روش تحقیق

وبلاگ کلاسی درس روش تحقیق

پیشینه نظری

تحقیق از نظر اصطلاحی یعنی رسیدگی کردن به کنه مطلبی پی بردن است. و از نظر لغوی به معنای درست کردن پژوهش ، رسیدگی و بررسی و مطالعه در حقیقت و واقعیت چیزی است و به عبارت دیگر پزوهش به معنای ورود به عرصه های جدید اندیشه و علم و نیز در عرصه های ناشناخته است.
بر همین اساس روش تحقیق لازمه اش مطالعات گسترده و تفضیلی است.


تعریف گرایش
گرایش (1) به معنی یک نظام از تمایلات ، عقاید و انتقادات یک فرد نسبت به پدیده های محیط خود می باشد. این نظام از تمایلات و.... در طول زمان در پی تاثیرات محیطی ( مثلاً تربیت ) و تجربیات ( به معنی وسیع آن ) شکل گیری می شود و کم و بیش دارای قوام و دوام می باشد.
در تعریفی دیگر از گرایش آمده است . در گرایش یک سیستم از عکس العمل های ارزیابی کننده است که مبتنی بر اعتقادات و چهارچوبهایی هستند که براساس آنها این ارزیابی انجام می گیرد. این چهارچوب و پایه های ارزیابی کننده در دورانهای مختلف شکل گیری شخصیت در خانواده و در جامعه به وجود می آید.
تفاوت بین مفهوم واژه های « نگرش » » گرایش »
واژه نگرش مترادف لغاتی مانند ( view ) ( نظر یک شخص دربارة یک پدیده ) و perception

( برداشت و طرز تلقی یک شخص از یک پدیده ) و یا به زبان آلمانی لغت Anshaung ( که در زبان انگلیسی هم در رابطه با لغت welt Anschaung ( جهان بینی عینا مورد استفده قرار می گیرد ) میباشد.
نگرش یک فرد دربارً یک پدیده عموماً در مرحله ای است که آن فرد هنوز با آن پدیده تجربه شخصی زیادی نداشته است و هنوز به یک تصمیم گیری قاطع دربارض رد یا پذیرش آن پدیده نرسیده است ، لذا در این مرحله افراد دربارة آن پدیده با یک برخورد و تجربة شخصی نسبتاً به راحتی قابل تغییر است.
واژه (
Attiude ) که جمعی از اندیشمندان ایرانی پیش از انقلاب به جای وازه گرایش ، سوگیری و موضع گیری را مترادف آن می دانستند . یک مرحله از وازه نگرش جلوتر می رود. یعنی نظر و برداشت اولیه شخص درباره یک موضوع و یا پدیده عموماً بر اساس تجربه شخصی مستحکم تر می شود و در رفتار و برخورد آن فرد با ان پدیده کم و بیش منعکس می گردد .

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:50  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

:تاثیر افزایش جریمه های نقدی در بهبود فرهنگ رانندگی بیان مسئله: فرهنگ رانندگی در کشور ما به صورت یک فرهنگ بی فرهنگی در امده است .موسسات آموزش رانندگی که در سطح شهر ایجاد شدند شرایط گرفتن گواهینامه را برای بسیاری از افراد جامعه هموار کردند و افزایش جمعیت و تولید و واردات اتومبیل منجر به افزایش چشم گیر خودروها در سطح شهرهاشده است. در این میان به دلیل کمبود نظارت و کوتاهی مسئولان در ایجاد فرهنگ رانندگی و احترام به قوانین و مقررات ،شاهد بی نظمی و ترافیک های گاه بسیار سنگینی هستیم که معلول همین بی نظمی ها و بی قانونی هاست .در سال های اخیر تلاش هایی برایرفع این مشکلات انجام شده است که افزایش میزان جریمه های نقدی یکی از آنهاست اما این سوال مطرح می شود که آیا این افزایش جریمه ها منجر به بهبود فرهنگ رانندگی خواهد شد و احترام به قوانین و مقررات را در افراد جامعه نهادینه خواهد کرد؟ هدف:بهبود فرهنگ رانندگی و کاهش تصادفات ضرورت: آمار بالای تصادفات و ترافیک در کلان شهر ها پیشینه نظری:

رانندگی مانند بسیاری از مهارت های دیگر به راحتی قابل یادگیری است اما آنچه در این میان اهمیت دارد استفاده درست از این مهارت است. در واقع چیزی که از آن به عنوان فرهنگ رانندگی یاد می شود احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی و حقوق سایر شهروندان است.تحقیقات نشان می دهد عدم توجه به جلو،عدم رعایت فاصله ایمنی ،سرعت و سبقت غیر مجاز عمده ترین دلایل تصادفات است و همه ی این موارد بیانگر نقض قوانین و عدم احترام به ان است . بالاترین آمار کشته شدگان تصادفات را عابرین پیاده تشکیل می دهند و ایران با وجود داشتن تنها یک درصد از جمعیت کل جهان دو درصد تلفات انسانی ناشی از حوادث رانندگی را به خود اختصاص میدهد.


فرهنگ سازی پروسه ای است زمان بر و نیازمند برنامه ریزی و صرف هزینه و زمان بسیار است و بسیایر از روانشناسان بر این باورند که برای بهبود فرهنگ رانندگی آموزش ها باید از سنین پایین و در مدارس آغاز شود.مسئولین معتقدند زمانی که افراد در برابر تخلفات خود ملزم به پرداخت بهای نسبتا چشم گیری باشند احتمال ارتکاب به تخلف در آن ها کاهش می یابد و این در حالی است که گروهی دیگر افزایش میزان جریمه ها را بدون افزایش میزان نظارت از طریق دوربین ها بی نتیجه می دانند و بر این نکته تاکید می کنند که اجرای این طرح نیازمند برقراری نظارت بیشتر و بهتر است .
در این میان گروه سومی نیز هستند که فرهنگ سازی و آموزش را همواره بهترین را می دانند .


پیشینه تجربی:

روزانه در سطح شهر تهران سه ملیون اتومبیل و وسیله ی نقلیه در حال تردد هستند و این در حالی است که شهر تهران تنها ظرفیت یک سوم این تعداد را دارد. برای بهبود وضع ترافیک و کاهش تصادفات ،در طی سال های گذشته تلاشهایی انجام شده است . ساخت انیمیشن ها و تیزر های تلوزیونی از جمله اقدامات صورت گرفته است.ایجاد پارکهای ترافیک در سطح شهرها و شروع اموزش ها در مدارس با عنوان طرح همیار پلیس و همکاری نمادین دانش آموزان با پلیس راهور از دیگر اقدامات بوده است. اولین فرهنگ سازی ها در این زمینه در ارتباط با بستن کمر بند ایمنی توسط رانندگان و سر نشین جلو بود که اعمال جریمه و افزایش میزان آن همزمان با فعالیت های فرهنگی صورت گرفت و نتایج موفقیت آمیزی به همراه داشت. 


  سوالات تحقیق:


1-آیا بالا بودن میزان جزیمه ها ی نقدی به تنهاییی عامل بازدارنده ای برای نقض قوانین و مقررات داست؟


2 -آیا افزایش میزان جریمه های نقدی تاثیری بر میزان رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی دارد؟


 3-آیا اموزش قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در مدارس بر بهبود فرهنگ رانندگی موثر است؟


4-آیادر نظر گرفتن جریمه های جزایی تاثیر بیش تری از افزایش جریمه های نقدی بر رعایت قوانین و مقررات دارد؟ 


5-آیا رابطه منطقی بین مبلغ جریمه ها و نوع تخلف وجود دارد؟

  فرضیه ها


1-افزایش میزان جریمه های نقدی مانع نقض قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی شهروندان می شود.  


متغیر وابسته:نقض قوانین


 متغیر مستقل:جریمه های نقدی


 متغیر تعدیل کننده:رانندگان


2 -افزایش جریمه های نقدی تاثیری بر رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی ندارد.  


متغیر مستقل:جریمه ها


 متغیر وابسته: رعایت قوانین و مقررات


 متغیر تعدیل کننده:اداره ی راهنمایی و رانندگی


3 -آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی در مدارس موجب بهبود فرهنگ رانندگی می شود.


 تغیر مستقل:آموزش قوانین و مقررات


 متغیر وابسته: فرهنگ رانندگی


 متغیر تعدیل کننده :دانش آموزان


 متغیر مداخله گر:سن،آموزش


 4-در نظر گرفتن جریمه های جزایی تاثیر بیش تری از جرمه های نقدی بر رعایت قوانین و مقررات دارد


 متغیر مستقل:جریمه های جزایی


 متغیر وابسته:رعات قوانین و مقررات


 متغیر تعدیل کننده:رانندگان متغیر مداخله گر: قوانین و مقررات جزا


 5-رابطه ی منطقی بین مبلغ جریمه ها و نوع تخلف وجود دارد.


 متغیر مستقل:جریمه نقدی


 متغیر وابسته:عدم انجام تخلف 


 متغیر تعدیل کننده: رانندگان

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:38  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

·         1-بررسی میزان وفاداری مصرف کنندگان محصولات آرایشی به برندهای داخلی در تهران .

·         2-بررسی میزان تاثیر تبلیغات تلویزیونی بر انتخاب مصرف کنندگان .

·         3-بررسی تاثیرپرداخت پاداش بر افزایش بهره وری در سازمانها .                

o        همه مدیران به دنبال راههایی برای افزایش بهره وری سازمان خود هستند و از آنجایی که نیروی انسانی نقش قابل توجهی در افزایش بهره وری سازمان دارد امروزه همه مدیران به دنبال افزایش بهره وری نیروی انسانی سازمان خود هستند.یکی از راههای افزایش بهره وری نیروی انسانی ایجاد انگیزه در آنها برای انجام بهتر کارها و وظایفشان است و یکی از راههای ایجاد انگیزه در نیروهای انسانی دادن پاداش به آنهاست.حال میخواهیم بررسی کنیم که ایا دادن پاداش باعث افزالش بهره وری میشود؟چه نوع پاداشی باعث ایجاد انگیزه بهتر میشود؟آیا پاداش نقدی میتواند کاراتر باشد یا غیر نقدی؟

·         4-بررسی میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خدمات پس از فروش شرکت ایران خودرو در تهران .

o        با توجه به رقابت روزافزون در بازارهای داخلی و حضور رقبای متعدد داخلی و خارجی در بازار خودروی کشور شرکت ایران خودرو در تلاش است به منظور جلب رضایت و خشنودی مشتریان و خریداران خودرو سطح کیفیت خدمات خود را در کلیه مراحل تولید و فروش ارتقا بخشد.لذا بدین منظور ضمن بررسی وضعیت خدمات پس از فروش خودرو که یکی از مراحل مهم در جلب رضایت مشتریان میباشد به دنبال بیان این مساله است که ایا سطح خدمات ارایه شده فعلی به مشتریان در حد مطلوب و استاندارد میباشد.ایا شرکت از این بابت دارای جایگاه مناسبی در بین خریداران خودرو میباشد؟نقاط ضعف و قوت شرکت در این خصوص  چیست ؟ لذا شرکت کوشش مینماید ضمن ارایه پاسخ به سوالات یاد شده ضمن برطرف کردن نقاط ضعف , کیفیت خدمات خود را ارتقاء بخشد .

·         5-بررسی میزان تاثیر برنامه ریزی استراتژیک در موفقیت سازمانهای کوچک و متوسط

·       . بیان مساله و پیشینه تحقیق:                                          

·         تاثیر برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ در سازمانهای‌ امروزی‌ برکسی‌ پوشیده‌ نیست، برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ را کوششی‌ نظام‌یافته‌ برای‌ اجرای‌ استراتژی‌های‌ اصلی‌ سازمان‌ و بکارگیری‌ آن‌ درجهت‌ تحقق‌ مقاصد سازمان‌ می‌دانند. برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ اهداف‌ سازمان‌ را باتوجه‌ به‌ رسالت‌ آن‌ تعیین‌ و ازطریق‌ مطالعات‌ محیطی‌ و فرصتها و تهدیدها و نقاط‌ قوت‌ و ضعف‌ سازمان‌ را شناسایی‌ کرده‌ تا از این‌ طریق‌ هدفهای‌ واقع‌بینانه‌تری‌ را تعیین‌ و به‌ اجرا درآورد. بکارگیری‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ توسط‌ مدیران‌ می‌تواند در درازمدت‌ ثمرات‌ مثبتی‌ برای‌ سازمانها به‌بار آورد. در این‌ مقاله‌ به‌اختصار فرایند برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ شرح‌ داده‌ شده‌ است.

‌پیشرفت‌ و توسعه‌ سریع‌ درجهان‌ امروز و تغییرات‌ پرشتاب‌ محیطی، آگاهی‌ از تحولات‌ را ضروری‌ ساخته‌ است.
‌ضرورت‌ امر برنامه‌ریزی‌ امروز برکسی‌ پوشیده‌ نیست. عدم‌ اطمینان‌ ناشی‌ از تغییرات‌ محیطی‌ و کسب‌ سود بیشتر برنامه‌ریزی‌ را به‌ صورت‌ یک‌ ضرورت‌ انکارناپذیر درآورده‌ است.
‌برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ عوامل‌ اساسی‌ خطرآفرین‌ محیطی‌ را تحلیل‌ کرده‌ و راه‌حلهایی‌ که‌ با احتمال‌ بیشتر برای‌ رسیدن‌ به‌ هدف‌ را که‌ مناسب‌تر است‌ ارائه‌ می‌دهد. به‌عبارتی، برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ فرایند تعیین‌ اهداف‌ سازمان‌ و اتخاذ تصمیم‌ درباره‌ طرحهای‌ جامع‌ عملیاتی‌ و اجرایی‌ برای‌ تحقق‌ آن‌ اهداف‌ است.
‌با وجود اهمیت‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ هنوز در بسیاری‌ از سازمانها تاثیر حیاتی‌ آن‌ در رسیدن‌ به‌ اهداف‌ سازمان‌ به‌خوبی‌ درک‌ نشده‌ و حتی‌ در بعضی‌ از مواقع‌ مدیران‌ آن‌ را یک‌ امر تجملی‌ و پرهزینه‌ می‌دانند. به‌ عقیده‌ بعضی‌ از اندیشمندان‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ بیانگر قدرت‌ خلاقیت‌ مدیران‌ و ساختن‌ آینده‌ است. به‌عبارتی، مدیران‌ ازطریق‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ به‌ امر آینده‌سازی‌ می‌پردازند.
‌کاربرد برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ همراهی‌ سایر بخشها نظیرRD,MIS و توسعه‌ منابع‌ انسانی‌ را می‌طلبد که‌ خود به‌عنوان‌ یک‌ تحول‌ در بهبود و توسعه‌ سازمان‌ باید آن‌ را برشمرد. پیش‌ از آشنایی‌ با فرایند برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ لازم‌ است‌ که‌ عناصر آن‌ را شناخت‌ که‌ این‌ عناصر عبارت‌ است‌ از تعریف، رسالت‌ و اهداف‌ و... در ادامه‌ به‌ بیان‌ این‌ عناصر می‌پردازیم.

تعریف‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک: برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ در بخش‌ دولتی‌ تاریخی‌ طولانی‌ دارد.
‌واژه‌ استراتژی‌ از کلمه‌ یونانی‌(STRATEGO) مرکب‌ از(STRATOS) به‌ معنای‌ ارتش‌ و(EGO) به‌ معنای‌ رهبر گرفته‌ شده‌ است. با وجود این، برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ اساساً‌ در بخش‌ خصوصی‌ توسعه‌یافته‌ است. هرچند که‌ رویکردهای‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ در بخش‌ خصوصی‌ تدوین‌ شده‌اند ولی‌ می‌توانند به‌ سازماندهی‌ دولتی‌ و غیرانتفاعی‌ و همچنین‌ جوامع‌ و دیگر نهادها کمک‌ کنند.(برایسون، برنامه‌ریزی‌ استراتژیک، ص‌ 23) برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ را می‌توان‌ تلاشی‌ منظم‌ و سازمان‌یافته‌ درجهت‌ اتخاذ تصمیم‌ و مبادرت‌ به‌ اقدامات‌ بنیادین‌ تعریف‌ کرد که‌ به‌ موجب‌ آنها، اینکه‌ یک‌ سازمان‌ چیست، چه‌ می‌کند، و چه‌ اموری‌ را انجام‌ می‌دهد، مشخص‌ خواهدشد. (تعریف‌OLSEN AND EADIE )

‌در تعریف‌ دیگری‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ فرایندی‌ است‌ درجهت‌ تجهیز منابع‌ سازمان‌ و وحدت‌ بخشیدن‌ به‌ تلاشهای‌ آن‌ برای‌ نیل‌ به‌ اهداف‌ و رسالت‌ بلندمدت‌ باتوجه‌ به‌ امکانات‌ و محدودیتهای‌ درونی‌ و بیرونی. در تعریفی‌ دیگر برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌ به‌ معنای‌ فرایند بررسی‌ موقعیت‌ فعلی‌ و مسیر آینده‌ سازمان‌ یا جامعه، تنظیم‌ اهداف، تدوین‌ یک‌ استراتژی‌ برای‌ تحقق‌ آن‌ اهداف‌ و اندازه‌گیری‌ نتایج‌ است. (هیوز، مدیریت‌ دولتی‌ نوین‌ ص‌ 205)

(
تعریف‌(OSBORNE GAEBLER) و تعریف‌ دیگر که‌ برنامه‌ریزی‌استراتژیک‌ را برنامه‌ریزی‌ درمورد هدفهای‌ بلندمدت‌ سازمان‌ و انتخاب‌ فعالیت‌ لازم‌ برای‌ تحقق‌ آنها بیان‌ می‌دارد.

‌در اینجا جا دارد تفاوتهای‌ بین‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌STRATEGIC ) PLANNING) و برنامه‌ریزی‌ تاکتیکی‌(TACTICAL PLANNING) بیان‌ شود. اگرچه‌ بین‌ برنامه‌ریزی‌ تاکتیکی‌ و استراتژیکی‌ تفاوت‌ می‌گذارند، اما این‌ تفاوت‌ دارای‌ مرزهای‌ روشن‌ نیست، زیرا آنچه‌ که‌ برای‌ یک‌ فرد تصمیم‌ تاکتیکی‌ است‌ برای‌ فرد دیگر ممکن‌ است‌ تصمیم‌ استراتژیک‌ باشد. به‌طوری‌ که‌ تفاوت‌ یا تشخیص‌ بین‌ آنها یک‌ امر نسبی‌ است‌ و نه‌ مطلق. (زاهدی، الوانی‌ و فقیهی، فرهنگ‌ جامع‌ مدیریت‌ ص‌ 363)

·       متغیرها:

·         1-نحوه سوداوری بیشتر

·         2-بالا بردن سطح بهره وری

·         3-توسعه جایگاه رقابتی

·         4-افزایش تعهد عمل در بین کارکنان

·         5-توسعه چشم انداز مشترک و وحدت هدف

·         6-کسب تناسب خوب بین محیط خارجی وقابلیتهای داخلی سازمان

·         7-توسعه جایگاه رقابتی پایدار

 

 

 

 

 

 

 

·       فرضیه ها :

·        توسعه یک جایگاه رقابتی پایدار در موفقیت سازمانهای کوچک نقش دارد.

·        متغییرمستقل : توسعه جایگاه رقابتی پایدار

·        متغییر وابسته : موفقیت سازمانهای کوچک

·        متغییر تعدیل کننده : سازمانهای کوچک 

 

·        ایجاد تعهد به عمل در بین کلیه کارکنان درموفقیت سازمانهای کوچک نقش دارد.

o        متغییر مستقل : ایجاد تعهد به عمل

o        متغییر وابسته : موفقیت سازمانهای کوچک

o        متغییر کنترل : کلیه کارکنان

 

·         توسعه یک چشم اندازمشترک و وحدت هدف در موفقیت سازمان نقش دارد.

o        متغییر مستقل : توسعه چشم انداز مشترک و وحدت هدف

o        متغییر وابسته : موفقیت سازمان

·         کسب تناسب خوب بین محیط خارجی و قابلیتهای داخلی سازمان شده است .

o        متغییر مستقل : برنامه ریزی استراتژیک

o        متغببر وابسته : ایجاد تناسب بین محیط خارجی و قابلیتهای داخلی سازمان

o        متغییر مداخله گر : عدم شناخت محیط خارج سازمان و اگاهی نسبت به قابلیتهای داخلی سازمان

·         افزایش ابتکار عمل موجب موفقیت سازمانهای کوچک میشود.

o        متغییر مستقل : ابتکار عمل

o        متغییر وابسته : موفقیت سازمان

o        متغیر تعدیل کننده:کوچک

 

مانیا ذوالفقاری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 20:5  توسط توحیدلو  | 

موضوع : علت افزایش روز افزون مصرف دخانیات در نوجوانان

بیان مسئله : رشد روز افزون مصرف دخانیات در نوجوانان و گرایش نوجوانان به تفریح ناسالم و هشدارهای جامعه شناسان و پزشکان نسبت به مضرات و عواقب استفاده از دخانیات باعث لزوم آگاهی از خطرات وعواقب شده است .

هدف: بررسی راهکارهای در جهت عدم گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات

ضرورت :آسیب ها و دلایل شکل گیری آن برای اصلاح وحل مشکلات موجود در نوجوانان

بیشینه نظری : براساس اسناد تاریخی و سابقه آشنایی بشر با مواد مخدر به ۴ هزار سال قبل از میلادی برمیگردد. لوح های نقاشی کشف شده از یونان قدیم و مصر باستان حکایت از آن دارد که بوته خشخاش و بوته شاه دانه به عنوان یک گیاه داروئی استفاده می کردند .پلین دانشمند رومی اولین شخصی بود که شیره غلیظ خشخاش را بنام (اپیوم )جهت استفاده علمی در داروهای مسکن عرضه کرد واپیوم از ریشه اپوس به معنای شیر گرفته ودر برخی موارد از آن به نام هیپون ویا افیون نیز نام برده شده است.

 

بیشینه تجربی : نظریه جامعه شناسان در باب اعتیاد نوجوانان طبق نظریه ادوین لیکر در سال (۱۹۷۳) که می نویسد . اولین بار که فردی به عنوان گناه کار - خطاکار انگ میخورد پذیرش چنین هویت جدیدی برای او مشگل است در دوران نوجوانی بسیاری از افراد با آشوب گرهای معمولی و رفتار های خصومت آمیز در گیر می شوند اگرچه اکثر نوجوانان که مصرف مواد مخدر را تجربه می کنند ویا اعمال غیر قانونی و شرم آوری را انجام می دهند رفتارهای نگران کننده را افزایش نمی دهند این امر به ما هشدار می دهند که براحتی به افراد به ویژه نوجوانان برچسب نزنیم عدم مدارا شاید بطور سیاسی مقبول باشد اما این امر می تواند حق انتخاب اقتصادی و اجتماعی یک شخص جوان را کاملا محدود کند به طریقی که رفتار همنوا را مانند یک بزرگسال تقویت نکنند .

سئوالات فرضیه:

۱- آیا طلاق والدین وطرد شدن نوجوانان از خانواده منجر به گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات می شود ؟

۲- آیا عدم امکانات تفریحی سالم ومناسب در مدارس وجامعه عامل گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات می شود؟

۳- آیا عدم امکانات مالی در خانواده منجربه  گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر می شود ؟

۴- آیا سطح تحصیلات والدین  در گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات دخیل هست ؟

۵- آیا اعتیاد والدین در گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات دخیل است؟

فرضیه :

۱- طلاق والدین  یکی از دلایل اصلی در گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات می باشد.

متغیر مستقل: طلاق والدین

متغیره وابسته : مصرف دخانیات

متغیره تعدیل کننده:خانواده

متغیره مداخله گر:تجربه

۲- تامین نیازهای مادی و روحی وروانی نوجوانان محرکی است برای برگشت نوجوانان از مصرف دخانیات است.

متغیرمستقل :تامین نیاز های مادی وروحی و روانی

متغیره وابسته: برگشت نوجوانان از مصرف دخانیات

متغیره تعدیل کننده:خانواده

متغیره کنترل:جنسیت

۳- برگزاری تفریح های سالم تحت نظر روانشناسان در مدارس در عدم گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات موثر است.

متغیر مستقل: تفریح های سالم

متغیره وابسته: عدم گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات

متغیر تعدیل کننده: مدارس و

متغیر کنترل کننده:جنسیت

۴- افزایش رابطه والدین با نوجوانان در تغییره ذهنیت نوجوانان به تفریح ناسالم می شود.

متغیرمستقل: رابطه والدین با نوجوانان

متغیروابسته :تغییره ذهنیت نوجوانان

متغیر تعدیل کننده:خانواده

متغیره کنترل:تجربه

۵- آشناسازی نوجوانان از مضرات مواد مخدر از طریق تدریس در مدارس است.

متغیر مستقل : تدریس

متغیر وابسته : آشنا سازی نوجوانان

متغیره تعدیل کننده:مدارس

متغیر کنترل:جنسیت و هوش

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:10  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1- موضوع تحقیق : رابطه بین مدرک تحصیلی با ثروت
بیان مسئله :آیا همه ثروتمندان جامعه ما از مدرک تحصیلی بالایی برخوردار هستند ؟ یا به عبارت دیگر مدرک تحصیلی باعث ثروتنمندی آنها شده است ؟
2- موضوع تحقیق : رابطه بین میزان تحصیلات زوجین با طلاق
بیان مسئله : با اینکه امروزه سطح سواد و تحصیلات در جامعه در حال پیشرفت است ولی با این حال میزان طلاق نیز رو به افزایش است . آیا تحصیلات و بالا رفتن سطح سواد در جامعه می تواند موجب بالا رفتن توقعات دوطرف و بعد منجر به طلاق شود؟
3- موضوع تحقیق : رابطه بین مسافرت شهریها به روستاها با افزایش اعتیاد روستاییان
بیان مسئله : آیا افزایش اعتیاد روستاییان به دلیل مسافرت معتادین شهری است که برای مصرف خود به جاهای دنج و دور از شهر مسافرت میکنند؟
4- موضوع تحقیق :  رابطه بین تماشای کانالهای ماهواره ای با تغییر فرهنگ در ایران
بیان مسئله : امروزه فرهنگ ایرانی رو به تغییر و از بین رفتن است آیا تماشای کانالهای مختلف ماهواره ای می تواند یکی از دلایل از بین رفتن فرهنگ (مثل لباس پوشیدن) در ایران شده باشد؟

5- موضوع تحقیق : رابطه بین میزان تحصیلات مدیران با موفقیت سازمان
بیان مسئله  :  آبا همه سازمانهای موفق دارای مدیرانی با تحصیلات بالا هستند و این موفقیت در گرو مدرک تحصیلی مدیران است ؟ یعنی هرچه مدیران از تحصیلات مدیریتی بالایی برخوردار باشند سازمان یا شرکت آنها موفق تر است؟

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:6  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع :تاثیر تلقین مثبت در رفع بیماری                                                                                                   

بیان مسئله :در مواردی گزارش شده   بعضی از بیماران ازطریق تلقین مثبت بهبودیافته اند .مشاهده کردن فردی که دارویی مصرف نکرد وبهبودی نیافته در برابر فردی که با تجویز پزشک از داروهای تلقینی مصرف میکند میتواند تاثیر این داروها را در رفع بیماری نشان دهد . ایا این داروها در در رفع کامل بیماری موثر هستند ؟یا خیر؟

هدف تحقیق : توسعه استفاده از این داروها در رفع بیماریها

ضرورت تحقیق: بعضی از این بیماریها به راحتی با داروهای تلقینی رفع میشوند .

موضوع:تاثیر کلاسهای پیش دبستانی بر رفتار کودکان در تعامل با یکدیگر

بیان مسئله :یکی از مسائل بسیار مهم که جامعه با ان روبروست ارتباطات و تعاملات میان فردی میباشد که در تمام جوامع به ان توجه میشود .باتوجه به تغییرات مشاهده شده در میان رفتار کودکانی در کلاسهای پیش دبستانی شرکت کرده اند ورفتارهای انان در تعامل با یکدیگر نسبت به کودکانی که در این کلاسها شرکت نکرده اند ویا با فعالیتهای گروهی اشنا نیستند این موضوع انتخاب شده واینکه ایا مربیان در این کلاسها به تعاملات میان فردی توجه بسزایی دارند ؟

پیشینه نظری:

قرن 19به عنوان سراغاز اموزش پیش دبستانی مطرح  شده است وبه خاطر دو عامل دیدگاه ها، نسبت به کودک و دوران کودکی تغییر یافت :شرایط اجتماعی و باورها درباره طبیعت  کودک

به نظر دانشمندان هدف از اموزش افراد پیش از وارد شدن به دبستان باید مورد توجه قرار بگیرد چرا که این برنامه ریزیهای قبل از دبستان در جهت توسعه انگیزه وارتقای سطح دانش فراگیران ورشدو بالندگی انان در تمامی ابعاد وفراهم اوردن روشی معین برای یادگیری در اینده و ارتقای کیفیت اموزش .

چرا که دانشمندان براین باورند که در این دوران کودکان از انعطاف پذیری خاصی برخوردارند واین مرحله ایست برای اماده کردن کودک برای فعالیتهای مختلف اموزشی است .کمنیوس دانشمندی است که مخالف اعمال انظباط شدید در مورد کودکان بود .

