا یوگای در رشتۀ جسمی، رایج ترین مکتب در غرب است.

فرایند یوگا را هشت مرحله شمرده­اند:{۱۸}

«یاما (اعمال و رفتاری که عموم باید انجام دهند)، نیاما (اعمال و روش­های شخصی)، آسانا (حرکات)، پرانایاما (کنترل تنفس)، پراتی­ها را (اعمال فکری و کنترل احساسات)، دهارانا (تمرکز)، دیانا (مدی تیشن) و ساما دهی (خودشناسی و حقیقت){19}

سه مرحله آخر در یوگا، یوگای درونی{21}نام دارد و ۵  مرحله اول یوگای بیرونی نام گرفته است.تمامی هشت مرحله در یوگا به «آشتانگایوگا» معروف است.{22}

نظر آقای جلال موسوی نصب درباره یوگا

آقاي‌ جلال‌ موسوي‌نسب‌ در سال‌1302 در يك‌ خانواده‌ روحاني‌ در شهرستان‌ مباركه‌ (فعلي) متولد گرديد و

طي‌ سال‌هاي‌20 تا1225 تحت‌ نظارت‌ حجة‌الاسلام‌ حاج‌ سيدمحمدعلي‌ مباركه‌ واعظ‌ شهير و محقق‌ اسلامي‌ كه‌ زماني‌ را در هند با روزنامه‌ حبل‌امتين‌ همكاري‌ داشت‌ به‌ همراه‌ مرحوم‌ استاد پرورنده‌ و مرحوم‌ شهيد آيت‌الله‌ بهشتي‌ با علوم‌ روحي‌ و خواب‌ مصنوعي‌ و.... آشنا گرديد.

سخنی از ایشان:خواهش ميكنم ديدگاهي را بپذيريد كه ديدگاه‌هاي ديگر را گرامي مي‌دارد و نقطه نظرهاي ديگر را فقط تحليل ميكند و با آنها بدون پي ورزي روبرو ميشود، زيرا آن نقطه نظري كه به ظاهر اشتباه به نظر مي‌رسد شما را به فكر وا مي‌دارد كه به چشم اندازي درست بيانديشيد؛ پس شما بوسيله اين ديدگاه غلط به سمت نگرشي درست هدايت مي‌شويد. من از شما مي‌خواهم: «اگر نميتوانيد نيكي كسي را مورد ستايش قرار دهيد سكوت كنيد و او را سرزنش نكنيد.» وقتي دو نفر با هم تفاهم ندارند، چطور شما مي‌توانيد بگوييد كه كداميك بد است و كدام يك خوب؟ ستايش نكنيد، محكوم نكنيد، همه چیز اوست...

دانشمند و فاضل‌ بلند پايه‌ هندي‌الاصل، دارا شكوه‌ در قرن‌ دهم‌ ضمن‌ بررسي‌ مشابهت‌ها، در كتاب‌ مجمع‌البحرين‌ اظهار مي‌دارد كه‌ اختلاف‌ اگر باشد در بكارگيري‌ واژه‌هاست.

تمرینات یوگا شامل تمرینات بدنی (آساناها)تمرینات تنفسی (پرانایاما) تمرینات ذهنی( پراتی هارا) و ... می باشد که در نهایت به جهت کسب سلامتی و آرامش و آگاهی مثبت بکار گرفته می شود . یوگا هنر زندگی کردن است . یوگا دانشی است که باید با زندگی روزانه هر فرد عجین شود زیرا که برتمام جنبه های حیاتی اعم از جسمی – روانی و روحی تاثیر بسزایی دارد . علم یوگا با عمل کردن روی عوامل خارجی و فیزیک بدن آغاز می شود و به لایه های ظریف بدن ارتباط داده می شود.

 هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی کلی بدست آید.سیستم یوگا به شاخه های زیادی نظیر هاتا – راجا – گیانا – کارما – کندالینی – تانترا و ... تقسیم شده است که هر کدام از شاخه های یوگا ، بنا بر هدفی که دنبال می کند به ذکر جزئیات پرداخته و هر فرد می تواند متناسب با خصوصیات فردی و نیاز شخصی راه مورد

منابع پیشینه نظری:

{http://youga.ir/post/6/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%DB%8C%D9%88%DA%AF%D8%A7.html}

{18}ـ ر.ک یوگا سوتره های پتنجلی ، سوامی ساتیاناندا ، جلال موسوی نسب ص۲۹

{19}ـ یوگای پیشرفته، پی دی شارما ص ۱۹ / تاریخ جامع ادیان ،جان بایر ناس،ترجمه علی اصغر حکمت ۱۳۸۷ ص ۲۷۰

{21}-SAMYAMA

{22}-یوگای پیشرفته ص ۲۴

{http://www.zayeshbalesh.org/news/seminar-interview/meeting/people/120-mosavinasab-yoga.html}

 

*پیشینه تجربی:*

درباره یوگا و تآثیراتش تحقیقات زیادی انجام شده که دکتر ممان و ژرارد آرنود و آلن کریستال از افرادی بودند که بر روی تآثیرات یوگا بر ذهن و جسم تحقیقات کردند.

تحقیقات آلن کریستال:

محققان به این نتیجه رسیده اند که اغلب افرادی که اضافه وزن دارند و در سنین 50-60 سالگی به تمرینات یوگا می پردازند بعد از گذشت ده سال تمرین حدود 3-4 کیلوگرم از وزن خود را از دست می دهند، در حالی که سایر افراد مشابه که تمرینات یوگا نمی کنند در این مدت بیش از 5-6 کیلو به وزن آنها اضافه می شود.

آلن کریستال که خود شخصآ بیش از ده سال است به تمرینات یوگا می پردازد می گوید : "به غیر از مواردی که بصورت جدی به یوگا می پردازید نباید انتظار تغییر مثبت در وزن خود را داشته باشید."

وی همچنین معتقد است که انجام منظم تمرینات یوگا باعث می شود تا مردم سنین مختلف در فرم بوده و خورد و خوراک مناسبی داشته باشند. یوگا از لحاظ روحی نیز باعث می شود تا مردم به سمت رفتارهای ناهنجار کشیده نشوند و دچار استرس و افسردگی های معمول جامعه شهرنشین نگردند. باید توجه کرد که علت برخی از افزایش وزن ها استرس و افسردگی است که در این حالت شخص برای فرار از مشکلات روحی به خوردن روی می آورد.

کریستال می گوید : "شما پس از مدتی انجام تمرینات یوگا احساس مثبت و سرحال بودن خواهید کرد."

تحقیقات دکتر ممان:

دکتر ممان نکتۀ مهمی را خاطر نشان می‌کند، وی می‌گوید: «یوگا را نمی‌توان به معنای دقیق کلمه، به عنوان درمان تعریف کرد.» در واقع، آثار واقعی یوگا صرفاً «درمانی» نیستند. ولی با انجام تمرینات یوگا، فرد کنترل بهتری روی بدنش خواهد داشت و شناختی بهتری نسبت به محدودیت ها و ظرفیت هایش به دست می‌آورد؛ تمرین منظم یوگا می‌تواند راه حل های مناسبی برای مشکلات جسمی و روحی ما با خود به همراه داشته باشد.

 تحقیقات ژرارد آرنود:

ژرارد آرنود در این باره توضیح می‌دهد و می‌گوید: «تأثیر یوگا بر ذهن و عواطف به این ترتیب است که یوگا باعث یادگیری «آرامش فوق العاده»، «تعادل» در زندگی برای تمام روزها، «روی فرم بودن» و «بیشترین تأثیر بر فعالیت ها»  می‌شود».

يوگا در زندگي روزمره: تكنيك هاي يوگا مي تواند در زندگي روزمره انساني نقش آفرين باشد و در سطحي ترين لايه هاي حيات به كار انسان بيايد. اموري از قبيل: كاهش بي حوصلگي در كار، از كوره در نرفتن به هنگام جيغ هاي متمادي بچه، كنترل خشم به هنگام رانندگي و غلبه بر سرما و گرما.
لذا قدرت آرامش دهي و هماهنگي ميان ذهن و بدن از مواردي است كه استقبال از يوگا را در جهان غرب فراوان كرده است. انسان مدرن از اين طريق مي تواند بر مشكلات دروني خود فايق آيد و استفاده از داروهاي اعصاب و روان را كاهش دهد. معلمان بزرگ يوگا به شاگردان خود قدرت فراواني براي مواجهه با مشكلات روزمره مي بخشند.