پستالوژی اموزش پیش دبستانی را به عنوان یک رشته علمی مجزا مطرح کرد همچنین مطرح کرد که تعلیم وتربیت کودکان باید مبتی بر رشد طبیعی انان باشد او معتقد بود که یادگیری فقط توسط کودک و ابتکارات او انجام نمیشود بلکه معلمین و مربیان باید به فعالیتها و رفتارهای کودکان جهت بدهند.

پیشینه تجربی :

طبق مشاهدات به عمل امده توسط تعدادی از مربیان کودکانی که در کلاسهای پیش دبستانی شرکت کرده اند در تعاملات میان فردی وهمچنین در برخورد با مربیان خود از موفقیت بیشتری برخوردار بوده اند و تمایل  بیشتری برای شرکت در فعالیتهای گروهی دارند و  همچنین تاثیر مستقیمی در انگیزه افراد در ادامه تحصیل انان دارد . مربیان اعلام  میکنند که این کلاسها موجب رشد وبالندگی انان در تمامی ابعاد میشود و لازم دانستن این کلاسها برای کودکان  را راهی برای جلوگیری از منزوی شدن کودکان و تاثیر ان در اینده افراد میدانندوهمواره  به دنبال روش های مناسب و کارامد برای استفاده در این کلاس ها میباشند .

سوالات:

1-ایا کلاسهای پیش دبستانی تاثیری بر رشد جسمی کودکان 6ساله دارد؟

2-ایا کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد اعتماد به نفس کودکان دختر  موثر است ؟

3- ایا کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل دانش اموزان پسر موثر است؟                                             4-ایا کلاسهای پیش دبستانی موجب افزایش تعاملات بین دانش اموزان دبستانی دختر و پسر میشود؟                                       5-ایا مربیان با دادن وظایف به کودکان در ایجاد روحیه  مسئولیت پذیری انها تاثیر دارند؟

فرضیه :

1- - کلاسهای پیش دبستانی تاثیری بر رشد جسمی کودکان 6ساله دارد.

متغیر مستقل  :کلاس پیش دبستانی

متغیر وابسته :رشد جسمی کودکان

متغیر تعدیل کننده :کودکان 6ساله

متغیر کنترل:سن – هوش

متغیر مداخله گر :ایجاد تحرک و فعالیت

2- کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد اعتماد به نفس کودکان دختر  موثر است .

متغیر مستقل:کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:ایجاد اعتماد به نفس

متغیر تعدیل کننده :کودکان دختر

متغیر کنترل:جنسیت – وضعیت اجتماعی

متغیر مداخله گر:خودباوری

3-  کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل دانش اموزان پسر موثر است .                                           

متغیر مستقل:کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:ایجاد انگیزه

متغیر تعدیل کننده:دانش اموزان پسر

متغیر کنترل: جنسیت – سن

متغیر مداخله گر:تشویق

  4- کلاسهای پیش دبستانی موجب افزایش تعاملات بین دانش آموزان دبستانی دختر و پسر میشود.

متغیر مستقل: کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:تعاملات بین دانش اموزان

متغیر تعدیل کننده:دانش اموزان دختر و پسر

متغیر کنترل:سن – جنسیت – وضعیت اجتماعی- دانش  

 متغیر مداخله گر:ارتباط میان فردی

5- مربیان با دادن وظایف به کودکان در ایجاد روحیه  مسئولیت پذیری انها تاثیر دارند.

متغیر مستقل:کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:ایجاد روحیه مسئولیت پذیری

متغیر تعدیل کننده: وظایف دادن در  دوران پیش دبستانی

متغیر کنترل:وضعیت روحی – هوش – جنسیت

متغیر مداخله گر:ایجاد روحیه همکاری

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:53  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:52  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

موضوع :تاثیر تلقین مثبت در رفع بیماری                                                                                                   

بیان مسئله :در مواردی گزارش شده   بعضی از بیماران ازطریق تلقین مثبت بهبودیافته اند .مشاهده کردن فردی که دارویی مصرف نکرد وبهبودی نیافته در برابر فردی که با تجویز پزشک از داروهای تلقینی مصرف میکند میتواند تاثیر این داروها را در رفع بیماری نشان دهد . ایا این داروها در در رفع کامل بیماری موثر هستند ؟یا خیر؟

هدف تحقیق : توسعه استفاده از این داروها در رفع بیماریها

ضرورت تحقیق: بعضی از این بیماریها به راحتی با داروهای تلقینی رفع میشوند .

موضوع:تاثیر کلاسهای پیش دبستانی بر رفتار کودکان در تعامل با یکدیگر

بیان مسئله :یکی از مسائل بسیار مهم که جامعه با ان روبروست ارتباطات و تعاملات میان فردی میباشد که در تمام جوامع به ان توجه میشود .باتوجه به تغییرات مشاهده شده در میان رفتار کودکانی در کلاسهای پیش دبستانی شرکت کرده اند ورفتارهای انان در تعامل با یکدیگر نسبت به کودکانی که در این کلاسها شرکت نکرده اند ویا با فعالیتهای گروهی اشنا نیستند این موضوع انتخاب شده واینکه ایا مربیان در این کلاسها به تعاملات میان فردی توجه بسزایی دارند ؟

پیشینه نظری:

قرن 19به عنوان سراغاز اموزش پیش دبستانی مطرح  شده است وبه خاطر دو عامل دیدگاه ها، نسبت به کودک و دوران کودکی تغییر یافت :شرایط اجتماعی و باورها درباره طبیعت  کودک

به نظر دانشمندان هدف از اموزش افراد پیش از وارد شدن به دبستان باید مورد توجه قرار بگیرد چرا که این برنامه ریزیهای قبل از دبستان در جهت توسعه انگیزه وارتقای سطح دانش فراگیران ورشدو بالندگی انان در تمامی ابعاد وفراهم اوردن روشی معین برای یادگیری در اینده و ارتقای کیفیت اموزش .

چرا که دانشمندان براین باورند که در این دوران کودکان از انعطاف پذیری خاصی برخوردارند واین مرحله ایست برای اماده کردن کودک برای فعالیتهای مختلف اموزشی است .کمنیوس دانشمندی است که مخالف اعمال انظباط شدید در مورد کودکان بود .

پستالوژی اموزش پیش دبستانی را به عنوان یک رشته علمی مجزا مطرح کرد همچنین مطرح کرد که تعلیم وتربیت کودکان باید مبتی بر رشد طبیعی انان باشد او معتقد بود که یادگیری فقط توسط کودک و ابتکارات او انجام نمیشود بلکه معلمین و مربیان باید به فعالیتها و رفتارهای کودکان جهت بدهند.

پیشینه تجربی :

طبق مشاهدات به عمل امده توسط تعدادی از مربیان کودکانی که در کلاسهای پیش دبستانی شرکت کرده اند در تعاملات میان فردی وهمچنین در برخورد با مربیان خود از موفقیت بیشتری برخوردار بوده اند و تمایل  بیشتری برای شرکت در فعالیتهای گروهی دارند و  همچنین تاثیر مستقیمی در انگیزه افراد در ادامه تحصیل انان دارد . مربیان اعلام  میکنند که این کلاسها موجب رشد وبالندگی انان در تمامی ابعاد میشود و لازم دانستن این کلاسها برای کودکان  را راهی برای جلوگیری از منزوی شدن کودکان و تاثیر ان در اینده افراد میدانندوهمواره  به دنبال روش های مناسب و کارامد برای استفاده در این کلاس ها میباشند .

سوالات:

1-ایا کلاسهای پیش دبستانی تاثیری بر رشد جسمی کودکان 6ساله دارد؟

2-ایا کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد اعتماد به نفس کودکان دختر  موثر است ؟

3- ایا کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل دانش اموزان پسر موثر است؟                                             4-ایا کلاسهای پیش دبستانی موجب افزایش تعاملات بین دانش اموزان دبستانی دختر و پسر میشود؟                                       5-ایا مربیان با دادن وظایف به کودکان در ایجاد روحیه  مسئولیت پذیری انها تاثیر دارند؟

فرضیه :

1- - کلاسهای پیش دبستانی تاثیری بر رشد جسمی کودکان 6ساله دارد.

متغیر مستقل  :کلاس پیش دبستانی

متغیر وابسته :رشد جسمی کودکان

متغیر تعدیل کننده :کودکان 6ساله

متغیر کنترل:سن – هوش

متغیر مداخله گر :ایجاد تحرک و فعالیت

2- کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد اعتماد به نفس کودکان دختر  موثر است .

متغیر مستقل:کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:ایجاد اعتماد به نفس

متغیر تعدیل کننده :کودکان دختر

متغیر کنترل:جنسیت – وضعیت اجتماعی

متغیر مداخله گر:خودباوری

3-  کلاسهای پیش دبستانی در ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل دانش اموزان پسر موثر است .                                           

متغیر مستقل:کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:ایجاد انگیزه

متغیر تعدیل کننده:دانش اموزان پسر

متغیر کنترل: جنسیت – سن

متغیر مداخله گر:تشویق

  4- کلاسهای پیش دبستانی موجب افزایش تعاملات بین دانش آموزان دبستانی دختر و پسر میشود.

متغیر مستقل: کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:تعاملات بین دانش اموزان

متغیر تعدیل کننده:دانش اموزان دختر و پسر

متغیر کنترل:سن – جنسیت – وضعیت اجتماعی- دانش  

 متغیر مداخله گر:ارتباط میان فردی

5- مربیان با دادن وظایف به کودکان در ایجاد روحیه  مسئولیت پذیری انها تاثیر دارند.

متغیر مستقل:کلاس های پیش دبستانی

متغیر وابسته:ایجاد روحیه مسئولیت پذیری

متغیر تعدیل کننده: وظایف دادن در  دوران پیش دبستانی

متغیر کنترل:وضعیت روحی – هوش – جنسیت

متغیر مداخله گر:ایجاد روحیه همکاری

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:45  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

عقیله سبط الشیخ_کلاس دوم

باعرض سلام و خسته نباشید و با پوزش فراوان ازاین که در تکالیفم دیرکرد ایجاد شد

فقط در متغییرها اشکال دارم.

1- تاثیر نرخ مسکن بر روی انسجام خانواده در استان تهران

بیان مساله: رشد فزاینده قیمت مسکن در تهران در یک سال گذشته در بعضی مناطق به طور موثر بوده است.
ایا افزایش نرخ مسکن بر روی انسجام خانواده در تهران تاثیرگذار است؟
ایا پایین امدن نرخ مسکن باعث انسجام خانواده می شود؟
هدف: تاثیر نرخ مسکن بر روی انسجام خانواده در تهران چگونه است؟

2- میزان اعتماد به فروشگاه های اینترنتی

بیان مساله: در تعریف ساده اعتماد یعنی کاربر بپذیرد که پول خود را کجا خرج می کند و فاصله او تا بی اعتمادی
تنها یک کلیک است و در مسیر این اعتماد کلاهبرداری های متعدد و رفتار نامناسب برخی وب سایتهای
ایرانی توجه مرا به این موضوع جلب کرد.
 
3-میزان بیکاری بر جرایم (فقر,تکدی گری و...)

بیان مساله: بیکاری یکی از معضلات اجتماعی است و به عنوان یک مساله دشوار اقتصادی در شرایطی مانند سن
 مطرح می شود.از انجا که سن فرد از یک حد معینی تجاوز کند ولی در زمان مشخصی هیچ شغل درامد
_زایی پیدا نکند باعث می شود به جرم گرایش پیدا کند
هدف: ایا بیکاری می تواند جرایمی مانند فقر و... را افزایش دهد؟

4-تاثیر میزان افزایش قیمت سکه بر روی مهریه طلا

بیان مساله: افزایش روز افزون قیمت سکه و ارز علاوه بر تاثیرات منفی بر اقتصاد عده ای از جوانان خصوصا
در کلان شهری مانند تهران نگرانی برای پرداخت مهریه را در پی داشته است.

5-بررسی مسایل دختران دانشگاه پیام نور تهران

بیان مساله: از سالهای اغازین دهه ی 70 به این سو کشور ما شاهد رشد وگسترش مباحث زنان و توجه بیشتر
جامعه به مسایل و مشکلات این نیمه ی دیگر اجتماع بوده است.در این سالها اقدامات فراوانی نیز در هدف احقاق
حقوق زنان و حل مسایل و مشکلات انان صورت گرفته که از جمله ی انها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
تاسیس نهادها.مراکز و دستگاه های مختلف دولتی نظیر:شورای فرهنگی و اجتماعی زنان.دفتر امور مشارکت زنان
ریاست جمهوری.دفاتر امور زنان وزارت خانه ها.کمیسیون های امور بانوان استانداری ها.ایجاد ده ها سازمان.
جمعیت و گروه غیر دولتی زنان.تدوین ده ها لایحه و طرح مصوب و غیر مصوب در زمینه ی مسایل و مشکلات
زنان.برگزاری ده ها همایش,کنگره و نشست تخصصی با موضوع زنان.اما در این میان هموارهاین پرسش مطرح بوده که این اقدامات تا چه حد با واقعیت های موجود در جامعه ی ما هماهنگ بوده و تا چه میزان توانسته است اد بار مسایل و مشکلات زنان بکاهد.
باید پذیرفت که در کشور ما نه در زمینه ی شناخت ابعاد مختلف شخصیت انسانی زن اعم از ابعاد روانی,رفتاری,
جسمانی و.... مطالعات و تحقیقات عمیق و ریشه داری صورت گرفته و نه در زمینه ی شناخت جایگاه و منزلت فردی و اجتماعی او به مبادی و مبانی دینی توجه کافی مبذول شده است,بلکه بسیاری از پرسش ها هم چنان بی پاسخ مانده و یا پاسخ های جامع و مانعی به انها نشده است.ایا زن و مرد از نظر تکوینی با هم متفاوت اند؟ اگر تفاوتهایی وجود دارد,این تفاوتها در چه زمینه هایی است؟ایا زن و مرد به صورت دو موجود مستقل خلق شده اند,
یا مکمل و وابسته به هم؟ایا تفاوت در تکوین,موجب تفاوت در نقش ها و کارکردهای فردی و اجتماعی می شود یا خیر؟ایا نفش های زن و مرد در خانواده,نقش هایی طبیعی اند یا تاریخی؟ایا معیار ارزش گذاری رفتار زن و مرد است؟ایا راه های وصول به کمال,در زن و مرد یکسان است؟ایا حقوق و تکالیف زن و مرد با هم متفاوت است؟

ضرورت: بررسی مسایل دختران دانشجو در خانواده

هدف: بیان ارتباط بین مسایل دختران دانشجو و پایگاه اقتصادی,اجتماعی و ارتباط بین میزان استفاده از رسانه های گروهی و مسایلی که دختران دانشجو با ان مواجه هستند و ارتباط بین فاصله سنی مادران و مسایل دختران دانشجو و همچنین تبعیض بین دو جنس مخالف در خانواده و مسایل دختران دانشجو است.

پیشینه نظری: هر جامعه ای متناسب با شرایط سیاسی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی و درجه توسعه یافتگی با انواعی از انحرافات و مشکلات روبرواست که تاثیرات مخربی بر فرایند توسعه,پیشرفت و ترقی ان جامعه دارد.شناخت و اقدام برای حل چنین مسایلی می تواند مسیر حرکت جامعه را به سوی ترقی و تعامل هموار سازد,به طوری که علاوه بر درک عمل انها و جلوگیری از تداوم ان عمل با ارایه راه حل هایی به سلامت جامعه کمک نماید.
به اعتقاد جامعه شناسان,ناهنجاری ها و جرایم اجتماعی در تمام اعصار و جوامع وجود داشته است;لیکن در برخی از شرایط, با گسترش دامنه این ناهنجاری ها, معضلاتی ایجاد می شود که تداوم حیات اجتماعی را با خطر مواجه می کند. بروز این مساله در جامعه ای که دارای فرهنگ غنی دینی و مبتنی بر اخلاق و دستورات رفتاری در حوزه زندگی فردی و اجتماعی, قابل تامل و دقت بیشتری است. علایم هشدار دهنده ای نظیر افزایش نرخ ارتکاب  به جرایم با توجه به رشد جمعیت, افزایش تنوع جرایم, کاهش سن ارتکاب به جرایم در میان زنان, ارتکاب علنی بسیاری از جرایم علیه اخلاق و عفت عمومی نشان می دهد که سنگ بنای اجتماع; یعنی خانواده و نیز قشر زنان به عنوان مادران اینده و پرورش دهندگان نسل اتی در معرض اسیب ها و تهدیدات جدی است.
در بررسی های جامعه شناسان مشخص شده است که اسیب های اجتماعی گاه دارای زمینه های مادی و گاه متاثر از عوامل غیر مادی هستند; لذا شناخت اسیب ها, بدون شناخت ساختارها, کارکردهای امور و پدیده های اجتماعی و روابط انها و بدون مرفولوژی (شناخت هیات و شکل در ارتباط با ساختار اجتماعی) و فیزیولوژی اجتماعی یا بدون توجه به جنبه های اقتصادی, فرهنگی,سیاسی,تربیتی و بهداشتی مقدور نیست و بی عنایت به ابعاد درونی و برونی جامعه و روابط و ساخت اجتماعی هیچ گونه اثری ندارد.
بدون شک هماهنگی امور و پدیده های اجتماعی از یک سو و نیازهای انسان اجتماعی از سوی دیگر و ترتیب و ترکیب متعادل و متناسب امور فوق, می توانند ادمی را از اسیب های جسمی, روانی و اجتماعی مصون دارد و نهایتا ان که زمانی که شرایط, روابط و مقتضیات اجتماعی درست و سنجیده عمل کند,اعضای جامعه از اسیب های اجتماعی در امان خواهند ماند.

در این تحقیق سعی می شود از نظریات جامعه شناسان بزرگ بخصوص از نظرات انتونی گیدنز-یکی از برجسته ترین فیلسوفان اجتماعی معاصر در انگلستان است که تاثیر اندیشه های جامع او بر علوم اجتماعی و جامعه شناسی انکارناپذیر است-استفاده شود.

طبق نظر انتونی گیدنز درباره ی خانواده ی امروزی تنها از یک چیز سخن می توان گفت و ان دموکراسی است از طریق دموکراتیزه شدن خانواده است که می توان انتخاب فردی و همبستگی اجتماعی را با هم ترکیب کرد.
دموکراتیزه کردن در زمینه ی خانواده به مفهوم برابری.احترام متقابل.استقلال.تصمیم گیری از طریق برقراری ارتباط و پرهیز از خشونت است.
انتونی گیدنز معتقد است که پدر و مادر هنوز مدعی اقتدار بر کودکان خواهند بود و حق دارند که باشند اما این امر بیشتر براساس بحث و گفتگو خواهد بود.
گیدنز براساس برابری بین زن و مرد تاکید می کند و معتقد به وظایف مشترک پدر و مادری در مراقبت از کودکان است او همچنین می گوید خانواده فقط به پدر و مادری که کودکان را پرورش می دهند اطلاق نمی شود.
ویژگی  های خانواده دموکراتیک از نظر گیدنز عبارتند از: برابری عاگفی و جنسی.حقوق و قراردادهای مادم العمر میان والدین و فرزندانشان. اقتدار توافق شده نسبت به کودکان. تعهدات کودکان نسبت به پدر و مادر در خانواده ای از نظر اجتماعی ادغام شده است.

در ایران هم خانواده همچون بسیاری حوزه های دیگر در حال دگرگونی است.طلاق در حال افزایش است در بسیاری از خانواده ها با طلاق های عاطفی مواجه هستیم. خانواده دموکراتیک راهی برای خروج از این بن بست است اما مهمترین اصل خانواده ی دموکراتیک برابری جنسی است و قانون است که می تواند به این برابری مشروعیت دهد.

پیشینه تجربی: یکی از رشته های تخصصی جامعه شناسی "جامعه شناسی خانواده" است. خانواده از نهادهایی است که در قلمرو چند دانش اجتماعی بویژه جامعه شناسی و انسان شناسی بررسی می شود.
جامعه شناسی خانواده شاخه ای تخصصی از جامعه شناسی عمومی است که موضوع مورد بحث ان عبارت است از مطالعه ی نهادهای خانواده و خویشاوندی و ازدواج بررسی تاریخ تکوین و تحول ان ها و کشف و بیان اصول و قانون مندیهای حاکم بر حرکت و دگرگونی نهادهای مذکور در روند تاریخ جامعه شناسی خانواده نیز مانند دیگر شاخه های تخصصی جامعه شناسی نباید بصورت منفرد و جدا از امور و پدیده های دیگر در نظر گرفته شود بلکه همیشه باید با در نظر گرفتن نظام اجتماعی در دوره ی زمانی خاص (نگرش سیستمی) مورد مطالعه قرار گیرد.(تقوی-1382 ص 10-11)

سوالات: 1- بین اختلاف سنی مادران و دختران و مسایلی که برای دختران در خانواده به وجود می اید رابطه وجود دارد؟

 2- بین پایگاه اقتصادی و اجتماعی خانواده و مسایلی که برای دختران در خانواده به وجود می اید رابطه وجود دارد؟

3-  بین میزان استفاده از رسانه های گروهی و مسایل دختران در خانواده رابطه وجود دارد؟

4- بین احساس نابرابری جنسی در خانواده و مسایل دختران در خانواده رابطه وجود دارد؟


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:43  توسط توحیدلو  | 

موضوع:۱-تاثیر مشاهده ی برنامه های ماهواره بر افزایش طلاق

بیان مسئله:بر اساس تبلیغات و گفت وگوهای تلویزیون که یکی از دلایل افزایش طلاق برنامه های ماهواره به خصوص سریال هایش است مثل عشق مممنوع که باعث افزایش طلاق شده است و مشاهده ی این موضوع در جامعه که به نظر سریال های ماهواره تاثیرگذار بوده است و اینکه باعث از هم گسستن استحکام خانواده شده و در در بسیاری از جهات دیگر مثل تغییر  در طرز فکر و طرز لباس پوشیدن و مسائلی مختلف دیگر به نظر می اید تا حدودی نشات گرفته از برنامه هایی ماهواره واینکه به نظر می اید  اکثریت جامعه نیز دسترسی به ماهواره دارند و در گفت و گوهای روزمره مردم میتوان به این نتیجه رسید که برنامه های ماهواره را اکثریت مشاهده و دنبال میکنند و اینکه امکان دارد با مشاهده ی مدام برنامه های ماهواره بر مردم اثر بگذارد.این مسئله دغدغه ای برای من شده است.

هدف:میتوان از طریق انواع تبلیغات تلویزیون و رادیو و سایر وسائل تبلیغاتی مردم را نسبت به اینکه برنامه های به ویژه سریال هایش یکی از دلایل افزایش طلاق است و همین طور راهکارهای دیگری که این معضل را حل کند پیدا کنیم.

ضرورت:افزایش بی رویه ی طلاق در بین خانواده ها به خصوص در تهران که نگران کننده است و یکی از مهم ترین معضلات جامعه در سال های اخیر است.

پیشینه نظری:

اوقات فراعت به عنوان يك نياز انسان امروز داراي اهميت زيادي بوده به گونه اي كه يكي از دلمشغولي هاي هر نظامي پر كردن اوقات فراغت آحاد جامعه مي باشد . امروزه بر اساس اصل رقابت بين نهادها ، تلويزيون ارتباط تنگاتنگي با نظام هاي آموزشي وخانواده د اشته گسترش روز افزون ماهواره‌ها، گسترش بی‌بندوباری و به وجود آمدن فساد فراگیر در جامعه و به انحطاط کشیده شدن برخی از جوانان و گسترش روزافزون مشروبات الکلی، ایجاد گروه‌های غربی مانند: هوی‌متال‌ها، رپ‌ها و شیطان‌پرست‌ها، تمایل به مدگرایی و000 همه و همه نشان از هدفمند بودن این تهاجم از طرف دشمن داشت. این بار دشمن با استفاده از روش‌های نرم‌افزاری فکری و تبلیغی بر خلاف دوره قبل که مردان را مورد حمله قرار داده بود قلب جامعه، یعنی زنان و جوانان را هدف گرفت. جامعه‌شناسان معتقدند که پایه‌های هر جامعه، ریشه در ارزش‌ها و نظام عقیدتی آن دارد. بنابراین برای تضعیف هر جامعه، کافی است تا فرهنگ آن را تضعیف کرد. در تمام تاریخ بشر، خانواده به عنوان مهد گسترش و انتقال ارزش‌ها و هنجارهای نظام اجتماعی از نسلی به نسل دیگر بوده است. به همین دلیل مهم‌ترین هدف برای نابودسازی یک جامعه و فرهنگ آن، نابودسازی افراد از طریق برهم زدن آرامش روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آنهاست که این هدف جایی نیست مگر خانوادهچنانچه دیده می‌شود سیستم برنامه‌ریزی‌های فرهنگی دشمن اغلب با اثرگذاری بر خانواده نظام عقیدتی، سیاسی و فرهنگی فرد را دچار تزلزل می‌سازد. این نظام برنامه‌ریزی با انگشت گذاشتن بر ابعاد غریزی و لذت‌های آنی، سعی دارد تا اقشار آسیب‌پذیر جامعه نظیر نوجوانان، جوانان، زنان و سایر گروه‌ها را مورد حمله قرار دهد. تحقیقات نشان می‌دهد در سازمان سیا، شاخه‌ای تخصصی و متمرکز برای مطالعات و برنامه‌ریزی ضد فرهنگی علیه ایران با یک فکر ویژه تشکیل شده و بودجه مالی آن از 000ر000ر25 دلار در سال قبل به 000ر000ر75 دلار در سال جاری افزایش یافته است؛ این یعنی افزایش تهاجم تا حد سه برابر. مهم‌ترین هدف مبارزه فکری و روانی دشمنان نظام، سرمایه‌های اصلی کشور یعنی جوانان استجوانان به واسطه زندگی در خانواده‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا تخریب و منحرف کردن یک جوان در یک خانواده، یعنی تخریب و کاهش قدرت آن خانواده. بررسی‌ها نشان می‌دهدکشور های غربی و سلطه گربه موجب مقابله با فرهنگ های ارزشی و اصیل مشرق زمین اقدام به طراحی وسایل و برنامه های مختلف فرهنگی نموده اند که در این میان ماهواره ها به دلیل دسترسی آسان عموم مردم در تمامی کشور ها به عنوان ابزاری قوی در دست سلطه گران قرار گرفته استگستردگي بي نظير ماهواره به عنوان ابررسانه جمعي در بين جوامع مختلف به عنوان وسيله ارتباطي و حضور آن حتي در حريم خلوت و خصوصي مردم ، اين ابزار را به عنوان قابل قبول ترين پيام آور و پذيرفتني ترين فرمانرواي اجتماعي و فرهنگي تبديل کرده است . تخريب فرهنگي در جوامع امروزي مي تواند با رسانه هاي نوشتاري نيز صورت گيرد . ولي ماهواره و يا تلويزيون به عنوان محسوس ترين و تاثيرگذارترين رسانه همچنان در حال يکه تازي در عرصه اجتماعي جوامع استآلویت تافلر،نویسنده و منتقد اجتماعی،می نویسد:تکنولوژی ملاهواره ای و دیگر رسانه8 های جدید،فرهنگ های ملی را از هم می پاشند و این ارتباط متقاطع،به هر حال تهدیدی است برایهویت ملی که حکومت ها برای مقاصد شخصی خود،سعی در حفظ و انتشار آن دارند.
گفتنی است،فرایند ارتباطات از راه دور و استفاده از ماهواره و دیگر رسانه های گروهی برای پخش امواج در سطح گسترده،شمشیری دو لبه است که می تواند پی آمد های مثبت و منفی را به دنبال داشته باشد.الگو گزینی نوجوانان و جوانان از رسانه های تصویری در دهه های اخیر توجه پژوهشگران روانشناسی را به خود جلب کرده است.طبق آمار در سال 1377 از جمعیت 67 میلیونی کشور،حدود 35 درصد نوجوانان و جوانان به تلویزیون ماهواره ای دسترسی داشته و روزانه بین 2 تا 3 ساعت برنامه های این تلویزیون ها را تماشا می کنند.بالاترین میزان بهره مندی روزانه 5/4 ساعت و پایین ترین آن روزانه یک ساعت برآورد شده طبق آمار های مندرج شده در مجلات و روزنامه های کشور،73 درصد از جوانان مراکز استان ها به راحتی به ماهواره دسترسی دارندشبکه های ماهواره ای در قالب میان برنامه ها و آگهی ها،مظاهر ضد اخلاقی را تبلیغ می کنند و این رسانه،همچون دیگر ابزار پیشرفت می تواند به آرمان های تعالی بخش انسان ها و جوامع خدمت یا خیانت کند که در حال حاضر بیشترین خیانت ماهواره در ایجاد و رواج فساد و فحشا در میان جوانان است

 پیشینه تجربی:

با توجه به تحقیقات پیشین در مورد برنامه های ماهواره که باعث ایجاد  ناهنجاریهای خانوادگی و تضعیف فرهنگ جامعه بوسیله ی برنامه هایش  است و باید علت گرایش افراد به برنامه های ماهواره را جست و جو کرد و اینکه برنامه های ماهواره چگونه باعث جذب مخاطب شده  تا از طریق جستوجوی  اینکه چگونه ماهواره افراد ا به سوی خود جذب کرده بتوان یافت  که افراد به چه موضوعاتی گرایش دارند و چگونه گرایش افراد را به برنامه های  ماهواره را کاهش داد تاکنون اغلب تحقیقات بر معایب برنامه های ماهواره بوده که چه پیامدهای منفی را بر مسائل مختلف جامعه گذاشته و از نظر من حال  بایدتحیق کرد چه مزایایی ماهواره دارد که باعث گرایش افراد شده اما باعث پیامدهای منفی بر مسائل مختلف جامعه شده است واینکه نحوه ی استفاده ی مردم از ماهواره باید چگونه باشد. و اینکه تاکنون  اغلب تحقیقات بر این بود که استفاده از ماهواره باعث بسیاری از مسائل از جمله افزابش طلاق شده است من میخواهم بدانم ایا استفاده ی درست از ماهواره  باز هم باعث افزایش  طلاق و سایر مسائل دیگر میشود ؟و اینکه اگر استفاده درست از ماهواره باشد و اموز ش استفاده ی درست از ماهواره اگر انجام شود باز هم مسائلی از جمله افزایش طلاق را در پی دارد.

سوال:1-ایا مشاهده ی سریال های ماهواره باعث افرایش طلاق میشود؟

فرضیه:اثر برنامه های ماهواره به خصوص سریال های  ان بر افزایش طلاق

متغیر مستقل:میزان ساعات  مشاهده ی برنامه های ماهواره

متغیر وابسته:بر میزان گرایش به طلاق

متغیر کنترل:جنس وسن  

متغیر تعدیل کننده: تعداد روزهای  مشاهده ی سریال های ان

متغیر مداخله گر: میزان فرهنگ خانواده

سوال: 2-ایا مشاهده ی سریال های ماهواره باعث تغییر نگرش افراد میشود؟

فرضیه :اثر برنامه های ماهواره به خصوص صحبت هایی که در ماهواره صورت میگیرد به تغییر نگرش افراد

 متغیر مستقل: میزان ساعات مشاهده ی برنامه های ماهواره

 متغیر وابسته: میزان تغییر نگرش افراد

متغیر کنترل:سن و جنس

متغیر تعدیل کننده: میزان تو جه به صحبت های ان ها

متغیر مداخله گر: میزان  وقت رفت وامد با افرادی که طرز فکرشان غربی است

سوال: 3-ایا مشاهده ی سریال های ماهواره باعث بایین امدن سن بلوغ شده است؟

 فرضیه:اثر برنامه های ماهواره به خصوص شبکه های غیر اخلاقی  ان به پایین امدن سن بلوغ

متغیر مستقل : میزان ساعات مشاهده ی برنامه های ماهواره

 متغیر وابسته:میزان تغییرات سن بلوغ

 متغیر کنترل:سن و جنس

متغیر تعدیل کننده: میزان مشاهده ی شبکه های  غیر اخلاقی 

 متغیر مداخله گر: میزان اوقات استفاده از سایت های غیر اخلاقی  اینرنت

 سوال:4--ایا مشاهده یبرنامه های  ماهواره باعث گرایش فرد به مد میشود؟

فرضیه:اثر:شبکه های  مد به خصوص مد لباس به مدگرایی

 متغیر مستقل:میزان توجه به  شبکه های  مد

متغیر وابسته:میزان گرایش به مد

متغیر کنترل: سن و جنس

 

متغیر تعدیل کننده: میزان استفاده از شبکه  مد لباس

متغیر مداخله گر: تعداد استفاده از  مجلات مدو چشم وهم چشمی

سوال:5- ایا مشاهده ی سریال های ماهواره باعث گرایش فرد به خود کشی میشود؟

فرضیه:اثر مشاهده ی سریال های ماهواره به خصوص عشق ممنوع به روی اوردن به خود کشی

متغیر مستقل:تعداد ساعات مشاهده ی  سریال های ماهواره

متغیر وابسته:  میزان گرایش به خود کشی

متغیر کنترل: سن و جنس

متغییر تعدیل کننده:تعدادقسمت های مشاهده ی عشق ممنوع

 متغیر مداخله گر:میزان منفی گرا بودن فرد

سوال:6-ایا مشاهده ی برنامه های ماهواره باعث گرایش افراد به رفتن به کشورهای غربی میشود؟

فرضیه :رفتن افراد به کشورهای غربی به خصوص جوانان با مشاهده ی برنامه های ماهواره

 متغیر مستقل:میزان اوقات مشاهده ی  برنامه های ماهواره

 متغیر وابسته:  میزان گرایش  به کشورهای غربی

 متغیر کنترل: سن و جنس

متغییر تعدیل کننده : تعداد جوانان

متغیر مداخله گر:میزان نداشتن  کار در ایران و مشکلات خانوادگی

حمیده شفیعی کمال اباد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 12:53  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

سمیرا پاکنژاد 

موضوعات تحقیق: 

1- تاثیر برخورد والدین با فرزندان خود در جذب آنها به خانواده 

2- تاثیر سربازی نرفتن آقایان بر روی اشتغال آنها 

3- تاثیر حقوق بالا در شرکت های خصوصی منطقه 7 در بازدهی کار خانمها 

4- اثر ترافیک صبح شهر تهران در سلامت روح و روان افراد شاغل 

5- تاثیر مشاغل آزاد و دولتی در شخصیت افراد 


موضوع 1 :

تاثیر برخورد والدین با فرزندان خود بر جذب آنها در خانواده 

بیان مسأله 

از گذشته تا حال یکی از مهمترین مسائل خانواده ها ، مسأله تربیت صحیح فرزندان بوده ، در خیلی از مراجع و کتب های دینی به تربیت صحیح فرزند اشاره داشته اند ، ما در جامعه برخورد داشته ایم با والدینی که دید محدود و تفکر پائینی نسبت به زندگی داشته اند و یا همان باورهای غلطی که از والدین خود به یاد دارند برای فرزندان خود هم همان روشها را پیش می گیرند و آنها را با همان سبگ پدر و مادران تربیت می کنند ، نباید فرزندانمان را مخصوصاً دوره متوسطه که در این سن فرزند پر شور و شوق است را محدود و با برخورد نادرست خود آنها را از خانواده برانیم . 


هدف : 

علت یابی اینکه چرا برخی از والدین برخورد خوب و صحیح و مناسب با فرزندان خود ندارند در واقع چه عواملی باعث این امر می شود . 

ضرورت : 

تربیت صحیح فرزندان به خصوص در دوره متوسطه زیرا در این سن فرزندان ما نیاز بیشتر و عمیق تری به عواطف والدین دارند ، اگر والدین این موضوع را درک نکنند فرزندان به جمع دوستان پناه می برند و ممکن است فرزند درگیر رابطه ای بر خلاف خانواده خود شود . 

سئوال تحقیق : 

1- آیا برخورد صحیح والدین با فرزندان در شخصیت اجتماعی و اعتماد به نفس او تاثیر دارد ؟ 

2- نقش هماهنگی پدر و مادر به چه اندازه در تربیت صحیح و برخورد مناسب با فرزندان تاثیر دارد ؟ 

3- آیا امروزه تحصیلات ارشد والدین به تنهایی در برخورد مناسب با فرزندان کافی است ؟ 

4- در برخود خوب و درست والدین در فرزندان دختر موثر تر است با پسر ؟ 

5- تاثیر برخورد مناسب و تربیت صحیح باید فقط در سن بلوغ فرزندان باشد یا باید کنترل در تمام سنین باشد ؟ 


فرضیه 1: 

برخورد مناسب و به جا در اعتماد به نفس و برخورد فرزند با دیگران می تواند تاثیر متقابل داشته باشد . 


تغیر مستقل :  برخورد مناسب 

متغیر وابسته : اعتماد به نفس 

متغیر مداخله گر : آگاهی و دانش 

متغیر کنترل : جنسیت و سن 

متغیر تعدیل گر: شیوه  تربیت صحیح والدین 


فرضیه 2:

هماهنگی پدر و مادر و احترامی که آنها به هم می گذارند تاثیر مثبتی بر فرزندان می گذارد و در تربیت صحیح آنها هم اثر بخش تر است . 

متغیر مستقل : هماهنگی پدر و مادر

متغیر وابسته : تربیت فرزندان 

متغیر مداخله گر : هماهنگی و احترام 

متغیر کنترل : جنسیت 


فرضیه 3 : 

عواملی دیگر در تربیت و برخورد بهتر والدین تاثیر دارد ، از جمله مشاوره ، تجربه ، اشتغال مادران . 


متغیر مستقل : تربیت و برخورد بهتر والدین . 

متغیر وابسته : تربیت فرزندان 

متغیر مداخله گر : مشاوره ، تجربه ، اشتغال 

متغیر کنترل : سن و جنسیت 


فرضیه 4: 

اگر روش تربیت والدین صحیح و منطقی باشد در هر دو جنسیت تاثیر مثبت دارد . 


متغیر مستقل : شیوه تربیت والدین 

متغیر وابسته : خوب تربیت شدن فرزندان 

متغیر مداخله گر : آگاهی والدین 

متغیر تعدیل گر : میزان اهمیت والدین به تربیت فرزندان 


فرضیه 5 - 

فرزندان در هر سنینی نیاز به نظارت و کنترل به جا و صحیحی دارند و تربیت فقط معطوف به سنین متوسطه یا بلوغ آنها نمی شود . 

متغیر مستقل : نظارت والدین  

متغیر وابسته : منحرف نشدن فرزندان 

متغیر مداخله گر : برخورد مناسف و همیشگی بر روی فرزندان 

متغیر کنترل : سن 

متغیر تعدیل گر : فرزندان در سنین بلوغ و متوسطه 


موضوع 2 

2- تاثیر سربازی نرفتن آقایان بر روی اشتغال آنها 

بیان مسأله : 

یکی از معضلات آقایان در کلیه شهر ها و در تمام دوره ها سربازی آنها می باشد ، وقتی که آقایان به سن سربازی می رسند به دنبال راه حلی هستند که خود را معاف بکنند . یکی از دلایل فرار آنها از سربازی دوری آنها از خانواده و سختگیری های آن دوره است ولی با تمام سختیهای آن باید سربازی را طی بکنند چون در تمام زمینه ها سربازی امری مهم است . 

هدف : 

مستقل و با تجربه شدن .


ضرورت :

این روحیه را در خود پیدا بکنند که با هر نوع سختی در زندگی مواجه شوند . 

 

موضوع 3 : 

تاثیر حقوق بالا در شرکت های خصوصی منطقه 7 در بازدهی کار خانمها 

بیان مسئله : 

در شرکت های خصوصی از لحاظ حقوق و امکانات کافی آنها به کارمندان خود به خصوص به کارمندان خانم رسیدگی لازم بعمل نمی آید بحث مالی برای شرکتها و کارمندان آنها  بسیار مهم است ، وقتی کار خانمها در شرکتها بازدهی خوبی ندارد و با تمام وجود و دلسوزی تن به کار نمی دهند وقتی که علل را جستجو می کنیم متوجه می شویم منشع آن از حقوق پائین و کافی نبودن امکانات لازم است وقتی خانمها از وقت خود در خانه و از کنار فرزندان خود کم می گذارند و بیشتر وقنت خود را به کار کردن در بیرون از خانه می گذارند توقع مزایای خوبی هم دارند تا رقبت بیشتری به کار کردن داشته باشند ، معمولاً شرکت های خصوصی حقوق های کمتری را برای کارمند های خانم نسبت به شرکت های دولتی قائل هستند . 

ضرورت : 

حقوق بالا باعث افزایش بازدهی کار خانم ها و تشویق آنها در محیط کار می شود به همان نسبت موفقیت مدیر شرکت را در بر دارد و ارتقاء شغل خانم ها و پشتکار خانم ها هم افزایش می یابد . 

هدف : 

بررسی تاثیر حقوق و پر سانت به کارمندان خانم در نحوه کارکرد آنها در محیط کاری و تبعیض قائل نشدن بین خانم ها . 

سئوال تحقیق : 

1- آیا پاداش دادن در بازدهی خانم ها موثر است ؟ 

2- آیا راضی بودن ارباب رجوع در افزایش حقوق آنها تاثیر دارد ؟ 

3- آیا در شرایط رضایت کارمند از محیط کار و با حقوق پایین حاضر به ادامه کار خود است ؟ 

4- آیا مهارت و سابقه کاری خانم ها در زمینه شغلشان باعث افزایش حقوق آنها می شود ؟ 

5- اگر حقوق بالا به کارمندان خانم تعلق بگیرند آقا باز تلاش می کنند یا خیر ؟ 


فرضیه 1: پاداش دادن به کارمندان خانم امری است که باعث افزایش شور و اشتیاق در کار آنها می شود . 


متغیر مستقل : پاداش 

متغیر وابسته : افزایش پشت کار 

متغیر مداخله گر : پاداش دادن 

متغیر کنترل : خانم ها ، جنسیت 


فرضیه 2 : 

معمولاً رضایت ارباب رجوع در حقوق ثابت تاثیر ندارد ولی  انگیزه ای است برای افزایش پاداش . 

متغیر مستقل : رضایت ارباب رجوع 

متغیر وابسته : پاداش دادن 

متغیر مداخله گر : رفتار خود و با حوصله بودن کارمند 

متغیر کنترل : جنسیت (خانم) 

متغیر تعدیل گر : انگیزه کارمند 


فرضیه 3 : 

بعضی از کارمندان خانم فقط شرایط محیطی سالم برایشا ملاک است و حقوق پائین ملاک انتخاب کار برای آنها قرار نمی گیرد ولی بعضی دیگر بر خلاف این عقیده دارند . 


متغیر مستقل : شرایط محیط کار  

متغیر وابسته : حقوق پائین  

متغیر مداخله گر : وضع مالی شخصی کارمند 

متغیر کنترل : جنسیت (خانم)

متغیر تعدیل گر :طرز عقیده کارمند  


فرضیه 4 : 

مهارت و تخصص کاری و سابقه کار کارمند در میزان قوق دریافتی آن تاثیر بسزایی دارد .

متغیر مستقل : مهارت تخصص 

متغیر وابسته : حقوق دریافتی   

متغیر مداخله گر : سابقه کاری و مهارت 

فرضیه 5 : هر چقدر که حقوق بالایی به کارمندان اختصاص داده شود باز کارمند به خاطر افزایش حقوق و ارتقاء شغلی خود میل به پیشرفت و ترقی دارد . 

متغیر مستقل : حقوق بالای کارمند 

متغیر وابسته : انگیزه پیشرفت

متغیر مداخله گر : ارتقاء شغلی 

متغیر کنترل : جنسیت (خانم)

متغیر تعدیل گر :میل رسیدن به هدف 


موضوع 4 

اثر ترافیک صبح شهر تهران در سلامت روح و روان افراد شاغل 

بیان مسأله : 

امروزه در شهر تهران در بیشتر ساعات روز در بیشتر نقاط شهر ترافیک است ، این امر ناخودآگاه در روحیه افراد بخصوص افرادی که در بیرون از منزل مشغول به کارند بسیار تاثیر دارد . مثلاً استرس دیر رسیدن به محل کار خود موضوعی است که در روح و روان فرد تاثیر می گذارد که منشع آن همان ترافیک شهر است . 

هدف : 

فکری برای کاهش ترافیک در صورت تضمین سلامت روح و روان افراد و زودتر به محل کار خود رسیدن . 

ضرورت : 

آرامش در روح و روان انسانها و زمانی که فکر انسانها آرام باشد در برخورد بهتر روزانه آنها هم تاثیر مثبتی دارد  . 


موضوع 5 : 

تاثیر مشاغل آزاد و دولتی در شخصیت افراد 

بیان مسأله : 

معمولاً وقتی افراد در محیط کاری مشغول هستند به مرور زمان ویژگیها و خصوصیات افراد دیگر و آن محیط بر روی شخصیت فرد تاثیر می گذارد وقتی با شخص برخورد داشته باشید تا حدی از نحوه لباس پوشیدن یا صحبت کردن آنها مشخص می شود که قرد شغل آزاد دارد یا دولتی به فرض افراد کارمند که در اداره ها یا شرکت ها مشغول به کارند بسیار منظم و با برنامه ریزی هستند . 

هدف : ایجاد تغییر فرهنگ در مشاغل مختلف 

ضرورت : ثابت نگاه فرهنگ و اصالت خانوادگی فرد در محیط کار 


استاد  از موضوعات 1و3 کدامیک را صلاح می دانید که برای ادامه تحقیق انتخاب کنم در غیر اینصورت موضوعی را پیشنهاد بدهید لطفاً . با تشکر 


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 1:34  توسط توحیدلو  | 

تکالیف ۱و۲و۳و۴
 
موضوع ۱:دلایل استفاده شهروندان تهرانی از خودروی شخصی به منظور جابجایی در سطح شهر
 
بیان مسئله 1.در این پژوهش ما به دنبال یافتن دلایل استفاده شهروندان از خودروی شخصی و تاثیر این امر بروی آلودگی هوا و هم چنین بروی ترافیک هستیم. در حال حاضر در کلان شهر هایی همچون تهران آلودگی هوا و ترافیک به معضل بزرگی برای مسئولان زیربظ و شهروندان شده است. 

هدف از تحقیق: علت یابی افزایش ترافیک شهری در ساعات اوج رفت و آمدو هم چنین علت یابی دلایل افزایش آلودگی هوا ناشی از دود خودرو ها

سوال اصلی: آیا استفادهشهروندان تهرانی از خوروی شخصی باعث افزایش آلودگی محیط زیست و آلودگی های صوتی و ترافیک شده است؟

 

موضوع۲: دلایل ترک تحصیل نوجانان پسر  در شهر تهران

بیان مسئله 2. یکی از دلایل مطرح شدن این موضوع یافتن دلایل کاهش متقاضیان پسر در کنکور در جند سال اخیر است.ترک تحصیل پسران در مقاطع راهنمایی و دبیرستان ممکن است به دلایلی مختلفی اتفاق بیفتد. اما این این امر باعث بروز صدمات و لطمات اجتماعی از جمله کاهش میانگین سطح تحصیل کشور در آینده شود.

هدف از تحقیق: بررسی دلایل اصلی بروز چنین رفتاری و ارائه راهکار ها و پیشنهاداتی برای سازمان های زیربط مانند آموزش و پرورش و فرهنگ سازی از طریق این کانالها برای جلو گیری از این روند رو به رشد.

سوال اصلی تحقیق: آیا مسائل اقتصادی و فرهنگی خانواده ها عامل اصلی بروز چنین رفتاری در نوجوانان شده است؟

موضوع۳: بررسی دلایل رایج شدن سرطان سینه در بین زنان و دختران

بیان مسئله 3. با توجه به افزایش چشم گیر این بیماری در بین زنان ودختران و ناآگاهی بیشتر بانوان از این بیماری و علائم ابتدایی درمان آن در کشور ما تحت شرایط سخت تری صورت می پذیرد.

هدف از تحقیق: بررسی دلایل عمده بروز این بیماری و ارائه راهکارهای پیش گیری و افزایش آگاهی از علائم ابتدایی

سوال اصلی: آیا عادات غذایی جدید و کم تحرکی بانوان در زندگی شهری امروز عامل مهمی در بروز این بیماری می باشد؟

 

موضوع۴: دلایل گزینش کارکنان (حرفه های مختلف) باسابقه و با تجربه از جانب مدیران و صاحبان کار

بیان مسئله 4. با افزایش جمعیت امکانات و فرصت های شغلی به طور متوازن وجود ندارد. افراد خواهان این فرصت های شغلی گویی در میدان جنگی در پی دست یافتن به آنها می باشند. دانشجویان تازه فارغالتحصیل شده از جمله این افراد هستند که البته شانس بسیار کم تری نسبت به افراد تحصیل کرده و با تجربه کاری دارند. زیرا صاحبان کار تمایل بیشتری به جذب افراد با سابقه دارند.

 هدف از تحقیق: ریشه یابی این موضوع و ارائه راهکار به منظور کاهش تعداد افراد تازه فارغ التحصیل شده بیکار

سوال اصلی : آیا ناکارآمد بودن آموزش های دوره ی کارشناسی و دوره ی تحصیلات تکمیلی باعث عدم کارایی این افراد شده است؟

موضوع۵: دلایل استفاده شهروندان تهرانی از خدمات الکترونیک بانک ها


بیان مسئله 5. با پیشرفت تکنولوژی و هم چنین افزایش ارتباط مردم با بانک ها خدمات الکترونیک نقطه عطفی در سطح ارتباط مردم با بانک ها به منظور انجام مبادلات بانکی بوده است.

هدف از تحقیق:با انجام این تحقیق در پی یافتن دلایل اصلی روی آوری شهروندان به خدمات الکترونیک بانک بوده

سوال اصلی: آیا افزایش سرعت فضای مجازی و آموزش ها و تبلیغات مناسب باعث افزایش تمایل شهروندان به استفاده از خدمات الکترونیک شده است؟ 

 موضوع اصلی مورد تحقیق:

 

موضوع ۲:دلایل ترک تحصیل نوجانان پسر  در شهر تهران

بیان مسئله 2. یکی از دلایل مطرح شدن این موضوع یافتن دلایل کاهش متقاضیان پسر در کنکور در جند سال اخیر است.ترک تحصیل پسران در مقاطع راهنمایی و دبیرستان ممکن است به دلایلی مختلفی اتفاق بیفتد. اما این این امر باعث بروز صدمات و لطمات اجتماعی از جمله کاهش میانگین سطح تحصیل کشور در آینده شود.

هدف از تحقیق: بررسی دلایل اصلی بروز چنین رفتاری و ارائه راهکار ها و پیشنهاداتی برای سازمان های زیربط مانند آموزش و پرورش و فرهنگ سازی از طریق این کانالها برای جلو گیری از این روند رو به رشد.

سوال اصلی تحقیق: آیا مسائل اقتصادی و فرهنگی خانواده ها عامل اصلی بروز چنین رفتاری در نوجوانان شده است؟

پیشینه نظری و تجربی:

آمار نگران‌کننده‌ای از وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان

از هر چهار دانش‌آموز، یکی ترک تحصیل می‌کند

طبق برنامه پنج ساله تا سال 1393 باید بیسوادی در گروه سنی زیر 50 سال در مناطق مختلف کشور ریشه کن شود اما متاسفانه هر ساله شاهد افزایش شمار زیاد کودکانی هستیم که از تحصیل بازمی‌مانند.

به اعتقاد بسیاری از آسیب‌شناسان اجتماعی، درصد بالایی از بزهکاری‌ها نتیجه ترک تحصیل دانش‌آموزان از مدرسه است به نحوی که بیش از پنجاه درصد بزهکاران زیر 18 سال در کانون اصلاح و تربیت را دانش‌آموزان ترک تحصیل‌کرده تشکیل میدهند و تحقیقات نشان می‌دهد که بین شکست تحصیلی، فرار از منزل و مدرسه و میزان آسیب‌های اجتماعی، رابطه معناداری وجود دارد که این امر نگرانی از میزان بالای ترک تحصیل در کشور را دوچندان میکند.

در بررسی علت ترک تحصیلهای صورت گرفته، علاوه بر فقر مالی که به اشتغال کودکان یا نوجوانان منجر میشود، فقر انگیزشی نیز نقش مهمی ایفا میکند به طوری که میزان بالای بیکاران تحصیلکرده سبب میشود دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان به ادامه تحصیل و رفتن به مقاطع بالاتر به شکل یک امر غیرضروری نگاه کنند و کسب درآمد از سنین پایین را بر گرفتن مدرک و پیوستن به جمعیت بیکاران ترجیح دهند.

 

تعدادی از اظهارنظرهای مسوولان و کارشناسان آموزشی را در رابطه با علل و عوامل ترک تحصیل دانش‌آموزان را در جدول زیر میخوانید.

اظهار نظر مسئولان و کارشناسان درباره ترک تحصیل دانش‌آموزان

نام

سمت

اظهار نظر

علی باقرزاده

معاون وزارت آموزش و پرورش

فقر، ازدواج زودرس برای دختران، فرهنگ پایین خانواده درخصوص میزان تحصیل فرزندانشان و اختلافات خانوادگی از جمله عوامل عمده در مسئله ترک تحصیلی دانش‌آموزان محسوب میشوند. وضعیت کشاورزی مناطق روستایی نیز عاملی است که موجب می‌شود تا از دانش‌آموزان به عنوان نیروی کار استفاده شود. وجود مدارس مختلط و نبود مدارس راهنمایی به تعداد کافی در مناطق نیز در رها کردن تحصیل از سوی دانش آموزان به ویژه دختران نقش زیادی دارد

علی عباسپور تهرانی‌فرد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

هزینه ناشی از افت تحصیلی و ترک تحصیلی در سا‌ل‌ 87، ۴۲۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. افت تحصیلی منجر به کاهش احتمال بازگشت به تحصیل این دسته از دانش‌آموزان شده و ادامه این روند موجب افزایش میزان آسیب‌پذیری دانش‌آموزان در برابر ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود. ترک تحصیل آسیب‌های فراوانی دارد و برای حل این موضوع باید برنامه‌ریزی دقیق و جامع انجام شود و عزمی راسخ شکل بگیرد

مصطفی اقلیما

رئیس انجمن‌ علمی مددکاران ایران

در حال حاضر مشکلات و خلاءهای موجود در وزارت آموزش و پرورش، ناتوانی تعداد زیادی از معلمان و درگیری‌های اقتصادی و معشیتی آنها، به روز نبودن کتاب‌های درسی و آموزش‌ها در مدارس و مشکلات و آسیب‌هایی که در حال حاضر آموزش و پرورش با آنها مواجه است و اقدامی برای حل این مسائل صورت نمی‌گیرد، برای نظام تعلیم و تربیت کشور گران تمام می‌شود. پژوهشگران اجتماعی و تربیتی و روان‌شناسان در اکثر کشورهای دنیا جزو بازوان علمی و وزارتخانه‌های آموزشی هستند، اما متاسفانه این مسئله و میزان کمکی که همه ساله می‌تواند از طریق این قشر به آموزش و پرورش تزریق شود، بسیار کم و تامل‌برانگیز است

داریوش قنبری

عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی

من از آمار دقیق دانش‌آموزان ترک تحصیل کننده اطلاعی ندارم، اما علل و زمینه‌های ترک تحصیل در شرایط کنونی قابل مشاهده است. افزایش هزینه‌های خانوار از یک سو، عدم امکان ادامه تحصیل برای افرادی که در خانوارهای کم‌درآمد زندگی می‌کنند از سوی دیگر و ورود این افراد به فعالیت‌های اقتصادی فرصت تحصیل را از چنین دانش‌آموزانی سلب می‌کند. موضوع دیگری که باعث رشد ترک تحصیل در برخی مناطق به شکل خاص شده، کم‌توجهی مسئولین وزارت آموزش و پرورش به وظایف خود بوده است. در برخی مناطق عشایری و روستایی دورافتاده چندان توجهی به تحصیل نمی‌شود و هنوز روستاهایی در حوزه انتخابیه بنده وجود دارند که امکان ادامه تحصیل برای دختران در دوران دبیرستان یا حتی بعضا در دوران راهنمایی نیست

احد نویدی

کارشناس ارشد مرکز پژوهش‌های آموزش و پرورش

به طور کلی نظمی که در مدارس ایران وجود دارد نظمی پادگانی است. نگاهی به دیوارهای بلند مدارس و دروازه‌های آهنی، شباهت مدرسه و پادگان را نشان می دهد. در مدارس کشورهای مترقی جهان دیوار وجود ندارد، دانش‌آموزان در آنجا احساس راحتی می کنند و با اکراه از آن بیرون می‌روند اما برعکس مدارس کشورهای مترقی، مدارس ایران به دلیل فضای پادگانی‌شان دانش آموزان را بیزار می کنند

محمدقیوم دهقانی

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی

دلیل اصلی ترک تحصیل کودکان در استان سیستان و بلوچستان مشکلات اقتصادی خانواده است. برخی خانواده‌ها ترجیح می‌دهند کودکانشان به جای مدرسه در تأمین مایحتاج خانه کمک خرجشان باشند. عدم امکانات آموزشی و عدم دسترسی به فضای آموزشی مناسب نیز از دیگر موانع ادامه تحصیل برای کودکان ونوجوانان استان است. پراکندگی جمعیت و روستاها در سیستان و بلوچستان باعث شده بسیاری از خانواده‌ها با جابه‌جایی فرزندانشان در طول سال تحصیلی به مکانی غیر از محل زندگی‌شان مخالف باشند بخصوص که جاده‌های استان بسیار نامطلوب است و کودکان و نوجوانان ممکن است با خطرات بسیاری در طول مسیر روبه‌رو شوند

فرید کاشفی

روانشناس علوم تربیتی

ترک تحصیل دانش‌آموزان با وضعیت اقتصادی جامعه و خانواده در ارتباط است. عواملی چون پایین بودن درآمد، مسکن نامناسب، عدم سرپرستی و حضور پدر و مادر در خانواده، کثرت فرزندان و طبقه پایین شغلی والدین بر ترک تحصیل فرزندان تاثیر دارد. کیفیت آموزش و تربیت در رشد جسمانی و قوای دفاعی دانش‌آموز در خانواده‌هایی با سطح پایین اقتصادی و فرهنگی جامعه و خانواده اثرات مستقیمی بر عدم پیشرفت فرزندان به جای می‌گذارد

عبدالعزیز جمشیدزهی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

امکانات و فضای آموزشی در بسیاری از روستاهای ما نامناسب است. همچنین مشکل نداشتن شناسنامه همچنان در برخی استانها وجود دارد و عامل برخی از ترک تحصیل‌ها به حساب می‌آید چرا که با توجه به مرزی بودن برخی استانها کودکانی هستند که مادر ایرانی و پدر تبعه خارج دارند و مشکلاتی برای شناسنامه داشتن دارند. همچنین با تعدیل شدن محدودیت‌های اجتماعی دختران به تحصیل تمایل بیشتری نشان می‌دهند

 اكثر مردم جهان به‌ويژه در سال‌‌هاي اخير به آموزش و تحصيلات عاليه بيشتر از هر چيز ديگر در زندگي اهميت مي‌دهند. براي مردم بعد از خريد خانه، داشتن تحصيلات دانشگاهي دومين سرمايه‌گذاري مفيد براي آينده به شمار مي‌آيد. همچنين تحصيلات دانشگاهي يكي از مطمئن‌‌ترين سرمايه‌گذاري‌ها در دنيا است كه مي‌تواند تا آخر عمر يك زندگي راحت و بدون دغدغه را تضمين كند. علاوه بر این مطمئنا یک فرد تحصیل کرده در اجتماع با افراد دیگر تفاوتهایی دارد بازترشدن دید آن به زندگی و...و مطمئنا در هرکار وشغلی موفق تر خواهد بود.