چه کسانی می‌توانند یوگا تمرین کنند؟
همۀ افراد، هر سنی که باشد، با هر درجه از انعطاف پذیری، می‌توانند یوگا تمرین کنند. فقط کافی است که کلاس هایی متناسب با سطح شان انتخاب کنند: مبتدی، متوسط، پیشترفته و… .
بیشتر مشکلات احتمالی پزشکی در ارتباط با مفاصل هستند، اگر پوزیشن ها شدید باشند و یا به مدت طولانی حفظ شوند، و یا عمل تنفس به درستی انجام نشود، ممکن است مشکلاتی برای فرد ایجاد کنند.

یوگا به چه کسانی توصیه نمی شود؟
افراد دچار مشکلات مفصلی ناشی از ابتلا به برخی از بیماری های بافت همبند مانند «نشانگان مارفان» نباید یوگا انجام دهند زیرا کشش زیاد حین تمرین های یوگا مشکل های مفصلی را تشدید می کند. برای مبتلایان به این بیماری ، پیاده روی، تای چی و شنا مناسب تر است. به طورکلی درد مفصل نشانه ای است که باید به آن توجه کرد. اگر هنگام تمرین های یوگا مفصل زانو یا رانتان صدا می کند یا درد می گیرد، بهتر است فعالیت جسمی دیگری انتخاب کنید.

در کل یوگا ورزشی است که تمام ابعاد مختف بدن را در نظر دارد و به همه جنبه ها رسیدگی میکند.

*نظرم و ارتباط پیشینه ها:*در واقع با خواندن پیشینه ها در می یابیم که ورزش یوگا ورزشی با قدمت سالهای بسیار زیاد است که برگرفته شده از آیین بودایی هندی است در بین انسان های نقاط مختلف جهان رایج شده و ورزش یوگا تنها یک کاربرد ندارد و از آن میشه طبق سلیقه و نوع نگرش خودمان نوع خاصی از آن را انتخاب کنیم و ادامه دهیم اما در واقع تمام 8 مکتب یوگا اولین کار بنیادی و اساسی را که انجام می دهد افزایش میزان تمرکز ذهنی است و آسوده کردن ذهن و جسم از هرگونه مزاحمتی. در واقع ذهن را از تفکرات بیهوده آسوده می کند و همچنین جسم را نیز از هرگونه آسیب های جسمی مانند انواع درد های جسمانی و عضلانی می رهاند.در واقع یوگا به عنوان یک ورزش جسمی و ذهنی است برخلاف تمام ورزش های دیگر مانند:ایروبیک /زومبا/پیلاتس و... که اساس کار آنها بخش اعظم بر روی جسم انسان است است تا به ذهن.و بنظرم همین دلیلی می شود بر این که در سراسر دنیا یوگا از قدیم بوده و تا الان هم ادامه داشته و محبوبیتی بین افراد نسبت به ورزش های دیگر دارد.

در واقع من با نظر استاد موسوی نصب موافق هستم زیرا ایشون با فراگیری ورزش یوگا /علم روحی و خواب مصنوعی و ... در واقع دیدگاهی را بپذیریم که دیدگاه های دیگر را احترام و گرامی می دارد.در واقع زمانی که می گویند ورزش دو مادر تمام ورزش هاست /یوگا هم مادر تمام ورزش های ذهنی-جسمی است زیرا اساس کار یوگا بر ذهن است و افرادی که در این عرصه هستند اغلب بر این معتقدند که یوگا ابتدای کار بر روی ذهن انسان تآثیر می گذارد و باعث می شود که انسان از نظر ذهنی به آرامشی برسد و همین امر دلیل بالا رفتن تمرکز و قوای ذهنی می شود و بعد از آن وقتی که به آرامش ذهنی می رسیم که از هرگونه تفکرات ذهرآلود رها شویم باعث می شود که بر روی موضوعات کم اهمیت ذهنمان / جسم مان را درگیرش نکنیم و دلیلی بر سلامت جسمی می شود زیرا به جسممان تفکرات ذهرآلود ذهنمان را منتقل نمی کنیم و به آرامش جسمی می رسیم که همین امر در بعضی افراد کمک کرده که در درد های عضلانی توان مقاومت پیدا کردند و بعد ها دردهای عضلانی و جسمی اشان کاهش یافته است.

همچنین با تحقیقات آلن کریستال نیز موافقم و فکر میکنم اگر می خواهیم کاری را انجام بدهیم و تآثیر واقعی آن را ببینیم باید مدت بیشتری در زندگی روزمره را به آن اختصاص دهیم و برای چندین سال به آن ادامه دهیم تا بتوانیم تآثیرات واقعی آن را ببینیم.

همچنین با تحقیقات دکتر ممان که معتقدند که یوگا را نمی توان درمان تعریف کرد و آثار واقعی یوگا صرفآ درمانی نیست موافقم زیرا هستند افرادی که به ورزش یوگا گرایش داشتند اما هیچ نتایج درمانی از یوگا نگرفتند و فقط به آرامش ذهنی رسیدند و بر روی سلامتی جسمی آنها تآثیری نداشته است.

اما درباره این گفته  <در کل یوگا ورزشی است که تمام ابعاد مختف بدن را در نظر دارد و به همه جنبه ها رسیدگی میکند> مخالفم چون افرادی بودند که ناراحتی های حاد مانند گرفتگی عروق یا ناتوانی های جسمی داشتند و با انجام یوگا تنها توانستند به آرامش ذهنی برسند و روی جسم آنها تآثیری نداشته به این دلیل که اگر یوگا می توانست به تمام ابعاد مختلف بدن تآثیر بگذارد دیگر خیلی ها باید مریض نمی شدن و یا حتی همه ی آنها باید  شفا پیدا می کردند و اینگونه نیست زیرا همه ی اینها ابزاری برای زندگی بهتر است و نمی تواند بر روی  ورود به  زندگی جاودانگی که همان مرگ است تآثیر بگذارند پس همه ی اینها برای بهتر زندگی کردن است.

 منابع پیشینه تجربی:

{http://www.pazhoheshkade.ir}

http://www.afkarnews.ir/prtipyazvt1aqq2.cbct.html}

{http://www.pazhoheshkade.ir}

http://www2.tavanir.org.ir/sport/miansal_uga.asp

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 12:30  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع: تأثیر تولیدکنندگان پوشاک ایرانی بر اشاعه ی مدهای ایرانی در بین جوانان در 4سال اخیر در تهران

پیشینه نظری:

مد چیست؟

طبق نظریه "جرج سیمل"، مد همان تغییر غیر متمرکز جنبه های فرهنگی زندگی است و از یک تنش اساسی و پایه ای در وضعیت اجتماعی انسان ها ناشی می شود.

از یک طرف هر کدام از ما تمایل داریم از دیگران تقلید کنیم و از طرف دیگر دوست داریم نسب به دیگران متفاوت باشیم. طبیعی است که بعضی از مابیشتر تمایل داریم از دیگران تقلید کنیم و در اصل به متحد الشکل شدن و یا وفق دادن خود با دیگران اهمیت زیادی می دهیم در حالی که بعضی دیگر دوست دارند از بقیه افراد متمایز باشند و به عبارتی مایلند با دیگران تطابق نداشته و مجزا از سایرین به حساب بیایند.

سیمل جامعه‌شناس آلمانی، مد و مدسازی را فرآیندی می‌داند که بر اثر کشمکش میان طبقات متضاد بر سر دستیابی به منابع بیشتر با تکیه بر فراگرد تمایز (differentiation) حاصل می‌شود. وی برای مدهای اجتماعی کارکردهایی متنوع برمی‌شمرد. از جمله این کارویژه‌ها، گریز از مسئولیت فردی از سوی افراد و تقویت امنیت و آرامش روانی ناشی از پذیرش مدهاست. در کنار همرنگی با جمع و پنهان شدن در گستره نیروی جبری آن، فرد با خلاقیت‌هایی که در شکل‌دهی مدهای جدید به کار می‌گیرد، موجب گسترش فردیت و هویت‌بخشی به خود نیز می‌گردد.