علاوه بر دلایل کلی که بعضی از آنها مانند  ضعف امکانات مدارس و  بی ارزش پنداشتن تحصیل و طرز نگرش خانواده ها مشهود تر است دلایل دیگری نیز وجود دارد که مهم ترین ان نداشتن انگیزه  و  هدف می باشد

این دو مقوله یعنی هدف وانگیزه به دو شکل در یک دانش آموز به وجود می آید  یکی از راه خانواده و دوستان  و دیگری از طریق مدارس که متاسفانه نه خانواده به علت طرز نگرش و پایین بودن سطح سواد و نه مدارس وسیستم آموزشی موجود هدفی را برای یک دانش آموز ترسیم می کنند

اکثر کسانی هم که ادامه تحصیل می دهند یا از دلگرمی و تشویق خانواده هایشان بهره می برند که تاثیر به سزایی در موفقیت آنان دارد یا خود برای خویش هدفی مشخص کرده و ارزش تحصیل را درک می کنند

ما باید کاری کنیم که این انگیزه و هدف در آنان به وجود بیاید چه از طریق مدارس چه از طریق خانواده ها و دوستان  .

 

سوالات جزئی و فرضیه ها و متغیر ها:

سوال ۱: آیا وضعیت اقتصادی و سطح درآمد سرپرست خانواده با ترک تحصیل نوجوانان رابطه دارد؟

فرضیه ۱: هر چه وضعیت اقتصادی خانواده ضعیف تر باشد تعداد نوجوانان ترک تحصیل کرده در آن بیشتر است .

متغیر مستقل: وضعیت اقتصادی

متغیر وابسته : ترک تحصیل

متغیرر کنترل: هوش- استعداد

متغیر تعدیل کننده: وضعیت مالی

متغیر مداخله گر: احساس امنیت مالی

 

سوال ۲: آیا سطح فرهنگی خانواده ها با ترک تحصیل نوجوانان رابطه دارد؟

فرضیه ۲: هرچه سطح فرهنگی خانواده پایین تر باشد تعداد نوجوانان پسر ترک تحصیل کرده در آن بیشتر است .

متغیر مستقل: وضعیت فرهنگی

متغیر وابسته : ترک تحصیل افراد

متغیر کنترل: هوش

متغیر تعدیل کننده:  خانواده

متغیر مداخله گر: ناآکاهی- نادانی

 

سوال ۳: آیا امکانات مدارس و کیفیت آموزشی بر تمایل نوجوانان در حضور در مدرسه تاثیرگذار است؟

فرضیه۳: هرچه کیفیت آموزش ضعیف تر  و امکانات مدر سه کم تر باشد نوجوانان پسر تمایل کمتری نسبت به حضور در مدرسه دارند.

متغیر مستقل: کیفیت آموزشی و امکانات مدارس

متغیر وابسته: تمایل دانش آموزان به حضور در مدرسه

متغیر کنترل: لیاقت- توانایی

متغیر تعدیل کننده: هیجان نوجوانان پسر

متغیر مداخله گر: مدیریت کار آمد در مدارس

 

سوال ۴: آیا رفتار های معلمان در مدارس با ترک تحصیل نوجوانان رابطه دارد؟

فرضیه ۴: هرچه رفتار های معلمان مرد خشن تر باشد تعداد نوجوانان پسر  ترک تتحصیل کرده در آن مدرسه بیشتر است.

متغیر مستقل: رفتار معلمان

متغیر وابسته : تعداد افراد ترک تحصیل کرده

متغیر کنترل: روحیه

متغیر تعدیل کننده:احساس امنیت پسران

متغیر مداخله گر:  ترس

 

سوال ۵: آیا تشویق و دلگرمی والدین نسبت به تحصیل نوجوانان در تمایل آنان به ادامه تحصیل تاثیر گذار است؟

فرضیه ۵: هرچه تشویق و دلگرمی والدین به دانش آموزان پسر بیشتر باشد علاقه آنان به ادامه تحصیل بیشتر است.

متغیر مستقل: تشویق والدین

متغیر وابسته: ادامه تحصیل

متغیر کنترل: استعداد

متغیر تعدیل کننده:علاقه دانش آموزان پسر 

متغیر مداخله گر : احساس آرامش- اعتماد به نفس

 

قبل از جلسه گذشته این جانب با نظر دهی شما بیان مسئله ها را اصلاح نمودم . لطفا در باره آن ها تجید نظر بفرمایید.

با پیشنهاد شما موضوع اصلی تحقیق خود را تغییر دادم . لطفا در مورد فرضیه ها و متغیر ها نظر خود را بفرمایید.

با تشکر

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 23:38  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

بررسی عوامل فرهنگی و اجتماعی موثر بر میزان  رضایت مشتریان بیمه از شرکت بیمه ایران در شهر دماوند

بیان مسئله :

امروزه یکی از استراتژی های نوین مدیریت دولتی تامین رفاه و آسودگی خیال شهروندان است . همه دولت ها این ادعا را دارند که در این چهارچوب مسائل و راه های مختلف انجام می شود که یکی ازآن ها تامین صنعت بیمه است و این یک نوع سرمایه گذاری عمومی است که بدین وسیله دولت و مردم متضرر نشوند و مقوله رضایت و کرامت انسانی مد نظر قرار بگیرد .

در دنیای کنونی سیاست (شهروندان اولویت اول در تمامی امورند ) سیاست رایج بسیاری از کشورها گردیده است . این سیاست موجب شد تا مشارکت سازنده و مبتنی بر اعتماد میان دولت و شهروندان بوجود اید و شهروندان نسبت به مسائل محیطی و دیگر شهروندان احساس مسئولیت کنند و دولت مردان این الزام را درک کنند که باید به انتظارات و خواسته های شهروندان توجه کرده و ارضای نیازها و انتظارات شهروندان را الویت نخست فعالیت هاو اقدامات خود قرار دهند در چند سال اخیر یافته ها و نتایج حاصل از بررسی ها و نظر سنجی ها مختلف از از شهروندان و اررباب رجوع نشان دهنده عملکرد پایین و نامناسب بعضی از سازمان های دولتی در مقایسه با سازمان های دولتی در کشورهای پیشرفته دنیا و نارضایتی ارباب رجوع از کیفیت و خدمات ارائه شده توسط ان سازمان ها می باشد سازمان ها برای ارتقا کیفیت و کمیت خدمات قابل ارائه به مردم به طور مستمر از ابزارها و روشهای خاصی برای کسب نظرات مردم استفاده می کنند تا بر اساس نتایج آن بتوانند میزان موفقیت خود را در جلب رضایت مشتری محاسبه کنند و با بررسی نقاط ضعف و قوت فاصله سازمان را با انتظارات و توقعات مردم به حداقل ممکن برسانند

اهمیت و ضرورت تحقیق :

انسان در زندگی روزمره خود همواره در معرض مخاطرات گوناگونی قرار دارد و حوادث غیر مترقبه ای جان ومال و اسودگی خیال و امنیت خاطر و خانواده و نزدیکانش را مورد تهدید قرار می دهد . ترس از وقوع حوادث ناگوار و عواقب زیان بار ان انسان را به یافتن راه هایی برای مقابله با این حوادث وا داشته است . بنا براین احساس نیاز به ارامش خاطر و جلوگیری از حوادث غیر  مترقبه  و کاهش به موقع خسارات  وارده به هنگام حادثه مقدمات پدیدهای را به وجود اورد که به مرور زمان به صورت بیمه امروزی درامده بیمه حاصل نیاز بشر برای برقراری و تامین امنیت برای مقابله با خسارت های ناشی از حوادث که در اثر برخوردهای مختلف حادث می شود و گاه خارج از اراده بشر می باشد

هدف : هدف اصلی پاسخ به این سوال که ایا عوامل  ویژگی های  فردی و اجتماعی افراد شاغل در شرکت بیمه ایران بر میزان رضایت مشتری تاثیر دارد

ایا ویژگی های  فردی و اجتماعی مشتری در رضایت وی از شرکت بیمه ایران تاثیری دارد .

پیشینه نظری :

برای تبیین پدیده های اجتماعی که به نوعی متاثر از کنش و واکنش متقابل افراد و جامعه مباشد باید  از تجربیات گذشته به صورت تئوری های مدون استفاده کرد به نحوی که در ارزیابی پدیده ها بتوان نتیجه مطلوبی بدست اورد .

دیدگاه اگاهی :

بر اساس این دیدگاه افراد زمانی می توانند نسبت به موضوعی رضایت یا نارضایتی ذاشته باشند که قبلا اقدامات ان سازمان را شناخته باشدند به بیان دیگر تا چه سطح از فعالیت های سازمان اگاهی داشته باشند این دیدگاه برای راضی یا ناراضی بودن از سازمان انقدر مهم نیست که سازمان چقدر فعالیت داشته باشند مهم تر ان است که مردم تا چه اندازه از فعالیت ها آگاه باشند

تئوری تسری :

یکی از تئورهایی که می توان برای بررسی موضوع رضایت از ان بهره  گرفت تئوری تسری گرونبرگ  است که بر اساس تئوری مزبور افراد رضایت یا عدم رضایت را از بخشی از زندگی به بخش دیگر تعمیم می دهند بر اساس این تئوری اگر فرد از اوضاع و احوال و شرایط زندگی خود راضی باشند با رضایت در اجتماع ظاهر می شوند و معمولا با مسائل مطلوب تر برخورد می کند مثلا کسانی که از خانواده خود راضی هستند و یک محیط ارام خانوادگی دارند ناملایمات شغلی را بهتر تحمل می کنند و شغل خود را منفی ارزیابی نمی کنند

 

پیشینه تجربی :

1-تاثیر روابط میان فردی بر رضایت مشتری و وفاداری ارائه کننده خدمات

پائولو گوئینزی و اوتاویا پلونی تاثیر روابط میان فردی بر رضایت مشتری و وفاداری به ارائه کننده خدمات را در شمال ایتا لیا و در سال 2004 در یک باشگاه ورزشی بررسی کردند . نتایج به دست امده از این تحقیق عبارت است از وفاداری رفتاری مشتری تنها بر اثر نزدیکی روابط میان مشتری و کارمند مورد تاثیر قرار می گیرد تمایل به ابراز وفاداری در برابر شرکت هم بر اساس نزدیکی روابط میان مشتری و کارمند به صورت مستقیم و غیر مستقیم متاثر می شود که این امر از طریق نقش رضایت مندی مشتریان صورت می گیرد..

رضایت مشتری از کیفیت خدمات پس از فروش

دکتر بهرام رنجبران ودکتر مجید رشید کابلی رضایت مشتری از کیفیت خدمات پس از فروش شرکت زیراکس را بررسی کرده اند .این تحقیق با استفاده از پرسشنامه و نمونه گیری به روش تصادفی در خصوص کیفیت خدمات پس از فروش شرکت زیراکس در استان اصفهان از مشتریان نظر سنجی کردند .نتایج ازمون حاکی از ان است که مشتریان از خدمات پس از فروش از نظر کیفییت فنی خدمات برخورد کارکنان و هزینه ناشی از خدمات رضایت دارند.

فرضیه ها :

1-بین میزان اطلاع رسانی در مورد نحوه ارائه خدمات اینترنتی و رضایت مشتریان از بیمه رابطه وجود دارد .

متغییر مستقل : میزان اطلاع رسانی در مورد نحوه ارائه خدمات

 متغییر وابسته : رضایت مشتریان

 متغییر تعدیل کننده: خدمات اینترنتی

متغییر کنترل :شیوه اطلاع رسانی

2-بین سطح اطلاعات شغلی کارکنان زن و رضایت مشتریان ازبیمه رابطه وجود دارد.

 متغییر مستقل : سطح اطلاعات شغلی

 متغییر وابسته : رضایت مشتریان

 متغییر تعدیل کننده: کارکنان زن

متغییر کنترل :میزان تحصیلات

3-بین تکریم ارباب رجوع با سن بالای 50سال و رضایت مشتریا ن ازبیمه رابطه وجود دارد .

متغییر مستقل : تکریم ارباب رجوع

 متغییر وابسته : رضایت مشتریان

 متغییر تعدیل کننده:  سن مشتریان

متغییر کنترل : نحوه برخورد کارکنان با مشتری-سرعت ارائه خدمات

4-بین میزان تحصیلات مدیران سطح میانی با رضایت مشتریان از بیمه رابطه وجود دارد .

متغییر مستقل : میزان تحصیلات مدیران

 متغییر وابسته : رضایت مشتریان

 متغییر تعدیل کننده :مدیران سطح میانی

متغییر کنترل : دانش و تجربه مدیران

 5- بین مهارت ارتباطی کارکنان دفاتر بیمه و رضایت مشتریان رابطه وجود دارد .

متغییر مستقل : مهارت ارتباطی  

 متغییر وابسته : رضایت مشتریان

 متغییر تعدیل کننده: کارکنان دفاتر بیمه   

متغییر کنترل :  تجربه کارکنان

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 23:3  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

بیشینه   را فراموش کردم بنویسم:

(موضوع:گرایش به اعتیاد در جوانان مناطق محروم تهران )

بیشینه:آخرین گزارش سازمان ملل حاکی از آن است که در سال 87  14تن هرویین و 450 تن تریاک در ایران به مصرف رسیده است که کشورمان را به بزرگ ترین مصرف کننده ی مواد مخدر جهان تبدیل کرده است.       براساس این آمار در 4ماهه ی سال 90 هزار و 218 نفر براثر سو مصرف مواد مخدر جان خود را ازدست داده اند که 79 نفر آنان زن وهزار و139 نفر آنان مردبودند.

از ظر جنسیتی 6ونیم درصد مرگ ومیرهای ناشی از سومصرف مواد مخدر  زن و 93ونیم درصد مرد بودند.

همچنین در سال 89 جمعا 3هزارو 656نفر بدلیل سو مصرف مواد جان خود را از دست دادندو تهران بتنهایی باهزار و68 نفر بالاترین آمار رابین استان های کشور به خود اختصاص داد.

همچنین بنابر آمار ارایه شده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس 2400 دانش آموز معتاد در مدارس کشور وجود دارند که  2درصد جمع کل معتادان کشور است.

در هر حال آمارهای رسمی از کاهش 7ساله ی میانگین آغاز اعتیاد در 15سال اخیر خبر می دهند که براین اساس میانگین سن آغاز اعتیاد به 21سالگی رسیده است.یعنی دقیقا سن بر شور و نشاط جوانی.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 20:23  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

_به نام خدا_

-موضوع1:بررسی گرایش به اعتیاد در جوانان مناطق محروم تهران

*بیان مسیله:این تحقیق مرتبط به جوانان بسر و دخترهمه ی مناطق محروم تهران میباشد. علت انتخاب این موضوع  گرایش تعداد زیادی از جوانان علی الخصوص درمناطق محروم و جنوب شهر تهران می باشد.از آنجا که اعتیاد به مواد مخدر بیماری بسیار وحشتناک وخانمان سوزی است وهراز چندگاهی اخباری مبنی براینکه معتادی خود وخانواده اش رابدلیل مصرف موادی چون:شیشه و کراک و غیره به اتش کشیده است می شنویم و می خوانیم نیاز مبرم دیدم که در این رابطه تحقیق بعمل اورم تا دلایل این گرایش را بدست اورم.در نهایت بایدگفت این تحقیق تحقیقی کاربردی میباشد.

*سوال اساسی مسیله:چرادر مناطق محروم تهران میل وگرایش جوانان به مواد مخدر بیشتراست؟

*هدف تحقیق:بدست آوردن راه حل هایی برای کاهش میل و گرایش جوانان در مناطق محروم استان تهران به مواد مخدر.همچنین بیدا کردن عوامل مهم در میل و گرایش جوانان به مواد مخدر بمنظور کنترل و کاهش ان عوامل.

*ضرورت تحقیق:از آنجایی برای داشتن کشوری سالم وبویا به جوانان سالم خلاق نیازمندیم باید مواردی که باعث تخریب جسمی و روحی آنان می شود راازبین برد ویابه اقل رساندکه ازجمله مهمتریت عوامل تخریب جسم وروح <<اعتیادبه مواد مخدر>>است . بس با بیداکردن علل گرایش جوانان به اعتیاد می توان راه حل هایی را بیش بای دست اندرکاران ومسیولان این حوزه گذاشت.

فرضیه ی 1:هرچه والدین سطح تحصیلات بیشتری داشته باشندمیزان اعتیاد در جوانان بسر و دختر آن خانواده کمتر است .

*متغیر مستقل(x):سطح تحصیلات *متغیر وابسته(y):میزان اعتیاددرجوانان

*متغیر کنترل:تحصیلات جوانان  *متغیرتعدیل کننده:جوانان بسرودختر

فرضیه ی 2:هرچه درآمدخانواده بیشترباشدگرایش به اعتیاد در جوانان بسرکمتراست.

*متغیر مستقل:درآمدخانواده     *متغیروابسته:گرایش به اعتیاددر جوانان

*متغیر تعدیل کننده:جوانان بسر

فرضیه ی 3:تعداد فرزندان خانواده در خانو اده های محروم در اعتیاد جوانان  بسر و دخترآن خانواده موثراست.

*متغیر مستقل:تعدادفرزندان خانواده   *متغیر وابسته :گرایش به اعتیاددر جوانان

*متغیر تعدیل کننده:فرزندان بسر  و دختر    *متغیرکنترل:فرزند چندم بودن

فرضیه 4:بالا بودن سطح مذهبی در خانواده ها در بایین بودن گرایش به اعتیاد در جوانان ان خانواده نقش بسزایی دارد.

فرضیه ی 5:اعتیاددربدر و مادر تحریک جدی جوانان آن خانواده به سمت و سوی اعتیاد است.

*متغیر مستقل:اعتیادبدر ومادر       *متغیر وابسته :روی آوردن جوانان آن خانواده به اعتیاد.

*متغیرکنترل:جنسیت

*متغیر مستقل :سطح مذهبی در خانواده ها      *متغیر وابسته :گرایش به اعتیاد در جوانان


-موضوع2:بیش بینی تاثیر عدم رعایت نکات مهم مدیریتی موفق در انگیزه ی کارمندان سازمان حج و زیارت استان تهران

*بیان مسیله:این تحقیق تحقیقی کاربردی میباشد. همواره میشنویم که انگیزه ی کارمندان در فلان سازمان بایین است ووقتی دلیلش را می برسیم شاید خودشان هم ندانندو شاید بگویند :مدیریت ضعیف.               می خواهیم بدانیم ایادر  سازمان حج وزیارت تهران  نکات مهم مدیریتی رعایت میشود یاخیر؟ واگر رعایت نمیشود چه ارتباطی به کاهش انگیزه ی کار در کارمندان دارد.          

-موضوع3:بررسی مشکلات اموزشی وارتباط سطح کیفی نمرات درسی با بچه های طلاق

*بیان مسیله:مدرسه ای ها امیدآینده ی هر کشور هستند وهرچه در اعتلای کیفیت آموزشی آنان بکوشیم بازهم کم است.حال می خواهیم بدانیم  کیفیت آموزشی در مدرسه ی دخترانه ی خواجه عبداله انصاری منطقه ی 3تهران به چه نحو بوده و ایا ارتباطی بین بایین بودن سطح کیفیت درسی و بچه های طلاق وجوددارد؟این تحقیق تحقیقی کاربردی می باشد.

-موضوع4:بررسی گرایش دانشجویان شهرستانی به اقامت دایمی در شهرتهران

*بیان مسیله:این بررسی مربوط به دانشجویان دوره ی کارشناسی دختر وبسر و مرتبط به دانشگاه های سراسری غیرانتفاعی وآزاد میباشد.این تحقیق تحقیقی کاربردی ست .سوال مهمی که بیش می آید این است که چرا دانشجویان بس از اتمام درس تهران را بعنوان محل زندگی خود انتخاب می کنند؟وبه محل زندگی خود برنمی گردند؟

*هدف تحقیق :بیداکردن دلیل گرایش دانشجویان به اقامت  و ماندن در تهران ودادن بیشنهاد به دلایل بدست آمده.

*ضرورت تحقیق:هرساله تعدادزیادی دانشجوی شهرستانی و روستایی وارد دانشکاه های شهرتهران می شوندو خیلی از آنان دیگر به شهرها ویاروستاهای خود برنگشته وتهران  را برای ادامه ی زندگی انتخاب می کنند از طرفی تهران در حال حاضر با مشکلاتی همچون جمعیت زیاد ترافیک سنگین آلودگی هوا و صوتی مواجه است که این معضلات  در صورت بی توجهی وعدم تدابیر لازم از طرف مسیولان شهروندان با مشکلات جدی جسمی و روحی مواجه میشوند.واضح است در شرایط موجود افزایش جمعیت ازطریق مهاجرت دانشجویان برای تهران وتهرانی ها سم میباشد. از نگاهی دیگر شاید وحتما برخی دلایل ماندن در تهران توسط دانشجویان امکنات کم شهر ویاروستایان میباشد که انجام این تحقیق میتواند در شناخت این کمبودها واحیانا ح این مشکل یاری برساند.

-موضوع5:تاثیراستفاده ی انسان از تکنولوژی فکردر زندگی شخصی واجتماعی

*بیان مسیله:این موضوع مرتبط به مردم  مناطق 2و3و4 شهر تهران وافراد بالای 18سال است.این تحقیق تحقیقی کاربردی ست .در جامعه ی کنونی که تنش و اضطراب بدلیل ارتباطات وکارها و مشاغل گسترده زیاد شده است جای آرامش واعتماد بنفس و....خالی ست وهرکس می کوشد این نکات مثبت ونکات مثبت دیگر را داشته باشد تابه موفقیت های مادی و معنوی خود دست یابد . بس آشنایی باروش نوین تکنولوژی فکر می تواند راه حلی مناسب برای حل مسایل این چنینی در عرصه ی زندگی باشد.

                                                                                                        -بایان-
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 19:21  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

۱-تأثیر فضاهای مجازی مثل فیس بوک و کلوب روی جوانان

۲-آسيبشناسي سيستم حقوق و مزايادر وزارت بازرگانی

۳-تاثیر رسانه ها بر سلامت جامعه در کلان شهر ها

۴- ارزیابی میزان توانایی مدیریت دانش در سازمان ها

۵-نقش فضاهای عمومی شهری در امنیت شهری

 

 

موضوع  : ارزیابی میزان توانایی مدیریت دانش در سازمان ها

بیان مسئله :

 با توجه به اهمیت مدیریت دانش در سازمانهای امروزی و مزیت رقابت ایجاد شده با استفاده از پیاده سازی مدیریت دانش، ارزیابی پیاده سازی آن و تشخیص نقاط قوت و ضعف سازمان در پیاده سازی پروژه مدیریت دانش حیاتی می باشد. مدل های بسیاری برای ارزیابی مدیریت دانش ارائه شده است. بیشتر این مدل ها بر پایه منطق فازی نوع اول می باشد. در این مدل ها از ارزیابان درخواست میود نظرات خود را با توجه به کلمات از پیش تعریف شده ای تعیین نمایند. این در حالی است که درک افراد مختلف از کلمات یکسان، یکسان نخواهد بود. این موضوع به علت عدم قطعیت نهفته در ماهیت کلمات می باشد.به منظور در نظر گرفتن این عدم قطعیت در کلمات، در این تحقیق از روش محاسبات ادراکی که توسط مندل (2002) ارائه شده است استفاده می شود.

هدف تحقیق  :

هدف از انجام این تحقیق شناسایی عوامل مؤثر بر عملکرد مدیریت دانش و ارائه مدلی کاربردی برای ارزیابی توانمندی و قابلیت سازمانها برای پیاده سازی مدیریت دانش می باشد. با توجه به ارزیابی پیاده سازی مدیریت دانش، سازمانها قادر خواهند بود نقاط قوت و ضعف خود را شماسایی نموده و در راستای بهبود آن گام بردارند.

ضرورت تحقیق :

 امروزه دانش به عنوان یک سرمایه تلقی می شود. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)  بر اقتصاد دانش محور و نقش دانش در پیشرفت های اقتصادی در هزاره سوم تأکید کرده است. در کشورهای پیشرو اقتصادی، اهمیت دانش به عنوان یک منبع سازمانی در مقایسه با سایر منابع سازمان چنان افزایش یافته است که به عنوان مهمترین عامل تعیین کننده استاندارد زندگی مطرح می شود.بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع در سازمان ها، لزوم ارزیابی مدیریت دانش قبل و در تمامی مراحل پیاده سازی در سازمان احساس می شود. این ارزیابی می تواند بر اساس عوامل موفقیت و شکست شناخته شده در ادبیات موضوع و استفاده از تجربیات سازمان هایی باشد که مدیریت دانش را پیاده سازی نموده اند.

پیشینه نظری :

جهت بررسی پیشینه تحقیق عوامل موفقیت و شکست و معیارهای ارزیابی مدیریت دانش مورد مطالعه قرار می گیرد. دانش سازمان ها نسبت به محیط خارجی خود، تولید کنندگان، مشتریان، رقبا و تولید محصول و خدمات به عنوان یکی از سرمایه های نامرئی سازمان می باشند که باید شناخته شوند. این دانش ها به همراه تجربه های و موفق و ناموفق سازمان ها منابعی هستند که باعث بوجود آمدن مزیت رقابتی پایدار برای سازمان خواهد بود. بنابراین سازمان ها باید دانش های حوزه خود را شناسایی کرده و رویکردی برای مدیریت آن در نظر گیرند. در حال حاظر سازمان ها علاوه بر منابع سرمایه ای و فیزیکی خود باید دانش را به عنوان یک منبع نامرئی و معنوی شناسایی کنند. مدیریت دانش یک استراتژی هوشمند می باشد که در طی آن تعریف می شود که دانش مورد نظر به فرد مناسب و در زمان مناسب ارائه شود. به این دلیل سازمان ها در طی سالیان اخیر برای راه اندازی سیستمهای مدیریت دانش تلاشهای بسیاری انجام داده اند. با این وجود، آمارهای انتشار یافته نشان دهنده شکست بسیاری از سازمان ها در زمینه پیاده سازی این سیتم می باشد. مدیریت دانش در سازمان باعث افزایش سود، توسعه خدمات مشتریان، کوتاه کردن چرخه تولید محصول، ایجاد خلاقیت بین منابع سازمان، پاسخ سریع به تغییرات بازار و کسب مزیت رقابتی خواهد شد.

پیشینه تجربی :

بررسی های انجام شده برای صنایع الکترونیکی در آسیای شرقی صورت گرفته است. لی و همکارانش در سال 2005 روشی بنام شاخص عملکرد مدیریت دانش معرفی کردند. این شاخص عملکردی به عنوان یک عملیات لجستیک شامل 5 مؤلفه معرفی شده است که برای تعیین فرایند چرخشی دانش استفاده می شود. فرایند چرخشی دانش شامل ایجاد دانش، انبار کردن دانش، به اشتراک گذاری دانش، استفاده از دانش و درونی سازی دانش می باشد. این مدل رابطه مستقیم بین افزایش عملکرد فرایند چرخشی دانش و شاخص عملکرد مدیریت دانش را نشان می دهد.

 

سوال تحقیق1 : ارتباط بین رضایت مندی شغلی کارکنان با ورود مدیریت دانش چیست؟

فرضیه1 : بین مدیریت دانش و رضایت مندی شغلی کارکنان رابطه مستقیم وجود دارد.

متغیر مستقل:  ورود مدیریت دانش

متغیر وابسته: رضایت از شغل موجود

متغیر تعدیل کننده: فرهنگ موجود سازمانی

متغیر کنترل: رضایت مندی شغلی

متغیر مداخله گر: عوامل مؤثر در رشد و عدم رشد بیرونی و درونی سازمان

 

سوال تحقیق 2 : آیا بین عامل درون سازمانی، و افزایش راندمان سازمان رابطه ای وجود دارد؟

فرضیه 2 : بین عامل درون سازمانی و افزایش راندمان سازمان رابطه مستقیمی وجود دارد.

متغیر مستقل: عامل درون سازمانی مانند محیط کاری سالم

متغیر وابسته: افزایش راندمان سازمان

متغیر تعدیل کننده: نحوه عملکرد کارکنان

متغیر کنترل:  محیط کاری کارکنان مانند اتاق مجزا، پارتیشن، دسترسی به نور و فضای باز

متغیر مداخله گر: تعداد دفعاتی تشویقی که به میزان عمکرد مثبت سازمان کمک می کند.

 

سوال تحقیق3 : چه رابطه­ای میان کسب دانش و رضایت مندی شغلی وجود دارد؟

فرضیه3 : بین کسب دانش و رضایت مندی شغلی رابطه مستقیم وجود دارد.

متغیر مستقل: کسب دانش 

متغیر وابسته : رضایت مندی شغلی

متغیر تعدیل کننده: میزان علاقه به کسب دانش

متغیر کنترل: میزان اهمیت سازمان به روند رشد کارکنان

متغیر مداخله گر: زمان طی شده در کسب دانش مورد نظر سازمان

 

 سوال تحقیق 4 : چه رابطه ای میان توانايي فرد و افزایش راندمان سازمان وجود دارد؟

فرضیه 4  : میان توانايي فردي و افزایش راندمان سازمان رابطه مستقیم وجود دارد.

متغیر مستقل: توانايي های فردي

متغیر وابسته: افزایش راندمان سازمان

متغیر تعدیل کننده: ترفیع کارکنان سازمان

متغیر کنترل: میزان توانایی در امور اختصاصی

متغیر مداخله گر: تسلط به امور مربوطه با در نظر گرفتن اهداف عالیه سازمان

 

سوال تحقیق 5 :  آیا بین مدیریت دانش و جذب مشتریان بیشتر رابطه­ای وجود دارد؟

فرضیه 5 :  بین وجود مدیریت دانش و جذب مشتریان بیشتر رابطه معنا داری وجود دارد.

متغیر مستقل: مدیریت دانش

متغیر وابسته:جذب مشتریان بیشتر

متغیر تعدیل کننده: داشتن علم تخصصی در حیطه کاری کارکنان

متغیر کنترل:میزان و تطبیق تحصیلات کارکنان سازمان

متغیر مداخله گر: کار مربوطه و دانش مورد نیاز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:26  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

ویرایش عناوین فرضیه ها و پیشینه

موضوع:بررسی رضایت مشتریان از خدمات بانکداری الکترونیک

سوال1:آیا بین سرعت انجام تراکنش های بانکی با استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی رابطه ای دارد؟

فرضیه1:افزایش سرعت تراکنش های الکترونیکی خدمات بانکی موجب افزایش استفاده از اینگونه خدمات می شود.

متغیر مستقل:سرعت تراکنش های الکترونیکی

متغیر وابسته:استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک

متغیر تعدیل کننده:سرعت تراکنش های الکترونیکی خدمات بانکی

متغیر کنترل:شهر تهران

سوال 2)آیا بین سن و میزان ناتوانی افراد و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی رابطه ای وجود دارد؟

فرضیه 2)هر چه قدر سن افراد بیشتر می شود و یا ناتوانی* بیشتر باشد گرایش افراد به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک بیشتر می شود.

(منظور ازناتوانی یعنی اینکه افراد بر اثر سالخوردگی یا بیماری قادر به زیاد بیرون رفتن از منزل نمی باشند.)

متغیر مستقل:سن و ناتوانی

متغیر وابسته:استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک

متغیر تعدیل کننده:افراد

متغیر کنترل: شهر تهران

 

سوال 3)آیا بین تحصیلات و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی رابطه ای وجود دارد؟

فرضیه 3)هر چه قدر میزان تحصیلات دانشگاهی افرادبیشتر باشد تمایل آنها به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی بیشتر می شود.

متغیر مستقل:میزان تحصیلات

متغیر وابسته:تمایل به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی

متغیر تعدیل کننده:میزان تحصیلات دانشگاهی افراد

متغیر مداخله گر:افزایش آگاهی

متغیر کنترل: در دانشگاه ارشاد

سوال 4) آیا بین آموزش و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک رابطه ای وجود دارد؟

فرضیه 4) هر چه قدرتعداد ساعات آموزش استفاده از خدمات الکترونیکی بیشتر باشد ,استفاده از آنها هم بیشتر می باشد.

متغیر مستقل:ساعات آموزش

متغیر وابسته:استفاده از خدمات الکترونیکی

متغیر تعدیل کننده:تعداد ساعت آموزش نحوه استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک

متغیر کنترل:در منطقه 5 تهران, بانک سپه

سوال 5)آیا بین ترافیک و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی رابطه ای وجود دارد؟

فرضیه 5)هر چه قدر ساعت ماندن در  ترافیک بیشتر باشد تمایل به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک بیشتر می شود.

متغیر مستقل:ترافیک

متغیر وابسته:تمایل به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی

متغیر تعدیل کننده : ساعات ماندن در ترافیک

متغیر کنترل:خیابان های اصلی,تهران

متغیر مداخله گر:کند انجام شدن امور بانکی

البته می توان فرضیات دیگری نیز بیان نمود مثل رابطه بین در دسترس بودن شعب بانک ,میزان توسعه یافتگی کشور,گران بودن کرایه حمل ونقل,سرعت اینترنت,سهمیه بندی شدن بنزین بر استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی

 

 

پیشینه

پیشینه نظری


هر مشتری پس از دریافت خدمت یا خرید و استفاده از یک کالا ممکن است به طور کلی راضی و یا ناراضی باشد, پرسش این است که رضایت چیست و رضایت مشتری چگونه ایجاد می‌شود, در پاسخ باید گفت رضایت احساس مثبتی است که در فرد پس از استفاده از کالا یا دریافت خدمت ایجاد می شود, احساس مورد نظر از تقابل انتظارات مشتری و عملکرد عرضه کننده به وجود می‌آید. اگر کالا وخدمت دریافت شده از جانب مشتری هم سطح انتظارات ارزیابی شود,‌در او احساس رضایت ایجاد می‌شود, در صورتی که سطح خدمت و کالا بالاتر از سطح انتظارات مشتری باشد موجب ذوق زدگی و سطح پایین‌تر خدمت و کالا نسبت به انتظارات منجر به نارضایتی مشتری می‌شود. درجه رضایت, نارضایتی و ذوق‌زدگی افراد در هر زمان و در هر مورد متفاوت بوده و همواره به میزان فاصله سطح انتظارات و عملکرد عرضه کننده در غالب کیفیت کالا و خدمات مربوط می‌شود.

 

همچنین می توان رضایت مشتری را از دو رویکرد نیز تعریف کرد:

1)رویکرد انطباقی            2)رویکرد انتظاری که این رویکرد بیشتر به موضوع بحث ما مربوط می شود.

 

 

 

رویکرد انطباقی؛ که به آن دیدگاه مهندسین نیز اطلاق می شود. بر این اساس ، چنانچه محصولی منطبق با مشخصات فنی و مهندسی از پیش تعریف شده تولید شود، رضایتبخش محسوب می گردد. (البته چنانچه مشخصات فنی محصول ، بر مبنای نیازمندی های مشتری تعریف شده باشد، این عقیده وجود دارد که دیدگاه انطباقی ، به طور ضمنی ، رویکرد دوم را نیز در بر خواهد داشت.)

  رویکرد انتظاری؛ بر اساس این رویکرد، چنانچه یک محصول ، انتظارات مشتری را برآورده نماید، رضایتبخش محسوب می گردد. مشکلی که در ارتباط با رویکرد انتظاری وجود دارد آن است که ، برای شناسایی تغییرات نیازمندی های مشتری باید بصورت مداوم نیازمندی های او را مورد بازنگری و بازبینی قرار داد.

 

کاتلر، رضایت‌مندی مشتری را به عنوان درجه ای که عملکرد واقعی یک شرکت انتظارات مشتری را برآورده کند، تعریف می‌کند. به نظر کاتلر اگر عملکرد شرکت انتظارات مشتری را برآورده کند، مشتری احساس رضایت و در غیر این صورت احساس نارضایتی می کند. (دیو اندری و دلخواه، ۱۳۸۴، ۱۸۸)

بلانچارد و گالووی معتقدند: «رضایت مشتری در نتیجه ادراک مشتری طی یک معامله یا رابطه ارزشی است به طوری که قیمت مساوی است با نسبت کیفیت خدمات انجام شده به قیمت و هزینه‌های مشتری». (Hallowell, 1996, 28)
تعریف رضایت مشتری مورد قبول بسیاری از صاحب‌نظران، این‌گونه است:( رضایت مشتری یک نتیجه است که از مقایسه پیش از خرید مشتری از عملکرد مورد انتظار با عملکرد واقعی ادراک شده و هزینه پرداخت می شود به دست می‌آید.)

در این راستا آماری را مبنی بر رضایت مندی که از طریق میزان استفاده برداشت شده ارائه می دهم:

آمار تعداد و مبلغ تراكنش‌هاي شبكه بانكي ايران

تعداد تراکنش‌هاي خودپردازها در فروردين 89

متوسط تعداد تراكنش هر خود پرداز در سال

مبلغ تراكنش خودپردازها (هزار ميليارد ريال) در فروردين 89

تعداد پايانه‌هاي فروش

مبلغ تراكنش پايانه‌هاي فروش(هزار ميليارد ريال) در فروردين 89

115,570,000

6,685

55.4

1,296,891

17.8


 

 بنا بر اين گزارش ميزان استفاده مردم از خود پرداز به پوز در فروردين ماه حدود 82 به 18 درصد است.البته آمارهای از این قبیل نیز وجود داشته اند.که از همه آنها می توان نتیجه گرفت که میزان و مبلغ تراکنش ها  نشاندهنده رضایت مندی مشتریان بوده.چراکه یک قانون وجود دارد که مشتری ناراضی دوباره به فرشگاه شما باز نی گردد مگر در مواردی معدود.

پیشینه تجربی

حال اگر بخواهیم راجع به تحقیقات قبلی انجام شده در این زمینه  صحبت کنیم می توان به 2 مورد زیر اشاره کرد:

 

بررسی اندازه گیری رضایت مشتری از خدمات بانکداری الکترونیک با استفاده از مدل اصلاح شده کانو

چکیده:
هدف از انجام این تحقیق شناسایی و اولویت بندی عوامل موثر بر رضایت مشتریان از خدمات الکترونیکی بانک با استفاده از مدل اصلاح شده کانو می باشد. باتوجه به نارضایتی مشتریان از نحوه ارائه خدمات الکترونیکی بانک ها، پیشنهاد می شود طی یک برنامه کوتاه مدت، اقدام به بهبود خدماتی کنند که در گروه الزامات اساسی و عملکردی قرار دارند. چرا که عدم ارائه این گونه خدمات، موجبات نارضایتی مشتریان را فراهم می کند. همچنین با توجه به رقابتی شدن صنعت بانکداری الکترونیک، بایستی طی یک برنامه بلندمدت اقدام به بهبود کلیه خدماتی نمود که منجر به افزایش رضایت مشتریان می شود. بنابراین توصیه می شود که اولویت در سرمایه گذاری و تمرکز بر عواملی باشد که در گروه الزامات عملکردی قرار گرفته اند. تحقیق حاضر به لحاظ هدف از نوع کاربردی و از نظر روش علی و از شاخه میدانی می باشد که در طی دو مرحله صورت پذیرفته است. در مرحله اول با توجه به منابع مختلف، پرسشنامه طراحی شد و در مرحله دوم پس از توزیع پرسشنامه در مرحله پیش آزمون و تعیین اعتبار آن، پرسشنامه بین 160 نفر از مشتریان بانک های ملیف سپه و تجارت که از خدمات الکترونیکی بانک های مذکور استفاده کرده اند در سطح شهرهای مشهد، نیشابور و تربت جام توزیع شده و تکمیل گردید. نمونه های مزبور با روش نمونه گیری تصادفی خوشه ای انتخاب شده است.

تحقیق انجام شده توسط: وحیدرضا میرابی، حسین وظیفه دوست، زهرا کهترپور فریمانی

شناسايي و اولويت¬بندي عوامل مؤثر بر شکل¬گيري تصميم و رفتار مشتريان بانک توسعه صادرات ايران

 این تحقیق براي شناسايي و اولويت¬بندي عوامل مؤثر بر شکل¬گيري تصميم و رفتار مشتريان بانک توسعه صادرات ايران در پذيرش و استفاده از خدمات بانکداري اينترنتي مورد استفاده قرار گرفته است. متغيرهاي مستقل در اين تحقيق عبارتند از: احساس سهولت کاربري، احساس کاربردي بودن، رضايت مشتري، اعتماد مشتري و ميزان آشنايي با بانکداري الکترونيکي. جامعه آماري تحقيق شامل کليه مشتريان بانک توسعه صادرات مي¬باشد که رمز عبور فعال استفاده از خدمات بانکداري الکترونيکي دارند. با توجه به اينکه سابقه استفاده از اين خدمات متفاوت بوده از روش نمونه¬گيري تصادفي طبقه¬بندي شده استفاده شد. در سطح آمار استنباطي نيز نتايج استفاده از روشهاي تحليل رگرسيوني و تحليل مسير، فرضيه¬هاي تحقيق را تأييد مي¬نمايد. ضمن اينكه نشان مي¬دهد متغير احساس كاربردي بودن با 488/0= ? ، بيشترين ميزان تأثير را بر پذيرش داشته و متغيرهاي بعدي به ترتيب احساس سهولت كاربري، ميزان آشنايي با بانكداري اينترنتي، اعتماد مشتري و رضايت مشتري، بوده¬اند. نتايج تحقيق مي¬تواند مديران بانک را در تدوين استراتژي مناسب بازاريابي و برنامه¬ريزي بهتر براي بهبود عرضه و تطابق بيشتر خدمات با خواسته¬ها و نيازهاي مشتريان ياري كند.

تحقیق انجام شده توسط: دانشجو:صمد وفائي قوشچي مديريت علوم بانكي

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:19  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

به نام او که همه چیز ما ازوست...

 

  موضوع تحقیق :

تاثیر کارآفرینی روستایی بر عدم مهاجرت روستاییان به شهرها

  بیان مسئله:    توسعه کارآفرینی تنها استراتژی مناسب برای توسعه اقتصادی روستاها نیست، اما نسبت به سایر استراتژیها هزینه کمتری دارد و برای محیط روستایی مناسب‌تر است. با توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکتهای کوچک کارآفرین، روستاییان به کالاها و خدمات مورد نیاز خود دست می‌یابند و این امر تاثیر زیادی در رشد اقتصادی روستاها و کاهش پدیده مهاجرت به شهرها دارد. روستاها نیز همچون شهرها، مملو از فرصتهای جدید و کشف ‌نشده هستند که کشف و بهره‌برداری به‌ موقع از این فرصت‌ها و ایجاد کسب‌وکارهای جدید و رقابت‌پذیر بر مبنای آن، می‌تواند مزایای اقتصادی چشمگیری برای روستاییان به همراه آورد. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا میتوان با افزایش مشاغل در روستاها از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کرد و آیا کمبود مشاغل تنها دلیل گریز از روستاهاست؟

   ضرورت:     کمبود مشاغل در روستاها باعث شده که روستاییان به شهرها از جمله شهر تهران هجوم آورده و باعث ازدحام جمعیت، آلودگی هوا، ترافیک و ... شده اند.

   هدف:       نقش و جایگاه کارآفرینی در توسعه روستاها را مشخص کرده تا از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها کاسته شود.

 

پیشینه نظری:

محمد قاسمی، فوق لیسانس برنامه ریزی روستایی، در مقاله خود تحت عنوان  کار آفرینی و نقش آن در توسعه اقتصادی روستاهای ایران نوشته است:

روستا بعنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیتی کشور که در آن تعداد کثیری از عوامل انسانی مولد سکونت دارند محسوب می شود در روستاها عوامل و منابع ارزشمندی اعم از عوامل انسانی و منابع طبیعی و اقتصادی بعنوان ذخایر استراتژیک کشور وجود دارد که در پیشرفت جامعه نقش مهمی ایفا می کنند. نقش و اهمیت فراورده ها و تولیدات روستایی در رفع نیازهای رو به تزاید جامعه درخور توجه می باشد نظیر تولید محصولات کشاورزی، زراعی، دامی و صنایع تبدیلی که نقش بی بدیل و منحصر بفرد است. برای جامعه اقتصادی ما بسیاری از دستاوردهای روستائیان نقش استراتژیک داشته و اهرم قابل اتکایی در پشتیبانی از نظام اقتصادی کشور در عرصه جهانی از طریق صادرات و ورود کالاهای ملی به بازارهای پرظرفیت جهانی بوده، یعنی درحقیقت شناسه قدرت اقتصادی کشور در نزد جهانیان تلقی گردیده مضافاً اینکه تکیه براقتصاد تک محصولی نفتی را تقلیل می دهد. فعال سازی ساکنان روستاها در ایران می تواند کمک شایان توجهی به تامین امنیت اجتماعی نموده و باعث کاهش حجم زیاد ناملایمات اجتماعی گشته و منجر به کاهش پدیده " مهاجرت روستا - شهری" شود. ایجاد و راه اندازی کسب وکارها مانند کسب وکارهای خانوادگی و گروهی در روستاها بدلیل وجود پیوندهای قوی اجتماعی و روحیه بالای مشارکت و تعاون در روستاها بالاتر از شهرهاست روحیه کار و تلاش و مسئولیت پذیری و التزام و تعهد به پیشرفت درمیان جمعیت روستایی بیشتر از شهرنشینان وجود دارد.

تمامی جوامع روستایی با معضل بیکاری به نوعی دست به گریبان هستند و ابعاد این معضل، بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی را نیز متاثر ساخته است. این معضل بعنوان یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی روستاها مطرح می‌باشد. در حال حاضر، ایجاد فرصت های شغلی جدید در مناطق روستایی کشور از اهمیت دو چندانی برخوردار است. زیرا علاوه بر آمار بالای بیکاری در روستاها، (سالانه بالغ بر 550 هزار نفر نیروی کار جدید به بازارکار روستاها عرضه می‌شود(مرکز آمار ایران)) کشور با معضل مهاجرت روستائیان به شهرها، بخصوص به شهرهای بزرگ مواجه است که این امر خود پیامدهای منفی زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و امنیتی دارد. همچنین جوان‌گزین و نخبه‌گزین بودن مهاجرت‌های روستایی از جمله عواملی است که فرآیند توسعة درون‌زا و روند بهبود شرایط زندگی در روستاها را مختل می سازد.

 

 پیشینه تجربی :

 ناحيه آپالاچين اوهايو شامل 13 ايالت است كه از غرب نيويورك تا شمال شرقي ميسي‌سي‌پي ادامه دارد. اين ناحيه از دير باز به عنوان منطقه‌اي با اقوام قدرتمند، معادن غني ذغال سنگ، درگيريهاي خشونت‌بار، مردمان فقير, آب آشاميدني ناسالم و نبود عدالت اجتماعي، شهرت دارد. 406 منطقه در اين ناحيه وجود دارد كه از نظر وضعيت اقتصادي بسيار متفاوتند. 12 منطقه از رفاه نسبي برخوردارند؛ به اين معني كه نرخ بيكاري و فقر در آنها زير ميزان ميانگين كشور و درآمد سرانه آنها بالاي ميانگين است. در عوض 118 منطقه ديگر با بيكاري، درآمد پايين و فقر نسبي مواجه اند. در اين ناحيه توسعه كارآفريني به عنوان يكي از عمده‌ترين سياستهاي توسعه اقتصادي مورد تاكيد قرار گرفته است و مراكز كارآفريني روستايي اقدامات و فعاليتهاي موثري را براي تشويق روستاييان به فعاليتهاي كارآفريني به اجرا آورده است و تعداد مراكز حمايت‌كننده از كارآفرينان قابل توجه است. اگرچه تعداد شركتهاي كارآفرين در حال رشد در اين ناحيه زير حد متوسط است, اما در مجموع نسبت تعداد كارآفرينان به كل جمعيت، بالاي حد ميانگين است. توسعه اقتصادي اين منطقه بيشتر متكي به صنايع سنتي است و توسعه ظرفيت كارآفريني، توسعه ظرفيتهاي اجتماعي و گسترش سياستهاي حمايت از كارآفريني سه استراتژي عمده در اين ناحيه است. مطالعات كميسيون ملي كارآفريني نشان مي‌دهد كه ارتباط مستقيمي ميان کارآفرینی با رشد اقتصادي در اين ناحيه وجود دارد. اين امر بيانگر اين حقيقت است كه كارآفريني دستاوردهاي اقتصادي مهمي براي اين ناحيه به همراه داشته است.

 

سوالات تحقیق:

1) آیا تکمیل و تکامل جامعه اطلاعاتی روستایی کشور مانند ایجاد ارتباطات مخابراتی، ارتقای سواد اطلاعاتی آنان و نزدیک سازی فرهنگ شفاهی روستائیان با فرهنگ مکتوب دیجیتال، روستا را از یک انزوای سنتی به جامعه ای مدرن تغییر خواهد داد؟

2)   آیا با جذاب سازی فضای روستاها می توان روستاها را توسعه داد؟

3)    آیا تاسیس روستاهای نوین تاثیری درجهت نقل مکان افراد از شهرها به روستاها دارد؟

4)   آیا تنها دلیل گریز افراد از روستاها فقط کمبود شغل مناسب و پردرآمد است؟

5)    آیا رابطه ای بین تحصیلات افراد و گریز آنها از روستاها وجود دارد؟

 

فرضیه 1:

افزایش اطلاعات روستاییان باعث تغییر فرهنگ آنها می شود.

     متغیر مستقل: میزان اطلاعات

     متغیر وابسته: فرهنگ

     متغیر تعدیل کننده: اداره ترویج جهاد کشاورزی

     متغیر مداخله گر: ارتباطات مخابراتی، ارتقای سواد اطلاعاتی آنان و نزدیک سازی فرهنگ شفاهی روستائیان با فرهنگ مکتوب دیجیتال.

      متغیر کنترل: سطح سواد

 

فرضیه 2:

جذاب سازی فضای روستایی کشور تاثیر چشم گیری در توسعه روستا دارد.

        متغیر مستقل:جذابیت فضای روستایی

        متغیر وابسته: توسعه روستا

        متغیر تعدیل کننده:دهیاری

        متغیر مداخله گر: مراکز تفریحی، اقامتی، سیاحتی در روستاها

        متغیر کنترل: جنسیت

 

فرضیه 3:

تاسیس روستاهای نوین و هم چنین نوسازی مناطق آسیب دیده روستایی محرکی است برای نقل مکان افراد از شهرها به روستاها.

      متغیر مستقل:تاسیس روستاهای نوین و نوسازی مناطق آسیب دیده

      متغیر وابسته: نقل مکان از شهر به روستا

      متغیر تعدیل کننده: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

      متغیر مداخله گر: خدمات رفاهی

      متغیر کنترل: سطح درآمد

 

فرضیه 4:

اشتغال زایی یکی از استراتژی های مهم در جهت عدم تمایل افراد برای مهاجرت به شهرها می باشد.

     متغیر مستقل: اشتغال زایی

     متغیر وابسته: عدم مهاجرت

     متغیر تعدیل کننده: جهاد کشاورزی- بنیاد مسکن- سازمان صنایع و معادن

     متغیر مداخله گر: درآمد و منزلت اجتماعی

     متغیر کنترل: سطح درآمد

 

فرضیه 5: 

تمایل به ادامه تحصیل یکی از دلایل مهاجرت روستاییان به شهرهاست.

      متغیر مستقل: تحصیلات

      متغیر وابسته: مهاجرت

      متغیر تعدیل کننده: دانشگاه

      متغیر مداخله گر: افزایش تحصیلات

      متغیر کنترل: سطح سواد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 19:36  توسط توحیدلو  | 

مرضیه ممی زاده

هدف:کاهش عوامل استرس زا در افراد مبتلا میتواند باعث کندشدن سیر بیماری شود؟

ضرورتها:۱-سلامتی افراد هر جامعه یکی از با اهمیت ترین موضوعاتی است که دولت باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد چرا که تا جامعه ای سلامت نداشته باشد دولت نمیتواند به اهدافش برسد مخصوصا سلامتی قشر جوان که متاسفانه این بیماری روی این قشرتاثیرگذاراست

۲-ایجاد محیط آرام و به وجودآوردن شغل مناسب برای افراد مبتلا میتواند تا حدی از دغدغه این افراد کم کند

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 11:28  توسط توحیدلو  | 

بیان مساله:آیا استرس واضطراب باعث به وجودآمدن بیماری ام.اس میشود؟

آیاگران شدن جرایم رانندگی باعث کتاهش تخلفات رانندگی میشود؟

شرایط اقتصادی چه تاثیری بر ازدواج ئگذاشته است؟

آیا مدبرنوع پوشش دختران درشهر تهران تاثیرگذاشته است؟

عوامل مهاجرت روستاییان به تهران چیست؟

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 11:3  توسط توحیدلو  | 

مرضیه ممی زاده

موضوع:۱-تاثیراضطراب واسترس در بیماری ام.اس

۲-تاثیرتشدیدجرایم رانندگی برنحوه رانندگی

۳-تاثیرشرایط اقتصادی برازدواج

۴-تاثیر مد برنوع پوشش دختران در کلانشهر تهران

۵-بررسی عوامل مهاجرت روستاییان به تهران

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 10:42  توسط توحیدلو  | 

موضوع شماره 4(بررسی تاثیرات پاداش بر راندمان کاری کارکنان)


پیشینه ی نظری

‌توجه‌ به‌ انسان‌ به‌عنوان‌ بزرگترین‌ سرمایه‌ سازمان‌ و مطالعه‌ رفتار وی، سابقه‌ كوتاهی‌ دارد. رشته‌ علمی‌ جدیدی‌ كه‌ دارای‌ نگرش‌ سیستمیك‌ به‌ رفتار انسان‌ در سازمان‌ است‌ و از یافته‌های‌ علوم‌ رفتاری‌ و مطالعات‌ و تجربیات‌ رفتار سازمانی‌ بهره‌گیری‌ می‌كند، ایران بعد از کشورهای عربی و آفریقایی رتبه سوم تنبلی در جهان را دارد.بنابراین تنبلی اجتماعی نه تنها یک نارسایی بسیار مهم اجتماعی است بلکه یک معضل مديریتی نیز در ایران قلمداد می شود که سال های طولانی ست کارشناسان و متخصصان و استادان مدیریت نتوانسته اند برای آن راه حلی پیدا کنند. با این وجود بيش از همه اصلاح مديريت به عنوان ابزاري مناسب براي ارتقاء کيفيت کار در جامعه به چشم مي آيد. مديريت مناسب قادر است توانايي هاي کارمند و کارگر را تشخيص دهد و همچون يک مربي فوتبال او را در پستي به کار گيرد که بيشترين کمک را به هم تيمي هايش برساند. مديريت مطلوب قادر است افراد کاردان ولايق را به عنوان مسئول کساني که از مهارت کمتري برخوردارند قرار دهد، چنين شرايطي اطاعت از مافوق را براي شاغل ممکن تر و قابل تحمل تر خواهد کرد. اين مديريت صحيح است که مي تواند تشويق و تنبيه را در موارد لازم به کار گيرد و با ارتقاء و يا پاداش کارمند و کارگر را نسبت به نوع ر فتار مناسب دلگرم و از خطرات ناشي از کاهلي بيم دهد. اين مديريت مناسب در سطح کلان با تصويب و البته اجراي قوانين مناسب مي تواند شاخص هاي دستمزد را به واقعي بودن نزديک کند و با کنترل زياده خواهي هاي اقتصادي برخي که به نوعي عامل ايجاد بيماري در اقتصاد و روان جامعه هستند، مسير حرکت براي کسب ثروت را در منظر جامعه، تلاش و کوشش صادقانه در کار و شغل مناسب ترسيم کند.

کارایی‌ در نظریه‌ التون‌ مایو: پروفسور «التون‌ مایو» یکی‌ از دانشمندان‌ نهضت‌ یا مکتب‌ روابط‌ انسانی‌ است. وی‌ در آزمایشاتی‌ که‌ به‌ آزمایش‌ هاثورن‌ شهرت‌ یافت، بررسی‌ اثرات‌ مختلف‌ محیط‌ کار بر روی‌ کارایی‌ کارکنان‌ را مورد پژوهش‌ قرار داد و به‌ نتایج‌ شگفت‌انگیزی‌ در آن‌ زمان‌ دست‌ یافت‌ که‌ به‌طور اختصار به‌ نتایج‌ آن‌ اشاره‌ می‌کنیم:

 نتایج‌ مرحله‌ اول‌ آزمایش‌ هاثورن: عامل‌ روحی‌ و روانی‌ بیش‌ از عوامل‌ فیزیکی‌ محیط‌ کار در افزایش‌ و یا کاهش‌ تولید موثرند.

 مرحله‌ دوم: شناخت‌ ارزش‌ و اهمیت‌ وجود انسانی‌ از طرف‌ کادر مدیریت‌ یکی‌ از پدیده‌های‌ مهم‌ ازدیاد تولید است‌ و بدون‌ اینکه‌ تغییر فیزیکی‌ در محل‌ کار ایجاد کند فقط‌ باتوجه‌ خاصی‌ به‌ شخصیت‌ هریک‌ از افراد امکان‌ ازدیاد تولید میسر است.

مرحله‌ سوم: در این‌ دوره، توجه‌ مستقیماً‌ برروی‌ تفکر تئوری‌ روابط‌ انسانی‌ معطوف‌ گردید و افزایش‌ کارایی‌ در آزمایشات‌ حاصله، نشانگر جنبه‌های‌ روانی‌ کار در تاثیر افزایش‌ کارایی‌ بوده‌ و نه‌ شرایط‌ فیزیکی‌ محیط‌ کار.

 مرحله‌ چهارم: در این‌ مرحله، کارکنان‌ مورد آزمایش، در مقابل‌ پاداش‌ مادی‌ و کنترل‌ و نظارت‌ شدید حین‌ انجام‌ کار، نسبت‌ به‌ افزایش‌ کارایی‌ به‌ عامل‌ محرک‌ و ایجاد انگیزش‌ در آنان، اذعان‌ داشتند، پاداش‌ مادی‌ نقش‌ محرک‌ نداشته‌ و کارکنان‌ بدون‌ اینکه‌ کنترل‌ و نظارت‌ حین‌ انجام‌ کار در مورد آنها اجرا گردد، آزادی‌ عمل‌ به‌عنوان‌ عامل‌ محرک‌ در افزایش‌ تولید شناخته‌ شد.