فرامرز رفیع‌پور نیز همانند زیمل معتقد است که مدسازی ریشه در نابرابری‌های اجتماعی دارد. از آنجا که منابع اقتصادی و منزلتی محدود و پایان یافتنی هستند، بنابراین افراد همواره به دنبال به حداکثر رساندن سود و اتخاذ رفتاری مناسب برای جذب این منابع هستند. ثروتمندانی که از دارایی و منابع مالی و اجتماعی بیشتری نسبت به دیگران برخوردارند سعی دارند تا با طرح اشکال جدید لباس، خوراک، گفتمان‌های زبانی، تفریحات، اوقات فراغت و مواردی نظیر آن خود را از سایر اقشار و طبقات اجتماعی متمایز سازند. بدین ترتیب با تفکیک و تمایزی که بر اثر اتخاذ این شیوه عینی رفتار رخ می‌دهد افراد طبقه بالای اجتماعی قدرت، منزلت و حتی شرایط کسب منابع بیشتری را برای خود بازتولید می‌کنند.

داریوش مهاجر پدیده مدگرایی در بین جوانان را طبیعی خواند و در‌این‌باره به هنرآنلاین، گفت: پدیده‌های اجتماعی که در تمام جوامع دنیا اتفاق می‌افتند، نرمال و طبیعی هستند و حتی می‌توان گفت پدیده‌های مذموم و غلط نظیر جرم و جنایت نیز اگر در یک سطح پایین و کم باشند طبیعی به حساب می‌آیند. مثلا اگر یک کشور در طول سال یک مورد قتل وجود داشته باشد، این مساله طبیعی است، اما بالا رفتن این میزان یک زنگ هشدار به شمار می‌رود.

این پژوهشگر و جامعه شناس تصریح کرد: مد تمایلی است که به عنوان یک پدیده اجتماعی در جامعه شکل می‌گیرد و بخشی از جوانان در اکثر جوامع آن را دنبال می‌کنند. در واقع این بخش مورد اقبال عمومی گروه سنی خاصی در تمام دنیا است و کمتر افراد میانسال یا مسن به آن توجه می‌کنند.

مهاجر تمایل به مد و مدگرایی در بین جوانان را طبیعی خواند و افزود: تمایل به پدیده‌های نو از ویژگی‌های سنی جوانان است و تنها مختص ایران نیست.

پیشینه تجربی:

برخی از طراحان مد در ایران معتقدند که ارتباط کم با دنیای مد سبب شده است تا نوعی آشفتگی در این زمینه پدیدار شود.

غزل عسگر زاده، طراح لباس در تهران، در باره میزان توجه به مد در ایران در بین جوانان می گوید: "بین مردم و به ویژه دختران که من بیشتر با آنها سرو کار دارم، توجه به مد بسیار زیاد است اما برای بیشتر آنها زیاد مهم نیست که آن چیزی که الان به عنوان مد مطرح شده است به آنها می آید یا نه."

این طراح لباس معتقد است که با وجود اینکه طراحی لباس برای زنان باید زیبایی های زنانه فرد را دوچندان کند، اغلب زنان ایرانی نسبت به این امر بی توجه هستند و از لباس هایی استفاده می کنند که نه تنها زیبایی آنها را نمایان نمی سازد بلکه ممکن است برخی معایب اندام آنها را نیز برملا سازد.

سمیرا، دانشجوی 28ساله هنر در تهران در این باره می گوید: مد برای من یک نشانه از زندگی است، نوعی تحول، تکامل و ارتباط در زندگی خصوصی که با نظر دیگران نیز درگیر است.

البته وی می گوید که همواره سعی می کند گرایش شخصی خودش را در پیروی از مد نیز اعمال کند و هیچ گاه نخواسته است که یک تقلید کننده صرف باشد.

سمیرا به نکته دیگری هم اشاره می کند و آن تغییر در گرایش های مد در سال های اخیر و ایرانی شدن آنها است.

او معتقد است که عملا آنچه در کوچه و خیابان ها به چشم می آید "مد ایرانی" است و نه مد غربی، زیرا دختران و زنان در ایران ملزم به رعایت حجاب هستند.

این دانشجوی هنر می گوید: "بنابراین (زنان) چاره ای ندارند جز آنکه روسری، مانتو و شلوار به تن داشته باشند که این الزام سبب می شود که درعمل امکان چندان زیادی برای خلق مدهای جدید و متنوعی که واکنش های نهادهای انتظامی و قانونی را در پی نیاورد، وجود نداشته باشد."

وی همچنین از برخی طراحی های لباسی که اخیرا در ایران به عنوان مد سنتی و ایرانی عرضه شده رضایت ندارد.

وی می گوید بسیاری از این لباس ها را عملا نمی توان در ایران پوشید و شاید دلیل آن که برخی از مردم به این طراحی ها چندان توجهی نشان نمی دهند، همین موضوع باشد.

این طراح مد همچنین می گوید که در برخی موارد طراحی مانتوها برگرفته ازالگوهای لباس های غربی است که تبدیل این الگوها به مانتوهایی که باید با پوشش اسلامی و شلوار و روسری همسویی داشته باشد، چندان منطقی به نظر نمی آید.

 مژگان قانع زادگان، طراح لباس در تهران می گوید با وجود این محدودیت ها که گاه در زمینه رنگ نیز بطور رسمی یا غیر رسمی در ایران وجود داشته است، طراحان مانتو در ایران خلاقیت و ابتکار بسیاری برای عرضه مدل های متنوع و متناسب با سلیقه های مختلف از خود نشان داده اند.

وی می گوید با آنکه امکان چندان زیادی برای کار روی مانتوها وجود ندارد، اما بسیاری از دختران جوان می توانند مطابق با سلیقه یا مورد مصرف خود مانتوی دلخواه خود را بیابند

منابع:

1- simmel, g.(1971),geirg simmelon individuality and social forms, ed.d.leving (chicago: university press).

2- رفيع‌پور، فرامرز، كند و كاوها و پنداشته‌ها، سهامي انتشارات، تهران، چاپ يازدهم، 1380، صص175-178

3- داریوش مهاجر- پژوهشگر / گفتگو با هنرآنلاین / مرداد 93

4- مقاله محمدرضا حیدری /پدیده مدگرایی جوانان / 1376

"از خواندن این مطالب به این نتیجه میرسیم که تنوع طلبی و میل به تغییر در جوانان یک امر طبیعی است. با توجه به اینکه ما در کشوری با دین اسلام زندگی میکنیم و دچار محدودیتهای دینی و گاهاً قانونی هستیم ، تابحال نتوانسته ایم در طراحی پوشاک جدید با رنگها و مدلهای متنوع برای جوانان با مدهای غربی رقابت کنیم. لازم است برای جذب بیشتر جوانان به سمت پوشاک ایرانی به تربیت بیشتر متخصصین در طراحی پوشاکی با خمیرمایه ی ایرانی اصیل و متناسب با سلیقه جوانان تربیت کنیم." 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 12:22  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

تاثیرات رفتن به مهد کودک بر سلامت روان و توانایی های اجتماعی کودکان زیر ۳ سال و کودکان ۳-۶ سال در شهر تهران. مقایسه اینکه برای کدام یک از ۲ رده سنی مهد کودک می تواند مفید یا غیر مفید  از نظر سلامت روانی و یادگیری توانایی های اجتماعی آنها باشد.

هدف:

با توجه به اینکه مشغله های زند گی روز به روز بیشتر می شود و اکثر والدین مجبور هستند هر دو شاغل باشند باید کودکان خود را به مهد کودک بفرستند زیرا والدین چنین می گمارند که فرزندانشان در مهد کودک در محیطی امن و سالم نگهداری و تربیت می شوند، اما آیا می توانند به این هدف خود دست یابند یا نه؟

بیان مسأله:

از آنجا که فرزندان باید از کودکی نوع تعامل و رفتار را در محیط های اجتماعی، نوع برخورد با هم سننان و نیز مربیان و با برنامه بودن و....را بیاموزند بهتر است به مهد کودک بروند، اما چه ضرورتی وجود دارد که کودکانی که زیر سه سال هستند به مهد فرستاده شوند؟

سوالات:

1. آیا مراقبت ناکافی و رفتار نامناسب مربی مهد میتواند بر سلامت روانی بزرگسالی کودکان زیر 3 سال تاثیر بگذارد؟

2. آیا محیط مهد کودک میتواند بر میزان آشنایی کودکان با روابط اجتماعی بیافزاید؟

3. آیا میزان مراقبت توجه مربیان مهد نسبت به کودکان زیر 3 سال کافی و به شیوه درست می باشد؟

4. میزان ثبت نام کودکان در مهد کودک در کدام یک از 2 رده سنی زیر 3 سال و 3-6 سال بیشتر است؟

5. آیا نظارت دولتی و حمایت دولتی نسبت به شکایات والدین از نحوه مراقبت فرزندان در مهد صورت می هگیرد؟

 

تأثیر آشنایی طرفین قبل ازدواج بر روی زندگی مشترک به دلیل این که یکی از مهم ترین علل فروپاشی زندگی مشترک افراد عدم شناخت آن ها قبل از ازدواج می باشد و از طرفی بسیاری از آشنایی های قبل از ازدواج درست نمی باشد و به طلاق می انجامد.

 

هدف:

از آنجا که ازدواج یکی از مهمترین رویداد زندگی هر فرد محسوب می شود باید به همه ی ابعاد آن توجه شود که یکی از مهمترین بعد آن آشنایی درست قبل از ازدواج است که هدف فرد را از ازدواج مشخص می کند تا فرد به شناخت کامل یا نسبی از فرد مقابل  دست یابد.

بیان مسأله:

با توجه به این که امروزه آمار طلاق در کشور در حال افزایش است و این طلاق ها تأثیرات منفی و جبران ناپذیری در جامعه می گذارد باید از آن پیش گیری شود. یکی از ضروری ترین مسائلی که برای پیش گیری طلاق می توان انجام داد آشنایی درست طرفین می باشد و ضرورت انجام آن است که اگر جوانان بدون آشنایی قبلی ازدواج کنند با چه مشکلاتی مواجهه خواهند شد؟

سوالات:

1.  آشنایی افراد قبل از ازدواج باید در چه محیطی صورت گیرد؟

2.  این آشنایی چه مدت باید به طول انجامد؟

3. آشنایی افراد باید زیر نظر خانواده باشد یا نه؟

4. در طول این آشنایی چه مسائلی باید بیان شود؟

5. در طول این آشنایی باید به مشاوره خانواده مراجعه شود یا نه؟

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 11:25  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 1. تأثیر پاداش های درونی و بیرونی بر روی عملکرد کارکنان به دلیل این که یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر روی بهبود عملکرد کارکنان پاداش است ونیز می تواند بر روحیه ی کارکنان تاثیر بسزایی داشته باشد.
 2. تأثیر کلاس های آموزشی بر روی قبولی در کنکور به دلیل این که این کلاس ها هزینه های زیادی را برای افراد ایجاد می کنند و نیز قبولی در رشته و دانشگاه معتبر آینده جوانان را بسیار زیاد تحت تأثیر قرار می دهد باید.
 3. تأثیر آشنایی طرفین قبل ازدواج بر روی زندگی مشترک به دلیل این که یکی از مهم ترین علل فروپاشی زندگی مشترک افراد عدم شناخت آن ها قبل از ازدواج می باشد و از طرفی بسیاری از آشنایی های قبل از ازدواج درست نمی باشد و به طلاق می انجامد.
 4. تأثیر خشونت های خانگی بر روی تربیت فرزندان زیرا مهمترین نهاد تربیتی فرزندان خانواده می باشد و هر گونه خشونت و اختلافی در محیط خانگی و خانوادگی تأثیر بسزایی در رفتار و تربیت فرزندان خواهد داشت.

تأثیرات رفتن به مهد کودک بر سلامت روان و توانایی های اجتماعی کودکان زیر ۳ سال و کودکان ۳-۶ سال در شهر تهران. مقایسه اینکه برای کدام یک از ۲ رده سنی مهد کودک می تواند مفید یا غیر مفید از نظر سلامت روانی و یادگیری توانایی های اجتماعی آنها باشد

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 11:23  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 

متون بسیاری درباره ی خلقیات منفی ایرانیان و به خصوص تنبلی آن ها به رشته ی تحریر در آمده است، ولی با وجود اهمیت زیاد مسئله ی تنبلی اجتماعی و ریشه ها و پیامد های آن در جامعه تاکنون تحقیق بنیادی صورت نگرفته ویا حتی مقاله ی جامعی منتشر نگردیده است.

در ادامه ی مقاله به بحث مختصری درباره ی پیشینه ی نظری و پیشینه ی تجربی این موضوع می پردازیم.

 

پیشینه ی نظری:

در فقدان نظریه های کاملاً منطبق برموضوع "تنبلی اجتماعی" استفاده از " نظریه ی انتخاب عقلانی"  نظریه ی مناسبی به نظر می رسد.

اگر تنبلی را پدیده ای اجتماعی و یک کنش عقلانی بدانیم قاعدتاً می بایست آن را نوعی کنش عقلانی معطوف به هدف ارزیابی کنیم. در نظریه ی انتخاب عقلانی٬ جامعه مجموعه ای از افراد است که کنش عقلایی معطوف به هدف دارند. یعنی این افراد آگاهانه و هدفمند در هر شرایطی در پی افزون کردن سود خود با کمترین هزینه هستند.

مهمترین ریشه ی نظریه ی انتخاب عقلانی را صاحب نظران اقتصاد کلاسیک و نئو کلاسیک بیان کرده اند. اقتصاد دانان کلاسیک انسان ها را به عنوان جستجوگرانی که به دنبال حداکثر نمودن منافع خود هستند می شناسند. اقتصاددانان نئوکلاسیک نیز در ادامه همین راه قصد داشتند علم اقتصاد را بر پایه ی اصل انسان در جستجوی تمتع بیشتر با کوشش کمتر پایه ریزی کنند.

دیگر سرچشمه ی نظریه ی انتخاب عقلانی دیدگاه "وبر" است. وبر چهار نوع کنش را از یکدیگر تفکیک می کند و بر این مبنا کنش عقلانی معطوف به هدف را تنها کنشی می داند که در کامل ترین مفهوم خود عقلانی است. طبق نظریه ی "وبر" اگرتنبلی نوعی کنش عقلایی- ابزاری باشد٬ شرایط و وسایل موجود در جامعه تحقق و شیوع این نوع کنش را موفقیت آمیز می کند.

از جمله این شرایط می توان به نبود یا ضعف نظارت (اجتماعی- قانونی) بر عملکرد صحیح افراد٬ ضعف قانون گرایی٬ ضد ارزش نبودن تنبلی و مصادیق مختلف آن و... اشاره کرد. "وبر" در تعریف این کنش"هدف عقلانی" را برای نیل به اهداف مهمترین ویژگی این کنش می داند که با توسعه ی جوامع صنعتی و سرمایه داری بیش از پیش گسترش و سیطره پیدا کرده است.

 

در نظریه ی دیگری که ریموند بودون آن را در قالب " تنبلی اجتماعی٬ اثر منتجه نظام های وابستگی" بیان کرده است٬ تنبلی به دو صورت تنبلی فردی و تنبلی اجتماعی طبقه بندی می شود.

تنبلی فردی که بحث در این مورد چندان در راستای اهداف این تحقیق نمی باشد.