 

هانري فايول بنيان گذار اين مكتب است.او كاركردهاي مديريت را بصورت  

برنامه ريزي،سازماندهي،فرماندهي همامنگي و كنترل تعيين كرده ودر واقعه

برپايه همان اصول چهارده گانه است.

تاكيد او در اين مكتب بركل ساختاراست.پيروان هانري فايول نظريه اوراتجزيه

وتحليل كردندواصول مديريت اورا به 13بخش يعني:1)تقسيم كار2)اختيارو

مسئوليت3)انضباط4)وحدت دستور5)وحدت هدايت6)تقدم منافع عمومي برمنافع

خصوصي7)حق الزحمه ي كاركنان8)تمركز9)سلسله

مراتب10)نظم11)انصاف12)ثبات شغلي

استخدامي13)روحيه ي گروهي

 

نظریه (داگلاس مک گریگور)X و نظریه Y

به طور کلی مفروضات نظریه x عبارتند از:

1.بیشتر انسانها ذاتاً تنبل و از کار بیزارند؛

2. بیشتر انسانها از قبول مسئولیت گریزانند و ترجیح می دهند که تحت هدایت دیگری قرار گیرند؛

3. برای انگیزش انسانها باید از مشوقهای مادی و اقتصادی و ایجاد امنیت استفاده کرد؛

4. قابلیت خلاقیت و نوآوری برای حل مسائل فقط در تعداد محدودی از افراد یافت می شود که به مشاغل مدیریت و رهبری می پردازند؛

5. بیشتر مردم باید تحت کنترل دقیق قرار گیرند؛ زیرا معمولاً افراد از غلاقه کافی برای کار برخوردار نیستند.

در حالی که مفروضات نظریه y عبارتند از:

1. کار به طور طبیعی مانند بازی است؛

2. معمولاً افراد مسئولیت پذیرند و با اشتیاق به دنبال پذیرش مسئولیت هستند؛

3. اگر افراد به کار خود علاقمند باشند، به طور مناسبی برانگیخته می شوند؛ در واقع احساس رضایت درونی بهترین پاداش برای افراد است و شیوه خود کنترلی مؤثرتر از کنترل توسط دیگران است؛

4. ((قابلیت خلاقیت و نوآوری برای حل مسائل)) به طور طبیعی بین جمعیت انسانها توضیع شده است؛

5. کنترل را می توان به خود افراد واگذار کرد؛ در واقع شیوه خود کنترلی مؤثرتر از کنترل توسط دیگران است.

پیشینه ی تجربی

به جبران زحمتي كه فرد در سازمان متحمل مي‌شود، در ازاي وقت و نيرويي كه او در سازمان و به خاطر نيل به اهداف سازمان صرف مي‌كند، و به تلافي خلاقيت و ابتكارات وي براي يافتن و به كارگيري رويه‌ها و روشهاي كاري جديدتر و بهتر، سازمان به فرد پاداش مي‌دهد. پاداشي كه فرد از سازمان دريافت مي‌دارد يا به خاطر انجام وظايف محول در حد عادي و متعارف است كه در اين صورت حقوق يا دستمزد ناميده مي‌شود يا به خاطر انجام وظايف در سطحي بالاتر از استانداردهاي عادي كاري است كه در اين صورت از پاداش، به عنوان مزايايي فوق‌العاده به خاطر كار فوق‌العاده صحبت مي‌شود. سيستم پاداش در سازمان، هر دو نوع عملكرد را در برمي‌گيرد، و سيستمي است كه بر اساس موازين و شيوه‌هاي خاصي، پاداش هر يك از كاركنان را متناسب با كارشان به آنها مي‌دهد.

 

در اغلب موارد سيستم پاداش خدمات كاركنان از مؤثرترين ابزار تشويقي و انگيزشي است كه در اختيار مديران سازمان مي‌باشد.

که از قرار زیر می باشد اصول سازمان در نگاه زیستی یکی از عوامل مورد پژوهش محققان است

اصل نیاز

الف ) موجود زنده : موجودات زنده دارای نیازهای متنوعی هستند و تا زمانی که مرتفع نگردند ، نمی توانند به خوبی از عهده ی انجام فعالیت های حیاتی خویش برآیند .

ب ) سازمان : سازمان ها همچون موجوداتی زنده اند که در محیطی گسترده تر ، برای ارضای نیازهای متنوع خود به فعالیت می پردازند . کارکنان سازمان ها نیز نیازهای حیاتی متنوعی دارند که در صورت تامین آن ها در یک محیط سالم و در صورت برخورداری از رهبری مناسب ، سازمان با بهره وری مطلوبی فعالیت خواهد کرد .

در زمینه ی رفع نیازهای انسان های شاغل در سازمان ها ، به نکات زیر توجه شود :

- توجه همزمان به نیازهای فردی و سازمانی

- توجه به سلسله مراتب نیازهای انسان ها

- توجه به اولویت بندی نیازها از نگاه خود کارکنان

- متناسب بودن پاداش ها با نیازهای کارمندان

- پیشگیری از آنتروپی ( بی نظمی و کهولت ) از طریق تغذیه و رفع نیازهای سازمان از سوی محیط ( به هنگام ، به اندازه ، مناسب )

- در طراحی مشاغل عواملی نظیر شخصیت و نگرش های کارکنان ، الگوهای تعاملی ایشان و روابط آن ها با سرپرستانشان مورد نظر باشد .

 

چکید ه ی یکی از تحقیقات :هر سازمانی دارای رسالت و اهداف مشخصی در جهت توسعه اجتماعی، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی است . چگونگی عملکرد کارگزاران این سازمان‌ها، به‌ویژه دانشگاههای علوم پزشکی یکی از پدیده های اثر گذار درزندگی و سلامت اقشار مختلف مردم از یک سو و رضایت مندی آنها از ارائه خدمات موثر از سوی دیگر است. یکی از معرف های مهم برای حرکت و پویائی در یک سازمان سالم وجود جو سازمانی مطلوب و حسن اعتماد واحد های پائین دستی به رده‌های تصمیم‌گیر است و وجود یک جو سازمانی مطلوب در سازمان می تواند به کارکنان کمک نماید تا با خلاقیت خود در تصمیمات سازمانی دخالت کنند و فارغ از دستور‌ها و قوانین تکراری و منظم به بروز خلاقیت ها یشان بپردازند. هر سازمانی می‌تواند جو سازمانی خاصی را دارا باشد که اگر همساز با اهداف و نقش و انتظارات کارکنان و مخاطبان خود نباشد می تواند مشکل ساز و باعث عدم بهره و ری سازمانی شود. لذا با توجه به موارد فوق و اهمیت جو سازمانی مناسب در سازمان و وجود کارکنان خلاق در پیشبرد موثر اهداف سازمان در این پژوهش بر آن شدیم تا جو سازمانی واحدهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان را مورد مطالعه قرار دهیم تا مدیران دانشگاه با شناخت بیشتر از جو سازمانی موجود ، تا حد امکان به اصلاح جو سازمانی و یا تقویت آن بپردازند و با امنیت و پشتیبانی و تشویق کارکنان مستعد و خلاق محیطی باز و آزاد (جو سازمانی مناسب ) برای رشد و شکوفائی و خلاقیت کارکنان فراهم سازند.

یکی دیگر از دست یافت های پژوهشی: انسان به عنوان کانون توجه در مباحث مدیریت رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی از جایگاه و اهمیت ویژه ای در مدیریت نوین برخوردار است. مباحث نیروی انسانی را می توان در دو سطح؛ مدیریت استراتژیک منابع انسانی و مدیریت عملیاتی منابع انسانی تجزیه و تحلیل کرد: مدیریت عملیاتی منابع انسانی؛ بیشتر به مباحث کارکردی همچون برنامه های جذب کارکنان به عنوان فرایندهای قبل از ورود نیروی کار به سازمان، مدیریت عملکرد، پاداش، توسعه و روابط کارکنان به عنوان فرایندهای حین کار در سازمان می پردازد.

سوالات

1.ایا پاداش دادن به کارمندان بر میزان راندمان کاری  بخش مونتاژ تاثیر دارذ؟

2.ایا پاداش بر مفید بودن کار کارمندان مرد 25_30 سال در زمان اداری تاثیر گذار است؟

3.ایا پاداش در مناسبت های مختلف (مثل :ماه رمضان...)بر راندمان کاری کارمندان بخش اداری تاثیر دارد؟

4.ایا پاداش به کارمندان زن بر افزایش سود دهی  بخش مالی شرکت تاثیر خواهد گذاشت؟

5.ایا پاداش بر میزان خلاقیت کارکنان بخش طراحی ومدل سازی تاثیر خواهد گذاشت؟

فرضیات

1.پاداش دادن به کارمندان بر میزان راندمان کاری بخش مونتاژ تاثیر دارد.

متغییرمستقل:پاداش دادن

متغییر وابسته:میزان راندمان کاری

متغییر کنترل:تجربه,سن

متغییر تعدیل کننده:بخش مونتاژ

2.پاداش بر مفید بودن کار کارمندان مرد 25_30 سال در زمان اداری تاثیر گذار است.

متغییرمستقل:پاداش

متغییر وابسته:مفید بودن کار کارمندان

متغییر کنترل:سن ,وضعیت اجتماعی اقتصادی

متغییر تعدیل:مردان 25_30

متغییر مداخله گر:امید

3.پاداش در مناسبت های مختلف (مثل :ماه رمضان...)بر راندمان کاری کارمندان بخش اداری تاثیر دارد.

متغییرمستقل:پاداش در مناسبت های مختلف

متغییر وابسته:راندمان کاری کارمندان

متغییر کنترل:هوش ,وضعیت اقتصادی

متغییر تعدیل کننده:بخش اداری

متغییر مداخله گر:انگیزه


4.پاداش به کارمندان زن بر افزایش سود دهی بخش مالی شرکت تاثیر خواهد گذاشت

متغییرمستقل:پاداش

متغییر وابسته:سوددهی شرکت

متغییر کنترل :جنسیت, سن...

متغییر تعدیل کننده:بخش مالی

5.پاداش بر میزان خلاقیت کارکنان طراحی ومدل سازی تاثیر خواهد گذاشت.

متغییرمستقل:پاداش

متغییر وابسته:خلاقیت کارکنان

متغییر تعدیل کننده:بخش طراحی ومدل سازی

متغییرکنترل:جنسیت


+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 22:34  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

پیشینه نظري

 

بعضي از صاحبنظران از جمله «گلدهور» (1967) بررسي استفاده‌کنندگان را با اهميت‌تر از بررسي مجموعة کتابخانه و عوامل ديگر مي‌دانند. او مي‌گويد «بررسي استفاده‌کنندگان باعث ايجاد معيارهايي در زمينة نوع و ميزان خدمات دريافت‌شدة آنان مي‌شود و به همين خاطر کتابخانه‌ها بايد در فواصل زماني مختلف به چنين ارزيابي‌هايي اقدام کنند».

«باد» (1978) به بررسي رضايت مراجعان در دو دانشگاه لويزياناي شمال شرقي و لويزياناي جنوب شرقي پرداخت. در اولي ميزان رضايت اساتيد و در دومي ميزان رضايت دانشجويان را بررسي كرد نتيجة پژوهش او نشان داد كه در هر دو دانشگاه، جامعة استفاده‌كننده از منابع و خدمات مرجع رضايت دارند و از وضعيت فيزيكي و محيط كتابخانه (خصوصاً از سر و صدا و شلوغي آن) ابراز نارضايتي كرده‌اند.

 در سال 1983 «دليا» و «والش» به تحقيقي دربارة مفهوم رضايت استفاده‌كنندگان پرداختند. به نظر اين دو، رضايت استفاده‌كنندگان يا درجة رضايتمندي استفاده‌كنندگان از خدمات كتابخانه براساس خود- اظهاري، يك ارزيابي ذهني و نظري ازعملكرد كتابخانه‌هاي عمومي فرض مي‌شود. از اين مفهوم براي ارزيابي عملكرد كتابخانه در مورد خدمات مختلف و مقايسة سطوح عملكرد اين كتابخانه با ديگر كتابخانه‌هاي گزارش داده‌شده، استفاده مي‌شود. همچنين تصور مي‌شود كه رضايت استفاده‌كننده يك رابطة مثبت با ميزان استفاده از كتابخانه دارد. گزارش نتايج تحقيق بر روي 623 مراجعه‌كنندة كتابخانة عمومي «رمزي كانت» ثابت مي‌كند كه اين مفهوم، بالقوه براي ارزيابي خدمات در يك كتابخانه مفيد است. از آنجا كه اين مفهوم تحت تأثير خصوصيات جمعيت‌شناختي استفاده‌كنندگان قرار دارد، نبايد براي مقايسة سطوح عملكرد تصورشدة كتابخانه‌هايي كه مورد استفاده جامعه‌هاي مختلف استفاده‌كننده قرار مي‌گيرند، استفاده شوند. نتيجة ديگر اين تحقيق اين بود كه اين مفهوم رابطة مثبتي با ميزان استفاده از كتابخانه ندارد.

«يانگ» (1998) به بررسي بخش امانت كتابخانه‌هاي دانشگاهي و نقش آن‌ها در تأمين نيازهاي اطلاعاتي استفاده‌كنندگان پرداخت. وي خاطر نشان كرد كه فقر مجموعه و ناتواني آن در برآوردن نيازهاي مراجعان، عامل اصلي نارضايتي جامعة استفاده‌كننده مي‌باشد. همچنين نتايج تحقيق او نشان داد كه ضعف در برقراري ارتباط صميمانه از سوي كتابداران، عامل مهم نارضايتي است؛ چون در اين صورت كتابدار به نياز اطلاعاتي مراجعه‌كننده پي نمي‌برد و نياز مراجعه‌كننده برآورده نمي‌شود و طبيعتاً از كتابخانه ناراضي خواهد بود. در اين بررسي دسترسي مستقيم به مجموعة كتابخانه، عاملي براي افزايش ميزان رضايت مراجعان و جذب هرچه بيش‌تر آنان به كتابخانه معرفي شده است.

«بلين» و «ريزي» (2001) طي بررسي‌هايي كه انجام دادند به اين نتيجه رسيدند كه ميزان رضايت مراجعان به كتابخانه با عواملي همچون كيفيت و كفايت مجموعه، لياقت و شايستگي كاركنان، سهولت استفاده از فهرست‌ها و پايانه‌هاي رايانه‌اي، ارتباط مستقيم، و با عواملي همچون پايانه‌هاي اينترنتي، بانك‌هاي اطلاعاتي روي سي‌دي‌رام‌ها و همچنين با تعداد نسخه‌هاي تكراري كتب، ارتباط كم‌تري دارد. ولي به نظر مي‌رسد كه اين ادعا چندان صحيح نباشد، چون شبكة اينترنت و بانك‌هاي اطلاعاتي از عوامل اصلي جوابگويي به نيازهاي اطلاعاتي مراجعان مي‌باشند.

اما در ايران به مقولة بررسي رضايت مراجعين، توجه درخور نشده است. بررسي اجمالي چكيدة مقالات كتابداري و اطلاع‌رساني اين نكته را روشن مي‌كند.

«سرداري» (1366) طي بررسي‌هايي كه در كتابخانة مركز تحقيقات مسكن انجام داد به بررسي ميزان رضايت استفاده‌كنندگان پرداخت. نتايج پژوهش او نشان مي‌دهد كه عوامل اصلي افزايش رضايت مراجعين عبارت‌اند از:

1)                    باز بودن قفسه‌ها و جستجوي آزاد در بين قفسه‌ها و دسترسي مستقيم به مجموعه

2)                    عدم وضع قوانين و مقررات سخت و دشوار براي امانت.

«ارتجايي» (‌1372) ابراز مي‌دارد كه ميان رضايت مراجعان از خدمات كتابخانه و ميزان برآورده شدن نيازهاي اطلاعاتي آنان رابطة معناداري وجود دارد. او در بررسي‌هاي خود پي برد كه بيش از نيمي از استفاده‌كنندگان با طرز استفاده از برگه‌دان آشنا نيستند و ترجيح مي‌دهند مستقيماً به قفسه‌ها مراجعه كنند. نتايج تحقيق او نشان مي‌دهد كه بين رضايت مراجعين و نحوة برخورد كتابداران و تعداد دفعات مراجعة آن‌ها به كتابخانه رابطة معناداري وجود دارد.

«موسوي شوشتري» (1382) به بررسي ميزان رضايت استفاده‌كنندگان از خدمات كتابخانة مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران پرداخته است. نتايج تحقيق او نشان مي‌دهد كه بيش‌ترين زمينه‌هاي استفاده از كتابخانة مركز عبارت‌اند از: انجام كارهاي پژوهشي و تهية پايان‌نامه. ميانگين ميزان آگاهي مراجعه‌كنندگان از خدمات كتابخانة مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران نمايانگر آگاهي پايين آنان نسبت به خدمات ارائه‌شده مي‌باشد. عاملي كه باعث بروز بيش‌ترين نارضايتي‌ها در استفاده‌كنندگان شده، ناكافي بودن يا نبود چكيدة برخي منابع در بانك‌هاي اطلاعاتي مركز بوده است. همچنين بيش‌ترين ميزان رضايت مربوط به جستجوي اطلاعات فارسي از پايگاه اطلاعاتي تهيه‌شده در مركز بوده است.

«شوق‌پور» (1384) به بررسي ميزان رضايتمندي مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌هاي عمومي استان آذربايجان شرقي پرداخت. نتايج پژوهش او نشان مي‌دهد که بيش‌ترين استفادة مراجعين، از سالن مطالعه بوده است. همچنين طبق اين پژوهش، عمدة نارضايتي مراجعين از فقدان امکانات لازم براي فتوکپي و تصويربرداري از منابع مورد نياز (بويژه در بخش مرجع کتابخانه‌ها) و فقدان دسترسي به اينترنت بوده است. اکثر مراجعين به نقش کمک‌کنندة کتابداران در استفادة بهينه از مجموعة کتابخانه و بويژه در بازيابي منابع مورد نياز، اذعان داشته‌اند. همچنين اکثر مراجعين از نحوه و مدت زمان امانت کتب، و رفتار مؤدبانه و انساني کتابداران، و محيط فيزيکي و ساختمان کتابخانه‌ها اعلام رضايت کرده‌اند.

«خوشرو» (1385) به بررسي ميزان رضايت استفاده‌کنندگان از کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان کرمان پرداخته است. پژوهش او نشان مي‌دهد كه اکثريت مراجعين از رفتار خوب و انساني کتابداران، ساعات کار کتابخانه، محيط فيزيکي (بويژه نور سالن مطالعه) رضايت کامل، اما از منابع مجموعة کتابخانه و روزآمد بودن آن، رضايت نسبي داشته‌اند. بر اساس اين پژوهش، عمدة نارضايتي مراجعين کمبود منابع کتابخانه اعلام شده است.

«مرادمند» (1386) به بررسي ميزان رضايت از خدمات کتابخانة دانشکدة ادبيات دانشگاه شهيد چمران اهواز پرداخته است. نتايج پژوهش او نشان مي‌دهد که مراجعين از تعداد کتب امانتي، مدت زمان امانت کتب، نحوة مديريت کتابخانه، ساعات کار، رفتار کتابداران، و مطبوعات جاري رضايت داشته‌اند. همچنين در اين پژوهش دلايل عمده نارضايتي مراجعين، فقدان امکانات استفاده از شبکة اينترنت، ضعف مجموعة کتابخانه، فقدان سالن مطالعة مناسب، و امانت طولاني‌مدت کتب جديد و مهم توسط اساتيد و عدم دسترسي دانشجويان به اين کتاب‌ها اعلام شده است. اکثريت قريب به اتفاق دانشجويان (6/75 درصد) خواستار ادارة مجموعة کتابخانه به شيوة قفسة باز بوده‌اند. بر اساس اين پژوهش ميان روزآمد بودن منابع و تعداد دفعات مراجعة دانشجويان به کتابخانه رابطة معنادار وجود ندارد، اما ميان رفتار کتابداران و ميزان رضايت از کتابخانه رابطة معنادار (و مستقيم) وجود دارد.

پيشينة تجربی

بررسي ميزان رضايت استفاده‌كنندگان از خدمات كتابخانه از سال 1940 آغاز گرديد و گرچه نمونه‌هايي از كمّيت‌سنجي در كتابخانه‌ها از دهه 1930موجود است، اما اواخر دهه1960، نقطة عطف مناسبي براي رشد اين‌گونه پژوهش‌ها مي‌باشد. اولين تك‌نگاشت‌ها در موضوع‌هاي مربوط به ارزشيابي در حيطة علوم كتابداري در سال 1968 به چاپ رسيد و از اواخر دهه1980 بود كه اين فعاليت‌ها به شكل گسترده‌اي اشاعه يافتند. در جريان سال‌هاي 1960 تا 1980، تحقيقات انجام‌شده در اين زمينه به بررسي يك وضعيت دوگانه مربوط مي‌شدند؛ به اين ترتيب كه هدف اصلي در اغلب اين پژوهش‌ها، پاسخ به اين سؤال بوده كه آيا در يك كتابخانه، استفاده‌كنندگان از خدماتِ دريافتي و امكانات و تسهيلات موجود راضي هستند يا نه. در اين مطالعات و بررسي‌ها شاخص‌هايي چون حجم مجموعه، نيروي انساني، ميزان بودجة تخصيص‌يافته به كتابخانه، و مواردي از اين قبيل مورد ارزيابي قرار مي‌گرفتند. محققان و پژوهشگران بعدها به اين نتيجه رسيدند كه تنها با درنظرگرفتن شاخص‌ها و معيارهاي فوق‌الذكر نمي‌توان تصوير درستي از نيازهاي اطلاعاتي استفاده‌كنندگان و رضايت آنان ترسيم كرد، بلكه بايد روش‌هايي را ايجاد كرد كه بتواند ميزان تعامل بين منابع كتابخانه و امكانات و تسهيلات و خدمات ارائه‌شده و استفاده‌كنندگان و نيازهاي اطلاعاتي آنان را بسنجد. درست از دهة 1980 به بعد بود كه گام‌هايي در اين زمينه برداشته شد و پژوهش‌هاي مربوط به رضايت مراجعان، بيش‌تر به مطالعة انتظارات و نيازهاي آنان و عوامل ايجاد رضايت معطوف گرديد. دلايل متعددي براي ارزيابي خدمات کتابخانه از ديدگاه مراجعه‌کنندگان ذکر شده است:

1) گردآوري اطلاعات براي تسهيل در تصميم‌گيري و توجيه افزايش هزينه‌ها

2) ارزيابي کيفيت خدمات ارائه‌شده

3) شرکت‌دادن استفاده‌کنندگان در مديريت کتابخانه (معترف 1380).

«ارتجايي» (1372) به نقل از «تويد» مي‌نويسد که مراجعين کتابخانه‌ها سه نوع هستند:

1) مراجعين ناراضي- اين مراجعان کم‌تر از آنچه انتظار داشته‌اند، خدمات دريافت کرده‌اند؛

2) مراجعين راضي- اين مراجعان دقيقاً همان مقدار كه انتظار داشته‌اند، خدمات دريافت كرده‌اند؛

3) مراجعين مجذوب- مراجعيني كه بيش‌تر از حد انتظارشان خدمات دريافت كرده‌اند.

او تأكيد كرده كه بهترين و عملي‌ترين راه براي جذب افراد به كتابخانه و جلب رضايت آن‌ها، فراهم كردن زمينة تبليغ خدمات كتابخانه توسط خود مراجعان و از زبان خود آنان است؛ زيرا طبق بررسي‌هاي انجام‌شده، مشخص گرديده كه هر مراجعه‌كنندة ناراضي، به 10 نفر اظهار نارضايتي مي‌كند و در مقابل، يك مراجعه‌كنندة مجذوب به 3 نفر اظهار رضايت مي‌كند. به عبارت ديگر حدود 3/3 مراجعه‌كنندة مجذوب در مقابل يك مراجعه‌كنندة ناراضي لازم است تا بتواند اثر او را خنثي كند.

 

تعریف عملیاتی و مفهومی متغیرها:

متغير وابسته رضايتمندي:

تعريف نظري: با مرور ادبيات مرتبط با موضوع ، با دو رويكرد براي تعريف رضايت مواجه مي شويم :

 رويكرد اول عقيده دارد، رضايت حالتي است كه پس از مصرف محصول يا استفاده از خدمت ، براي مشتري حاصل مي شود.
در رويكرد دوم ، رضايت به عنوان فرايند درك و ارزيابي مشتري از تجربه مصرف محصول يا استفاده از خدمات، تعريف مي شود (يي 1991).

تعريف عملياتي: احساسي است كه از مقايسه خدمات ارائه شده با انتظارات فرد نتيجه مي شود.

این متغیر از طریق نمره ای که افراد به سوالات زیر میدهد سنجیده می شود:

1.      تا چه میزان در محیط کتابخانه احساس آرامش دارید؟

2.      تا چه میزان از خدمات رفاهی کتابخانه رضایت دارید؟

3.      به سرویس ها و امکانات بهداشتی کتابخانه چه امتیازی می دهید؟

4.      به شیوه برخورد کارمندان چه امتیازی میدهید؟

5.      به نظر شما سیستم اداری کتابخانه در چه سطحی است؟

6.      آیا مجموعه منابع چاپی کتابخانه کامل و مکفی است؟

مجموعه منابع چاپي

تعريف نظري: تمام كتاب ها، مجلات و منابع مرجع كه در كتابخانه ها يافت مي شود.

تعريف عملياتي: در اين تحقيق مقصود مجموعه كتاب ها به زبان فارسي و غير فارسي، مجلات و منابع مرجع است.

 این متغیر از طریق نمره ای که افراد به سوالات زیر میدهد سنجیده می شود:

1.      آیا مجموعه منابع چاپی کتابخانه کامل و مکفی است؟

2.      از نظر شما بخش تامین کتابخانه باید کدام دسته از منابع چاپی را تهیه کند؟

توانمندي هاي كتابخانه

تعريف نظري: هر فعاليتي كه در جهت رفع نياز مراجعين لازم باشد.

تعريف عملياتي: در اين تحقيق 4 عامل خريد كتب تازه، تهيه نشريات مورد نياز براي پژوهش، امانت به موقع كتاب، نحوه مديريت كتابخانه مورد بررسي قرار گرفته است.

این متغیر از طریق نمره ای که افراد به سوالات زیر میدهد سنجیده می شود:

1.      آیا کتابهای کتابخانه به روز است؟

2.      آیا نشریات علمی روز جهان به اندازه کافی در دسترس مراجعین هست؟

3.      سیستم امانت دهی کتابها را در چه سطحی از کیفیت بررسی می کنید؟

4.      آیا کتابخانه از نحوه مدیریتی صحیحی برخوردار است؟

تواناييها و ويژگيهاي شخصيتي و رفتار کتابداران

تعريف نظري: به طور كلي نحوه برخورد با مراجعين

مجموعه عواملی که نحوه برخورد و رفتار افراد را تشکیل میدهد

تعريف عملياتي: در اين تحقيق نحوة برقراري ارتباط با مراجعه‌کنندگان، علاقه‌مندي به کمک در جستجوي منابع، توانايي و جديت در کار، صبر و حوصله مد نظر است.

این متغیر از طریق نمره ای که افراد به سوالات زیر میدهد سنجیده می شود:

1.      آیا رابطه خوب و مثبتی بین شما و مجموعه عوامل کتابخانه وجود دارد؟

2.      عوامل کتابخانه تا چه میزان در یافتن منابع به مراجعه کنندگان کمک می کنند؟

3.      به نظر شما عوامل کتابخانه تا چه میزان در کار خود جدی و پویا هستند؟

4.       به نظر شما عوامل کتابخانه تا چه میزان در کار، از خود صبر و حوصله نشان میدهند؟

خدمات كتابخانه:

تعريف نظري: امانت كتاب، ساعت كار سالن مطالعه و به طور كلي تمام خدماتي كه كتابخانه به مراجعين ارائه مي كند.

تعريف عملياتي: در اين تحقيق ساعات کار کتابخانه، تعداد کتب امانتي به طور همزمان، مدت زمان امانت کتاب، نحوة امانت کتاب به طور کلي، خدمات بخش مرجع به طور کلي، خدمات اطلاع‌رساني، خدمات به معلولين جسمي و حرکتي مورد بررسي قرار گرفته است.

این متغیر از طریق نمره ای که افراد به سوالات زیر میدهد سنجیده می شود:

1.      تعداد ساعات کاری کتابخانه چند ساعت است؟

2.      کتابخانه به طور همزمان چند کتاب به افراد امانت می دهد؟

3.      مدت زمانی که یک کتاب را میتوان به امانت نگه داشت چه مدت است؟

4.      تا چه میزان از نحوه امانت کتاب رضایت دارید؟

5.      تا چه میزان از خدمات بخش مرجع رضایت دارید؟

6.      خدمات اطلاع‌رساني کتابخانه را در چه سطحی بررسی می کنید؟

7.      کتابخانه در بخش خدمات رسانی به معلولين جسمي و حرکتي در چه سطحی است؟

سيستم اداره:

تعريف نظري: كتابخانه مي تواند به صورت بسته يا باز اداره شود.