تنبلی اجتماعی که محصول تنبلی افراد جامعه و برآیند تنبلی آنان است٬ یعنی وقتی تعداد کثیری از افراد بی عمل هستند این فرآیند در سطح جامعه مشاهده می شود. به بیان ریموند بودون در کتاب "منطق کنش اجتماعی" تنبلی اجتماعی اثر منتجه ی نظام های وابستگی متقابل است. یعنی افراد٬ سطح فردی رفتاری نسبتاً مطلوبی دارند اما این رفتار در سطح جمعی به نتیجه ی مطلوب منتج نمی شود. دلیل آن را بودون ناهماهنگی در سطح نهاد های اجتماعی می داند. مانند پایین بودن بهره وری و عدم اقبال به کار طولانی مدت وسخت.

 

 

پیشینه ی تجربی:

یکی از کارهایی که در زمینه ی "تنبلی اجتماعی " انجام گرفته پژوهشی است که توسط علی اکبرارجمند نیا تحت عنوان "تاملی بر پدیده ی تنبلی اجتماعی" به رشته ی تحریر درآمده است. در این پژوهش مسئله ی تنظیم شرح وظایف برای هر یک از افراد جهت حل معضل "تنبلی اجتماعی" به عنوان اولین راه کار و ارائه بازخورد به اعضا به عنوان دومین راه کار پیشنهاد شده است. به این معنی که اگر فرد تنبلی اجتماعی دارد وتلاش کمی از خود نشان می دهد با بازخورد منفی رو به رو شود و اگر تلاش خوبی دارد بازخورد مثبت دریافت کند٬ قطعاً این امر باعث افزایش انگیزه و تلاشگری اجتماعی می گردد.

 

از دیگر کارهای انجام گرفته در این رابطه می توان به پژوهشی تحت عنوان"بررسی رابطه بین تسهیم و به کارگیری دانش٬ اعتماد و  تنبلی اجتماعی" کار سید مهدی موسوی داودی و کیارش فرتاش اشاره کرد. این تحقیق به منظور بررسی رابطه بین تسهیم و به کارگیری دانش٬ اعتماد و  تنبلی اجتماعی کارکنان یک بانک خاص صورت گرفته و خلأ مطالعاتی در رابطه با چگونگی روابط این سه متغیر دلیل اصلی انجام این تحقیق از طرف پژوهندگان ذکر گردیده است. نتایج حاصل از این پژوهش این است که وجود اعتماد متقابل بین کارکنان و برخورداری از دانش و هم چنین شایسته سالاری باعث ایجاد انگیزه و کاهش سطح تنبلی در سازمان ها و مراکز خدماتی به خصوص سازمان هایی که عنصر اصلی آن ها کارکنان هستند٬ می گردد.

 

سومین مورد قابل ذکر در این باب پژوهشی است نوشته ی محمدرضا جوادی یگانه و مجید فولادیان با عنوان "تنبلی اجتماعی و عوامل موثر بر آن". در این پژوهش پس از شرح مبسوطی از تنبلی اجتماعی و پیشینه ی آن در ایران و جهان٬ به جمع بندی و نتیجه گیری موضوع پرداخته اند که نتیجه ی استخراج شده از این تحقیق این است که پاسخ گویان وجود بعضی گرایش ها و رفتارهایی را در خود تایید نکرده اند که بتوان تنبل بودن را به آن ها نسبت داد. بر اساس این تحقیق می توان گفت که این رفتارها به ساختار سنتی خانواده بر می گردد ودیگر اینکه تنبلی در جامعه یک ضد ارزش محسوب نمی شود. در نهایت یکی از نتایج به دست آمده در این پژوهش این است که هر چه پایگاه اقتصادی خانواده بالاتر باشد میزان تنبلی کمتر است. بر اساس یافته های موجود٬ مقایسه ی ۵۵ کشورجهان با ایران نشان دهنده ی این موضوع است که میزان تنبلی ایرانیان از متوسط جهانی بیشتر است و تنها کشور های عربی بیش از ایرانیان دچار تنبلی اند.

 

در همین زمینه دکتر زینب فاطمی امین٬ جامعه شناس اقتصاد و توسعه به نتایج جالبی درباره ی تنبلی اجتماعی ایرانیان بر اساس شاخص های تعریف شده دست یافته است. بر اساس یافته های وی  تنبلی اجتماعی را علاوه بر عواملی مانند سیستم حکومتی ٬ وجود نفت ومنابع طبیعی فراوان و...(عوامل بیرونی) تا حدی ناشی ازخلقیات ایرانیان(عامل درونی) می داند که در سایه ی عوامل بیرونی تا حدی نادیده گرفته شده است.

وی در توصیف جامعه ی گرفتار تنبلی اجتماعی می افزاید در چنین جامعه ای میزان تولید و بازده شغلی بسیار پایین واشتیاق به کار کم است٬ سازندگی به کندی پیش می رود و زمان از ارزش واقعی برخوردار نیست. صنعت و علم به کندی پیش رفته و انسجام جامعه به خطر می افتد. این کار مطالعاتی در دو بخش اسنادی و تطبیقی انجام شده است. به گفته ی وی جامعه ای که افراد آن برای انجام کلیه ی اموراعم از کوچک و بزرگ در زندگی شخصی و اجتماعی دچار تعلل می شوند و کار امروز را به فردا می اندازند٬ جامعه ای بیمار یا گرفتار معضل  تنبلی اجتماعی است که این تعلل و بی حرکتی در کل کشور رواج و شیوع می یابد و پیامد های ناگوار گوناگونی دارد که مهمترین آن ها عقب ماندگی ملی است.

 

طبق نظریه ها و پژوهش هایی که در پیش به شرح آن ها پرداختیم٬ افراد جامعه به دلیل یک سری عوامل درونی و بیرونی مثل خلقیات٬ ساختار سنتی خانواده٬ اعتقاد به جبرگرایی٬ضد ارزش ندانستن تنبلی و ... به دنبال کسب سود بیشتر با کمترین هزینه هستند و معمولاً عملکرد فردی آن ها در سطح فردی بهتر از سطح اجتماعی است. شرایط موجود در جامعه مانند ضعف قانون و قانون گرایی و عدم نظارت صحیح بر این معضل می افزاید.با توجه به موارد فوق الذکر برای رفع این مشکل اجتماعی باید منابع کنترل تنبلی اجتماعی شناسایی شوند٬ یعنی اعتماد کاری بین افراد  به وجود آید٬ بازخورد مثبت و منفی کارهایشان به آن ها ارایه شود٬ از دانش افراد بهره گیری شود و در نهایت بتوان سطح فرهنگی خانواده را ارتقا داد و با استفاده از آموزه های دینی به تربیت هر چه بهتر افراد پرداخت و از این طریق به کمرنگ شدن این معضل در جامعه  کمک کرد.

 

 

فهرست منابع:

 

بلس٬ ا‍‍‍‍‍‍دوانس. روانشناسی تنبلی. ترجمه ی مهدی قراچه داغی.(۱۳۸۵). چاپ هفتم. تهران. نشر دایره

بودون٬ ریموند. منطق کنش اجتماعی. ترجمه ی عبدالحسین نیک گوهر.(۱۳۸۳). چاپ اول. تهران. نشر توتیا

ارجمندنیا٬ علی اکبر(۱۳۸۸)."تاملی در پدیده ی تنبلی اجتماعی" پژوهشنامه٬ شماره ی۴۸ ویژه ی اخلاق و جهانی شدن (مرکز تحقیقات استراتژیک). ۳۷-۵۴

جوادی یگانه٬ محمدرضا و فولادیان٬ مجید(۱۳۸۹-۱۳۹۰). "بررسی تطبیقی شاخص تنبلی در ایران و کشورهای جهان و برخی راه حل ها" راهبرد فرهنگ. سال سوم شماره ی دوازدهم و سال چهارم شماره ی سیزدهم. ۱۱۱-۱۳۴

موسوی داودی٬ سید مهدی و فرتاش٬ کیارش. " بررسی رابطه ی بین تسهیم و به کارگیری دانش٬ اعتماد و تنبلی اجتماعی"

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 3:36  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1.موضوع: تأثیرات شهرهای صنعتی برکوچ کردن روستاییان از روستا به شهرها.

بیان مسأله:

با گسترش شهرهای صنعتی وبزرگ شدن شهرها باعث شده که مردم از روستاها به شهرها کوچ کرده به دلیل کسب درآمد و بیشتر شدن امکانات رفاهی که این امر خود موجب شده که روستاها جمعیتشان کم شده وبه جمعیت شهرها  مخصوصا شهرهای صنعتی و پایتختها ضافه شود.با صنعتی شدن شهرها وگسترش جمعیت در شهرها امکانات رفاهی در شهر نیز بسیار بالا رفته واین در حالیست که امکانات رفاهی در روستا بسیار کم است که موجب شده مردم در روستاها زندگی نکنند وبه شهرها وپایتختها روی آورند که این تجمع جمعیت در شهرها هم خود موجب بروز مشکلاتی می شود.  

5 سوال مربوط به بیان مسأله: 

1.آیا با دادن امکانات به روستاها مردم به شهر کوچ می کنند؟ 

2.آیا دادن بودجه به روستاییان در گسترش کشاورزی موثر است؟ 

3.آیا داشتن سواد وسطح تحصیلات در نوع انتخاب زندگی در روستا یا شهر موثر است؟ 

4.آیا تبلیغات وفرهنگ سازی در داشتن یک محل مناسب برای زندگی موثر است؟ 

5.آیا با کوچ کردن به شهرها به آرامش مورد نیاز برای زندگی میرسیم ؟

هدف:

دادن امکانات مورد نیاز به روستاییان برای داشتن یک زندگی سالم و درآمدزا و توأم با آرامش است که دیگر نیازی به تغییر محل زندگی برای ایجاد و کسب درآمد نباشد.

ضرورت: 

در اینجا نیاز است که دولت تغییری در نوع امکانات دهی به روستاها و همچنین تغییر سطح کشاورزی ایجاد کند به نوعی که مردم روستا مجبور نباشند برای کسب درآمد کافی محل زندگی خود را تغییر دهند که این مورد خود نیز نیازمند بودجه برای روستاییان است. و همچنین نیاز است که به کشاورزان آموزش دهند تا سطح کشاورزی کشورمان ارتقا یابد وبه محصولات بیشتر وپربارتری دست یابیم و در این صورت است که روستاییان و کشاورزان تمایلشان واشتیاقشان برای ماندن در روستا بیشتر می شود.

2.موضوع :تأثیرات شاغل بودن خانم ها روی زندگی زناشویی.

بیان مسأله : 

با بالا رفتن سطح سواد و بالارفتن سطح توقعات در زندگی بانوان نیز به کارکردن وشاغل بودن در بیرون از خانه روی آوردند .که این امر خود موجب شده که اختلالاتی در زندگی زناشویی به وجود آید .به طوری که وقتی خانمی در بیرون از منزل به کار مشغول است وقتی به خانه برمی گردد دیگر توانی برای اداره زندگی خود ندارد و همچنین باعث شده که در رسیدگی به همسر و خواسته هایش کوتاهی شود البته به طور ناخواسته .چون کار بیرون از منزل باعث می شود که کمتر به زندگی رسیدگی شود که اینها خود موجبات بروز مشکلات را فراهم می شود. 

سوالات مربوط یه بیان مسأله: 

1.آیا مشاغل بانوان باعث شده که محبت بین زوجین کم شود؟

2.آیا کسب درآمد توسط زن مشکل آفرین است؟

3. شغل خانمها چه مشکلی در تربیت فرزندان ایجاد می کند؟ 

4.آیا شاغل بودن خانم باعث شده که زن و شوهر حوصله کمتری برای با هم بودن داشته باشند؟ 

5.آیا مشاغل بانوان در پیشرفت زندگی زوجین موثر است؟

هدف: 

شغل بانوان باید به گونه ای باشد که خدشه ای به زندگی زناشویی وارد نکند و از میزان عشق و محبت زوجین به همدیگر کم نکند بلکه باعث پیشرفتشان باشد.

ضرورت: 

یک زن باید اول موفقیت در زندگی زناشویی را برای خودش در اولویت قرار دهد وبعد در صورت داشتن یک شغل مناسب به کار کردن اقدام کند.به طوری که این شغل خدشه ای به زندگیشان وارد نکند و از وظایف همسری نکاهد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 22:41  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:تاثیر ورزش صبحگاهی بر یادگیری دانش آموزان متوسطه ناحیه 1 کرج

 

پیشینه نظری


تاریخ تربیت بدنی و ورزش همزمان با پیدایش انسان و آغاز حیات اوست. همزمان با حیات انسان حرکات بدنی و فعالیت های جسمی نیز شروع میشود و حرکت را می باید جز نیازهای اولیه انسان  محسوب داشت. در همین رابطه در کتاب تاریخ تربیت بدنی و ورزش چنین آمده: طبق قانون طبیعت هر جانداری در سایه حرکت و جنبش میتواند زنده بماند. اگر انجام کلیه حرکات مختلف اعضای بدن  را در سلامت موجود موثر بدانیم و هر حرکتی را که موجب سلامتی می شود یک نوع ورزش به حساب آوریم باید قبول کنیم که ورزش با حیات بشر توام بوده و برای پیدایش ورزش نمی توان تاریخی تعیین نمود. زیرا انسان از اولین لحظه ای که به دنیا آمده برای تامین زندگی خویش احتیاج به حرکات مختلف اعضای بدن داشته و تا آخرین ساعت زندگی مجبور به انواع حرکات لازم بوده است. اما در خصوص تاریخچه ورزش در ایران باید گفت: در میان کشورهای مشرق زمین بی گمان ایران تنها کشوری بود که در نظام تعلیم و تربیت خود بیش تری اولویت را به ورزش و تربیت بدنی داده بود در حالی که چینیان به امر ورزش و تربیت بدنی توجه چندانی نداشتند و هندوان نیز پرورش تن و فعالیت های بدنی را گاه مذموم هم میدانستند. ایرانیان به اهمیت و ارزش توانایی و سلامتی بدن به عنوان وسیله بسیار مهمی برای فراهم آوردن ارتشی سلحشور و پیروزمند پی برده بودند.
هرودوت مورخ مشهور یونانی می نویسد: ایرانیان از پنج سالگی تا بیست سالگی سه چیز را می آموختند: سواری تیر و کمان راستگویی.جوانان تمرینات روزانه را از طلوع آفتاب با دویدن و پرتاب سنگ و پرتاب نیزه آغاز میکردند و از تمرینات معمولشان تحمل گرمای بسیار و پیاده روی های طولانی و عبور از رودخانه بدون تر شدن سلاح ها و خواب در هوای آزاد بود. سواری و شکار نیز دو فعالیت  معمول و رایج بود و جستن بر روی اسب و پریدن از روی آن در حال دویدن و به طور کلی سرعت و چالاکی از ویژگی های سوارکاران نظام ایران بود.

 

پیشینه تجربی


1- پژوهشگر :محمد علی عامریان سال 1386
موضوع تحقیق :بررسی رابطه آمادگی جسمانی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان سال سوم راهنمایی شهرستان شاهرود
نتیجه تحقیق:به طور کلی دانش آموزانی که از آمادگی جسمانی بهتری برخوردارند پیشرفت تحصیلی بهتری نشان می دهند.

2- پژوهشگر:ایرج اندی سال 1386
موضوع تحقیق : مطالعه درباره فعالیت های ورزشی و تاثیر آنها بر رشد جسمی و فکری دانش آموزان مقطع راهنمایی شهرستان بابل
نتیجه تحقیق:نتایج بدست آمده از این تحقیق نشان میدهد که 1-ورزش موجب سلامتی جسم و روح میگردد. 2-فعالیت های ورزشی موجب رشد بدنی جسمانی و فکری دانش آموز میگردد. 3-ورزش تمام ارگانیسم از جمله مخ را تقویت میکند و از این راه استعداد های فکری را گسترش میدهد.بنابراین ورزشکار شدن نه تنها جسم بلکه ذهن را تقویت میکند.

3- در یافته های تحقبقات اداره آموزش و پرورش کالیفرنیا (2002) و ترمبلی و همکاران (2002) مشاهده گردید که انجام منظم فعالیت بدنی در مدارس موجب پیشرفت تحصیلی در دروس ریاضی و املا و یادگیری بهتر دانش آموزان می شود.