تعريف عملياتي: در اين تحقيق روي سيستم قفسه باز (مراجعه مستقيم به قفسه ها و انتخاب كتاب) و بسته (مراجعه به برگه دان) تحقيق شده است.

این متغیر از طریق نمره ای که افراد به سوال زیر میدهد سنجیده می شود:

برای انتخاب کتاب از کدام سیستم زیر استفاده میشود؟

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 19:11  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

 

اصلاح فرضیه ها و متغییرها:

1 .رابطه ی بین پاداش و عملکرد کارکنان

بیان مساله:

از آنجا که در هرسازمانی شرایطی پیش می آید که مدیرتشخیص میدهد که به زیردستان خود پاداش دهد و ازدید هر مدیری شرایط لازم برای اعطا پاداش متفاوت است وباید این موضوع بررسی شود که مدیران چه زمانی پرداخت پاداش را لازم می دانند؟چه کسی را لایق پاداش می دانند؟آیا زمانی که به یکی از کارکنان پاداش تعلق میگیرد کارکنان دیگر احساس می کنند که در حق آنها اجحاف شده است؟

هدف:

بررسی رابطه بین نحوه ی پرداخت پاداش مدیربه کارکنان در میزان رضایت آنها از شغل وعملکردی که دارند وازبین بردن این دید درکارکنان که کارمند دیگری که پاداش دریافت کرده لیاقت دریافت پاداش را نداشته است.

2.بررسی تاثیرکیفیت خدمات بروفاداری مشتری دربانک های خصوصی تهران

بیان مساله:

به دلیل اینکه هم اکنون بازار رقابتی است وهرسازمان وشرکتی محصولات خود رادریک سطح کیفیت ارایه می دهد،کیفیت ارایه خدمات وحصولات ازجمله عواملی است که باعث افزایش رضایت ووفاداری مشتری می شود.ازآنجا که محصولات وخدمات هرسازمان در سطحی از کیفیت است پس مشتریان به دنبال انتخاب سازمان وشرکتی هستند که محصولات وخدمات خودرا در سطح بالاتری ازکیفیت ارایه می دهند.چه چیزی مورد انتظار مشتری است؟اگر محصول یا خدمت دارای چه ویژگی ای باشد مشتری آن را با کیفیت می داند؟محصولات رقبا در چه سطحی از کیفیت هستند؟

هدف:

ایجاد این تفکر در مشتریان که محصولات ارایه شده توسط ما از نظرکیفیت در سطح بالایی است و افزایش رضایت مشتری که در نهایت منجر به وفاداری آنها به محصولات وخدمات ما می شود.

3.بررسی رابطه بین دوره های آموزشی برای کارکنان وعملکرد کارکنان در کارخانه ها

بیان مساله:

از زمانی که یک نفر در یک سازمان استخدام می شود هرروز محیط درحال تغییر است وسازمان خود را با مسایل ومشکلات جدیدی روبه رو میشود.بنابراین آن مهارت ها ودانشی که فرد در زمان استخدام داشته کافی نیست به همین دلیل سازمان ها دوره هایی برای آموزش کارکنان برگزار میکند تا آنها بتوانند مشکلات وموضوعات جدید را هم حل کنند.آیا این دوره های آموزشی موثر است؟چه تاثیری برمیزان راندمان کارکنان دارد؟چه دوره هایی باید اجرا شود؟

هدف:

حل مشکلات ومسایل جدیدی که پیش روی یک سازمان است با آموزش کارکنان موجود به جای استخدام افراد جدید

4.رابطه ی بین ظاهر کارمندان فروشگاه های زنجیره ای در تهران وتداوم خرید مشتریان

بیان مساله:

به دلیل اینکه افراددرتعامل با یکدیگر قبل از هرچیزی نحوه ی پوشش و لباس پوشیدن همدیگر را می بینند وجلب توجه می کند امرمهمی درقضاوت در مورد یک فرد ویک سازمان نحوه ی پوشش کارمندان آن است .اگر ظاهر کارمندان فروشگاه های زنجیره ای خوب باشد وهمه لباس های متحد الشکل پوشیده باشند در تداوم خرید مشتریان نقش دارد؟آیا اصلا افراد در مورد کارمندان یک فروشگاه زنجیره ای هم به پوشش توجه می کنند؟

هدف:

نظم دادن به لباس پوشیدن کارمندان فروشگاه های زنجیره ای و متحد الشکل کردن کارمندان

 

5.بررسي عوامل مؤثر بر كاهش حوادث شغلی در شركت برق استان تهران

بیان مساله:

به دلیل اینکه شرکت برق یک از سازمان ها ی صنعتی مهم در سطح کشوراست و در تمام شرکت حوداث شغلی بسیار زیادی وجود دارد که باعث خسارات زیادی به سازمان می شود باید این موضوع بررسی شود که چه عواملی در این حوادث نقش دارند؟آیا فرآیندهای مدیریتی وسازمانی در این حوادث نقش دارند؟آیا عواملی روانی کارکنان در این حوادث نقش دارد؟

هدف:

کاهش حوادث شغلی به منظور کاهش خسارات وارد شده به سازمان وایجاد فضایی دور ازخطربرای افراد

پیشینه نظری:

مطالعات و بررسي‏هاي انجام شده مويد اين واقعيت است كه علي‏رغم تلاش‏هاي انجام شده در ميان محققين و متخصصين گستره صنعت كه منجر به تدوين و توسعه راهكارهاي مؤثري در مواجه با موضوع ايمني و مقابله با حوادث شغلي شده است، ولي تاكنون الگوي جامعي كه در بر گيرنده تمامي يا حداكثر ابعاد و متغيرهاي مؤثر در وقوع حوادث مذكور باشد، تدوين نگرديده است.

ريشه واژه “حادثه” و يا اسم جمع آن “حوادث” كه يك واژه عربي مي باشد از “حدث” به معناي وقوع بوده، در فارسي به معناي اتفاق ناخوشايند و معادل اين كلمه در لاتين واژه “Accident” مي‏باشد.  واژة شغل نيز داراي تعاريف متفاوتي بوده اما آنچه كه از آن در اين جامراد مي‏باشد و معادل “Job ” يا “Occupation” در لاتين است، به معناي مجموعة وظايف، كارها و تكاليفي است كه يك شاغل براي انجام آنها استخدام مي‌گردد.  در فرهنگ مشاغل اداره كار ايالات متحده آمريكا كه به عنوان يك مرجع تخصصي شناخته مي‏شود بيش از 000/20 نوع شغل در حوزه صنعت و تجارت شناسائي گرديده است. 

انسان حتي در دوران غارنشيني و زمانيكه از ابزار سنگي يا شكستن شاخه‏هاي درخت براي تهيه مايحتاج زندگي خود استفاده مي‏كرده، كم و بيش بفكر حفظ جان ومراقبت از سلامت اعضاي بدن خود بوده است و حتي گفته شده كه در يونان ورم باستان كارگران معادن از پوست مثانه بز، بعنوان ماسك براي جلوگيري ازوارد شدن گازو دود به داخل ريه خود استفاده مي‏كرده‏اند.معهذا اقدامات وتحقيقات جدي در زمنيه امور ايمني و بهداشت در محيط كار، از پديده‌هاي مربوط به انقلاب صنعتي در دنياست. به اعتقاد عده‏اي از محققين، اصولاً ميزان حوادث و ضايعات انساني قبل از انقلاب صنعتي قابل ملاحظه نبوده كه فكر مسئولين را بطورجدي به خود جلب نمايد. به عبارت ديگر تقريباً از يكصد و پنجاه سال پيش حوادث كار شروع به افزايش نموده و چندين برابر گرديده است.  علت اين موضوع تغيير شكل اساسي روش‏هاي صنعتي توليد بوده است كه توليدات مكانيكي را بر مقياس بزرگي قرار داده و باعث گرديده كارخانه‏ها و واحدهاي صنعتي، بصورت مراكز توليد واقعي، تغيير ماهيت بدهند.  در گذشته بعضي از شرايط و نتايج حاصل از انقلاب صنعتي با اندازه‏اي وحشتناك بود كه موجب يك احساس دهشت عمومي و تقاضاي اصلاحات گرديد.  در رأس اين نهضت اصلاح طلبي، اشخاصي قرار داشتند كه خود را اخلاقاً مسئول رفاه همنوعان خود مي‏دانستند.

پيشگيري از حوادث شغلي تا حدود زيادي مديون مجاهدات مردان و زناني است كه نمي‏توانستند در مقابل درد و عذاب ديگران احساس ناراحتي نكنند و محرك آنها، روح عدالت و حمايت از ضعفا بود.

در قرن هيجدهم پس از يك رشته اختراعات جالب توجه از قبيل ماكوي خودكار، ماشين نخ‏ريسي و دستگاه بافندگي مكانيكي و غيره، صنعت پارچه بافي بتدريج تغيير شكل داد و توليد در منازل و خانه‏ها، جاي خود را به توليد در كارخانه سپرد و پس از آن، مسئله ايمني و حفاظت در كار مورد توجه واقع شد، چرا كه افزايش مداوم و سرعت و تعداد ماشين‏ها كه در فضاي محدودي مستقر مي‏شد، سبب گرديد كه كارخانه‏ها بيش از پيش بصورت خطرناكي در آيند.

نتيجه اين تغيير و تحولات و البته در سايه كوشش‏هاي مداوم بشر دوستان، بازرسان مقامات دولتي و اعضاي پارلمان و روزنامه نگاران در كشورهاي غربي و بخصوص انگلستان، وضع مقررات متعدد در خصوص حفاظت در برابر حوادث شغلي در متن قانون 1844 بود.

پیشینه تجربی:

در قارة  امريكاي شمالي و  در ايالات متحده آمريكا ، ايالت ماساچوست ، اوّلين ايالتي بود كه در سال 1877 قانوني در خصوص پيشگيري از حوادث شغلي تصويب نمود.  اين قانون حاوي  مقرراتي در خصوص حفاظ  تسمه ‏ها ، نقاله ‏ها و  چرخ دنده‏ ها بود.

و تميزكردن ماشين‏ها را در حال حركت منع مي‏نمود و همچنين مقرر مي‏داشت كه وسائل حمل بار و حفره‏هاي تعبيه شده در كف كارگاههاي صنعتي بايد داراي حفاظ بوده و در صورت اتفاق حريق، درهاي خروجي باندازه كافي موجود باشد.  همچنين اين ايالت اولين ايالتي بود كه در سال 1886 قانوني در خصوص اعلام اجباري حوادث مورد تصويب قرار داد.

در اين كشور نيز ماننده اروپا، اولين قوانين مربوط به كارخانه‏ها، ايجاد واحدهاي سازماني ويژه‏اي را براي نظارت بر اجراي مقررات قانوني پيش بيني نمي كرد زيرا تصور مي‏شد كارگراني كه در معرض حوادث شغلي قرار گيرند، مي‏توانند از طريق شكايت احقاق حق نمايند.

اما بتدريج مشخص گرديد كه كارگران از ترس اخراج نمي توانند به چنين عملي مبادرت ورزند و لذا از سال 1860، بازرسان كارخانه ها انتخاب گرديدند.  بدين ترتيب مقدمات لازم جهت ايجاد يك اداره رسمي بازرسي در سال 1867 و در ايالات مختلف بوجود آمد.

تحولات تاريخي فعاليت‏هاي مربوط به حمايت از كارگران در برابر حوادث شغلي و تدوين مقررات و قوانين مرتبط با آن در ايران نيز مشابهت‏هاي قابل توجهي با تحولات صورت گرفته در كشورهاي غربي و ايالت متحده امريكا داشته است.  به اين معني كه سير حركت و تكامل فرآيند صنعتي شدن در اين كشور نيز مراحل گذار از اقتصاد كشاورزي، اقتصاد صنعتي و در نهايت افزايش طبقه كارگري و حركت به سوي صنعتي شدن را پشت سرگذاشته است.

به دنبال سير تحولات صورت گرفته، توسعه كارخانجات و عدم توجه كارفرمايان به حقوق كارگران، به تدريج زمنيه و لزوم دخالت دولت را فراهم آورد.  اولين سند حاكي از دخالت دولت در روابط كار و توجه به مسائل ايمني و بهداشت شغلي در ايران فرماني است كه از طرف والي ايالت كرمان و بلوچستان در حمايت از كارگران كارگاههاي قالي‏بافي در 1302 هجري قمري صادر شده است كه در آن به مسائل بهداشت شغلي به منظور پيشگيري از بروز بيماريها و حوادث شغلي توجه شده بود.  در ادامه و بتدريج و با تكامل و پيشرفت‏هاي صورت گرفته در سطح بين‏المللي و تحركات انجام شده در جنبش‏ها و تشكل‏هاي صنفي و كارگري و دخالت‏هاي دولت در عرصه روابط كار، موضوع بررسي و حمايت‏هاي ضروري در خصوص پيشگيري و نظارت بر وقوع حوادث شغلي در بخش صنعت اقتصاد ايران، منجر به تدوين قوانين جامعتر و طراحي سازمان ها و دستگاههاي اجرايي دولتي از جمله وزارت كار و امور اجتماعي در ايران گرديد كه بر مراكز اجرايي و پژوهشي متعددي از جمله مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار، نظارت مي‏نمايد.

 

سوال ها ی تحقیق برای موضوع 5:

 

1-     آيا بین میزان تحصیلات کارمندان بخش عملیاتی ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد

2.آيا بين عوامل مديريتي مؤثر در بروز حوادث شغلي با سطح تحصيلات، سن و سابقه خدمت شاغلين در شركت برق استان تهران ارتباط معني‌داري وجود دارد؟

3.آيا بين عوامل رواني/ رفتاري مؤثر در بروز حوادث شغلي با سطح تحصيلات، سن و سابقه خدمت شاغلين در شركت برق استان تهران ارتباط معني‌داري وجود دارد؟

4.آيا بين عوامل فني/ مادي مؤثر در بروز حوادث شغلي با سطح تحصيلات، سن و سابقه خدمت شاغلين در شركت برق استان تهران ارتبط معني‌داري وجود دارد؟

5.آيا بين عوامل جسماني/ فيزيولوژيكي مؤثر در بروز حوادث شغلي با سطح تحصيلات، سن و سابقه خدمت شاغلين در شركت برق استان تهران ارتبط معني‌داري وجود دارد.

6.آیا بین میزان دستگاه هایی که در بخش عملیاتی وجود دارد ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد؟

7.آیا بین میزان پاداش کارمندان متاهل ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد؟

8.آیا بین تعداد فرزندان کارمندان دربخش عملیاتی ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجوددارد؟

فرضیات تحقیق:

1-    بین میزان تحصیلات کارمندان بخش عملیاتی ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد.

متغییر مستقل:میزان تحصیلات

متغییروابسته:حوادث شغلی

متغییرکنترل:سن ،جنسیت

متغییر تعدیل کننده:بخش عملیاتی

2-    بین میزان دستگاه هایی که در بخش عملیاتی وجود دارد ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد.

متغییر مستقل:تعداد دستگاه ها

متغییروابسته:حوادث شغلی

متغییرمداخله گر:مهارت در استفاده از دستگاه ها

متغییر کنترل:سن ،جنسیت

متغییر تعدیل کننده:بخش عملیاتی

3-  بین میزان تکنولوژی به کاررفته در دستگاه هایی که در سازمان وجوددارد ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد.

متغییر مستقل:میزان تکنولوژی دستگاه ها

متغییر وابسته:حوادث شغلی

متغییر مداخله گر:میزان ایمنی دردستگاه ها

متغییر کنترل:سن ،جنسیت

 

4-    بین میزان پاداش کارمندان متاهل ومیزان حوادث شغلی ارتباط معناداری وجود دارد.

متغییر مستقل:میزان پاداش

متغییرمداخله گر:میزان تمرکز برکار

متغییر وابسته:حوادث شغلی

متغییر کنترل:سن،جنسیت

متغییر تعدیل کننده:کارمندان متاهل

5-    .بين تعداد فرزندان کارگران دربخش عملیاتی ومیزان حوادث شغلی ارتباط معني‌داري وجود دارد.

متغییر مستقل:تعداد فرزندان

متغییروابسته:حوادث شغلی

متغییر مداخله گر:میزان تمرکزبرکار

متغییر کنترل:سن ،جنسیت

متغییرتعدیل کننده:بخش عملیاتی

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:57  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

تکالیف ۱و۲و۳و۴
 
موضوع ۱:دلایل استفاده شهروندان تهرانی از خودروی شخصی به منظور جابجایی در سطح شهر
 
بیان مسئله 1.در این پژوهش ما به دنبال یافتن دلایل استفاده شهروندان از خودروی شخصی و تاثیر این امر بروی آلودگی هوا و هم چنین بروی ترافیک هستیم. در حال حاضر در کلان شهر هایی همچون تهران آلودگی هوا و ترافیک به معضل بزرگی برای مسئولان زیربظ و شهروندان شده است. 

هدف از تحقیق: علت یابی افزایش ترافیک شهری در ساعات اوج رفت و آمدو هم چنین علت یابی دلایل افزایش آلودگی هوا ناشی از دود خودرو ها

سوال اصلی: آیا استفادهشهروندان تهرانی از خوروی شخصی باعث افزایش آلودگی محیط زیست و آلودگی های صوتی و ترافیک شده است؟

 

موضوع۲: دلایل ترک تحصیل پسران دبیرستانی در شهر تهران

بیان مسئله 2. یکی از دلایل مطرح شدن این موضوع یافتن دلایل کاهش متقاضیان پسر در کنکور در جند سال اخیر است.ترک تحصیل پسران در مقاطع راهنمایی و دبیرستان ممکن است به دلایلی مختلفی اتفاق بیفتد. اما این این امر باعث بروز صدمات و لطمات اجتماعی از جمله کاهش میانگین سطح تحصیل کشور در آینده شود.

هدف از تحقیق: علت یابی این موضوع و ارائه راهکار به منظور افزایش میانگین سطح تحصیلی مردم شهر تهران

سوال اصلی تحقیق: آیا افزایش هزینه زندگی و هم چنین افزایش هزینه تحصیل و در نتجیه افزایش قشر کم درآمد و فقیر باعث ترک تحصیل پسران در مقاطع زیر دیپلم شده است؟

موضوع۳: بررسی دلایل رایج شدن سرطان سینه در بین زنان و دختران

بیان مسئله 3. با توجه به افزایش چشم گیر این بیماری در بین زنان ودختران و ناآگاهی بیشتر بانوان از این بیماری و علائم ابتدایی درمان آن در کشور ما تحت شرایط سخت تری صورت می پذیرد.

هدف از تحقیق: بررسی دلایل عمده بروز این بیماری و ارائه راهکارهای پیش گیری و افزایش آگاهی از علائم ابتدایی

سوال اصلی: آیا عادات غذایی جدید و کم تحرکی بانوان در زندگی شهری امروز عامل مهمی در بروز این بیماری می باشد؟

 

موضوع۴: دلایل گزینش کارکنان (حرفه های مختلف) باسابقه و با تجربه از جانب مدیران و صاحبان کار

بیان مسئله 4. با افزایش جمعیت امکانات و فرصت های شغلی به طور متوازن وجود ندارد. افراد خواهان این فرصت های شغلی گویی در میدان جنگی در پی دست یافتن به آنها می باشند. دانشجویان تازه فارغالتحصیل شده از جمله این افراد هستند که البته شانس بسیار کم تری نسبت به افراد تحصیل کرده و با تجربه کاری دارند. زیرا صاحبان کار تمایل بیشتری به جذب افراد با سابقه دارند.

 هدف از تحقیق: ریشه یابی این موضوع و ارائه راهکار به منظور کاهش تعداد افراد تازه فارغ التحصیل شده بیکار

سوال اصلی : آیا ناکارآمد بودن آموزش های دوره ی کارشناسی و دوره ی تحصیلات تکمیلی باعث عدم کارایی این افراد شده است؟

موضوع۵: دلایل استفاده شهروندان تهرانی از خدمات الکترونیک بانک ها


بیان مسئله 5. با پیشرفت تکنولوژی و هم چنین افزایش ارتباط مردم با بانک ها خدمات الکترونیک نقطه عطفی در سطح ارتباط مردم با بانک ها به منظور انجام مبادلات بانکی بوده است.

هدف از تحقیق:با انجام این تحقیق در پی یافتن دلایل اصلی روی آوری شهروندان به خدمات الکترونیک بانک بوده

سوال اصلی: آیا افزایش سرعت فضای مجازی و آموزش ها و تبلیغات مناسب باعث افزایش تمایل شهروندان به استفاده از خدمات الکترونیک شده است؟ 

 

موضوع ۱:دلایل استفاده شهروندان تهرانی از خودروی شخصی به منظور جابجایی در سطح شهر
 
بیان مسئله 1.در این پژوهش ما به دنبال یافتن دلایل استفاده شهروندان از خودروی شخصی و تاثیر این امر بروی آلودگی هوا و هم چنین بروی ترافیک هستیم. در حال حاضر در کلان شهر هایی همچون تهران آلودگی هوا و ترافیک به معضل بزرگی برای مسئولان زیربظ و شهروندان شده است. 

هدف از تحقیق: علت یابی افزایش ترافیک شهری در ساعات اوج رفت و آمدو هم چنین علت یابی دلایل افزایش آلودگی هوا ناشی از دود خودرو ها

سوال اصلی: آیا استفادهشهروندان تهرانی از خوروی شخصی باعث افزایش آلودگی محیط زیست و آلودگی های صوتی و ترافیک شده است؟

پیشینه نظری:

آلودگی هوا با توجه به پیامدهای زیانبارش به یکی از ملموس‌ترین معضلات زیست محیطی تهران پایتخت ایران و چندین شهر دیگر ایران تبدیل شده‌است. آمارها نشان می‌دهد که در روزهای تشدید آلودگی هوای تهران، شمار بیماران تنفسی «تا ۶۰ درصد» افزایش می‌یابد. بیشترین عامل مرتبط با تشدید بیماری‌های سیستم قلبی، عروقی و ریوی، افزایش آلاینده‌های دی اکسید گوگرد، ذرات معلق و منواکسید کربن است، به طوریکه «آلودگی هوا در تهران به طور متوسط موجب کاهش ۵ سال از عمر تهرانی‌ها شده‌است»

بنابر نظر برخی از کارشناسان محیط زیست، نخستین زنگ خطر جدی درباره آلودگی هوای تهران در سال ۱۳۷۴ به صدا درآمد. در آن هنگام نزدیک به یکصد نفر از کارشناسان و مدرسان محیط زیست، جغرافیا و شهر سازی در پی نشستی در سالن اجتماعات پارک شهر تهران، متنی موسوم به بیانیه «هوای تهران ۷۴» منتشر کردند که در آن برای نخستین بار از آلودگی هوای پایتخت به عنوان یک «بحران ملی» که راه مقابله با آن «عزم ملی» است، نام برده شد.

در ايران ساليانه ۴۵۰۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا می‌ميرند. مطابق گزارش بانک جهانی در سال ۱۳۸۲، ۸۱۵۲ تن تهرانی به دليل آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند به طوری که فاصله سال‌های ۸۲ تا ۸۵، نه تنها از ميزان مرگ بر اثر آلودگی هوا در تهران کاسته نشده، بلکه تنها در آبان ماه سال ۸۵، آلودگی هوای تهران به اندازه نيمی از تمام سال ۸۲ قربانی داشته است. به خاطر استنشاق هوای تهران ۹۹۰۰ نفر در سال ۸۴ به دلیل دو آلاینده NOx و PM10 فوت کردند. آلاینده PM10 به تنهایی در سال ۱۳۸۸ موجب مرگ ۶۲۰۰ نفر شده است. در اثر آلودگی هوایی که در کشور ایران در سال ۱۳۸۹ به وجود آمد، حداقل ۴۰۰۰ نفر در اثر این آلودگی جان خود را از دست داده اند.

در تهران خودروهای شخصی عامل حدود 80 درصد از آلایندگی هوای شهر هستند که ضمن توسعه حمل و نقل عمومی باید نسبت به ارتقای کیفیت خودروها و سوخت آنها توجه جدی شود.

اسوالات تحقیق :

۱. آیا استفاده از خودروی شخصی تنها به دلیل سهولت در جابجایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

۲. آیا تمامی موارد استفاده ( تمامی جابجایی ها بوسیله خودرو) ضروری می باشد؟

۳. آیا هزینه استفاده از خودروی شخصی به جای وسایل نقلیه ی عمومی به صرفه می باشد؟

۴. آیا وسایل نقلیه عمومی نامناسب و یا ناکافی هستند؟

۵. آیا آلودگی حاصل از خودرو های شخصی بر آلودگی هوا تاثیر دارند؟

 

فرضیات:

۱. شهروندان به دلیل احساس راحتی بیشتر در خودروی شخصی از آن برای جابجایی استفاده می کنند.

متغیر مستقل: احساس راحتی و امنیت

متغیر وابسته: شهروندان صاحب خودرو

متغیر مداخله گر:افزایش راحتی در وسائط عمومی و سهولت در دسترسی به آنها

متغیر کنترل:

متغیر تعدیل کننده:

 

 

 .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 12:19  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

دوستان سلام

قابل توجهی کسانی که به هر دلیل در کلاس حاضر نبوده اند به اطلاع می رسانم که :

1- روز چهارشنبه 30 فروردین 1391 از ساعت 14 الی 17 کلاس فوق العاده شما در کلاس 305 برگزار می گردد. دانشجویان کلاس اول و دوم همزمان در این کلاس حضور به هم می رسانند. 

2- آزمون میان ترم شما تا آخر فصل شش کتاب (مشتمل بر دو جلسه باقیمانده) در تاریخ دوم اردیبهشت در زمان کلاس شما برگزار خواهد شد. طبیعی است که ارتباطی بین کلاس های اول و دوم در سوالات وجود ندارد. 

3- بعد از آزمون میان ترم هرگونه اصلاح و یا ارائه ای که متعلق به درس های داده شده باشد نمره ای دربر نخواهد داشت. 

3- با توجه به اینکه سیستم نظردهی وبلاگ در هنگام مطالعه فعالیت های شما با مشکل رو به رو شد، بخش هایی که به عنوان نظر روی تکالیف دوستان قرار بود قرار داده شود در ادامه مطلب خواهد امد. لطفا مطالعه فرمایید. 

با تشکر 

توحیدلو 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 11:35  توسط توحیدلو  | 

اثرات مصرف مواد مخدر بر خانواده وبر میزان طلاق

 چارچوب نظری

ابوالقاسم صميمي با بيان اينكه علت 50 درصد از طلاق ها در جامعه ايران اعتياد طرفين بخصوص زوج است گفت: در حال حاضر آزمايش‌هاي قبل از ازدواج براي تعيين مصرف مواد مخدر سنتي است و مواد مخدر صنعتي در آزمايش‌هاي قبل از ازدواج لحاظ نمي شود بنابراين فردي كه داراي اعتياد به موادي مثل شيشه يا كراك است مي تواند به آساني از اتهام اعتياد رها شده و فرد ديگري را نيز در زندگي خود به ورطه نابودي بكشاند

'آقای صميمي' آسيب شناس اجتماعي نداشتن نشاط اجتماعي و سلامت رواني را از عوامل افزايش گرايش زنان به استفاده از دخانيات عنوان كرد و با اظهار تاسف از اينكه قبح كشيدن سيگار در ميان جوانان و به‌ خصوص زنان از ميان رفته است گفت: درصد گرايش زنان سيگاري به مصرف مواد مخدر صنعتي و شيميايي بيشتر است آن هم به دليل از بين رفتن زشتي استعمال دخانيات در بين آنها و سهولت مصرف و حمل و نقل آسان این مواد

عدم حمایت خانواده و همسر از زنان معتاد

این پژوهشگر مسائل اجتماعی با تأکید بر اینکه اعتیاد در زنان و مردان، از جهت الگو تفاوت‌های زیادی دارد، بیان کرد: به عنوان مثال احتمال مصرف مواد در میان زنان کمتر از مردان است پس از اعتیاد نیز زنان سخت‌تر به درمان پاسخ می‌دهند که این امر به مسائل فیزیولوژیکی مرتبط است همچنین مردانی که اعتیاد خود را ترک می‌کنند، به شدت مورد حمایت همسران خود قرار می‌گیرند ولی در مورد زنان این‌گونه نیست. یک سال بدون عذر موجه

 

 

طبق ماده قانونی اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجددا به مصرف موارد مذکور روی آورده، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.

.


 

 پیشینه تجربی

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی گفت: بسیاری از مردان معتاد برای اینکه در هنگام مصرف مواد مخدر مورد انتقاد همسر خود قرار نگیرند همسر خود را نیز معتاد می‌کنند؛ آنها حتی ممکن است از فرزندان خود سوء استفاده کرده و آنها را به کارهایی مثل توزیع مواد مخدر مجبور کنند.

رضا محبی در گفت‌و‌گو با فارس  در‌خصوص اعتیاد اعضای خانواده اظهار داشت:خانواده سالم زمینه مناسبی برای رشد و شکوفایی اعضای خود فراهم می‌کند و در حفظ سلامت جسمی و روانی آنها

تأثیر فراوانی دارد ولی خانواده ناسالم زمینه را برای ایجاد اختلال و سوق دادن افراد به سمت بزهکاری فراهم می‌کند.

وی افزود: عوامل فرهنگی، اجتماعی، خانواده و همسالان موجب ایجاد اعتیاد می‌شوند؛ عوامل فردی از جمله محرومیت‌ها و بیکاری، عوامل اجتماعی از جمله در دسترس بودن مواد مخدر، فقر و عوامل خانوادگی از جمله اختلاف، طلاق و اعتیاد یکی از اعضای خانواده بروز اعتیاد در یک فرد را افزایش می‌دهند.  