4- در سال 91-1990 در مدرسه وودلند هایت نتیجه گرفت که ورزش صبحگاهی در مدرسه باعث تشویق دانش آموزان به کسب موفقیت و داشتن زندگی فعال میشود.

از بررسی تحقیقات پیشین این نکته را در می یابیم که فعالیت های بدنی و ورزش علاوه بر تقویت قوای جسمانی که یک اصل مهم در ارتقای بهداشت همگانی است.بر رشد قوای ذهنی و روانی دانش آموزان نیز تاثیر قابل ملاحظه ای دارد.تدوین یک برنامه ورزشی مناسب در مدارس بسیار ضروری است.باید به هدف تربیت بدنی ارج نهیم و مسائل کاربردی این علم را در مدارس به اجرا درآوریم.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 22:22  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:  تاثير افزايش دانشجويان رشته ي كسب و كارهاي كوچك در راه اندازي كسب و كارهاي كوچك در سطح تهران در 5 سال اخير

پيشينه ي نظري:

در كشورهاي پيشرفته كسب و كارهاي كوچك به عنوان تحريك كنندگان حساس موتورهاي اقتصادي هستند در وا‍‍‍ژه نامه ي اكسفورد كسب و كار به معناي خريد و فروش و تجارت آمده است و به طور عام شامل فعاليت هايي است كه توليد و خريد كالاها و خدمات با هدف فروش آنها به منظور كسب سود در بر مي گيرد هر فرايند كسب و كار داراي هدفي بوده و از رويدادهاي محيط بيروني يا فرايند هاي ديگر رخ مي دهد. در ايران رشته ي مدريت كسب و كار در دهه هاي اخير با هدف افزايش كسب و كارهاي كوچك وارد دانشگاه ها شد و بيشتر به عنوان كارآفريني در ذهن دانشجويان گنجانده شد. اقتصاد دانان كارآفرينان را به عنوان عاملين اصلي خلق فرصت هاي سرمايه گذاري تلقي مي كنند. كارآفرين، تعادل ايستا را در اقتصاد تخريب و تعادل پويايي را كه لازمه ي توسعه ي اقتصادي است ايجاد مي كند.(ژوزف شومپيتر، 1934 ميلادي)

كارآفريني عبارت است از اقدامي نوآورانه  كه با بهره مندي از منابع موجود، ظرفيت جديدي براي توليد ثروت ايجاد مي شود.(185.p،Ibid).

كارآفرينان داراي خصوصيات ذاتي متفاوتي از افراد ديگر هستند و از جمله ي اين خصوصيات شامل: ريسك پذيري، توفيق طلبي، استقلال، تحمل ابهام، مركز كنترل دروني، نياز به موفقيت است علاوه بر اين خصوصيات، عوامل محيطي بسياري هم بر فرايند كارآفريني اثر گذار است و از جمله اين موارد عوامل اقتصادي، اجتماعي، سياسي، فرهنگي، قانوني، مالي است.

دانشگاه ها با اميد پرورش روحيه ي كارآفرينانه در بين دانشجويان و اميد به افزايش كسب و كاري كارآفرينانه اين رشته را وارد دانشگاه ها كردند گرچه برخي مدعي هستند كه دوره هاي تخصصي تاثير چنداني بر كارآفريني ندارند( هزار جريبي، 1382، ص 184) از سوي ديگر برخي معتقدند آموزش با تغيير نگرش افراد و با كم كردن فرايندهاي سعي و خطا موجب موفقيت كارآفرينان مي شود(كلانتري و همكاران، 1383، ص 184) من معتقدم با نگاه خوشبينانه به اين نظريه حتي اگه اين خصوصيات نگرش افراد را هم تغيير دهد بايد بستر محيطي هم فراهم باشد كه در كشور ايران اين رشته پيش از فراهم سازي اين بستر وارد دانشگاه ها شد و آينده ي شغلي مبهمي را براي دانشجويان اين رشته ساخته است در ادامه ي تحقيق موارد محيطي را بيشتر بررسي مي كنيم.

پيشينه ي تجربي:

كارافريني فرايند خلق چيزي نو، با صرف وقت و تلاش بسيار و پذيرش خطرات مالي، روحي و اجتماعي براي به دست آوردن منابع مالي، رضايت شخصي و استقلال مي باشد.

(1998،Hisrich & Peters ، 2001،Hudgetts & kuartko )

درباره ي بررسي ويژگي هاي كارآفرينان پژوهش هاي متعددي انجام شده است با توجه به بررسي هاي صورت گرفته 5 صفت در بين كارآفرينان بسيار مرسوم است: نياز به موفقيت، خلاقيت، مركز كنترل دروني، خطر پذيري و تحمل ابهام است.

با وجود اين تفاسير پس براي انجام يك عمل كارآفرينانه، شخص كارآفرين داراي همچين خصوصياتي است با ورود رشته ي كارآفريني در دانشگا ه ها زمينه ي اين خصوصيات رفتاري در بين دانشجويان فراهم مي شود اما زمينه ي رفتاري تنها كافي نيست بلكه شرايط محيطي تاثير بسياري بر انگيزه ي فرد در شروع كسب و كاري كارآفرينانه مي گذارد.

رابطه ي بين شخصيت كارآفرينان و موفقيت كارآفرينانه در پ‍ژوهش هاي متعددي مورد بررسي قرار گرفته است. براي مثال بگلي و بويد(1987) رابطه ي موفقيت كارآفرينانه را كه با شاخص هاي رشد مالي و بازگشت سرمايه اندازه گيري مي شد، با صفت هاي توفيق طلبي، مركز كنترل دروني، خطر پذيري و تحمل ابهام بررسي كردند.(p.83، 1987،Boyd & Begly).

همچنين پري، مرديت، كانيگتون (1988) رابطه ي ميان صفت هاي توفيق طلبي و مركز كنترل دروني با موفقيت كارآفرينانه كه با نوآوري در محصول و خدمات سنجيده مي شد، بررسي كردند.

(P.105،1999،Mazursky، D.R.، Lehmann، Goldenberg.j.)

گفتني است افزون برصفت هاي شخصيتي متغيرهاي ديگري نيز بر موفقيت هاي كارآفرينانه تاثير دارند كه از ميان آنها مي توان به دانش فني كارآفرينان اشاره كرد.

در ادامه ي تحقيق عوامل تاثيرگذار بر انگيزه ي شروع كسب و كاري كارآفرينانه را مورد بررسي قرار مي دهيم.  

منابع: مباني كارآفريني. تاليف: دكتر محمود احمدپور دارياني و دكترسيد محمد مقيمي

مقاله تاثير شخصيت كارآفرينانه بر موفقيت كارآفرينانه در كسب و كارهاي كوچك و متوسط

محمود محمدي و غلامرضا عسگري

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 19:11  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع انتخابی:تاثیر تحصیلات خارجی بر اینده شغلی دانشجویان

پیشینه نظری

کارشناسان آموزشیِ یک دانشگاه اتریشی در مطالعات جدید خود ادعا کرده‌اند که ادامه تحصیل در خارج از کشور برای کسب تجربه و رشد مهارت‌های شغلی و حرفه‌ای دانشجویان سودمند است.به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کارشناسان می‌گویند:  تحصیلات خارجی بر تجربیات شخصی و پیشرفت شغلی دانشجویان تاثیر بسزایی دارد اما پیش از این تحقیقات جامع و موثقی در این زمینه انجام نشده بود تا از نظر آماری این ادعا را اثبات کنند.