محبی افزود: شروع اعتیاد در زنان به‌ دلیل تأثیرپذیری از روابط با افراد دوست و آشناست، به دلیل ‌اینکه زنان بیشتر از مردان در معرض خشونت قرار می‌گیرند به سمت مواد مخدر روی می‌آورند؛ طلاق و جدایی به عنوان آسیبی اجتماعی آثار روانی نامطلوبی بر زوجین و فرزندان دارند، تعداد قابل توجهی از زنان بعد از طلاق نسبت به آینده ناامید بوده و احساس اضطراب می‌کنند و طلاق اثرات ناگواری بر روی زن دارد به طوری که زن مطلقه برای رفع مشکلات روحی ناشی از طلاق ممکن است به اعتیاد گرایش پیدا کند. تارهای پدر، مسئولیت‌پذیری در زندگی ارائه الگوی رفتاری نامناسب به فرزندان از عواقب اعتیاد مادر است

وی با بیان اینکه طرد از خانواده، عدم نظارت صحیح بر رفتار فرزندان و ارائه الگوی نامناسب رفتاری از جمله عواقب اعتیاد زنان است، اضافه کرد: مجموعه‌ای از عوامل فردی، اجتماعی و خانوادگی دست به دست هم می‌دهند تا زمینه‌های گرایش افراد به سمت مواد مخدر فراهم آید اما در میان تمام این عوامل نقش خانواده و تأثیر آسیب‌های خانوادگی در گرایش اعضا به سمت اعتیاد قابل توجه‌تر است زیرا خانواده نخستین نهاد اجتماعی است که فرد در آن رشد یافته و شخصیت پیدا می‌کند.


 


محبی اظهار داشت: سرمایه گذاری برای آموزش و بالا بردن آگاهی اقشار مختلف اجتماع در خصوص اعتیاد و خطرات آن بسیار سودمندتر از سرمایه گذاری برای درمان معتادان استرا می‌آموزند.

سوالات تحقیق

1.آیاامکان اینکه  افراد تحصیل کرده به اعتیاد روی آورند وجود دارد؟(آیاهمبستگی بین اینکه افراد تحصیل کرده گرفتار اعتیاد  شوند وجود دارد؟ )

2.آیا بین میزان طلاق و اعتیاد رابطه مثبت وجود دارد؟

3.آبا میزان کمبود درآمد  سرپرست او را گرفتار اعتیار می کند وباعث جدای میشود؟

4.آیا میذان حمایت خانواده  در ترک اعتیاد موثر است؟

5.آیا مردان در جامعه دچار اعتیاد میشوند؟

بیان فرضیه تحقیق

1.افرادی که دچار مشکلات روحی می شوند بیش از افرادی که در آرامش روحی هستند دچار اعتیاد می شوند.

متغیر مستقل =مشکلات روحی و آرامش روحی.متغیر وابسته =اعتیاد به مواد مخدر.متغییر تعدیل کننده= جنسیت .متغییر کنترل=شرایط روحی و اجتماعی.مداخله گر =شرایط اقتصادی.

2.میزان حمایت خانواده ها از افراد معتاد در ترک آنها موثرتر است تا عدم حمایت آنها در ترک اعتیاداست.

متغیر مستقل =حمایت خانواده در مقابل عدم حمایت /وابسته =اعتیاد شخص/کنترل = آموزش /تعدیل کننده = جنسیت وسبک حمایتی/مداخله گر=فرهنگ اجتماعی.

3.میزان آموزش افراد برای ترک کردن بستگی به اراده شخصی آنها دارد.

متغییر مستقل =میزان اراده/وابسته =ترک افراد/کنترل=تجربه /تعدیل کننده =سبک یادگیری/مداخله گر =سبک حمایتی.

4.مهارت افراد معتاد زن در ترک کردن اعتیاد بستگی به احساسات و وابستگی به فرزندان دارد.

متغییر مستقل=وابستگی واحساسات انها به فرزندان/متغییر وابسته =ترک مواد/تعدیل= شرایط خانوادگی/مداخله گر =میزان یادگیری واراده/کنترل =میزان درامد

5.آموزش افراد معتاد برای ترک کردن از طریق رسانه بسیار موثر است.

متغییر مستقل =تعداد رسانه/وابسته =آموزش افراد معتاد/تعدیل کننده=جنسیت و شرایط اجتماعی/مداخله گر =آموزش

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 10:46  توسط توحیدلو  | 

 

 آزاده جعفری 

موضوع اول: بررسی تاثیرات تکنولوژی بر فرهنگ دینی

بیان مسئله:

افرادی که در کشور ما زندگی میکنند تجربه خاصي به لحاظ ذهني و عيني در سطح مناسک و مراسم ديني دارند كه حاصل اموخته ها و رفتار انها مي باشد.  تغييرات ايجاد شده در اين تجربه طي يک دوره تاريخي بيشتر نشان داده مي شود.  در اينکه تغييرات چه ماهيتي دارند و چگونه صورت مي گيرند, توافق نظري وجود ندارد.  يكي از راههاي دست يابي به معناي نسبتا نزديک به يکديگر, تمرکز بر نقش تکنولوزي بر رفتار و مناسک ديني است.  بدين لحاظ مي توان مدعي شد بخشي ار تغييرات در اثر نفوذ تكنولوژي بر جامعه ديني و به خصوص مراسم فهميده مي شود.  به نظر مي رسد زندگي ديني و مراسم مذهبي بيش از گذشته در معرض نفوذ تکنولوزي و عوامل متفاوت ان قرار گرفته است.

ضرورت: عصر پیچیدگی از جمله نامهای عصر حاضر است به هر حال دنیا روز به روز در حال پیشرفت است ودین یکی از مسایل بسیار مهم ما در زندگی است.و هر کدام از ما باید به فکر این باشیم که این دو مقوله هیچ تداخلی با هم نداشته باشد. یعنی هیچ یک مانع رسیدن  به دیگری نباشد.

هدف: مقوله ی عقايد و باورهاى دينى با مسائل گوناگونى ارتباط يافته اند. مهم آن است كه به اين رابطه هاى جديد توجه شود و معرفت مذهبى دراين فضاى نو مورد ارزیابی قرار گيرد و موضع آن در مقابل پديده هاى جديد روشن گردد. مبحث(تکنولوژی و دینداری) چنین آرمانی را جستجوی می کند و به دنبال این است که رابطه دین را با بارزترین مشخصه تمدن جدید یعنی تکنولوژی بیان کند. بنابراین این تحقیق به دنبال پیدا کردن جواب این سوال است که ايا تکنولوژي مي تواند به عنوان يک محصول مدرن جانشين يک محصول فرهنگي و ديني قرار بگيرد؟ و یا اینکه آیا قرار گرفته یا نه؟

بنیان تجربه بر عمل و بنیادارزیابی بر نظراستواراست

پیشینه تجربی:

آلوین تافلر جامعه شناس برجسته و نامدار و صاحب نظر در موضوع تمدن و تکنولوژی موقعیت آن دوره رااین گونه توصیف می کند:                                                

(بازرگانان و روشنفکران وانقلابیون اوایل دوره صنعتی در واقع مسحور ماشین بودند و گویی ماشین هیپنوتیزمشان کرده بود).

- پیشروو نهضت معاصر تکنولوژی ژاک الوال که کتابش با عنوان جامعه تکنولوژیک تکنیک زده به سال 1954 در فرانسه و ده سال بعد ترجمه آن به زبان انگلیسی در آمریکاانتشار یافت . تامس مرتون انتشاراین کتاب را یکی از مهمترین رویدادهای قرن اخیر خواند.(به نظرالول تکنیک به هیولای فرانکشتاین تبدیل شده واز کنترل انسان بیرون رفته است)

تا آن زمان تکنولوژی تنها ملجا و مامن انسان برای رسیدن به آرزوها و پیشرفت محسوب می گشت لیکن دراین دوره :

تکنولوژی به جای آن که به عنوان موتور پیشرفت به تصویر کشیده شود به طور فزاینده ای به صورت نیروی تخریبی مهیبی که هم آزادی انسان و هم محیط طبیعی زیست وی را به نابودی می کشاند تصویر می شد.

این دوره ر که مصادف با دهه 1960 م است [ دوره شوریدگی انسان علیه تکنولوژی] نام می نهیم در حالی که دوره پیش از آن را باید[ دوره شیفتگی انسان نسبت به تکنولوژی] نام نهاد!

مطالعه و شناخت اشياء در ساخت فرهنگ كه در  ابژه شناسي و نمادشناسي مورد بحث قرار مي گيرد وضعيتي است كه در آن بر نحوه توليد و مصرف و تغييرات آنها تاكيد دارد.

پیشینه نظری:

 از يك سو تکنيک ها و ابزارهاي در اختيار انسان  ظرفيتهاي جديدي را بنا به زمينه  و شرايط فرهنگي او ايجاد مي نمايند و از سوي ديگر تكنولوژي در گذر زمان و حضور در زندگي مردم و به خاص در حوزه دين و فرهنگ از شيئي خاص به عنصر و پديده اي فرهنگي تبديل مي شود .نحوه تغيير شيئي از وضعيت مادي به فرهنگي ان دغدعه اصلي در اين تحقیق است.

:  سوال ها

1-چگونه  مراسم ديني با ورود تکنولوژي دچار تغييرات و دگرگوني هاي متعددي شده است؟

 2-میزان‌دخالت ‌دین‌ در سعادتمند شدن‌‌جامعه بشری چقدر است؟

3-آیا ‌تکنولوژی مورد تائید دین‌است؟

4-آيا نيازمندي‏هاي بشر به دين در عصر تكنولوژي اطلاعات و جهاني شدن هم‏چنان به عنوان يكي از خواسته‏ها و نيازمنديهاي عمومي باقي است؟

5-کدام یک در امنیت تاثیر مستقیم دارد دین یا تکنولوژی؟

 

موضوع دوم: بررسی رابطه افزایش مصرف انرژی با بهینه سازی مصرف

 

  در حال حاضر جهان كل انرژي مصرفي در سال 1950 را فقط در مدت شش هفته مصرف مي كند. در مورد اينكه  مصرف انرژي و ميزان رشد آن در كشور ما  بي رويه و بدون تناسب با ساير     شاخص هاي اقتصادي و بويژه توليد ناخالص ملي  مي باشد ترديدي وجود ندارد . البته در مورد شدت اين عدم تناسب اغراق هائي نيز وجود دارد اما در هر حال اصل مشكل غير قابل انكار است

  ضرورت : شدت مصرف انرژي اوليه کشور در سال 2008 بيش از سه برابر متوسط شدت مصرف انرژي جهان بوده است.بخش عمده مصرف انرژي در بخش غير مولد نظير بخش خانگي صورت گرفته است.یعنی ما بدون در نظر گرفتن آیندگان از منابع و انرژی استفاده میکنیم. و باید چاره اندیشی هایی صورت بگیرد.

 هدف: در واقع هدف بررسی این موضوع است که-آیا بهینه سازی مصرف انرژی طی چند سال اخیر تاثیری بر میزان استفاده از انرژی و یا کاهش تورم داشته است؟(این بهینه سازی چگونه صورت گرفته است؟).-یکی از راهکار های مهمی که دولت در زمینه ی بهینه سازی مصرف ارائه  داده است هدفمندی رایانه ها بوده . این هدفمندی چه تاثیری روی مصارف خانگی داشته ؟

 

موضوع سوم: رابطه بين انگيزه پيشرفت مديران با کار آیی آن ها در سازمان

شواهد تحقيقاتي نشان داده است كه بين انگيزه پيشرفت و عملكرد زياد، رابطه مستقيم و مثبتي وجود دارد و انگيزه پيشرفت افرادي كه موقعيت‌هاي شغلي ممتازي داشتند، بالاتر از متوسط بود

بنا به تعريف رابين، انگيزه پيشرفت عبارت است از راهي براي پيشي‌گرفتن بر ديگران، دستيابي به پيشرفت با توجه به ملاك‌هاي مشخص و تلاش براي كسب موفقيت. افراد داراي نياز قوي به پيشرفت مايل‌اند در رقابت‌ها برانگيخته‌ شوند. زيرا اين امر سبب مي‌شود كه عملكرد و اثربخشي قابل توجهي داشته باشند

انگيزه پيشرفت يكي از نيازهاي اساسي و تعيين‌كننده رفتار آدمي است. اين نياز، يكي از ابزارهايي است كه انگيزش را از برون به درون انسان مي‌كشاند

 هدف : هدف از انجام اين پژوهش نيز، بررسي رابطه بين انگيزه پيشرفت مديران با اثربخشي  و کارایی آن‌ها در سازمان است

 

موضوع چهارم: بررسی نقش فناوری اطلاعات در نحوه عملکرد مدیریت

در طول تاریخ ظهور فناوری های مختلف فناوری اطلاعات به خوبی توانسته در بین رشته های مختلف علوم ارتباط ایجاد نماید. فناوری اطلاعات به عنوان یک پیوند دهنده، تمامی علوم روز را به کار می گیرد تا بتواند اطلاعات مورد نیاز متخصصین، صنایع، سازمان ها و بالاخره همه مردم در قسمت های مختلف جامعه را در کمترین زمان و بهترین وجه ممکن تامین نمایدشاید بتوان گفت به کارگیری صحیح فناوری اطلاعات نه تنها آینده زندگی بشر را بهبود خواهد بخشید، بلکه سعی دارد تا خرابی های به بار آمده ناشی از فناوری های گذشته را نیز اصلاح نماید. طبعاً در این عرصه جدید، هر فرد و جامعه ای که با شناخت و اشراف بیشتر، اهداف و آرمان روشنتر پا به میدان بگذارد می تواند از این فناوری بهره بیشتری ببرد و در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جهان نقش بیشتری داشته باشد.

هدف: در کل فناوری های اطلاعاتی تحولات عظیمی در شرکت ها و سازمان های بازرگانی ایجاد کرده است به گونه ای که عملکرد کلی این قبیل شرکت ها کاملاً تحت تاثیر میزان کاربرد فناوری های مورد بحث می باشد. در این میان مدیریت نیز به دلیل نقش گسترده ای که در سازمان دارد به نوبه خود متاثر از این تحولات است.بنابراین باید به بررسی و شناخت نقش فناوری اطلاعات در عملکردهای مدیریت پرداخت.

 

موضوع پنجم:میزان آگاهی سیاسی مردم بر میزان نارضایتی آن ها از وضعیت جامعه

 مقام معظم رهبری درباره ضرورت آگاهی سیاسی مردم می‌فرماید: «یكی از خطوط ظریف موضع خود را شناختن و در او قرار گرفتن و هوشیاری سیاسی و شم سیاسی و قدرت تحلیل سیاسی داشتن به دور از ورود به دسته بندی های سیاسی شدن است». همچنین ایشان می‌فرمایند: «تحلیل سیاسی به شكل صحیح و پروراننده ذهن یك چیز بسیار مهمی است. ذهن باید پروریده شود.                               در این مبحث سوال این است که مردم تا چه حد با سیاست آشنا هستند؟و اینکه آگاهی، شناخت و هوشیاری از سیاست ها و عملکرد های دولت آیا تاثیری بر میزان نارضایتی مردم از جامعه دارد؟

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 9:15  توسط توحیدلو  | 

الناز حقی

۱-

موضوع:

رابطه ی بین فعالیت های فوق برنامه و موفقیت تحصیلی دانشجویان

بیان مساله:

آیا برنامه ها و کلاسهای فوق برنامه بر میزان موفقیت دانشجویان در زمینه ی تحصیلی اثرگذار است؟

با توجه به وجود کلاسهای فوق برنامه ی متنوع که دانشجویان را جذب می کند بررسی این مساله لازم است که آیا این برنامه ها در روند پیشرفت تحصیلی آنها موثر است؟ این تحقیق برای بررسی میان اثرگذاری مثبت و یا منفی فعالیتهای فوق برنامه دانشجویان بر وضعیت تحصیلی آنها انجام شده است.

۲-

موضوع:

تاثیر آموزش پیش دبستانی بر موفقیت تحصیلی دانش آموزان دوره ابتدایی

بیان مساله

آیا دانش آموزانی که دوره ی پیش دبستانی را نگذرانده اند در دوره ی ابتدایی دچار افت تحصیلی می شوند؟

با توجه به اهمیت دوره ی دبستان در رشد ذهنی و روانی کودکان و اهمیت روند تحصیلی دانش آموزان در این دوره بررسی این نکته ضروری است که آیا دانش آموزان حتما باید دوره ی پیش دبستانی را بگذرانند؟ بررسی این نکته که تاثیر دوره ی پیش دبستانی بر موفقیت تحصیل دانش آموزان اثرگذار است یا نه می تواند به ما کمک کند که تصمیم بهتری درباره ی وجود یا عدم وجود این دوره بگیریم.

 

3-

موضوع:

تاثیر پدیده مدرک گرایی بر میزان مطالعه کتب غیر درسی

بیان مساله:

آیا اهمیت داشتن مدرک در بین مردم بر میزان مطالعه ی کتب غیر درسی اثر می گذارد؟

با توجه به اهمیت مدرک داشتن در جوامع امروزی این مساله باید مورد توجه قرار گیرد که چه تاثیری بر مبزان مطالعه کتب غیر درسی دارد.مطالعه ی  برخی کتب غیر درسی برای بهبود روند زندگی و کار بسیار موثر هستند ولی به علت اینکه بسیاری از افراد فقط کتب درسی را برای گرفتن مدرک مطالعه می کنند از مطالعه ی کتب غیر درسی امتناع می ورزند.

4-

موضوع:

بررسی میزان افسردگی جوانان و بیکاری

بیان مساله:

بی کاری چه تأثیری بر سلامت روان دارد؟

جامعه ای جامعه ی سالم است که مردم آن از نظر روانی سالم باشند. جامعه ی سالم مسیر پیشرفت را سریعتر طی می کند و به موفقیت های بسیاری خواهد رسید. با توجه به این بیشتر جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل می دهند توجه به سلامت روان این قشر اهمیت زیادی دارد و عوامل موثر در سلامت آنها باید مورد بررسی قرار گیرد مثل بیکاری.

ضرورت و اهمیت تحقیق:

 

بی کاری مادر بیماری هاست. در بسیاری از فرهنگ ها حتی این جمله به صورت ضرب المثل درآمده است. این که بی کاری چه ارتباطی با بیماری جسمانی دارد، بحث مفصلی است. اما بدون شک همه ی ما در دوره ای از زندگی مان با تبعات روحی روانی بی کاری مواجه بوده ایم.

5-

موضوع:

بررسی  رابطه ی فقر و خشونت:

بیان مساله:

آیا افراد فقیر افراد خشن تری هستند؟  خشونت یکی از مسائل محیطی است که همه روزه ممکن است با آن مواجه شویم. بعضی از خشونت ها عواقب غیر قابل جبرانی دارند. بررسی ها نشان داده که میزان خشونت در ایران در سال 2000 بیش از کشورهای دیگر بوده. ما می خواهیم عواملی که باعث بروز خشونت می شوند و میزان تاثیری که بر بروز خشونت را دارند شناسایی کنیم.

ضرورت و اهمیت تحقیق:

خشونت یکی از عواطف مهم انفعالی است که در حفظ و نگهداری خویش به شخص کمک می کند اما گاهی با از حد گذشتن خشونت مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد  زیرا در هنگام خشم فکر انسان از کار باز می ماند و قدرت تصمیم گیری درست را ندارد. با توجه به رشد خشونت در ایران باید علل بروز آن شناسایی و با آنها مبارزه شود. در سال 2000 ميانگين قتل در جهان 8/8 (درصد هزار نفر) بوده و در ايران 64/3 بوده است. همچنين ميانگين خودكشي در اين سال در جهان 5/14 درصد و در ايران 63/6 گزارش شده است.

پیشینه نظری:

نظريه هاي جامعه شناسي و روان شناسي چارچوب هاي منطقي را تدارك مي بيند كه بر اساس آنها محققين قادر به بررسي هدفمند پديده ي مورد مطالعه خواهند بود. اگرچه اين چارچوب هاي مفهومي هربار كه در عمل و در ميدان تحقيق آزمون مي شوند برخي عيناً تأييد مي شود، برخي فراتر از تأييد، تقويت مي شود و قضايا و گزاره هاي آنها افزايش مي يابند و برخي مورد نقد و در مواردي ابطال قرار مي گيرند.

بنيان هاي نظري تبيين كننده اوليه ي پديده ي خشونت در حوزه ي آسيب شناسي اجتماعي و جامعه شناسي انحرافات قرار دارد. در اين حوزه، خشونت به مثابه ي نوعي كجروي اجتماعي تلقّي مي شود و از اين نگاه همه ي نظريه هايي كه فرآيندهاي وقوع كجروي را تبيين مي كنند قادر به تبيين خشونت نيز هستند:

نظريه ي آنومي دوركيم

در يك نگاه كلّي اميل دوركيم معتقد است حدود خواسته هاي فرد در جامعه تابع هنجارهاي خاصي است و از طريق اين ضوابط است كه شخص مي تواند تمايلات و خواسته هاي خود را محدود و تنظيم كند. اگر هنجارهاي جامعه گسسته شود (آنومي) فرد ديگر قادر به ايجاد رابطه ي منطقي ميان خود و جامعه نخواهد بود. در چنين شرايطي فرد ضوابطي براي رفتار خود ندارد و در حالت نابه ساماني به سر مي برد. در چنين شرايطي احتمال اينكه فرد به رفتاري دست بزند كه از نظر جامعه هنجار شكني و انحراف تلقّي گردد زياد است. گزاره ي كليدي دوركيم در نگاه به انحراف، اين است كه رد عدم وفاق در مورد هنجارهاي اجتماعي و عدم همبستگي اجتماعي عامل بروز انحراف است. (محسني تبريزي ص 56)

نظريه ي رابرت مرتون:

بر طبق اين نظريه، همة افراد جامعه به طور طبيعي متمايل به تحقق اهداف مرسوم اجتماعي هستند و از آن جا كه كليّه ي اقشار اجتماعي براي نيل به اهدافشان وسايل و راه هاي پذيرفته شده و قانوني را در اختيار ندارند در شرايط آنوميك قرار مي گيرند يعني وضعيت ناهمنوايي اهداف و وسايل مشروع رسيدن به اهداف. اين وضعيت موجب ايجاد فشار رواني در افراد مي شود تا به هر وسيله ي ممكن ولو غير قانوني و غير اخلاقي به اهداف خود دست يابند. اين فشار از ديد مرتون منبع اصلي انحراف و كج روي افراد است كه جلوه ي بيروني اين فشار رواني خشم است و در واقع اقشار فاقد امكانات و يا داراي امكانات محدود اين حالات روحي مزمن را در سطح شديدتري تجربه مي كنند.

اهداف تحقیق:

هدف اصلی:  آن چه كه در اين تحقيق اهميت دارد اين است كه آيا افراد فقير كه در جامعة ايران انحصاراً تهران زندگي مي كنند نسبت به افراد عادي خشونت بيشتري ابراز مي كنند؟

هدف فرعی: بررسی میزان درآمد بر میزان خشونت

 

سوال های تحقیق:

آیا افراد فقیر خشن تر هستند؟

علت بروز خشونت در افراد فقیر؟

آیا میزان درآمد بر میزان خشونت تاثیر دارد؟

آیا فقط مسائل مادی باعث بروز خشونت می شود؟

فرضيه:

 بين خشونت و فقر يك رابطه ي مثبت وجود دارد يعني هرچه فقر افزايش پيدا مي كند خشونت نيز افزايش پيدا مي كند.

متغيرها:

الف) متغير مستقل: وجود يا عدم وجود امكانات مادي

ب) متغير وابسته: ميزان خشونتي كه افراد بروز مي دهند.

متغير تعديل كننده: محل سكونت

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 8:48  توسط دانشجویان کلاس اول  | 

1-      بررسی میزان وفاداری مصرف کنندگان محصولات آرایشی به برندهای داخلی در تهران .

2-      بررسی میزان تاثیر تبلیغات تلویزیونی بر انتخاب مصرف کنندگان .

3-      بررسی تاثیرپرداخت پاداش بر افزایش بهره وری در سازمانها .                

همه مدیران به دنبال راههایی برای افزایش بهره وری سازمان خود هستند و از آنجایی که نیروی انسانی نقش قابل توجهی در افزایش بهره وری سازمان دارد امروزه همه مدیران به دنبال افزایش بهره وری نیروی انسانی سازمان خود هستند.یکی از راههای افزایش بهره وری نیروی انسانی ایجاد انگیزه در آنها برای انجام بهتر کارها و وظایفشان است و یکی از راههای ایجاد انگیزه در نیروهای انسانی دادن پاداش به آنهاست.حال میخواهیم بررسی کنیم که آیا دادن پاداش باعث افزالش بهره وری میشود؟چه نوع پاداشی باعث ایجاد انگیزه بهتر میشود؟آیا پاداش نقدی میتواند کاراتر باشد یا پاداشهای غیر نقدی؟

4-      بررسی میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خدمات پس از فروش شرکت ایران خودرو در تهران .

با توجه به رقابت روزافزون در بازارهای داخلی و حضور رقبای متعدد داخلی و خارجی در بازار خودروی کشور شرکت ایران خودرو در تلاش است به منظور جلب رضایت و خشنودی مشتریان و خریداران خودرو سطح کیفیت خدمات خود را در کلیه مراحل تولید و فروش ارتقا بخشد.لذا بدین منظور ضمن بررسی وضعیت خدمات پس از فروش خودرو که یکی از مراحل مهم در جلب رضایت مشتریان میباشد به دنبال بیان این مساله است که ایا سطح خدمات ارایه شده فعلی به مشتریان در حد مطلوب و استاندارد میباشد.ایا شرکت از این بابت دارای جایگاه مناسبی در بین خریداران خودرو میباشد؟نقاط ضعف و قوت شرکت در این خصوص  چیست ؟ لذا شرکت کوشش مینماید ضمن ارایه پاسخ به سوالات یاد شده ضمن برطرف کردن نقاط ضعف , کیفیت خدمات خود را ارتقاء بخشد .

5-      بررسی میزان تاثیر برنامه ریزی استراتژیک در موفقیت سازمانهای کوچک .

تحقیقات نشان میدهد درصد بسیار زیادی از شرکتهای کوچک در مراحل اولیه تاسیس شکست خورده و امکان بقا نمی یابند.با توجه به اهمیت زیاد اینگونه شرکتها در اقتصاد یک کشور و با توجه به ضرورت بقای این گونه شرکتها به -دنبال این مساله هستیم که آیا برنامه ریزی استراتژیک برای شرکتهای کوچک ضرورت دارد؟ایا این گونه شرکتها میتوانند با انجام برنامه ریزی استراتژیک نسبت به حفظ و بقای خود در بازارهای به شدت رقابتی امروزی اقدام نمایند؟

فرضبه ها :

1-      برنامه ریزی استراتژیک منجر به  توسعه یک جایگاه رقابتی پایدار شده است .

متغییرمستقل : برنامه ریزی استراتژیک

متغییر وابسته : توسعه جایگاه رقابتی پایدار

متغییر تعدیل کننده : بازاررقابتی

2-      برنامه ریزی استراتژیک منتج به ایجاد تعهد به عمل در بین کلیه کارکنان می شود .

متغییر مستقل : برنامه ریزی استراتژیک

متغییر وابسته : ایجاد تعهد به عمل بین کارکنان 

متغییر کنترل : تعهد به عمل

متغییر مداخله گر : بی تعهدی برخی پرسنل

3-      برنامه ریزی استراتژیک باعث  توسعه یک چشم اندازمشترک و وحدت هدف برای سازمان شده است .

متغییر مستقل : برنامه ریزی استراتژیک

متغییر وابسته : توسعه چشم انداز مشترک و وحدت هدف

4-      برنامه ریزی استراتژیک منجر به کسب تناسب خوب بین محیط خارجی و قابلیتهای داخلی سازمان شده است .

متغییر مستقل : برنامه ریزی استراتژیک

متغببر وابسته : ایجاد تناسب بین محیط خارجی و قابلیتهای داخلی سازمان

متغییر مداخله گر : عدم شناخت محیط خارج سازمان و اگاهی نسبت به قابلیتهای داخلی سازمان

5-      برنامه ریز ی استراتژیک موجب افزایش ابتکار عمل میشود .

متغییر مستقل : برنامه ریزی اتراتژیک

متغییر وابسته : افزایش ابتکار عمل

 

 

   

   پیشینه تحقیق

سازمانها از نظر شاخصهای مختلف به انواع گوناگون تقسیم شده اند . تعاریف مختلفی برای هرکدام از آنها در نقاط مختلف ارائه شده است مانند حجم فعالیت ,میزان فروش ,یا درامد , تعداد کارکنان و .....

تقسیم بندی سازمانها بر اساس اندازه یکی از این موارد می باشد . این اندازه گیری در ایران به این شکل می باشد .

·         موسسات بزرگ موسساتی هستند که تعداد کارکنان انها  50 یا بیش از 50 نفر باشد .

·         موسسات کوچک موسساتی هستند که تعداد کارکنان انها کمتر از 50 نفر باشد .

در اینجا دو مبحث وجود دارد : اول تفاوت بین برنامه ریزی استراتژیک برای سازمانهای کوچک و بزرگ است و دوم طراحی مدلی برای برنامه ریزی استراتژیک برای سازمانهای کوچک.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 1:11  توسط توحیدلو  | 

مطالب قدیمی‌تر