پیشینه تجربی

بنابر مطالعه‌ای که از سوی دانشگاه «یوهانس کپلر لینز» اتریش انجام شده دو گروه 540 نفری از دانشجویان که یکی از این گروه‌ها در خارج از اتریش و گروه دیگر در کشور خود تحصیل کرده‌اند با هم مقایسه شدند. این مطالعه به سفارش دولت اتریش علیا که وظیفه حمایت مالی از دانشجویان جویای تحصیل در خارج را تحت عنوان بورسیه تحصیلی «کپلر» برعهده دارد، انجام گرفته است. نتایج این مطالعه حاوی خبرهای امیدوارکننده‌ای برای حامیان تحصیلات بین‌المللی است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، در این گزارش نکات مثبت و مزایای تحصیلات خارجی در سطوح مختلفی نظیر زبان، مهارت‌های اجتماعی و برنامه‌های تحصیلی مشترک بررسی شدند

در نتیجه تحصیلات خارجی سبب ایجاد مهارت هایی می شود که در اینده شغلی تاثیر دارد

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 14:4  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع:تاثیر تحصیلات خارجی بر اینده شغلی

هدف:هدف از انجام این تحقیق بررسی میزان تاثیر تحصیلات خارجی بر اینده شغلی می باشد

ضرورت:ضرورت انجام این تحقیق با توجه به نگرانی جوانان برای پیدا کردن شغل مناسب و انتخاب نوع تحصیلات و تاثیر ان بر اینده شغلی انان

سوال:

1-ایا تحصیلات دانشگاهی تاثیر بر عملکرد شغلی دارد؟

2-ایا نوع دانشگاه در اینده شغلی موثر می باشد؟

3-ایا افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند در شغل خود موفق نیستند؟

4-داشتن تحصیلات دانشگاهی در چه شغل هایی موثر است؟

5-ایا افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند در شغل خود موفق هستند؟

 

موضوع:تاثیر نوع محیط زندگی بر شخصیت اجتماعی کودکان

هدف:هدف از انجام این تحقیق مشخص کردن دلایل انواع رفتار هایی که کودکان از خود بروز می دهند و اینکه ایا نوع محیط زندگی می تواند بر این رفتار ها تاثیر بگذارد

ضرورت:با توجه به تاثیر گذاری رفتار کودکان در اینده و زندگی و محیط های کاری پس بررسی عومل موثر بر رفتار انان ضرورت دارد

سوال:

1-ایا نوع محیطی که افراد در ان زندگی می کنند در رفتار کودکان موثر است؟

2-نوع محیط زندگی از چه سنینی بر رفتار کودکان تاثیر می گذارد؟

3-ایا نوع محیط زندگی تنها عامل تاثیر گذار است؟

4- چگونه می توان تاثیر نوع محیط را بر فتار کودکان کاهش داد؟

5-ایا تمام کودکان تحت تاثیر محیط قرار می گیرند

 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 13:56  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

اصلاحیه موضوعات

تاثیر تحصیلات خارجی بر اینده شغلی دانشجویان

تاثیر نوع بسته بندی شکلات بر میزان فروش ان

عوامل موثر بر ایجاد فرهنگ استفاده از مترو

تاثیربرگذاری دوره های اموزشی مختلف در دانشگاه ها بر اینده شغلی دانشجویان

تاثیر محیط زندگی در شخصیت اجتماعی کودکان

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 13:34  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

بیان مساله ی اول:

تعریف:تآثیرات سطح سواد والدینو عوامل خانوادگی بر پیشرفت تحصیلی فرزندان در چند سال اخیر در قم

هدف:۱)بررسی رابطه بین میزان سوادوپیشرفت تحصیلی فرزندان ۲)بررسی بین میزان درامد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان

ضرورت:به علت این که گشورما به مطالعه و تحقیقات مربوط به اموزش و پرورش نوجوانان و کودکان نیاز فراوان دارد  و در این میان لازم است مشکلات مهمی که به نحوی به پیشرفت تحصیلی دانش اموزان لطمه می زند مورد توجه قرار گیرد

سوالات مربوط به بیان مسأله:

1)ایا استعداد وعلاقه ی دانش اموزان در پیشرفت تحصیلی تآثیر دارد

2)ایا به روز کردن سطح اموزشی والدین در پیشرفت تحصیلی تاثیر دارد

3)ایا توسعه ی امکانات اموزشی و هوشمند شدن مدارس در پیشرفت تحصیلی تاثیر دارد

4)ایا کارایی و فعالیت کادر اموزشی در پیشرفت تحصیلی تاثیر دارد

5)ایا درک والدین از توانایی فرزندان در پیشرفت تحصیلی تاثیرگذار است

بیان مساله ی دوم:

تعریف:تاثیرات نگهداری حیوانات وحشی در شمال تهران در چهار سال اخیر

هدف:۱)بررسی روابط موجود بین نگهداریه حیوانات وحشی بر روی انقراض ان ها۲)بررسی بیماری های ناقل بین حیوانات و انسان ها ۳)اشنایی با زیستگاه و تغذیه ی حیوانات حیاط وحش

ضرورت:به علت تاثیرگذاری نگهداری حیوانات وحشی در حیات وحش کشور و در اکوسیستم اطلاعات در مورد نحوه ی زندگی٫ نوع غذای مورد نیاز مختص هر حیوان در حیاط وحش و چگونگی مراقبت از ان ها و جلوگیری از انقراض مورد نیاز می باشد واز اهمیت بالایی برخوردار است

سوالات بیان مساله:

1)ایا نگهداری حیوانات وحشی در انقراض ان ها در حیات وحش تاثیر گذار خواهد بود

2)ایا نگهداری حیوانات وحشی در تهدبد خطر سلامت افراد نگهدارنده تاثیرگذار خواهد بود

3)ایا اموزش در ماهیت رفتاری حیوانات وحشی تاثیر گذار خواهد بود

4)ایا نگهداری حیوانات وحشی درتغییر اکوسیستم حیوانات تاثیر گذارخواهد بود

5)ایا نگهداری حیوانات وحشی در ترویج فرهنگ غیر اسلامی در جوامع انسانی تاثیرگذارخواهد بود

(اصلاحات در متن با رنگ قرمز مشخص شده است)

(حکیمه السادات میرصانع)

+ نوشته شده در  شنبه سوم آبان 1393ساعت 19:44  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه ی نظری:

اهمیت خانواده(کرمی نوری و مرادی):

{خانواده اولین محل رشد فردی و اجتماعی شخصیتی هر فرد می باشد.کودک در این مکان زبان را فرا می گیردو ارزش اخلاقی را کسب میکندو قواعد اخلاقی را می اموزند}: بی تردید باید گفت که شخصیت ونگرش هاو طبقه ی اجتماعی واقتصادی و مذهب و خصوصیات و وابستگی های نسبی خانوادادگی و تحصیل والدین خانواده بر نحوه ی ارائه ی ارزش ها و میزان های اخلاقی به فرزندان تاثیر خواهد گذاشت

{البرت باندورا و ریچارد والتزر:کودکان پرخاشگر دارای والدین پرخاشگر هستند و کودکان گوشه گیر دارای والدین گوشه گیر و منزوی هستند}:محبت وامنیت یکی از اساسی ترین ملزومات برای تربیت و رشد کودک می باشد .کودکی که در سال های اولیه ی زندگی از محبت پدر و مادر خود محروم شود ممکن است در اینده سازگاری شخصی و اجتماعی او با خطر جدی روبه رو شود و تحصیل والدین میتواند در جلوگیری از این اتفاق تاثیرگذار باشد

پیشینه ی تجربی:

۱)بررسی مسائل و مشکلات دانش اموزانی که از موقعیت اجتماعی کمتری برخوردارند در پیشرفت تحصیلی ان ها

در تحقیقاتی که به وسیله ی میلزا انجام گرفته اکثر کودکان طبقه ی اجتماعی متوسط و متوسط به بالا دارای نمرات بالایی در ازمون امادگی خواندن داشتن در صورتی که کودکان طبقه ی پایین نمرات کمتری کسب کرده بودند(تقی پور ظهیر) 

۲)بررسی مشکلات کودکانی که والدین ان ها به مدت کمتری در منزل هستند:

دچار سه ناکامی می باشنداین کودکان:۱)مشکل در یادگیری «خواندن»۲)ناکامی ان ها در هوش کلامی۳)این افراد در کودکی از نظر یادگیری در گیری دارند که اکثرا منجر به مردودی میشود و در نوجوانی باعث بروز مشکل در مدرسه خواهند شد(تقی پور ظهیر)

«حکیمه السادات میرصانع»

+ نوشته شده در  شنبه سوم آبان 1393ساعت 19:39  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

مطالب قدیمی‌تر